DINSDAG 26 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No. 22 BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 cn Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred,A. DE LANGE, Goes. Adra. (Advertcnt'echef)B. P. DAVIDSE, Goes. BUITENGEWOON VERBITTERDE GE VECHTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. - TAL VAN SOWJETAAN- VALLEN. - GESLAAGDE DUITSCHE TEGENAANVAL BIJ SMOLENSK. - VERSCHILLENDE LUCHT AANVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Op de zwaartepunten van den grooten af-o weerslag in den Z u i d e 1 ij k e n en den c e n- ■tralen sector van het Oostelijke front kwam het gisteren tot buitengewoon verbitter de gevechen. Verscheidene ten Zuiden van Melitopol en ten Zuidoosten van Sapo- r o s j e over een smal front aanvallende Sow- jetdivisies werden met zware verliezen terug geslagen, eenige penetraties afgegrendeld. Aan weerszijden van Dnjeprope- trowsk slaagden vijandelijke -strijdkrachten onder bescherming van een dichten mist er in landingshoofden te vormen aan den Weste lijken Dnjeproever. In het penetratiegebied ten Zuid-Oosten van Krementsjoeg wisselden krachtige vij andelijke aanvallen op onze afgrendelingsfron ten af met eigen tegenaanvallen. De bolsjewis ten verhoogden hun krachtsinspanning om naar K r i w o i Rog door te breken. De zware a£- weergevechten duren onverminderd voort. Tot zware gevechten kwam het ook ten Westen van S m'o 1 cn sic. Hevige doorbraak- aarivalita Ji-r bulsjewistea sLcuikMcu daar op den hardnekkigen tegenstand onzer -.troepen, die in een tegenaanval tijdelijk verloren gegaan terrein heroverden en daarbij een vrij zvyakke vijandelijke groep vernietigden. Van de rest van het oostelijke front zijn slechts plaatselijke gevechten uit de sectoren ten Noorden van Kiejev, aan weerskanten van den Sosimond, ten Zuidwesten van W e 1 i k ij e L o e k i en ten Zuiden van het L£dogameer te melden. In de zware gp- vechten der twee laatste dagen zijn 282 Sow- jetpantsery-agens stukgeschoten, waarvan het meerendeei aan het front tusschen de Zee van Azov en Krementsjoeg. Aan het Zuid-Italiaansche front hadden gisteren geen noemenswaardige ge vechtshandelingen plaats. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegers vielen opnieuw met goed resultaat de vijande lijke ravitailleeringsbasis Napels aan. Volgens intusschen binnengekomen rapporten heeft de luchtmacht in den nacht van 21 op 22 October in het Oostelijke deel der Middel- landsche Zee een vijandelijke torpedo jager tot zinken gebracht en een tweede door bomtreffers beschadigd. Boven het bezette gebied in het Westen werden gisteren 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 9 door af weergeschut der luchtmacht. Amerikaansche bommenwerpers vlogen bij dicht wolkendek en regen over Zuidoost- Duitschland en lieten lukraak en ver uiteen bommen op eenige plaatsen vallen. In den afgeloopen nacht deden vijandelijke stoor- vliegtuigen afzonderlijke aanvallen op West- Duitschland. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden afzonderlijke doelen in het -stadsgebied van Londen. De strijd in het Oosten. De Berlijnsche correspondent van het Alg. Hdbl. schrijft: Aan fjet Oostelijk front woedt de groote sslag tusschen Welikije Loeki en de Zwarte Zee, met zijn brandpunten in het Zuiden en bij Smolensk, met onverminderde kracht voort. De bolsjewistische legerleiding poogt hier, naar uit alles blij let, over de geheele linie haar stellingen naar het Westen te verleggen, waar bij zij zich in'het bijzonder inspant belangrijke Duitsche troependeelen te omsingelen en af te snijden. De groote aanvallen bij Krementsjoeg en Melitopol, die. resp.