DINSDAG 12 OCTOBER 1943 58c Jaargang, No- 10 feuilleton binnenland uit de provincie gemengd nieuws dagkalender voor hoofd en hart kerïTen-school CHRISTEL IJ K DAGBLAD. VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes, DE NEDERLANDSCHE BEVOLKING. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorloopige cijfers gepubliceerd be treffende geboorten, huwelijken en sterfge vallen in de eerste 6 maanden van dit jaar. In de eerste plaats volgen hiér de cijfers betreffende geboorten, huwelijken en sterf gevallen, berekend per 1000 inwoners p. jaar. Jan. Levend- Huwe- Sterf- t/m Juni geborenen lijken gevallen 1938 21.3 7.9 9.2 1939 21.1 - 8.5 9.5 1940 21.1 7.9 11.6 1941 21.2 7.4 12.0 1942 21.2 9.2 10.6 1943 22.6 8.2 10.3 Het geboortecijfer is dus weer eeniger- mate gestegen. Het gemiddelde voor de ja ren 1936'40 bedroeg 20.9. Het huwelijkscij fer begint weer het peil van de jaren vóór den oorlog te naderen, dat voor het eerste halfjaar van 1936'40 8.0 bedroeg. De stij ging in 1939 zal wel samenhangen met den dreigenden toestand,waarin ons land zich toen bevond. Wat de sterfte betreft, is het verblijdend te kunnen vaststellen, dat het algemeene 'sterftecijfer, ofschoon hooger dan de laatste vredesjaren, vergeleken bij verleden jaar, gedaald is. Het hooge cijfer voor 1941 was een gevolg van een influenza-epidemie. De sterfgevallen wegens oorlogshandelingen •ijn/ in de totaalcijfers begrepen; zij bedroegen' voor militairen en burgers samen iri het eer ste halfjaar van 1940 5186, van 1941 508, van 1942 300 en van 1943 1000. Het cijfer der onwettig geborenen was pei 1000 geborenen in totaal 17.1 tegen 18.3 in het eerste halfjaar van 1942 en 14.6 ge middeld voor 1936—'40. De loop der cijfers zoowel betreffende de zuigelingensterfte als de doodgeborenen mag bevredigend heeten; beide cijfers zijn voor 1943 belangrijk lager dan het gemiddelde voor 1936'40. Vooral voor de doodgeborenen is er een sterke daling te constateeren. Gestorven per- 1000 zielen in Jan. t/m Juni. Doodsoorzaak 1941 1942 1943 Typhus 0.003 0.01 0.01' Roodvonk 0.01 0.002 0.01 Kinkhoest 0.07 0.02 0.04 Diphtherie 0.02 0.07 0.22 Alle vormen van tu- berculose 0.64 0.64 0.76 Griep ...40.45 0.16 0.12 Mazelen 0.03 0.01 0.03 Overige besmettelijke ziekten 0.15 0.17 0.17 Kanker en andere ma- ligne nieuwvormingen 1.42 1.45 1.40 Suikerziekte 0.16 0.15 0.12 Hersenbloeding 0.82 0.80 0.66 Hartgebreken 1.90 1.74 1.55 Longontsteking 0.91 0.75 0.73 Ouderdomsgebreken 0.67 0.63 0.55 Zelfmoord 0.06 0.06 0.09 Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat som mige besmettelijke ziekten een aanzienlijke toeneming van sterfgevallen hebben veroor zaakt. Met name geldt dit voor diphtherie en tuberculose. Daarentegen is de sterfte aan griep belangrijk verminderd. Naarmate de njoeilijke toestand, waarin ons volk verkeert langer duurt, neemt de weerstand tegen in fectie natuurlijk af en is stijgende sterfte aan besmettelijke ziekten te verwachten. Maar het is verheugend, dat bij andere doodsoorzaken een zeer aanzienlijke daling in de relatieve sterftecijfers te constateeren valt. SOWJET-AANVALLEN AFGESLA GEN. - ZWARE GEVECHTEN BIJ WELIKIJE LOEKI. - SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Tusschen de Zee van Azow en Sa- po roz je hebben de bolsjewisten hun met sterke artillerie-, pantser- en slagvliegerstrijd- krachten gesteunde aanvallen, die echter strand den op den taajen Duitschen afweer, opge voerd. Ook aan den Midden-Dnjepr, in het gebied ten Zuiden van Gomel en in het gevechtsgebied. ten Westen van Smo lensk zijn alle aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. De zware gevechten in het pene^ tratie-gebied ten Zuidwesten van W e 11 k ij e L o e k i duren onverminderd voort. Gedurende de beide laatste dagen werden aan het Oostelijke front 285 tanks der bolsje wisten vernietigd, waarvan het overwegende meerendeel in het strijdgebied van Melitopol en Saporozje. Het luchtwapen heeft in den centralen en Zuidelijken sector met sterke strijdkrachten den afweerstrijd van het leger gesteund, het ravitailleeringsverkeer van den vijand aangevallen en bij drie eigen toestellen die verloren gingen, gisteren 48 bolsjewisti sche vliegtuigen vernietigd. Bij de zware afweergevechten ten Westen van Smolensk heeft zich de Hessisch-Saar- Pfaelzische 197e infanteriedivisie onder aan voering van den luit.-generaal Böge bijzonder onderscheiden. In Zuid-Italië heeft de vijand een spoorwegsteunpunt in de vlakte van Campagnia aangevallen. Hij werd bloedig afgeslagen. Van het overige front zijn slechtsplaatselijke ge- véchten onzer gevechtsvoorposten met vrij zwakke vijandelijke gevechtsgroepen te melden. Duitsche jagers en afweergeschut van het luchtwapen, boord- en marine-afweergeschut hebben boven het Middellandsche Zee-gebied 9, voor het meerendeel viermotorige bommen werpers, neergeschoten. Duitsche duikbooten hebben in harde gevech ten op de K a r i s c h e Zee ten Oosten van N ova Z e ra b 1 a, in het Noorden van den A 11 a n t i s c h e n Oceaan en op de Middellandsche Zee schepen met een inhoud van 40.200 b.r.t tot zinken gebracht en twee andere schepen met torpedotreffers zwaar beschadigd. Van de beveiligingsyaartuigen ver nietigden zij drie torpèdobootjagers en een be- wakihgsschip. Amerikaansche formaties bommenwerpers hebben .in den loop van Zondagmiddag We 'st- Duitschland aangevallen. Door brisant- en brandbommen ontstond, vooral in Muns ter, aanzienlijke schade in woonwijken. De dom en nog drie kerken werden zwaar bescha digd. Door den Duitschen afweer, vooral door formaties jachtvliegers, werd een groot deel van den naderenden vijand vernietigd. Tot dus ver is gemeld, dat 51, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers zijn neergescho ten. Daarmede heeft de vijand bij zijn Herreur- aanvallen op het Duitsche rijksgebied in de laatste drie dagen in totaal 208, meerendeels viermotorige bommenwerpers verloren. De geallieerde driemogendheden-< conferentie. (D.N.B.) De geallieerde conferentie te Mos kou, te houden door de groote geallieerde mo gendheden, welke al dagen lang het voorwerp vormt van commentaren in de pers, zal, naar de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen meldt, waarschijnlijk op 17 October beginnen en duren tot het einde van de maand. De Zweedsche corespondent schrijft in dit ver band, dat de Sovjet-Unie bij deze conferentie, welke op eigen bodem wordt gehouden, een duidelijk psychologisch overwicht heeft. Bouw van noodwoningen in Duitschland. Reichsleiter Dr Ley heeft de oprichting bekend gemaakt van een grootscheepsch Duitsch „Wohnungshilfswerk", dat er toe moet dienen om in den vorm van de gemeen schappelijke hulpverleening de oprichting ■ran eenvoudige noodwoningen op het plat teland te bewerkstelligert en daardoor bij te dragen tot het overwinnen der moeilijkhe- 1 den van de bommenterreur. Ondanks alle moeilijkheden, die worden opgelegd door de positie van de bouwstoffen, en van de werkkrachten, moet het aan het Duitsche „Wohnungshilfswerk" toch geluk ken zooveel mogelijk noodwoningen te bou wen voor de burgerbevolking, die door de bommenterreur is geteisterd. De noodwo ningen omvatten twee vertrekken, een woon keuken en een slaapvertrek. Bovendien wordt elk huis omgeven door 1 een tuintje. Uiteraard kunnen deze woningen, waar van het in de bedoeling lif?t ze in groot aan tal te laten bouwen, in vele gevallen slechts worden beschouwd als een noodoplossing, vergeleken met den vroegeren standaard van woning voor slachtoffers van den lucht oorlog. Na den oorlog zullen deze noodwo- DE „VERDOEMDEN" 'door H. Kingmans. 