||i ZATERDAG 13 NOVEMBER 1943 58e Jaargang, No» 38 voor den zondag 1 binnenland uitHdêTprövïnoe gemengd nieuws dagkalender kerkenschool CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. „Vrees niet, Abraham. Ik ben u een schild, uw loon zeer groot". Gen. 15:1. Wat was er terecht gekomen van Gods be loften in Abrahams leven? De werkelijkheid was hiermede in stj-ijd. Op hoogen ouderdom had Abraham nog steeds geen zoon. Het leek toen wel ten eenen male een onmogelijkheid dat Gods Woord nog in vervulling zou gaan. Het Woord, waarvoor hij toch alles verlaten had. Hoogstens zou hij Eliëzer zijn knecht nog als zoon kunnen adopteeren. „Heere, Heere, wat zult gij mij geven?" Juist in die hopeloosheid van Abrahams situatie valt het Woord'Gods: „Vrees niet, Abram; Ik ben u een schild, uw loon zeer groot". Gelijk met Abraham, zoo is het ook met ons. Midden in een werkelijkheid, die er ten eenenmale mee in strijd is komt tot ons het Woord. God gaat niet voor de werkelijkheid op zij of er om heen, maar de werkelijkheid moet voor Zijn Woord en belofte wijken. „Vrees niet, Abraham". Hoe dikwijls klinkt ons dat uit den Bijbel niet tegen! Vrees houdt ons altijd weer gevangen. God zegtvrees niet 11 Straks zal de bood schap van den Engel des Heeren tot Maria en de herders gesproken, ook ons weer in de ooren klinken. Nog veel heerlijker dan tot Abraham. Vrees niet! Wij vreezen als wij zien op de werkelijkheid om ons heen. Wij zien r.ici dj'.r. storm en nood en alles is pik kedonker. Heere, wat zult Gij ons geven? En midden in dien angst van te vergaan, klinkt Gods Woord ook tot onsVrees ni§t Wat zouden wij vreezen? Het Woord is vleesch geworden. God is met ons en Zijn belofte gaat t o c h in vervullingChristus zal overwinnen ook nu 11 Ik ben uw schild. Gelijk tot Abraham, komt dat ook tot ons als Gods Woord voor het hedenl Wie zal ons helpen, wie ons beschermen in zoo grooten nood? God zegtI k ben uw schild. Het gaat hier om het groote schild voor de zwaar gewa- penden, dat aan alle kanten om den mensch heen was en hem geheel bedekte. Behalve van achteren. Op de vlucht is niet gerekend 1 Wij hebben te staan in het geloof en alleen ernst te maken met wat God zegt! Uw loon zeer groot. Dat is Zijn Woord voor de toekomst. Hoe dikwijls vragen wij aiet, als de nood al hopger klimt: wat zal de toekomst brengen? Loont het nog wel het met God te wagen? Komt niet alles op hetzelfde neer? Maar God zegt: Ik ben uw loon. De werkelijkheid moge er nóg zoo mee in strijd-zijn, het beloofde Kind zal komen en het is gekomen 1 Niet mislukking en on dergang, maar 't léven triomfeertHet heer lijkst is echter niet, dat er loon is en het ge loof niet beschaamd wordt, maar dat God Zélf het loon isEen loon zéér groot. Het loopt op Hem uit, op Hemzelf. In Christus is Hij onze Vader en wij Zijn kinderen. Niet op verderf en teleurstelling, maar op de won derbare verlossing in Christus op Zijn Koninkrijk. Daarop loopt het uit voor die gelooven. Hij zal ons loon zijn en dat is meer dan welke gave ook op zichzelf. Alles is daarin vervat 1 Daarom laat ons niet door de werke lijkheid, die ermee in strijd is, ons laten ver blinden, maar laat ons acht geven op het Woord en daarop alleen. Abraham begon met het geloof en God rekende hem dit tot gerechtigheid. Dat is het geheim. Beginnen wij daarmede, dat wij God houden voor een eerlijk Man dan vinden wij, ongerechti- gen, onze gerechtigheid en vrijspraak bij Hem. Reeds nu ontvangen wij dit loon i n h e t geloof. Zijn Woord als onze troost voor tijd en eeuwigheid. Wijk dan, o wereld, uit mijn oog, met al wat gij kunt schenken, Ik hef mijn hart en ziel omhoog om aan den Heer te denken. J. G. U. v. H. ONVERMINDERD HEVIGE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. - BIJ AANVAL OP CONVOOI BIJ ORAN 6 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT EN 11 BESCHADIGD. - DE GEBEUR TENISSEN IN LIBANON. