DINSDAG 2 NOVEMBER 1943 58e Jaargang, No. 28 BINNENLAND UIT DE PROVINCIËT GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN Bureaux: L. Vorststraat 70, Goe9, Postrekening no. 44455. Tel. no. 2458. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred,A. DE LANGE, Goes, Adm, (Advertentiechef)! B, P. DAVIDSE, Goes, EENHEID DER CHRISTENEN. Wij mogen niet ophouden met voortdu rend te wijzen op de diepe eenheid, die er, ondanks alle uitwendige verschillen, toch is onder de belijders van 's Heeren Naam, on der hen, die Jezus Christus kennen en lief hebben als Gods Zoon, hun Heiland en Ver losser. Wat wij dezer dagen zagen en hoorden in een onzer Zeeuwsche dorpen geeft ons aan leiding hieraan weer eens een enkel woord te wijden. In dat dorp werd namelijk een predikant ten grave gedragen, van, wiens ijver, toewij ding en werkkracht voor de kerk, waarin hij Dienaar des Woords was, met groote liefde en dankbaarheid werd getuigd. Hij had zijn kerk hartelijk lief. Maar ook werd diezelfde predikant door een zijner plaatselijke collega's uit een andere kerkelijke formatie getypeerd als iemand, die er geen behoefte aan had verschilpunten toe te spitsen en scheidsmuren hooger op te trekken, doch die integendeel gaarne de broederhand reikte aan ieder, die met hem Jezus Christus als Zaligmaker beleed. Trouw in eigen huis dus, den ander waardeerend en levend uit de gemeenschappelijke belijdenis der eene, heilige, algemeene, Christelijke kerk. Is schooner getuigenis denkbaar? Het moet immers zóó zijn, dat wij dank baar kunnen zijn voor den zegen, die God ook nsa anderen geeft? Onr. trof oalc üc opmerking van dienzelf den predikant, dat het leed van de oorlogs dagen en de moeilijkheden van dezen tijd de Christenen uit de verschillende kerken in die gemeente dichter bij elkander hebben ge-, bracht. Wij dachten als vanzelf aan 't woord van Gunning, dat God de Christenen soms naar elkander toe r a n s e 1 11 Heerlijker en beter is het zeker, al mogen we danken voor dezen zegen van het leed, als we de Unio Sancta niet alleen in dagen van tegenspoed, maar a 11 ij d gevoelen en beleven. HEVIGE GEVECHTEN TEN Z. VAN DEN BENEDEN DNJEPR. - SOWJET- AANVALLEN AFGESLAGEN. - DUIT- SCHE TEGENAANVAL. - NIEUWE DUITSCHE STELLINGEN IN Z.-W.- ITALIË BETROKKEN. - DE IN OCTO BER TOT ZINKEN GEBRACHTE SCHEPEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van den benedenloop van den D n j e p r zijn hevige gevechten aan den gang met doorgebroken deelen van snelle vijande lijke afdeelingen. Door dappere aanvallen in de flank van mobiele Duitsche gevechtsgroepen leden de Sowjets daar gevoelige verliezen. In den slag in de bocht van den Dnjepr blijft onze tegenaanval goede vorderingen maken. Sterke aanvallen vari den vijand ten Zuid-Wes- ten van Dnjepropetrowsk en ten Zuid-Oosten van Kremeatsjoeg stortten in het afweervuur ineen. In het midden van het Oostelijke front beperkte de gevechtsactie zich tot plaatselijke aanvallen der Sowjets -in de bestaande secto ren van het zwaartepunt die, ten deele in tegen aanvallen, werden afgeslagen. Van het front van het Ilmenmeer tot ten Westen van Leningrad wordt slechts melding gemaakt van levendige wederzijdsche actie van stoot troepen. In de maand, October werden aan het Ooste lijke front 2795 pantserwagens en 1442 vlieg tuigen van den vijand vernietigd. In Zuid-Italië sloegen onze troepen sterke Brdtscfa-Amerikaansche doorbraakpogin gen aan weerskanten van de V o 11 u r n o af. Zij betrekken thans tusschen de Italiaansche Westkust en het Matese-gebergte meer Noord westelijk gelegen heuvelstelling. Terwijl de vijandi in den sector van de Volturno terstond nakwam, volgde hij onze bewegingen verder Westelijk slechts aarzelend. