WOENSDAG 27 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No, 23 C H FEUILLETON BINNENLAND ÏIIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL t Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boeldi, J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred./V DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE TUBERCULOSE IN ZËELAND. Wij wezen er reeds vroeger op, hoe be langrijk en noodzakelijk ook, ja vooral in deze oorlogsjaren, het werk der tbc-beBtrij- ding is. Nu er omstandigheden aanwezig zijn die de uitbreiding dezer gevreesde volks ziekte in de hand kunnen werken, is het een primair volksbelang om met inspanning van alle (krachten de tbc-bestrijding zoo inten sief mogelijk te blijven voeren. Hierin mag geen verslapping intreden. In het jaarverslag over 1942 van het dis tricts consultatiebureau in Zeeland meldt de districts-arts, dat in 1942 in Zeeland over leden aan long-tbc 114 personen, aan tbc van het centrale zenuwstelsel en de omhul lingen 12 personen; en aan andere vormen van tbc 44 personen; totaal 170 personen. Hei aantal inwoners van Zeeland bedroeg op 1 Juli 1942 257.288. Per 10.000 inwoners .overleden dus aan alle vormen van tbc 6.67 personen, in 1941 5.70, dus een stijging van 17.02 pet. De sterfte in het Rijk bedraagt 6.15 per 10.000, in 1941 5.90, dus een stijging van 4.24 pet, In het vorige jaarverslag werd vermeld, dat de stijging van de tuberculose sterfte in Zeeland 30 pet. bedroeg en in 't Rijk 34 pet. De oorzaken voor deze sterke stijging zijn voor Zeeland niet gemakkelijk aan te ge ven; Pt v'oadselscbaarschte in in Zeeland wker niet zob groot als iu vele andere deelen van het land. Wel zal de evacuatie hel tubercu lose ziekte- en sterftecijfer ongunstig beïn vloed hebben. Ook het samenwonen van verschillende gezinnen in één huis is een Ikwaad, dat steeds meer voorkomt. Het plaatsgebrek in de sanatoria en zie kenhuizen maakt, dat steeds meer open lij ders thuis verpleegd moeten worden. Ieder die op de hoogte is van de woningtoestanden op het platteland van Zeeland, zal begrijpen, dat het iu de meeste gevallen onmogelijk is zulke patiënten zonder gevaar voor de om geving thuis te verplegen. Het aantal nieuw ingeschrevenen bedroeg in: 1940 1387; 1941 2260; 1942 2323. Van hen hadden positief sputum: 1939 54; 1940 74; 1941 108; 1942 104. In dezen tijd, aldus de districts-arts, is de tbc-bestrijding in het defensief. Onze op dracht luidt nu: geef zoo weinig mogelijk terrein prijs aan den vijand. Eerst na den oorlog zal het mogelijk zijn het groote of fensief tegen den tuberkelbacil weer in te zetten met al de moderne wapenen waarover de medische wetenschap beschikt. Moge de ze eervoilé strijd, ook in Zeeland, met suc ces worden gevoerd. BIJZONDER FELLE GEVECHTEN BIJ MELITOPOL EN SAPOROSJE. - DNJEPROPETROWSK ONTRUIMD. - VERSCHILLENDE SOWJET-AANVAL- LEN AFGESLAGEN. - DUITSCHE AANVAL OP BRITSCHE OOSTKUST. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijke front be reikten gisteren de gevechten in den sector van Melitopol en ten Zuid-Oosten van S a p o r q s j e bijzondere felheid. In een ver bitterde worsteling werden herhaaldelijk uit gevoerde vijandelijke aanvallen opgevangen en eenige penetraties afgegrendeld. Ook in de bocht van den D n j e p r werd verder zwaar gestreden. Onze troepen hebben, na vernieling üaort vmJtelt 99) DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. „Wou u er soms een koopen?" spotlacht de Turk. „Onmogelijk is dat niet", is het ernstige antwoord. „Wanneer ik op deze wijze en kele slaven de vrijheid zou kunnen geven, dan zou ik dat zeer pp prijs stellen". De plantagehouder kijkt stomverbaasd op alsof alle minarets van Konstantinopel, waar hij vroeger \heeft gewoond, in elkaar stor