KRUSCHEN KERK EN SCHOOL BINNENLAND UIT DE PROVINCIE RECHTSZAKEN GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW RONDGANG DOÖR DEN DAM' DOOLHOF Neem d« oorzaak w*g. Uw rheumatlache vordwljnt voor goed. Verduisteren: BURGERLIJKE STAND NED. HERV. KEÖlc Beroepen: re Amsterdam-Watergraafsmeer (3e pred. pi.), H. A. Visser te Raalte; te Tzum,. D. J. Bur- gersdijk te Harlingen. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Zutphen, H. W. Engelkes te Meppel. Aangenomen: naar Vianen, S. van Popta te Appelscha. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Naar wij vernemen heeft een 25- tal Geref. predikanten in Groningen-Drente een verzoekschrift ingediend bij de Gene rale Synode die heden te Utrecht haar zit tingen weer aangevangen is „om het daar heen te willen leiden, dat er binnen onze kerken ruimte blijve voor de beide ver- bondsbeschouwingen zooals die in de discus sies ter synode openbaar kwamen en ver dedigd werden". GEDWONGEN HUWELIJKEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk van Aalten heeft van den kansel een boodschap aan de gemeente voorgelezen, waarin hij uiting geeft aan zijn ernstige verontrustheid door een reeds van gevallen, die zich den laatsten tijd hebben voorgedaan, waarin de ongeoorloofde omgang van jongeren der gemeente met el kander leidde tot gedwongen huwelijksslui ting. De kerkeraad veroordeelt ten scherpste de lichtzinnige en onverantwoordelijke le venshouding onder sommige jongeren ten aanzien van hun onderlingen omgang, al of niet ih/het verband van verkeering of verlo ving en waarschuwt de jongeren ernstig de reinheid ha te jagen, die het 7e gebod van ons eispht, waarom hij een dringend beroep op hen doet om plaatsen en gelegenheden te mijden waar naar lichaam en ziel gevaar voör hen dreigt, in het bijzonder in 't avond lijke donker. Hij herinnert hen er aan, dat het lichaam een tempel is van den Heiligen Geest en dus rein bewaard moet worden vóór den dienst van God. Daarnaast doet de ker keraad een ernstig beroep op de ouders, die voor de opvoeding hunner kinderen verant woordelijk zijn, wijl menige misstap van de jongeren mede door hun gebrek aan toezicht en leiding is veroorzaakt. In de eerste plaats behooren de ouders te weten waar hun kin deren zich 's avonds bevinden en mét wie of wien zij omgang hebben. Voor ouderen en jongeren tezamen geldt de apostolische ver maning: Zie dan toe, hoe gij voorzichtiglijk wandelt, den tijd uitkoopende, dewijl de da gen boos zijn (Efeze 5:15 en 16). KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Ned. i Herv. H-rem. van Oldemarkt besloot dat wanneer een lid van dit college 8 jaar ge zeten heeft hij zich bij de e.v^ periodieke af treding niet meer herkiesbaar stellen zal. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Utrecht besloot, dat ouders, die zich als lid maat hebben laten schrappen of ouders, die geacht wenschen te worden niet meer tot de kerk te behooren, hun kinderen -niet kunnen laten doopen, tenzij zij, op hun schriftelijk verzoek door den kerkeraad opnieuw ajs le den der gemeente zijn ingeschreven of zich bij den doop hebben laten representeeren door twee getuigen, belijdende lidmaten der kerk. De keuze dier getuigen (bij voorkeur naaste familieleden) moet door den kerke raad of wijkcommissie goedgekeurd zijn. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Woudrichem besloot óver te gaan tot aan stelling van een hulpprediker. de, dat zij daa^ de handen in het spel hebben. Maar juist de oplossing van de vraag, die voor de anderen belangrijk is,, n.l. de afbakening der bejangengebipden, hebben de anderen niet bereikt. Daarom is Moskou een volmaakte po litieke nederlaag van de Engelschen en Ame rikanen. Altijd wanneer men zich iets heeft voor genomen en het lukt nipt, heeft men de be hoefte dit te camoufleeren en in een nevel te hullen. De nevel heet „gruwelen der Duitsche soldaten'!, en „onafhankelijkheid van Oosten rijk". Wat wil men eigenlijk met deze gruwel propaganda bereiken? Spr. concludeert: le De moord der bolsjewisten te Katijn drukt de Engelschen zoo zwaar, dat zij „hun land- genooten op de een of andere wijze willen- voorspiegelen, dat het niet, de bolsjewieken zijn geweest, maar die sléchte Duitschers. Én het tweede isdeze gruwelpropaganda heeft geen uitwerking, waar de Duitsche soldaat zich bevindt, want de bevolking kent den Duitschen soldaat. Van alle bezettingen is die van den Duitschen soldaat de humaanste en de men- schelijkste. Dat kan wen gerust zeggen. De tweede novel is de r.g. onafhankelijkheid van Oostenrijk. Het is vócv mij eenigszins moeilijk, met oncleskundigen te spreken over dit gebied eu ik moet zoowel ,den heer Eden als ook den heer «n 'den heer Huil in verhouding tot er tut mijn kameraden, ondeskundigen noemen. Want zij weten im mers heelemaal niet, dat Oostenrijk en de Ost- mark in wezen slechts uit het Duitsche volk en uit het Duitsche rijk zijn ontstaan. Dat dit Oostenrijk slechts in het korte tijdsbestek van 1866 tot 1938 geen bestanddeel van het Duitsche rijk of den Duitschen bond vormde, dat weten zij natuurlijk ook niet. Hoe zouden deze heeren dan ook weten, dat Oostenrijk reeds een belangrijk functiegedeelte ja zelfs het centrum en den drager der Kroon, va het Duitsche rijk geherbergd heeft in den tijd, ■toen aan gene zijde, in Amerika de roodhuiden nog vreedzaam rondtrokken op hun prairiën, toen in Moskou nog de beren en wolven rond liepen en toen aan de overzijde in Engeland de grooten elkander wederkeerig in de wreed ste gevechten afslachtten en juist begonnen hun koningin te onthoofden, toen Duitschland reeds een geordend rijk was? Eén ding zou ik willen zeggenlaat nie mand aan de Duitsche eenheid raken. De Duitsche eenheid is het resul taat van een honderd-, veelhonderdjarige smar telijke geschiedenis. Millioenen menschen zijn er voor gevallen. Die leveren wij niet uit. Wij vechten ons door iedere hel heen, ook al is het hetbolsjewisme, maar Duitsch land b 1 ij f t één. 1.943 en 1918. Kameraden, men spreekt er vaak over, dat het jaar 1943 een parallel zal vormen met het jaar 1918. Wanneer het Duitsche volk thans in de situatie geweest zou zijn van 1918, weet ik niet, hoe de zaak met Italië zou zijn afge- loopen. Wellicht zou' ook een zekere inner lijke geschoktheid ontstaan zijn. Maar dat is nu juist het verschil, dat het tegenwoordige Duitsche volk niet meer het volk van 1918 is, omdat het sindsdien een ijzeren vastberaden leiding heeft gekregen. Maar wij hebben voor de geschiedenis van het Duitsche volk iets goed te maken, dat is Novembei 1918, en wijzijn gelukkig dat de zelfde generatie dat npg goedmaken kan. Het wordt het Duitsche volk thans bewust, dat het juist ook een situatie van 1918 kan overwin sten en meester worden en dit innerlijke be wustzijn is het groote politieke keerpunt in dezen