DONDERDAG 21 OCTOBER 1943 58c Jaargang, No» 18 BINNENLAND E®ÏIILLETON Verduisteren: uit de provincie gemengd nieuws DAGKALENDER vooiThoofd en hart" 1 KERK EN SCHOOL CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. ONVERMINDERD HEVIGE SLAG BIJ KREMENTSJOEG. - SOWJET-DOOR- BRAKEN TUSSCHEN KIEW -EN GOMEL VERIJDELD. - LEVENDIGE ACTIVITEIT IN Z.-ITALIË. DE CON FERENTIE TE MOSCOW, Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Noorden van de Zee van Azow hebben de Sowjets opnieuw ons front aange vallen. Ten Zuid-Oosten van Krement- sjoeg duren de zware afweergevechten met onverminderde felheid voort. Tusschen Kiew en Gomel zijn op verscheidene plaatsen uit gevoerde vijandelijke doorbraakaanvallen na verbitterde, den geheelen dag aanhoudende, ge vechten afgeslagen. Aan het overige Oostelijke front hebben zich alléén ten Zuid-Westen van W e 1 i k ij e L o e k i en ten Noorden van, het Ilmenmeer plaatselijke en voor ons suc cesrijke gevechten voorgedaan. In de wateren van Vardö hebben forma ties jagers en jachtkruisers opnieuw een vijan delijken luchtaanval op een Duitsch ravitail- leeringskonvooi verijdeld. Zonder eigen verlie zen werden 14 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In Z u i d - 11 a 1 i is het in de bocht van de V o 11 u r n o en in het gebied van C a m - pobasso tot levendige gevechtsactiviteit ge komen. Na wisselvalligen strijd werden Ame- rikaansehe strijdkrachten uit een tijdelijk ver loren gegaric plaats ten Noorden van. Cap:; a teruggeworpen. Uit de andere tVontsectoren worden wederzijdsche artillerievuur en succes rijke eigen stoottroepactiviteit gemeld. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben boven' het Neder landsche kustgebied gisteren zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht doelen in het gebied van Londen aangevallen. Moeilijke, intense gevechten. De correspondent van de N.R.C. te Berlijn seint: Hoewel eenige dagen geleden in Berlijn een light optimisme bestond wat betreft cle eerstkomende ontwikkeling aan het Oostelijke front, is de toestand in werkelijkheid in de laatste 48 uur zoodanig gewijzigd, dat zoowel in het Duitsche weermachtsbericht als in de commentaren thans weer een ernstige beoor deeling duidelijk aan den dag treedt. Ook de Duitsche pers laat in de opschriften den pre- cairen aard van de problemen blijken. Het allesbeheerschende vraagstuk vormen op het oogenblik natuurlijk de Sowjetrussische suc cessen aan het front tusschen ICrementsjoeg en Dnjepropetrowsk. De slag in dit gebied is eenige dag;en geleden ontplooid en heeft in dit korte tijdsbestek wel zeer snelle ontwikke ling ondergaan en is aan intensiteit steeds meer toegenomen. De Sowjet-Russen schijnen sterke reserves naar voren te hebben gebracht, een manoeuvre waartoe zij onder meer na de ontruiming van het Koeban-bruggenhoofd zonder twijfel in staat waren. De bedoelingen van de Sowjet- Russische leiding zijn, naar Duitsche opvatting zooals al eens is geschetst de Dnjepr- bocht binnen te dringen, het Duitsche Dnjepr- front te forceereo-om op die wijze de Duit sche verdediging tot aan de Zee van Azow aan het wankelen te brengen. De Sowjet-troe- pen hebben tot dusver een niet- onaanzienlijk succes kunnen boeken, zij zijn namelijk op verschillende punten in de Duitsche linies bin nengedrongen. Er is sprake van dat door tank strijdkrachten vier hrleede wiggen iü de Duit sche linies zijn gedreven. De