enden. Jonge MAANDAG 18 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No. 15 BY .MAN, en s ipen zou SER ïoes reet Goes. FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS r30 OOES ERS. ■SMEDEN je dracht. kunt lerzeep 11.50 Neerlands 12.15 Bariton, 'iano. 14.00 Het isterspel. 15.45 18.15 Nederl. - jdsd. uitz. 11.00 12.15 Orkest, orkest. 14.00 >t. 15.15 Zang. 1. 16.50 Symph. .00 BNO. 20.00 A vond wij ding. ESTELD r 12 ime Weele ink DAG- DE BAK- •aagd. Bak- kN, Lange 30DE ge- 1NELISSE, rsweg 70, Mei EEN s. POPPE, Mei EEN bij J. (Welzinge). !EN MELD 38EN, Na- vliddolburg. gevraagd 3RE, Oost- CHRISTEL IJ K DAGBLADVOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boejrh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HEVIGE STrflJD BIJ MELITOPOL. KREMENTSJOEG, TSJERNIKOF EN SMOLENSK IN SOWJET-RUSLAND EN IN ZUID-ITALIË. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „De op 15 October gemelde ontruiming van het bruggenhoofd Saporosje voltrok zich volgens de plannen in. het kader van de groote distancieeringsbeweging in het Oosten. Leiding en troepen hebben zich bij de uitvoering van deze beweging schitterend gedragen, en alle wapens, oorlogstuig, ravitailleerings- en eco nomische gbederen over de door den vijand vanuit de lucht en te land bedreigde bruggen over den Dnjepr teruggevoerd. Pioniers heb ben aan de vernieling van de voor den oorlog belangrijke installaties, aan het oversteken van den rivierovergang en aan het op het juiste moment verrichte grondige opblazen van den stuwdam en van alle bruggen een bijzonder aandeel. Aan weerszijden van Melitopol werden grsteren krachtige, bolsjewistische aanvallen af geslagen en in een tegenaanval gevechtsgroepen van den vijand vernietigd. Hierbij maakten onze troepen 648 gevangenen en maakten 50 stukken geschut buit. T^n Zuidoosten van Krementsjoeg zétten de. bolsjewisten ook gisteren met gecon centreerde strijdkrachten hun doorbraakpogin gen voort. Zij werden in zware gevechten voor het grootste deel afgeslagen. Plaatselijke bres sen zijn" gedicht. Meer dan 120 tanks weiden daar vernietigd. Ook op andere plaatsen aan den midden loop van den Dnjepr bleven vijandelijke aanvallen zonder succes. Ten Noordwesten van T s e r it i k o f en tenWesten van Smo lensk duren de zware gevechten onvermin derd voort. In harden afweerstrijd werd elk succes van den vijand verhinderd. De bolsje wisten leden hierbij zware verliezen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front vonden slechts plaatselijke gevechten van geringen omvang plaats. In Zu,id-Italië viel de vijand in den westelijken frontsector onze van de V o 11 u r- n o teruggetrokken gevechtsvoorposten aan. In het gebied van Capua en Campobasso kwam het 'hierbij tot'hevige gevechten. Vijan delijke aanvallen van afwisselende sterkte wer den afgeslagen. Tijdelijk doorgebroken Britsch- Amerikaansche strijdkrachten werden in een nachtelijken tegenaanval teruggeworpen. Van de overige frontsectoren wordt een toenemen de activiteit van artillerie en stormtroepen ge meld. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee vielen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers met goed succes een vijandelijk eilandsteunpunt aan. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven het Weste lijkt rijksgebied en veroorzaakten door het neerwerpen van enkele bommen geringe schade aan gebouwen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht afzonderlijke doelen in Groot-Brittannië. Korte Berichten. (D.N.B.) Met betrekking tot den aanval van Engelsch-Amerikaansche bommenwerpers op Schweinfurt heeft president Roosevelt toe gegeven, dat de Ver. Staten daarbij 60 zware bommenwerpers verloren hebben. (D.N.B.) Het Japansche leger heeft be gin October het offensief geopend tegen een leger van Tsjoengking, dat met de bedoeling Birma te heroveren, geconcentreerd was in Zuid-West-China. v Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-ersatzkommando deelt mede iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen,- ten einde gekeurd te worden voor de waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort: Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. t Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplicht!;] zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatieI 19.10.43, 9-12.00 uur, Breda, Restaurant Modern, Markt. 