MAANDAG 11 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No. 9 CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. HET KOEBAN-BRUGGENHOOFD ONTRUIMD. - SOWJET-AANVALLEN BIJ MELITOPOL. - VERGEEFSCHE GEALLIEERDE AANVALLEN IN ZUID-ITALIE. - LUCHTAANVALLEN OP MUNSTER, BREMEN EN HANNOVER. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij Melitopol en ten Noorden van deze stad heeft de vijand na aanvoering van nieuwe strijdkrachten zijn aanvallen hervat. 'Zij mis lukten ondanks het gebruik van sterke for maties infanterie en tanks. Aan de overige deelen van het oostelijke front deden de bols jewisten talrijke plaatselijke aanvallen, die af geslagen werden. De luchtmacht viel in den nacht vijandelijke ravitailleeringsverbindingen aan en vernietigde o.a. tien transporttreinen. Bij een verlies van twee van onze eigen vliegtuigen, werden gisteren 49 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Nowotny verhoogde door acht vliegtuigen neer te schich ten het aantal van zijn overwinningen in de lucht tot 231. Het jachteskader 34 meldt zijn 6000ste overwinning in de lucht. Bij de gevechten aan het Koebanbruggen- hoofd heeft zich het Silezische grenadierregi ment 667 onder bevel van luitenant-kolonel Ufenbach bijzonder onderscheiden. In Zuid-Italië viel de vijand in enkele sectoren van de zuidelijke Apenijnen tever geefs aan. Aan het overige front heerschte slechts wederzijdsche activiteit van artillerie en stormtroepen. Bij de zuivering van het schiereiland I s t r i e verloren de vijandelijke benden tot dusver meer dan 4000 dooden, 6850 gevangenen, 32 stukken geschut, meer dan 2000 handvuurwapens en meer dan 100 auto's. In de wateren van den Dodecanesos boorden Duitsche duikbommenwerpers van een vijandelijke vlootformatie een torpedojager in den grond en beschadigden een kruiser door verscheidene voltreffers zwaar. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielen giftere» overdag enkele plaatsen in het kustgebied van de Oostzee waaronder A n- klam en Gotenhafen, aan. Jachteska- ders en luchtdoelartillerie schoten vólgens de tot dusver ontvangen rapporten van de vijande lijke formaties 62 zware viermotorige bommen-* werpers neer. Twaalf eigen jagers gingen in de verbitterde luchtgevechten verloren. Een deel der bemanningen is gered! Bewakings vaartuigen van een Duitsch convooi beschadig den in het Kanaal twee Britsche motortorpe- dobooten zwaar. Aangenomen kan worden, dat een der booten verloren is gegaan. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche bommenwerpers lukraak eenige bri santbommen neer in het Noord-Duit- s c h e gebied. Het Koeban-bruggetrhoofd ontruimd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maa'kt 'bekende Binnen het bestek van de ach- terwaartsche verplaatsing van het Oostelijke front is ook het Vooruitgeschoven Koebanbrug- genhoofd ontruimd. In den nacht van 8 op 9 October hebben de laatste Duit sche achterhoedetroepën, nadat zij nog van 40 aanvallende vijandelijke tanks er 24 stukge schoten hadden, het Taman-schiereiland ver laten en, zonder door den vijand gehinderd te worden, de straat van Kertsj overgestoken. Daarmede is de op 13 September volgens de bevelen begonnen ontruiming van het Koe- banbruggenhoofd, na terugbrenging van alle troepen en voorraden naar de Krim geëindigd. Duitsche en Roemeensche troepen onder opper bevel van Geneal-Veldmaarschalk Von Kleist en onder leiding van den generaal der pioniers Janecke hebben daar onder de moeilijkste ge vechtsomstandigheden de laatste maanden alle groote vijandelijke aanvallen bloedig afgesla gen. Infanterie, bergjagers en pioniers hebben zich in deze zware gevechten in schitterende samenwerking met andere wapens bijzonder goed gehouden. Onder bevel van den luit.