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen overdag naar de bezette Westelijke gebieden en in den afgeloopen nacht naar Noord-West- Duitse h land en lieten hier eft daar bom- men vallen. Vier vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. De Duitsche luchtmacht viel in den nacht van 31 October op 1 Novem ber opnieuw afzonderlijke doelen in het gebied van Londen aan. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaan- sche verbindingen ter zee brachten marine en luchtmacht^ in de maand October tot zinken 52 koopvaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 301.7000 brt., 18 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 100.000 brt. werden zoo zwaar be schadigd, dat de meeste van deze schepen als verloren beschouwd kunnen worden. Voorts werden 27 koopvaardijschepen met een geza menlijken inhoud van 170.000 brt. beschadigd. In den strijd tegen de vijandelijke vlootstrijd- krachten vernietigden marine en luchtmacht een kruiser, 11 torpedojagers, 2 bewakingsvaar tuigen en 4 motortorpedobooten. 5 kruisers, 7 torpedojagers en talrijke andere oorlogsbodems werden zoo zwaar beschadigd, dat ook een deel van deze schepen als vernietigd beschouwd kan worden. De atrljd In het Oosten. (A.N.P.) De strijd aan het Oostelijke front heeft de laatste dagen voortdurend hetzelfde karakter gedragen. Hevige en over een zeer breed front gevoerde aanvallen der bolsjewis ten wisselden herhaaldelijk af met tegenaan vallen der Duitsche troepen, die vooral in het gebied tusschen de Zee van Azov en den Dnjepr zeer zware aanvallen te verduren had den. De bolsjewisten hebben hier dn de Zui delijke sectoren thans de wijde steppen bereikt, die zich uiteraard niet bijzonder voor een ver dediging leenen. Dat de Duitschers er niette min dn slaagden Zondag op verschillende pun ten tot een tegenaanval over te gaat*, en de Sowjet-Russen zelfs weer in oostelijke rich ting terug te drijven, pleit voor de standvastig heid der verdediging en de slagvaardigheid van de Duitsche reserves. In Duitsche militaire kringen wijst men er op, dat de bolsjewisten het .belangrijke indus triegebied Kriwoi Rog, dat échter reeds zwaar onder het oorlogsgeweld geleden heeft, nog steeds niet hebben kunnen bereiken. Korte Berichten. (S.P.T.) De vroegere Italiaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken en schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano, is, volgens een bericht van de „Popoio Republicano", gearres teerd,. Naar D.N.B. meldt, heeft dé fascistische regeering besloten da bezittingen van ex-koning Victor Emanuel wegens liet «oor hem ge pleegde hoogverraad zonder schadeloosstelling te onteigenen. (D.N.B.) Het internationale comité van het Roode Kruis is er van in kennis gesteld^ dat het Portugeesche s.s. „Padua", dat op 19 October uit Lissabon met een lading van 11.000 zakken pakketten voor krijgsgevangenen was vertrokken, nabij Marseille op een mijn geloo- pen is en als verloren beschóuwd uioo. wor den. Van de opvarenden konden 15 personen gered worden. Op een inspectiereis van drie weken door Ztiid- en West-Duitschland en deelen der be zette Westelijke gebieden heeft rijksmaarschalk Göring de daar gestationneerde