MAANDAG 25 OCTOBER 1943 58c Jaargang, No. 21 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux': H. Vorstsfcraaï 70, Goes. PösfreEening 444'SS, Tel', no, 2458. Bijkantoor Middelburg: Fa BoekK. J. J. FAfTOlf, N. Burg 2628 en Noordweg 155;. 1 Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. A'dm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. GEMEENSCHAPSZIN. Herhaaldelijk hebben wij er reeds op aan gedrongen in dezen tijd, waarin zooveel nood heerscht, Christelijke naastenliefde te be trachten. Helaas moet geconstateerd wor den, dat het egoïsme In veler leven den bo ventoon heeft en dat men allo middelen, soms ook ongeoorloofde, aanwendt, om zich zelf veilig tc stellen, dikwijls ten koste van den ander. Als men het maar zoo ver weet te krijgen, dat men zélf gedekt is, dan bekommert men zich al bitter weinig om anderen, ook niet om hen, die men wel licht door eigen zelfzuchtige handelingen heeft benadeeld. Denk alleen maar aan den sluikhandel. Wie zijn oogen en ooren open heeft, moet wel tot de conclusie ikomen, dat het egoïsme steeds meer menschen in zijn klauwen weet te vangen en dat wij er in dat opzicht als volk niet op vooruit gaan, al willen wij niet voorbij zien de vele tref fende bewijzen van gemeenschapszin, die, anderzijds ook vallen waar te nemen. Wij willen evenmin uit het oog verliezen, dat de echte naastenliefde zich op onopvallende wijze uit, zonder van de menschen gezien te v/orden. Maar toch moet, in weerwil van dit laat ste, opgemerkt worden, dat velen zich te weinig verplaatsen in het leed en de moei lijkheden van anderen. Daardoor ontbreekt de drang om te helpen. Hoe b.v. hier en daar gfevaeueerden zijn ontvangen en behandeld, kan niet dom den beugti. Het is in Den Haag voorgekomen zoo lazen we in Het Vaderland, dat de deur voor den neus van het geëvacueerde gezin werd dichtgeslagen met <le mededeeling: „Je komt er niet in 1" zoodat vader, moeder en de kin deren tegen schemerdonker met hun baga ge nog op straat stonden. Het spreekt van zelf, dat in dergelijke gevallen de overheid ingreep, zoodat het gedupeerde gezin tóch een onderdak kreeg, maar in feite moest iets dergelijks toch niet voorkomen 1 Veeleer moesten wij in dezen oorlogstijd' ernstig er naar streven, het leed g e z a- m e n 1 ij k te dragen. Zeker, wiL geven het toe, evacuatie is in den regel voor beide partijen niet aangenaam en onder de geëvacueerden zijn, evenals on der de gastheeren en gastvrouwen, prettige en minder prettige menschen. Maar men schen, die door bittere noodzaak, tegen hun wil worden gedwongen eigen huis, wié weet voor hoe lang, te verlaten en te gaan zwer ven, moeten toch zoo vriendelijk mogelijk ontvangen en behandeld worden. Als wij allen in dezen tijd ernstig pro- beeren te handelen naar het Schriftwoord: „Wat gij wilt, dat u de menschen doen, doet gij hun ook alzoo", zijn we op den goeden weg. SOWJET-DOORBRAAKPOGINGEN AFGESLAGEN EN OPGEVANGEN. - DUITSCHE TROEPEN UIT MELITO POL TERUGGENOMEN. - EILANDEN IN DE DODECANESUS BEZET. - BOMMEN OP LONDEN, GREAT YAR MOUTH, NAPELS EN KASSEL. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „Nieuwe heftige doorbraakpogingen der bolsjewisten tusschen de Zee van Azow en Saporosje mislukten ook gisteren in zware gevechten, waarbij zich de 3de Oost- marksche bergdivisie onder bevel van generaal- majoor Wittmann bijzonder heeft onderschei den. In den nacht van 21 op 22 October wer den onze troepen na dagenlange straatgevech ten in_ Melitopol op stellingen aan den westelijken rand van de stad teruggenomen. Uit het gebied ten Noorden van Sapo rosje en uit het penetratie-gebied ten Zuid oosten van Krementsjoeg ging de vijand met sterke strijdkrachten gelijktijdig tot een ,grooten aanval over. Wel kon hij in verschil lende sectoren terreinwinst behalen, doch onze troepen slaagden er in, in verbitterden strijd