VRIJDAG 22 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No. 19 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes.Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. ZIJN WIJ „RIJK EN LUI"? In'het tijdschrift Europa Oeconomica on derzoekt Dr S. Korteweg de juistheid van de veel verbreide opvatting, dat het Nederl. volk in vergelijking met andere Yolken een geringere arbeidsactiviteit zou vertoonen en meer dan deze als een „renteniersvolk" zou moeten worden aangemerkt. Men zou geneigd zijn de vraag, of wij „rijk en lui" zijn, bevestigend te beantwoor den, wanneer men de laatste gegevens van 1930'33 betreffende de verhouding van de in een beroep werkzame personen tot de totale bevolking beschouwt. In Nederland waren van elke 100 personen er 40 in een beroep werkzaam, in Schotland ruim 45; in België ruim 46, in Engeland ruim 47, in Duitschland bijna 50 en in Frankrijk ruim 52. Het verhoudingscijfer is dus lager dan in een der andere landen. Maar Dr K. wijst er terecht op, dat met de zeer ongelijke sa- metfstelling der bevolkingen naar den leef tijd rekening moet worden gehouden, die uiteraard voor den beroepsarbeid groote be- teekenis heeft. „In 1930 werkten van de 3.9' millioen man nen in Nederland er 2.4 millioen of 61.3 pet. en van de 3.9 millioen vrouwen 0.7 millioen of 19.2 pet. Ons voorloopig tot de mannen beperkend, kan worden opgemerkt, dat ook dit cijfer van 61.3,pct. voor Nederland laag is. Maar geheel anders .wordt het beeld reeds wanneer men de verhoudingen beziet in den meest productieven leeftijd, u.l. van 2060 jaar. Dan blijkt n.l. dat van het tijdstip af, waarop het verreweg grootste deel der man nen zijn scholen beëindigd heeft, tot het mo ment waarop de pensionneeringsgrens nog niet bereikt js, de arbeidsactiviteit in Neder land op hetzelfde niveau staat als in andere landen. Blijkbaar zal men dus den arbeid der man nen onder de 20 jaar en ouder dan 60 jaar moeten analyseeren. Dan zal blijken, dat het percentage der jeugdige mannen in Nederland vrij aanzien lijk hooger is dan in andere landen, een ge volg eenerzijds van het steeds bijzonder hooge geboortecijfer in ons land en ander zijds van het feit, dat de teruggang in de geboorten1 hier te lande, in tegenstelling met andere staten, zeer gering was. Tevens doen de cijfers uitkomen, dat de mannen boven 60 jaar in Nederland een klei ner deel van de totale mannelijke bevolking uitmaken dan in de buurtstaten. In 'dezen zoo afwijkenden opbouw der be volking grooter aantal jeugdigen en klei ner aantal bejaarden vindt het lage per centage der werkende mannen tot de totale mannelijke bevolking (61.3 pet.) reeds groo- "3tendeels zijn verklaring. Nog twee oorzaken werken echter samen om dit percentage laag te doen schijnen. Het aandeel van de werkende jonge man nen van 14 tot 20 jaar tot het totaal van alle 1 mannen van 14 tot 20 jaar is in ons land laag, n.l.Nederland 72.5 pet., België 82.6 pet., Duitschland 82.6 pet., Frankrijk 82.3 pet, Engeland 85.0 pet. en Schotland 81.9 pet. .Het overheerschen van veredelingsbedrijven en van de fabricage van specialiteiten in de Ne- derlandsche volkshuishouding, die geschool de vakarbeiders vereischen, vormt, te zamen met bepaalde sociologische verschijnselen, de voornaamste reden voor de lange, oplei dingsperiode van den jongen Nederlander, die daardoor eerst laat in het productiepro ces wordt' opgenomen. Eveneens was de verhouding van het aan tal nog werkende mannen boven de 60 jaar tot het totaal aantal mannen boven de 60 jaar in ons land in 1930 lager dan de ons omringende landen, met uitzondering van Duitschland. Voor de mannen boven de 65 jaar waren de cijfers b.v. als volgt: Nederl. 