ten. Meteen glijdt een sluw lachje over zijn tanig gelaatals die Hollander zoo gek wil zijn, wel, dan zal hij hem laten betalen ook, indien mogelijk precies zooveel als hij voor die slaven heeft betaald. Dan heeft hij al thans die negen jaar aan hen goedkoope werkkrachten gehadl „Dat zal u niet meevallen, edele heer", zegt hij zuurzoet. ,,'kHeb voor die slaven behoorlijk betaald en enkele jaren gaan ze nog wel mee". „Hoeveel zijn er?" De Turk weet het niet precies. «Hij meent van vijf, of zes, het kunnen er ook zeven zijn. Als de Hollander.... hij wil den hoofd opzichter laten roepen.... O, neen, dat is niet noodig. Zoo. Laten we zeggen, hoog stens zéven. Wat moet zoo'n slaaf kosten? Als de bezoeker even geduld heefthij zal de boeken doen onderzoeken, wat ze hèm gekost hebben, een jaar of acht geleden. Hij is dan bereid, een aanmerkelijk minder be- van voor den oorlog belangrijke Installaties, de stad Dnjepropctrowsk ontruimd. Tegen Krlwol Rog brachten de bolsje wisten nieuwe strijdkrachten voor den aanval in het vuur. Ten Noorden van de stad duur den de al dagen aanhoudende gevechten ook gisteren onafgebroken voort. Een uit 't Noord- Westen in de flank van den vijand uitgevoerde tegenaanval van eigen tankformaties drong door in concentraties van de bolsjewisten en bracht daardoor den bij Kriwoi Rog strijden den Duitschen troepen belangrijke verlichting. Op de afgrendelingsfronten van het pene- tratiegebied bleven talrijke aanvallen van den vijand zonder resultaat. Uit een bruggenhoofd ten Noord-Westen van Krempntsj oeg vieien de bolsjewisten met sterke strijdkrachten aan, doch werden in een tegenaanval terugge drongen. Ten Zuid-Oosten en Noorden van K i e w en ten Noord-Westen van Tsjernigow kwam het hier en daar tot felle plaatselijke gevech ten, waarbij de bolsjewisten overal werden afgeslagen. Ten Westen van Kritsjew gingen de bolsjewisten met verscheidene divisies 'infan terie op breed front tot den aanval over. In energieke tegenaanvallen werden penetratiepun- 'ten opgeruimd en de vijandelijke aanvalsfor- maties teruggeworpen op hun vertrekstellingen. Uit het gevechtsgebied ten Westen van Smolensk en ten Zuiden van W e 1 i k ij e Locki wordt slechts geringe gev-cchtsactivi- teit 'gemekt Het luehtwapen, dat tezamen met Roemeen- sche formaties vliegers vooral in het Zuiden van het Oostelijke front in zware afweerge- vechten staanden troepen merkbare verlichting bracht, schoot in den tijd van 22 tot 25 Octo ber 188^ bolsjewistische vliegtuigen neer. 14 eigen vliegtuigen gingen in dien tijd verloren. In Zuid-Italië is het slechts tp enkele sectoren tot voorpostengevechten gekomen. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten Noorden van Drontheim twee Britsche motortorpedobooten beschadigd, waarvan er een korten tijd later door een Duit schen jagej tot zinken wetd gebracht. In den nacht van 24 op 25 October hebben Duitsche motortorpedobooten een aanval gedaan op de Engel s.che Oostkust en zijn in gevecht gekomen met een superieure forma tie Britsdie torpedobootjagers, artillerie-motbr- torpedobooten en beveilingsstrijdkrachten. Een Britsch bewakingsvaartuig werd tot zinken ge bracht en verscheidene vijandelijke artillerie- motortorpedobooten werden beschadigd. Twee eigen motortorpedobooten 'gingen verloren. Haar bemanningen konden voor het grootste deel gered worden. Boven de bezette Westelijke gebieden en in het gebied van "de Middellandsche Zee heb ben formaties van het luctwapen en de marine 20 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten. Stad Kriwoi Rög nog in Duitsche handen. (A.N.P.) De strijd in het Zuiden van het Oostelijke front heeft thans een hoogtepunt bereikt. De bolsjewisten zetten blijkbaar alles op alles, doch de Duitsche tegenaanvallen zijn niet minder krachtig. De Sowj et-Russische strijdkrachten in de bocht van den Dnjepr, die ten Zuidoosten van Krementsjoeg over déze rivier zijn gekomen, rukken naar het Zuiden op in de richting van Kriwoi Rog. Dit belangrijke spoorwegknoop punt, dat tevens wegens zijn steenkool- en ertsmijnen van groote beteekenis is, bevindt zich nog steeds in Duitsche handen. 