91) -o- Jochem heeft nog een stille hoop: als Barnstein nu mag blijven liggen, wie weet. Natuurlijk: wanneer het praatje over de or der niet waar is en llij in de ploeg moet blij ven, jawel, dan valt hij morgen of overmor gen dood en kunnen ze een kuil gaan del ven, de zooveelste in de afgeloopen jaren. Maar.... Den volgenden morgen werkt Barnstein. Hij loopt op zijn laatste beenen. De zweep krtalt herhaaldelijk. Zóó haalt hij de avond niet eens. Doch nauwelijks twee uur trekt de door menschenkracht getrokken ploeg zijn rech te voren, of de opzichter gelast te stoppen Leo Barnstein en diens kameraad worden „afgespannen". De Hamburger kan naar zijn hut gaan. Gezien de laatste order van zijn meester, riskeert de opzichter het blijkbaar niet, dat een slaaf in „het volle tuig" dood valt. Jochem herademt: als Barnstein nu in de hut mag liggen tot hij beter isdat is tenslotte toch ook in het geldelijk voordeel van den Turk. Alwéér liggen ze dien avond bij Barn stein,-wiens toestand niet minder lijkt dan den vorigen dag. Hij praat zelfs meer over verschillende dingen en is min of meer op gewekt. Maar dan opeens„Als een van jullie soms nog eens in Hamburg komt, in formeer naar mijn familie, Elbestrasse, en deel mede, wat mij overkomen is." „Als wij in Duitschland terugkomen, ben jij er immers ook bij, jo", lacht de Breme naar. Barnstein schudt het hoofd. Hij is er zeker van blijkbaar, dat zijn einde in het zicht is. Maar zij moeten er geen verdriet van hebben. Hij is blij ,dat er een eind aan komt. Hij verlangt er naar. Zijn eenige bede is nog, dat C^Sd hem- spoedig wegneemt Niet hebben Lemarque en Jochem kun nen vermoeden, dat die bede zoo spoedig verhoord zou worden. En dan de wijze waarop 1 Ze weten dan meteen, hoe „menschelijk" de laatste order van den Turk eigenlijk is. Het is het bevel van een onmensch, van een man zonder eenig gevoel. Ontdaan komt de Bremenaar uit de hut. Alleen, vanzelf. Niemand heeft anders ver wacht. Barnstein mag immers uitzieken? Jochem behoeft niet te vragen, hoe het gaat. Want de jongen zegt met doffe stem: „Barnstein is dood". Dus tóch? 1 Dat zag er gisteravond niet naar uit. Je zou zeggen: die kon nog wel dagen leven, misschien wel beter worden. Of hij nog iets gezegd heeft? „Iets gezegd? 1" barst de Bremenaar uit. „Hij had er geen tijd voor. Als 'n hond heb ben ze hem de hersens ingeslagen 1" In die vent nou gek geworden I Die vraag is schier op aller gelaat te lezen. Of heeft-ie in een vlaag van verstandsverbijs tering soms zijn kameraad neergeslagen? (Wordt vervolgd.) ningen gebruikt worden als weekendhuisje» en zij bieden bovendien de mogelijkheid om rustig over te gaan tot het groote woning- bouwprogramma. Geen Duitsche diplomatieke stap te Ankara. Vrijdagmiddag is in de Wilhelmstrasse ver klaard, dat van Duitsche zijde bij de regiering te Ankara geen diplomatieke stap in zake de operaties in het gebied van den Dodekanesos is ondernomen. De spreker van het ministerie van Buitenl. Zaken te Berlijn. Dr Schmidt, zei, dat de berichten onjuist zijn, die er van spreken, dat de Duitsche regeering