~de Dnjepr-bocht en de zenuwstreng tusschen het Duitsche Oostelijke front en de Krim bedreigen, hebben ongetwij feld dit doel. Brandpunt van den strijd is .nog steeds het groote landingshoofd der Sowjets bij Kre mentsjoeg. De Sowjettroepen ondernemen hier zoowel flank- als frontale aanvallen om de wig, die zij hier in de Westelijke Oekraine heb ben gedreven, te verdiepen en te verbreeden. Terwijl de flank-aanvallen in het algemeen werden afgeslagen, moest het Duitsche front onder den druk van de front-aanvallen in zui delijke richting bij Kriwoi Rog naar achteren worden verlegd. Daarentegen zouden de Sow jets de nieuwe stellingen, die de Duitsche troe pen onmiddellijk ten Westen van het ontruim de Meljotpol hebben aangelegd, ondanks aan vallen over een breed front niet hebben kunnen indrukken. Terwijl de slag om de Krim en de Dnjepr- bocht nog m volle hevigheid woedt, doet zich het opmerkelijk verschijnsel voor, dat de Duit sche tegenstand naar het Noorden toe, ge rekend van Kiejev af, in kracht toeneemt. Zoo maken de berichten melding van geslaagde, Duitsche tegenaanvallen op groote schaal ten- Noorden van Kiejev en afgeslagen sterke Sow- jet-aanvallen ten Westen van Smolensk. De bedreiging van Kiejev lijkt voorloapig weer opgeheven. Korte Berichten. (DNB). Naar 't agentschap Tass meldt, heeft Stalin Maandag een onderhoud gehad met den Amerikaanschen staatssecretaris Cordell Huil. Molotsv en de Amerikaansche ambassadeur, Harriman, namen aan de be spreking deeL (D.N.B.) Bij haar aanval op Kassei in den nacht van 22 op 23 October heeft de Brit- sche luchtmacht opnieuw zware schade toege bracht aan niet-militaire objecten; cultuurin stellingen en monumenten, kerken en zieken huizen Waren haar geliefkoosde doelen. Daar bij werden talrijke oude, kostbare gebouwen 1 door de Britsche bommen getroffen en zwaar beschadigd of vernield. Het meest geleden heb ben het staatstheater, de schilderijengalerij, het witte slot, het landgrafelijk museum, de kost bare Murhardbibliotheek en het paleis Belle- vue. Bovendien werden vier ziekenhuizen en tien kerken zwaar getroffen. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder- vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor cle waffen-SS o£ de lamlvraehf. Tijdens tie keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duits; degs- marine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, kun-nen zich'eveneens^ aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel- dfen en worden gedurende hun verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatiel 27.10.43, 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. ZWARTE HANDEL LEIDT NAAR DEN CHAOS. Rede van Ir Louwes. (Slot.) Als men deze cijfers ziet, dan zal men moeten concludeeren, dat, hoewel het cijfer van 7 a 9 pet., waarmede we de voedings waarde van ons, rantsoen zouden kunnen verhoogen, van beteekenis is, vooral in een tijd, dat dit rantsoen de minimumgrens ge naderd is, het ook weer niet zoo is, dat het alleen-de export is, die de moeilijkheden ver oorzaakt. Zeker is dit cijfer niet zoo, dat iemand zou kunnen zeggen„Laat de boel maar in 't honderd loopen, dan gaat het ten minste niet naar Duitschland", zooals nu van verschillende zijden ter verdediging van den sluikhandel wordt aangevoerd. 