de bedoelde doorbraak op te vangen. De slag duurt met onverminderde heftigheid voort. Aan den D n j e p r ten Zuidoosten van Kiev en aan den mond van de S o s h bleven bolsjewistische aanvallen oqk gisteren zonder resultaat. Een eigen aanvalsactic ten Noorden van Kiev leidde tot verkleining van een bij de gevechten der voorgaande dagen ontstane penetratie. Ook op den derden dag van den in het gebied ten Weston van Smolensk voort- durenden afweerslag werden do doorbraakaan- vallen, door de bolsjewisten voortgezet onder oen allerhevigst artillerievuur en'aanvoer van versche strijdkrachten, bloedig afgeslagen.' Aan de afwcersuccesscn in den centralcn frontsector hebben het 39ste pantsercorps on der bevel van den generaal der artillerie Mar- tinek en de Rijnlandsch-Westfaalsche 263ste divisie infanterie onder bevel van luitenant- generaal Becker een bijzonder aandeel gehad. In dpn westelijken en den centralen sector van het Zuid- It aliaansche front on dernam de vijand na krachtige artillerievoor bereiding verscheidene plaatselijke aanvallen. Zij strandden meestal reeds in het geconcen treerde vuur vóór de stellingen onzer gevechts- vootposten of jn den eigen tegenaanval. In het O o s t e 1 ij k e deel der Middel- landsche Zee slaagden Duitsche soldaten, die tijdelijk in krijgsgevangenschap geraakt waren, er in zich te bevrijden. Na versterking te hebben gekregen en met steun van de lucht macht namen zij het door den vijand bezette eiland L e v i t h a in de Dodecanesus door een coup de main. Op 22 October landden boven dien formaties der luchtmacht, versterkt door legergroepen, op het door Britten en troepen van Baidogliö bezette eüaal Sta m v aj i a, Zij sloegen den vijandelijken tegenstand, uiteen en bezetten het eiland. Gevangenen en buit werden gemaakt. In den afgeloopen nacht heeft een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed resul taat de aan de Engelsche kust gelegen haven stad Great-Y armouth aangevallen. An dere vliegtuigen bombardeerden afzonderlijke doelen in Zuid-Ettgeland. Op den Atlantischen Oceaan plaat sten gevechtsvliegtuigen bomtreffers op twee landingsschepen, waarvan een als vernietigd kan worden beschouwd. In den nacht van 22 op 23 October vond in het Kanaal een gevecht plaats tusschen eigen torpedobooten en een superieure forma tie Britsche kruisers. Hierbij behaalden de Duitsche strijdkrachten een volledig succes. Zij .brachten een Britschen kruiser tot zinken en torpedeerden bovendien twee torpedojagers. Aan Duifcschen kant werden geen schade en verlie zen geleden. Nog krachtiger Sowjetaanval bij Krementsjoeg verwacht. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met gespannen aandacht volgt men hier de oiïtwikkeling aan het Oostelijk front, waar vooralsnog geen teekenen van een verslapping van den strijd zichtbaar zijn. De Sowjet-Russische aanval in het gebied van Newel, is na de verovering dezer stad tot stilstand gekomén, doch van het Zuiden worden thans weer nieuwe aanvallen gemeld. Na voor enkele dagen ten Noordwesten van T sjernigov een nieuwen aanval te heb ben ontketend], zijn de bolsjewisten thans ook tusschen Saporosje en de Noordkust van de Zee van Azov weer met sterke strijd krachten tot het offensief overgegaan. Volgens de Duitsche berichten zijn de aan vallen ten deele afgeslagen, terwijl op enkele punten nog verbitterde gevechten aan den gang zijn. Waar de bolsjewisten de Duitsche stel lingen konden binnendringen, werdi hun een verder oprukken belet. In het middelpunt der belangstelling staat de sector ten Zuidoosten van Krement sjoeg, waarvan de Duitsche verdediging een schier bovenmenschelijke krachtsinspanning vereischt. Na vijf dagen van uiterst harden strijd is het gelukt den Sowjet-Russi- schen opmarsch te stuiten. De bolsjewisten hebben daarop hun" aanvallen gericht op de zijkanten van het op den Westelijken oever veroverde terrein, teneinde dit te verbreeden. Aangezien zij intusschen nieuwe troepen naar dit zwaartepunt hebben gedirigeerd, verwach ten Duitsche militaire kringen, dat de bolsje wisten wellicht met een nog sterkere strijd macht hun aanvallen in ide oorspronkelijke richting zullen voortzetten. Te Berlijn verheelt men zich niet, dat de DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. 