42.6, Duitschland 30.1 (mede onder invloed van de toenmalige crisispensionneeringen), België 45.3, 'Engeland 47.5, Schotland 51.6 en Frankrijk 59.7. De pensioensleeftijd lag in Nederland dus lager, een gevolg van den economischen welstand en van het feit, dat ons land op sociaal gebied in het eerste ge lid stond". onder bescherming van het wolkendek, het rijksgebied binnenben wierpen bommen op eenige plaatsen, waaronder kleine landelijke gemeenten. Er werd 'n gering aantal slacht offers gemaakt en er werd schade aangericht aan gebouwen. Luchtverdedigingsstrljdkrach ten haalden 16 viermotorige Britsch-Ameri- ikaansche bommenwerpers en 2 jagers om laag. De Duitsche luchtmacht ondernam in den nacht van 20 op 21 Oct, een krachtigen aan val op het havengebied van Huil en be stookte bovendien enkele doelen in het stad- gebied van L o n d e n en aan de kust van Zuid-Engeland met bommen. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. Duitsche duikboolen hebben in de Mid. dellands.che Zee van den Britsch- Amerikaanschen aanvoer 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 54.000 brt. tot zin ken gebracht en een ander schip door tor pedotreffers zwaar beschadigd. De slag bij Krementsjoeg. Britsche en Sowj et-Russische berichten, al dus het Alg. Hdbl., spreken van een steeds sterker wordenden tegenstand der Duitschers "bij Krementsjoeg. Ook van Duitsche militaire zijde verklaarde men dat de afweer door den aanvoer van Duitsche reserves krachtiger is geworden. Het zou zijn gelukt een breuk in het front af te dammen. Daar echter ook van do zijde der Sriwjet» reserves in den etrijd zijn geworpen, woedt' het gevecht nog met de zelfde hevigheid voort. Het gevaar, dat het den Sowj ets zou ge lukken de Dnjeprbocht af te snijden en daar door de Duitsche posities op de Krim in ge vaar te brengen, schijnt, zooals de situatie zich nu laat beoondeelen, echter minder acuut ge worden. In het gebied ten Z.W. van Melito pol zouden de Sowjets met sterke strijdkrach ten hun aanvallen voortzetten, waar^^^r aan vankelijk een penetratie in de Duitsche linies kon wórden geforceerd, die evenwel bij een tegenactie der Duitschers werd opgeheven, zoo dat de oude gevechtslinie werd hersteld. (D.N.B.) In Berlijnsche militaire kringen verheelt men niet, dat van den afloop van dezen slag veel afhangt. Het lijkt het doel van het Duitsche commando te zijn, met zoo klein mogelijke offers door uitwijkbewegingen en tegenaanvallen een linie te handhaven, van waaruit de overgang van herfst- naar winter- veldtocbt het gemakkelijkst kan worden be werkstelligd. "Ook in de andere sectoren zijn de Sowjet- troepen actief. Blijkbaar willen zij den Duit schers verhinderen, troepen vrij te maken voor het gebied van Krementsjoeg, doch deze over weging berust op een verkeerde veronderstel- lin, aangezien de Duitschers over genoeg vrije strijdkrachten beschikken. Luchtaanval op Nisj. (DN.B.) Britsch-Amerikaansche vliegtuigen hebben Woensdagmiddag een aanval gedaan op Nisj in Zuid-Servië, waarbij' zij groote schade aanrichtten vooral aan particuliere huizen. .Het aantal slachtoffers is zeer aanzienlijk Tot dus verre zijn uit de puinhoopen 200 lijken te voor schijn gebracht, terwijl het aantal gewonden eenige honderden bedraagt. Nieuwe Duitsche bom. (DNB). De „Berliner Lokalanzeiger" pu bliceert een foto van de uitwerking van een nieuw Duitsch wapen. De foto toont de plaats, waar een fortificatie door een nieu- I we, speciale bom is getroffen. De nieuwste wapens werden tijdens een conferentie van I rijksminister Speer met leidende figuren der Duitsche bewapening op een vliegveld in het Oosten gedemonstreerd. DE SLAG BIJ KREMENTSJOEG. - STERKER DUITSCH VERZET. - GE VECHTEN BIJ TSJERNIGOW DUREN VOORT. - BOMMEN OP HULL, LON DEN EN EENIGE DUITSCHE PLAATSEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In het penetratiegebied ten Z.O. van Kre mentsjoeg hebben