1 Met de gevechten in de bocht van den Dnjepr hangen die tusschen Saporosje en de Zee van Azov ten nauwste samen. Nu de Duitschers Melitopol, een belangrijk bolwerk voor de verdediging van laatstgenoemden sec tor, hebben ontruimd, ligt achter de Duitsche troepen niets dan de eindelooze vlakte der Nogaïsche steppe, die voor de verdediging vrijwel geen natuurlijke voordeelen biedt. De positie van de Duitsche strijdkrachten in dezen sector, die mede den toegang tot de Krim be- heerscht, hangt ook uiteraard hiervan af en hieruit blijkt het verband met de gevechten in de bocht van den Dnjepr. Of de Duitsche strijdkrachten op den rechter oever dezer rréier I den Sowjet-Russischen opmarseh naar het Zuiden kunnen tegenhouden? Hieromtrent waagt men zich te Berlijn niet aan prognose. De strijd is nog in vollen gang en omtrent den drag te vragen, <Ja-t ligt vosr de hand De boeken worden hem door een bedien de getoond. Daaruit blijkt, dat de- slaaf ge- middéld een bedrag heeft gekost, dat in Hol- Iandsch geld een zeshonderd gulden bedraagt Dus vraagt de Turk met een stalen gezicht die som aan Persij „Zou ik die slaven eens mogen zien?" vraagt deze. De pasja is een en al vriendelijkheid: wel natuurlijk, natuurlijk. Neen, op de plantage is wat lastig. Hij zal order geven, dat die bewuste slaven zullen worden voorgebracht. Zóó van nabij heeft Persij de uitgemer gelde wezens nog niet gezien; alleen van uit de verte, werkend in de plantages. Een schok doorvaart hem. Met moeite dringt hij een traan van ontroering terug. Je moet wel een hart van steen hebben, als je niet tot in je ziel wordt geroerd door dezen aan blik. Voor deze gelegenheid zijn de slaven be vrijd van hun boeien, althans ze zijn niet meer aan elkaar geklonken. Hun heele hou ding staat naar hun ijzeren gevangenis, 't Is nu zoo, dat zij beter aan elkaar gekoppeld kunnen loopen dan elk apart. Als wezenloos staren zij naar de waranda, waarop hun eigenaar is gezeten met een vreemden, bleeken man. Jochem ziet dezen laatsten doordringend aan en wordt diep getroffen door diens ede le -trekken, die duidelijk aantoonen, dat de man medelijden heeft'met het hoopje men- schelijïke ellende daar vóór hem. (Wordt vervolgd.) afloop kan men vooralsnog' niets zeggen. Het Alg. Hdbl. meldt: Opmerkelijk is de zinsnede in een der nieuwsberichten over den strijd, dat de Sow- jets op de vier brandpunten al hun krachten in het vuur werpen om door de Duitsche linies heen te breken. De strijd bij Melitopol, waar de Duitschers onder den hevigen druk der 'Sowjets hun stel lingen in den avond van 25 October eenige kilometers naar het Westen moesten terugtrek ken, heeft daardoor een kritiek karakter ge- t kregen. Voorspellingen laten zich hier nog steeds niet toe, omdat de strijd nog in vollen gang is. De Duitsche verdediging schijnt ten Westen van Smolensk, met name bij de gevechten om dengrooten hoofdverkeersweg, ef „cief te zijn. Alle stellingen in dezen sector schijnen de Duitschers te hebben kunnen behouden. Korte Berlohten. (D.N.B.) De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat bij een aanval aan de Fran- sche, kust j.l. Zaterdag de kruiser „Charybdis" tot zinken is gebracht. De torpedojager „Lim- bourne" werd beschadigd en is door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Helpt de koe met schillen en de koe helpt U, N.A.D. ROOIDE 10 MILLIOEN KG AARDAPPELEN. Het 