DINSDAG 19 OCTOBER 1943 58c Jaargang, No. 16 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL" CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. ONZE KINDEREN EN ONZE ZORGEN. Wie de gesprekken tusechen man en vrouw in de huiskamer, tusschen familie leden en kennissen op bczoekavonden of op jaardagen volgt, zal moeten erkennen, dat ze, enkele uitzonderingen daargelaten, meest al loopen over de zorgen van dezen tijd, die zoovele hoofden en harten vervullen. Voedsel, kleeding efi schoeisel, om deze drie nu maar te noemen, vragen iederen dag voorziening,' zoodat velen met de distributie problemen naar bed gaan en er mee op staan, alsof er geen andere onderwerpen in dezen tijd zijn/ die niet minder onze aan dacht zouden moeten hebben. Natuurlijk ontkennen we niet, dat de stof felijke zorgen in menig gezin zwaar en veel zijn en dat zij, die feitelijk nog weinig of niets te kort komen, verplicht zijn de hel pende hand te bieden aan de gezinnen, waar gebrek heerscht of dreigt te komen. Maar wij willen er vandaag eens op wijzen, hoe verkeerd het is, de kinderen voortdurend getuigen van onze klachten te maken. Een kinderoor luistert zoo scherp en het kindergemoed is veel ontvankelijker dan sommigen wel vermoeden. Wij loopen zoo licht gevaar de jeugd van onze kinderen te versomberen, wat zich in hun verdek leven wreken zal en een domper op hun geoorloof de kindervreugde te zetten. Kinderen nemen de klachten zoo gauw over en worden zoo gemakkelijk ingedeeld bij het legei der kla gers. Het spreekt vanzelf, dat we onze jongens en meisjes niet moeten laten leven in een schijnwereld, in een sfeer van onwaarachtig heid, Ze mogen niet doen, alsof er geen wolkje aan de lucht is, terwijl vader en moe der boordevol zorgen zitten. Ze mogen best weten met een k o r't woord kan hun dit worden gezegd dat ze zuinig op hun klee- ren en schoenen moeten zijn en dat ze wel eens iets moeten aantrekken, dat vroeger afgedank; zou zijn. Ze moeten er ook mee bekend zijn, dat moeder meer moeite met de maaltijden heeft dan voorheen en dat ze genoegen moeten nemen met wat er is. De zorgen zijn er en we kunnen en mo gen er niet overheen leven. Dit is allerminst naar de Heilige Schrift. Maar de beslissen de vraag is, hoe we ze dragen. Zijn we tob- bers, klagers en kankeraars? Of dragen we alles in het geloof? Laten onze kinderen er maar getuigen van zijn, dat we al onze moeiten en zorgen in het gebed aan God voorleggen, in kinder lijk vertrouwen op Zijn belofte, dat Zijn oog is over degenen, die Hem vreezen, óp dege nen, die op Zijn goedertierenheid hopen, om hun ziel van den dood te redden en om hen bij het leven te houden in den honger. Zulk een eenvoudig en oprecht vertrouwen zal onze kinderen tot een zegen zijn. Het zou zelfs niet de eerste maal zijn, dat kinde deren in, dit opzicht volwassenen tot een be schamend voorbeeld zijn, omdat hun geloof zoo écht is. ZWARE GEVECHTEN RIJ KREMEN- TSJOEG EN SMOLENSK. - PLAATSE LIJKE GEVECHTEN IN ITALIË. - DE CONFERENTIE TE MOSCOU. - BOM MEN OP ZUID-ENG ELAND, W.- EN N.-DUITSCHLAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend ..„Ten Noorden van de Zee van Azov; zijn vrij sterke vijandelijke infanterie- en tankaanvallen afgeslagen. Ten Zuid-Oosten van Krementsjoeg leverden onze troepen gedurende den geheelen dag zware afweergevechten tegen aanvallende sterke vijandelijke strijdkrachten. Daarbij wer den gisteren weer 43 tanks kapotgeschoten. Een onder leiding van luit.