eenheden van 't luchtwapen bezichtigd. Hij inspecteerde tal rijke wapenbedrijven. Vrij lang bleef de rijks maarschalk in door bombardementen bescha digde steden, vooral in het Huhrgebied, waar hij instructies gaf voor verdere noodwerk- zaamheden en hulpmaatregelen. Stockholms Tidningen meldt uit New- York, dat Roosevelt den stakenden mijnwer kers Zaterdagavond een ultimatum heeft ge steld. Naar radio-Mackay meldt, is het aan tal stakende mijnwerkers in de Ver. Staten Zaterdag tot 115.000 gestegen. Helpt de koe met schillen en de koe helpt U. Nieuwe regeling voor kraamgeld- uitkeering^ Op grond van een herziene regeling, waar aan terugwerkende kracht is verleend tot 1 Nov. 1942, kunnen thans de volgende perso- neft voor een kraamgeld dit is voortaan de officieele benaming voor de .uitkeering bij bevalling in aanmerking komen 1. De verplicht verzeikerde vrouw; 2. de echtgenoote van een verplicht verze kerde 3. de dochters, stief- en pleegdochters van een verplicht verzekerden man, onderschei denlijk van een verplicht verzekerde vrouw; 4. de vrouw, wier bevalling plaats vindt binnen 10 weken na het einde van haar ver plichte verzekering; 5. de echtgenoote, wier bevalling plaats vindt binnen een maand, c.q. binnen 8 dagen na het einde van de verplichte verzekering van haar man; 6. de dochters, stief- en pleegdochters, yrier bevalling plaats vindt binnen een maand, c.q. binnen 8 dagen na het einde van de verplich te verzekering van haar vader, stief- of pleegvader of van haar moeder, stief- of pleegmoeder 7. de weduwe, wier bevalling plaats vindt binnen een maand na het overlijden van haar verplicht verzekerden echtgenoot 8. de dochters, stief- en pleegdochters, wier bevalling plaats vindt binnen een maand na het overlijden van haar verplicht verzeker den vader, stief- of pleegvader of van haar verplicht verzekerde moeder, stief- of pleeg moeder 9. de vrijwillig verzekerde vrouw, die bij het einde van hahr verplichte verzekering zwanger was. Voor het recht op kraamgeld is veteischt, dat degene, aan wiens (wier) verzekering de aanspraak wordt verleend, in hat jaarlfcvoor afgaande aan de bevalling, of, betreft het een aanspraak op grond van een kortelings beëindigde verzekering, in het jaar vooraf gaande aan 't einde dier verzekering, op ten- -minste 156 werkdagen verplicht verzekerd is geweest. Deze voorwaarde voor het recht-op kraamgeld, die reeds in de regeling van No vember 1942 werd opgenomen, bleek in de praktijk tot onbillijkheden te kunnen leiden. Zoo kon dit het geval zijn bij personen, die door verandering van betrekking onder de ziektewet kwamen te vallen, terwijl zij voor heen daarbuiten bleven, omdat voor hen een bijzondere ziekengeldregeling gold. Moeilijk heden van gelijken aard konden zich voor doen bij personen, die tengevolge van ziekte of ongeval eenigen tijd niet hadden gewerkt, alsmede bij personen, die vóór hun te werk stelling hier te lande buitenslands werkzaam waren. Door het opnemen van een bepaling, dat de betrokkenen geacht worden verplicht verzekerd te zijn geweest gedurende den tijd waarin zij in vorenbedoelde omstandigheden verkeerden, is thans voorkomen, dat de eisch dat men, om aanspraak te kunnen doen gel den op kraamgeld, in het jaar voorafgaande aan de bevalling, gedurende 156 dagen ver plicht verzekerd moet zijn geweest, tpt een onbillijke wetspractijk aanleiding r/.a kun nen geven. Overigens zij hierbij aangetee- kend, dat ovengenoemde eisch