rZATERDAG 30 OCTOBER 1943 581 Jaargang, No. 26 CHRISTELIJK D AG BLAD VOOR ZEELAND BINNENLAND PREDIKBEURTEN DSGKAtiBNDER KERK EN SCHOOL Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel, no. 2438, Bijkante*# Middelburg: Pa Boekh, J. J. FANO.Y, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef); B. P. DAVIDSE, Goes. HERVORMINGSDAG. Morgen zal weer in de kerken het groote werk door God in de kerkhervorming tot stand gebracht, dankbaar worden herdacht. We zingen dan weer het Lutherlied en ju belen het uit, dat God een vaste burg is voor de Zijnen en dat Hij, al drukt het leed, Zijn hulp doet verschijnen. Vóór alles zal het noodig zijn, dat wij op den Hervormingsdag belijden: Lof, prijs en dank alleen Zij God, en anders geen. Niet aan de menschen, ook niet aan de groote kerkreformatoren hoezeer wij den Koning der Kerk danken, voor wat zij, als instrumenten in Zijn hand hebben gedaan maar God alleen ikomt de eere toe. Im mers, als het werk der kerkhervorming had moeten staan of vallen met de menschen, dan zou het er donker hebben uitgezien. •Fouten zijn er door de kerkhervormers vele gemaakt, zonde was er ook in hun woorden en daden, en de ontrouw was groot bij de Christenen. Hier past waarlijk geen men- schenroem, noch over de hervorme'rs en hun tijdgenooten, maar zeker piet over de ge slachten, die na hen kwamen en die het pand hun toebetrouwd, lang niet altijd trouw be waard hebben. De belijdenis uit Nehemia 9:33b: „Want Gij hebt trouwelijfc gehandeld, maar wij heb ben goddelooslijk gehandeld", moet ook de onze zijn. Nehemia herbouwde ondanks veel tegen werking stad en'tempel, riep het volk weer terug tot wet en getuigenis en herstelde den heiligen dienst van Jehova naar de door God gegeven wetten. En als dan het volk verza meld is, laat hij de Levieten lofzegging en schuldbelijdenis doen, waarvan 't telkens te- rugkeerend motief is's Heeren trouw en de ontrouw van Zijn volk. Tot deze erkentenis moeten ook wij mor gen op den Hervormingsdag komen. Het is wel heel gemakkelijk, om de gebreken der Roomschd kerk in zwarte kleuren af tp schil deren, maar onze vaderen hebben toch in die dwalingen geleefd tot God mannen als Lu ther en Calvijn zond. En ook later, in de gezuiverde kerk, hebben de menschen het telkens weer door hun ontrouw verdorven. En zijn wij, Christenen van 1943, vrij van die ontrouw en'lakschheid? Brandt er nu alleen heilig vuur op het altaar? Zijn er nu geen kibbelarijen en ruzietjes meer? Leven wij uit de kracht van de beginselen der kerk hervorming? Wij menschen en dat hebben wij voor God te belijden hebben het licht, door de kerkhervorming verspreid, telkens weer ge tracht te verduisteren. Daarom is de refor matie der kerk alleen Gods werk. Dat is tegelijk ook een heerlijke bemoedi- diging. Het werk der kerk hangt niet van menschen, van menschelijke trouw, liefde en toewijding af. Daarom zal bet ook in stand blijven. Christus Zelf is er borg voör. Hij laat het niet lós. Ons staat de sterke Held ter zij Dien God ons heeft verkoren, Vraagt gij Zijn naam, zoo weet Dat Hij de Christus heet. Onze ontrouw' kan Gods trouw niet ver minderen. In die trouw roemen wij dan ook morgen. En onze bede stijge op, dat de Heere Zijn kerk beware en vermeerdere, ook in deze zorgvolle tijden. TEN N. VAN KR1WOI ROG WOEDT EEN HEVIGE TANKSLAG. - TAL VAN SOWJET-AANVALLEN AFGE SLAGEN. - DUITSCHE STELLINGEN AAN DE VOLTURNO IETS TERUG GENOMEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten W. van M elitopol zijn talrijke, den geheelen dag voortdurende aanvallen der bolsjewisten tegen de afgrendelingsfron