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op de K r i m hebben de bolsjewisten met sterke strijdkrachten gepoogd hun brugge- hoofd ten N.O. van K e r t s j te verbree- den. Zij werden na harden strijd door Duit sche en Roemeensche troepen tot staan ge bracht. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten verhinderden vijandelijke pogingen om het landingshoofd ten Z. van Kertsj te verster ken en brachten daarbij een vijandelijke ka nonneerboot tot zinken. Ten N.O. van P e - r e k o p over de Siwasj getrokken vijandelij ke afdeelingen werden in den strijd op kor ten afstond vernietigd. Aan den D n j e p r hebben onze troepen een overtochtspoging van den vijand ten O. van Nikopol verijdeld. Plaatselijke aan vallen der bolsjewisten in den Dnjeprbocht mislukten. In het strijdgebied van Kief duurt de slag in de diepte van het penetratiegebied met onverminderde felheid voort. Ten Z.W. der stad stortten sterke bolsjewistische aan vallen onder zware verliezen voor den vijand ineen, terwijl verder naar het Z. door tegen aanvallen verscheidene plaatsen heroverd konden worden. Ten N.W. van Tsjernigof vermin derde de kracht der vijandelijke aanvallen na de zware verliezen van den vorige dag. Des ondanks is het gisteren tot felle gevechten gekomen, waarbij in den sector van 'n corps opnieuw 57 vijandelijke tanks vernietigd of onklaar geschoten werden. Nieuwe vijandelijke aanvallen ten N.W. van Smolensk werden door tegenaan vallen afgeweerd: of opgevangen. In het gebied van Newel heeft de vij and ook gisteren getracht zijn penetratiege bied, vooral ten Z. en ten N. der stad uit te breiden. Bij het succesvolle afweren dezer aanvallen werden ten N. van Newel 40 tanks vernietigd, waarvan alleen 35 door één divisie infanterie. In de beide laatste dagen verloren de sov jets in totaal aan het oostelijke front 411 tanks en 98 vliegtuigen. In Zu i d -1 t a 1 i stormen de Ameri- kaansche troepen ten W. van den V o 11 u r- n o al dagen ondanks zware verliezen steeds weer op onze heuvelstellingen tevergeefs aan Ten Z. van M i g n a n o heeft een energieke eigen tegenaanval geleid tot herovering van een tijdelijk verloren gegane hoogte en een plaats. Duitsche formaties gevechts- en torpedo vliegtuigen hebben gisterenmiddag laat op nieuw een sterk beveiligd vijandelijk ravitail- leeringsconvooi in de wateren ten O. van O r a n aangevallen. Naar tot dusver werd vastgesteld werden 4 volgeladen vrachtsche pen met een inhoud van 29.000 brt. en twee torpedobootjagers tot zinken gebracht en 11 andere vrachtschepen met tezamen een in houd van 84.000 brt., 2 torpedobootjagers en een bewakingsvaartuig zwaar beschadigd. 6 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke vliegtuigformaties hebben overdag plaatsen in de bezette West. gebieden aangevallen en bommen ge worpen op de stad M n s t e r, Des nachts hebben eenige Britsche storingsvliegtuigen 't W. en N. gebied van Duitschland aangeval len. In totaal werden gisteren 19 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Uitzonderingstoestand in den Libanon. (S.P.T.) Na de arrestatie van vooraanstaan de Libaneesche persoonlijkheden heeft Donder dagmiddag de Gaullistische hooge co:. dssariS, Jean Helleu, op aanwijzing van het Fransche comité te Algiers de grondwet van den Liba non buiten werking gesteld en de regeering afgezet. Tot chef van de nieuwe regeering is benoemd Emile Eddé. Verder is het parlement opgeheven. Binnenkort zullen er nieuwe ver kiezingen worden gehouden. In een