-generaal Anger- stein staande formaties van het Duitsche lucht- wapen hebben in de succesrijke afweergevech- ten van het leger en aan het wrijvingloos ver- lqop der 'terugbrenging het grootste aandeel gehad. Transportformaties hebben zich bij de ravitailleering en latere terugbrenging der troe pen opnieuw onderscheiden. In trouwe wapenbroederschap hebben forma- FEUILLETON DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. 90) o— Alleen Weishaupt en Lemarque, en sinds eenigen tijd ook Barnstein, verstaan dat ge heim zij geven hun lot onvoorwaardelijk pin handen van hun Vader in den hemel, Die "het wel met hen zal maken, ook al gaat het langs diepe wegen, ja, door het dal van de schaduwen des doods. In dat dal schijnt Barnstein te zijn aan geland. Lemarque en Weishaupt, die van na ture vrij sterk van constitutie zijn, begrij pen nauwelijks, hoe zij het leven en de ge zondheid behouden, al hebben zij de eerste jaren perioden gehad, waarin een hevige koorts hun aderen verhitte. Steeds kwamen zij er bovenop. Maar het meest raadselach- tuige was, dat de zwakke Barnstein dit zwa re leven van ontbering volhouden kon. Al weer: het was genade Gods. Den laatsten tijd gaat het niet goed met Barnstein. De koorts sloopt zijn uitgemer geld lichaam, waar haast geen vleesch meer op zit. In de groep van de kerans zien allen hetdat loopt mis met Barnstein, als hij niet tot rust mag ikomen. De zweep gaat er weer meer knallen. De Hamburger kan niet meer en hij moe t, er is geen pardon. 's Avond? komt hij de hüt niet meer uit. Als een hoopje wrakhout "ligt hij in een hoek. De aan hem vastgeklonken landge noot, een jongen uit Bremen, moet dan ook blijven liggen, wat zal hij anders? ties van het Roemeensche luchtwapen onder generaal-majoor Gheorghiu gestreden aan de zijde hunner Duitsche kameraden. Formaties van de marine onder leiding van den vice-ad- miraal Kiesertzky hebben tezamen met pio niers van het leger de geregelde ravitailleering van het Koebanbruggehoofd ten uitvoer ge- leg en zich daarbij, evenals bij de ontruiming roemrijk gedragen. Lichte Duitsche zeestrijd krachten hebben in voortdurende offervaardig heid de kusten van het bruggenhoofd bevei ligd en talrijke van uit zee ondernomen aan vallen der bolsjewisten afgeweerd. In de harde gevechten, die van 1 Febr. 1943 tot aan de voltooiing der ontruiming aan het front van het Koebanbruggenhoofd geleverd zijn, verloor de vijand in totaal 14026 gevan genen, 1045 tanks, 291 kanonnen, 2281 vlieg tuigen en talrijke lichte en zware infanterie- wapens. Zijn bloedige verliezen bedroegen ruim 355.000 man. Luchtaanval op Munster. (D.N.B.) De Westfaalsche bisschopsstad Munster is Zondag door Amerikaansche bom menwerpers aangevallen. De vijandelijke vlieg tuigen wierpen hun bommen midden in het groote, vlakke doel, dat de stad bij het goede zicht vormde. De Duitsche luchtdoelartillerie, doch vooral de formaties jachtvliegtuigen, die onmiddellijk de vijandelijke machines aanvie len, sloegen de formaties uiteen en verhinder den aldus een concentrische uitwerking van den aanval. De verliezen onder de bevolking zijn aanzienlijk, evenals de schade in woonwijken, aan kerken en aan openbare gebouwen. Nachtelijke aanval op Bremen en Hannover. (D.N.B.) In den nacht van Vrijdag op Za terdag ondernamen vijandelijke terreurbommen- werpers aanvallen op Noordwest-Duitsch ge bied. Door het uitwerpen van bommen ont stond vooral in Bremen .en Hannover schade in woonwijken, aan openbare gebouwen en cul tuurmonumenten. De bevolking leed verliezen. De Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten 35 vijandelijke bombardementsvliegtui gen omlaag. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschillen voeden het vee. SS PK Buschschulte-O-H-P m Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst ne men bij de landwacht of bij het ss-wachtbatal- jon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor ,de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de germaansche ss in Nederland toetreden wil len, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver- Nu zeulen, hoe moe ze ook zijn, Jochem en Arthur Lemafque naar de hut van Barn stein, om wat met hem te praten, al kan het niet veel zijn, want de Hamburger kan weinig hebben. Toch wenkt de tegenwoor digheid van de beide kerans als een beker koud water voor een vermoeide ziel. 't Is dan in den tijd, waarin is uitgelekt, dat er een order van den Turk is afgeko men, die wat menschelijker lijkt: een dood zieke slaaf behoeft niet meer vóór den ploeg maar mag in zijn hut blijven. Zóó althans wordt de order geïnterpreteerd, al weet nie mand van wie die interpretentie afkomstig is en of zij de juiste is. „Je komt straks vast in aanmerking, om hier te mogen blijven, maat", zegt Jochem, „en dan knap je weer op, als het God be lieft". Er verschijnt een flauwe glimlach op het gelaat van Barnstein, dat geen gelaat meer is. Je ziet alleen beenderen met wat vel er over heen. Het lijkt wel, of de vroeger zoo klare, maar thans doffe oogen een meter diep in hun kassen liggen. „Het belieft God niet, dat ik nog lang leef" zegt hij zacht. „Mijn eirtde nadert, ik heb er een voorgevoel van. Ik zal het niét lang meer maken. Maar 't is goed zoo. Het bloed van Jezus Christus reinigt van alle zonden". De Bremenaar, hoeveel gesprekken tus schen het drietal hij ook heeft aangehoord, begrijpt e^ niets van, van die laatste woor den. Wèl van de eerste. Hij gelooft ook, dat Brnstein sterven gaat. (Wordt vervolgd.) blntenla van de tewerketelllng vrllge- steld. Officier in de waffen-ss kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie l 18.10.43 9—14 u., Rotterdam, Deutsches Haus," Westzeedijk; 19.10.43 912 u. Breda, Restaurant Modern, Markt; 1518 u. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 20. 10.43 912 u. Venlo, Deutsches1 Haus, Eg- mondstraat 161518 u. Arnhem, Café Royal 21.10.43 912 u. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1518 u. Zwolle, Hotel Gij- tenbeek; 22.10.43 912 u. Assen, Concert huis a. d. Vaart; 1518 u. Groninj'Con- cérthuis, Poelestraat; 23.10.43 912 u. Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat; 24.10.43 914 u. Amsterdam, Dam 4; 25-10.43 913 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 26. 10.43 914 u. Amersfoort, Pol. Durchangs- lager, Leusderweg; 27.10.43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Eenpansmaaltijd Winterhulp. Zaterdagmiddag werd door Winterhulp Nederland in het Schuttershof te G o e s een eenpansmaaltijd, bestaande uit erwten soep, gehouden, waarvoor veel belangstel ling was. Een militaire kapel zorgde voor muzikale afwisseling. Alle stoelen aan de drie tafels waren bezet. Dhr G e e n s e, buurtschapshoofd van den Ned. Volksdienst, verwelkomde de gasten, in het bijzonder dhr J. A. Dekker, gemach tigde van Mussert, referent Kodat en dhr Lenshoek, burgem. Hij deelde mede, dat de opbrengst ten bate van het Winterhulpwerk komt en dankte allen, die aan de voorberei ding medewerkten. Na den maaltijd voerde dhr Dekker het woord, die o.a. mededeelde, dat de vlinder- vetikoop hier f 200 meer had opgebracht dan de eerste collecte voor Winterhulp in het vorig jaar. Volgens spr. waren het weer de arbeiders en middenstanders, die het meeste hadden gegeven. Velen