WOENSDAG 20 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No. 17 EEI3ÏLLBTQN BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vbrststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. f)AVIDSE, Goes. HEVIGE GEVECHTEN AAN DE MID- DEN-DNJEPR. - TAL VAN SOWJET- AANVALLEN AFGESLAGEN. - LUCHTAANVALLEN OP HANNOVER EN LONDEN. - CONFERENTIE TE MOSCOU BEGONNEN. - BESPREKIN GEN IN HITLERS HOOFDKWARTIER. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten N. van de Zee van Azow zijn de vijandelijke aanvallen vergeleken met de voorafgaande dagen in hevigheid afgenomen Zij werden opnieuw opder zware bloedige verliezen der Sovjets verijdeld. Aan den middenloop van den. Dnjepr doet de vij and tusschen Djxjepropetrowsk enKremensjoeg sinds eenige dagen groote moeite om onder concentratie van sterke strijdkrachten door ons afweerfront heen te breken. Met de in een sector bin nengedrongen Sovjetstrijdkrachten zijn hè- i vige gevechten aan den gang. Ten N. van Kiew werden sterke vijandelijke aanval len in felle gevechten, die verscheidene da gen duurden, opgevangen. In een tegenaan val braken pantserwagens en pantsergrena diers het taaie verzet van de Sovjets en sne den een vijandelijke gevechtsgroep van haar achterwagrtsche verbindingen af. In den cen- tralen frontsector werden de ten N.W. van Tsjernigow, ten Z.^an G o m e 1 en ten N.W. van Smolensk aanvallende Sovjets overal bloedig afgeslagen. Ter, Z. van W e 1 Ik ij e L o e k i.veroverden onze troepen na het afweren van vijandelijke aan vallen het op de vorige dagen verloren ge- gane terrein in een tegenaanval weer terug. Aan het Z u i d-I t a 1 i a a n s c h e front kwam het alleen in de bergen van de Z. Apennijnen tot levendige plaatselijke ge vechtsactiviteit. In het gebied van C a m - p o b a s s o wierp een eigen aanval Britsch Amerikaansche strijdkrachten uit een taai verdedigde plaats. Tegenaanvallen van den vijand bli-ven vruchteloos. Britsche luchtstrijdkrachten drongen in den afgeloopen nacht Noord- en W. - Duitschland binnen. Terwijl enkele vijandelijke vliegtuigen bommen lieten val len op eenige plaatsen, viel de kern der Brit sche bommenwerpers Hannover aan. Door dezen terreuraanval ontstond er in het stadsgebied opnieuw aanzienlijke schade. De bevolking leed verliezen. Luchtverdedigings strijdkrachten vernietigden volgens onvolle dige berichten 15 vijandelijke bommenwer pers. Vijf vliegtuigen werden boven de be zette Westelijke gebieden neergeschoten. In den nacht van 18 op 19 Oct. vielen Duitsche vliegtuigen doelen in het gebied van Londen aan. Kaart van Poli. De Volturno-sector, waar momenteel hevige gevechten aan de gang zijn. Conferentie in Hitiers hoofdkwartier. (D.N.B.) Ten besluite van een door den chef van het opperbevel der weermacht geor ganiseerde bijeenkomst, waarop door vooraan staande personen van staat en partij referaten over wereldbeschouwing en binnenlandsche poli tiek wérden gehouden, heeft de Führer de deel nemers ontvangen en tot hen gesproken over den politieken en militairen toestand. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door de bevel hebbers der weerdistricten, de opperbevelheb bers van de oppercommando's der marine en de commandeerende admiraals, alsmede door de commandeerende generaals der Luftgau- DE „VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 95) -o- Het blijft een waagstuk. De Amsterdam- sche kooplui voelen er niets voor, risico op zich te nemen. Zij teren op de lauweren van hun voorvaderen, die niets ontzagen, om het gestelde doel te bereiken, durf en onderne mingsgeest bezaten. De fut is er uit, op en kele uitzonderingen na. Je