98) -o- De tocht wordt zonder hindernissen vol bracht. Persij en de stuurman 'hebben on derweg l_an#e gesprekken en komen nóg dichter bij elkaar dan aan boord van het fregat. Zij spreken, als zij de historische plaatsen, die in den Bijbel genoemd worden, naderen, over het leven van Jezus en 't blijkt dat het oogenschijnlijk ruwe zeemanshart van den Vlaardinger niet zonder dien Jezus zou kunnen leven. 't Is op een Donderdagavond, als zij, ver moeid van een verzengend-heeten dag, hun tenten opslaan in een dorp van Arabieren in de buurt van den Turk, met wien Persij za ken hoopt te doen. Hij heeft zich vergewist van de gebruikelijke manieren en zendt een boodschapper met de mededeeling, dat een Hollandsch koopman een onderhoud met Alimed Pasja wenscht. Nieuw te vormen re laties moet je in elk geval zeef voorkomend behandelen I Dat is Rersij wel toevertrouwd. Hij is een hoffelijk man. En niet voor niets Amsterdamsch koopman, al beweren zijn collega's dan, dat jfij er in sommige opzich ten wonderlijke en niet-zakelijke denkbeel den op na houdt, In deze laatste is Persij in den Levent en vooral op dezen tocht versterkt. Met deer nis heeft hij aanschouwd, hoe de slaven op de plantages werken, ©at is een meer dan onmenschelijike behandeling. En als alleen op die wijze de producten vrij goedkoop ge- j leverd kunnen worden, dan is het noodzake lijk, dat aan deze vreeselijke toestanden een einde wordt gemaakt. Intusschen voelt hij zijn groote machteloosheid: als de geesten' niet worden omgezet, bereikt hij perssoon- lijk niets.... De Turk ontvangt op dezen Vrijdag zijn nieuwe relatie met de grootste voorkomend heid, en weldra is Persij, via een tolk, met hem in drukke gedachtenwisseling en komt hij tot zaken. Hij koopt een groote partij Zuidvruchten, die direct geleverd kunnen worden. Dat komt goed uit, want hoe eer der hij in den Le.vant terug is, hoe liever. Rijk beladen zal de „Prinses Wilheknina" naar Holland terugkeeren! Als de zaken afgehandeld zijn, brengt Persij het gesprek op de slaven. Van hun lot wil hij wel iets naders weten. Maar de Turk reageert er aanvankelijk heel weinig op: wat (kunnen hem zijn slaven schelen 1 En wat interesse heeft die Hollan der voor henEn die behoeft ook geen aan merking te maken op de behandeling der slaven 1 Neen, de Turk heeft geen reden tot klacht. Goedkoope werkkrachten? 't Mocht wat 1 Je betaalt een hoop geld voor de slaven en na een jaar, soms twee jaar, zijn ze dood. Je geld is- wég. Nu ja, er zijn soms uitzonde- ringek. Zoo heeft hij nu een stelltje, dat een jaarof acht geleden is gekocht. De lui zijn eigenlijk af. Hij wou, dat hij ze kwijt was, dan kon hij betere krachten koopen. Maar ja, je kunt ze natuurlijk niet weer verkoo- pen. Ze werken tot ze dood gaan. Neen, neen, de Hollander moet niet denken, dat slavenhouden een voordeelig werk is 1 „Wat kost zoo'n slaaf?" vraagt Persij op eens. (Wondt vervolgd.) situatie in dezen sector, waarmede de geheele Zuidelijke vleugel van het front staat of valt, ernstig is, en dat de Duitsche afweer zich voor een zware taak gesteld ziet. Ook dit Jaar geen Nobel-prijzen. (SPT), De Nobelprijzen voor literatuur, medicijnen, physica en chemie, voor welker uitreiking de Zweedsche academie voor we tenschappen verantwoordelijk is, zullen ook dit jaar niet worden uitgereikt. Korte Berichten. (D.N.B.) Krachtige formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Napels gebombar deerd en