oorlog. November 1943 is het keerpunt, 'waarop .wij tot ons zelf zeggen: neen, ons 1 an niemand er onder krijgen. Wat in 1918 •bestond, was een situatie, die wij thans in 1943 meester kunnen worden. Ik b<jn slechts nieuwsgierig, wa( onze tegen standers nu met 1944 zullen aanvangen. Zij moeten-dan aan het jaar 1919 denken, maar daar zijn zoo heelemaal geen parallellen te vinden. Wij echter zullen hun thans dagelijks bewijzen en onzen landslieden duidelijk maken, welk een afschuwelijk verraad in 1919 heeft plaats gevonden, hoe het Duitsche volk goed- geloovig is ingegaan op de 14 punten'van den heer WÜBon en hoe een smadelijke vernietigings- vrede daaruit is voortgekomen. Dagelijks zul len wij hun zeggen, hoe deze communisten, joden en vrijmetselaars bij ons gewoed heb ben en dan steeds zeggen i» nu, Duitsch volk, wilt gij dit nogmaals hebben 1 Of gij daar aan de overzij, gij Amerikanen en Engelschen, gelooft ge, dat wij jullie nögmap.ls geloof zul len schenken! Wat gij daar in Moskou doet, dat is ons onverschillig, dat interesseert ons heelemaal niet. Ons heeft het veeleer geïnte resseerd, dat wij Kief hebben moeten opgeven, ofschoon dat ook nog niet gevaarlijk en be slissend is. Dat is voor ons echter interessan ter, want dat is de militaire zijde van dit conflict. Wij zullen militair met de wapenen ^■tegenover elkaar staan. Politiek zijn- wij on aantastbaar. Wjj vragen ons af, willen wij het goede of willen de anderen het goedeï En ziet gij, kameraden, wij willen het goede. Wanneer wij overwinnen, zal er in heel Europa geen menseh zijn, die geen kans heeft'op een betere toekomst. Dat is volkomen zeker. Wan neer wij al de krachten, die wij thans in den oorlog moeten steken, dan zullen gebruiken voor onzen socialen opbouw, dan zal dit Euro pa een goed geordend werelddeel worden. Dan zal in ieder volk een nieuwe bloei ontstaan,, dan zal niet het lot van Europa door een jodencentrale in,Moskou of in Washington be paald worden. Dan zal ieder Europeeach volk in de vrijheid van zijn eigen aard beginnen zich te ontwikkelen en te bloeien en wij allen willen dan onze handen ineenslaan voor den opbouw van een nieuw fraaier huis. Wjj willeu al onze krachten vereenigen, op dat dit Europa een welgeordende en sehoone levensruimte 'meteen waarachtig sociale orde voor zijn volkeren wordt. Dat kunnen, wij met rustig hart, met zuiver geweten beloven, want dat zullen wij doorzetten. Daarvoor staat de Führer borg. Onze Führer, die als een fanatiek strijder voor de sociale gerechtigheid als een fanatiek zoeker naar de waarheid is aangetre den, en als .mensch precies gebleven is wat hij was, de eenvoudige man van het volk, die zich op geen enkele wpze van zijn volk ver wijderd heeft, maar er midden in staat, en die evenals vroeger als fanatiek strijder op komt voor de waarheid en voor de vrijheid en sociale gerechtigheid. In dezen wil van hem omsluit hij heden niet alleen het Duitsche volk, in dezen wil van hem omsluit hp ook de Germaansehe volkeren en oök u, mijn Neder landers, ook al moet hij menigmaal hard zijn. Wat hij wil is niets anders dan de vrijheid en de bloei van het Nederlandsche volk als den lot- en strijdgenoot van het Duitsche vol^ voor onze toekomst. Daarom, kameraden, kan er voor ons geen twijfel bestaan, wanneer wij de vraag stellen, hoe zal deze oorlog eindigen. Kameraden, wij weten hoe hij eindigen moet. Vanuit onze volk- sehe gemeenschap, met