hevige strijd van het oogenblik betreft nu de operatieve ge bruikmaking van dit succes. Teneinde te trach ten deze te verhinderen hebben ook de Duit- schers reserves naar voren gebracht. Onge» twijfeld zijn de verliezen aan beide kanten belangrijk. (A.N.P.) meldt: Uit alle berichten van het Oostelijk front blijkt de buitengewone felheid, waarmede op het oogenblik wordt gevochtep, meer in het bijzonder in het gebied tusschen Krementsjoeg en Dnjepropetrowsk, waar de strijd een climax heeft .bereikt. Tot dusver heeft de Duitsche verdediging alle aanvallen, deels in tegenaanvallen, afge slagen en een doorbraak is den bolsjewisten nergens gelukt. Alleen omtrent den afloop van INLEVERING RADIOTOESTELLEN. Op instructie van den höheren SS- und Polizeiführer wordt de termijn voor de inlevering van de radioapparaten, waarvoor een inleveringsplicht bestaat, in verband met den grooten toeloop bij de inleveringsbureaux met twee dagen, dus tot en met 22 Ootober, verlengd. den strijd tusschen Krementsjoeg en Dnjepro petrowsk, die nog in vollen gang is, verklaart men te Berlijn nog niets te kunnen zeggen. De Sovjet-troepen op den Westelijken Dnjepr- oever zijn hier door de Duitsche stellingen ge broken, doch van Duitsche zijde zijn ijlings reserves in den strijd geworpen om een verder opdringen der bolsjewisten te beletten. Ter voorkoming van een groote doorbraak van de Duitsche linies, waarmede ook de Westelijke Oekraine in gevaar zou komen, heeft de Duitsche legerleiding, naar het Alg. Hdbl. meldt, thans haar stellingen in den sector tusschen Krementsjoeg en Dnjeprope trowsk ongeveer 20 km teruggetrokken. Ook de slag om Kiejev houdt nog steeds met onverminderde hevigheid aan, doch hier zijn de Duitsche troepen er in geslaagd, alle doorbraakpogingen af te slaan. Van de fronten ten N.W. van Tsjernigov en ten Z. van Gomel komen eveneens berichten binnen van afgeslagen doorbraakpogingen der Sowjets. Intelessaut was het bericht uit den sector van Leningrad, waar de Duitsche verkenning troepenconcentraties en verzamelingen van oorlogsmaterieel heeft geconstateerd, waaruit af te leiden zou zijn, dat nieuwe activiteit in dezen sector mag worden verwacht. (D.N.B.) Door de diepe Sovjet-penetratie in de Duitsche stellingen tusschen Krementsjoeg en Dnjepropetrowsk op den westelijken oever van den Dnjepr is een gevechtsdriehw_„ ont staan, welks basis ongeveer wordt gevormd door de lijn KrementsjoegDnjepropetrowsk en welks top Zuidwestelijk van die lijn ligt. Nog steeds vallen de bolsjewisten met de grootste he,vigheid aan. Na hun aanvankelijke successen zijn zij er echter niet meer in ge slaagd, den slag verder naar het Zuiden of Westen uit te breiden.. Dit moet worden toe-1 geschreven aan de bliksemsnelle reactie van het Duitsche commando, dat met het oog op de buitengewoon numerieke meerderheid van den vijand in menschen en materiaal de Duit sche divisies heeft teruggenomen, om zoo den eersten hoofdstoot te kunnen opvangen. De conferentie te Moskou. Het agentschap Tass meldt, dat de con- ferentie van de vertegenwoordigers, van de Sovjetunie, der Vereen. Staten en van Groot Brittannië te Moskou Dinsdag is begonnen. Het is aan te nemen, dat over de resultaten van de conferentie te Moskou niets zal wor den bekend gemaakt, zoolang zij nog aan den gang is. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst ver klaart, dat de conferentie te Moskou, in begin sel het karakter van een ongedwongen, open hartige meeningsuiting zal hebben. Men verwacht te Moskou, dat de confe rentie in totaal twee weken zal duren. Stalin zelf is niet voornemens de bespre kingen bij te wonen. Hij zal -echter vermoede lijk later aan de militaire besprekingen deel nemen. De strijd in Italië. Van de fronten in Italië, in het bijzonder de, situatie in - de kustvlakten, wordt gemeld, dat de geallieerde troepen de Duitsche uitwijk- I bewegingen slechts zeer langzaam volgen. Het zwaartepunt van de gevechten in Italië ligt nog steeds in den sector van de Volturno en in de Midden-Apenijnen. Korte Berichten. Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche premier, heeft te Londen in een rede ver klaard, dat men dit jaar niet meer op een invasie in West-Europa hoeft te rekenen. De ten Westen van Nieuw Guinea lig gende eilanden Halmaheira en Ternate zijn Zondag 1.1. voor het eerst door geallieerde vliegtuigen aangevallen. Volgens het Japansche bericht heeft de aanval slechts weinig schade tengevolge gehad. f 96) DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. Echter hij is spoediger op zee dan hij ooit heeft kunnen droomen. Op het Y ligt het fregat „Prinses Wilhelmina", genoemd naar de gemalin van den Stadhouder, zeil ree, als de Jobstijding komt, dat Reinier Clarisse, de inkooper, plotseling ernstig ziek is geworden. Als de man in het leven blijft, kan hij in geen maanden dienst doen. Dan zit Persij niet bij de pakken neer. Dat is nooit het geval. De ,,Wilhelmina" ligt met een volledige bemanning tot uitvaart gereed. Schipper Coppoolse wil weg: De man heeft gelijk. Ledigheid is ook voor zeelui des duivels oorkussen. En een zeeman is pas in zijn element, als het zilte nat hoog vóór den boeg opspat. Een plaatsvervanger is niet één, twee, drie gevonden. Je kunt ver der de „Wilhelmina" niet een maandje laten liggen. De bemanning is gemonsterd en moet betaald worden. Zoo gebeurt het, dat Persij met spoed voorzieningen treffen moet en den boekhou der alle mogelijke opdrachten geeft. Overi gens heeft die naar bevind van zaken te handelen. Hij heeft vrij mandaat. En nauwelijks twee dagen daarna staart mejoffer Persij -het lijkt wel een droom de met-volle zeilen wegstevenende „Prin ses Wilhelmina" na, die haar man naar den Levant hoopt te brengen en misschien nog verder. Want Persij heeft de idee geopperd, plantages in Palestina te bezoeken. Naar hij vernomen heeft, zijn daar goede zaken te doen in Zuidvruchten. Zoo lang mogelijk Vertoeft de koopman op het halfdek,"zijn vrouw ten afscheid toe wuivend. Maar dan is de eénzame stip op de kade zóó klein geworden, dat niets meer te onderscheiden valt. En Persij begeeft zich i naar de kajuit, om later met Coppoolse be sprekingen te hebben. Aan den avond van dezen dag maakt hij ook kennis met den jongen, hupschen stuur man, die Cornelis Cornelisz. blijkt t'e heeten. Hij is enkele weken geleden getrouwd. Zijn vrouw woont in Vlaardingen. Och, daar woont al jaren de heele |amilie, vertelt hij, zijn moeder ook nog. Hij heeft vier broers op zee. 