ten van het penetratiegebied afgeslagen. Formaties tanks en tankgrenadiers brachten den vijand door .krachtige flankaanvallen zware verliezen toe en wierpen zijn aanvals- troepen uit taai verdedigde plaatsen. Duit sche en Roemeensche luchtstrijdkrachten grepen in nauwe samenwerking met de troe pen op den grond bijzonder doeltreffend in de gevechten int' In de bocht vdn den D n j e p r werden op het geheele front felle vijandelijke aanvallen, vaak in tegenaanval len, afgeslagen. Uit deze afweergevechten ontwikkelde zich in het gebied ten N. van Kriwoi Rog gisterochtend een tankslag, die nog in vollen gang is. Tot dusver werden in een sector 74 en in een tweeden 41 bolsjewisti sche tanks vernield. Ten N. van K i e w bereikte een eigen aanvals actie de gestelde doelen. Bij G o- m e 1 breidden de bolsjewisten hun aanval len gisteren ook uit tot den sector ten Z. van de stad. De sterke vijandelijke door braakpogingen leidden echter slechts tot plaatselijke penetraties en tot het tijdelijke 'verlies van vrij kleine stellingdeelen, die doof terstond ingezette tegenaanvalen heroverd werden. Vaak werden de vijandeijke aanva llen door het geconcentreerde vuur van alle wapens en het doeltreffende optreden van het eigen luehtwapen reeds bij de ontplooi ing uiteengeslagen. Ten W.' van Kritsjewên ten W. van Smolensk verminderde de gevechts activiteit vergeleken met de vorige dagen. De in den centralen sector strijdende Hes- sisch-Thüringsche 251ste infanteriedivisie onder leiding van generaal-majoor Felzmann heeft onwrikbaar stand gehouden op een van de zwaartepunten van den afweerslag tegen over de steeds herhaalde aanvallen van vaak superieure bolsjewistische strijdkrachten. Zij heeft daardoor een bijzonder aandeel in de behaalde afweersuccessen. In. Zuid-Italië werden onze troe pen aan weerszijden van den Volturno na succesrijken afweer van de sterke vijan delijke doorbraakaanvallen terug genomen op nieuwe, enkele kilometers verder N.W. verloopende hoogtestellingen. Aan de Adri- atische kust trachtten sterke Britsch- Amerikaansche strijdkrachten tijdens den nacht en in,den vroegen ochtend van 28 Oct. langs den weg Termoli-Istonio een aanval te doen over de rivier Trigno. De aanval len stuitten onder zware verliezen voor den vijand. In het O. van de Middellandse he Zee vernietigde het luehtwapen twee vijan delijke vrachtschepen met tezamen een in houd van 4500 'brt. en plaatste bomtreffers op de haveninstallaties van het vijandelijke eilandsteunpunt Castelrosso. Landingsoperaties in Italië te verwachten? Duitsche militaire kringen, aldus Het volk, blijven zich zeer terughoudend over de stra tegische situatie in Italië uitlaten. Men wijst op ae buitengewoon geringe activiteit van de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten, wel ke in verhouding tot de superioriteit der En- gelsche en Amerikaansche legers in Italië beslist abnormaal te noemen is. Aan Duit sche zijde acht men het daarom niet uitge sloten, dat de geallieerde strijdkrachten bin nenkort zullen trachten om-door een groot- scheepsche landingsmanoeuvre in het achter- waartsche gebied van het Duitsche front de tegenwoordige Duitsche stellingen illusoir te maken. Wet op de weermacht In Italië aangenomen. (DNB). Onder voorzitterschap van Mus solini is in diens hoofdkwartier de tweede ministerraad gehouden van de nieuwe fascis tisch republikeinsche regeering. Het voor naamste onderwerp van bespreking werd ge vormd door het ontwerp voor de nieuwe weermachtswet, Mussolini wees in het bij zonder op de beide volgende feiten: 1) In verschillende gebieden hebben I* .