één uitzonde-^ ring kent, n.l. het feit, dat voor een vrouw, die bij het einde harer verplichte verzekering zwanger was en die sindsdien een vrijwillige verzekering aanging, ook do werkdagen, waarop zij vrijwillig verzekerd is geweest, medetellen. Voorts is van de gelegenheid dezer wets wijziging gebruik gemaakt om nog eens dui delijk te doen uitkomen, c^at de dochters, stief- en pleegdochters, om aanspraak te kunnen doen gelden op kraamgeld, geduren de de laatste drie maanden vóór de bevalling met den verplicht verzekerde in gezinsver band moeten hebben geleefd. Deze eisch geldt niet voor de echtgenoote. Landdag van het Nat.-Soo. Studentenfront. (ANP). Aan het einde van den derden landdag van het Nat. Soc. Studentenfront is te Utrecht een bijeenkomst gehouden. De leider van de afd. buitenlandsche be trekkingen van het front, Ir J. P. Noordijk, sprak over de beteekenis van den Oostinzet. Spr. ging nader in op het doel en de betee kenis van de reis van een honderdtal studen ten naar het district Lublin in het g'eneraal- gouvernement en vertelde uitvoerig onder welke omstandigheden daar is gewerkt. Met ergernis hebben zij bij hun terugkeer geconstateerd, hoe nog vele hoog' ."-.raren sa- boteeren ondanks het feit, dat zij geen stu denten, geen colleges, geen examens en ten tamens meer hebben, doch wel hun salarissen opstrijken en ook nog vrijelijk gebruik ma ken van de bibliotheken en laboratoria. Der frontleider Dr B. F. Saris, weidde uit over de stille en openlijke sabotage van de hoogleeraren, die, aldus spr., voor het mee- rendeel ook thans nog voortgaan met hun getreiter. De eerste- ep tweedejaarsstuden ten weten daarvan mee' te praten. In plaats dat deze hoogleeraren hun taak begrepen en in noesten arbeid ons vofk van dienst zou den zijn, houden zij zich onledig met gesar en geplaag. Zij passen de geestelijke tactiek van de verbrande aarde toe. Doch ondanks dit alles hebben de studenten, die inschreven, er recht op hun begonnen of voortgezette studie nor maal te voltooien. Onze universiteiten en hoogescholen moe ten worden opengehouden, het koste wat het kost. Daarna sprak Mussert. Waar het, aldus spr., in dezen tijd om gaat is de vraag hoe de oorlog zal afloopen. Want het gaat om hét behoud van de Europeesche beschaving. Waar het in deze jaren op aankomt, is het geloof in het behoud van Europa. Thans wordt in een geweldige smidse het nieuwe Europa gesmeed. DISTRIBUTIE VAN RONA. Bij be schikking van den secr.-gen. van het dep. v. landbouw en visscherij is rona-caramelpoeder aangewezen als distributiegoed in den zin van art. 4 van de distributiewet. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De com missaris-gen. voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeesters benoemd: dhr M. J. Tol- hoek te Eindhoven tot burg. van St Oeden- rode; dhr L. Wilmot te Halsteren tot bur- gem. van Madedhr C. J. W. H. Stakenborg te Eindhoven tot burgem. van Cuyck; dhr N. J. M. van Duist te Utrecht tot burgem. v. n Werkendam, de Werken en Sleeuwijk; ,'nr A. W. Knipscheer te Baarn tot burgem. van Laren en dhr J. K. Nieuwenhuys te Aals meer tót burgem. van Zijpe. Verduisteren f van 31 Oct. t/m 6 Nov. 1943. 'sAvonds van 17.15 u., 's morgens tot.7.30 u. DE MOORD TE 's-HEER ABTS- KERKE. Nader vernemen wij nog, dat de dader, de 32-jarige J. V. uit Middelburg (vroe ger te Heinkenszand), zich toegang tot de wo ning van den 71-jafigen A. Constant te Baars- 'dorp (gem. 