't Is een geslacht van zeelui. Zijn vader wist te vertellen, dat een Cornelisz. tot de Watergeuzen heeft be hoord. Maar op een briefje kan hij dat niet geven, verzekert hij lachend. Enfin, zee lui zijn ze allemaal. Zijn vader? Over het open, zonnig gelaat trekt een wolk. Die is een jaar of acht ge leden met „De Arend", een groot Compag niesfregat, uitgevaren. Zij hébben nooit meer van hem vernomen. Neen, van het heele schip niet. Er is bericht gekomen van de Kamer Zeeland van de Compagnie, het schip voer af van de Vlissingsche ree, dat „De Arend" geacht wordt, met man en muis te zijn vergaan of door zeeroovers ingepikt. Ja, die laatste kans blijft bestaan. Maar het verschil met vergaan is niet heel groot. Zijn vader kan in het gevecht met da zee roovers gesneuveld zijn. Hij kan ook ge vangen genomen zijn. Wat is het lot van zulken? Weggevoerd worden in slavernij, om een soort van marteldood te sterven. Het is nu al acht jaar geleden! Sinjeur be grijpt, dat zijn moeder zich al jaren als we duwe beschouwt. (Wondt vervolgd.) RADEN VAN ARBEID. Benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Rotter- daih J. Vink, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als zoodanig, en tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht Dr E. B. F. F. baron- Wittert van Hoogland, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als zoodanig. JEUGDHERBERGEN. De leider van de Ned. Jeugdherberg Centrale, de heer Van Dieren, heeft te Rotterdam gesproken over de plannen welke deze centrale voor de naas te t'oekomst heeft. Spr. deelde mede. rat in de toekomst ten minste 125 jeugdherbergen langs de groote Ned. verkeerswegen zullen yerrijzen. In Rotterdam zal de grootste jeugdherberg van Europa komen. Zij zal 500 bedden tellen. Binnenkort zal voorts zeer waarschijnlijk tot uitgifte van een serie jeugdherberg-postzegels worden overgegaan. DE KINDERBIJSLAG. Zooals reeds eerder werd bericht, zal de kinderbijslagwet, met ingang van 1 Jan. 1944 belangrijk wor den uitgebreid. Tot dien datum ontvangt de werker, die drie of meer kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar heeft, bijslag. Na 1 Jan. 1944 bestaat echter reeds aansptaak bij drie kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. Ook voor kinderen jonger dan 21 jaar, bestaat onder zekere voorwaarden nog recht op bijslag. Er moet dan echter een ver klaring worden overgelegd, waaruit blijkt, dat het betrokken kind dagonderwijs volgt aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs. Voor het recht op kinder bijslag in 1944 is de samenstelling van het gezin op 1 Oct. 1943 van beslissing. VERPLAATSING RIJKSBUREAU VOEDSELVOORZIENING. Het Rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd, dat thans gevestigd is in het gebouw van den pensioenraad aan den Benoorden- houtscheweg te 's-Gravenhage, zal worden verplaatst en worden gevestigd in een ge deelte van l:ct gebouw van het departement van landbouw en visscherij aan «V.i Tezui- denhoutscheweg, terwijl tevens het gebouw van de Chr. HBS aan het Bezuidenhout door het RBVVQ in gebruik zal worden genomen Ir A. H. W. v. d. VEGT f Tc Houthesn is, 81 jaar oud, overleden Ir A. H. W. van der Vegt, oud-hoofdinspecteur-generaal der Spoor- en tramwegen. Ongeveer 15 jaar heeft hij te Z i e r i k- z e e gewerkt, eerst als ingenieur van het waterschap Schouwen en daarna als hoofd^ van een ingenieursbureau aldaar. A. M. DE JONG OVERLEDEN. De schrijver A. M. de Jong is op 18 Oct. des avonds in zijn woning te Blaricum door on bekende daders overvallen i en door een re volverschot gedood. De Jong werd op 29 Maart 1888 te Nieuw Vosmeer (N.