radiotoespraak heeft de Fransche commissaris Donderdagochtend medegedeeld dat de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht een „aanslag tegen Frankrijk" betrof fen hebbben. De uitzonderingstoestand zou zijn afgekondigd. Van officieele Engelsche zijde wordt mede gedeeld, aldus verneemt S.P.T. uit Londen, dat de minister-president van den Libanon, Riad Solh, alsmede twee niet nader genoemde ministers zijn gearresteerd en naar een niet nader genoemde plaats overgebracht. Verder wordt nog vernomen, dat ook de president van de republiek, Bechara Khuri, is gearresteerd, alsmede dat thans met één uitzondering alle leden van het Libaneesche kabinet gearresteerd en naar een onbekende plaats zijn overge bracht. Het verkeer te Beiroet is in de war. Het is in de straten van Beiroet tot vrij ern stige ongeregeldheden gekomen. De Engelsche gezant te Beiroet, generaal Spears, heeft bij de Gaullistische autoriteiten in Beiroet geprotesteerd wegens het optreden tegen den Libaneeschen president en het Liba neesche kabinet. Alle Christelijke en Mohammedaansche ge meenten van den Libanon hebben, naar de Britsche berichtendienst meldt, bij de Fransche autoriteiten een scherp protest ingediend. De strijd bij Bougainville. (S.P.T.) Het Amerikaansche departement van marine deelt mede dat er Amerikaansche versterkingen zijn geland op het eiland Bou gainville ter assistentie van de daar vechtende marine-troepen. Deze manoeuvre heeft zich zonder weerstand van den vijand voltrokken. Het groote offensief tegen Japan in voorbereiding. De Ned. Corresp. dienst meldt uit Berlijn: Het ziet er naar uit dat de geallieerden er momenteel naar streven, eerst de eilandengroe pen, waar zich in het algeloopen jaar prac tised de heele strijd in den Stillen Oceaan heeft afgespeeld, in handen te krijgen, alvo rens zij tot het voorgenomen groote offensief tegen Japan overgaan. Deze strijd omvat drie gebieden: 1. De Salomons-eilanden2. De eilanden van den Bismarck-archipel, Nieuw- Brittannië en Nieuw-Ierland; 3. De Oostelijke helft van Nieuw-Guinea. De strijd op de Salomons-eilanden schijnt thans zijn laatste stadium bereikt te hebben. Op de hoeksteenen der Japansche positie op de Salomons-eilanden, de eilanden Bougainville en Choiseul, wordt thans zwaar gevochten. Op Choiseul zijn Amerikaansche parachutis ten geland. Op Bougainville gingen de gealli eerden op 1 November in de Keizerin Augusta- baai aan land. In de Bismarck-archipel zijn de oogen der geallieerden vooral gericht op het zee- en lucht- steunpunt Rabaul in het Noorden van Nieuw- Brittannië en op de vliegvelden van kaap Glouchester. Op Nieuw-Guinea wordt weliswaar nog fel gevochten, maar uitsluitend om Finchhaven. Lae en Salamaua aan de golf van Huon en ook Boena zijn in geallieerde handen. De Ja panners hebben daarmede ongetwijfeld belang rijke posities verloren. Een der grootste voor deden der geallieerden is het, dat zij van hier uit hun bommenwepers naar de Japansche steunpunten op de Salomons-eilanden, den Bis marck-archipel en de Noordoostkust van Nieuw-Guinea kunnen laten escorteeren door jagers met grooten actiradius. De oorlog in deze gebieden is uiteraard een zee-oorlog. De geallieerden hebben het zwaar-- tepunt gelegd op hun luchtwapen. De gealli eerden maken van hun superioriteit in de lucht niet alleen gebruik voor defensieve doeleinden, hun luchtwapen voert ook een ononderbroken offensief tegen de scheepvaart, die Japan in gang moet houden. Voor hetzelfde doel laten de Amerikanen ook in grooten getale duikboo- ten opereeren. De Japanners van hun kant bezorgen de Amerikaansche scheepvaart tusschea de Paci- fische kust der Vereenigde Staten en Hawai veel last. Tot nog toe is het- den