WOENSDAG 13 OCTOBER 1943 55c Jaargang, No, 11 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD *EN HART KERK EN SCHOOL BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening rio. 44455. Tel. no". 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. BOLSJEWISTISCHE AANVALLEN AFGESLAGEN. - IN ZUID-ITALIE SLECHTS PLAATSELIJKE GEVECH TEN. - ENGELAND KRIJGT STEUN PUNTEN OP DE AZOREN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Tusschen de Zee van A z o w en S a p o- r o s j e is de kracht van de vijandelijke aan vallen, als gevolg van de den dag tevoren geleden zware verliezen, 'verzwakt. De Sow- jets werdeh opnieuw overal teruggedreven. Ook aan de overige sectoren van het Ooste lijke front, vooral aan den Midden- Dnj epr, aan den mond van de P r i p e t, in het gebied, ten Zuiden van Gomel en ten Zuid-Westen van Welikije Loeki mis lukten vijandelijke aanvallen. Irf het verloop van de felle gevechten gingen onze troepen op verscheidene plaatsen, krachtig gesteund door de luchtmacht, tot succesvolle tegenaanvallen over. In de gevechten der laatste weken heeft zich ten Noorden van de Zee van Azow d'e Mittel Deutsche 13e divisie pantserjagers onder be vel van kolonel Hauser bijzonder onderschei den. Aan het front van Zuid-Italië onder nam de vijand slechts in dencentralen sector eenige plaatselijke aanvallen. Een tijdelijke bres werd in een tegenaanval gezuiverd. Aan de overige deelen van het front drongen vijan delijke strijdgroepen bij toenemende activiteit van dé artillerie tot onze gevechtsvoorposten door. In de wateren van den Dodekanesos bracht de luchtmacht een vijandelijk oorlogs vaartuig tot zinken en bombardeerde met goede uitwerking eilandsteunpunten van den vijand. De kommodore van een eskader jachtvlieg tuigen, luitenant-kolonel Hans Philipp, drager van het Eikenloof met de zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, vond in een luchtgevecht den heldendood. Met hem verliest de luchtmacht één der voortreffelijkste jachtvlieg'.rs en groepscommandanten, die 206 overwinningen in de lucht heeft behaald. Weinig actie aan Italiaansch front. Van het Italiaansche front worden de laat ste dagen geen belangrijkegevechten gemeld. Volgens een mededeeling van bevoegde Duit- sche militaire zijde hebben de Britsche en Amerikaansche troepen opnieuw getracht de passen in de Apenijnen te veroveren. Dat is hun echter niet gelukt. De toestand ten Noor den van Napels is stationnair. De geallieerde druk op de Adriatische kust houdt aan. De slechte weersomstandigheden zijn wel een der factoren dat de strijd in Italië slechts lang zaam voortgang vindt. (S.P.T.) De operaties in Rusland. BERLIJN, A.N.P, Nadat van Sovjet- Russische zijde nogmaals een poging was ge daan, aan het front tusschen Saporosje en de Noordkust van de Zee van Azof een door braak te forceeren, waartoe sterke strijdkrach ten waren opgesteld', is het ook in dézen sec tor weder aanmerkelijk stiller geworden en van Duitsche zijde meent men dan ook te kun nen zeggen, dat deze aanval mislukt is. Ook aan den midden Dnjepr, waar aanvallen en tegenaanvallen elkaar afwisselen, blij ft de strijd binnen beperkte afmetingen. Ten Westen van Smolensk hebben de bolsje wisten hun pogingen, door het Duitsche front te breken, blijkbaar nog niet opgegeven en zij blijven hier verwoed' aanvallen. In dezen sec tor hebben de Duitschers thans een verkorte verdedigingslinie betrokken. Ook in het gebied ten Zuidwesten van Welikije Loeki hebben de •aanvallen der bolsjewisten, die naar men weet de Duitsche verdedigingsstellingen zijn bin nengedrongen, nog niets aan hevigheid verlo ren. Al deze aanvallen zijn echter, naar men te Berlijn verklaart, tot dusver afgeslagen. Na de regens der voorafgaande weken is het weer thans overal aan het Oostelijke front zoo, dat de operaties hiervan nog geen hinder on dervinden. AZOREN STEUNPUNT VOOR ENGELAND. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren in het Lager huis medegedeeld, dat de Portugeesche re geering zich op Britsche verzoek bereid heeft verklaard, Engeland bepaalde faciliteiten op de Azoren toe te staan, opdat de Britsche koopvaardij op den Atlantischen Oceaan be ter beschermd kan worden. De overeenkom sten zijn, naar Churchill zeide, van tijdelij- ken aard, zoodat alle Britsche strijdkrachten bij het einde der vijandelijkheden van de Azoren teruggetrokken zullen worden. Groot Brittannië zal den Portugeezen op de Azo ren den noodigen militairen en anderen aan voer doen toekomen. De overeenkomst, al dus beweerde Churchill, bevat niets, dat op de eene of andere wijze invloed zou kunnen VERRADERS. Judas Iscarioth: „Ik ben de grootste verrader, die er bestaat." Victor Emanuel: „En wat denkt U van mij, collega?" Zuk-Orbis-Holland-Pax m. oefenen op de nog steeds bestaanden wensch der Portugeesche regeerjng, een politiek van neutraliteit op het Europeesche vasteland te handhaven en daardoor een vredeszone op het Iberische schiereiland te vormen. (DNB). De Portugeesche regeering heeft gistermiddag den tekst gepubliceerd van de verklaring, door de Engelsche regeering in het Lagerhuis afgelegd, in overleg met de Portugeesche regeering. Ten aanzien van dgze verklaring, aldus de officieele mededee ling, meent de Portugeesche regeering te moeten naar voren brengen, respectievelijk toevoegen in de eerste plaats, dat de regee ring er steeds op gewezen heeft, dat, hoewel zij oprecht wenschte de neutraliteit te hand haven, zij deze neutraliteit als aan voor waarden gebonden beschouwde, met het oog op een eventueel in werking treden van de Engelsch-Portugeesche alliantie, zooals dat het geval zou zijn, wanneer de Britsche re geering met een beroep op de alliantie facili teiten zou verlangen; in de tweede plaats, dat de Portugeesche regeering, die steeds de verplichtingen, voortvloeiende uit het niet-aanvalsverdrag en de aanvullende pro tocollen met Spanje, is nagekomen, heeft kunnen constateeren, dat in dit opzicht de Portugeesche politiek door de Britsche re geering niet slechts gerespecteerd, maar met sympathie gadegeslagen is. De Portugeesche regeering heeft in Spanje reeds een uitvoe rige verklaring over deze aangelegenheid der Engelsch-Portugeesche betrekkingen afge legd. De diplomatieke correspondent van het DNB, Dr Sigfried Hom, schrijft „De door Churchill medegedeelde Anglo- Portugeesche overeenkomst betreffende het beschikbaarstellen van lucht- en vlootbases op de Azoren, heeft in Berlijnsche politieke kringen geenszins verrassing gewekt, aange zien sedert eenigen tijd een toenemende ac tiviteit van Engelsche en Amerikaansche agenten te Lissabon en Oporto kon worden waargenomen en de laatste dagen de ge ruchten over een aanstaande Anglo-Ameri- kaansche actie tegen deze Portugeesche eilandengroep talrijker werden. Men hoort in Berlijnsche politieke kringen de opvatting, dat Portugal zeer klaarblijke lijk zich onder sterken Anglo-Amerikaan- schèn druk bereid verklaard heeft tot de concessies, die in Engeland en de Vereen. Staten onmiddellijk worden naar voren ge bracht als buitengewoon waardevolle cre- ditpost in hun strijd tegen Duitschland en dan ook propagandistisch uitgebuit worden". Nogmaals de Zweedsche pers. Minister Göbbels heeft zich in het jongste nummer van Das Reich met de houding van de Zweedsche bladen beziggehouden en hun ge zegd, dat zij niet moeten vergeten, dat