-B.) ge boren. Hij bezocht te Delft de Rijksnormaal school, waarna hij van 1906 tot 1919 als on derwijzer werkzaam was. In 1919 trad hij in dienst van het dagblad „Het Volk". Voorts werkte De Jong eenige jaren aan letterkun dige bladen. Den laatsten tijd wijdde hij zich uitsluitend aan de letteren. STRAFWERK VOOR BALDADIG HEID. De politie te Heemstede heeft maat regelen getroffen om de toenemende balda digheid van de jeugd tegen te gaan. Tot dus ver was het zoo, dat de ouders boete kregen indien hun ikinderen iets hadden uitgehaald dat niet door den beugel kon. Thans is een controleur belast met het toezicht op de jeugd. Constateert hij de een of andere wan daad ,dan wordt de jeugdige overtreder uit- genoodigd zijn vrijen Woensdag- of Zater dagmiddag op het bureau van politie te ko men doorbrengen om daar strafwerk te ma ken. DE DUITSCHE MINISTER RUST IN NEDERLAND. De Duitsche minister Rust is ter bezichtiging van Duitsche opvoe dingsinrichtingen in Nederland aangekomen. Na een hartelijke begroeting door den Rijks commissaris, Rijksmin. Seijss-Inquart, werd eerst een bezoek gebracht aan de school voor opleiding van onderwijskrachten te Heer bij Maastricht. Voor het schoolgebouw inspec teerden de rijksministers met hun gevolg de i:- het uniform der Hitlerjugend opgestelde jongemannen. In een schoolplechtigheid sprak Rijksminister Rust tot de toekomsti ge jonge onderwijzers over de verantwoor delijke taak van den onderwijzer, vooral in den tijd van strijd, die het Duitsche volk nog te wachten staat. „Gij moet met de menschen, die u in handen gegeven worden, een nieuwen tijd, een nieuwe wereld opbou wen", zeide de minister. Na de plechtigheid woonden de ministers en de Rijkscommissa ris verschillende lesuren en den gemeen- schappelijken middagmaaltijd der jongelui bij. Op de bezichtiging van de school te Heer.zullen bezoeken aan andere opvoedings inrichtingen in Nederland volgen. Van 17 tot en met 23 October 1948: 's Avonds van 17.45 u., 's morgens tot 7 u. KORFBAL-COMPETITIE Z.K.B. Uit slagen: Vitesse—Seolto I 32; Volharding II S.D.O. 31; De PoelTjoba 56; Dios Unitas II 2—2; K.V.W.—D.S.V. 4—3; Waar deZeelandia III 02. Ranglijst per heden 3e klasse C: D. S. V. 9 6 1 2 13 30—12 Zeelandia III 8 6 0 2 12 24—13^ Waarde 8 5 0 3 10 14—10 K. V. W. 7 3 1 3 7 21—19 Volharding III 8 3 0 5 6 18—22 S. V. K. 8 0 0 8 0 4—28 30 FIETSEN GESTOLEN. In den loop van dit jaar zijn te Goes en in de naas te omgeving dier stad talrijke fietsendief stallen gepleegd. Omstreeks Pinksteren was voor den wiukgl der fa Hollander in de L. Vorststraat een sportfiets gestolen. Mej. B. en dhr P., die beiden in die -straat wonen, konden een signalement van den dader op geven. De recherche hield het reizigersver keer scherp in de gaten en het duurde niet lang, of zij zag iemand op het Goesche sta tion, die aan het opgegeven signalement be antwoordde en noteerde diens naam. Door bijkomende omstandigheden kreeg de politie echter niet genoeg bewijzen tegen dezen persoon, een zekere De Ruijter uit Som- melsdijk, in handen om hem achter slot en grendel te zetten. Wel werd aan de recher che te Bergen op Zoom en aan de mare chaussee te Bergen op Zoom en aan de ma rechaussee te Middelharnis verzocht de R. in de gaten te houden. De clandestiene slachtingen. Wie de berichten hierover heeft gelezen, heeft ikunnen constateeren, dat de straffen tegen clandestiene slachters belangrijk zijn verzwaard. Wij willen ter waarschuwing nog eens de aandacht vestigen op de vonnissen, kort geleden door het Duitsche Obergericht gemeld tegen enkele personen uit