„ansche soldaten reeds vrijwillig hun plaat» aan de zijde der Duitsche kameraden weder inge nomen. 2) In de gecontroleerde gebieden be ginnen orde en normale toestanden weer terug te keeren. Volgens de nieuwe weermachtswet zijn met ingang van 9 Sept. 1943 het nationale republikeinsche leger, de marine en de lucht macht opgericht. Militairen van alle rangen, die uit nationaal eergevoel onder de republi keinsche vlag verder hebben gediend en ver zoeken om te worden opgenomen in de nieu we weermacht, worden in actieven dienst ge nomen. Wat verzorging en soldij betreft, wordt de nieuwe Italiaansche weermacht ge lijkgesteld met de Duitsche. Het corps cara binieri blijft bestaan voor het handhaven van de orde. Korte Berichten. Als gevolg van het oordeel van het volksgerechtshof is een 56-j. bankdirecteur, Max Miethè, uit Hindenburg, ter dood ge bracht. Miethe heeft zich, zooals het heet in deofficieele mededeeling, als leider van een bedrijf reeds sedert lang in verraderlijken, ondermijnenden zin uitgelaten. Hij is der halve zoo streng gestraft, omdat hij zijn functie op onverantwoordelijke wijze heeft misbruikt inplaats van zijn personeel ten voorbeeld te zijn. (N. R. C.) Ir. ;genwoor- digheid van den Dienstleiter Rit- terbusch vond in Den Haag de plechtige opname der 21-jarige meisjes van den BdM in de N. S,.-<Frauenschaft plaats. Bildarchiv Ar- beitsbereich dier NSDAP-Stapf- Pax m. VERBODEN PROVINCIES WEER OPEN. Beschikking van den commissaris- generaal voor de veiligheid over de op heffing van het verblijfsverbod voor de provincies Overijsel, Gelderland, Dren the, Groningen en Friesland. Op grond van par. 47 en 52 der „Ord- nungsschutzverordnung" 1943 (no. 1) hef ik het door par. 1 alinea 1 mijner beschikking van 4 Augustus 1943 uit gevaardigde verbod van verblijf in de provincies Overijsel, Gelderland, Dren the, Groningen en Friesland, met ingang van den dag der afkondigi>% van deze beschikking op. De commissaris-generaal voor j de veiligheid, w.g. RAUTER. SS Obergrüppenführer en generaal der politie. BAK- EN BRAADVET OP BON BOTER 46A. Van 31 October tot en met 11 December 1943 is op bon „Boter 46A" des- gewenscht bak- en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kun nen verkrijgen. Degene, die bak- en braadvet wil ontvangen, moet den bon „Boter 46A" bij zijn handelaar inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, en wel in het tijdvak van Zaterdag 30 October tot en met Woensdag 3 November. De aflevering aan het publiek zal van ir November af kunnen plaats vinden. Degene, dSe gedurende dit tijdvak zijn bon niet bij zijn handelaar inlevert, kan hierop geen bak- en braadvet verkrijgen. Personen, die geen bak- en braadvet wen- schen te betrekken, kunnen op bon „Boter 46A" van 31 October tot en met 11 December 125 gram margarine verkrijgen. TELEGRAMMEN PER TELEFOON. Van 1 Nov. a.s. af zal in geval van telefoni sche aanbieding van een telegram niet dade- lijik tot opneming van den inhoud worden overgegaan, maar eerst dan, indien bij tele fonische navraag is gebleken, dat het tele gram inderdaad door het opgegeven tele foonnummer is aangeboden. Voorts zal het opgeven van telegrammen uit een openbare spreekgelegehheid alleen nog kunnen ge schieden, indien het mogelijk is de telegram- kosten vooraf, door middel van een incas seerapparaat, te voldoen. MINDER KAAS. EEN BON VOOR VETTE KAAS. Sedert 9 Aug. van het vo rige jaar is het kaasrantsoen ongewijzigd gebleven. Thans plaatst de dalende produc tie van kaas het rijksbureau voor de voed selvoorziening in 'oorlogstijd