's-Heer Abtskerke) heeft weten te verschaffen. Hij schijnt, nadat hij binnenge komen was, eerst wat gegeten te hebben. Waarschijnlijk zijn de bewoners (C. en 'zijn dienstbode) door het gestommel wakker ge worden. V. is daarop den ouden man met een bijl of hakmes te lijf gegaan. De dienstbode ontvluchtte intusschen het huis om hulp bij de buren te gaan halen. Terwijl zij weg was, vertrok de dader op haar fiets. Toen de ge- ,waarschuwdé marechaussee ter plaatse kwam, !was C. reeds overleden. De marechaussee waar schuwde hierop de politie in de omliggende plaatsen, zoodat ook de Goesche politie paraat was en er te ongeveer half zes in slaagde V. op een damesrijwel gezeten, aan te houden. Op zijn kleeren zaten bloedvlekken. Geld werd echter niet op- hem gevonden, zoodat hij, als hij van plan geweest is, den ouden C. te be- rooven, "daartoe niet meer heeft kunnen over gaan. V. was blijkbaar van plan met den vroe gen trein naar Middelburg te gaan. Hij is .gehuwd en vader van enkele kinderen. BELASTINGDIENST. Tot-adjunct- commies der directe belastingen enz. werd bevorderd de schrijver le kl. dier middelen: F. Blaas en J. Vercouteren te Terneuzen en I. van Leersum te Goes. Aan den schrijver 2e kl. der dir. belastin gen enz. P. Cornells te Vlissingen, kantoor dir. belastingen werd eervol ontslag verleend. Middelburg. BEGRAFENIS r. WIT. Gistermiddag verzamelden zich honderden en honderden belangstellenden, om getuige te zijn van de ter aarde bestelling van dhr C. Wit, in leven inspecteur bij het LO. Tegenwoordig waren o.a. Mr P. Dieleman, ,wnd Comm. der Pro vincie; Mr J. L. A. v.'d. Harst, wnd griffier der Provincie; de gemeentebesturen van Vleeschbonnen: 45 en 46. Van 2 tot en met 13 November a.s. geeft elk der bonnen „Vleesch 45A" en „Vleesch 46A" recht op het koopen van 100 gr. vleesch (been inbegrepen) of van één rantsoen vlcesch- waren. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „45B Vleesch" en „46B Vleesch" recht op het koopen van van bovengenoem de hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. Middelburg en Vlissingen'; verschillende schoolbesturen; onderwijsorganisaties, tal rijke leden van het onderwijzend personeel uit Zeeland, vele belangstellenden uit alle kringen der bevolking en heel veel kinderen van lagere scholen. Dhr P. v a n N e s, hoofdinspecteur van het LO te Den Haag, wijdde woorden van dank bare nagedachtenis aan den overledene. Hij kende hem reeds als jong onderwijzer in Rotterdam, maar v.n.l. in het Rijksschool- toezicht heeft spr, hem leeren kennen als een man, die zich geroepen wist tot zijn taak en zijn gansche hart en ziel in zijn werk lag. Hij wist zich voor God verantwoordelijk en zijn werk gaf hem volle levensbevrediging. Hij wenschte te geven, te bemoedigen en daardoor trok hij zoo velen om zich heen. Zooals hij leefde, is hij gestorven, zich ge vend aan anderen, Dinsdag nog druk verga* derend, Tijdens het bewijzen van een vrien dendienst is hij plotseling heengegaan zonder een woord van afscheid te kunnen spreken. Zich tot mevr. Wit wendende, zei spr.U hebt een man ten grave gebracht, die niet voor zichzelf, maar voor anderen heeft ge- I leefd en die dn den diepsten zin des woords een Christen was en daarom anderen ten voorbeeld mag gesteld worden. God slaat, maar ook balsemt Hij de wonden en Hij be schaamt niet hen, die op Hem betrouwen. Namens directie en bestuur van de Klok- kenberg sprak dhr J. K1 ij w e g, die de over ledene herdacht als oud-leerling en oud-lee- raar. Ds R. Blommaert, pred. bij de Waalsche gemeente richtte zich in ontroerende be woordingen tot de weduwe en kinderen met woorden van troost. Hij besloot met het bid den van het: Onze Vader. Een zoon van den overledene heeft daarna dankwoorden gesproken voor de betoonde hsSsngstslUaj? 