Purmer- end, die .schapen, runderen en kalveren clan destien hadden geslacht. Een boerenknecht, die eenige koeien had geslacht en het aldus clandestien verkregen vleesch in den zwarten handel bracht, kreeg zes jaar tuchthuis en bovendien nog een boete van f 20.000! Het vonnis bepaalde ver der, dat hij een maand langer zou „zitten" voor elke niet betaalde f 1000 boete.... Een melkboer, die medeplichtig was, kreeg drie jaar tuchthuis en f 2500 boete; een slager, die bij den verkoop van het vleesch betrok ken was, gaat voor 2jaar het tuchthuis in en krijgt f 2000 boete; een arbeider, die voor de verleiding zwichtte, kreeg dezelfde tuchthuisstraf en f 1000 boete, een koffie huishouder en een hotelhouder, die 't vleesch kochten om het weer met winst te verkoo- pen, kregen een tuchthuisstraf van één jaar en 3 mnd. toebedeeld en zelfs de kantoor bediende, die in dezen kettinghandel een grijpstuiver had meeverdiend, kreeg nog een jaar tuchthuisstraf. Dat het den autoriteiten ernst is met de bedreigingen tegen clandestiene slachtingen blijkt wel uit het bovenstaande. Niet alleen zij, die zich met deze slachtingen bezig hou den, worden gestraft, maar ook de afnemers Men kan op clementie in het vervolg niet meer rekenen en aangevoerde verontschul digingen worden niet meer aanvaard. „Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk." Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Opgewekte exercitiedienst. Het geweer moet in bepaalden tijd worden omgehangen. Het gaat reeds eenigszins, doch de richting moet nog verbeterd worden. Mettertijd komt dat in orde, want ieder toont veel belangstelling en doet uitstekend zijn best. Andres-Recla-Pax m Laatstgenoemde politieinstantie had hier bij succes en kon de R., alsmede een zeke ren De Bruin, eveneens uit Sommelsdijk, bij een fietsendiefstal betrappen. Beiden zijn toen naar Góes getransporteerd en de R. heeft thans elf fietsendiefstallen te Goes en een aantal andere in de omgeving toegege ven. Het bleek, dat dé""B. niet vaak op Zuid- Beveland is geweest, wel werkte deze met de R. samen op de Zuid-Hollandsche eilan den, In totaal hebben deze heeren den laat sten tijd minstens 30 rijwielen gestolen en voor grof geld verkocht. Al dit geld is door de jongemannen verbrast. Het zal dan ook niet meevallen de door hen verkochte fiet sen te achterhalen, daar zij hun afnemers niet bij name kennen. Middelburg. Een politioneele waarschuwing is uitge reikt aan M. C. W. wegens het met meer dan 2 personen naast elkaar fietsen. Proces-ver baal is opgemaakt tegen W. H. en J. A. S. wegéns het zonder bon en tegen te hoogen prijs verkoopen van taartjes. P. B. alhier kreeg een proces-verbaal, omdat hij tijdens luchtalarm zijn paard gespannen voor een wa gen, niet uitspande maar doorreed. De Ned. Spoorwegen deden aangifte van vermis sing van een Edammer kaas en een doos met vet uit de goederenloods. De politie stelt een onderzoek Jn. Zuid-Beveland. YERSEKE.' Herstel Ned. Herv. Kerk. Met het herstel van het kerkgebouw van de Ned. Herv, Gemeente alhier, dat in de Meidagen1940 is uitgebrand en zwaar be schadigd, is thans een aanvang gemaakt. De werkzaamheden beperken zich voorloopig tot het nemen van* alle maatregelen die noo- dig zijn om het gebouw voor verder verval te bewaren en de grondslagen te leggen voor de latere restauratie en herbouw. Walcheren. ARNEMUIDEN. Onze vroegere dorpsge noot dhr J. D. Kousemaker, thans te