7 a 9 pet. van onze totale productie kan de bezettende overheid zich altijd wel verschaffen, als ze dit wil, en gesteld, dat ze in dit geval niet meer nam-, dan zouden wij net als nu 91 a 93 pet. overhouden, maar dan onder volko men chaotische toestanden. Het maakt een geweldig verschil, of we deze hoeveelheid eerlijk en'gelijkmatig kun nen verdeelen over de bevolking, zoodat elk zijn deel krijgt, dan wei of we voor de ver deeling den zwarten handel laten zorgen. In dit laatste geval krijgt de een, die toevallig veel geld of veel kennisen op het platteland of onder fabrikanten of winkeliers heeft, veel meer dan hem toekomt en de ander krijgt minder of niets. Het zijn de armen, de maatschappelijk weinig weerbaren, die de dupe worden. Als dit gebeurde, zouden we den hongersnood in grooten omvang zijn intrede zien doen met zijn begeleiding van moreel en materieele verwording. Men kan zich de gevolgen hiervan niet ernstig genoeg voorstellen. Het gevolg zou zijn een ver scheurd volk, verwildering op zedelijk en geestelijk gebied, terwijl de gevolgen voor de volksgezondheid, speciaal voor de opgroei ende jeugd, in geen jaren 'meer goed te ma ken zouden zijn. Bij onze productie, al dan niet verminderd met den export in den omvang als nu, kan het volk als geheel zich niet voeden als nor maal. Dit tekort is voor allen niet aan te vullen, ^vel voor enkelen, maar als dit laat ste gebeurt, wordt het tekort voor de eer sten grooter en de hongersnood is 'n schrede dichterbij gekomen. Dat is het gevolg van den sluikhandel, van Rijksminister Rust is ter be zichtiging van Duitsche opvoe dingsinrichtingen in Nederland aangekomen. Links Rijlcscom- missarL, Rijks minister Dr Seyss-Inquart, naast hem Rijks minister Rust. SS Bildberichter Fritz-Stapf- Pax m. den ergsten tot dien, door vplen bescherm den, goedbedoelden. Tot nu tofe U het getukt, lu.-v-'O. dert ruim drie jaar onzen groefe» import snoes- ten missen, hoewel wij een bezettingsleger gedeeltelijk moesten voeden en hoewel wij een deel van onze productie voor den export moesten beschikbaar stellen, het Nederland- sche volk te voeden, niet ruim, maar zóó, dat ernstige gevolgen van ondervoeding konden worden afgewend. Meer kunnen we niet doen, nu onze voorraden geheel op zijn, nu de kunstmestvoorziening moeilijker wordt maar veel slechter behoeft het ook niet te worden, in sommige opzichten kan het zelfs wat gemakkelijker gaan, mits en dit is de absolute voorwaarde de verdeelimr zoo goed mogelijk blijft, dus dat de ah aandel zich niet alleen niet uitbreidt, maar wordt teruggedrongen.- Meer dan ooit is waar, dat tusschen ons volk en dep honger alleen staat de or ganisatie van de voedsel voorziening. Als die orga- nis.atie het niet meer kan houden, is er ellende. Op enkele oogenblikken heeft men al even gevoeld, wat het beteekent, als de orga- nistie, door welke oorzaak dan ook, niet regelmatig loopt en de verdeeling in de war komt, zooals bij groente in den voorzomer, en bij boter in het voorjaar. Men stelle zich eens voor wat het beteekent, als dit geen uit zondering, maar regel wordt. De Nederlanders hebben zich altijd, zeiven gaarne een nuchter volk genoemd. Laat men nu deze feiten nuchter onder oogen zien en men zal tot de conclusie komen, aldus ein digde Ir Louwes, dat de sluikhandel, in wel ken vorm dan ook, een gevaar voor het volk beteekent. Aardappelschillen en huishoudbeenderen hebben groote waarde. 's-GRAVENHAGE. Ook dezen winter zal ons vee weer goed gevoed moeten worden. De aardappelschillen zullen daarbij een welkome aanvulling ko+»ekenen. Vooral in de omgeving van de groote steden, waar veel melkveebedrij ven voorkomen, komt die aanvi prachtig van pas. De huisvrouwen dienen dus vooral de schillen aan dje ophalers mee te geven. Zij iv bbcn_echter nog een wdcre plicht, n.l. er voor te zorgen, dat alle huishoudbeenderen apart bewaard worden en afgedragen worden aan de ophalers. Ook beenderen zijn van be lang. Wat allemaal uit oude beenderen ge maakt kan worden, grenst aan het ongeloof lijke. Er gaat vrijwel niets verloren. Om enkele dingen te noemen: beenderen zijn noodig voor de lijmfabric^ge. Uit het vrijkomende been- dervet worden stoffen gemaakt benoodigd