geallieerden niet gelukt Japan een werkelijken slag toe te brengen. Er zijn geen belangrijke gebiedsdee- len veroverd. De Japansche vloot is nog intact en de Japansche scheepvaart kon zich hand haven. Vandaar dat er steeds meer stemmen opgaan, om een andere tactiek toe te passen. In Amerika verwacht men voor en na succes van zware bomaanvallen op het Japansdie moederland. In Engeland daarentegen zou men het in het algemeen liever aan laten komen op een ontmoeting tusschen de Engelsch-Ameri- kaansche en de Japansche vloot. Overigens neemt de Amerikaansche marine .melijk maatregelen voor een grootscheepsch offensief ter zee tegen Japan. Er worden op groote schaal landingsvaartuigen gebouwd. Scheeps- reparaties worden meer en meer van de wer ven aan de Pacifische kust naar werven aan de Atlantische kust overgeheveld. Het marine personeel is met een half millioen man uitge breid. Amerika heeft het Engelsche vliegkamp schip Detroi van 23.000 ton gepacht, negen nieuwe Amerikaansche vliegkampschepen van. 27.000 ton worden binnenkort in dienst gesteld, terwijl er thans ook vliegkampschepen van 45.000 ton op stapel zijn gezet. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-s.S. en den Landstorm Neds ei and. Het S.S.-Sirstttzkommando deelt mede: ïcöore gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einde ge keurd te worden voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.- Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusscheji 19 en 30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zjjn: ka rakter, gedrag, prestatie! 15.11.43, 9-14.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43, 9-12.00 uur, Goes, Hotel Centraal. 16.11.43, 1518.00 uur, Breda, Restaurant Modern, Markt. 17.11.43, 9.14.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18.11.43, 9-12.00 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Bgmondstr. 16. 18.11.43, 15-18.00 Arnhem, Café Royal. 19.11.43, 9-12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoorstr. 18. 19.11.43, 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43, 9-12.00 uur, Assen, Concerthuis a/d Vaart. 20.11.43. 15-18.00 uur, Groningen, Heerestraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur, Am sterdam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 rersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- 25.11.43," 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Goed gecamoufleerd worden de bewegingen van den vijand waar genomen. SS PK Ahrens-O-H-P m. MUSICI VOOR DEN LANDSTORM. Het SS.-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van den Land storm worden musici gevraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schriftelijke aanmelding bij het SS.-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. RESERVEEREN VAN TREINZIT- PLAATSEN. Naar aanleiding van ontvangen klachten melden de Nederlandsche Spoorwegen dat het volgens de wettelijke bepalingen ge oorloofd is in een trein een zitplaats, die men voor een oogenblik verlaat voor zich te reser veeren door er een jas, een mantel, een hoed, een tasch, een koffertje of een dergelijk voor werp op te leggen. Het is verder niet geoor loofd om plaatsen voor anderen vrij te houden door belegging met een voorwerp. NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen beneden den rang van officier beginnende met de letter V tot en met de letter Z. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vo renbedoelde krijgsgevangenent gelieven zich te wenden tot het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. DE NIEUWE BONNEN. Personen, die bon 696 ter verkrijging van 100 gr. volvette 40+, Limburgsche- of Hervésche kaas heb ben ingeleverd, kunnen deze kaas van 13 t/m 27 Nov. tegen afgifte van bon Alg. 703 bij hun winkelier verkrijgen. Degenen, die verzuimd hebben hun bon Alg. 696 tijdig in te leveren, kunnen niet verlan gen, dat de winkelier aan hen ook de vette soorten kaas levert, zoodat zij, indien de winkelier hiertoe niet in staat is, genoegen dienen te nemen met 20+ of magere kaas. Op de rantsoenbonnen van nieuw model zijn gedurende het tijdvak van 14 t/m 27 Nov eveneens de vette soorten kaas, voor zoover deze althans bij den handelaar voorradig zijn, verkrijgbaar. Indien de winkelier niet voldoenden voor raad vette soorten heeft, is hij echter be voegd om ook op deze rantsoen bonnen 20+ of magere kaas te leveren. Op de rant soenbonnen van oud model, die na 27 Nov. ongeldig zijn, is uitsluitend 20+ of magere kaas verkrijgbaar. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen van de Reichskarte für Urlauber en van de Lebensmittelkarte gedurende genoemd tijd vak recht geven op het koopen van de vette soorten kaas. Ten behoeve van personen van 0—21 jaar is gedurende het tijdvak van 14 t/m 27 Nov. op de bonnen Reserve 270, 370 en 470 een bijzonder rantsoen ter hoogte van 125 gr. margarine beschikbaar gesteld. De bonnen Reserve 270, 370 en 4—70 zijn na 27 Nov. ongeldig. Verduisteren: van 7 föt en met 13 NovemBe'r 1943» 'sAv. van 5 uur, 's M. tot.7.45 uur. Middelburg. J. J. v. V. alhier kreeg een proces-ver baal met verdere ctrstfsn, omdat !uj zijn wo ning niet voldoends verduisterd hail. A. P, N. te Hanswcert werd bekeurd, omdat hij geen geldig persoonsbewijs had. Een politioneele waarschuwing werd uitgereikt aan L. T. J., vrouw van I. S. B., die met haar rijwiel de Lange Delft in verboden richting bereed en aan P. A. B. te N. ij St. Joosland, die 's avonds zonder rood achterlicht fietste. Goes. De marechaussee van den econ. opspo ringsdienst hield op het station eenige Rot- terdamsche bonnenhandelaren aan. Op vermoe den dat ze wederom levensmiddelenbönnen bij zich hadden volgde fouilleering, die evenwel ditmaal geen resultaat opleverde, wel werd bij een zekere W. N. boter, een wollen trui en Belgische tabak gevonden. Na eenige aarze ling bekende de man de boter geruild te heb ben tegen haarkammen en de rest tegen woe kerprijzen te hebben gekocht. In dit verband is een vervolging ingesteld tegen P. W. te Goes. Door dezelfde ambtenaren is nog pro- ces-verbaal opgemaakt tegen W. G. te Den Bosch, die te Goes scheermesjes en busjes lijm tegen veel te hooge prijzen verkocht. In de vergadering van de afd. der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, deed de voorzitter gisteravond mededeelingen overden cursus in snoeien van boomen en struiken, welke door de Mij. gehouden wordt en waaraan 19 cursisten deelnemen. Dhr Kr. Goudzwaard hield een lezing met lichtbeelden over' waterpartijen, rotstuinen, boomgroepen enz. 0f Zuid-Beveland. KLOETINGE. De hoofdwachtmeester der marechaussee, de heer P. Wellen, alhier, is overgeplaatst naar Zaamslag. KRUININGEN. Vrijdagmiddag werd de verruimde en geheel modern ingerichte Spar- zaak van den heer L. B. Hovestadt alhier her opend. Voor de jeugd was bij deze gelegen heid een pakkende sleutelreclame georganiseerd. Het geheele interieur is vernieuwd en in keurig blank eikenhout uitgevoerd. Ook is een elec- trische koelinrichting aangebracht. De koopers ontvingen een verrassing. Zeeuwsch-Vlaanderen. SAS VAN GENT. Tijdens het smeren van den pulptransporteur gleed A. Timmermans van de Axelsche Sassing uit en geraakte daardoor in den genoemden transporteur be klemd met zijn voet. Hij werd aldus meege voerd en draaide door het keerpunt van den transporteur, waar hij als het ware geheel geradbraakt werd. Toen het appartaat werd stilgelegd en men den man verloste, stierf hij. Tholen en St.