de Sovjets gisteren tijdelijk slechts plaatselijke aanvallen on dernomen, waarmede zij de^ bres naar de zijkanten probeerden te verb'reeden. In ge vechten, die hier en daar een verbitterd ka rakter aannamen, werden deze aanvallen af geslagen. Aan 't front tusschen K i e w en T s j e r- n i g o w zette de vijand zijn sterke door braakpogingen voort, die telkens met ver scheidene divisies werden ondernomen. Ter wijl ten N. van K i e w alle aanvallen bloe dig mislukten, duren de gevechten ten N.W. van Tsjernigow nog voort. Van de óverige deelen van het Oostelijke front worden slechts uit de sectoren van Melitopol, Gomel en ten Z.W. van W elikij e-Loeki vrij levendige plaat- selijke gevechten gemeld. Ten N. van Kiew heeft zich de gevechtsgroep van de 323e di visie infanterie onder kolonel Glatz. door voortreffelijke houding ep gevechtspresta ties in den aanval en den afweer bijzonder onderscheiden. Aan het'Z ui.d-1 t a li a a ns ch e front ontstonden gisteren geen gevechts handelingen van beteekenis. Vijandelijke, op- dringingspogingen bijCampobasso en aan den,kustweg ten N.W. Van T e r- m o 1 i werden afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen drongen gisteren overdag, alsmede in den afgeloopen nacht, Onze mannen in het Oosten. SS PK Buschschulte-O-H-P m. Tegen het bolsjewisriie. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-ersatzkóinmando deelt mede: iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden yoor de waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden; zij, <Iie tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleicung heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatiel 23.10.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43, 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.43,- 9-13.00 uur, Utrecht, N, V, Huis, Oude Gracht 245.; 26.10. '43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. f.10,43, 9-14.00 uur, Dqn Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. ZWARTE HANDEL LEIDT NAAR DEN CHAOS. Rede van Ir Louwe». In de dagelijksche persconferentie te Den Haag heeft Ir S. L. Louwes, dir.-gen. van de voedselvoorziening een rede gehouden, waar aan wij het volgende ontleenen Er wordt zeer veel over sluikhandel ge sproken en bij die discussie heerscht wel eenige begripsverwarring. Het hoofdkenmerk van den sluikhandel is, dat met goederen, die voor de v üeeling voor degeheele gemeenschap bestemd zijn, bepaalde particulieren worden bevoorrecht. Of dit nu al dan niet gepaard gaat met weerzinwekkenden woe kerhandel of met een zeer egoïstisch ruil- systeem, dat eenvoudig de niet-bezittenden van de gemeenschap uitsluit, is eigenlijk een vraag van secundairen aard. Nederland is een zepr dicht bevolkt land; onze bevolkingsdichtheid per ha cultuurland en daarop komt het aan is alleen maar iets geringer dan de Belgische en wij over treffen de op ons volgende landen Duitsch land en Engeland met meer dan 50 pet. Nederland is daarom in normale tijden een importlandonze eigen graan- en peulvruch tenproductie bedraagt in gewone tijden nog niet de helft van hetgeen we aan granen, veekoeken e.d. importeeren. Maar er wordt ook uitgevoerd. We hadden in vredestijd een netto uitvoer van vleesch: ruim 10 pet. van onze productie; eieren: ongeveer de helft van onze productiekaasniet heelemaal de helft. Wij exporteerden meer dan de helft van onze boter, maar importeerden daartegenover bijna de dubbele hoeveelheid aan vetten als grondstof voor spijsvetten, oliën en margarine. Wij missen nu den invoer van granen- en veevoedèr sedert Mei 1940. Wij hadden toen tertijd groote voorraden, die, dit moge nog wel eens jys-gd worden, wat deze'artikelen betreft, geheel in Nederland rij- gebleven. Maar wat geeft dat, zelfs al steiien we deze voorraden op ongeveer, een