15-18.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43, 9- 12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmond- str. 16. 15-18.00 uur, Arnhem, Café Royal. 21.10.43, 9-12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel' Gijtenbeek. 22.10.43, 9-12.00 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 15-18.00 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 23.10.43, 9-12.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 24.10.43 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.43, 9- 13.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10,43, 9-14 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuiden- houtscheweg. DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. 94) o— Intusschen blijft gehandhaafd de eisch, dat zij tot den mohammedaanschen gods dienst hebben over te gaan. Tot woede en ergernis van den Turk wei gert het tweetal volstandig: zij denken ér geen moment aan, hun Heiland te verloo chenen. De behandeling, die zij daarna ondergaan, is ergerlijk, een kruis bij hun kruis. Hoe houden zij het vol? Terwijl de sterfte, zoo wel onder de oudere als onder de jongere slaven geregeld voortgang: heeft, behouden zij hun gezondheid. Dat blijkt ook het geval te zijn met den ouden Cornelisz., den Vlaardinger, die in een geheel ander deel van de-plantage werkt. Jochem ziet hem al leen uit de verte. Hij is eiken dag present. ,,'t Is genade Gods", zegt Lemarque eer biedig. Er is een tijd geweest, dat Jochem glim lachen, zoo niet spotten zou met een der gelijke uitspraak. Nu beaamt hij die van ganscher harte. Zóó gaat dat bij een menschentkind, dat ómgezet is. Hoofdstuk XVIL Hoewel Sinjeur Galliard en ook andere kooplui het tegendeel hebben voorspeld, Onze mannen in het Oosten. SS PK Wigforss-O-H-P m. LANDWACHT NEDERLAND WORDT LANDSTORM NEDERLAND. Oprichting van Land- en Stadswachten. Zeshonderd mannen van den Ned. Land storm stonden aangetreden op het binnen plein van een kazerne in ons land, om be- eedigd te worden. De commandeur van den Ned. Landstorm, SS-Oberführer Knapp, sprak als eerste zijn mannen toe. Daarna wees Mussert op de be langrijkheid van dezen dag. Er wordt thans, aldus Mussert, geschiedenis gemaakt en wij moeten daaraan deelnemen. Thans kunnen wij niet meer neutraal zijn en willen het ook niet zijn. In het Germaansche Europa moeten wij hand aan hand gaan en wij zul len de kern van dit Germaansche Europa vormen. Dat dit Europa \veerbaar moet zijn is duidelijk. In de Germaansche weermacht van de toekomst moet Nederland zijn plaats hebben. Thans staan hier 600 man. Eens zullen het er 600.000 moeten zijn, die aan de bescherming van de Europeesche levens ruimte deel zullen nemen. Gij zijt de pioniers aldus spr. Wanneer het noodig zal zijn, wan neer onze kust zal worden aangegrepen, wanneer de Engelsche en Amerikaansche aanvallers ons land tot strijdtooneel zouden uitkiezen, dan zult gij niet aarzelen uw plicht te doen orp den vijand van Europa terug te dringen in zee. In overeenstemming met den Rijkscommissaris en den Höheren SS- und Polizeiführer heb ik bepaald, dat gij in de toekomst niet meer Landwacht zult heeten, maar Landstorm. Als zoodanig zult gij thans geïnstalleerd worden. Mussert las daarna de eedsformule voor. Na de beëediging, welke hierna plaats had werd