-generaal Hoss- baoh staand Duitsch tankcorps heeft in ge vechten, die twee weken hebben geduurd, een gevaarlijke vijandelijke doorbraak aan de mon ding van de Pripet verijdeld én in tegenaanval twee infanteriedivisies en een- tankbrigade der sowjets vernietigd. De vijand verloor 350Ö ge telde dooden, bijna 2000 gevangenen en 200 kanonnen en, een groot aantal tanks, pantser geweren, granaatwerpers en andere zware en lichte infanteriewapens. In den centralen sector van het front hebben de bolsjewisten ten Noordwesten van T s j e r n i g o w en- ten Westen van Smo lensk hun herhaalde doorbraakpogingen voortgezet en met vr.ij sterke strijdkrachten ook ten Zuiden van Welikije Loeki onze stellingen aangevallen. De vijand werd overal na harde gevechten en dqor vastberaden eigen tegenaanvallen afgeslagen en plaatselijke pene traties werden afgegrendeld. De door luit.-generaal Sohletfuner geleide Saksische 134ste divisie infanterie verdient voor haar schitterende houding bij de zware gevechten ten Noordoosten van Gomel bijzon dere waardeering. In Zuid-Italië is het slechts op eenige plaatsen van den Westelijken en Centralen sector van het front tot plaatselijke gevechten gekomen. Aanvallen van Britsch-Amerikaan- sche strijdkrachten indeVolturnobocht werden afgeslagen. Bij de gevechten van de vorige dagen brachten onze troepen verschei dene honderden Britten en Amerikanen als ge vangenen binnen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het Oosten van de M.iddellandsche Zee voltreffers met bommen geplaatst op een vijan delijken kruiser. In den afgeloopen nacht hebben eenige vijan delijke vliegtuigen een gering aantal bommen geworpen in W e s t e 1 ij k en N o r d e 1 ij k gebied van Duitschland. Het luchtwapen heeft gisteren overdag en gedurende den nacht afzonderlijke doelen in Zuid-Engeland', vooral in Londen* met succes aangevallen. Een vliegtuig keerde niet terug." Zware strijd om de Dnjeprlinie. Van Duitsche militaire zijde te Berlijn wordt volgens S.P.T. meegedeeld dat op het oogen- blik aan het Oostelijke front een slag aan den gang is, zooals men dien tot nu in 't Oosten of het Westen nog niet heeft gekend, Het geheele front van Welikije Loeki tot de Zee van Azow is in beweging geraakt. Het groot ste offensief van de wereldgeschiedenis is thans aan den gang ten Noord-Westen van Dnjepropetrowsk. De Sowjets hebben hier op een front van een breedte van 30 km. 15 divi sies, 250 tanks en 200 batterijen van elk kali ber, alsmede een groot aantal gevechtsvlieg tuigen in den strijd geworpen. Van Duitsche militaire zijde wordt ver klaard, dat de verliezen aan menschen en materiaal van den vijand groot zijn. Men geeft evenwel toe, dat de successen der Duitsche troepen niet dan door eigen aanzienlijke ver liezen konden worden gekocht. De militaire correspondent van het D.N.B. merkt op, dat het zwaartepunt dér gevechten tijdens het weekeinde verplaatst is naar het gebied van Krementsjoeg. Hier hebben de bolsjewisten een strijdmacht geconcentreerd zöoals men sledits kent van hun doorbraak pogingen tijdens de hoogtepunten van him zomeroffensief. Zij hebben alles samenge bracht, massa's artillerie, pantserwagens, slag vliegtuigen en vele infanterie-divisies, om van dit bruggenhoofd uit de Duitsche linies te door breken. Hun aanval is vooral naar het Zui den gericht. Het operatieve doel is daardoor duidelijk: het geheele Duitsche Zuidelijke front moet, wat de bolsjewisten den la»ts«n tijd reeds zoo vaak tevergeefs hebber; goprubeevd door omsingeling vernietigd worden. Door hun numerieke meerderheid slaagden de bolsje wisten er in bij hun eersten stormloop in de Duitsche stellingen binnen te dringen. De öuitschers werpen thans nieuwe divisies in den strijd. De Duitsche' tegenmaatregelen, die zeer om vangrijk zijn, hebben reeds thans den vooc- naamsten stoot kunnen neutraliseeren. Het weer is de laatste dagen zienderoogen slechter geworden. Hier en daar is de herfst regen begonnen. Men kan echter nog niet zeg gen, dat de modderperiode een aanvang heeft genomen. Dé eerstvolgende dagen en weken zal er dus nog verbitterd gevochten worden. De conferentie te Moskou. De bijeenkomst van de ministers van bui- tenlandsche zaken van de Vereen. Staten, Engeland en de Sovjet-Unie, die binnen en kele dagen in Moskou zal beginnen, wordt met groote belangstelling en in zeker op zicht met spanning tegemoet gezien. Men rekent er volgens het Vad. te Was hington op dat, vóór alles, de volgende drie voornaamste kwesties door de bolsjewisten zullen worden onderzocht: 1. De kwestie, of, en met welke middelen, de Westelijke machten bereid zijn de poli tieke medewerking na den oorlog te garan deeren. 