de overwinning voor onze toekomst, uit naam van onzen Führer: Heil Hitier. Wie voor voorrangskaarten In aanmerking komt. De voorrangskaarten, die de Ned. Volksdienst uitgeeft, dienen om bepaalde personen het staan in rijen e.d. te besparen, doch niet om bevoorrechting bij de levering van artikelen te scheppen. Voorrangskaarten kunnen uitsluitend door de pr'ovinciale en stedelijke leiders van den N.V.D. worden uitgereikt en worden door de artsen van de N.V.D. mede onderteekend. Alle aanstaande en jonge moeders tus- schen het begin' van de zevende zwanger schapsmaand ,en het einde van de tweede maand na de bevalling, komen voor een voor rangskaart in aanmerking. Ouden van dagen komen alleen dan in aanmerking, indien zij 75 jaar zijn, alleen wonen of met ten min ste even oude(n) eehtgenoot(e), die reeds een voorrangskaart heeft, terwijl niemand andere (b.v. een dienstbode) beschikbaar is om boodschappen tc verrichten. Invalide, zieke en herstellende personen kunnen slechts een kaart krijgen, indien geen ander huisgenoot er een heeft of beschikbaar is om boodschappen te doen. Moeders van gfroote gezinnen kunnen een voarrangskaart krijgen, indien zij een gezin van ten minste vijf kinderen beneden twaalf jaar hebben en het oppassen over deze kin deren niet aan een betrouwbaar ander per soon (ouder kind, inwonende grootouders of buurvrouw) kan worden overgelaten. Voor rangskaarten voor invaliden en ouden van dagen worden afgegeven voor zes maanden. Voorrangskaarten voor zieke en herstellende personen worden afgegeven voor drie maan den, al cjeze kaarten kunnen verlengd wor den. Vroüwen, die in de eerste maanden der zwangerschap de voorrangskaart noodig heb ben, ontvangen een kaart voor zieken en her stellenden. Voorrangskaarten voor invaliden, moeders van groóte gezinnen en ouden van dagen zijn geldig tot het einde van het ka lenderjaar, doch zijn verlengbaar. Bij mis bruik van voorrangskaarten worden deze on middellijk ingetrokken. BRANDSTOFFEN VOOR GROOTE GEZINNEN. Van 11 tot en met 30 November 1943 wordt nogmaals de gelegenheid open gesteld een aanvraag voor extra rantsoenbon nen vaste brandstoffen bij de distributiedien- sten in te dienen voor hen, die sedert de uit reiking van de voor 1943/44 geldende brand stof f enkaart t. 116 daor gezinsvermeerdering tot de groote gezinnen van 7, 8 of 9 personen zijn gaan behooren of van deze categorie zijn overgegaan tot de gezinnen van 10 of me' r personen en voor hen, die in den tpd, toen de gelegenheid hiertoe open stond, de aanvraag niet of te laat hebben ingediend. MAATREGELEN OP LOTERCTGEBIEP. In de Staatscourant is afgekondigd een be sluit van de Secretarissen-Generaal van de dep. van Financiën en Justitie, waarbij wordt be paald, dat er zal zijn één staatsloterij. De in werkingtreding van de nieuwe regeling zal ten gevolge hebben, dat de verkoop van andere loten dan staatsloten verboden zal zgn. De •iraaisl ten zullen in grooter getale dan tot uasver woi uitgegeven en op. meer plaatsen verkrijgbaar worden gesteld. De .inwerkingtre ding zal vermoedelijk ongeveer 1 Maart 1944 geschieden. VEREENIGING „ZIEKENHUIS- VERPLEGING OP WALCHEREN';. Deze vereeniging hield Zaterdag 1.1. haar jaarlijk- sche alg. vergadering te Middelburg. De voor zitter, Jhr Mr A. F. C. de Casenibroot,-.opende de vergadering met een'hartelijk woord van welkom aan de afgevaardigden der afdeelingen en herinnerde aan' de moeilijke