door treffers op haveninstallaties en ligplaatsen van schepen en op opslagplaatsen van materiaal groote branden veroor?: kt en ■belangrijke schade aangericht. (D.N.B.) Formaties Britsche bommen werpers vlogen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag naar midden- en Zuid-West-Duitsch- land en ondernamen in de eerste plaats een zwaren terreuraanval op <te stad Kassei, waar vernielingen aan woonwijken werden aange richt. Onder de- bevolking ontstonden verlie zen. Strijdkrachten der luchtverdediging hebben volgens tot nu toe beschikbaro rapporten 48 zware bommenwerpers vernietigd. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in dien nacht weder om doelen in het stedelijk gebied van Londen gebombardeerd, Het D.N.B. meldt, dat Britsch-Ameri- kaansche bommenwerpers Zondagmiddag boven Stiermarken en Hongarije hebben gevlogen. In Stiermarken zijn bommen geworpen op platte landsgemeenten. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-ersatzkommando deelt mede iedere gezonde Nederlander, .in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleidiny. c. tra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kummu dienst nemen bij de landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 26.10.43, 9.00-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.43, 9-14 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuiden- houtscheweg. ZEVEN DOODVONNISSEN. Naar de Höhere und Polizeiführer Nord- West mededeelt, heeft het Polizeistandgericht Amsterdam den 22sten October 1943 de vol gende Nederlandschc staatsburgers ter dood veroordeeld 1. den student J oh an Kemper, geboren 27 October 1922 te Bussum; 2. den student Martinu^Raben, gebo ren 27 Dec. 1922 te Palembang (Ned.-Indië) 3. den distributie-ambtenaar Kar,e 1 Ra- ben, geboren 21 Januari 1918 te Soerabaja (Nederl.-Indië) 4. den student Joban Schimmel, ge boren 7 April 1919 te Amsterdam; 5. Willy van Bieukelen, zpnder be roep, geboren 27 Februari 1921 te Amsterdam; 6. den student Herman Ruys, geboren 19 Januari 1923 te Bussum; 7.. den arts Antonius T e 11 eg en, ge boren 25 Mei 1907 te Zwolle; 8. den student Abraham Cornells Kuiper, geboren 28 Aug. 1922 te Arnhem. De veroordeelden hebben zich in het geheim verbonden met het doel moordaanslagen te ple- -■ n op personen uit het openbare leven in U<=derland, sabotagedaden te verrichten, onder gedoken personen met geld en levensmiddelen bonnen te, steunen en spionnage te verrichten. De groep heeft in nauwe betrekking gestaan tot de door het Polizeistandgericht Amsterdam den 30sten September 1943 veroordeelde ter reurgroep, waartoe de communist Louis Bois- sevain en- de moordenaars van luitenant-gene raal Seyffardt hebben behoord, en is een voort zetting daarvan geweest De veroordeelden hebben zich schietwapenen en munitie ver schaft. De veroordeelde Johan Kemper heeft bovendien zich schuldig gemaakt aan mede plichtigheid aan den moordaanslag op den poli- tie-ambtenaar Woert te Bussum en den op 3 September 1943 gepleegden moord op den po- litiepresident van Utrecht, Kerlen. De onder 1 tot 7 genoemde daders hadden afspraken ge maakt voor moorden en sabotagedaden, die in geval zij tot uitvoering waren gekomen, de openbare orde in de bezette Nederlandsche ge bieden hadden kunnen verstoren. Reeds in deze afspraak voor misdaden heeft het Standgericht een vergrijp gezien tegen de voorschriften van de verordening betreffende de handhaving van de openbare orde van 9 Januari 1943. Het meerendeel der daders, in het bijzonder de arts Antonius Teilegen, heeft actief spionnage be dreven. Door het snelle arresteeren van deze veroordeelden is het de Sicherheitspolizei ge Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche Oorlogsmarine. Tijdens den vrijen tijd in het kamp. De mannen op de kamer der 4de groep van de 2de afdeeling behoeven voor een bezoek aan