evenwel voor de noodzaak, een verlaging van het rantsoen aan te kondigen, mede doordat het niet mo gelijk is geweest tot voldoende voorraad- vorming voor den winter te komen. Met in gang van de eerstvolgende veertiendaagsche distributieperiode wordt het, tot dusver 150 gram in de twee weken bedragende kaas- rantsoen verlaagd tot 100 gr. per 14 dagen. Er zal naar worden gestreefd deZé verlaging van tijdelijken aard te doen zijn. In verband met het bovenstaande is ge durende de periode van 31 Oct. t/m 13 Nov. bon „Algemeen 692" voor het koopen van 100 gr. kaas aangewezen. i Het is verder de bedoeling, voortaan een afzonderlijke bon voor vette, <Li. voorname lijk 40 kaas, .aan te wijzen. Het rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd wil daarmede een rechtvaardige verdee ling van de beschikbare vette kaas bereiken. Gedurende de periode van 14 Nov. t/m 27 Nov. zal derhalve een bon worden aange wezen, waarop uitsluitend 100 gr. volvette kaas, 40 kaas, Limburgsche of Hervesche kaas verkrijgbaar is. Ten einde den winkelier in staat te stel len vette soorten kaas tijdig af te leveren, moet men in het tijdvak van Zaterdag 30 Oct. t/m Woensdag 3 Nov. bon „Algemeen 696" van te voren inleveren bij den detail list. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat op bon Algemeen 692" ook de vette soorten kaas ogen worden afgeleverd voor zoover de handelaar hiertoe in staat is. Uiteraard mag de detaillist hierop niet de vette kaas afleveren, die hij op de ingele verde bonnen „Algemeen 696" ontvangt. Op de rants.bonnen van nieuw model, die, zooals één dezer/dagen is gepubliceerd, van 1 Nov. af worden uitgegeven, is van 14 Nov. t/m 27 Nov. eveneens uitsluitend volvette kaas, 40 -(- kaas, Limburgsche of Hervesche kaas verkrijgbaar. Voor de oude rantsoenbonnen, die na 27 Nov. a.s. niet meer geldig zullen zijn, geldt deze bepaling niet. De winkelier dient hierop, al naar gelang zijn voorraad is, de vette soorten of 20 of magere kaas af te leveren GEBAKRANTSOEN GEWIJZIGD. Met ingang van 31 Oct. a.s. worden eenige veranderingen gebracht in het gebakrant soen. In plaats van 100 gr. speculaas zal men van genoemden datum af per bon voor één rantsoen slechts 90 gr. kunnen verkrijgen. Voorts is de hoeveelheid gezoete biscuits van 85 tot 75 gr., de hoeveelheid taart en gevuld groot korstgebak van 350 gr. tot 250 gr., de hoeveelheid taartjes of gevuld klein korstgebak van 350 gr. tot 200 gr. en de hoeveelheid ijswafels van 75 gr. tot 55 gr. teruggebracht. GESPREKKEN IN BALLING SCHAP. Aldus, ge achte collega, weet ik uit de zekerste bron, dat Stalin zijn divisies alleen maar opoffert, opdat wij Weer kunnen regee- ren. Nleuwa bonnen voor brandstoffen, zeep en hondenbrood. Van 31 October 1943 tot en met 13 November 1943 geeft elk van de bonnen „40 verlichting" en „41 verlichting" der bonkaart S 121, recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur der bonnen „37 verlich ting", „38 verlichting" en „39 verlichting" der bonkaart S 121 en de bonnen „61 verlichting" der bonkaart S 221 Is verengd tot en met 13 November 1943. Van 1 November 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen 17 KF der kookkaarten voor vaste brandstoffen U 115 recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het in de bedoeling ligt, behalve bon 17 KF nog éénmaal een bon aanwijzing voor kookdoeleinden voor het stook- seizoen 1943-1944 te doen plaats vinden en wel op 1 Februari 1944. Van 1 tot en met 30 November 1943 geeft elk der met de woorden „generator-anthraciet drie en twintigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V; gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woor den „generator-turf drie en twintigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Voor honden- en kattenbrood is bon no. 25 aangewezen. Bon Algemeen 697 en bon AA Eenheidszeep een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep (40 of 57 pet.) of een stukje eenheidstoiletzeep (14, 15 of 21' pet.) of wasschen van 5 kg. droge vuile wasch. Bon Algemeen 698 en bon AA Waschpoeder 250 gram waschpoeder of zeeppoeder of was schen van 9 kg. droge vuile wasch. Bon AA Toiletzeep: een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). EXTRA RANTSOENEN VOOR JON GE MOEDERS. In den vervolge komen ook jonge moeders, die haar kind niet zelf voe den, gedurende 39 weken na de bevalling in aanmerking 'voor extra rantsoenen. Het overleggen van een dokters-attest, waaruit blijkt, dat de moeder het kind zelf voedt, is dus voortaan niet meer noodig. Bij uitrei king moet echter de distributiestamkaart van het- kjhd worden getoond. BOERENECHTPAAR NEER GESCHOTEN. Man in ziekenhuis vermoord. (A.N.P.) Te Wijkbrug, gemeente De Wijk, is het boerenechtpaar Osterveen het slachtoffer -geworden van een moordaanslag. Reeds eeni- gen tijd geleden was de boerderij van boer Osterveen, bestaande uit woonhuis en stallen, door terroristen in brand) gestoken 'en vernie tigd. Het gezin Osterveen had een schamel onderdak gevonden in een houten barak, die Osterveen op zijn land had laten bouwen. Op den tweeden avond nadat het gezin de barak' had betrokken, verschenen twee onbekende personen, die verzochten binnen gelaten te worden. Zij gaven zich uit als politie-ambte- .naren en wilden Osterveen over den brand spreken. Osterveen liet hen binnen. De beide onbekenden spraken drie kwartier met het echtpaar Osterveen. Toen zij daarop met 'n handdruk afscheid namen, bracht een der beide onbekenden een pistool te voorschijn. Toen Osterveen van schrik achtétuit liep, stelde de onbekende hem gerust met de opmerking, dat hij het pistool zoo maar te voorschijn had gehaald. Osterveen, die gerust gesteld was en met uitgestrekten arm op den onbekende toe- kwmn, werd op dit oogenblik door den mis dadiger neergeschoten. Tegelijkertijd schoot de tweede onbekende op vrouw Osterveen. Boer Osterveen werd doodelijk getroffen, terwijl vrouw Osterveen zwaar gewond werd. De moordenaars vluchtten na hun daad. De in een naastgelegen vertrek slapende kinderen waren door de schoten wakker geworden en vonden hun ouders badend in hun bloed. Zij gingen naar hun zwaar gewonde moeder en waren niet te bewegen haar te verlaten om zoodoende hulp te halen. Zoo werd eerst bij het aanbre ken van den dag de misdaad ontdekt. Te Wageningen werd de Nederlandsche staatsburger IJprenburg door een man neer geschoten. De dader, wiens signalement bekend is, nam na den aanslag de vlucht op een rij wiel. IJprenburg werd naar het gemeentezie kenhuis te Wageningen overgebracht. Nadat zijn familieleden heni een bezoek gebracht had den, kwam des avonds nog een onbekend per soon met een bouquet bloemen de ziekenkamer binnen. De gewonde IJprenburg en de onbe kende brenger der bloemen bevonden zich al leen in de ziekenkamer. De bezoeker zette den in bed liggende IJprenburg een pistool op de borst en loste een® schot, waarna IJprenburg korten tijd later overleed. Voordat hij stierf, kon IJprenburg de toegesnelde politie nog be langrijke gegevens omtrent den persoon van den dader verstrekken, die voor het onderzoek van groot belang zijn. In zeer nauwe samenwerking met de Duit sche Sicherheitspolizei en