omstandighe den waaronder in het verslagjaar 1942 moest gewerkt worden, mede door het tijdelijk ver trek van verscheidene leden. Hij bracht hulde aan de bodes, de administratie en den secre taris-penningmeester voor de wijze waarop ieder van hen de vereeniging door de moeilijk- heden heen hebben gestuurd tot op heden. De jaarverslagen van den secretaris-penning meester, den heer L. Onderdijk, waaruit wij reeds een eji ander publiceerden, gaven geen aanleiding tot discussie en werden zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. De financieele commissie sloot zich aan bij het accountants rapport en stelde voor den secretaris-penning meester' te dechargeeren voor het gehouden be heer. Aldus werd besloten. Waar geen tegencandidaten waren gesjeld' werden de heeren W. Feikema, Arts te Mid delburg en H. Oldieman te Middelburg herbe- noemd als bestuurslid.' Als nieuw bestuurslid in de vacature Dr P. de Haas, die naar elders was vertrokken, werd gekozen Dr C. van der Harst van Oostkapelle. Als nieuw lid in de financieele commissie werd gekozen de heer P. Wisse van St. Laurens. De heer J. de Pries ter te O. en W. Souburg was aftredend maar niet herkiesbaar. Bij de rondvraag werd het bestuur gemach tigd de noodige stappen te doen om te komen tot stichting van een pensioenfonds en daar voor een deel van de reserve te bestemmen. x Middelburg. Tegen niet minder dan zes ingezetenen (van wie vijf op één avond) is proces-ver baal opgemaakt wegens het niet voldoende verduisteren van hun woning en wel tegen H: v. d. S„ W. C. H„ W. D„ J. E. L. v. W., B. O. en J. S. Bij allen werd de stroomleve- ring voor 14 dagen stop gezet, terwijl de gloeilampen, waarmee de overtreding is be gaan, in beslag werderi genomen, terwijl ook zooals bekend, boete betaald moet worden. Goes. J. v. d. W. alhier had zijn rijwiel voor een winikel in de Voorstad onbeheerd laten staan. Toen hij terugkwam, was het ver dwenen. Tot dezelfde ontdekking kwam J. C., die een café had bezocht en zijn fiets buiten had neergezet. J. M. N. kreeg een proces-verbaal, om dat hij zich tijdens spertijd in de open lucht bevond. Een politioneele waarschuwing werd uitgereikt aan M. J. de J. te Nisse, M. D. te 's-Heer Arendskerke en J. J. de B. te Goes, wegens het 's avonds fietsen zonder rood achterlicht. Voor hetzelfde feit kreeg P. A. M. te Kloetinge een proces-verbaal R. M. v. E. werd bekeurd omdat hij fietste zónder voorgeschreven verlichting. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens Overtr. Visscherijwet: M. P. de H. te Wis- senkerke f 15 b. of 8 d. h. Verkeersovertredingen: J. B. te Kortgene en J. M. v. B. te Kruiningen, ieder f 2 b. of 1 week tuchtsch.P. J. v. d. B. te Krabbendijke vrijspraak; A. D. F. en Cchr. A. K., beiden te Wissenkerke, ieder f 15 b. of 8 d. h.J. M. K. te Goes 2 x f 2 b. of 2 x 1 d. h. Overtr. InentingswetJ. K. te Goes f 5 b. of 3 d. h. Overtr. Leerplichtwet: J. C. R. te Middel burg, Mej. M. L. H. te Goes, J. M. te Kwa- dendamme en Mej. C. B. te Heinkenszand, ieder f 7.50 b. of 5 d,. h.L. A. v. d. J. te Yerseke, J. M. de L. te Hansweert, P. B. te Arnemuiden, P. v. M. en I. R. te Koude- kerke, J. K. te Kwadendamme, B. B., L. G., F. v. S., J. N., L.' P., allen, te Hoedekens- kerke, ieder f 10 b. "of 5 d. h.Mej. A. v. d. R. te Goes f2.50 b. of 1 d. h.; Mej. D. F. C. B. te Goes, K. L. te Middelburg ieder f 5 b. of 3 'd. h.J. L. dr. T. en L. v. d. K. tc Arsenmiden, ieler w6 b'. u! 3 d. h.Mej. J. K. te Góes f4 b. of 2 d. h.; J. H. te Hein kenszand f 6 b. of 3 d. ft. Overtr. Polderregl.: W. M. te Arnemuiden f 7.50 b. of 5 d. h. Overtr. Alg. Pol. Verord.M. C. S. en P. S. te Middelburg, respect, f 10 b. of 5 d. h. en f 15 b. of 8 d. h. Overtr. TrekhondenwetJ. J. te Bigge- kerke f 3 b. of 2 d. h. Overtr. Besluit Persoonsbew.Mej. M. M. te Kloetinge, A. B. te Yerseke; Mej. M. G. N. te Yerseke, ieder f 3 b. of 2 d. 