'Op het dezer dagen gebonden examen zijn de volgende Ieeriingjhelpsters van de afd. Middelburg van het Ned. Roode Kruis ge slaagd voor helpster 3e klasse: J. Th. van Beveren, B. Rietveld, M. Schoe, S. van Sluijs en P. Ouwerkerk. De 3e klasse helpster mej. A. E. Roose is bevorderd tot helpster 2e ld. De politie maakte proces-verbaal op te gen F. W. A. wegens het niet voldoende ver duisteren van zijn woning (de onlangs ver zwaarde straffen zullen hier worden toege past), tegen A. B. wegens het niet fietsen op het rijwielpad op den Blauwendijk en tegen P. J. T. wegens diefstal van 62 vel postpapier ten nadeele van J. V. Goes. KEUZECONCERT TEN BATE VAN W. H. N. Op Zaterdag 13 Nov. a.s. vindt in het Schuttershof alhier een concert plaats. Door een militaire kapel zal op dezen avond een aantal van te voren verkochte muziek nummers ten gehoore worden gebracht. Het is te begrijpen, dat de meest populaire liede ren werden uitgezocht. De opbrengst van de verkochte nummers komt geheel ten bate van WHN, Eindelijk is het er dan toch Van geko men, dat in het postkantoor alhier een derde loiket, en wel voor de paketpost, in gebruik is genomen. Een belangrijke verbetering I Tegen F. C. A. H. alhier werd proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van «afbraak tegen het achtvoudige van den toe- gestanen prijs. G. J. B. kreeg een politioneele waar schuwing wegens het niet voldoende verduis teren van zijn woning. Walcheren. GRIJPSKERKE. Gevonden een portemon- naie met inhoud. Inlichtingen aan het post station. (Belangeloos bericht.) Roofoverval op echtpaar te O p 1 o o. Onder de gemeente Oploo is Vrij dagavond een roofoverval gepleegd op het echtpaar M. van Lankveld. De daders zijn tus schen halfzeven en zeven uur de woning bin nen gedrongen. Even na zeven uur merkten de buren, dat het huis van Van Lankveld volop verlicht was, zonder dat de verduistering was aangebracht. Men bemerkte, dat de voordeur van het huis openstond, waarna iemand naar binnen ging en zag, dat alles overhoop gehaald was. Direct werd de politie gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Achter die boerderij vond men den zwaargewonden Van Lankveld en in de slaapkamer zijn eveneens zwaarge wonde echtgenoote. In zorgwekkenden toestand zijn beiden over gebracht naar het ziekenhuis. Zwarte eieren. Ambtenaren van den C.C.D. te Goor, die een vrachtauto aan hielden, waarin circa 4000 eieren clandestien werden vervoerd, zijn daar op het spoor ge komen van een uitgébreiden zwarten handel in deze kippenproducten. De eieren werden met groote winst in de groote steden afgezet. Op deze wijze moeten minstens 40.000 eieren zijn verhandeld. Tegen enkele opkoopers en veer tig landbouwers is proces-veihaal opgemaakt. Inval in een speelhuis. De poli tie te Hilversum heeft een inval gedaan in een huis aldaar, waar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Om de speeltafel zaten tien personen, onder wie drie Amsterdammers. De overigen waren Hilversumsche zakenlieden. Er werd' zeer grof gespeeld. Geld en roulette zijn in beslag genomen. Baarnsche p o 11 i e.m a n n e n en den zwarten handel. Uit het voort