-Philipsland. DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE SCHERPENISSE. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat thans definitief vaststaat, dat te Scherpenisse de lagere landbouwschool als streekschool voor het eiland Tholen ge vestigd zal worden. Tot 1 Dec. a.s. zal voor- loopige huisvesting worden verleend in de O.L. school, na dien datum in perceel Hooge Markt 85. In het ontwerp-uitbreidingsplan der ge meente is rekening gehouden met den bouw van een nieuwe school, in welker stichtings- kosten het Rijk 50 pet. zal bijdragen en de provincie Zeeland waarschijnlijk 25 pet. De overige 25 pet. blijven voor rekening der ge meente Scherpenisse, doch het is de bedoeling, dat de andere gemeenten in dit aandeel en in de onderhoudskosten van het schoolgebouw bij dragen. De exploitatie van het onderwijs ge schiedt uitsluitend voor Rijks rekening. Het onderwijs zal op Woensdag 17 Novem ber a.s. een aanvang nemen. Tot dusverre zijn reeds 30 leerlingen ingeschreven voor het eerste leerjaar. Werp geen „scherp" tusschen de""" aardappelschillen. Slachtoffers van brand v a n f 12.000 beroofd. Na een hevigen brand, welke eenige weken geleden te Ros malen is uitgebroken, is het café Jachtlust aan den grooten weg naar Nijmegen in vlam men opgegaan. De bewoners, die slechts wei nig uit het huis hadden kunnen redden, von den een onderdak in een leegstaand kippen hok. Onbekende daders hebben thans in deze schamele verblijfplaats ingebroken, waarbij hun een groote buit in handen vieleen geld kistje, inhoudende ruim f 12.000. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1943, Want in Christus woont al de volheid der Godheid lichamelijk; en gij hebt de volheid verkregen in Hem, die het hoofd is van alle overheid en macht. Col. 2:9 en 10. Zon op 7.58, onder 16.51. Maan op 18.12, onder 9.05. Zondag resp. 7.59, 16.49, 18,51 en 10.12. Laatste kw. 20 Nov., nieuwe m. 27 Nov. ZONDAG 14 NOVEMBER 1943. Waar kan men op den dag des Heeren beter zijn dan in het huis des Heeren? „Eén dag in Uwe voorhoven is beter dan duizend elders". „Ik verblijd mij in degenen, -die tot mij zeg gen: Wij zullen in het huis des Heeren gaan." NED. HERV. KERK. Beroepen: te Winsum-Baard (toez.), S. Postma te Ried (Fr.)te Waxum (toez.), P. Inberg te Lange- zwaag. Aangenomen: naar Batenburg en Nif- trik, J. Koper, cand. te Zandvoort. Bedankt: voor 's-Gravënhage (vac. G. Bos), B. J. Lietaert Peerbolte, Evang. pred. te Huizum; voor Schoonhoven, C. C. T. Post ma te Jaarsveld. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Sneek, A. Zwiep te IJmuiden. Bedankt: voor Utrecht (2e "-ed. p!.), M. Holtrop te Hilversum. GEREF. GEM. Beroepen te Zeist, A. v. Stuyvenberg te Yerseke. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemdte Barendrecht, J. Kwast, cand. te Zwijndrecht. Bedankt: voor Paesens en Moddergat, F. J. ter Beek, cand. te Bilt- hoven, die een benoeming naar Werkendam aannam. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN. Deputaten, die in de vorige zittingsperiode der Synode benoemd zijn om een samen- spreking te hebben met de „bezwaarden", die hun bezwaren hebben ingediend tegen de „leeruitsprakeiT® der Synode Sneek-Utrecht 1939 en tegen de bekende verklaring van de Synode Utrecht-1905, rapporteerden bij mon de van Prof. Dr J. Ridderbos. De besprekin gen hebben niet tot ',èt beoogde doe! geleid. Sommige dor „bezwaarden" bleken tot sa- menspreking niet bereid, wat in» het rapport betreurd werd. Aan het einde van het rapport adviseerden Deputaten, dat de Synode aan hen, die een gravamen hebben ingezonden, zal berichten, dat zij, gehoord het rapport harer Deputaten, heeft besloten hun