'h.C. J. L. te Vlissingen f 6 b. of 3d. h.M. P. S. te Goes f 2 -b. of 1 week tuchtsch. Overtr. Verduisteringsverord.F. L. A. V, te Vlissingen f 10 b. of 5 d. h. Overtr. IJkwetJ. R. te Westkapelle f 2 b. of 1 d. h., met teruggave gewicht. Openbare DronkenschapM. G. Z. te Goes f 15 b. of 10 d. h. Overtr. Verord. Openbare Veiligheid: S. v. d. L. te Goes f 2 b. of 1 week tuchtsch. Als opkooper het voorgeschr. register niet bijhouden: C. D. te Goes f.35' b. of 10 d. h. Overtr. Regl. Rivieren en Kanalen,: H. I. M. te Hansweert f 25 b. of 10 d. h. Overtr. Baggerregl.: J. S. te Wemeldinge f 5 b. of 3 d„ h. Uitoefenen van reizend bedrijf: Mej. A. de V. te Kruiningen f 5 b. of 1 week tuchtsch. Inval in een danshuis. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks één uur, heeft de inspecteur van de zedenpolitie en de drankwet, vergezeld van eenig politie personeel, een inval gedaan ii£ een perceel aan de Obreehtstraat te Den Haag, waar een ge zelschap van 48 mannen en vrouwen bezig wa ren een gecostumeerd en gemaskerd bal te v^pren. Verscheidene der aanwezigen vluchtten den tuin in, waar zjj zich achter struiken ver borgen, weer anderen vluchtten in het kolen hok en poogden zich onder de anihraciet te begraven. Het geheele gezelschap evenwel werd gevat en per arrestantenwagen naar het bureau overgebracht. Twee railwachters door trein gegrepen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee railwachters uit Beilen, de jj-j, A. Willems en de 44-j. B. Nijsing bij de bi ug over liet Linthorst-liomankanaal onder Beilen door' een passeeronden trein overreden en gedóod. -- Stelondc analist bij deTech- nisohe Hoogeschool. Eenigen tijd ge leden werden herhaaldelijk in het gebouw der Technische Hoogeschool te Delft waardevolle voorwerpen, zooals microscopen e.d. gestolen.. De verdenking viel toen op den 38-j. analist M., maar men had niet voldoende bewijs om tot zijn arrestatie over te gaan. Toen nu M. dezer dagen op heeterdaad werd betrapt, terwijl hij gouden en zilveren sieraden stal bij zijn vriend den goudsmid van B. te Delft, werd hij ge arresteerd. Uit het onderzoek bleek, dat M. zijn vriend tal van'taaien had bestolen en ook de diefstallen op de T.H. had gepleegd. Projectiel in de kachel g e t worpen. Twee kinderen van de familie Du Pont te Eindhoven, die een projectiel, vermoe delijk afkomstig van een boordwapen, vonden, hadden dit thuis zonder medeweten van hun ouders in de kachel geworpen. De uitwerking was ontzettend. De kachel sprong uit elkaar en de kinderen, die uit nieuwsgierigheid dicht bij de kachel waren blijven staan, werden over dekt met verwondingen en brandwonden. Bei den werden onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, alwaar 't 5-jarig jongetje spoedig na aankomst overleed. Zijn zesjarig zusje ver keert in zorgWekkenden toestand. Moordenaar gearresteerd. Reeds enkele dagen, nadat de moord op den 45-j. boekhouder te Amsterdam was ge pleegd, slaagde de