bij de Turk- sche een stap zou hebben ondernomen in ver band met de niet-neutrale houding van Tur kije t.z. van de Duitsche operaties In net ge bied van den Dodekanesos. (S.P.T.) Het Amerlkaansohe leger. De totale sterkte van het Amerikaansche leger moet nog in den loop van dit jaar op 7.700,000 man worden gebracht, heeft de plaats vervangende minister van oorlog, Patterson, verklaard. „Deze sterkte zal voldoende zijn om de behoefte der geallieerden voor hun ope raties te dekken." (S.P.T.) Korte Berichten. (D.N.B.) De Finsche minister van sociale zaken, Fagerholm, is volgens het Zweedsche telegraaf agentschap met een vliegtuig uit Fin land te Stockholm aangekomen. Hij zal deel nemen aan de onderhandelingen van het Noor- sché politieke samenwerkingscomité der sociaal democraten. (D.N.B.) In een bericht uit Washington wordt gemeld, dat Stalin tot de Egyptische regeering het verzoek heeft gericht om facili teiten te verkrijgen voor de „tijdelijke inrich ting" van vliegtuigsteunpunten (51 Egypte. Hij verzoekt dezelfde voorwaarden als Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten. (Domei) De strijd bij de Salomonseilan den wordt nog altijd met groote hevigheid ge voerd. De Japansche garnizoenen van leger en inloot op Koelambangra en Vella Lavella zijn er in geslaagd hun stellingen over te brengen naar de aci waartsche bases, na den vijand zware schade te hebben berokkend. De over brenging is met succes uitgevoerd, L..Jiia zonder dat de vijgnd den Japanners schade kon toe brengen. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschillen voeden het vee. welke te Midden Beemster werd gehouden. CNF-J. Zeijlemaker-Pax m NIEUWE TERREURAANVAL OP DE NEDERLANDSCHE BURGER BEVOLKING. Op 10 October hebben Anglo-Ameri- kaansche vliegers een vrij groot aantal brisant- en brandbommen geworpen op een woonwijk van een stad in het Oosten des lands. Een vrij groot aantal woon huizen werd vernield'. De verliezen der Nederlandsche burgerbevolking bedra gen volgens de tot dusver ontvangen ;-richten 87 dooden en ruim 100 gewon- ■i'^n. Verscheidene der aanvallende vier motorige bommenwerpers werden neer geschoten. (A.N.P.) AVONDSPREEKUUR VAN TAND ARTSEN. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, acht het ge- wenscht, dat verplicht-verzekerden, die over dag om gegronde redenen, met name wegens hun werkzaamheden, regelmatig buiten hun woonplaats verblijven, zoo noodig 's avonds tandheelkundige hulp kunnen ontvangen. Er dient dus op één of meer avonden per week een tandarts (of tandheelkundige) beschikbaar te zijn, die hulp verleent, tenzij de behande ling eenig uitstel kan lijden en binnen enkele VOORHEEN EN THANS. „Nu, Mylord, wat schreef U vroeger altijd zoo mooi?" „Nu, komt er nog wat van?" „Sovjetrusland, het land van de massa moorden, van het barbarisme, de verdierlij- king, het gruwelijkeI" „Goed, uitstekend, en hoe schrijft men thans ondanks Katyn over zijn bondgenoo- ten?" „Sovjetrusland, oprechte democratie, vriend der menschheid, gelukbrenger van Europa I" „Goed zöo, U heeft mijn volste achting". E. O. Plauen-Orbis-Holland-Pax m Radio-toestellen Inleveren. De uiterste termijn, die voor de inlevering van radio-toestellen gesteld is, is 20 October a.s. Vóór dien datum moet opgave van het toestel gedaan zijn bij het Hoofdbestuur van P.T.T. te Arnhem en moet het toestel aan het politiebureau of bij den burgemeester worden ingeleverd. dagen op een gewoon spreekuur mogelijk moet worden geacht. Bijvoorbeeld op een vrijen Zaterdagmiddag. Het is, naar het oordeel van den commis saris, niet