2. De bolsjewisten willen weten, hoe de Westelijke machten staan tegenover den wensch, dat Moskou in een zwak Europa een zoo groot mogelijken invloed, al dan niet van het Oosten naar het Westen toe afne mend, zal uitoefenen. 3. Sovjet-Rusland wenscht te weten in hoe verr.e de economische ondersteuning van thans door de Westelijke machten ook na den oorlog zal blijven voortbestaan. Het wil, indien mogelijk, reeds nu hierover bindende 1 overeenkomsten aangaan. Het Zweedsche blad Nya Dagligt Alle- handa preciseert nader de eischen van het Kremlin en zegt^dat het den laatsten tijd duidelijk is geworden, dat de Sovjet Unie vooral de Oostzeelanden, het Poolsche Wit- Rusland, Oekrajina en Bessarabië zal opei- schen.' Verder zou het Kremlin den geheelen Balkan tot aan de Adriatische Zee als zijn invloedssfeer met vriendschappelijk gezinde regeeringen eischen. Ook kan men een Sov- jet-Russischen eisch betreffende de feitelijke machtsuitoefening in Iran verwachten. Veel onduidelijker is, naar het genoemde blad verklaart, het standpunt van de Sovjet- Unip ten aanzien van Finland en Turkije. Van Finland zal de minimale, eisch der Sov jet-Unie afstand van zekere gebieden en een nieuwe regeering zijn. Turkije bezit in de Dardanellen een sleutelpositie, waarvoor de Sovjet-Unie zich steeds in de hoogste mate heeft geïnteresseerd. Het officieuze bolsjewistische orgaan Prawda geeft te verstaan, dat geen vraag stukken nopens de grenzen der Sovjet-Unie of den status der Baltische staten zullen be sproken worden en dat de uitsluitende be doeling der conferentie is de bespreking van de gemeenschappelijke militaire acties ter bekorting van den oorlog. Intusschen zou, volgens recente berichten ook de verhouding Sovjet-UnieJapan te Moskou op het tapijt komen, een delicaat onderwerp. Korte Berichten. De burgemeester van Nantes heeft me degedeeld, dat Nantes voor tweederde ver woest is. 2700 huizen zijn deels volkomen vernield, 65000 personen zijn door de bom bardementen in hun bezittingen getroffen en 100.000 menschen zijn geëvacueerd. De burgemeester van St Nazaire ver klaarde, dat de stad St Nazaire niet meer bestaat. Op het oogenblik worden nog 500 levensmiddelenkaarten per maand uitgereikt voor een stad, die vóór den oorlog 45,000 in woners telde. Aardappelschillen zijn van groot belang voor menig veebedrijf. We beschikken in ons land al lang niet meer over het vroeger zoo overvloedige krachtvoeder voor ons vee, dat van overzee moest worden aangevoerd.Nu we, wat de veevoeder-positie betreft, geheel op ;\.s zelf zijn aangewezen, hebben de leven-nnddelen- afvallen groote waarde -gekregen. Immers, die afvallen worden door de koe omgezet in melk en daaruit produceeren wij weer den kostbaren zuivel. Daarom mogen geen afval len verloren gaan. Ieder, die de belangen van ons volk dat is dus ook van zichzelf en van zijn gezin vóórstaat, werke er toe mee, dat deze afvallen zooveel mogelijk aan de volksvoeding ten goede komen. Vooral de sterk mel'kdrijvende aardappelschillen spelen hierbij een rol. Zij mogen niet worden vermengd met groentenafvallen, want anders kunnen die schillen niet bewaard worden als veevoeder voor den winter. (De groenten- afvallen zijn uitmuntend voedsel'Voor geiten en konijnen.) Laten de huismoeders er voor al aan denken, dat menig veebedrijf „drijft" op de aardappelschillen. Men geve ze dus aan de wijkophalers mee. BRANDSTOFFENBIJSLAG VOOR ONDERSTEUNDEN. De secr.