politie er in, den vermoe- delijken dader, een 42-j. karkassenmaker aan te houden. De man legde een volledige be kentenis af. Hij beroofde het slachtoffer van zijn portefeuille, welke een bedrag van f 2300 inhield. Dit bedrag is inmiddels volledig te ruggevonden. GRONDVERBETERING IN HET NA JAAR. Er zijn vele tuinen, waarvan de op brengst door grondverbetering nog belang rijk kan worden verhoogd. Deze verbeterin gen kunnen zoowel in verband staan met de structuur en samenstelling van den grond als met de afwatering. Onder de structuur van den grond verstaat men den graad van losheid. Deze heeft niet alleen betrekking op de bovenste grondlaag, doch ook op den ondergrond. Ingeval zich vlak onder de teeltlaag een harde, ondoorla- tende laag van klei of hard veen of een oer- bank bevindt, dan is het ter wille van de nor male vochtcirculatie van groot belang, dat deze wordt losgewerkt. Men gaat dan diepspitten. De grond wordt twee steken diep losgewerkt. Dit is een tijdroovend werk. Van daar de wenschelijkheid om er reeds in het najaar mee te beginnen. Men moet er bij dit werk echter wel voor zorgen, dat de klei of veen van den ondergrond niet door de goede teelaarde van den bovengrond wordt gemengd. Indien uw tuingrond uit schralen, humus- armen zandgrond bestaat, dan kan deze door toevoeging van humusstoffen, zooals com post, ruigen mest, turfmolm of veenaarde worden verbeterd. Met het spitten worden deze stoffen door den grond heengewerkt. Dit kan ook reeds in het najaar geschieden. Een goede afwatering is voor iederen tuin al eveneens een belangrijke factor. Want in-, die het water zich op het veld blijft verza melen, dan gaat de grond dichtslibben. Dit beteekent een verslechtering van de struc tuur. Ten einde de afwatering te verbeteren graaft men reeds in het najaar greppeltjes, waardoor het overtollige water naar de kan ten of naar de sloot kan afvloeien. Al deze verbeteringen komen de opbrengst van uw tuin ten goede. De werkende vrouw in Nederland. Controleuse in het Centraal Station. CNF/No sko/Pax m ^Redacteur H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60a, Goes. Probleem no. 4. Groep A. 1 2 3 4 6 47 48 49 50 Zw. 10 sch. op: 8, 11, 18, 21, 22, 23, 24, 29, 35, 39. Wit 9 sch. op: 31, 32, 33, 36, 37! 38, 44, 47, 48. Probleem no. 4. Groep B. 1 2 S *4 6 '4*7 48 «9 50 Zw. 7 sch. op: 10, 18, 19, 20, 24, 26, 30. Wit 7 sch. op: 27, 28, 35, 36, 37, 39, 49. Rheumatliche pijn, spit, etc. werden re.- oorzaakt door onzuiver bloed. De zea minerale zouten ln Kruschen zuiveren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe. Krusohen aal ook U snol en afdoende helpen. Geaondheld voor een «ent per dag Apoth. en Drog. 0.41,0,76, L47. N.VRowntree van 7 tot en met 13 Noverr ,cr 19431 's Av. van 5 uur, 's M. tot 7.45 uur. Voor de Vereenigingen Vraagstuk no. 2, opgedragen aan C. v. d. Kuilen. 1 2 3 4 6 47 48 40 60 Zw. 4 sch. op: 13, 16, 18, 19. Wit 5 sch. op: 20, 22, 27, 29, 39. Zwart meende remise te maken door 1924 te spelen, wit vervolgt met Partij-spelers, die weinig voor problematiek voelen voor jullie zal dit vraagstuk even ge notvol zijn als voor de problemisten. Inzendingen van alle vraagstukken Uiterlijk 14 dagen na plaatsing aan den redacteur. Rectificatie: Probleem 3A moet in cijferstand' 26 worden toegevoegd. KOERSEN van de Amsterdam9che Effectenbeurs van Maandag 8 November 1943. 