den kapper niet ver te gaan, want een van hen hanteert de schaar op vakkundige wijze. Andres-Stapf-Pax m. lukt de aabotage-organisatie, waarvan de voor naamste deelnemers reeds op 30 September 1943 zijn veroordeeld, jn vollen omvang te ver nietigen. Het vonnis is na onderzoek van de gratie- kwestie aan zeven veroordeelden Vrijdag j4. door den kogel voltrokken. De distributie-ambtenaar Karei Raben, een broer van den ter dood vëroordcelden en dood geschoten Marinus Raben, werd begenadigd, daar hij niet in die mate als de overige ver oordeelden zich aan terrorisme had schuldig gemaakt. ZWARTE HANDEL LEIDT NAAR DEN CHAOS. Rede van Ir Louwes, (Vervolg.) Op dit lijstje ontbreken twee onzer voor naamste exportproducten, n.l. boter en eieren, wijl die nu niet meer worden ge ëxporteerd, evenmin dis conaumptievetten. Van onze In 1939—'40 gevormden voorraad v e t heeft een belangrijke export plaats ge had (ruim 1/3), terwijl tot Juni 1941 ook regelmatig boter is geëxporteerd, zij het dan niet zulke groote quanta als normaal. Sedert dien heeft de vet-, of liever olie- export zich bepaald tot technische olie (spe- I ciaal lijnolie) en heeft de botcrexport op- I gehouden. Wel moeten wij een 'klein deel onzer productie beschikbaar stellen voor het bezettingsleger. Toch is er in dezen zomer nog weer bo ter geëxporteerd, maar dit is een gevolg ge weest van een op ons verzoek gedane ruil- transactie. Toén in dezen winter dé melk en daardoor de boterproductie enorm tegen viel, waa het slechts mogelijk om de distri butie van spijsvetten eenigszins te blijven regelen zonder rantsoenverlaging, doordat we van Duitschland een zekere hqeveelheid spijsvetten en olie leenden, die als margarine in de consumptie zijn gebracht en die we nu weer als boter moeten terugleveren. De eieren, die verplicht moeten worden ingeleverd door de pluimveehouders, worden niet geëxporteerd. Ze worden ongeveer voor 1/5 deel ter beschikking gesteld van het be zettingsleger en de rest blijft voor zieken, ziekenhuizen enz., terwijl de meeste eieren die nog worden geproduceerd, "rij zijn. Men vergat': niet, sis men over eieren praat, dat vrij vroogsr wei mt&yveer do helft onzer cieresi exporteerden, maar dat onze pluim- vec3tapel tot op 1/10 van zijn. vroegeren om vang is geslonken en,dat de voedingstoe- stand van dezen pluimveestapel ongunstiger is en een ikip kan ook geen eieren produ- ceeren als ze niet behoorlijk wordt gevoed. Onze vroegere pluimveestapel consumeerde naar schatting ongeveer 800.000 ton graan, dit is bijna onze oogst aan broodgraan. Toen onze voorraden op raakten, stonden we dus voor het vraagstuk: óf aan den mensch dan wel aan de kip en hetzelfde geldt zij het niet in zoo'n scherpe verhouding voor het varken, den voorrang te geven. Daar het nuttig effect van de granen voor,den mensch direct zoo enorm veel grooter is dan wan neer we deze aan de kip en het varken ge ven en in den vorm van eieren en vleesch ter beschikking krijgen, is de ikeuze niet moeilijk. Kippen en varkens moesten ver dwijnen. Hoe lijkt het nu in de toekomst? Met absolute zekerheid kan niemand die toe komst voorspellen en zeker niet in oorlogs tijd, maar voor zoover op dit moment de vooruitzichten lijken, zou ik zeggen, dat de export zal afnemen. Vermoedelijk is het bovenstaande niet in overeenstemming met datgene, wat velen zich, in de war gebracht door allerlei ge ruchten en veronderstellingen, van den om vang van den exort hadden voorgesteld. (Slot volgt.) Verduisteren: van 24 tot en met 30 October 's Avonds van 17.30 u., 's morgens tot 7.15 u. WIJZIGINGEN IN DE P.K.-RADIO- UITZENDINGEN. De persdienst van den Ned. Omroep meldt: De bekende P.K.