voor het maken van zeep, geneesmiddelen, verf, lak, inkt, kaarsen, stearine, scheerzeep en schoen smeer, enz. Fijngemalen beenderen, van lijm ontdaan, leveren voedermiddelen en meststof fen op. Aardappelschillen en huishoudbeende ren hebben groote waardel INTREKKING BILJETTEN VAN 10 GULDEN. De bankbiljetten van 10 gulden, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Staatscourant van 14 Aug. 1924, wor den ingetrokken. Zij kunnen vóór 1 Jan. 1945 worden ingewisseld bij de Ned. Bank en haar bijkantoren, agentschappen en correspon dentschappen. Deze biljetten vertoonen op de voorzijde, welke is uitgevoerd in blauwe kleur, de afbeelding van een vrouw in Zeeuw sche kleederdracht. De achterzijde draagt een rozeti van bruine en blauwe lijnfiguren. De ruimte voor het watermerk (een zeilend scheepje) is aafi beide zijden van het biljet onbedrukt gelaten. DE VERDEELING EN AFZET VAN VISCH. In het op 23 dezer verschenen voed selvoorzieningsblad is opgenomen een door het bedrijfschap voor visscherij-producten uitgevaardigde verordening op den afzet van visch, die op 24 dezer in werking treedt. In deze verordening wordt de grondslag gelegd voor de verdeeling en den afzet van alle in Nederland gevangen en/of aangevoerde, als mede van de in Nederland ingevoerde ver- sche en verduurzaamde zeevisch en zoetwa- tervisch. Het bedrijfschap' kan daartoe den adelaren volgens nader te bepalen richt- .uen een gedeelte van de bij de visschers op vischafslagen en/of bij andere handela ren aanwezige visch toewijzen, terwijl .het bedrijfschap voorts met betrèkking tot den afzet en de verdeeling van de visch aanwij zingen aan vischafslagen en opdrachten aan visschers en handelaren kan geven. ACTIE VOOR PLEEGOUDERS VAN KRIJGSGEVANGENEN. In Aug. 1942 werd met steun van het commissariaat „Belangen voormalige Ned. weermacht" en van het Ned. Roode Kruis, spontaan eep actie voor pleeg ouders vóór krijgsgevangenen geboren, wel ke bij afkorting A.P.K. werd genoemd. Zij beoogde pleegouders te werven, die zich bereid en in staat verklaarden onzen krijgsgevangenen regelmatig en zoo moge lijk wekelijks een of meer pakketten levens middelen te sturen, nadat van een dergelijke steunbehoefte van de zijde hunner naaste verwanten blijk was gegeven. Geconstateerd was namelijk, dat verschillende dezer niet in staat waren regelmatig een pakket te zen den. Deze A.P.K. heeft in stilte veel en nuttig 'werk kunnen verrichten; Aangezien men ook de jongste categorie van krijgsgevangenen pakketten levensmiddelen als groet uit het vaderland wenscht te sturen, is overwogen het werk der A.P.K. uit te breiden tot deze groep. Behoudens nadere goedkeuring van het hoofdbestuur, heeft de afd. IV B (pak ketzendingen) van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis zich bereid verklaard de werkzaamheden van het hoofdkantoor Den Haag der A.P.K. te verrichten. Adspirant-pleegouders kunnen zich voor inlichtingen en adressen wenden tot de plaatselijke afdeelingen van het Ned. Roode Kruis of tot genoemde afd. IV B van het Informatiebureau, Hamerstraat 17, 's-Gra- venhage. ONBEVOEGDEN NAMEN HAND DYNAMO'S „IN BESLAG". De wnd. poli- tie-president te Den Haag maakt bekend, dat het de laatste dagen herhaaldelijk is voorge komen, dat onbevoegden handdynamo's in be slag namen. In verband hiermede wordt het publiek aan geraden, ingeval van inbeslagneming van zak lantaarns deugdelijke legitimatie te eischen van hem, die de afgifte vordert. ROOKEN OP TREINBALCONS. Op vele balcons van het electrische stroomlijnma- teriaal van de Nederlandsche Spoorwegen be stond een rookverbod. In verband met onder vonden bezwaren bij de handhaving van dit verbod is besloten dit op te heffen. De op die balcons