houden zich nog af zijdig, omdat het hun te Duitrch aandoet, maar eens aldus spr. zullen zij besef fen, dat ook Nederland veel aan de Duit- zchers te danken heect. Het gaat om natio naal socialisme of communisme. Op Sicilië waait volgens spr. reeds de roode vlag, hoe wel zich daar nog niet één Rus bevindt. Zoover zal het hier niet komen, omdat vol gens spr. het nationaal socialism^ zal zege vieren. waarna in nog grooter kring de Ned. Volksdienst zal worden gewaardeerd. Spatten van boter kan voorkomen worden. Wanneer men tegenwoordig boter smelt of bruin laat worden, spat zij hevig. Kleine vochtige en vette druppeltjes springen in het rond en komen in de omgeving neer. Dat be- teekent niet alleen, dat deze vuil wordt, maar ook, dat er boter verloren gaat. Het spatten is een gevolg van het feit, dat er op het oogenblik geen zout in de boter voorkomt. Een zeer eenvoudig voor de hand liggend middeltje kan nu op de zoutlooze boter toegepast worden. Alvorens haar te smelten wordt er een klein beetje keukenzout in gestrooid. Het spatten blijft dan achterwege. Wie vreest, dat hierdoor het te bakken gerecht te zout wordt, kan het van te vo ren wat minder zouten. In het algemeen zal echter de kans op een zout gerecht niet zoo groot zijn. Vroeger was de boter, waarmee gebakken werd, immers ook gezouten. BINNENLAND NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAYA. Er kunnen thans inlichtingen wor den verstrekt omtrent krijgsgevangenen be neden den rang van officier, beginnende met de letters Li tot en met de letters Oz bij het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage. DE BIJZONDERE POSTZEGEL voor den „Dag van den Postzegel", die van Za terdag 5 dezer af verkrijgbaar zal zijn, draagt de uitbeelding van een tweewielige postkar uit de 19de eeuw. Deze karren werden ge- .likt voor het vervoer van brievenmalen van de eene plaats naar de andere. Reeds voor dien tijd werden op sommige postrit- ten karren gebruikt, maar eerst in 1818 stel den de Posterijen een algemeen geldend mo del vast. Later zijn ook vierwielige rijtuigen ingevoerd, maar daarnaast heeft de kar zich gehandhaafd als het lichtste en bruikbaar ste vervoermiddel, totdat de paardentractie werd afgeschaft, wat van 1915 af geleidelijk op alle postritten is geschied. Het vervoer der brievenmalen werd door de P osterijen aanbesteed bij particuliere stalhouders, die verplicht waren karren van het voorgeschreven model te gebruiken en hun voerlieden, postiljons genaamd, van uni- formkleeding te vd&rzien. EEN „MEESTERESSE" PLEITTE. Het was Vrijdag j.l. 40 jaar geleden, zoo ver telt het Vad., dat mej. Mr E. C. van Dorp, het latere Kamerlid en bekend economiste, als eerste vrouwelijke advocate in ons land pleitte voor het gerechtshof te 's-Gravenhage. Zij was toen .31 jaar. Het betrof een 18-jarigen schildersknecht uit Z a a m s 1 a g, die wegens diefstal was ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De ge- heele zaal was bezet meerendeels door dames; ook de president van het gerechtshof en staats raad Mr Rochussen woonden de behandeling van deze zaak bij. AMERIKAANSCHE BOEKHOUDING. „Mijne Heeren, Engelands credietposten ikunnen wij ons al besparen". Fritz Bock-Orbis-Holland-Pax m v Verduisteren Van 10 t/m 16 October 1943: 's Avonds van 18 u.'s Morgens tot 6.45 u. UIT DE PROVINCIE NIEUWE LAGERE LANDBOUW- SCHOLEN. Het Dagbl. v. N.