de Duitsche soldaten in het Oosten ook voor Zweden het bolsjewisme bevechten, „Wien dankt de Stockholmsche pers de vrijheid zich te verheugen over de terugtrekkende bewegin gen van onze weermacht aan het Oostelijke front? Toch slechts het feit, dat deze weer macht zoo ver voor de Zweedsche grenzen halt houdt, dat het Zweedsche volk geen angst be hoeft te hebben Uitermate verontwaardigd toonde zich de Völkische Beobachter 'over het feit, dat de eer van den Duitschen soldaat beleedigd is, o.a. door Aftontidningen, het blad van de Zweedsche vakvereenigingen, dat Duitsche sol daten „robots" had genoemd, „die op bevel gevangenen mishandelen, moorden en brand stichten". Al evenzeer met de neutraliteit in strijd acht de Duitsche pers het feit, dat Aftontid ningen en Göeborgs Handelsoch Sjöfartstid- ning zich bezig houderi met de z.g. schuld- vraag,-van het Duitsche volk en bestraffing vragen, na den oorlog, van alle Duitschers op grond' van de „door Duitschland begane mis daden". „Ook-deze oorlog zal afloopen, zegt de Völkische Beobachter en we zullen menig woord van vijanden en van zoogenaamde neu tralen van nu vergeten, dat zij dan liever niet gesproken zouden hebben. De eerloosheden en uitbraaksels, welke men zich thans in Zweden veroorlooft, zullen echter onvergeten blijven." Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-ersatzkommando deelt mede iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de waffen-SS of de landwacht. TJjdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS- wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmeldenzij, die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, 'kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door- slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 18.10.43, 9-14.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.10.43, 9-12.00 uur, Breda, Restaurant Modern, Markt. 15-18.Q0 uur, Den Bosch, Hotel. Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43, 9-12.00 uur, Venlo, Deut sches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 uur, Arnhem, Café Royal. 21.10.43, 9-12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 15- 18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10.43, 9-12.00 uur, Assen, ConccrthuL a. d. Vaart. 15-18.00 uur, Groningen, Concerthuis Foele- straat. 23.10.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43, 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.43, 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245, 26.10.43 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangsla- ger, Leusderweg. 27.10.43, 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg Onze mannen in het Oosten. SS PK Stengl-O-H-P m. Aardappelschillen in de groote steden. Het ophalen van aardappelschillen in de grootere steden is zoodanig georganiseerd, dat het slechts van de huisvrouw afhangt, of elk schilletje in de koeienmaag terecht komt. Als de goedgevulde schillenemmer op tijd klaar staat, zorgt de ophaler voor de rest. In Amsterdam alléén al komen 330 van ge meentewege aangestelde ophalers driemaal per week aanbellen bij de bewoners van de wijk, waarvoor zij eenv inzamelvergunning hebben. Het ^taal van hun opbrengst is 900 ton afval per week. Rotterdam met 185 op halers brengt het tot 600 ton. L; Den Haag wordt door 180 ophalers 400 ton bij elkaar gebracht. Utrecht met 40 ophalers bereikt 135 ton per week. Onze vier grootste steden bij elkaar zor gen er op die wijze voor, dat met ruim 2000 ton afval een 10.000 stuks melkvee per week wordt gevoed. Zorgt er voor, huismoeders, dat die schillen van uw huisgezin als ge de aard appelen niet in de schil eet er steeds bij zijn. WINTERHULP. De