-uitzendingen, welke tot dusver onder den titel„Neerlands stem van het front" iederen Zondag van 11.5012 uur over Hilversum I en iederen Woensdagavond van 18.4518.55 over Hilversum I werden uitgezonden, worden met ingang van a.s. Zondag samengevat in één programma. Dit tot één uitzending per week samenge vatte programma wordt van Zondag 24 Oct. af iederen Zondag van 11.45^12 uur over Hilversum 1 gegeven onder den titel: Voor waarts kameraden. SS-oorlogsverslaggevers berichten u over den strijd voor en den op bouw van het jonge Europa. In deze uitzending zullen zoowel de be richten van het front worden opgenomen, alsmede het nieuws over den opbouw achter het front. HET FERMENTEEREN VAN AMA TEURSTABAK. Begin Aug. is bekend ge maakt, dat een aantal met name genoemde fermenteurs 'en kervers was aangewezen voor de verwerking van amateurstabak. Naast de^e fermenteurs en kervers hebben thans nog de volgende ondernemingen toe stemming ontvangen, voor amateurs tabak te bewerken: 1. de firma M. Wijnen, Haze- straat 81, Valkenswaard, fermenteur; N. V. Gyrath's sig.fabriek te Valkenswaard, ker- ver; 2. sig.fabr. de Postduif, fa. Papen, Klap- pijstraat 40, Oosterhout, fermenteur; N. V. Canton v.h. S. Fick, St Janstr. 18, Ooster hout, kerver; 3. de fa. van Liempt's sig.fabr. en tabakskerverij, Kapelstraat 35, Elshout (N.-Br.), fermenteur en de N. V. Canton v.h. S. Fick, St Janstr. 18, Oosterhout, kerver. Het is verboden tabak bij andere dan de officieel aangewezen ondernemingen te la ten fermenteeren of kerven. OUD-MINISTER WASZINK t- Op 62-j. leeftijd is te Breda overleden Mr M. A. M. Waszink, oud-min. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. In 1913 werd hij benoemd tot burgem. van Heerlen. Dat ambt zegde hij vaarwel, toen hij in 1926 opgeno men werd in de regeering. Hij nam de leiding op zich van het min. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. In 1929 trad hij als minister af en werdi toen benoemd tot burgem. van Roermond, welk ambt hij tot 1934 vervulde ZEEP VOOR ARTSEN ENZ. Met in gang van 1 Nov. 1943 komen kappers, prac- tiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verlos kundigen, wijkverpleegsters, gedipl. bakers, gedipl. kraamvrouwen, veeverloskundigen en personen, werkzaam in de genees- en ver bandmiddelen-industrie weder voor» een pe riode van 3 mnd. in aanmerking voor een extra rantsoen zeep. MAANDAG 25 OCTOBER 1943. Niet, dat i'k het reeds zou verkregen heb ben of reeds volmaakt zou zijn, maar ik jaag er naar, of ik het ook grijpen mocht, omdat ik ook door Christus Jezus gegrepen bun. Philipp, 312. Zon op 7.23, onder 17.25. Maan op 2.S1, onder 16.34. N. maan 29 Oct. Ie kw. 5 Nov. De grootste vreugde woont vaak in het hart der zwaarst beproefden, als de apostelen Ja cobus en Paulus, Zij zouden niet geworden zijn, die ze waren, zonder leed. Vooral de laatste, wiens leven „alle uur in gevaar is", verblijdt zich te allen tijd! Lijden baant ook den weg om tot God te stagen. Laat ons hot dan ook oen reden tot vreugde achten, tot louter vreug de, tenminste ook oenigonnato te worden bu- proofd, wotondo, dat ons ookt gebleken geloof volharding werkt in do riohting van hot land van Btoroloozo vreugd. Ds D. J. OOÏÏVóïï. NED. HERV. KERK, Beroepen: te Rotterdam-Charlois (6e pred.plaats), A, J, Brinkman te Zegveld; te Heukelum, A. de Vries, hulppred. te 's-Gravenhagete Hcl- lendoorn (2e pred.pl.), H. van NA". te Burg- werd (Fr.)te Culemborg, P. H. Kapteyn Jr. te Schagen; te Schoonhoven, C. C T. Postma te Jaarsveld. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Zwolle (voor den arbeid in den N.O.- Polder), P. de Jong te Bunschoten. GEREF. GEM. Beroepen; te Mid del b u r g, T, Dorrestcijn te Opheusden. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken. Aangenomen naar Klazienaveen, Drs Joh, S. de Jong, hulpred. te Sneelc, voor den N.O. Polder. KORTE BERICHTEN. Naar wij ver nemen heeft de nestor van de pred. der Ge ref. Kerk van Utrecht, Ds R. E. van Arkel, die reeds geruimen tijd te Ermelo ziek ligt, om gezondheidsredenen eervol emeritaat aangevraagd. Ds van Ar kei aanvaardde in 1913 hst predikambt te Soest. Vandaar ver trok hij in Mei 1921 naar Utrecht, welke kerk hij dus ruim 20 jaar dienen mocht. Het Prov. Kerkbestuur van N.