gezette onderzoek inzake het door de Zeister politie ontdekte clandestiene vleeschvervoer, is gebleken dat sedert een aantal maanden op clandestiene wijze wekelijks ten minste een rund werdi geslacht, afwisselend te Nijkerker- veen, Voorthuizen en Garderen. Door tusschen- komst van een Baarnschen slager werd dit vleesch, met behulp van de Baarnsche politie, in den zwarten handel gebracht en tegen enorme prijzen gedistribueerd te Bosch en Duin en den Dolder. Dat verschillende dezer vleeschtransporten plaats vonden onder leiding van den gearres teerden opper-luitenant der Baarnsche politie v. d, B. en dat de aangehouden auto met vleesch 'bestuurd werdi door den in uniform gekleeden wachtmeester B. uit Baarn, die eveneens in arrest is gesteld, zegt voldoende. Behalve deze beide ambtenaren zijn nog acht andere personen gearresteerd. DINSDAG 2 NOVEMBER 194S. En de vrede Gods, die alle verstand bo ven gaat, zal uwe? harten en uwe gstjp.cb.tcR behoeden in Christus Jezus. Philipp. 4:7. Zon op 7.37, onder 17.10. Maan op 12.12, onder 20.37. le kw. 5 Nov. V. maan 12 Nov. Dat de Heilige Schrift het Woord Gods is, staat vast voor het ware geloof. Door het geloof alleen verstaan wij, dat de wereld door het Woord Gods is toebereid; en door het geloof alleen verstaan wij ook, dat de Heilige Schrift het Woord Gods is. Gelijk de levende God bestaat voor het geloof; ge lijk Jezus voor het geloof de Christus, de Zoon des levenden Gods is; gelijk heel de waarheid van het Koninkrijk Gods voor het geloof bestaat; gelijk voor het geloof alles waarachtig ia, wat God ons geopenbaard heeftzoo is ook. voor het geloof de Hei lige Schrift het Woord Gods. Ds J. C. SIKKEL. NED, HERV. KERK. Aangenomen: naar Amsterdam, D. Tromp te Zandvoort; naar Schoorl, C. M. de Jong te Morra en Lioessens; naar Heukelum, A. de Vries, cand. te 's-Gravenhage. r Bedankt: voor Biervliet, A. de I Vries, cand. te 's-Gravenhage; voör Rijjier- kerk, H. v. Niel te Burgwerd. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Gro ningen, G. Toornvliet te Wolfheze. Aangenomen: naar Moerdijk, D. Krij ger, hulppredi. te Dordrecht. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Zwijndrecht, W. F. Laman te Haarlem en A. Dubois te Gouda; te Sliedrecht, C. Smits te Dordrecht en J. Jongeleen te Apeldoorn. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemdte Den Hoorn op Texel, R. Giethoorn, cand. te Zwolle. UIT DE NED. HERV. KERK. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft 'n schrij ven doen uitgaan, waaraan tot grondslag ligt Pauhiü' vermaan uit 1 Cor. 3:16 én IA In'de angstige spanning van dezen tijd wijst de Synode er op, dat de schending van den tempel Gods hierin bestaat,4,at de gemeente van Christus hem verwerpt en zegt: wij zijn de tempel Gods niet, maar wij trachten er op te gelijken. Met nadruk bestrijdt 't schrij ven ook de heerschende opvatting als zou met dien tempel Gods alleen de gemeente van Corinthe bedoeld zijn. Niet te gelooven, dat ook de gemeente en de Kerk van heden die tempel is, is verwerping van de genade. Zoo doende zal alle kerkzuivering tevergeefs zijn. De Synode wekt in haar schrijven op tot wederkeer tot Gods genadewoord en terug keer tot de belijdenis en 't g e h e e 1 e Evan gelie. Uit kracht van die roeping zal de Kerk in een wereld, die in leugen en ongerechtig heid sterft, haar taak, tempel Gods te zijn, kunnen: en moeten vervullen. KORTE BERICHTEN. Naar wij ver nemen is bij den kerkeraad