Venray (L.), is geslaagd voor het examen Hoofd assistent. Drie personen verdron ken bij een auto-ongeval. Za terdagavond is onder de gemeente Zeven hoven een auto, bestuurd door den heer J. Slingerland, te water gereden in de Ring- sloot. De bestuurder wist zich te redden, doch de drie andere inzittenden, zijn echtge- noote en twee vrienden uit Castricum, ver dronken. Groote clandestiene han del in fruit ontdekt. Opsporings ambtenaren van de prijsbeheersching hebben proces-verbaal opgemaakt tegen twee kwee kers te 's-Gravenmoer, die tezamen reeds ongeveer 40.000 kg fruit tegen veel te hooge prijzen in de clandestiene handel hebben ge bracht. Het onderzoek wordt nog voortge zet, daar vermoed wordt, dat ook nog an dere kweekers in deze grootscheepsche fruit- knoeierij betrokken zijn. Met brandbom gespeeld. Bietenrooiers op het land van den landbou wer G. E. van Beek te Nieuwer Amstel vonden een dezer dagen een brandbom. Zij waren zoo onvoorzichtig hiermede te gaan spelen. Eensklaps raakte de bom in brand en ontplofte daarna met een geweldigen knal. De 21-j. T. Dekker werd door een scherf getroffen' en was onmiddellijk dood. Zijn broer, J. Dekker, werd ernstig aan de DONDERDAG 21 OCTOBER 1843. Laat die gezindheid bij u zijn, welk1 re in Christus Jezus was. Philipp. 2i5. Zon op 7,15, onder 17.33. Maan op 23.40, onder 14.46. L. kw, vand. N. maan 29 Oct, Heb dank, o Heer, voor al Uw zegeningen! Voor levensvreugde en voor levensleed, Voor weemoed en voor blijde herinneringen, Voor stille uren, die ik nooit vergeet. Dank Heer, voor tranen en voor leege han den, Voor dagen zonder warmt' en zonder zon, Dank vóór Uw licht, dat in het donker brandde, Dank voor Uw kracht, waardoor ik over won! JAAP KROONENBURG. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Lage Vuursche, A. G, Haring te Brakel; te Tiel, W. G, v. d. Lccq te Boyl, Aangenom.en: naar Neede (2e pred. pl„ toez.), M. J. Wagenvoorde te Hogebein- tum. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1: te Rot- terdam-Feijenoord, L. Doekes te Maartens dijk en G. Koenekoop te 's-Gravemoer. GEREF. GEM. Beroepen: te Dor drecht, A. v. S t u ij v e n b e r g te Y e i> s e k e. Bedankt: voor Amsterdam-N., P. Hon- koop te Den Haag. HULPPREDIKERS. N e d. Herv. Kerk. Benoemd te Beverwijk, H. C. Kranendonk, cand. te Den Haag. Geref. Kerken. Aangenomen naar Barneveld-Zwartebroek, H. Munnik, hulp- pred. te Kuinre. CLASSICALE VERGADERING. Gis teren vond in de Groote Kerk te Goes op ver zoek van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk een buitengewone Classical e vergadering plaats. Vertegenwoordigd waren 26 gemeenten. De voorzitter, Ds C. v. d. Was, zette ir. zijn openingswoord het doel dezer vergadering uiteen, om n.l. de Kerkeraden op de hoogte ta brengen van den arbeid, die den laatsten tijd door verschillende commissies en raden in de Ned. Herv. Kerk verricht worÜt. Het oog merk van al dezen arbeid is om het mogelijk te maken, dat de kerk in deze bewogen tijd in het midden van ons volk weer1 als Kerk van Christus functioneert. Ds Hulsbergen, gedelegeerde in de Classis Goes van de Werkgroep „Kerk en Gemeente opbouw", las vervolgens een memorandum voor waarin deze arbeid ter kennis van de vergade ring werd gebracht, alsook de plannen tot uit breiding van 'het werk van gemeente-opbouw. Naar aanleiding van dit stuk werden verschil lende vragen gesteld. Daarna bracht Ds Bunjes, classicaal