4 Ned. 1940 II 103% (103%); 4 Ned. 1940 m.b. 104% (104%)4 Ned. 1941 103% (103); 3% Ned. 1941 99% (99%); 3% Ned. 1942 99% (99%)3% Ned. 1943 99% (99%); 3 Ned. 1937 95% (95)33% Ned. 1938 98% (98%) 3 Ned.-Indië 1937 II 94% (94%); Amst Bank 141S (141S)Incasso-Bank 146S (146S)Koloniale Bank (201S)Ned. Ind. Hand. Bank 131S (131S)Ned. Handel Mij. cert. 173S (173S)Rotterd. Bank 151S Gert. Twentscfae Bank 153S A.K.U. 187S (187S)v. Berkel's Patent 160 (161%)cert. Calvé Delft 191S (191S)Fok ker 319% rGouda Apollo (222S) Cert. Leverbros 296S (296S); 6 Pref. idem 148S (148S)Néd. Gist en Spiritus (485S)Ned. Kabel 327S Philips Lampen 369S (369S)Pref. idem 194S (194S)N. B. De Schelde 1687s (1687s);, Verg. Touw Fahr. (200S)Pref. idem 157S Wilton Feijenoord 238S 3% Bat. Olie 102% Gl. (102%)Bandar Rubber 137S Holl. Am. Lijn 150S Kon. Boot 181S Ned. Scheepv. Unje 172%S Rotterd. Lloyd 155S N.I.S.U. 168%S Sepembah 155.%S Amst. Ballast 207S Blaauwh. Veem (139S)Pref. Gerzon 122 Gl. (122 Gl.). Op Jde staatsfondsenmarkt werd d.e nieuwe week ingezet in een vaste stemming. De jongste staatsleening, die de vorige week verliet met een slotkoers van 99% pet., had al spoedig de 99% pet. gepasseerd eu kon zich gedurende den verderen beurstijd op het verhoogde koers- peil niet alleen gemakkelijk handhaven, doch nog verder in koers verbeteren. Een enkele uitzondering op de vaste tendenz maakten de 4 pet. Nederland 1940 met bel. fac. en de 3 pet. Indië 1937 II, die pet. in koers verloor. Op de aandeelenmarkt was iets meer affaire dan wij den laatsten tijd gewend zijn. Nage noeg alle actieve industrieele fondsen kwamen tot noteering. Bij eert. Calvé en aand. Philips echter blijft de achterstand nog groot. De toe wijding is hier n.l. nog niet verder dan tot 22 resp. 28 April j.l. gevorderd. Bij de minder courante industrieelen hebben eveneens -nog zoo goed als alle toewijzingen op de stopprijzen plaats. Van de overzeesche fondsen brachten verschillende scheepvaartwaarden het tot no teering. Vervolgens ging het meeste in rubbers om. Aand. Bandar Rubber, Amst. Java Rub ber en Linkungan werden alle op stopprijzen verhandeld. Bel. Nederland f 645. INCASSO-BANK N.V. - GOES - Klokstraat 9, Tel. 2001-2410 .Uitvoering van Beursorders GOES. Geboren: Frank, z. v. J. H. H. Schüringa en Z. W. Alting; Willem- Frede- rik, z. v. J. M. den Herder en N. J. Schrij ver; Pieter Jopie, z, v. A. Geene en T. A. Bakker. Over de maand October 1943. "*KAPELLE. Geboren: Janna Adriana, d. v. G. E. Barth en M. Geense; Adri Dingenis, z. v. A. M. Bramsen en J. J. Verhage; Maria Elizabeth, d. v. P. Hoogstrate en P. Hooge- steger; Tannetje, d'. v. A. op 't Hof en C. Zegers; Adriana Helena Geertruida, d. v. H. P. Schot en G. C. Glas; Willemina Janna Stoffelina, d. v. W. van Overloop en P. A. Sanderse; Cornelia Johanna Izabella, d. v. B. van de Velde en M. Kruysse; Jannetje Suzan- na Jacomina, d. v. C. J. Huissoon en J. S. NagelkerkeLevinus Pieter, z. v. C. Eversdijk en C. 4e Broekert. Gehuwd: M. van Liere, 19 j. jm. en C. J. Nieuwenhuize, 17 j. jd. Overleden: W. Beek, 60 j., man van H; Dietz, wonende te Breda; M. van Koeveringe, 57 j., vrouw van C. van de SchraafN. Vreeke, 60 j., vrouw van J. Korstanje; Qi van de Linde, 75 j., weduwnaar van W. van de Vrede; C. van Koeveringe, 40 j., ongeh. KATTENDIJKE. Geboren: Leintje, d. v. J. Haverhoek en E. van Kleunen- Getrouwd: M. Sinke, 24 j. en A. Molhoek, 23 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 3