42ste corps van den NAD, dat dezen zomer de opdracht ontving om in het Noorden van ons land, in de om geving van Bellingwolde, ongeveer 400 ha aardappelen te gaan rooien, is dezer dagen met zijn arbeid gereed gekomen. Alvorens echter weer naar de kampen in het Zuiden terug te keeren, heeft het corps afscheid ge nomen van de bevolking, hetgeen geschiedde door een openbare demonstratie te Belling wolde. Er zijn door de mannen ongeveer 10 mil- lioen kg aardappelen uit den grond gehaald. In verge'jjl=ing met de beroepsrooiers zijn de prestaties zeker niet slecht geweest, het gemiddelde ligt tusschen de 70 en de 80 pet., terwijl twee afdeeling zelfs ka,ns hebben ge zien de prestatie van beroepsrooiers nog te overtreffen met 10' a 20 pet. NIEUWE LICHTING NED: AR BEIDSDIENST. Van de mannelijke arbeids dienstplichtigen, geboren in het jaar 1925, zullen tot het vervullen van hun arbeids dienstplicht gedurende het tijdvak van en met 5 Jan. 1944 tot en met 15 Juni 1944 op geroepen worden le. zij, die zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht niet reeds hebben vervuld2e. van de overigen zij, wier opkomst door den commandant van den Ned. Arbeidsdienst noodig wordt geoordeeld. N.A.D. SCHENKT 20 MILLE AAN WINTERHULP. Winterhulp ontving van den commandant van den N.A..D. een bedrag van f 20.000. Met andere bedragen heeft Win terhulp inde week van 11 tot 16 dezer f 59.131.32 ontvangen. BURGEMEESTERS. W. S. de Vries is tot burgemeester van Baarderadeel benoemd, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Stavoren; W. Elgersma is opnieuw tot burgemeester van Franeker be noemd; G. H. Kuperus is opnieuw tot burge meester van Het B'ildt benoemd. AUTOBUS OMGESLAGEN. De auto bus, welke den. dienst Ellewoutsdijk-Goes onderhoudt, is Dinsdagmorgen tusschen El- lewoutsdijk en Driewegen, wegens het de fect raken der stuurinrichting van den dijk gereden en omgekanteld in een droge sloot. De bus vervoerde ongeveer 30 passagiers, dié wonder boven wonder geen van allen kwetsuren opliepen. Dit is te danken aan het feit, dat met een kalm gangetje werd gereden. Te voet moesten de passagiers hun reis vervolgen. TER WAARSCHUWING. De groeps commandant der marechaussee te Axel ves- gt er de aandacht op, dat de zak, inhou dende 75 kg tarwe, die dezer dagen te Zaam- slag is ontvreemd, ontsmet was, waardoor het verbruiken van die tarwe schadelijk is voor mensch en dier. Middelburg. A. O. v. N. had zijn rubberlaarzen af- geboend en achter zijn woning gezet, 's Avonds waren ze echter verdwenen. H. L. kreeg een politioneele waarschuwing, om dat hij 's avonds zonder voorgeschreven ver lichting fietste. Vlissingen. Dhr W. P. Edelman zal in verband met zijn aftreden als wethouder Vrijdagmiddag a.s. een receptie houden in hotel Brittannia. „Ik heb er schoon genoeg van", schold Henk op zekeren dag tegen zijn vrienden. Zij wisten nergens anders over te spreken, dan dat Duitschland den oorlog verloor, dat er hon gersnood en revolutie was en wat niet al Hij wilde niet meehuilen met de wolven in het bosch; hij wilde zich zelf overtuigen... Daar om meldde hij zich dan ook voor het eerst volgende weersportkamp in Duitschland. Ne- derlandsche jongens van 1618 jaar, doe als hij 1 Breek een maand uit de alledaagsche sleur. Meld je aan en geniet van een extra week vacantie, gevuld met sport, spel en veldwerk. Loon wordt doorbetaald, werkgevers moeten vrij geven. Aanmeldingsbureau weersportkam- pen: Koningslaan 9, Utrecht. Fritz Emde-Stapf-Pax m. 500 gram suiker op bon 683. Op 31 October volgt weer een bon. Het is mogelijk gebleken de~suikerbon, die per 17 Oct. had dienen te worden be kend gemaakt, met ingang van heden geldig te verklaren. Hiertoe is aangewezen bon „al gemeen 683", die recht geeft op het koopen van de normale hoeveelheid van 500 gram suiker. Deze bon zal geldig zijn tot en met 13 Npv. a.s. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op dezen bon verkrijgbare suiker bestemd is voor het tijdvak van 17 Oct. tot en met 30 Oct. Op 31 Oct. zal dan ook weer een bon, eveneens voor 500 gr., worden aangewezen. Men diene er rekening mee te houden, dat niet alle suiker tegelijkertijd in de winkels zal zijn, zoodat plaatselijk eenige hapering in de voorziening zal optreden. Verduisteren? WW $3 tot es met 30 Ooföbsr 's Avond» van 17.30 tl., morgens tot R© u, Te 's-Gravenhage is op 54-j. leeftijd overleden mevr. N. Soeters-Van Balen Blan ken, die tijdens haar verblijf alhier leidster was van verschillende zangkoren. Zij was o.m. lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Te Gouda maakte zij naam als declamatrice. Goes. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen C. v. W. alhier en C. v. d. H. te Kruiningen, omdat ze geen persoonsbewijs bij zich had den. C. H. te Bergen op Zoom kreeg een po litioneele waarschuwing, omdat hij een straat in verboden richting bereed. Op de alg. begraafplaats werd Maandag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dhr D. Bolle, employé der Waterleiding, die aan de gevolgen van een noodlottig on geval bezweken is. Het geheele personeel der Waterleiding volgde de baar en het bestuur was verte genwoordigd door den voorz. der N. V., dhr Joh. Pilaar. Ook was de oud-directeur, dhr Ir J. v. Poelgeest onder, de aanwezigen. Toen de met bloemen bedekte kist in de groeve was neergelaten, Js behalve door Dr 11 ai:kb?.Si? namens de Mij, het woord ge voerd door den directeur, Ir Stoel Fetier- 3tein. Met gebed werd de droeve plechtig heid gesloten, Zuid-Beveland. YERSEKE. De gemeente-begrootirig 1943 is thans door den Commissaris der provincie goedgekeurd. De gewone dienst sluit nu met een totaal van f 242.208 en de kapitaaldienst met een totaal van f 2S3.172.S6. Zoodra de nadere gegevens omtrent de ge wijzigde financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten bekend zijn, zal de be grooting hieraan nog moeten worden aange past, evenals die van 1942. Het laat zich voors hands niet aanzien dat de financieele positie der gemeente Yerseke door deze nieuwe rege ling over de jaren 1942 en 1943 ongunstig zal worden beïnvloed. Het groot aantal bedrijven waarborgt een behoorlijke opbrengst van de ondernemingsbelasting, waarvan nu een be langrijk deel in de gemeentekas vloeit en welke belasting een der voornaamste belastingbron nen voor de gemeenten wordt. ELLEWOUTSDIJK. Maandag overleed al hier de heer C. van de Velde. Gedurende 20 jaar was hij president-kerkvoogd der Ned.. Herv. kerk alhier. Meerdere bestuursfuncties werden door hem bekleed, o.a. was hij vele jaren gemeenteraadslid en wethouder. De ver. „Het Groene Kruis", de wijkverpleging en de afd. van de vereen, voor Ziekenhuisverple- ging diendël hij vele jaren als bestuurslid en penningmeester. Diverse andere vereenigingen mochten tal van jaren van zijn ijver en accu ratesse profiteeren. Noord-Beveland. KORTGENE. Met ingang van 1 Nov. a.s. is benoemd tot adjunct-tuinbouwconsulent (standplaats Beverwijk) onze vroegere dorpsgenoot, dhr Ir R. S. Eversdijk. Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Tijdens een voetbalwedstrijd kwam de speler v. d. B. in botsing met een tegen stander. De jongeling kwam te vallen en liep een bloeduitstorting in de .knie op. Na door een dokter verbonden te zijn werd hij huis waarts gebracht. (T. C.) Een halve koe in de auto. De econ. afd. van de Zeister politie heeft een buitengewoon goede vangst gedaan. Tij dens een controletocht werd een auto aan gehouden, waarin zaten een Baarnsche wachtmeester van de politie, een zoon van een Baarnschen slager en nog een derde per soon. Bij nader onderzoek bleek een halve koe in de auto Verborgen te zijn. Nader wordt hierover bekend gemaakt, dat bij deze zaak betrokken zijn de Baarn sche politiechef, de opperluitenant v. d. B. Eveneens is komen vast ,te staan, dat er op groote schaal vleesch verhandeld werd, dat afkomstig was uit Nijkerkerveen, Voorthui zen en Garderen. De Baarnsche politiechef werd evenals een boer uit Nijkerkerveen nog denzelfden nacht vap bed gelicht. Ook wer den de beide medeplichtige landbouwers v. M. en T. aangehouden. Bij het verhoor kwam vast te staan, dat minstens eenmaal per week vleesch vervoerd wérd, dikwijls in een politieauto. Het clandestiene vleesch was be stemd voor een inwoner van Baarn, die uit zijn huis andere bewoners in den omtrek van vleesch voorzag. Textiel achtergehouden. Duizenden kleedingstukken van oude samen stelling zijn in de manufacturenzaken van R. Tjerkstra en W. K. Houwen te Leeu warden voor den dag gekomen. Het feit, dat hier aanzienlijke hoeveelhe den kleeding, waaraan dringend behoefte be stond, aan het publiek waren onthouden, gaf den inspecteur aanleiding Tjerkstra f 25.000 en Houwen f 7.500 boete op te leggen. Jongen verdronken. De po litie te Delft heeft uit een sloot het lijk op gehaald van het 10-j. zoontje van de fam. v. d. Velden. De jongen werd sedert Zaterdag avond vermist. Smokkelwaar per schip. De politie te water, welke te Nigtevegt ge- stationneerd is, heeft op het Merwedekanaal op een sl^ep van 12 'schepen een groote par tij smokkelwaar aangetroffen. In elk van de schepen werd een flinke hoeveelheid appe len, tarwe en andere smokkelwaar gevonden Tegen de schippers is proces-verbaal opge maakt. WOENSDAG 27 OCTOBER 1943. Velen wandelen ik heb het u dikwijls van hen gezegd, maar nu zeg ik hol vte-k weenendï als vijanden van het kruis van Christus. Philipp. 318. Zon op 7.26, onder 1721. Maan op 5.08, onder 17.15. N. maan 29 Oct. le kw. 5 Nov. Zie welk een groot goed is het, dat we tot die gemeenschap behooren mogen, van wel ke Paülus zegt: AL één lid lijdt, lijden alle leden mee, en als één lid eere ontvangt, ver blijden alle leden zich eveneens". Want als Ik nu lijd, lijd ik niet alleen. Met mij lijden Christus en alle christenen.vDus dragen an deren mijn hart en hun kracht in de mijne, Het geloof, de reinheid, het gebed aller Christenen behoort mij en, om kort te gaan, zoo dragen de leden zorg voor elkaar, dat 'zij elkander helpen en redden. LUTHER, NED. HERV. KERK. Drietal: te Hil versum (5e pred. pi.), A. J. Brinkman te Zeg veld, A. A. Koolhaas te Daarle en J. v. d. Velden te Nieuwland (Z.-H.). Beroepen: te Hilversum (5e pred. pl.), J. v. d. Velden te Nieuwland; te Zwolle (vac. wijlen dr G. Horreus de Haas), F. Smits te Huizum (Fr.)te Putten, J. W. v. d. Linden te Kootwijkerbroek; te Berkel-Rodenrijs, C. A. v. Harten te Katwijk aan Zee; te Nieusv- Amsterdam, J. Prinse te Den Andel. Aangenomen: naar Utrecht (vac. ds J. Goslinga), A. J. Brinkman te Zegveld; naar Katwijk a. d. Rijn, W. Oost te Raamsdonk. Bedankt: voor Rotterdam-Charlois, A. J. Brinkman te Zegveld. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Gro ningen (vac. wijlen ds J. Kapteijn), H. W. Engelkes te Meppel en G. Toornvliet te Wolf- heze. Aangenomen? naar Gouda, G. Koene koop te 's-Gravenmoernaar Siegerswoude, R. Kooistra, hulppred. te Lippenhuizen-Hemrik. B e di a n k tvoor Lippenhuizen-Hemrik, R. Kooistra, hulppred. aldaar. DOOPSGEZ. GEM. A gag en'o at e <s naar Akkrum, G. M. Kosters te Ij tens (Fr.). BAPT. GEM. Bedankt: voor Deventer, J. Hekhuis te Hoogezand. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemdte Leidén (voor Acad. Zie kenhuis), Dr J. Riemens, a.s. em.