-gen. voor Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat in het tijdvak van 17 Oct. 1943't.m. 15 April 1944 aan ondersteunde werklooze arbeiders, als ook aan ondersteunde kleine grondgebrui- kers (boeren en tuinbouwers) wederom we kelijks een brandstoffenbijslag zal worden verstrekt. Van 17 uct. t.m. 20 Nov. 1943 en van 5 Maart t.m. 15 April 1944 wore, c.u uitkee- ring gegeven van f 1 per week. Gedurende de overige weken zal de bijslag f 1,30 per we cfk bedritgen. „LANDWACHT NEDERLAND" WORDT „LANDSTORM NEDERLAND". In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscomm. betreffen de den „Landstorm Nederland". Deze verordening bepaalt, dat de opgerich te „Landwacht Nederland" met onmiddellij- ken ingang den naam draagt van „Landstorm Nederland". De bestaande rechts- en be- stuursvoorschriften worden dienovereenkom stig gewijzigd. De rechten en verplichtingen der leden van de Landwacht worden door deze naamsverandering niet aangetast. TE VEEL BETAALDE KOSTWIN NERSVERGOEDINGEN. In vele gevallen was tot voor kort hog steeds geen defini tieve beslissing genomen inzake de juistheid van de in 1939 en 1940 aan de verwanten van dienstplichtigen uitgekeerde kostwinnersver goedingen. De burgemeesters kenden destijds bedoelde vergoedingen toe, doch hierop was goedkeuring noodig vanwege het departe ment van defensie (thans van algemeene za ken.). Ter verkrijging van deze goedkeuring zijn of worden in elke gemeente de bereke ningen en uitbetalingen gecontroleerd. Thans komen de resultaten van het onder zoek bij de gemeenten binnen. Het 'blijkt, dat de berekeningen van de burgemeesters en van het departement niet altijd overeen stemmen. Hoe kan het ook anders? De bur gemeesters toch moesten als basis voor hun berekening nemen het inkomen over een voorgaand jaar, daar de verdiensten over het loopend jaar (1939 en 1940) destijds nog niet bekend waren, terwijl door het depar tement bij de latere controle wel kon wor den beschikt over de gegevens omtrent het inkomen van belanghebbende in het jaar van .uitkeering der kostwinnersvergoeding.. Ook andere factoren zijn in dezen van in vloed geweest. De door het Rijk niet goedgekeurde én door de burgemeesters bestede voorschotten -■orden niet ten laste van het Rijk genomen 'et te veel uitbetaalde blijft ten laste van ce betrokken gemeenten, behoudens 't recht van terugvordering der gelden van de be gunstigden. Er zullen echter zeer veel gevallen zijn, waarin terugvordering niet doenlijk is. Als dan zouden de lasten blijven voor de ge meenten, hetgeen ook weer niet zonder be denking is, aangezien de te veel uitbetaalde bedragen per geval en per gemeente soms zeer hoog zijn. Staan de zaken zoo, dan kan het betrokken gemeentebestuur zich tot den secretaris-generaal van algemeene zaken wenden met het verzoek om geheele of ge deeltelijke tegemoetkoming in deze financi- eele lasten. „Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk." Verduisteren: Van 17 tot en met 23 October 1943: 's Avonds van 17.45 u., 's morgens tot 7 u. EEN 90-JARIGE. Mej. R. Verbeek- van der Bliek, een ingezetene uit Middelburg, mocht Zondag j.l. haar 90sten jaardag her denken in de St. Jozefschool te Oudenbosch. De oude vrouw is nog goed gezond, maakt wandelingen en helpt mede om voor het groote gezin aardappels te schillen en groente schoon te maken. Kinderen en kleinkinderen waren gekomen. Des morgens werd door broeder v. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oor logsmarine. De beëediging. De commandant schouwt de troepen. Andres-Stapf- Pax m. De nieuwe vleeschbonnen. Van 19 Oct. tot en met 30 Oct. geven de met ,,vleesch^43'A" en de met „vleesch 44 A" gemerkte bonnen recht op het koo- pen van 100 gr. vleesch (been inbegrepen) of van een rantsoen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de met „vleesch 43 B" en de met „vleesch 44 B" ge merkte bonnen recht op het koopen van K van voornoemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. Inlevering radio-toestellen. Morgen (20 Oct.) is het de laatste dag waarop men zijn radio-toestel kan inleveren. Opgave moet worden gedaan bij het Hoofd bestuur van P.T.T. te Arnhem. Het toestel moet aan het politiebureau of bij den bur gemeester worden ingeleverd. Berkel den 92en Psalm gelezen en besproken. Door zusters en personeel werden enkele lie deren gezongen. Een mand met bloemen werd namens de geëvacueerdcn aangeboden. Toen zong men haar gemeenschappelijk toe Gezang 2731 en 7. Velens van de bewoners der St. Jozefschool waren des middags in de eetzaal voor een kerkdienst saamgekomen. Des avonds is menig lied gezongen. Een goede traktatie werd niet vergeten. Een der zusters dankte namens de 90-jarige voor de betoonde belang stelling. Bij besluit van den waarnemend secreta ris-generaal van het departement van financiën is met ingang van 1 Jan. 1944 benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Breda de heer H. Ligthart Schenk, werkzaam ter inspectie der belastingen te Goes. Middelburg. Het jaarverslag van de Vereeniging Kin dervoeding meldt, dat in den afgeloopen win ter aan gemiddeld 156 kinderen voedsel werd verstrekt. In 1942-'43 zijn 144 maaltijden met 22.403 porties uitgegeven, welke verstrekt wer den door de centrale keuken. Voor rekening van de gemeente werd aan 308 kinderen uit 144 gezinnen, kleeding ver strekt tot een bedrag ad f 1742.39. Hoewel de gemeente een groetere subsidie breit vcr'u--;»i, duit ric jaantekening met een kifiu nadedig saldo. Voor den a.s. winter gaven zich 230 kinderen op. Het eten wordt weer van de centrale - keuken betrokken. I. v. S. uit B i g g e k e r k e bevond zich gisteravond na 10 uur op straat. Hij werd tot vanmorgen in het bureau van poli tie ingesloten en toen met een proces-ver baal heengezonden. Gisteren reed M. J. uitSerooskerlke met een boerenwa gen met bieten, waaraan nog een tweede wagen was gekoppeld. Het 7-j. jongetje D. S. van hier, wist op den wagen te klauteren, maar viel er af. Hij kreeg de wielen van de achterste wagen over zich heen. Bij onder zoek in het ziekenhuis bleek, dat zijn been tjes niet gebroken waren. Wel had hij een diepe wond aan de dij opgeloopen. De ouders dienen hun kinderen er op te wijzen, hoe ge vaarlijk het is op wagens of auto's te klim men. Kort geleden vermiste M. G. uit Den Haag, die tijd. hier verblijft, een paar schoenen. De politie heeft in verband hier mede zekeren H. C. T., eveneens uit Pen Haag, aangehouden. H- heeft een bekente nis afgelegd. De schoenen werden in een .koffer aangetroffen en zijn in beslag geno men. Proces-verbaal is opgemaakt. Vlissingen. De tpouw van v. H., die Woensdagmor gen met haar man tengevolge van kolendamp vergiftiging in bewusteloozen toestand werd aangetroffen, is Zondagmorgen aan de ge volgen overleden. De man maakt het naar omstandigheden vrij goed. (P.Z.C.) Zaterdagavond is een groote ruit ter waarde van circa f 275 in een winkel in de Walstraat baldadig vernield. Zondagavond werd onraad bespeurd in een pakhuis van den kruidenier, gelegen Achter de Kerk alhier. De hoofdréchercheur v. d. Jagt en de wachtmeester Nieuwenhuijs deden ter plaatse een inval. De wachtmees ter N. drong door, via het pakhuis en de achtergelegen woning tot in den winkel, wel ke in het Bellamypark uitkomt. De winkelier en zijn gezin brengen den nacht elders door. Een tweetal mannen konden door de politie ambtenaren in de woning gearresteerd wor den, waar zij zich in een hoek onder een jas hadden verborgen. De aangehouden twee mannen, ieder in