moet niet te veel wagen, het liefst niets. Dat standpunt huldigt Persij niet. Hij kon geleefd hebben in de eerste jaren van de Compagnie. Misschien had hij dan wel tot het college van Bewindhebberen behoord. Alleen met z ij n denkbeelden, die velen absurd voorkomen, zou hij dan een zwaren dobber hebben gehadaan de "ïndiën moest veel worden verdiend en zoo weinig moge lijk uitgegeven. De denkbeelden van Persij zouden heel wat gave guldens gekost heb ben. En wat zouden Heeren Zeventien, naar hun rqeening althans, er voor terugge kregen hebben? Op zijn hoogst stank en ondank. Maar Persij leeft in een tijd van neergang Er worden wel zaken gedaan, vooral nu de Engelsche oorlog achter den rug is. Indië levert zijn baten op. Maar naar nieuwe mo gelijkheden wordt niet gezocht. De voorva deren hebben gezorgd, de nazaten plukken de vruchten. De decadentie is gekomen. Een koopman, die een goed deel van het jtar in zijn buitenverblijf aan de Vecht doorbrengt veroorzaakt geleidelijk den ondergang van zijn stand. Schaduwen gaan vallen over de kommando's met hun chef-artsen en chef-in tendanten, voorts door een aantal hooge offi ciëren en ambtenaren der oppercommando's. Driemogendhedenconferentie begonnen. (D.N.B.) Naar uit een bericht van' Radio- Moskou blijkt zijn de voornaamste vertegen woordigers ter driemogendhedenconferentie van Groot-Brittannië en de Ver. Staten, Eden en Huil, alsmede de nieuwe Amerikaansche am bassadeur te Moskou, Harriman, Maandag al daar aangekomen. Eden en Huil hebben Maan dagavond reeds een onderhoud gehad met Molotof. Wat te Moskou aan de orde komt. De „Iswestja", het officieele blad van den oppersten Sovjet, is van meening, dat onge twijfeld het thema over het snel beëindigen van dezen oorlog op de conferentie te Mos- cou ter tafel zal worden gebracht. Deze kwestie is, schrijft het blad, van het aller grootste belang en voor dezen oorlog be slissend. De tweede kwestie, die, volgens de „Iswestja" zal worden behandeld, is die van het vormen van een permanent geallieerd comité ter regeling van loopende aangelegen heden en ter bevordering van overeenstem ming der drie groote geallieerden in kwesties den oorlog betreffend. Hierna zullen niet minder belangrijke zaken worden behandeld als economische kwesties, het Balkanpro bleem en het lot van Hongarije, Roemenië u> Finland na den oorlog. Het blad is cr te gen, dat op de conferentie uitsluitend na- oorlogsche problemen zullen worden bespro ken. Het gaat er'thans om den oorlog zoo veel mogelijk te bekorten. (S. P. T.) De slag bij Krementsjoeg. De slag bij Krementsjoeg noemt de mili taire correspondent van het DNB het woe dende slotgedeelte van het Bolsjewirrische zomeroffensief. Op het laatste oogenblik moet nu toch nog de eindbeslissing gefor ceerd worden. Doch alle symptomen wijzen er op, dat de bolsjewisten ook dezen keer weer geen doorbraak tot stand zullen bren gen. In militaire kringen van de rijkshoofdstad verwacht men, dat de slag voortdurend aan intensiteit en ook wat betreft de oppervlak te zal toenemen. Echter ook het weer zal hierbij een woordje meespreken. De activi teit in de lucht moet reeds aan weerskanten aanzienlijk worden beperkt. Vier terechtstellingen in Duitschland. Op 5 October, aldus die Köln. Ztg. zijn te Berlijn de 64-jarige ambtenaar Fritz Pahnke, de 54-jarige kantoorbediende Johann Dom- browski, de 56-jarige employé Fritz Grosz- pietsch en de 41-jarige typiste Dorothea Fon- den, die het volksgerechtshof ter dood veroor deeld had, geëxecuteerd. Deze vier lieden had den op hun bureau het Wohlfahrtsamt Horst Wessel te Berlijn, een politiek opruiend ge dicht verbreid