het volgende te melden I. Dat de Synode opnieuw Deputaten heeft benoemd, met opdracht om andermaal de broeders uit te noodigen tot een samenspre- king, met hetzelfde doel als vorige maal. II. De de Synode intusschen niet kan na laten er nadruk op te leggen, dat iu onze Kerken niets mag worden geleerd, dat met de betrokken leer-uitspraken niet in over eenstemming is. Hierover ontstond een breede discussie. Woensdagavond deelde de praeses mede, dat irj een samenspreking gebleken is, dat Ds D. v. Dijk bereid is tot een samenspreking met de commissie uit de Synode, wanneer daarin de mogelijkheden gegeven zijn, samen voor het Woord Gods te buigen en het licht van het Woord hierin corrigeerend, ook te genover het Synodebesluit zou kunnen wer ken. De praeses sprak uit, dat de Synode, met handhaving van haar besluiten, de samen spreking zoo alleen ziet, niet onfeilbaar is en open wil blijven staan voor het licht uit Gods Woord. De Synode ging hiermede accoord, zoodat de weg gebaand is tot samenspreking met Ds van Dijk. De Synode handelde Donderdagmiddag al lereerst over de ingekomen stukken, waarin er op werd aangedrongen, dat de Synode met het oog op de eenheid en den vrede der Ker ken niet een bepaalde Verbondsbeschouwing in de Kerken voor bindend zal verklaren. Namens commissie I rapporteerde hierover Prof. Dr J. Ridderbos. In dit rapport werd constateerende, a. dat zij ten volle bereid is alles te doen, wat in haar vermogen is om den vrede en ,de eenheid der Kerken te bevorderen; b. dat dit alleen in den weg der waarheid kan geschieden en dat in genoemde stukken geen enkel bewijs wordt bijgebracht om het beroep op Schrift en belijdenis, door de Sy node voor haar beslissing gedaan, te weer leggen; c. dat in deze stukken wel tot uiting schijnt te komen, dat er aangaande beteékenis en strekking van de door deze en de vorige Sy node genomen beslissingen bij sommigen eenige misverstanden bestaan, voorgesteld een schrijven aan de Kerken te richten, waarin de voornaamste dezer misverstanden zooveel mogelijk worden opgehelderd. Bij dit rapport was gevoegd een concept van het aan de Kerken--te zenden schrijven. Beide stukken werden met alg. st. goed gekeurd. Bij deze gedachtenwisseling hebben Prof. Dr G. Chr. Aalders en Prof. Dr K. Dijk een ernstig waarschuwend woord doen hoo- ren tegen de wijze van. werken, zooals die in het zenden der collectieve schrijvens tot uiting is gekomen, omdat deze wijze van werken in 't kerkelijke leven niet thuis be hoort. De Synode, die besloot aan Ds R. E. van - Arkel te Utrecht en Ds W. H. v. d. Vegt te Goes een schrijven van medeleven te zenden, is Vrijdagmorgen gesloten. De praeses con stateerde, dat de spanning geweken was en dat met eenstemmigheid beslissingen geno men zijn. Op Dinsdag 12 Dec. a.s. zal de Sy node weer bijeenkomen. (Slot volgt.) DE DORDTSCHE SYNODE. Ter ge legenheid van het feit, dat het vandaag pre cies 325 jaar geleden is, dat de beroemde Dordtsche Synode officieel werd geopend, zal vandaag een plechtige herdenkingsdienst gehouden worden in de Groote Kerk te Dordt. Daartoe is een interkerkelijk comité gevormd, dat de predikanten W. W. Meynen Geref. pred. te Dordrecht en Dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, bereid vond in dezen dienst voor te gaan. KAPELLE. Dhrn Th. Baas, J. Oele, M. v. Overloop, M. Nieuwenhuijze werden herko zen als leden van het kiescollege in de Ned. Herv. Gem. ELLEWOUTSDIJK. In de vac. van wij len dhr C. v. d. Velde is tot pres.-kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. benoemd dhr S. A. de Regt. SCHERPENISSE. Tot notabel in de Ned. Herv. kerk is gekozen de heer A. Kievit.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1