het woord gevoerd door SS-Obergrup- penführer Rauter. Na in het kort de om vorming van de Landwacht tot Landstorm te hebben gememoreerd, kondigde spr. de op richting van land- en stadswach ten aan. Spr. wees in dit verband op de lange reeks van aanslagen. Toen dezer dagen in Drente weer een Ned. boer, wiens zonen aan het Oostfront strijden, met zijn vrouw 't slacht offer werd van de sluipmoordenaars, was 't duidelijk, dat andere maatregelen moesten worden genomen. Thans zullen nieuwe nationaal-socialisti- wanneer hij althans zijn verschillende in hun oogen wonderlijke ideeën niet liet varen, is Persij een koopman in goeden doen gewor den. Hij is nu koopman en reeder. Zóó ver heeft Galliard het niet eens gebracht. Niet dat het niet zou kunnen. Maar het risico is hem te groot. Je kunt het wagen en gaat het goed, dan is het in orde, en maak je uit stekende zaken. Maar je kunt ook dikke stroppen hebben, die je knauwen. Zóó den ken vele kooplui in Amsterdam er over. Een fregat uitrusten is een klein kunstje. Be manning kun je nog wel krijgen, desnoods door middel van ronselaars, al kan de Com pagnie dat beter en met meer recht doen (Persij noemt het schijn van recht I) maar stel je voor, dat zeeroovers het heele zaakje inpalmen. Die kans lóóp je, de bewijzen zijn er bij tientallen. 't Is wel een waagstuk geweest van Persij, zijn collega's hebben er verbaasd van ge staan. Die rustte me daar een keurig fregat uit, om in den Levant en in de Oostzee ge kochte goederen te halen. Een vertrouwd, deskundig employé gaat mee, om inkoopen te doen. En laat de affaire uitstekend gaanl De man heeft geen enkelen tegenslag. De zaken van Persij breiden zich zóó uit, dat hij een tweede fregat in dienst stelt. De twee schepen stevenen bij beurten naar; de Oostzeelanden en naar den Levant. (Wordt vervolgd.) sche organisaties in het leven worden ge roepen, die tot taak' zullen hebben de be scherming van partijgenooten op zich te nemen en de voedselpositie en de verdeeling der voedingsmiddelen te verzekeren. Dat deze maatregel genomen moest wor den valt terug op een deel der burgemees ters en politiebeambten, die in dezen onvol doende begrip hebben betoond en in gebreke zijn gebleven op de juiste wijze tegen deze aanslagen op te treden. De Ned. nat. socia listen zullen thans den weg der zelfbescher ming bewandelen. De nieuwe stad- en landwacht zal gewe ren dragen. De leden zullen de bevoegdheid hebben om ieder aan te houden voor legiti matie of onderzoek op wapens. Zij zullen den strijd tegen de terroristen a: uinden onder commando van den leider uer W.A. Zondervan en van den voorman der Ger maansche SS Feldmeyer. Winterhulp. Men deelt ons mede, dat ieder, die voor een uitkeering van Winterhulp in aanmerking denkt te komen, zich tot 7 November a.s. kan aan melden bij de buurtschapshoofden, wijk- en blokhoofden van de W. H. N. BATTERIJEN VERKRIJGBAAR. 'Blijkens een officieele mededeeling van den directeur van het rijksbureau voor de metalen- verwerkende industrie kunnen zij, aan wie bat terijen zijn toegewezen, zich thans weder tot hun leverancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. Leveranties van batterijen, gedaan op grond van koopvergun ningen, voorzien van het stempel „speciale toewijzing", mogen niet worden herhaald. DIPHTHERIE, KINDERVERLAM MING EN DYSENTERIE. Blijkens de St. Crt. van 15 October zijn in de week van 39 October aan nieuwe gevallen van besmette lijke ziekten aangegeven voor het geheele land typhus 28 (vorige week 19), dysenterie 228 (326), roodvonk 606 (630), diphtherie 1530 (1509), kinderverlamming 93 (121), malaria 23 (36). KRIJGSGEVANGENEN 'Jl JAVA. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen op Java beneden de rang van off'cier, beginnende met de letters Mi tot er. met de letter Q Zij, die inlichtingen wenschen omtrent voren bedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatie-bureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, onder opgave van naam, voor namen, geboortedatum en -plaats en zoo moge lijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. - RADIOTOESTELLEN VAN GE- EVACUEERDEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat geëvacueerden, voorzoover zij in het bezit zijn van radiotoestellen, welke zijn opgeborgen in verzegelde vertrekken in de door hen verlaten woningen, hierdoor niet zijn ontheven van hun verplichting om hun toestel vóór 20 dezer in te léveren. Zij kunnen hiertoe, ook indien zij thans in een andere gemeente verblijf houden in hun tegenwoordige woonplaats de tusschenkomst der politie inroepen, die dan zorgt voor de ontzegeling van het bedoelde vertrek om dit, na verwijdering van het in te leveren toestel opnieuw te verzegelen. Hetzelfde geldt ten aanzien van geheel af gesloten woningen van geëvacueerden, en die daarin een of meer radiotoestellen hebben ach tergelaten in welk geval de politie voor de opening en weder sluiting dier woning zorgt.. Nog slechts eenige dagen is er gelegenheid om zijn radio-toestel, in te leveren. Aange ven bijHoofdbestuur PTT, Roggestraat 13, Arnhem. Inleveren bij burgemeester of aan politiebureau. COMMUNISTISCHE WOELARBEID GESTRAFT. Doodvonnis voltrokken tegen Louis Jansen en Jan Dieters. 's-GRAVENHAGE. Officieel wordt be kend gemaakt: Het door het Duitsche Obergericht op 24 Aug. 1943 tegen de communisten Louis Jan- s-.-u en Jan Dieters uit Amsterdam gevelde A.odvonnis is na onderzoek van de gratie- verleening voltrokken. Jansen en Dieters, die reeds vóór den oor log hooge functies bekleedden in de commu nistische partij, hebben ook de laatste jaren deze vernietigende agitatie voortgezet en in belangrijke mate sabotage bedreven. Hieromtrent verneemt het ANP nog de volgende bijzonderheden De beide veroordeelden behoorden sinds de jaren 1930 en 1931 tot de toen nog tófe- gelaten communistische partij. Reeds in het jaar 1938 bekleedden zij hooge officieele functies. Toen de CPN in Juli 1940 door de bezettende overheid werd ontbonden en elke verdere actie aan haar werd verboden, richt ten Jansen en Dieters een illegale commu nistische organisatie op. Als toonaangevende en verantwoordelijke leden van de leiding hier te lande waren Jansen en Dieters in ze- ker opzicht de ziel van deze illegale agitaties Zij waren voor die taak bijzonder geschikt, daar zij de door het Komintern te Moskou uitgegeven parolen tot richtsnoeren voor de ontketening van machinaties der wereldrevo lutie heel nauwkeurig kenden. Volgens hun eigen mededeelingen zijn Jansen en Dieters vóór den oorlog minstens eenmaal in Mos kou geweest om instructies in ontvangst te nemen. Zooals alle andere communistische lands- organisaties moest ook deze organisatie door het aanzetten tot stakingen en door terreur de roode wereldrevolutie helpen voorberei den. Zoo was b.v. het bloedige oproer in Amsterdam in 1934, dat door de toenmalige Ned. regeering slechts door gebruik van mi litaire machtsmiddelen kon worden onder drukt, te wijten aan den woelarbeid der CPN hetgeen duidelijk gebleken is uit de beken tenis van de beide veroordeelden. Ook op buitenlandsch politiek gebied handelde de CPN volgens de aanwijzingen van Moskou. In de aanwerving van vrijwilligers en het bijeen brengen van geldmiddelen voor het rood- Spaansche leger had de beklaagde Dieters, als leider van de inzamelingsactie in Ned. een toonaangevend aandeel. In deze eigenschap is Dieters toen ook'naar Spanje gereisd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de roo de leiders. Ook na het verbod van de CPN door de bezettende overheid in Juli 1940 werd het contact met Moskou gehandhaafd. Reeds de oprichting van de illegale organisatie ge schiedde volgens