-Holland der Ned. Herv. Kerk heeft wegens invalidi teit per 1 Dec. a.s. eervol emeritaat verleend aan Ds C. C. de Kloet, pred. te Purmerend. Te Essen worden iederen Zondag gods dienstoefeningen gehouden voor de Ned. te- werkgestelden. AdresErnst-Moritz-Arndt- Haus, Zwinglizaal, in de Julienstraat 35, vijf min. vanaf Horst-Wessel-straat, Essen-Rüt- tenscheid, en wel 's morgens 10 uur voor Herv. en 's middags 5 uur voor Geref. MIDDELBURG. Gekozen tot ouderling der Geref. kerk, de heeren D. van Dijk, L. de Jonge, J. W. Kögeler, C. Louwerse, P. Me- liefste en P. van Sluijs; tot diaken, de heeren J. J. Drohkers, J. J. Ornée, A. de Poorte en I. de Wolff. THOLEN. Voor het practijlcex. typist slaagde te Bergen op Zoom onze stadgenoot J. Deurloo Jz. - NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. Er kunnen thans inlichtingen wor den verstrekt omtrent krijgsgevangenen be neden den rang van officier, beginnende met de letter P tot en met de letter R. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent de vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. SOLISTENCONCOURS. De bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen ontving toestemming om in het begin van 1944 we derom een solistenwedstrijd te mogen hou- den. Met de voorbereiding is nu begonnen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 10 t.m. 16 Oct. 1943 kwamen er In ons land 2710 (2530) gevallen van besmette lijke ziekten voor, waarvan 1717 (1530) diph- therie, 630 (606) roodvonk, 205 (228) dysen terie en 97 (93) kinderverlamming. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 40 (31) gevallen, n.l.diph- therie10 in St Annaland, 5 in 's-H. Arends- kerke, 3 in Axel en Middelburg, 2 in Terneu- zen en 1 in Bruinisse, Hontenisse, Veere en Zierikzee: roodvonk, Hontenisse, Veere en Souburg en 1 in Breskens, Ellewoutsdijk, Middelburg en Poortvlietfebris typhoidea 4 in Arnemuiden en 1. in Yerseke. SMOKKELWAAR ONTDEKT. In Hulst heeft de marechaussee in de woning van de Wed. R. een hoeveelheid granen, kennelijk voor verkoop aan Belgen bestemd, in beslag genomen. De aanleiding hiertoe gaf het toevallig opgemerkte feit, dat uit den trein, die des morgens uit België arri veerde, een pakje uit een coupé-raam werd geworpen. Dit pakje werd opgeraapt door een meisje, maar de marechaussee hield haar aan en bij onderzoek bleek, dat het tabak bevatte. Daarop volgde huiszoeking met het vermelde resultaat. Middelburg. L. G. alhier deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel, dat hij in een. afgesloten schuur had laten staan, maar dat een dag later verdwenen was. A. P. vermiste uit zijn loods enkele balen cement. De politie stelt een onderzoèk in. Als verdacht van den diefstal van een portefeuille uit den timmermanswinkel van C. J. heeft de politie- den jongen G. E. G. gearresteerd. Hij had een gedeelte van het geld aan shag besteed. Vandaag zal hij ter beschik king van de justitie worden gesteld..H. D. S. deed aangifte van diefstal van twee dekzei len uit zijn jol, liggende aan den Schoorsteen- vegerssingel. C. A. bereed de St. Janstraat in verboden richting en kreeg daarvoor een politioneele waarschuwing. Goes. NED. VER. TER BESCHERMING VAN DIEREN. Zaterdagmiddag werd op de Oostwal t.o. „Het Walhuisje" door boven genoemde vereen, een vo.ederhuisje voor vo gels geplaatst. Binnenkort zullen ook op en kele plaatsen in het plantsoen nestkastjes worden aangebracht. Het correspondentschap der vereen., dat thans gevestigd is bij dhr J. J. A. van Damme, Gr. Kade, zal binnen kort worden omgezet in een zelfstandige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1