eerste groote straatcollecte van W.H.N. belooft, naar ge meld wordt, veel goeds voor het komende seizoen. De cijfers, die zijn binnengekomen, wijzen op een stijging over het geheele land Er s^ijn zelfs plaatsen, waar 100 pet. meer in de bekende roode bussen ontvangen is dan het vorige jaar. De eerste lijst-collecte zal in den loop van deze week beginnen. In de maand Sept. is aan giften een bedrag van f 49.238.98 ontvangen. PROV. COMMISSIE ZEELAND VAN HET NED. BIJBELGENOOT SCHAP. Onder leiding van Ds H. v. d. Vis te Goes vergaderde aldaar de Prov. Commis sie Zeeland van het Ned. Bijbelgenootschap met de afgevaardigden der afdeelingen. Van wege de omstandigheden was de opkomst der afgevaardigden niet groot. Verscheidene afdee lingen waren niet vertegenwoordigd. De voor zitter opende met Schriftlezing en gebed en sprak zijn blijdschap er over uit, dat de arbeid van het N.B.G., die zoo rijk gezegend is, voortgang kan vinden. Hij wekte de aanwe zigen op daarin trouw te zijn. Ds D. E. Boeke, de secretaris van het N.B.G., werd hartelijk verwelkomd. Bij de behandeling van het agen dum voor de a.s. vergadering van de centrale commissie Binnenland werd algemeen bezwaar' gemaakt tegen de voorgestelde districtsindee- ling. Schouwen en Duiveland wenschte men v'jt bij Noord-Brabant ingedeeld te zien, even- n Thoten, maar bij Zeeland te laten. Indien mogelijk zou het wel aanbeveling verdienen van tijd tot tijd: op Schouwen-Duiveland een streekvergadering te houden. Geadviseerd zal worden twee commissies voor Zeeland in te stellen, n.l. te Middelburg voor Walcheren en West-Z.-Vlaanderen en te Goes' voor overig Zeeland. Ds Boeke gaf daarna een uiteenzet ting van den stand van zaken met betrekking tot de organisatie en het secretariaat en van den Bijbelverkoop, alsmede van de rantsoenee ring die moet worden toegepast. De Friesche Bijbel was in korten tijd uitverkocht. Een nieuwe druk gaat ter perse. De Psalmen in de nieuwe vertaling zullen waarschijnlijk iri December verkrijgbaar zijn. Ook werd mede gedeeld, dat de Bijbelvoorziening der in het buitenland te werk gestelden kan voortgaan. Opgewekt werd om kerkcollecten voor het N. B. G. te houden, waar dit nog niet gebeurd is. Daarna werd mededeeling gedaan van de werk plannen der afdeelingen in den a.s. winter. Verschillende Bijbeldagen, tentoonstellingen, samenkomsten enz. zullen weer worden gehou den. Als afgevaardigde naar de vergadering van de centrale commissie Binnenland op 18 Nov. a.s. te Amsterdam werd benoemd Ds J. Batelaan te Tholen (secundus Ds v. d. Vis). Op 6 Maart 1944 zal de Prov. Comm. weder om vergaderen. COMPETITIE Z.K.B. Uitslagen: Uni- tas IVolharding II 62; VitesseTogo 51; TjobaSeolto II 31; DiosDe Poel 36; Waarde—K.V.W. 3—1; S.V.K.—D.S.V. 0-6. Stand 2e klasse B: Unitas I 12 9. 3 0 21 37—16 Vitesse 12 7 1'. 4 15 34—21 Togo 11 5 2 4 12 2 7—26 Seolto 10 5 1 4 11 25—16 Vios 8 2 3 3 7 8-11' S. D. O. 10 3 2 5 6*) 19—26 Zeelandia II 9 1 2 6 4 13—26 Volharding II 8 0 2 6 2 7—28 S.D.O. 2 verliespunten. Unitas I kampioen. Stand 3e klasse B: Tjoba 12 11 1 0 23 63—16 Unitas II 9 6 1 2 13 32—12 De Poel 12 5 3 4 13 26—29 S. V. H. 9 5 2 2 12 28—29 Seolto II 9 3 2 4 8 22—23 V. D. B. 10 2 3 5 7 21—24 Luctor II 9 3 0 6 6 17—36 Dios 8 1 1 6 3 15—26 D. O. S. 8 0 1 7 1 938 Tjoba kampioen. Verduisteren: Van 10 t/m 16 October 1943: 's Avonds van 18 u.'s Morgens tot 6.45 u. Benoemd tot gezworene van het water schap Waarde, J. Zandijk te Krabbendijke tot dijkgraaf van het waterschap Baarland, A. J, Bruggeman te Oudelande; tot voorzitter van het bestuur van het waterschap De Prins Hendrikpolder, W. C. van Nieuwenhuijzen te St. P'hilipsland en tot dijkgraaf van den