de Nederlandsche recherche zijn maatregelen genomen voor het ophelderen van de beide moordaanslagen en voor de arrestatie van de daders. (Met groot leedwezen moet helaas worden geconstateerd, dat het aantal moorden onder ons volk in dezen oorlogstijd nog telkens wordt vermeerderd Dat ze veelal een laag en afschu welijk karakter dragen, blijkt ook herhaalde lijk. Er worden methoden toegepast zooals die voorheen in de anarchistische onderwereld ge bruikelijk waren. Met ernstige bezorgdheid vraagt hij, die zijn volk liefheeft, zich af, waar het heen moet als dergelijke moordaan slagen blijven toenemen. De Nederlandsche politie en de Duitsche Sicherheitsdienst wer ken, zooals hierboven wordt gemeld, nauw samen om de daders op te sporen. Het is reeds eerder opgemerkt, dat ieder, die bij de Heilige Schrift en naar de Christe lijke moraal wenscht te leven, moord en dood slag en alles, wat daartoe leiden kan, ver oordeelt.) Verduisteren: van 24 tot en met 30 October 's Avonds van 17.30 u.„'s morgens tot 7.15 u. van 31 Oct. t/m 6 Nov. 1943. 's Avonds van 17.15 u,, 's morgens tot 7.30 u. Ned. Herv. Kerk. Borssele, 10 en 2.30 ds Bunjes. Nisse, 9.30 en 2 ds v. V. Vader (nm. H. Av.) x Geref. Kerken, i .Wissekerke, vm. en nm. cand. v. d. Jagt. Rilland-Bath, vm. en nm. leesd. ZATERDAG 30 OCTOBER 184$. Uw vriendelijkheid zij allen :-,e. kend. De Heete is nabij. Phiilpp. 1:5. Zon op 7.32, onder 17.15. Maan op 8.43, onder 18.29. Zondag're»p, 7.34, 17.13, 9.58 es 19.02. Ie kw, 5 Nov. V. maan 12 Nov. ZONDAG 31 OCTOBER 1943. (Hervormingsdag.) Komt nu met zang van zoete tonen En u met snarenspel verblijd; Zing op, en wilt alom betonen. Dat gij van herten vroolijk zijt, Juicht God ter eer, Zijn lof vermeer, Die ruiken grooten werk Gedaan heeft voor Zijn Kerk. VALERIUS. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Gouda (5e pred.pl.), G. Huls te Ter Aar; te Rijssen (2e pred.pl.), R W. Steur te Olde- broek; te Holwerd (toez.), E. F. Westra te Metslawier. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1; te Zutphen, S. G. Bloem te Gasselternijeveen en H. W. Engelkes te Meppel. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Beneemd te Schoonoord, H. J. Ponstein, cand. te Nijverdal; te Grevenbiclri G. Sam- plonius, a.s. em. pred. aldaar (Aangenomen). Geref. Kerkén. Aangenomen ua»r Nijkerk, C. Kamper, cand. te Baarn. ALG. SYNODE DER NËD. HERV. KERK. Prof Berkelbach van der Sprenkel rapporteert namens de commissie voor het opstellen van een omzendbrief over de Avond maalsviering met zieken. De omzendbrief' aan de kerkeraden werd aanvaard. De comm. voor de bestudeering der concept-emeritaats acten gaf 3 concepten, die werden aangeno men. Gerapporteerd werd door de commis sie inzake het bestudeeren der vraag inzake den overgang van .leden van andere kerken naar de Ned. Herv. Kerk. Benoemd werd in de comm. Kerk en Eeredienst Dr O. Noord mans'te Laren (Gld.). De Herv. Schippers- raad verzocht goedkeuring van een sestd reglementen en regelen van écu concept-in structie voor zijn predikanten. Deze werden gewijzigd goedgekeurd, 't Rapport der com. voor het ontwerpen van reglementswijzigin gen in verband met de overeenkomst met de Geref. Kerken in Hersteld Verband werd met enkele redactiewijzigingen aangenomen. De voorloopig aangenomen Reglementswij zigingen zullen aan de consideratiën van de kerken worden onderworpen. De voorstellen van de comm. voor da catechese, inhouden de een uitgewerkt concreet plan aangaande de aanstelling van eenige gedelegeerden voor de catechese werden verwezen naar dé com. voor Gemeenteopbouw