noodzakelijk dat de verzekerden des avonds bij hun eigen tandarts terecht kunnen Men kan een rouleeringssysteem invoeren, zoo dat alle in een bepaalde plaats wonende tand artsen met fondspraktijk beurtelings beschik baar zijn voor alle verzekerden. De tandheel kundige hulp, die aan bovenbedoelde verzeker den wordt veritrekt buiten de gewone spreek uren, mag voor hen geen extra kosten veroor zaken. Om de tandartsen niet noodeloos te belas ten, verdient het krachtige aanbeveling, dat de werkgevers hun werknemers zooveel mogelijk in de gelegenheid stellen tijdens him werktijd naar den tandarts te gaan. Ten aanzien van indirect-verzekerden en huispersoneel kan worden aangenomen, dat zij op de gewone spreekuren kunnen komen. Dit geldt ook voor rechtstreeks-verzekerden, die in hun woonplaats werken. Zoo noodig moeten zij zich daarvoor eenige loonderving getroosten. In verband met zijn in het bovenstaande weergegeven inzichten, heeft de commissaris aan de 'algemeene ziekenfondsen gevraagd hem in te lichten over de bestaande gelegenheid tot het ontvangen van tandheelkundige hulp in de avonduren en mede te deelen of daarbij bijtalingen worden verlangd'. DERDE RADIO-MUZIEKWEEK GE OPEND. De derde radio-muziekweek, die ten doel heeft het werk van de Nederland sche componisten nader tot het volk te bren gen en den scheppingsdrang der componisten te stimuleeren, is geopend met een concert in een der Hilversumsche studio's, dat door talrijke vooraanstaande Nederlandsche en Duitsche gasten werd bijgewoond. De wnd secr.-gen. van 't dep. van Volks voorlichting en Kunsten, Jhr Mr S. M. S. de Ranits. hield een toespraak. VERPLAATSING DEPARTEMENT VAN KOLONIËN. In verband met de a.s. verhuizing van het Dept. van Koloniën naar Zutphen kunnen tot nader bericht ten de- partemente geen bezoeken worden ontvangen Correspondentie kan voorloopig worden gezonden aan het tegenwoordige adres te 's-Gravenhage, Carel van Bylandtstraat 12. Verduisteren: Van 10 t/m 16 October 1943 's Avonds van 18 u.'s Morgens tot 6.45 u. Varen des nachts in Zeeuwsche wateren vrij. De Dienststelle van den Wehrmachtbefehls- haber in den Niederlanden maakt bekend: Met ingang van heden wordt het varen des nachts in de Zeeuwsche wateren tot nader order veroorloofd. De stichting Zeeland 1940. De Stichting Zeeland 1940 is in het leven geroepen door het provinciaal bestuur in nauwe samenwerking met de Kamer van Koophandel en de Z. L. M. Het voornaam ste doel was het door oorlogsgeweld geteis terde bedrijfsleven op gang te brengen. Zoo werden bijvoorbeeld tot eind Sept. van dit jaar 177 bouwcredieten door de stichting ver strekt, met een totaal bedrag van f393.791 bovendien werden 907 defensie-schade-cre- dieten gegeven tot een som van f 978.444 en 353 bedrijfscredieten groot in totaal 1.150.325 gulden. De Stichting verleende ook voor aanzienlijke bedragen voorschqtten op de rente der in schrijvingen in het Grootboek voor den We deropbouw. Heel veel menschen zijn daar door geholpen. Het nuttige wenk van de Stichting werd tot ver buiten Zeeland bekend. De Stichting Zeeland kreeg vooral naam door de snelle wijze van hulpverleening. Alle ambtelijke omslachtigheid wordt vermeden. Het adres ervan is de hoofdcommies ter provinciale griffie, dhr J. C. Everaars. Ook de gemeente besturen verstrekken gaarne de gewenschte inlichtingen aan -gedupeerden. Bij terreuraanvallen op de Zeeuwsche wateren door vijandelijke vliegthigen werd het visschersvaartuig Arm. 11 onder vuur geno men. Twee der opvarenden,/ de 45-jarige W. van Belzen en de 34-jarige A. van