den leeftijd van 25 jaar, zijn naar het politiebureau overgebracht. Goes. De openbare les van de zangschool van Toonkunst, directeur de heer Otto Lies, trok Zaterdagmiddag weer veel belangstelling. Zoo wel de samenzang als de solozang van de meisjes werd door het publiek zeer gewaar deerd. Er werd o.a. een gecostumeerd zang spel over de jaargetijden gegeven, terwijl na de pauze de kinderoperette „De rattenvanger van Hameln" werd uitgevoerd. Aan de cos tumes was veel zorg besteed. De politie heeft veel klachten gekregen van landbouwers, die hebben moeten con- stateeren, dat van de vrachten suikerbieten, welke per as door Goes worden vervoerd, heel wat gestolen worden door de jeugd. Een landbouwbedrijf was n.b. op één dag onge veer 1200 kg bieten kwijtgeraakt. De politie zal scherp op deze diefstallen gaan letten. J. v. d. K.' en J. N. kregen een politio- neele waarschuwing wegens onvoldoende verduistering van hun woning. Zuid-Beveland. WOLFAARTSDIJK. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk heeft in den toren der kerk een apparaat doen aanbrengen, waardoor men de klokslag door de geheele gemeente kan hooren. De arbeider J. K. Saman, die op 5 October j.l. wegens een hem overkomen ar beidsongeval naar het. ziekenhuis St. Joanna te Goes moest worden overgebracht, is daar Zondag j.l. aan zijn verwondingen overleden. Zeeuwsch-Vlaanderen. BRESKENS. Vrijdagmiddag kwam een rijdende kraan in aanraking met een draad van het hoogspanningsnet, waardoor het voer tuig onder stroom kwam te staan. Een 20- jarige arbeider uit Sas van Gent, die een ijzeren balk voor het voertuig wilde weghalen kreeg den stroom door zijn lichaam. Hij was op slag dood. (P.Z.C.) HULST. Zaterdag is een 7-jarig zoontje van den heer v. d. H. alhier van een volge- laten bietenwagen gevallen. Het jongetje kreeg de wielen over het lichaam en overleed spoedig. DINSDAG 19 OCTOBER 1943, In ootmoedigheid achte de een nd.tr uitnemender dan zichzelf. Phiiipp, '.3. Zon*op 7,12, onder 17,37. Maan op 22.18, onder 13.21. L. kw. 21 Oct. N. maan 29 Oct. De menschen beschouwen de aanwezigheid van het leed en van de zonde in deze wereld doorgaans als het groote wereldraadsel, waar over zij zich het hoofd breken en waarover tientallen denkers zich ook het hoofd gebroken hebben. En toch ligt het eigenlijke wereld raadsel feitelijk elders. Het is dit: hoe is het mogelijk, dat in een wereld, die zoo verdorven slecht is, en die zoo zeer afgevallen is van God, en die zoo halsstarrig het evangelie ver werpt, nog zooveel goeds en zooveel aange naams en zooveel schoons is. Hoe is het mogelijk, dat er in ons leven nog zooveel te genieten valt cn dat daarin nog zooveel goede gaven gestrooid worden? Over dat raadsel denken de menschen veel te weinig. De oplos sing er van is alleen te vinden in Gods on eindige barmhartigheid in Christus. A. A. H. E. NED. HERV. KERK. Driet te'lïot- terdam-Feijenoord (vac. Ds F. Kijftenbeit), J. D. Kleyne te Alkmaar, B. van Ginkei te Utrecht en J. H. Cirkel te Leerbroek. Beroepen: te Rotterdam-Feijeno «d, J. D. Kleyne te Alkmaar; te Brielle (toez.), D. Harteveld te Vleuten. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Barchem, R. Groeneboer, httlppred. aldaar. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Oosterbeek en Den Haag (Oost), R. Slof- stra te Noordeloos. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Appelscha, E. Hageu, cand. te Haarlem. v AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE, Ds F. C. Willekes, .cekoratji v.tn .Vinerongen, heeft zijn intreoe gedaan Is voorganger van de Ned. Kerv. Evangelisatie te Rijswijk (Z.