aanwezige bordjes niet het opschrift „Verboden te uwkcu" zullen geleidelijk wor den verwijderd-, Helpt de koe met schillen en de koe helpt U. VORMINGSBIJEENKOMST VAN N.S.D.A.P. EN N.S.B. Redevoeringen van Van Geelkerken en Dienstleiter Ritterbusch. Op de drukbezochte vormingsbijeenkomst van de NSDAP en NSB, welke te Tilburg is gehouden, hebben Dienstleiter W. Ritter busch, wnd. commissaris-generaal voor bij zondere aangelegenheden en de plaatsvervan ger van Mussert, Van Geelkerken, een rede gehouden. Beiden herdachten den overleden Haupt- dienstleiter Fr. Schmidt. Van Geelkerken noemde dezen een voorbeeld van nat. socia listische trouw en plichtsvervulling. Dienstleiter Ritterbusch verklaarde uit denzelfden geest en dezelfde idee te leven als die welke zijn vriend Schmidt hadden be zield. Daaraan voegde hij de verzekering toe dat ook hem een onverbreekbare kameraad schap met de NSB bindt. Van Geelkerken wees op het feit, dat ver schillenden, die het nat. socialisme met den mond beleden, zich in moeilijke oogenblikken terugtrokken. Evenwel, dat is geen wonder. Als je op marsch bent, verlies je altijd wel wat, en zulke individuen kan men beter kwijt zijn dan rijk. Wat het nat. socialisme inhoudt? Eerste vereischte is, dat het ons karakter geeft in alle levensuitingen. Velen vragen zich af, wat men thans kan doen. Het is immers oorlog en er is een te kort aan vele dingen, schoenen, voedsel enz. Spr. waarschuwde zijn gehoor, zich daar door van het groote te laten afdringen. Vervolgens vestigde Van Geelkerken de aandacht op den minder mooien karakter trek van ons volk, de neiging namelijk om te vervallen in critiek en negativisme. We we ten allemaal precies wat er bij de Duitschers fout is. Zouden we met de Engelschen en Amerikanen kennis maken, dan zouden ze ons nog een graadje erger blijken dan de s>«it«t!u-.r!>' afschilderen. Wat de btwapening van <i« NSB btueft: ieder lid dient te beseffen, dat hij niet te genover zijn volk staat, doch in zijn volk Bereikt moet worden, dat ons volk de nat. 'socialistische levenshouding aanvaardt, op dat het niet meer vervalle in de oude. Het nat. socialisme kan niet meer kapot, omdat het leeft in de nat. socialisten en er een jeugd is, die het verder zal dragen. Alleen in de innigste verbondenheid halen we het eind. Het Europa, dat dan gebouwd zal kunnen worden, zal van ons zijn, een nat. socialistisch Europa, dat rechtvaardig heid inhoudt voor ieder volk. Dienstleiter Ritterbusch zeide, de erva ring te hebben opgedaan, dat bij alles wat de Duitschers hier doen, het hart betrokken moet zijn. Met nadruk verklaarde spr., dat de strijd om ziel en geest van het Ned. volk uiteinde lijk alleen kan worden uitgevochten en ge wonnen door haar, die de politieke wildraag- stec is in dit land, door de NSB. De Duit schers kunnen hier slechts als trouwe kame raden terzijde staan. Tusschen Duitschers en Nederlanders is een hoogere gemeenschap mogelijk dan die, gebaseerd op interessen, namelijk een ge meenschap van geest en idee in het nat. so cialisme. Nat. socialist is men eerst dan, wanneer men zich bewust wordt wat zijn volk wer kelijk is en beteekent, en men bereid is dit volk tot het uiterste te dienen. Hieruit volgt dat het nimmer de bedoeling der Duitsche nat. socialisten kan zijn, aard en wezen van het Ned. volk aan te tasten. Zij hopen im mers, dat de Nederlanders langs denzelfden weg nat. socialist worden als zij het gewor den zijn. Spr. schetste hierna het groote en mach tige gebouw der groot Germaansche gemeen schap, dat het geheel zal overkoepelen. Hij hield er zich van overtuigd, dat de Neder landers zich daarin naar aard en wezen ruim zouden kunnen bewegen en ontplooien. Spr. besloot zijn rede, met