dat in zijn niet te overtreffen leugenachtigheid en gemeenheid bestemd was om haat en tweedracht te zaaien en het geloof in de Duitsche eindoverwinning te schokken. Uitwisseling van zwaargewonden. Als resultaat'van onderhandelingen over uit wisseling van zwaargewonde Duitsche solda ten, leden van den sanitairen dienst en zieke zeelieden der koopvaardij in Afrika en Groot Brittannië tegen Britsche zwaargewonden en Roode Kruispersoneel in- Duitsche gevangen schap, zullen dezer dagen ruim 5000 Duitsche soldaten naar Duitschland terugkeeren. De? uitwisseling zal geschieden voor Oran, te I Gotenburg en in Barcelona. Het in Gotenburg noodige ziekentransport wordt verzorgd door het personeel ,van. het Zweedsche Roode Kruis. Dit zal aan alle Duitsche en geallieerde soldaten een liefdes geschenk overhandigen. Romain Rolland, t (DNB). De Fransche bladen melden den dood van den bekenden Franschen schrijver Romain Rolland, op den leeftijd van 75 jaar. Hij is vooral bekend geworden door zijn „Jean Christophe", eep- geromantiseerd leven van Van Beethoven in tien deelen, dat ook in het Nederlandsch verscheen. f Korte Berichten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, republiek der Vereenigde Nederlanden. Doch men ziet die niet. Men leeft knus voort en lacht Persij uit, die twee fregatten in dienst heeft, nu al een jaar of zeven. Ze ker, ,het gaat best; de man heeft succes. Maar één tegenslag van beteekenis en hij zit aan den grond. Je kunt veel beter je koetjes op het droge hebben en je geld vei lig beleggen. Dan het je tenminste serene rust. Persij heeft zich niet gestoord aan die re deneeringen. De cost gaat vöor de baet uit. En dan je moet vertrouwen hebben op den zegen Gods. Hij zegent ook den vlijtige. De koopman heeft het ervaren. Zijn sche pen varen uitermate gelukkig. Hij wordt eeh man in goeden doen. Hij streeft verschillen de oude Amsterdamsche zaken voorbij. Maar hij blijft de eenvoud zelf en denkt er niet aan, een buitenverblijf aan de Vecht te koo- pen of te doen bouwen. Hij bemint de har- teklop van het zakenleven in Amsterdam en vrijwel zijn eenige ontspanning is, met zijn vrouw en de kinderen langs het Y te wan de en het drukke bedrijf op zijn en anderer schepen gade te slaan. Nog slechts één wensch heeft hijmet éép van zijn eigen fregatten een handelsreis te maken. Dat komt er nog wel van, al maakt zijn vrouw bezwaren. Voorloonigikan hij, naar zijn meening, nog niet worden ge mist. Hij heeft twee uitstekende inkoopers, doch een plaatsvervanger op zijn kantoor, dien kan hij niet gemakkelijk vinden. Bij noodzaak kan de boekhouder hem lyel ver vangen, maar een reis nagr den Levant duurt ettelijke maandenI (Wordt vervolgd.) ia de Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau, met zijn financieels deskundi gen op een inspectiereis langs de ocrlogs- tooneelen. Op 15 Oct. is hij reeds met zijn valutadeskundige, Harry B, White, en zijn intiemen medewerker Smith in Algiers aan gekomen. Hij zal op zijn reis financieele des-' kundigen van verschillende regeeringen ont moeten. (D.N.B.) Geallieerde vliegtuigen hebben Maandag boven Bulgaarsch gebied gevlogen. Op eenige steden werden bommen geworpen. De vijandelijke machines bestookten de straten met machinegeweervuur. In de buitenwijken Van Skoplje werden eenige huizen verwoest. Onder de burgerbevolking vallen ook dooden en gewonden te betreuren. De algemeen gevolmachtigde voor den Arbeitseinsatz, gouwleider Sauckel, is voor be sprekingen met Duitsche erf Fransche instan ties in Parijs aangekomen. Haile Selassie heeft geweigerd de regee ring van Badoglio te erkennen als medeoorlog voerend. Frontzorgactie. In het kader der W.A. Frontzorgactie 1943- 1944 zal op 23 October a.s. in het „Schutters hof" te Goes een voorstelling gegeven worden door het variétégezelschap Carter. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrij"':"igers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelder - r'j. die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willehj~ikunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplicht!^ zijn voor rle tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende Tiun verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijnkarakter, gedrag, prestatie 21.10.43, 9-12.00 uur, Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10.43, 9-12.00 uur, As sen, Concerthuis a. d. Vaart. 15-18.00 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 23.10.43 9-12.00 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat. 24.10.43, 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.43, 9-13.00 uur, Utrecht, N. V. Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43, 9-14.00 uur, Amers foort, Pol. Durchgingslager, Leusderweg. 27.10.43, 9-14.0Ö uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Onze mannen in het Oosten. SS PK Wigforss-O-H-P m. „Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk." Mr Rost van Tonningen aan het woord. Dezer dagen heeft Mr M. M. Rost van Tonningen te Groningen het woord gevoerd. Spr. begon met te wijzen op den tijd van groote politieke spanningen, welken wij heden beleven. Reeds te lang is de nationaal-socia- listische beweging misbruikt door de conjunc tuurridders, maar nu wordt het tijd, dat dezen de beweging verlaten; doen zij dit niet vrij willig, dan zullen wij hun wel aan het ver stand brengen dat zij moeten gaan. Vervolgens behandelde spr. de bewapening van de leden. Wij laten ons niet grijpen, voor al niet sinds wij gewapend 'zijn. Een wapen is tegelijk een eer en een plicht, reeds bij de Germanen. Wij vechten daarmede tot het einde en geven het nooit vrijwillig af. Mussert wil niet, dat voor onze door sluip moordenaarshand gevallen kameraden, gijze laars moeten boeten. Maar wanneer een van ons in een dergelijk geval wordt gewond en dan om hulp vraagt, zooals te Meppel is ge schied, als dan die hulp wordt geweigerd, had ik, aldus spreker, wanneer ik in de buurt was geweest, dien weigeraar neergeschoten (ap plaus). Het is onze heilige plicht de ophitsers, sluipmoordenaars en hun handlangers neer te schieten en rücksichtslos uit te roeien. Zoo sta ik ook tegenover eventueele parachutisten. Deze oorlog is genadeloos geworden door de Joden, welnu wij zullen nu ook van onzen kant genadeloos" strijden. De geestelijke hit- 1 sers,speciaal die op den kansel, houden zich echter jammer genoeg buiten schot. Wij zullen strijden tot het bittere einde, maar uit de ruïnes zal wederom een krachtig volk opstaan, een volk van sterke menschen met gezonde kinderen en een gelukkige toe komst. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Ten aanzien van de positie van de kerk zeide spr., dat deze- eerst haar houding moet veranderen en moet ophouden met ophitsen, 'dan pas kan er verder gespro ken worden. Ten aanzien van de bewapenings kwestie kon spr. mededeelen, dat inderdaad de bewapening in haar geheel zal worden door gezet. WINTERHULP. In de eerste week van Oct. is voor de minder bedeelden een bedrag bijeengebracht van niet minder dan f 174.441,85. - DE HEFFING VAN SCHOOLGELD VOOR LAGER ONDERWIJS. Met de wij zigingen op het terrein de belastingheffing zijn ook moeilijkheden ontstaan ten aanzien van de heffing van schoolgeld, aangezien de aanslagen in het schoolgeld