-Br. en Z, meldt, dat sedert eenigen tijd Rijkslandbouty- consulent, Ir Droogendijk, stappen heeft ge daan om te komen tot de oprichting van twee nieuwe rijks lagere landbouwscholen, n.l. te Scherpenisse op Tholen en te N i e u - werkerk op Schouwen-Duiveland. De plan nen zijn thans uitgewerkt en wachten slechts op de goedkeuring van Den Haag. Het ligt in de bedoeling om den heer H. Eckhardt, onderwijzer te St. Maartensdijk te benoemen tot hoofd van de school op Tholen en den heer D. Evelijns, schoolhoofd te Nieu- werkerk, tot hoofd van de school op Schou wen. Middelburg. VERBODEN HANDEL. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen mej. J. M., dienstbode, wonende te Arnemuiden, wegens het koopen van textielgoederen zonder punten, of vergun ning en het verkoopen van jenever en cog nac tegen te hooge prijzen. Ook verkocht zij suiker tegen te hooge prijzen en zonder bon nen. Deze suiker en alcoholica werden ont vreemd' ten huize van D. K. alhier. Ook werd proces-verbaal opgemaakt, tegen A. v. L., tex tielhandelaar alhier, die textielgoederen zonder punten en vergunning verkocht in ruil tegen suiker en jenever. C. W. te Arnemuiden kocht een flesch jenever tegen te hoogen prijs. Mej. W. S., dienstbode te Arnemuiden, kocht suiker zonder bon en tegen te hoogen prijs. A. S. te Arnemuiden kocht een flesch cognac tegen te hoogen prijs. Mej. L. J. G., echtgenoote van C. K., alhier bleek medeplichtig te- zijn aan dezen verboden handel. Allen kregen een pro ces-verbaal. Eveneens mej. J. de N. en mej. M. S. te Arnemuiden wegens het te duur en zonder 'bon koopen van suiker, en tegen mej. J. P. R., echtgenoote van C. van B. te Arne muiden wegens het koopen van 7 kg. suiker zonder bon. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den bakker H. B., die een gedeelte van een boven woning tegen te -hoog'.m prijs kad v.rhuörd. Tegen een aantal personen is proces-ver baal opgemaakt, omdat zij zich tijdens lucht-' alarm op den openbaren weg bevonden. Mej. C. J. V., echtgenoote van J. v. d. B. bévond zich Zaterdagavond na 10 uur op straat en kreeg daarvoor een proces-verbaal. Goes. Alhier is aangehouden T. W. uit Am sterdam, die in het politieblad stond gesig naleerd, omdat zij nog een week gev. straf te goed had. Zij is overgebracht naar Mid delburg. Dit seizoen zal de Rijkslandbouwwinter- school haar lessen geven in de gebouwen van de Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Zaterdag werd alhier een belangrijke competitiewedstrijd gespeeld voor de 2e klasse van den Zeeuwschen Korfbal- bond, tusschen Unitas IVolharding II, welke door Unitas werd gewonnen met 62. Door deze overwinning is Unitas kampioen gewor den. Na afloop werd de vereeniging hartelijk toegesproken door den bondsvoorzitter, dhr Haasdonk, die de gelukwenschen overbracht namens Z.K.B. Ook de Volharding-spelers- (sters) boden hun gelukwenschen aan, waar voor de Unitas-voorzitter, dhr P. Hoogstrate, allen dank bracht, hierbij de hoop uitspreken de, dat Unitas I een volgende competitie zal kunnen uitkomen in de le klasse. Door eens gezindheid en opoffering was Unitas in staat, dit resultaat te boeken. OUDELANDE. In verband met de nieu we financieele verhouding tusschen rijk en gemeente heeft het gemeentebestuur beslo ten de opcenten der personeele belasting vast te stellen op 150 en de opcenten ge bouwd grondbelasting op 190 en ongebouwd op 110. Voor de belastingplichtigen heeft deze wijziging geen verandering. Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHOONDIJKE. Donderdagmiddag sloe gen de paarden van den landbouwer H. tus schen Schoondijke en Oostburg op hol. In de omgeving van de hofstede „Welgelegen" vlogen de dieren tegen een ijzeren hek aan, dat finaal afbrak. De voerman slingerde van den wagen, doch kwam wonder boven won der met den schrik vrij. (P. Z. C.)., Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. De aanvoer van mosselen is vorige week begonnen, doch de kwaliteit der aangevoerde hoeveelheden is voor het mee- rendeel slecht te noemen. Bot werd deze week zeer weinig aangevoerd. De aanvoer van bliek enz. was weer goed' loonend. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. St Maartensdijk (Herv. Evang.), Donder- dagav, 7.30 ds Bronsgee'st te Velsen. GEMENGD TNIEU WS Aafke de schoorsteen- vee g s t e r. Na de vrouwelijke conduc teurs en brievenbestellers, heeft Zwolle thans de primeur van een wel zeer merkwaardig voorbeeld van het huidige gebrek aan man nelijke werkkrachten. Het is de 19-j. Aafke van Brussel, die zonder eenigen ophef tot het gilde der schoorsteenvegers is toegetre den, en die men nu geregeld in schoorsteen- vegerspak, met roetvlekken op de wangen in gezelschap van' haar baas op een heeren- fiets door de stad kan zien rijden. Ernstige treinbotsingin F r a n k r ij k. (DNB). De sneltrein Pa- rijs-Lyon is in de nabijheid van Chalons- sur-Saone met een goederentrein in botsing gekomen. Tot heden zijn 21 dooden, 30 zwaar- en 60 lichtgewonen geteld. Echtpaar door gasver- stikking omgekomen. Donder dagnacht zijn de 29-j. P. Westerhuis en. diens echtgenoote in de Wagenaarstraat 5 te Til burg, door gasverstikking om het leven ge komen. Doordat in dé keuken de slang van de gasleiding was losgeraakt, stroomde het gas, daar de vastgeroeste gaskraan nie't kon worden afgesloten, vrij de keuken en de als slaapkamer ingerichte keukenkamer in. Drie kinderen van 6 en 4 jaar en een baby van 9 mnd. sliepen gelukkig boven en ondervon den geen nadeelige gevolgen, evenmin als een inwonende grootmoeder en haar doch ter, die in de voorkamer hun slaapplaats hadden. DAGKALENDER MAANDAG 11 OCTOBER 1943, Dankt te allen tijde, in den naam var on zen Heere Jezus Christus, God, den ■.■•■x, voor alles, en weest elkander onderdanig m de vreeze van Christus. Ef. 5:20—21. Zon Op 6.58,. onder 17.55. Maan op 17.32, onder 3.43. Volle m. 13 Oct. L. kw, 21 Oct. W—mm—mPff— VOOR HOOFD EN HART Als de kinderen de scheppingsdagen ken nen en de zonen van Jakob en de namen der Bijbelboeken en de kruiswoorden en als ze de gelijkenissen tot groepen kunnen bren gen en de namen der discipelen weten en teksten en versjes kunnen opzeggen en weg wijs zijn in den Bijbel, dan zijn we vaak al meer dan tevreden. Maar dan kan in een Christelijke school de Bijbelsche geschiedenis nog een vak zijn naast rekenen en taal en aardrijkskunde en de rest. Een vak van een rooster van les uren. En als het dit inderdaad is en niets meer dan zijn we zoover verwijderd van het ideaal, als we maar kunnen denken. A. L. VAN HULZEN. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: te Rijperkerk, H. van Niel te Burgwerd; te Rotterdam-Delfshaven (vac. S. H. James) H. A. Visser te Raalte; te Assen (Evang), toez., C. Keers te Lemelerveld. Bedankt: voor Grootegast-Doezum, C. J. van Roijen te Boxum. :CHR. GEREF. KERK.: Bedankt: voor Sliedrecht, H. van Leeuwen te Ermelo. GEREF. GEM. Beroepen te Rotter- dam-Z., H. Ligtenberg te Vlaardingen. HULPPREDIKERS. Gere f. Ker ke n. Aangenomen naar Voorthuizen, cand. J. P. Hörchner te Baarn, die voor een gelij ke benoeming te Nijkerk bedankte. Naar Stadskanaal, cand. J. Poutsma, thans bulp- pred. te Tinte bij Brielle, die voor een her benoeming te Tinte bedankte. KORTE BERICHTEN. In de Geref. Kerk van Rotterdam-Zuid heeft zich een commissie gevormd, die geiden ingezameld heeft om te komen tot delging 'van de,schuld die nog op de kerk rust. Ter jongste verga dering- van den kerkeraad heeft deze com missie als vrucht van haar arbeid den. ker keraad een bedrag van f20.000 aangeboden. Naar in de Rotterd. Kerkbode wordt medegedeeld, is Ds A. T. W. de Kluis ver trokken, teneinde de geestelijke