er op te wij zen, dat de nat. socialisten onder Hitiers lei ding liever zullen sterven dan capituleeren. Verduisteren: van 24 tot en met 30 October 's Avonds van 17.30 u., 's morgens tót 7.13 u. TE DURE BIGGEN. Een vervolging is ingesteld tegen D. S. te Waarde, die onge veer 160 biggen tegen prijzen van ongeveer f 140 heeft verkocht. Tegen een groot aan tal van zijn leveranciers, meestal boeren uit Zuid-Holland en Utrecht, is eveneens pro ces-verbaal opgemaakt. Ook G. S. te Ovezande, die een nest big gen te duur had verkocht, is op den bon ge gaan. Benoemd, tot lid vair den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Jonk- vrouw-Annapolder, als vertegenwoordiger van den Oostpolder, P. de Dreu Mz. te Kats (Kortgene); tot lid van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Oost-B eve- landpolder, als vertegenwoordiger van den Wilhelminapolder, J. M. van Bommel van Vlo ten te Goes; tot leden van den dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze water schap Walzoorden, als vertegenwoordigers van dat waterschap, A. D. Dumoleijn en J. van Dixhoorn, beiden te Hontenisse. Middelburg. In de onder voorzitterschap van dhr A. de Jonge gehouden alg. vergadering van de Middelburgsche ijsclub werd medegedeeld, dat er ook in den winter 19431944 als er ijs is, gereden zal worden op de Seisvest tot het z.g.n. Eilandje. Het bestuur van de ijs- club stelt zich voor ook dezen winter school- wedstrijden te organiseeren. De leeftijd van de deelnemers (sters) zal evenwel hooger gesteld worden dan vorige jaren. Na het uitbrengen der verslagen en de be noeming van mevr. Rjooiman en dhr De Jon ge als afgevaardigden maar de alg. vergade ring van den Ned. Schaatsenrijdersbond (welke aansluiting verplicht is) volgde slui ting. J. P. deed aangifte van diefstal van een handkar, die aan J. L. in eigendom toebe hoorde. De 'kar stond op een pleintje, maar bleek op een gegeven oogenblik verdwenen te zijn. J. de K. uit Viissingen en mej. E. L. M. alhier bereden de straat bij de Stadsschuur DINSDAG 26 OCTOBER 1943 Broeders, ik voor mij acht niet i.j reeds gegrepen heb, maar één ding vergetende hetgeen achter mij ligt cn mij uitstrekkende naar hetgeen vóór mij ligt, jaag ik naar het doel, om den prijs der roe ping Gods, die van Boven is, in Christus Jezus. Philipp. 3:14. Zon op 7.24, onder 17.23. Maan op 3.58, 1 onder 16.54: N. maan 29 Oct. Ie kw. 5 Nov. Als Jezus Zich in 't harte Te ruste heeft gezet, Laat eens een onweer komen, Dat deze rust belet: Al 't kwaad versmelt in vréezen' Voor Zijn wezen I O menschen, woudt gij leeren, Waarin uw heil bestaat? 't Is hierin, dat gij weelde En aardschen rijkdom haatl En dat gij tracht te winnen, Rust van binnen. JAN LUIKEN. NED. HERV. KERK. D r i ét a 1; te Am- sterdam-Watergraafsmeer (3e p Dr G. C. van Niftrik te Rijnsburg, H. A. Visser te Raalte en D. 'Westerveld te Breda. B e r o e p e nte Batenburg en Niüri'1: (Gld.), toez., J. Koper, cand. te Zandvourt. Bedankt: voor Gouda (toez.) en Schie dam, J. Batelaan te Tholen; voor Genemuiden, C. C. T. Postma te Jaarsveld, GEREF. KERKEN. Beroepen; te Rotterdam-Feijenoord, L. Doekes te Maar tensdijk; te Halfweg, p. Zwart te Utrecht. KORTE BERICHTEN. Ds H. Mete ring, em. Geref. pred. te Leiden, viert 2 Nov. a.s. zijn 75sten verjaardag. Ds J. H. Jonker te Werkendam viert 1 Nov. a.s. zijn 70sten verjaardag. Met bewilliging van de classe Zutphen zal de Geref. Kerk van Aalten eind Nov. o£ begin Dec. a.s, te Lichtenvoorde tot kerkin- atitueeriiig overgaan. De kerkcraad der Geref. Kerk te Gies- sen- Oud en Nieuwlcerk besloot in beginsel tot oprichting van een kerkkoor. Gezien de financieele uitkomsten van den rondgang kon de kerkeraad der Geref. Kerk te