en kerkelijk overleg. Gerapporteerd werd over het schrijven der Comm. voor bestudeering van het vraagstuk der kerkelijke encadreering der leiding van den zendeling, de aansluiting der opleiding van den zendeling aan de opleiding der pre dikanten, de regeling van den overgang van den zendeling naar het predikambt, het toe kennen van het recht der zendelingen de sa cramenten te bedienen. De comm. kon slechts het laatste punt behandelen en stelde ver schillende reglementswijzigingen voor, hou dende aan dienstdoende en eervol ontslagen oud-zendelingen op hun verzoek de bevoegd heid te verleenen tot de openbare verkondi ging ,van het Evangelie, het bedienen van doop en Avondmaal, de leiding der openba re godsdienstoefening, de huwelijksinzege ning en catechetisch onderwijs. Deze. regle mentswijzigingen werden voorloopig aange nomen en zullen aan de consideratiën der kerk worden onderworpen. KORTE BERICHTEN. Ds Mi P. de Roon, Ned, Herv. pred. te Drumpt, gaat dit jaar met emeritaat. Het classicaal bestuur van Dordrecht heeft de acte godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan den heer H, F. C. Musch, hoofd van de Ned. Herv. Diaconie school te Klaaswaal. Ds B. A. Bos, Geref. pred. te Assen, is weer hersteld en heeft zijn ambtsbezighe den hervat. In den ouderdom van 65 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer ,A. Taal, ambtenaar bij den Armenraad aldèar, die tal van jaren die Ueref. Kerken als predikant heeft gediend, en wel de kerken van Krimpen a. d. Lek, Stellendam, Bruinisse en Hoogvliet, .waar hij ds werkzaam geweest tot 1920 toen hij om persoonlijke redenen zijn ambt neerlegde. De kerkeraad der Geref. Kerk van Bun schoten-Spakenburg besloot over te gaan tot het beroepen van een derden predikant. De ze kerk telt ruim 4200 leden, Ds H. Knoop, Geref.. pred. te Rotter dam-Delf shaven- hoopt binnenkort zijn ambtsbezigheden te kunnen hervatten. Ds M. H. Knijff, Ned. Herv. pred. te Ophemert, neemt Zondag 7 Novr afscheid en doet 14 Nov. intrede te Zierikzee. Bevestiger Ds C. L. Tuinstra te Alkmaar. RITTHEM. De bevestiging en de intrede van cand. F. H. Breukelman bij de Ned. Herv. Herk alhier is een week uitgesteld en dus bepaald op Zondag 21 Nov. G. WIT t- Wij meldden reeds, dat plot seling op 60-jarigen leeftijd is overleden de heer C. Wit, inspecteur van het L. O. te Middelburg. De heer Wit was, na opgeleid te 'zijn aan de Klokkenberg te Nijmegen, gedurende twee jaar werkzaam als onder wijzer te Rotterdam. Daarna was hij 23 jaar leeraar aan de Klokkenberg. Sedert 1 Jan. 1929 was hij inspecteur van het L. O. te Middelburg. Verder was hij o.a. voorzitter van het Schoolmuseum te Middelburg en van de vereen. „Onderwij zersweduwenbeurs in Zeeland" en secr. van de, vereen, van in specteurs bij het L. O. in Nederland. UITSLAGEN KRUIDENIERSEXA- MEN. Voor het ex. vakbekwaamheid voor kruideniers slaagden te Goesde dames J. C. de Croo, G. Walraven, C. Aker, dien te Vlissingen; M. C. Felius, Koudekerke; J. Bosch, Middelburg; P. Marijs, Goes; M. Dekker-Risseeuw, J. Dieleman-Risseeuw, G. Meert en A. Verstraaten, allen.SluiskilJ. de Vriend-Wissink, M. Faas, beiden Terneu- zen; N. v. Damme, Graauw; M. Lanse, Axel en de heerenG. Steutei en A. Corstanje, beiden Middelburg; L. v. d. Graaf, Vlissin gen; J. C. v. Wijk, Souburg; J. Verschure, Koudekerke; D. Rooze, J. Ingelse, L. Jeré- miasse, M. Roozemond, A. v. Doorn, allen Goes; M. Mieras en H. v. d. Velde, beiden KapelleJ. Oele, KloetingeJ. Sinke, Kats C. J. de Fouw, Wissenkerke; S. Berrevoets,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1