richtsnoeren, die door de Komintern aan de communistische landsor- ganisaties waren uitgegeven voor het geval zij verboden werden. Onder den druk der omstandigheden ver anderde de CPN weliswaar haar vormen van organisatie, maar haar practijken bleven de zelfde. in den winter van 1940 zette zij aan tot een staking bij de werkverschaffing te Amsterdam en in NoordrHolland, en in het voorjaar van 1941 riep zij op tot een alge- meene staking, een ophitsing, die in de da gen van 25 en 26 Febr. ook eeltig succes had. Een andere poging, om op' 6 Maart 1941 een staking te verwekken, mislukte. Aan de or ganisatie van deze staking heeft vooral Jan sen een groot aandeel gehad. Na het uitbreken van den oorlog tegen de Sovjet-Unie in Juni. 1941 kreeg de illegale CPN uit Moskou nieuwe richtsnoeren ter verscherping van haar actie. Speciaal eischte Moskou toen de vorming van groepen par- tisanen, die met gebruikmaking van patriot tische denkbeelden, daden van terreur en sa botage moesten plegen. De beide beklaag den besloten tot het uitvoeren der eischen van hun Moskousche lastgevers, en inder daad werd toen een z.g. „moordcentrale" op gericht, die daarna meer dan 60 daden van sabotage op Ned. gebied heeft gepleegd. Om de uitvoering der misdadige aanslagen te waarborgen, schrokken de beklaagden voor geen middel terug. Zij hebben zelfs toegegeven, dat een lid van hun eigen orga nisatie, dat hun niet volkomen betrouwbaar leek, op hun bevel werd vermoord. Een an der lid van hun organisatie is aan dit lot slechts ontkomen door het tijdige ingrijpen der politie. Volgens de eigenmededeelingen van de be klaagden, dienden alle ondernemingen over eenkomstig den wil van de bolsjewistische machthebbers te Moskou ertoe, de openbare orde in Nederland omver te werpen, de be zettende macht schade te berokkenen en het land rijp te maken voor een bolsjewistisch bewind. Het is daarbij niet zonder belang, dat vol gens hetgeen in het proces werd geconsta teerd, door Mds'kou in de eerste maanden van het jaar 1943 aanwijzingen zijn verstrekt voor de illegale communistische organisaties in West-Europa, volgens welke toebereidse len getroffen moesten worden voor een la tere uitgebreide uitwisseling van bevolking met het doel, de voor een communistisch be wind ongeschikte elementen te verwijderen en op hun plaats betrouwbare bolsjewisten te vestigen. Als leidende kopstukken van deze organi satie waren Jansen en Dieters gewetenloos genoeg, om gebruik te maken van elke kans die zich aan hen voordeed om dit hun ge stelde doet te bereiken. De houding van be paalde Nederlanders, die elke daad van sa botage als een vaderlandslievende handeling prijzen, kwam hun daarbij zeer van pas. On omwonden verklaarden (Ie beklaagden, dat juist de argeloosheid van deze kringen voor de aan ledental zeer kleine terreur- en sabo tagegroepen der illegale communistische or ganisaties pas de voorwaarden gebracht heeft voor de uitvoering van de afzonderlijke mis daden, die gericht waren op het verre doel van de omwenteling. Beide beklaagden verklaarden, dat de so ciale wantoestanden na den eersten' wereld oorlog hen in de armen van het communis me gedreven hadden. Jarenlange werkloos heid en het gebrek aan uitzicht om onder 't wanbegrip der vroegere regeeringen en der vroeger heerschende partijen ooit door een beroep en door sociale omstandigheden ge- baarborgd leven te kunnen leiden,, hadden in hen onder den invloed der communistische gedachtenwereld een haat doen ontwikkelen tegen eiken bezittende zonder meer. De misdadige methoden, die Moskou hun had voorgeschreven en de verschrikkelijke gevolgen van hun vernietigenden arbeid had den den laatsten tijd bij hen in toenemende mate een afschuw van hun eigen leven doen verwekken. Zij hadden tenslotte duidelijk ingezien, dat langs dien weg in geen geval eeti