werden geregeld naar de aanslagen in de hoofdsom in diver se belastingen, Een nieuwe regeling is in uitzicht gesteld, doch tot nu toe is deze niet verschenen. Verschillende commissarissen in de pro vincies hebben' zich reeds tot de burgemees ters gewend met een schrijven, waarin wordt aangeraden een verordening vast te stellen tot het opleggen van voorloopige aanslagen voor de schoolgeldjaren 1942/43 en 1943/44 naar denzelfden maatstaf en volgens hetzelf de tarief als voor het schoolgeldjaar 1941/42. Bovendien wordt aangeraden een hoogeren voorloopigen aanslag op te leggen, indien is aan te nemen, dat de straks op te leggen de finitieve aanslag aanmerkelijk hooger zal zijn Verscheidene burgemeesters hebben reeds een verordening vastgesteld, doch anderen nemen nog een afwachtende houding aan. A. M. DE JONG f. Maandag is te Bla- ricum in den leeftijd van 55 jaar overleden de bekende schrijver A. M. de Jong. - EEN EERE-DOCTORAAT VOOR PROF. VAN DAM, Ter gelegenheid van haar 125-j. bestaan heeft de universiteit van Bonn aan een aantal bekende Europeesché geleerden het eere-doctoraat verleend. Onder hen bevindt zich ook de hoogleeraar der uni versiteit te Amsterdam, Dr J. van Dam. Verduisteren! Van 17 tot en met 23 October 1943 'b Avonds van 17.45 u„ 's morgens tot 7 o. OUD-BURGEM. I. v. ES t- Te S t Annalandisin den ouderdom van 80 jaar overleden dhr I. v. Es, oud-burgem. van Pernis en Hoogvliet. Dhr v. Es ving zijn loopbaan aan bij de magistratuur in 1905, toen hij werd benoemd tot burgem. van Scherp ënisse. In 1913 volgde zijn benoeming tot burgem.-secr. van Hoogvliet en in 1916 werd Kij burgem. van Pernis. Hat stoffelijk overschot sal a.s. Donder dag op de nlgem. b&vKUu'ptoftt» t« Pernis ter aarde worden besteld. REUZEN-BIET. Bij den landb. C. van Liere te Ovezande werd een suikerbiet aan getroffen van 8 kg zuiver gewicht. Middelburg. Mej.- M. de P. deed aangifte van ver missing van eenige damesgoederen (kousen, enz.) uit haar woning. Mej. J. de V. uit Oostkapelle zette haar rijwiel voor een win kel in de Lange Delft. Tien minuten later was het verdwenen. De politie stelt in beide zaken een onderzoek in. Vlissingen. De installatie van den nieuwen burge meester, dhr P. C. Callenfels, is nader vast gesteld op Donderdag 28 Oct. a.s. (P.Z.C.) Geslaagd voor het eenheidsdipl. EHBO de damesS. C. Bouman, C. A. Schout, J. E. Siegers, A. Valkier, M. Valkier, J. P. Ver linde dhrnM. J. Arntzen, C. in d. Bosch, F. K. van den Bulck, J. M. van der Endt, B. #J. ten Hoopen, J. van Houcke, J. Jobse, C. Kleinjan, F. Kroonen, C. van Leeuwen, M. Lous Jr, J. J. Martijn, J. Meeusen, J. Meij er, J. C. Nijssen, W. Ovaa, J. Post en A. Ventevogel. Goes. RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD. De Goesche politie heeft in samenwerking met de marechaussee té Middelharnis twee perso nen aangehouden, zekere de B. en R., beiden uit Middelharnis, die zich schuldig hebben ge maakt aan een groot aantal rijwiel-diefstallen. Zij hebben bekend alleen te Goes elf fietsen gestolen te hebben. Ook hebben zij te Kapelle- Biezelinge, Kruiningen, Rilland-Bath en op de Zuid-Hollandsche eilanden geopereerd. Ze zullen naar Bergen op Zoom voor nader on derzoek worden overgebracht. D. H. en P. S. kregen een politioneele waarschuwing wegens onvoldoende verduiste ring van hun woning en K. L. S. wegens het berijden van een rijwiel zonder voorgeschreven verlichting. Zuid-Beveland. 