der Geref. kerk 'van Utrecht bericht ingekomen, dat de ge zondheidstoestand van Ds R. E. v. Arkel dermate is verslechterd, dat voor zijn leven ernstig moet worden gevreesd. VERVROEGD STAATSEXAMEN. Blijkens oproeping in de Stc. bestaat voor mannelijke personen, die vóór 1 Jan. 1926 zijn geboren en voornemens waren aan het staatsexamen ter toelating tot de universitei ten, bedoeld in art. 12 der hooger-onderwijs- wet, in 1944 deel te nemen, de gelegenheid om dit examen reeds in Dec. 1943 af te leg gen, wanneer zij vóór 4 Nov. zich opgeven bij den voorz. der examenebmm., Dr E. H. Renkema te 's-Gravenhage, Jan van Nassau- straat 104, met gelijktijdige storting van het examengeld op postrek, 93520. Met de bij zondere omstandigheden van deze candidaten zal zooveel mogelijk rekening worden gehou den. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 29 October 1943. WIE WAS DE BESTUURDER? De 30- jarige chauffeur A. v. Bruchem uit Eindho ven is ten laste gelegd, dat hij op 28 Juli van het vorige jaar als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig over den openbaren weg onder de gem. Oostkapelle heeft gereden en toen een voor hem uitrijdend motorrijtuig heeft ingehaald en gepasseerd, terwijl hem een wielrijder, genaamd J. Lam pers, tegemoet kwam rijden en geen vol doende ruimte over was om te passeeren. Hierdoor was hij tegen het rijwiel opgere den, waardoor dit omviel en de zich in een mand bevindende brooden in een sloot te recht kwamen. Gelukkig was de "berijder van het rijwiel, die het gevaar had zien aanko men, tijdig afgestapt en was hij tusschen de boomen gaan staan. Een tweetal getuigen hadden het qngeval gezien. Eén van hen had, toen hij later op dien dag dezelfde auto, die bij de aanrijding gewoon was doorgereden, weer op den weg had gezien, het nummer opgenomen. Zoo wel tegenover politie als Kantonrechter hield verd. vol, dat hij diendag in het geheel niet met zijn auto op bedoelde plaats was. ge weest en van de aanrijding niets af te we ten. Uit de administratie van het transport bedrijf waarvoor verd. reed, bleek echter, dat met de auto, waarvan verd. bestuurder was, dien bewusten dag 7 maal een lading zand of grind hoogstwaarschijnlijk van Mid delburg naar Domburg was vervoerd. Getuigen herkenden aan hen getoonde' auto pertinent. De Ambtenaar van het Op. Min. achtte voldoende bewijs aanwezig om een geldboe te te eischën van f 100 of 40 d. h., doch de Kantonrechter sprak verd. vrij, met afwij zing van de ingestelde civiele vordering tot schadevergoeding. De Ambt. M. teeken- de echter appèl aan. De Off. vraagt vernietiging van het von nis van den Kantonrechter. Hij eischt f 100 of 50 d. h. BEDREIGING MET DOODSLAG. De opperwachtmeester der marechaussee Heij- boer te Wissenkerke bemerkte, dat de hem wel bekende 21-j. matroos Ch. A. Koster al daar woonachtig, op 21 Aug. j.l. bezig was op het land van den landb. De Kam klavers te snijden en in een zak te doen. Op den weg gekomen hield de Opper toen K. aan en vroeg of deze een vergunning voor het snijden van klavers bezat, daar anders de klavers in beslag zouden worden genomen. Te Tilburg werd een gemeen schappelijke vor- mingsdag der N. S. D. A. P, en S. B., van den kring Noord Brabant gehou den, waarbij Dienstleiter Rit- terbusch en de plaatsvervangend leider der N. S. B., Van Geel kerken, het woord voerden. Bildarchiv Arbeitsbereidh der N.S.D.A.P.-Stapf-Pax m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1