betere toekomst zou ontstaan voor het Ned. volk en vooral niet voor de arbeiders. Het was hun echter duidelijk geweest, dat de eenmaal door hen ingeslagen misdadige weg ook henzelf in het verderf zou storten. Door de voortdurende misdadige hande lingen der beklaagden was volgens par. 1 der „Ordnungsschutzverordnung" van Mei 1943 de toedracht der sabotage gebleken, die met den dood gestraft moet worden. Verduisteren: Van 17 tot én met 23 October 1943 's Avonds van 17.45 u., 's morgens tot 7 u. MAANDAG 18 OCTOBER 1943. Maakt dan mijn blijdschap volkomen door eensgezind te zijn, één in liefdebetoon, tén van ziel, één in streven, zonder zelfzucht of ijdel eerbejag. Philipp, 2:2. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 3 t/m 9 Oct. kwamen er in ons land 2,530 (2659) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1530 (150 9diphtherie, 606 (630) roodvonk, 228 (326) dysenterie en 93 (121) kinderverlamming. Zeeland had 31 (40) gevallen, n.l, diphthe rie9 in St Annaland, 3 in Krabbendijke en Middelburg, 2 in Eikerzee en Souburg en 1 in St Maartensdijk; roodvonk: 2'in Bres- kens en Driewegen Nen 1 in Groede, Water landkerkje en Westkapelle; malaria: 3 in Middelburg en 1 in Terneuzen. Benoemd tot waterschout te Vlissingen dhr A. O. F. W. C. Gasinjet, voorheen fun- geerend waterschout. Middelburg. De Middelburgsche ingezetenen, die tijde lijk in Noord-Brabant verblijven, zouden gaar ne de beschikking hebben over nog enkele ge zelschapsspelen, zooals domino, damspel, hal- maspel, speelkaarten e.d.grootere spelen des- gewenscht ter leen. Wie kan en wil daaraan helpen? Mededeeling s.v.p. aan de afd. So ciale Zaken ter Gemeente-Secretarie, Kamer 16, Middelburg, Molenwater 4a. Proces-venbaal werd opgemaakt tegen P. S., C. K. en A. P. M. allen alhier, wegens het koopen 'en verkoopen van een schoenenbon, tegen C. W. W., J. K. en A. L., allen alhier, wegens het koopen en verkoopen van zeep te gen te hooge prijzen en zonder bon of toe wijzing. M. v. H. deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel, dat hij achter een café gezet en op slot gedaan 'had, maar dat 1% uur later verdwenen bleek te zijnT P. K. te N. en St. Joosland kreeg een politioneele waarschuwing, omdat hij de Korte Delft in verboden richting bereed. Vlissingen. Dinsdag 26 October a.s. zal de installatie plaats vinden van den nieuwen burgemeester den heer P. C. Callenfels. In het kanaal raakte een boot in brand. De inzittenden sprongen te water, redden zich zwemmende of werden door toesnellenden uit Zon op 7.10, onder 17.40. Maan op 21.00, onder 12.22. L. kw. 21 Oct. N. maan 29 Oct. Die mijns harten vrede zijt, En de eenig ware ruste, Reine bron van klare lusten Zuiv"re zon van zaligheid Laat mij willen en niet willen, Wat Gij wilt en niet en wilt, Blijde gaande door het stille Leven in uw vree verstild, Buiten U is niets dan strijd, Niets dan moeiten, niets dan zorgen Laat mij, in Uw rust geborgen, Rusten gaan in eeuwigheid. JAQUELINE v. d. WAALS. NED. HERV. KERK. Drietal: te Amers foort (vac. Ds K. J. v. d. Berg), A. J. Brink man te Zegveld, J. D. van Hof te Delfshaven en A. A. Koolhaas te Daarle. Aangenomen paar Franeker, M. G. Rosbergen te Blijham (Gr.). Bedankt voor Schoonhoven, J. O. Stel wagen te Opheusden. GEREF. KERKEN. Drietal: to Lippen- huizen-Hemrik (Evang. pred.), O. v. d. Boom, hulppred. te Rotterdam, A. J. Bos, hulppred. te Enschedé en R. Kooistra, hulppred. te Lip- penhuizen-Hemrik. Beroepen: te Eindhoven (3e pred. pl.), G. Toornvliet te Wolfheze; te Tilburg-Breda (Evang.), M. v. d. Bosch, hulppred. te Breda; te 's-Hertogenbosch (voor Evang. te Oss c.a.), L. Zielhuis, cand. te Grave. Aangenomen naar Wateringen, S. Roos jen, hulppred. te Amsterdam. GEREF. GEM. Tweetal: te Middelburg, T. Dorresteijn te Opheusden en A. v. Stuyven- berg te Yerseke. EVANG. LTJTH. KERK. Z,e stal: te 's-Gravonhage (vac. Dr O. Riemers), Dr P. Boondermaker te Hilversum, A. Bi. ton Bvug- gencate, hulppred. te Rotterdam, G. J. Duyven- dak te Utrecht, O. F. Nolte te Middelburg, O. Pel te Nijmegen en A. W. de Wit te Delft, HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemd te Lichtenvoorde en Sloten (N.