's-HEER ARENDSKERKE. De burgem. heeft de rekening van het Burg. Armbestuur alhier goedgekeurd als volgtgewone dienst ink. f 13.694,04, uitg. f 12.621,67, batig slot f 1072,37kapitaaldienstink. f 28.646,59, uitg. f 31.714, nadeelig slot f 3067,41. Groot Armbestuur van 's-PIeer Hendriks kinderen gewone dienstink. f 4380,22, uitg. f 3650, batig slot f 730,22kapitaaldienst ink. f 10.531,93, uitg. f 10.500, batig slot f31,93- Herbenoemd tot lid van 't Burg. Arm bestuur dhr F. de Jonge, alhier. Walcheren. OOSTKAPELLE. De burgem. heeft een verordening op den verkoop van klompen vastgesteld. Het is nu aan ter plaatse geves tigde klompenverkoopers verboden zonder een door of vanwSge den burgemeester af gegeven vergunning, klompen te verkoopen of te leveren. ZOUTELANDE. Donderdagavonds wordt op het gem.huis gedurende de wintermaan den een EHBO-diploma-cursus gehouden on der leiding van Dr Vaandrager. Het aantal deelnemers kon grooter zijn. WOENSDAG 20 OCTOBER 1540-.. Een ieder lette niet slechts op zijr eigen belang, maar ieder lette ook op dat var. an deren. Philipp, 2:4. Zon op 7,14, onder 17,35. Maan op 22.41, onder 14.08, L. kw. 21 Oct, N. maan 29 Oct, Alleen de liefde kan opvoeden. Zonder liefde is een school, is ook een huis een ge vangenis. Liefde is de eerste voorwaarde bij opvoeding en onderwijs. Want zij zoekt voor elk kind wat dit be- htoeft om gelukkig te worden. Zij wil het leiden naar de aardsche bestemming en ar beidt daarom rusteloos aan zijn lichamelij- ken en geestelijken welstand; gèeft wat het noodig heeft voor den bouw van zijn leven. Maar zij denkt ook aan' de eeuwige be stemming en heft daarom Gods Woord op boven het kinderleven als de lamp, die het verlicht. A. L.' VAN HULZEN. NED. HERV. KERK. Beroepen; te Oostwold (toez,), J, W. Beerekamp te Nw Weerdinge. Aangenomen: naar Maastricht, C D. Moulijn te Blija. Bedankt: voor Holwerd (toez.), A. B. Bekius te Kimswerd; voor Wierden (2t x, toez.), J. C. Stelwagen te Opheusden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Lippenhuizen-Hemrik (Evang.), R. Kooistra hulppred. aldaar. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Broek op Langendijk, D. Henstra te Haarlem-N. GEREF. GEM. Beroepen: te Nieu- werkerk (Z.), C. v. d. Woestijne te Ridder- VRIJE EVANG. GEM. Aangeno men: naar Heerde, G. v. Bruggen te Veen- dam. BAPT. GEM. B edankt: voor Rotter dam-C., G. Brongers te Enschedé. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemd te Hoogeveen, cand. J, W. de Bruijn te Bodegraven. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds Joh. Blauw, gekomen van Avie- reest, deed bij de Geref. Kerk te Ede zijn in trede, na bevestigd te zijn door Ds G. F. Hajer. Bevestigingstekst Jes. 52: 7. Intree- tekst 1 Tim. 316. Ds J. J. H. v. d. Ree, gekomen van Vianen, deed intrede in de Ned. Herv. Ge meente van Eindhoven (5e pred. pl.). Tekst 2 Cor. 520. Bevestiger Ds J. K. F. Mantz van Rotterdam-Charlois. Tekst 2 Cor. 5: 19. Na bevestigd te zijn door Ds F. C. Zwaai met 2 Tim. 4:1 en 2, deed Ds H. de Wit zijn intrede in de Geref. Kerk van Win terswijk (2e pred. pl.), sprekende over 2 Cor. 4:5 en 6. Wegens vertrek naar Nieuwleuzen (Ov.), nam Ds S. W. de Vries afscheid van de Ned, Herv. Gemeente van Rinsumageest. Tekst Hand. 20: 32. KORTE BERICHTEN. Het kiescol lege van de Nederl. Herv. Gemeente van Delft heeft ih de vac., die zal ontstaan door 't emeritaat van Dr T. Lekkerkerker aldaar een groslijst van predikanten opgemaakt. Daarop komen voor 28 namen, w.o. die van de Zeeuwsche predikantenDr W. F. Dank baar te Go,es, Ds J. E. Drost te Zaamslag en Ds P. J. F. v. Voorst Vader te Nisse. Te Ermelo is in den ouderdom van 71 jaar overleden Ds A. Schweitzer, em.