N. Amstel-N. besluiten over te gaan tot stichting van een 2e pred. plaats. Momenteel heeft de classe Gorinchem der Geref. Kerken op de 14 pred. plaatsen er niet minder dan 5 vacant: Giessendam- Neder-Hardinxveld, Langerak, Meerkerk, Noordeloos en vianen. Ds C. Met, Ned. Herv. pred. te Zaan dam, die met emeritaat gaat, nam afscheid met een predicatie over Hand. 20:32a. Aan Ds G. Samplonius, Ned. Herv. pred. te Grevenbicht (Limb.), is per 30 Dec. emeritaat verleend. Ds P. de Looze, Ned. Herv. pred. te IJsselmuiden, wiens emeritaat 20 Dec. in gaat, is tijd. benoemd tot hulppred. aldaar, met ingang van dienzelfden datum. De classis Winschoten der Geref. Ker ken sprak uit, dat in de tegenwoordige om standigheden het minimum-tractement moet bedragen f 2400,met f 100 voor ieder kind beneden de 18 jaar. Dr W. F. STUTTERHEIM t- In den ouderdom van 71 jaar is Zondag te Wijk bij Duurstede overleden Dr W. F. Stutterheim, oud-rector van het gymnasium te Middelburg Te 's-Gravenhage slaagde voor het ex. 2e stuurman op de groote vaart dhr J. L. v. Dullemen, voorheen te Domburg. in verboden richting en kregen daarvoor een politioneele waarschuwing. L. de B. kreeg ook zulk een waarschuwing, omdat hij als berijder van een rijwiel bij het veranderen van richting geen teeken gaf. Goes. Zaterdag werd in het kader van de frontzc-rgactie der W. A. in het Schutters hof een drukbezochte cabaretavond gegeven door het gezelschap Carter. Na een kort ope ningswoord door dhr J. C. Dekker werd een gevarieerd cabaret-programma uitgevoerd. Voor Frontzorg werd ruim f 1384 ingezameld Vorige week liep een marechaussee te Dordrecht een café binnen om zijn twaalf uurtje op te peuzelen. De marechaussee had geen uniform aan en wekte dus geen alar- meerende gevoelens op bij een clubje zwarte handelaren, dat heel genoeglijk aan het mar- chandeeren was met polo-hemden, wol en textielpunten. Op een gegeven moment stond de politie-ambtenaar op, maakte zich bekend en nam goederen en punten in beslag. De drie zwarte handelaren S. de G., J. K. en J. v. L. arresteerde hij en bracht ze naar het politiebureau. Zuid-Beveland. 's-HEER ARENDSKERKE. De 3-j. A. Marcusse, die 14 dezer, toen hij in een wei land speelde, een trap van een paard kreeg, is aan de toen bekomen verwondingen in 't ziekenhuis te Goes overleden. WOLFAARTSDIJK. De broodbakkers- knecht J. Ossewaarde deed bij de politie aangifte van de vermissing van zijn rijwiel, dat hij tegen zijns ouders woning aan den Moolweg had neergezet. Dank zij het ijverig opsporen der politie werd het rijwiel Zon dagmorgen nog geheel in goeden staat aan den Dooldijk dicht, bij de kom dezer ge meente teruggevonden. Walcheren. DOMBURG. De nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten heeft ook voor deze gemeente wij ziging van enkele belastingverordeningen tengevolge gehad. De opcenten op de hoofd som van de Grondbelasting wegens de ge bouwde eigendommen werden van 80 op 190 gebracht, die wegens de ongebouwde eigen dommen van 20 op 110. De opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting werden daarentegen van .200 op 150 teruggebracht. Voor de Ondernemingsbelasting is het ver- menigvuldigingscijfer gehandhaafd op 2.4. Ondanks bovenstaande wijzigingen blijft de belastingdruk ongewijzigd., tengevolge van wijzigingen door andere belastingheffende lichamen. Tholen en St.-Philipsland. SCHERPENISSE. Eenige jongetjes -waren Vrijdag aan het spelen met pijl en boog-en schoten op elkander; daarbij had een-zoontje van de werkman P. het ongeluk een pijl in het oog te krijgen. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het ventje werd naar het Gasthuis in Breda vervoerd. (Z.Nsb.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1