binnenlandschen oogst. Sedert Me: 1940 zouden we in norma len tijd hebben*-Ingevoerd tusschen 9 .en 10 millioen ton aan granen en veevoeder. Dan wil dit zeggen, dat wij sedert dien tijd voor menschelijke voeding en veevoeding minder ter beschikking hadden plm. 8.5 millioen ton of ongeveer de opbrengst van 6 binnenland- sche oogsten, Sedert Mei 1940 hebben we het moeten doen met rond berekend onge veer 5.5 a 6 millioen ton, terwijl we normaal ter beschikking zouden hebben gehad plm. 15 millioen ton. Of voor iemand, die van goede cijfers houdtwij hebben gemist in dien tijd ongeveer acht duizend vijfhonderd millioen kg graan en krachtvoeder. Men wil aan de hand van deze cijfers nu misschien wel gelooven, dat dit in de struc tuur van onzen landbouw en van onze voe ding ingrijpende wijzigingen moest brengen en dat dit hier en daar groote beperkingen tengevolge-.moest hebben. Zal ieder van het geen er nu nog ter beschikking kan komen nog een eenigszins dragelijk deel krijgen, dan is een uiterst nauwkeurige verdeeling noodzakelijk. (Wordt vervolgd.) NIEUWE POSTZEGEL VAN 4 CENT. In de serie nieuwe postzegels zal van 1 Nov. a.s. af verkrijgbaar zijn de zegel van 4 cent, uitgevoerd in donkerbruine kleur, met een afbeelding van het oude ornament ruiter en paard, een voorstelling, die in vele vormen in alle tijden wordt aangetroffen. Onttrekking aan tewerkstelling gestraft. De kantoorbediende Westenend uit Nijme gen, de vroegere politie-beambte Scholten uit Tilburg, de schilder Bos uit Eist, de bakker Van Campenhout uit Teteringen, de bedrijfs leider Theodorus van Asseldonk, de timmer man Leenders en de kantoorbediende Bernar- dus van Asseldonk hadden van het Arbeids bureau te Nijmegen bepaalde plaatsen in Duitschland aangewezen gekregen voor het - rriehten van arbeid. Zij onttrokken zich aan verkstelling door zich op oneerlijke wijze „Ausweise" voor het kleine grensverkeer te verschaffen, waarmede zij in de nabijheid van de grens werk zochten. Het Duitsch,e, Ober- gericht heeft tegen hen gevangenisstraffen uit gesproken van 5 tot 8 maanden. Verduisteren: Van 17 tot en met 23 October 1943: 's Avonds van 17.45 u., 's morgens tot 7 u. Publiek en schoenwinkelier. Herhaaldelijk wordt er van de zijde van het publiek over geklaagd, dat schoenwinke liers weigeren te verkoopen, als houders van geldige schoenenbonnen in den winkel ko men om schoeisel op die bonnen te krijgen. Naar aanleiding van deze vaak lichtvaardige doch helaas niet minder vaak ook volkomen terecht geuite klachten, deelt men van be voegde zijde het volgende mede: De uitgifte van schoenenbonnen door de distributiediensten houdt nauw verband met de productie van schoenen en met de voor raden bij de winkeliers.. Weliswaar heeft door tal van oorzaken de productie gedu rende geruimen tijd niet altijd even vlof kunnen verloopen, doph de aldus hier en daar ontstane tijdelijke achterstand kan thans als ingehaald worden beschouwd. Als regel bezit de schoenwinkelier dan ook vol- doendën voorraad en kan de aflevering on middellijk of in bepaalde maten met geringe vertraging plaatsvinden. Indien het publiek gegronde reden heeft om aan te nemen, dat de een of andere schoenwïnkelier weigerachtig is om te ver koopen, zal het goed doen zich terstond in verbinding te stellen met het Rijksbureau voor huiden en leder, Keizersgracht 277, Am sterdam, dat zoo noodig niet zal nalaten om krachtig tegen den in zijn plicht te kort schietenden winkelier op te treden. Het be hoeft wel geen betoog, dat dit geldt voor gevallen, waarin hoogere prijzen of levens middelenbonnen mochten worden gevraagd. Van zijn kant dient het publiek natuurlijk te beseffen, dat aan den winkelier geen on mogelijke eischen mosen worden gesteld. Men zaj genoegen moeten nemen met het door de omstandigheden uiteraard zeer be perkte sortiment, dat deze voorradig heeft in de verschillende soorten schoenen, welke op de Overeenkomstige soorten bonnen mo gen worden afgeleverd. Men klage dus niet lichtvaardig I AANGEWEZEN BONNEN voor 11e periode 1943 (2e helft) 17 October tot en met 30 October. 