Cam- pens Nieuwlandpolder, J. Mol en tot plaatsver vanger van den dijkgraaf P. de Putter, beiden te Kamperland (Wissenkerke). LOODGLANSZIEKTEBESTRIJDING Te Zierikzee hield Dr Hus uit Wageningen voor de Loodglansziektecommissie een voor dracht over de loodglansziekte. Na een be spreking van de ziekteveroorzakende zwam, behandelde Ir Hus de bestrijding en de op richting van een z.g. loodglknsfonds. De heer Hogeweg, directeur der Rotterdamsche vei ling, deelde tenslotte mee, dat een fonds als bovenbedoeld zal Worden opgericht. De ver schillende fruittelers, die mede ter vergade ring waren, zullen gemiddeld f 2.50 per HA. bijdragen, daar in totaal het benoodigd be drag op f 1200 wordt geraamd. Vlissingen. Bij de politie kwam weer aangifte bin nen van het wegnemen van fietsen, die een oogenblik onbeheerd stonden. Een pakhuis in de Marinestraat werd opengebroken en van een daar staande transportfiets werden de binnen- en buitenbanden ontvreemd. Goes. C. J. M. kreeg een politioneele waar schuwing, omdat hij '.s avonds fietste zonder rood achterlicht. J. M. maakte zich aan de zelfde overtreding schuldig en had bovendien geen persoonsbewijs bij zich. Hij kreeg een proces-verbaal. Tegen verschillende perso nen is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der ijkwet. De eerste vergadering Van de Ned. Mij. V. Tuinbouw en Plantkunde, afd. Goes en O. in dit seizoen had Dinsdag plaats en werd door den voorzitter, dhr K. Goudzwaard met een hartelijk welkomstwoord geopend. Het .winterprogramma werd uiteengezet, Er zul len w'.sv huereBsa.i'e lezingen gehouden worden. Na de> pauze werd het plantenmate- riaal besproken: verschillende besheesters, najaarsbloeiers en mooie herfsttinten en een nieuwe groente, alles zeer aantrekkelijk. Er lag eenige nieuwe lectuur ter inzage. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Toén de vertegenwoordi ger M. K. van de Gebr. van Hout te Mill de in het Jachtbosch alhier liggende 300 popu- lierenstammen opmat, bleek hem, dat eenige stammen geheel en van andere de boven stukken waren ontvreemd. Hiervan werd aangifte bij de marechaussee alhier gedaan, welke een onderzoek in stelde. Van dezen diefstal werd C. T. te 's-Heerenhoek ver dacht, die werd aangehouden en een beken tenis aflegde. Hij had het hout verkocht aan 2 inwoners van 's-Heerenhoek en een ge- deelt^ aan een klompenmaker ter vervaardi ging van klompen. Het hout, de vervaardig de en gedeeltelijk vervaardigde klompen wer den in beslag genomen. YERSEKE. Dakpannen voor de oestercultuur. Het gemeente bestuur is er thans definitief in geslaagd, met medewerking van de betrokken hoogere instanties, de momenteel in het land beschik bare Oud-Hollandsche dakpannen (z.g. hol le pannen) rond 300.000 stuks, vrij te krijgen en aan te koopen voor de panoestercultuur. Zoodra de transportmoeilijkheden zijn op gelost, kan met 't vervoer uit diverse plaat sen naar Yerseke een aanvang worden ge maakt en zullen de pannen, door bemidde ling van de Yerseksche Visschersleenbank, onder de belanghebbenden volgens bepaalde maatstaven zoo billijk mogelijk worden ge distribueerd. In de eerste plaats zullen de bedrijfjes van de kleine, speciale panoesterkweekers, zoo danig worden aangevuld, dat hun in normale omstandigheden een zeker bestaansminimum is verzekerd. Verder zal bij de toewijzing zooveel mogelijk rekening worden gehouden met de in de laatste jaren geleden vorst- en stormschade, welke 'niet kon worden aan gevuld tot op heden. Op deze wijze zullen ruim 40 personen geholpen kunnen worden. KRUININGEN. Zaterdag werd alhier de nieuwe streekleider van den Nat. Jeugd storm, Zuid-Be. Oost, oppervaandrig K. de Kunder, geïnstalleerd, waarbij ook de Goe- sche jeugdstorm vertegenwoordigd was. De voormalige streek Zuid-Beveland is nu ge splitst in streek „Z.