Belzen kwamen hierbij om het leven. Voorts werd een beurtschip uit Kamperland aangevallen'. Ook hier vielen twee personen als slachtoffer, de 36-jarige A. C. J. Schippers en de 23-jarige P. L. de Bruijne. (P.Z.C.) Goes. Proces-verbaal is opgemaakt tegen A. C., die zich in spertijd op den openbaren weg 'bevond. Zuid-Beveland. ELLEWOUTSDIJK. Dhr L. Paulusse rooide dezer dagen een voederbiet met het reuzengewicht van 15 kg. YERSEKE. Zaterdag j.l. werden de eerste mosselen aangevoerd. De kwaliteit was best. Oesters worden ook reeds gevischt. Walcheren. SOUBURG. Vandaag viert 'het echtpaar C. de Rijckede Rijcke zijn 60-jarig huwelijks feest. De oudjes zijn 83 jaar oud en maken het beiden nog goed. Zij vertoeven thans tijde lijk te Rotterdam. Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. Alhier is overleden dhr A. v. d. Bruele, een bekende figuur uit denTer- neuzenschen middenstand. Hij kwam na den vorigen oorlog naar deze stad, juist in den tijd, waarin het den middenstand slecht ging. Hij stichtte de winkeliersvereen. „Terneuzen Klimop". Een goed organisator zijnde wist hij telkens nieuwe acties en attracties te be denken om het winkelende publiek naar de Terneuzensche zaken te trekken. Een duur fleschje aalbes senjenever. 8000 boete heeft de inspec teur voor de prijsbeheersching aan den Schie- damsohen groothandelaar B. J. v. Meurs op gelegd, die aan kleinhandelaren aalbessenjene ver van f 2.25 per flesch voor f 12.50 had ver- DINSDAG 12 OCTOBER 194.°. Voorts, weest sterk in den Heer? de kracht Zijner mogendheid. Et, 10. Zon op 7.00, onder 17.53, Maan op 17.57, onder 5.04. Volle m. 13 Oct, L. kw. 21 Oct. Niet weinigen beijveren zich om de be denkingen, die tegen het geloof aan het voortleven van den mensch na den dood zijn ingebracht, alom den volke bekend te ma ken en dit geloof zelf onder het uitbundig gelach eener lichtzinnige schare als een ouderwetsche fabel aan de kaak te stellen. Maar met dit alle» kan men het kind dezer eeuw niet verbieden den noodkreet van Al fred de Musiet te herhalen: „malgré mol, 1'lnfinl me tourmente" (het oneindige mar telt mij ondanks mijzelven). Het gelukt niet de neiging tot het eeuwige (Pred. 3:11) uit het harf des menschen te verbannen. En alleen de Christelijke levensbeschouwing, de levensbeschouwing der hope, is in staat aan deze aspiratie waarlijk voldoening te schen- ken.Dr A. J. TH. JONKER. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Maastricht, C. D. Moulijn te Blij". Aangenomen: naar 's-Gravenhage, H. J. Groenewegen te Alblasserdam. Bedajikt: voor Gouda (toez.), H. J. Groenewegen te Alblasserdam. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Gouda (2e pred. pl.), G. Koenekoop te 's-Gra- ve'nmoer. Aangenomen: naar Alblasserdam, R. de Vries te De Heij-Tuindorp (Rotterdam). CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Amsterdam-Oost, N. de Jong te 's-Graven- hage-West. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemdte Rotterdam-Kralingen (voor wijk B), cand. B. Sondorp te Rotterdam- Oost; te Vlaardingen, W. ten Cate, cand. te Breukelen en E. Hofman, cand. te Gronin gen; tt Enschede, H. W. Brinkman, cand, te Zwolle. G e r e f. Kerke n. Benoemdtc Gorin- cliem (met standplaats Spijk), R. K. Wigbol- dus, cand. te Groningen; te Bameveld en Zwartebroek, H. Munnik, hulppred. te^Kuinre. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds H. J. Heida nam wegens be komen emeritaat Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Vlaardingen. Tekst Filipp. 