43/44 A brood: 4 rants, brood of gebak. 43/44 B brood1 rants, brood of gebak. 43/44 beschuit: 1 rants, brood, gebak of beschuit. 43/44 A vleesch100 gr. vleesch of een rants. vleeschwaren. 43/44 B vleesch: 25 gr. vleesch of X rants. vleeschwaren. 676/677 alg.1 rants, brood, gebak of bloem. 678 alg.125 gr. havermout. 679 alg.125 gr. peulvruchten. 680 alg.1 rants, vervangingsmiddelen. 43 A kind.voedsel250 gr. gort. 43 B kind.voedsel250 gr. rijst of gort. 43 A boter: M rants, boter of rundvet. 43 B boter: H rants, margarine. 681 alg.: 150 gr. kaas. 43/44 melk: 1liter melk, 43/44 taptemelk: 1%, liter taptemelk. 43/44 aardappelen: 2 kg aardappelen, 43/44 toeslag1 kg aardappelen, 682 alg,250 gr. jam. 42 versnaper.100 gr,, suikerw. of chocolade. 43 versnaper,: 100 gr. suikerwerken. 43/44 tabak: 1 rants, sigaren, tabak of cigaretten. Bijzondere rantsoenen: 44 B boter: H rants, margarine. 4/62 reserveK rants, margarine. Eerstvolgende bonaanwijzing op 31 Oct. voor alle artikelen, uitgezonderdvervan gingsmiddelen en chocolade op 14 Nov. Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kun nen koopenOffert voor haar aan Win terhulp. Giro 5553. „Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk." TWEEDEHANDSCHWINKEL GE SLOTEN. In de tweedehandsch goederen winkel van C. Dronkers, De Ruy- terlaan 32 te Goes, werd met de prij zen van allerlei artikelen, die er te koop wa ren. geknoeid. J:.en i'.argriot van f 0.30 kost te f 2,50, cm hoeveelheid spijl-ertjes mei een waarde van f 0,15 moest f 1,75 opbrengen en de prijs voor een paar gebruikte werkschoe nen was f 45, hetgeen natuurlijk ver en ver boven den geoorloofden prijs was.' De inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft bij zijn laatste strafbeschikking den winkel van Dronkers voor een half jaar -ge sloten en Dronkers zelf de uitoefening van het beroep -gedurende dien tijd ontzegd. Bo vendien legde hij hem een boete van f 100 op. Kort hiervoor was Dronkers reeds ver oordeeld tot f 600 boete. Middelburg. De winkelierster, mej. F. S. V. ver kocht in plaats van 500, maar 440 gr. jam aan haar klanten en kreeg daarvoor een pro ces-verbaai. De horlogemaker P. A. de K. deed aangifte van de vermissing van een paar horloges en enkele zilveren ringen. De horloges waren hem ter reparatie gegeven. De recherche hield in verband hiermede zijn vroegeren knecht G. v. N. aan, die bekende een van de horloges te hebben gestolen. Mej. M. v. L. alhier vertelde aan de politie, dat ze een paar maanden geleden aan iemand een dames-armbandhorloge met zilveren armband ter reparatie had meegegeven. Hij zou het bij een horlogemaker brengen. Het is daar echter nooit aangekomen. De politie heeft de zaak iri onderzoek. H. A. V. deed aangifte van diefstal ,van 'een dames-rijwiel uit de schuur naast zijn woning. De diefstal moet in den nacht van 18 Oct. gepleegd zijn. Aan het jaarverslag over 1942 van dte Godshuizen ontleenen wij Met irïgang van 1 Juli 1942 werd eervol ontslag verleend aan den boekhouder-admi nistrateur, dhr P. Wisse, die den pensioen gerechtigden leeftijd heeft bereikt. Tot zijn opvolger werd benoemd dhr G. K. de Waardt terwijl het bestuur dhr C. D. Boutens tot assistent-administrateur van het Gasthuis benoemde. In 1942 werden in het gasthuis in totaal 1652 (752 mannen, 829 vrouwen en 71 leden van het personeel) verpleegd hiervan 'over leden er 73. Op 1 Jan. 1942 waren in het Oude Man nen- en Vrouwenhuis 57 verpleegden opge nomen (25 m. en 32 vr.). In den loop van het jaar tot het tijdstip van vertrek werden 9 m. en 10 vr. opgenomen; na dit tijdstip stond voor dit jaar de opname van nieuwe verpleegden stil. Van de verpleegden overleden 8 m. en 8 vr., 1 mannelijke ver pleegde en 2 vrouwen vertrokken. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal (elders verzorgde) verpleegden 57, waarvan 25 m. en 32 vr. De balans sloot met f 989.334,91. Het na- deelig saldo van de verlies en winstrekening bedraagt f 29.547,42^. Goes. J. iB. alhier deed aangifte van de ver missing van een kistje kaas, inhoudende 2% kg. Bij aankomst van de zending kaas uit Bodegraven aan het station was het kistje er nog, maar tijdens het vervoer in de stad was het verdwenen. De politie wist den dader, zekeren J. M. P., te vinden. J. B. kreeg een politioneele waarschuwing wegens onvol doende verduistering van zijn woning. In de alg. verg .van de vereen, voor Alg. Wetensch. Belangen deelde de waarn. voorzitster, mej. Weststeijn mede, dat de vereen, het goed maakt, het ledental stijgt 'steeds en de lezingen trekken veel belang stelling. Uit het jaarvefslag van den secr.-penninm. dhr J. van Tiel, bleek o.a., dat het ledental van 167 tot 214 steeg en dat de rekening sloot met een goed batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd dhr Van Tiel herkozen en. in de vac.-Postma, Dr Wil mink gekozen. Het winterprogramma werd voorloopig als volgt opgesteld: 4 Nov. v. d. Hidde over: „Zeesleepvaart"; 23 Nov. .Salomons over: De „Tanhauser"; architect De Vriendt, bouwkundig onderwerp; Prof. Casimir, psy chologisch onderwerp; C. Hana, biologisch onderwerp; Hij mans, schilderkunst; Ds Westmijse, letterkundig onderwerp. Zuid-Beveland. RILLAND. Alhier is een geitpnfokvereen. opgericht, welke den naam zal dragen van „de Hoop". Het bestuur bestaat uit dhrn L. v. d. 'Dool, voorz.A. J. Dees, secr.D. Blok, penningm.J. Sinke en M. Nieuw- dorp, bestuursleden. Tot bokhouder werd benoemd dhr J. C. Blok. VRIJDAG 22 OCTOBER 1943. Alles, wat mij winst was, heb ik ou* "Iris-, tus' wil schade geacht. Phiiipp. 7 Zon op 7.17, onder 17.31. Maan op middern. onder 15.19. N, maan 29 Oct. Ie kw. 5 Nov, „Onze Vader, wij danken U voor het le ven en de kennis, welke Gij ons geopen baard hebt door Jezus, Uwen Dienstknecht. U zij eere in eeuwigheid. Zooals dit brood op de bergen werd uitgestrooid en te zamen gebracht en tot één werd, moge zoo ook Uw kerk van de einden der aarde samengebracht worden tot Uw rijk. Heere, gedenk Uwe kerk, red haar van alle kwaad en maak haar volkomen in Uwe liefde. Heilig haar en breng haar van de vier windstreken tezamen tot Uw rijk, dat Gij haar bereid hebt. Want U is de macht en eere in eeuwigheid. Amen" (Oud Avondmaalsgebed.) GEREF. KERKEN. Drietal: te Roc- kanje, J, Haitsma, hulppred. te Amsterdam, D, Krijger, hulppred. te Dordrecht en L. Ziel- huis, hulppred. te Grave. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Aangenomennaar Apeltic-rn Mr J. W. Koelman, cand. te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING EN 1N- TREDE. Ds H. N. van Hensbergen nam af scheid van de Ned. Herv. Gemeente van Over- Langbroek wegens vertrek naar Loeneu aan de Vecht. Tekst Openb. 1: 16. Ds G. J. Mooi, Ned. Herv. pred. te Hallum, die met emeritaat gaat, nam afscheid met 1 Cor, 1.3: 13. KORTE. BERICHTEN. Ds Mr E. D. G. van der Horst, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente van Oud en N.ieuw-Gestel, heeft met ingang „van 20 Dec. emeritaat ontvangen. Daar de gemeente geen beroep kan uitbrengen is Ds V. d. Hofst aldaar tot hulpprediker benoemd.' 'CLASSICALE VERGADERING. 