gedele geerde van dezelfde Werkgroep, den inhoud van een tweetal nota's over „Diaconaat" en „Bestuur en Beheer" over aan de vergadering, en deed tenslotte enkele mededeelingen aan gaande de gehouden „Kerkweek" en de plan nen voor een nieuwe dergelijke actie. Ook hierop volgde discussie. Ds Boersma van Kloe- tinge eindigde met dankgebed. DE RICHTINGEN IN DE NEDERL. HERV. KERK. Naar wij vernemen hebben de verschillende groepen in de Ned? Herv. Gem. van Vlaardingen een compromis aan gegaan om in vrede en samenwerking on derling mede te arbeiden aar dpn gezamen- lijken opbouw der gemeente. Door de ves tiging van een 5e en het zoo spoedig mo gelijk komen tot een 6e pred. plaats zullen er dan in de gemeente van elke groep twee predikanten werkzaam zijn. „DANK VOOR NUTTELOOZEN AR BEID". Uit het ikerkeraadsverslag der Ge ref. Kerk van Zwolle: „Behandeld wordt het vervolg van het verslag der commissie voor het zitplaatsenvraagstuk. De comm. heeft de grenzen ontworpen voor de verschillende kerkgebieden, om aan te geven wie in een bepaalde kerk moet kerken. De kerkeraad in zijn nieuwe samenstelling besluit echter geen grenzen te stellen en ieder te laten kerken in het kerkgebouw waarheen hij gewoon is te gaan. De comm. ontvangt den dank der vergadering voor haar nutteloozen arbeid". EEN ZEEMANSPREDIKANT. De kerkeraad van Watergraafsmeer heeft goed gekeurd de overeenkomst voor de samenwer king tusschen de kerk van Watergraafsmeer en de Geref. Kerken in Nederland, inzake 't beroepen van een dienaar des Woords voor de geestelijke verzorging van de zeevaren den bij de Koopvaardij, alsmede de desbe treffende instructie voor den te beroepen zeemanspredikant. KORTE BERICHTEN. In de Geref. Kerken van Lioessens en Tijnje bracht de actie voor schulddelging zóóveel op, dat de kerken nu schuldvrij zijn. Te Utrecht (Geref. Kerk) is bijna een ton ingezameld. Het prov. kerkbestuur van Groningen heeft aan Ds J.-Henzei, Ned. Herv. pred. te Muntendam, eervol emeritaat verleend met ingang van 15 Dec. a.s. Thans zal Ds Hen zei voor een half jaar als hulppred. van Mun tendam optreden. Te Badhoevedorp is met 1 Jan. 1944 een nieuwe Ned. Herv. Gemeente gesticht, die uit 1400 leden en 650 lidmaten bestaat. De kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam-Vreewijk 'heeft besloten tot de ves tiging van twee nieuwe predikantsplaatsen. In de toekomst zullen er dus 'hier vier zijn. In de Geref. Kerk van Axel had de actie tot schulddelging als resultaat een bedrag van ruim f 14.000: Beroepbaar verklaard in de Geref. kerken cand. C. Kamper, Tromplaan 36, Baarn. Peremptoir geëxaminéerd en toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramen ten, de candidaten W. W. J. vap Oene, W. Wyma en P. H. Pellicaan, resp. beroepen bij de Geref. kerken te Oud-Loosdrecht, Haaks bergen en Nijkerk (3e pred. pl.). rechterknie gewond en moest in het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam worden op genomen. De arbeider van der Schraaf kreeg een wond aan zijn rechterarm. Kolendampvergiftiging in klooster. Een groot aantal religi euzen uit een klooster in Amsterdam-Noord is op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Maandagavond gevoelden enkele zusters zich-onwel. Zij begaven zich daarom te bed. Later op den avond werd een van haar wakker. Omdat zij het benauwd had, wilde zij een raam opschuiven. Toen zij ech-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1