-H.), sprekende over 2 Ccr. 4:7a. Des middags heeft Ds J. C. v. d. Veen, Ned. Herv. pred. te Rijswijk, Ds Willekes ingeleid als hulppred. dezer gemeente. MET EMERITAAT. De Ned/ Herv. predikanten Ds J. C. Fontein té Chaant, Ds N. Oosterveen te Ankeveen en'Ds P. Ver meulen hebben eervol emeritaat ontvangen, resp. met ingang van 1 Jan. en 1 Dec. a.s. Ds Fontein diende de kerken te R i 1 1 a n d Bath, Hurwenen en Chaam; Ds Ooster veen die van Boyl (Fr.), Wanneperveen en Ankeveen; Ds Vermeulen die te Moerdijk. KORTE BERICHTEN. Geslaagd aan de Theol. Hoogeschool te Kampen voor het cand.-ex. M. A. J. v. Putten te Rotterdam en voor het prop. ex. C. Brilman ^e Rotter dam, Joh. v. d. Haar te Utrecht, E. R. Post- ma te 's-Gravenhage en G. Roukema te IJsselmuiden. HERZIENING DER OUDE FORMU LIEREN. De kerkeraden der Ned. Herv. Ge meenten van Arum, Pingjum-Zurich en Wit- marsum hebben ter kennis van hun gemeenten gebracht, dat zij, teneinde te voorzien in een sedert lang gevoelde behoefte in deze gemeen ten aan herziening der oude formulieren, daar toe thans zijn overgegaan. De kerkeraden spre ken den wensch uit, dat de nieuwe formulieren van Doop, Avondmaal, huwe.Hjkj bevestiging van ambtsdragers en van lidmaten hun weg zullen vinden in de gemeenten, tot verheldering van sacramenten en gebruiken, tot versterking van het geloof en tot eer van Gods heiligen Naam. Dr D. BAKKER. In vervolg op het be richt, dat Dr D. Bakker, de geneesheer-dir. van het ziekenhuis te Klaten, zich in Japan- sche krijgsgevangenschap bevindt, meldt „Het Zendingsblad" der Geref. Kerken Op een door Dr Bakker eigenhandig ge schreven briefkaart, uit zijn krijgsgevangen schap, kregen zijn kinderen het volgende be richt (uit het Engelsch vertaald) Lieve kinderen, ik wensch aldoor dat deze ellendevolle oorlog voorbij was en ik weer terug kon keeren. Ik denk steeds aan u. Wat zal het zijn, als we elkaar weerzien. De Ja panners behandelen ons goed. Maak je niet bezorgd over mij en houd je goed. Moeder woont bij tante Gé. Oom Wim is hier, allen gezond. Hartelijke groeten aan alle kennissen, Vader. (Tante Gé is mevr. Pruijs-Dethmers; Oom Wim is haar man, de jonge dokter Pruijs uit Djokja.) EEN WONDERLIJKE PREEK. Ds Kramer schrijft in „De Wekker": N. te G. hoorde een preek over de gelijkenis 'van den barmhartigen Samaritaan. Daarin werd dit Schriftgedeelte als volgt „uitgelegd": Een zeker mensch (de zondaar) reist met zijn rug naar Jeruzalem (het verloren paradijs), is aangevallen (door Satan), halfdood blijven liggen en door de Samaritaan (de Heere Jezus) gevonden en verbonden. Hij zet hem op zijn ezel (de beloften). Daarbij gaat Christus er zelf naast loopen opdat hij er niet alvalleri zou. Zoo wordt deze mensch naar de herberg (de kerk) gebracht, waar van de waard (de Vader) eigenaar is. De Samaritaan (Jezus) overhandigt aan den waard (de Vader) twee geldstukken (ziel en lichaam) tot een behoudenis van dezen „mensch". N. vraagt nu: is deze verklaring de strekking van deze gelijkenis? Nu, deze yraag is begrijpelijk. Ik moet tenminste zeggen, dat ik mijn oogen niet kon gelooven, toen ik bovenstaande gelezen had. Wordt er onder ons nog zóó gepreekt? En dat door menschen met een behoorlijke ontwikkeling? WERELDGELIJKVORMIGHEID. In de vergadering van de classis Haarlem der Chr. Geref. Kerk kwam aan de orde een in structie van de Kerk van Opperdoes, luiden de als volgtf De Kerk heeft in dezen tijd een bijzon dere taakl Vooral om te bestrijden de we reldgelijkvormigheid, die zulke groote afme tingen aanneemt in 't kunstbewerkte en af geknipte haar bij vrouwen en meisjes, dat toch in strijd is met Gods Woord. De Kerkeraad wil eenstemmigheid en uit spraak in deze zaa'k, dat niet toegelaten wordt tot het doen van Belijdenis en Avond maal, die volharden in deze zaken en zich niet bekeeren en verootmoedigen. Nadat uit de bespreking blijkt, dat deze zaak niet urgent is, daar op de Gen. Synode reeds eerder hierover is gehandeld en deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1