'Da buitengewone vergadering van de Middelburg der Ned. Herv. Kerk Woensdag j.l. in de Engelsche kerk te Middelburg ge houden, werd geopend door den praeses, Ds P. J. F. van Voorst Vader van Middelburg met gebed en Schriftlezing. Daarna bracht Ds Spijkerboer van 'Sou burg verslag uit van de sub-comm. voor jonge lidmaten, waarin hij er met nadruk op wees, dat hier een werk ligt voor heel den kerkeraad, waarbij ook de nieuwe kansen moeten worden aangegrepen om een nieuwe jonge generatie te vormen, die bewust Chris telijk en Hervormd leven zal. Daarna las en besprak de gedelegeerde der Synode, Ds Hietkamp van Vlissingen het eerste gedeelte der Mededeelingen over den arbeid van de comm. voor kerkelijk overleg; en Ds J. v. Woerden van Middelburg, even eens gedelegeerde, besprak het 2e gedeelte. Hierbij kwamen ter sprake Het werk van den Raad voor Inw. Zending in 't bijzpnder de organisatie van de kerk week voor iedereen, hef werk der comm. voor arbeiders en kerk en de comm. voor Boeren en Kerk. Het werk van den Raad voor Uitw. Zen ding, waardoor in een uitspraak de Herv. Kerk dit werik als eigen werk heeft aan vaard. Het werk voor Kerk en School, welke een taak te, volbrengen heeft zoowel voor het Bijz. als'het Openb. onderwijs. Reeds nu zijn er examens ingesteld en worden leergangen gevormd tot opleiding van personen, die dan in alle klassen der Openb. school godsdienst onderwijs zullen geven. Het werk van den Herv. Jeugdraad, vooral ook voor de buiten kerkelijke jeugd en voor de iki'nderen uit ge zinnen van de in het buitenland te werk ge stelden. Het werk van de werkgroepKerk en Ziekenzorg, die bedoelt, dat de geestelijke verzorging der zieken niet buiten 'de kerk zal omgaan. Het werk van de Comm. voor Bijz. Ker kelijke gezinszorg, die haar werk heeft uit gebreid tot de achtergebleven gezinnen van in het buitenland te werk gestelden, welke au reeds sociale werksters heeft aangesteld. Zeer uitvoerig werd gesproken over den arbeid van de Werkgroep: Kerk en Ge meente-opbouw. Er zijn nu classicale com7 missies voor Kerkelijk Overleg opgericht. In 'deze classis is het aantal gedelegeerden reeds tot vier uitgebreid en zal dit'nog met twee vermeerderd worden. Het doel blijft, dat de Kerk van Jezus Christus in onze oude kerk opnieuw gestalte zal verkrijgen. Daarna werden nog inlichtingen verstrekt over den arbeid der Comm. voor Bestuur en Beheer. En vap de Syn. comm. voor Diaco nale Armenzorg. Terwijl nog een 7-tal stel lingen, die in de j.l. richtingssamenkomst- bespreking in Doorn waren geformuleerd, door den gedelegeerde Ds Gijmink uit N.- en St Joosland werden ingeleid. I Op de korte gewone classicale vergadering i welke in de pauze werd gehouden, werd Ds L. I .C. Visbeek te Vlissingen herkozen als lid van het Prov. kerkbestuur en werd Ds W. H. Kelder van Middelburg herkozen als zijn secundus. De vergadering werd door Ds J. J. Hiet kamp te Vlissingen met dankgebed gesloten. Prof. Dr. L. H. K. BLEEKER f. Te Groningen is in den ouderdom van 75 jaar overleden Prof. Dr L. H. K. Bleeker, rus tend hoogleeraar aan de R. U. aldaar en em. pred. der Ned. Herv. Kerk. In 1907 werd hij benoemd tot hoogleeraar te Groningen om onderwijs te geven in de geschiedenis van Israël, godsdienst en letterkunde en de uit legging van het O. Test. Tot 17 Sept. 1939 toen hij aftrad wegens het bereiken van den 70-j. leeftijd is Rij als zoodanig werkzaam geweest. Van de hand van den overledene zagen tal van geschriften het licht. Bij .beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R.H.B.S. te Vlissingen: H. Sinnema, thans tijdelijk leeraar aan die school en is tijdelijk benoemd tot lee- rares aan de R.H.B.S. te Goes mej. Dr E. M. Somermeyer, wonende te 's-Gravenhage. YERSËKE. Tot tijd. onderw. aan den O. L. school no. II alhier is benoemd dhr D. Krombeen te Kruiningen. HEINKENSZAND. Tot onderwijzeres aan de O. L. school alhier is met ingang van een nader te bepalen datum benoemd mej. J. E. C. v. d. Velde te Wolfaartsdijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1