-H.), J. R. H. Heidema, cand. te Wolfheze. Geref. Kerken. Aangenomen naar Spijk (Gr.), P. Westra, cand. te Buitenpost; naar Amsterdam-N., D. K. Wïelenga, cand. te Zaandam. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds W. Glashouwer, gekomen van Muiderberg, is in de onlangs ingestelde 2e pred. plaats in de Ned. Herv. Gemeente van Nijverdal, door Ds A. Hijmans van Nijverdal 'bevestigd - met Hand. 1033. De intreetekst was. Ez.''34 23. Wegens vertrek naar de Herv. Evange lisatie te Rijswijk (Z.-H.) nam Ds F. C. Willekes afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Amerongen, sprekende over 2 Cor. 2: 15. Ds D. Los, Ned. Herv. predikant te Maasdijk (Z.-H.), die met emeritaat gaat, nam afscheid met Rom. 8: 35 en 37. Na bevestigd te zijn door zijn vader, Ds P. van der Veer te Amsterdam, met Jes. 40: 68, deed Ds H. v .d. Veèr, gekomen van Warga, zijn intrede in de Ned. Herv. Gem. van Enkhuizen, met een predikatie over Hand. 3: 6. Geslaagd te Utrecht-voor het apothekers assistent-examen mej. W- M. van Liere te Bilthoven. Geslaagd voor het notarieel examen '43 (3e ged.) J. 'Dobbelaar te Middelburg, J. Huyssen te Ternpuzen, A. A. Moggré.te Schoondijke, B. Stasse te Zierikzee en A. A. Waverijn te Kruiningen. Benoemd tot onderwijzer te Oolijnsplaat de heer S. de Korte Sz., thans distributie-amb tenaar te Tholen. het water gehaald. Een hunner, die blijkbaar niet kon zwemmen, verdween in de diepte. Na aangewende pogingen werd hij na ongeveer 10 minuten uit 'het water gehaald. Een politie ambtenaar paste daarop kunstmatige adem haling toe. In bewusteloozen toestand is de drenkeling echter naar het ziekenhuis vervoerd moeten -Worden. (P.Z.C.) Goes. Proces-verbaal is opgemaakt tegen M. W. te Kloetinge, die geen persoonsbewijs kon toonen. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Vorige week kon men zich ter secretarie dezer gemeente doen inschrijven voor de inenting tegen diphtherie. De bevol king heeft van deze gelegenheid goed gebruik gemaakt, ruim 330 personen deden zich in schrijven. De landbouwer H. J. N. alhier deed bij de marechaussee aangifte van de vermissing van een schaap uit een weide bij diens woning. Een onderzoek' wordt ingesteld. YERSEKE. De eerste oesters zijn rèeds verzonden. De vraag uit binnen- en buiten land is zeer goed. De groei is iets minder dan verleden jaar. De kuilvisscherij, die door plm. 15 vaar tuigen uit onze gemeente wordt uitgeoefend levert over het algemeen een goede boter^ ham op. Bliek is in hoofdzaak de vangst. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. De vangsten der kuilvisscherij waren vorige week goed loonend, die van bot waren zeer gering. Mossels werden beperkt aangevoerd, terwijl de kwaliteit veel te wen schen overlaat. De verzending van oesters was goed en de prijzen waren zeer hoog. SCHERPENISSE. Door een correspondent is gemeld, dat de lagere landbouwschool, welke hoogstwaarschijnlijk alhier zal geves tigd worden, uitgaat van de Landstand. Dit is onjuist. De school wordt gesticht door het Rijk. (Z. Nsb.) Slachtoffer van moordaan slag. Nadat zich reeds Vrijdagavond twee personen aan de afgelegen woning -van den heer Dobbelman te Wiessel (Gld.) hadden ver voegd, doch hem toen niet te spreken konden krijgen, kwamen Zaterdagmorgen om 8 uur deze bezoekers terug. De heer D. begaf zich daarop naar de voordeur. Eenigen tijd later vond men op den stoep van de woning het lijk van den heer Dobbelman. riÉI

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1