-pred. van de Geref. Kerk van Amsterdam-Noord (Buiksloot). Ds K. K. Troost, em,-pred. van de Geref. Kerk van Naaldwijk, wonende te Utrecht, hendenkt Vrijdag a.s. den dag, waarop hij voor een halve eeuw het predikambt aanvaardde. Mej. A. D. F. v. d. WART Na een ongesteldheid van enkele maanden is te Den .Haag overleden mej. A. D. F. v. d. Wart, onderwijzeres aan de (Herv.) Jan v. Nas- sauschool aldaar. De overledene, die afkom stig was uit Goes, diende het onderwijs eerst op enkele plaatsen in Zeeland en was ruim 22 jaar aan de Jan v. Nassauschopl te Den Haag verbonden. CONTROLEUR VERMOORD. Twee controleurs van den CCD, dhrn H. W. Mul ler en J. H. Bezaan, béiden 27 jaar oud, en beiden te Soest woonachtig, waren te Baarn op controle, toen, zij gerucht achter zich hoorden en wielrijders uit de richting Eem- brugge zagen naderen. Zij stelden zich ter zijde van den weg op en gaven met een roode lantaarn aan de wielrijders het sein tot stoppen, onder vermelding, dat zij amb tenaren van de rijkscontrole waren. Een der wielrijders bleef achter bij de an deren en op vermoeden dat deze er tusschen uit wilde trekken, begaf de controleur Be zaan zich naar hem toe en informeerde wat er vervoerd werd, daarbij constateerende, dat een zich op de fiets bevindende zak vleesch inhield. Tergelijkertijd riep ook de controleur Muller, dat hij zakken vleesch bij de andere wielrijders had aangetroffen. Con troleur Bezaan begaf zich weer naar zijn colleg'a, doch werd hierbij aangevallen, waar door hij het bewustzijn verloor en op het rijwielpad bleef liggen. Toen hij weer bij kennis ktaam, zag hij twee wielrijders uit de richting Baarn nade ren en riep om hulp. Een der wielrijders heeft hem naar café Kuyer gebracht. Na eenig zoeken in het donker vond men op een particulieren weg van een nabij wonenden veehouder nog een gèwonden man liggen, die nog teekenen van leven gaf. Toen, de politie en de gemeentearts even later arriveerden, was dit slachtoffer, dat de controleur Muller bleek te zijn, reeds over leden. Bij het sectie-onderzoek is gebleken, dat zich in- het achterhoofd twee kogels be vonden, die den dood moeten hebben veroor zaakt. Het vermoeden rees, dat men hier te doen had met eenige Amsterdamsche clandestiene slachters, gezien de hoeveelheid vleesch en het gereedschap, dat werd aangetroffen. Eenige arrestaties werden verricht. De overledene was gehuwd en vader van één kind. De toestand van controleur Bezaan is bevredigend. „D emontage" eischt drie dooden. Twee zoons van den directeur de zuivelfabriek te Wester-Nijkerk vonden een projectiel, dat zij mee naar huis namen. Toen ze het wilden demonteeren sprong het eensklaps uit elkaar, met het gevolg, dat beiden, de 25-j. Nanne Fopma en zijn 14-j. broer Sietse en de centrifugist van de fabriek de 30-j. K. v. d. Berg, die de fabriek zou ver duisteren, werden gedood. DUITSCHE OBERGERICHT VER OORDEELT LAAGHARTIGEN BEDRIE GER. De blikslager Jan van 't Klooster heeft zich aan voortdurend bedrog schuldig gemaakt door aan vrouwen van Nederlan ders, die dpor de Duitsche politie waren ge arresteerd voor te spiegelen, dat hij in staat was door het verstrekken van jgeld de Duit sche politiebeambten tot vrijlating der arres tanten te bewerken. Op grond van deze voor spiegeling is hij er in geslaagd, zi ;h bedra gen te verschaffen van f 1000 tot 2500. In werkelijkheid wist v. 't K. nauwkeurig, dat hij volstrekt niet in staat was de vrijlating der arrestanten te bewerkstelligen. In de ge geven omstandigheden heeft het Oberge- richt ook geconstateerd, dat hij volgens de voorschriften van par. 4 de „Volksschad- lingsverordnung" -overtreden heeft. De houding van den beklaagde is des te verwerpelijker, daar hij wist, dat zijn slacht-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1