-pred. al daar; te Overlangbroek, C. Vlasblom te Kam perveen, a.s. em.-pred. Aangenomen: naar Beverwijk, H. C. Kra nendonk, cand. te 's-Gravenhage; naar Sloten (N.-H.) voor het jeugdwerk in A'dam-W., J. R. H. Heidema, cand. te Wolfheze, die be dankte voor Lichtenvoorde. Geref. Kerken. Benoemdte Ooster beek, G. K. Geerds, cand. te Veenwouden. Ds M. BONS OVERLEDEN. Met groote ontroering zal, zoowel te Yerseke als te Colijnsplaat, maar ook in breederen kring, het bericht worden vernomen, dat Ds M. Bons, Ned. Herv. pred. te Yerseke, he dennacht na een ongesteldheid van slechts enkele dagen, op 42-j. leeftijd is overleden. Ds Bons diende van 1928—1932 de Ned. Herv. Gem. te Oudenhoorn, van 19321938 die te Colijnsplaat en arbeidde sedert 16 Oct. 1938 te Yerseke. Hij was een harde werker, die in zijn gemeenten bijzonder geliefd was. Voor den herbouw van het in 1940 verwoes te ikerkgebouw te Yerseke heeft hij zeer veel gedaan. Verder was hij o.a. vice-voorzitter van de Prov. Commissie van het Ned. Bijbelgenoot schap, voorzitter van de Herv. Schoolvereen. en bestuurslid van de afd. van Vrederust, Groene Kruis en Wijkverpleging te Yerseke. ZIERIKZEE. Op 21 dezer werd alhier de buitengewone classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk gehouden. Door de reismoeilijk- heden kon de ring Tholen niet aanwezig zijn Op de vergadering van 1 Nov. a.s. zal het agendum besproken worden, waar de ambts dragers van den ring Tholen bijeen komen. De praeses las het memorandum over den arbeid van de commissie voor kerkelijk over leg. Dit uitvoerige stuk werd met aandacht beluisterd, waarop spr. uiteenzette hoe door een vrij groot aantal gedelegeerden namens de Synode in alle gemeenten nog eens met klem gewezen zal worden op de taak der kerk: de Christusprediking te brengen en 't kerkelijk gesprek tusschen de verschillende groepen voort te zetten, daarbij uitgaande van den nood der kerk. De scriba ias de nota over het diaconaat. Gewezen werd op het diaconaat (de dienst) der kerk in al de bijzondere neoden van dezen tijd. Ook las de scriba de mededeelingen over den arbeid van de commissie van bestuur en beheer. Met blijdschap kan geconstateerd worden, dat in de toekomst het bestuur meer geeste lijk-kerkelijk zal gezien worden. Tenslotte las de praeses de mededeelingen namens de commissie voor de Kerkweek voor Iedereen. De praeses wekte op tot acti viteit van alle kerkeraden om de afgedwaal- den te brengen onder de prediking van het Evangelie. Deze buitengewone vergadering stond in het teeken van de nieuwe geloofsactiviteit en heroriënteering der Herv. Kerk. KORTE BERICHTEN. Zoowel het hoofdbestuur als het bestuur van de afd. 's-Gravenhage van den Ned. Prot. Bond ont vingen van een overleden em. pred. der Rem. Broederschap elk een legaat, groot f 1500. Bovendien ontving het bestuur der Haag- sche afd. nog een legaat groot f 2700. VERVROEGD STAATSEXAMEN. De secr.-gen. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, heeft bepaald, dat aan mannelijke personen die vóór 1 Jan. 1926 zijn geboren en voornemens waren in het jaar 1944 deel te nemen aan het staatsexa men, voor toelating tot de universitaire stu die, het staatsexamen hoogere burgerschool b, de gelegenheid zal worden gegeven om het verlangde getuigschrift in Dec. 1943 te ver krijgen. Met de bijzondere omstandigheden van hen, die zich voor de examens hebben aan gemeld, zal zooveel mogelijk rekening ge houden worden." Inbraak b ij juwelier. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een inbraak gepleegd in'eèn juwelierszaak aan de Slotlaan te Zeist. De dieven maakten vijf gouden colliers, twee gouden armbanden, een aantal zilveren ringen en armbanden, alles te zamen ter waarde van f 2500, bmt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1