12730. Ds A. v. d. Ziel, gekomen van Wetsinge-Sauwerd, deed met een prediking over 1 Cor. 4:1 en 2 intrede bij de Geref. Kerk te Groningen. Bevestiger was Ds P. van Strien. Tekst Hand. 20 24. Cand. A. Blijdorp werd Zondag door Ds J. C. Brus- saard van Bloemendaal bevestigd als pred. der Geref. Kerk te Overveen. Bevestigings tekst Lukas 510b. Intreetekst 2 Cor. 45a. Deze op 15 Nov. 1942 geïnstitueerde Kerk ontving hiermede haar eersten predikant. KORTE BERICHTEN. Wijlen mej. W. Keijzer te Aalsmeer heeft aan de samenwer kende Zendingscorporaties "te Oegstgeest een bedrag van f 10.000 gelegateerd. Voor kerkbouw te Bolnes vanwege de Ned. Herv. Gem. van Ridderkerk werd een gift van f 1000 ontvangen. Voor schulddelging ontving de Geref. Kerk van Lioessens een legaat van f 1000. De Geref. Kerk van Delft ontving ten behoeve van de actie voor schulddelging een obligatie van f 1000 ten geschenke. kocht. Deze handelaar, die onder den naam A. Bijlo handel drijft, is reeds vier keer terzake van prijsopdrijving veroordeeld. Doodelijke aanrijding. Het ze venjarig zoontje van de familie Van Beek te Westerhoven (N.-Br.) is, bij het oversteken van den wfeg door een vrachtauto aangereden. Het ventje stierf na enkele oogenblikken. In een put gevallen. Het 3-jarig zoontje van de familie H. te Goor geraakte spelenderwijze in een rioolputje. Toen omwo nenden ontdekten wat er gebeurd was, had het kind reeds den verstikkingsdood gevonden. Ongeluk b ij. het dorschen. Tij dens het dorschen geraakte de 22-jarige P. te Bergercompascuum met een been tusschen de dorschmachine. Het lichaamsdeel werd totaal verbrijzeld. De jongeman is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. J e u g d i g,e boefjes. Wegens dief stal heeft de politie te Delft drie boefjes in den leeftijd van 17, 15 en 8 jaar geverbali seerd. De jongens hadden zich schuldig ge maakt aan inbraken o.a. in scholen en in een kanoloods. Door tram overreden. Te Arn hem is het bijna tweejarig jongetje J. H. O. door een tram overreden. Het kind was ter stond dood. Bonnenzweadelaars. Te 's-Her- togenbosch heeft de politie in een logement een man en een vrouw aangehouden, die in verschillende gemeenten aangifte hadden ge daan, dat zij hun stamkaarten verloren had den. Het paar was er in geslaagd een respec tabelen voorraad levensmiddelenkaarten te-ver zamelen, die het tegen grof geld van de hand deed. De rechercheurs roiken geen shampoo, maar tabak. Op zoek naar een dubieuze partij shampoo zijn opsporingsambtenaren van de prijsbe heersching te Amsterdam op een spoor ge stuit, dat regelrecht naar een sluikhandels centrum op de Prins Hendrikkade leidde. Hier had een goede bekende van de prijsbe heersching, Simon Vlaming, zijn hoofdkwar tier opgeslagen, waar talrijke draden bijeen kwamen. x Inplaats van shampo, roken de recher cheurs tabakdie aanvankelijk nergens was te ontdekken. Tot een gordijn werd weggeschoven, waar liefst 2000 doosjes Bel gische shag van een half ons achter verscho len waren. Een nadere controle bracht 6 flesschen je never, henneptouw, scheepszeilen, radiolam pen, 5 kistjes sigaren, 10 kg zoetstof, 40 kg peper, een ferme volvette kaas van 8 kg te voorschijn. Aanvankelijk kon de Vlaming zich met geen mogelijkheid herinneren hoe deze zeer merkwaardige combinatie goede ren op zijn kantoor verzeild was geraakt. De cel had echter een gunstige uitwerking op zijn geheugen. Den- volgenden dag verscheen op de Prins Hendrikkade een man, die als eigenaar van de tabak na eenig heen en weer gepraat de geheele partij tegen f 8.50 per half ons te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1