-Bev. Oost" en streek „Z.-Bev. West", aangezien dit noodzakelijk was gebleken. Er werd een propaganda- marsch door het dorp gemaakt en na den gezamenlijken maaltijd in de gymnastiek zaal van de O. L. school hield de voormalige streekleider van Z.-Beveland een korte toe spraak, waarin hij de leiding overgaf aan oppervaandrig de Kunder. Daarna begon een kameraadschapsavond. Verschillende sjukjes werden opgevoerd. Mevr. Lenshoek-van Wageningen, gewes» telijk meisjesleidster oppergroepleidster deel de nog mede, dat totstreekmeisjesleidster van de nieuwe streek benoemd was opper- troepleidster C. Barbier te Hansweert in dën rang van schaarleidster. OVEZANDE. Zondag hadden ongenoode gasten een bezoek gebracht aan de druiven- kas van den heer Westdorp. Door het in trappen van een ruit had men zich toegang verschaft om zich vervolgens met een partij appelen, van den voorraad welke daar stond opgeslagen, uit de voeten te maken. De marechaussee riep d'e hulp in van den rijksrechercheur te Goes, die met zijn politie hond ariveerde en al spoedig een spoor te pak ken kreeg, dat leidde naar de woning van de B., waar een huiszoeking werd gedaan, die evenwel niets opleverde. Toen werd het 11- jarig zoontje uit school gebaald en aan den tand gevoeld. Deze bekende met nog vier groo tere jongens de inbraak te hebben gepleegd en zei tevens reeds meerdere malen in deMruiven- kas te zijn geweest om zich van fruit mees ter te maken. Tegen den jongen en zijn mak kers is proces-verbaal opgemaakt. Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Terwijl men op de Sassing bezig was met vlas laden, kreeg de controleur P. v. A. een zware losschietende katrol op het hoofd. De man liep hierbij een lichte hersen schudding en een bloedende 'hoofdwonde op. De koeien loeien om aardappelschillen. WOENSDAG 13 OCTOBER 1343. Hiervan ben ik ten volle overtuigd. Hij, die bij u een goed werk is begonnen, c! "on einde toe zal voortzetten, tot den dag van Jezus Christus. Philippenzen 16, Zon op 7.02, onder 17.51. Maan op 18.21, onder 6.25. Volle m. vandaag, laatste kw. 21 October. Al ruischen alle wouden, Al bruist het wide meer; Al beeft het al van donder, Al straalt de bliksem neer: Mijn hart blijft zonder vreezen, In zijn wezen. Het kan ons niet verschrikken, Al wat van buiten woelt, Wanneer men ihaar van binnen De schoonste ruste voelt Die schoonste rust van binnen Kan 't verwinnen. JAN LUIKEN. NED. HERV. KERK. Beroepen te Amsterdam (31e pred. pl.), D. Tromp te Zand- voort. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Vianen E. J. Oomkes te Eefde-Gorsel en S. van Pcp- ta te Appelscha. Beroepen: te Vianen, S. van Popta te Appelscha; te Siegerswoudë, R. Kooistra, hulppred. te Hemrik; te Barchem, R. Groene- boer, hulppred. aldaar. Aangenomen: naar 's-Gravenzande, E. Masselink te Sleeuwijk. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen: te Ak- krum G. M. Kosters te IJtens. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemdte Roden (Dr.), D. Mor- reau, cand. te Hilversum. Aangenomen: naar Huizen (N.-H.), J. Koelé, cand. te Vorc'hten. G e r e f. Kerken. Benoemdte Zevenhui zen' (Gr.), G. Geerds, cand. te Veenwouden. MET EMERITAAT. Het Prov. kerkbe stuur van Utrecht hqgft aan Ds O. J. v, Roef- seiaav. Ned. Herv. predikant te IJsselstem, eervol emeritaat verleend, zulks met ingang' van 1 Dec. a.s. Hij diende de gemeenten van Noorden, Polsbroek, Bergschenhoek, Blauwka pel, Poortvliet, Linschoten en IJsselstein. Het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft eervol emeritaat verleend aan Ds D. Los, Ned. Herv. predikant te Maasdijk, zulks met ingang van 15 Oct. a.s. Hij diende de ge meenten van Daarle, St. Philipsland, Mijnsheerenland, Sc herpenis se en Maas dijk. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Na te zijn bevestigd door Ds Jac. Vermaas van Huizen met Ps. 126:5, deed cand. J. Vermaas van Rotterdam-Feijen- oord zijn intrede als pred. bij de Ned. Herv. Gem. van Nederhemert. Tekst Ps. 56:4 en 5a. Ds G. Scheper, gekomen van Wapser- veen, is door Ds J. M. Willemsen van Norg met Ezech. 337a bevestigd als predikant van de Ned. Herv. Gem. van Midwolde-Leek Intree-tekst Hand. 4:32a. Ds D. Faber, die met emeritaat gaat, nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Oostwold c.s. Tekst Lukas 1142. Ds J. Blauw Geref. pred. te Avereest, die naar Ede gaat, nam afscheid met Markus 42629. BUITENGEWONE CLASSICALE VERGADERING. De Synode der NederL Herv. Kerk heeft bij rondschrijven aan de Classicale Besturen verzocht een Buitenge wone Classicale Vergadering uit te schrijven op Woensdag 20 Oct. a.s., in de week vóór dat de Synode zelve weder vergaderen zal. Aan de orde worden gesteld een Memo randum over den arbeid van de Commissie voor Kerkelijk Overleg, een Nota over het Diakonaat, Mededeelingen over den arbeid van de Commissie van Bestuur en Beheer (Kerkeraden en Kerkvoogden) en Mededee lingen namens de Commissie voor de Kerk week voor iedereen. KORTE BERICHTEN. Prof. Dr G. Ch. Aalders, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit, herdenkt Maandag 18 Oct. a.s. den dag, waarop hij voor 40 jaar het predikambt aan vaardde. Ds E. J. Koppe, em. pred. der Geref. Kerken te Heemstede, viert 20 Oct. a.s. zijn 75sten verjaardag. De kerkeraad der Geref. Kerk te Go- rinchem sprak de 'wenschelijkheid uit van stichting van een 2e pred. plaats. Ter vergadering van het Geref. convent te Zuid-Limburg werd de wenschelijkheid naar voren gebracht om een predikant te beroepen, speciaal voor de evangelisatie in de mijnstreek. De ikerkeraad der Geref. Kerk van Sleeuwijk besloot, dat behoeftige broe ders en zusters alleen door de diaconie zul len gesteund worden. De kerkeraad besloot Onder dankzegging voor de verleende hulp daarvan aan het burgerlijk armbestuur ken nis te geven. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Utrecht heeft in principe besloten tot op neming van het geheele apparaat der,stads- zending in de Ned. Herv. Kerk aldaar. NOODEXAMEN OP DE MIDDEL BARE SCHOLEN. Het voornemen bestaat op de middelbare scholen en gymnasia een noodexamen in te stellen voor jongelieden uit de hoogste klassen, die tusschen 1 October en 31 December van dit jaar, 19 jaar worden. Het ligt in de bedoeling, dat dit examen, dat vóór 1 Januari 1944 zal worden gehouden, af genomen wordt door den directeur en de leera ren van de scholen. Het diploma van het nood- examen zal dezelfde rechten geven als het nor male eindexamendiploma. Evenals voor het eindexamen 1943 zullen de eischen voor het eindexamen van 1944 in ver band met ongunstige tijden worden vereen voudigd. Benoemd tot hoofd der Chr. School te Schuinesloot (Ov.), L. Sikkens te Dedems- vaart; tot onderwijzer te Almelo (U.L.O.), G. Mullink te Enschedé en H. J. Nijland te Vrie- zenveen. Aantal dooden bij terreuraanval gestegen. Het aantal dooden bij den terreuraanval van Anglo-Amerikaansche vliegers op 10 October 1943 op woonwijken van een stad in het Oos ten des lands is intusschen tot 115 gestegen. Reeds korten tijd nadat de ramp had plaats gehad kwamen de verschillende diensten in actie om de eerste hulp te bieden en de zorg op zich te nemen- voor de-dooden en gewon-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1