verzorging op zich te nemen van een deel der in krijgs gevangenschap teruggekeerde Ned. militai ren. Donderdagmiddag heeft op de Alg. Be graafplaats te Heemstede de overdracht plaats gehad van het gedenkteeken op het graf van Prof. Dr F. W. A, Korff. Door de Herv. Evang. te Breezand (kerkelijk Anna Paulowna) is aan het clas sicaal bestuur te Alkmaar verzocht te be sluiten, aldaar een gemeente te stichten en een predikantsplaats te vestigen. JUBILEUM DS J. FRAANJE. Onder groote belangstellingmocht Ds J. Fraanje, pred. bij de Geref. Gem. van Barneveld vo rige week den dag herdenken, waarop hij zich voor een kwarteeuw aan deze gemeente (verbond, na tevoren te T e r n e u z e n, Rotterdam en G o e s werkzaam te zijn ge weest. In een stampvol kerkgebouw hield de jubilaris een gedachtenisrede, sprekende over Joh. 19:30. De jubilaris werd toegespro ken door oud. J. Middelkoop namens ker keraad en gemeente, door Ds G. PI. Kersten van Rotterdam als vriend en door Ds W. C. Lamain van Rijssen namens de classis Bar neveld. Toegezongen werd Ps. 134:3. EEN EVANGELISATIE-PREDIKANT Deputaten voor den Evang.-arbeid der Ge ref. Kerken in Noord-Brabant en Limburg met de gecommitteerden van de Kerken van Breda en Tilburg hebben besloten aan de Kerken van Breda en Tilburg voor 'te dra- gen voor het Evang. werk op het terrein van beide gemeenten te beroepen een eigen predikant en wel cand. M. v. d. Bosch te Breda, die reeds ruim een jaar als hulppred. voor het Evang. werk in N.-Brabant werk zaam is geweest. Cand. v. d. Bosch is sinds 1934 werkzaam gewest als hulppred. resp. te Nijmegen, Ba tavia en Apeldoorn en werd in de vac. van Ds H. Lauwers te Brussel, die met emeri taat ging, benoemd voor het Evang. werk te Brussel. Aangezien hij echter niet naar België kon vertrekken, werd hij in den Evang. arbeid .in Brabant te werk gesteld. INSCHRIJVING VAN STUDENTEN. Van de zijde van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, wordt de aandacht er op gevestigd, dat in schrijving als student voor den cursus 1943- 1944 aan één der universiteiten en hoogesc'ho- len slechts mogelijk is tot en met 15 October. Alleen in zeer bijzondere gevallen zal inschrij ving na dien datum mogelijk zijn. PROF. Dr G. W. KERNKAMP, f ïn den ouderdom van 79 jaar is te Utrecht plot seling overleden Prof. Dr G. W. Kernkamp, rustend hoogleeraar in de algemeene geschiede nis van den nieuwen tijd' aan de Utrechtsche universiteit. Prof. Kernkamp genoot als his toricus in binnen- en buitenland groote ver maardheid. PROF. Dr P. ZEEMAN OVERLE DEN. Prof. Dr P. Zeeman, oudhoogleeraar in de natuurkunde aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam, is in den ouderdom van 78 jaar overleden. Prof. Zeeman was een geleerde van inter nationale vermaardheid. In 1902 werd' hem de Nobelprijs voor natuurkunde toegekend. Hij was doctor honoris causa van tien universi teiten. LAND- EN TUINBOUW LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE ZIERIKZEE, Tweejarige cursus der dag school. Bevorderd van de le naar de 2e kl. A. de Bakker, C. M. Bolle, A. Bil, J. Boot, W. den Boer, J. Bolle, L. Berrevoets, A. Deurloo, S. Heusevelt, M. v. d. HoeVen, T. M. Kosters, C. S. van Mourik, M. Olrée, K. de Oude, C. de Ruijter, C. Saman, C. Schot, A. v. d. Welle, M. v. d. Wielen, W. v. Wek ken, C. Tanis, Zierikzee; M. Boot, N. v. Burg M. Hendrikse, A. Viergever, N. v. d. Wek ken, Kerkwerve; M. Dalebout, J. Vaane, Ei kerzee; D. Geelhoed, Drieschor; C. Goud zwaard, C. Hoekman, A. v. d. Hoek, C. Jon ker, Brouwershaven; C. Hase, J. Kik, Bruj- nisse; H. Jonker, Haamstede; A. P. Kuij- Onze mannen in het Oosten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1