ZATERDAG 9 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No. 8 Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adrn. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. VOOR DEN ZONDAG Waarom zijt gij ontstoken, en is uw aangezicht vervallen? Is er niet, indien gij wèl doet, verhooging? Gen. 4:6 en 7. Bij Kaïn en Abel ziet gij, dat de gods dienst verdeeldheid brengt. Is dat niet ver schrikkelijk? De menschen hebben aan niets zoo'n behoefte als aan éénheid. Als wij toch eens een middel vonden, waardoor die vurig begeerde eenheid eindelijk werkelijkheid werdEn brengt de godsdienst nu juist ver deeldheid? Wel, dan moet de godsdienst uit gebannen worden. Tegen deze redeneering is niets in te bren gen. Tenzij wij het feit der zonde, die de geheele menschheid doortrokken heeft, er kennen. Wij zijn zóózeer van onszelf ver vuld en met onszelven bezigons eigen dier baar ik staat zóó geheel in het middelpunt, dat, wanneer iemand blijkt van God ver vuld te zijn, en Hem te zoeken, hij daar door reeds onze ergernis opwekt. Er is geen vreemder verschijnsel op de wereld, dan een menschenkind, dat God zoekt. Tegen hem spant alles samen, en zelfs Pilatus en Hero des vinden elkaar dan. Heeft Jezus niet ge zegd: Ik ben niet gekomen om vrede te brengen op aarde, maar veeleer verdeeld heid? Welnu, reeds het eerste conflict tusschen broeders toont, dat het gaat om den dienst van God. Kaïn benijdt Abel niet om rijn bezit of positie. Het vreemde is, dat hij Abel benijdt om de gunst van God. „En de Heere zag Abel en zijn offer aan, maar Kaïn en zijn offer zag Hij niet aan". Daarom is Kaïn nijdig en loopt met een stille wrok. O, a's hij maar jaloersch geweest was op Abel. Hij is echter alleen maar nijdig. Hij ziet, hoe gelukkig Abel is, innerlijk rijk, en zelf loopt hij rond met een onbevredigd hart, een on- gestild begeeren. Waarom maakt God on derscheid tusschen die twee? Is het soms, omdat Abel nu eenmaal uitverkoren is en Kaïn niei? Er staat niets van in het Bijbel verhaal. Het mysterie der verkiezing blijft hier geheel op den achtergrond Trouwens, het blijkt, dat God Zich wel degelijk om. je bekommert, Kaïnl Vandaar die vraag uit den hemel: „Waarom zijt gij ontstoken, en is uw aangezicht vervallen?" Er is inder daad onderscheid tusschen Kaïn en Abel. Kaïn heeft het gevoeld: Abel is anders dan ik. Er blijkt een ander leven te zijn, dat het eigenlijke is, het leven met God, Zijn verborgen omgang. Dat miste Kaïn. Beiden offerden zij, Kaïn en Abel; zij doen het zelfde, maar toch doen zij hetzelfde anders. Dat weet God! Kan Kaïn daaraan iets veranderen Neen, want hij wil niet en daarom kan hij niet. Hij is in de macht van die verkeerde wil. Hij wil ook wel graag innerlijke vrede heb ben, maar dan niet ten koste van zichzelf. Zóó staat het met ons. Wij denken, dat wij onzen wil in bedwang hebben, en in werke lijkheid zijn wij slaven van onzen wil. Je zou bang worden van jezelf 1 Tot Kaïn zegt God: Is er niet, indien gij wèl doet, verhooging? Maar Kaïn ant woordt niet. Zoo komt het Woord vafi God tot u. Het kan anders worden in uw leven. Inplaats van onvrede en mismoedigheid, is er vrede, vreugde en blijdschap te verkrij gen. Niet op de manier, waarop wij die tel kens weer willen zoeken. Maar door naar Gods Woord te hooren. Want Hij ont fermt zich over zondaren, en zoekt het ver lorene. O. D. VERBITTERDE GEVECHTEN BIJ WELIKIJE LOEKI EN TERMOLI. - GEALLIEERDE PANTSERAANVAL- LEN !N ZUID-ITALIE AFGESLAGEN. - BOMMEN OP LONDEN, NORWICH, STUTTGART EN BREMEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Van het geheele Oostelijke front wordt levendige plaatselijke gevechtsactie gemeld, die in eenige sectoren een grooteren omvang aannam. In het gevechtsgebied ten Z. van W e1 i k ij e L o e fc i werd ook gisteren verbitterd gestreden. De bolsjewisten poog den met steun van slagvliegtuigen een plaats waar zij den vorigen .dag waren binnenge drongen, uit te breiden. Duitsche tegenmaat regelen zijn begonnen. Sterke formaties ge- FEUILLETON DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmais. 89) o— Hoewel hij niet tot de sterken behoort, in tegendeel, heeft hij dit vreeselijke leven, vol ontberingen en ellende, goed doorstaan. Hij be hoort steeds tot de moedigen, daartoe aange vuurd door het voorbeeld van Lemarque en Weishaupt, met wie hij zeer bevriend is ge worden. Ze werken in dezelfde ploeg, bij de jonge ren. De hutten staan vlak bij elkaar. Vaak lukt het in ,de late avonduren, dat de bewo ners der beide tenten met elkaar gezelsen. Zij spreken dan over Duitschland en hun vroeger leven. Een bijbeltje hebben ze niet, Arthur Lemarque, die een stalen geheugen bezit en veel godsdienstonderwijs genoten heeft, citeert hfcele of halve hoofdstukken, zóó vaak, dat ook Jochem zonder haperen Jesaja 53 opzegt en Psalm 25 voorbeeldig weet te vertolken. Barnstein heeft aanvankelijk met verba zing geluisterd naar de godsdienstige ge sprekken tusschen Lemarque en Weishaupt, om vervolgens al meer belangstelling te too- nen. Hij heeft meegemaakt, dat de oorspron kelijk onverschillige Weishaupt, die niet vies was van een stevigen vloeik, geleidelijk ver anderde en tenslotte uit eigen beweging, voor zoover de boeien dat mogelijk maak ten, bij het eten de handen vouwen ging en vechtsvliegtuigen en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand van de Duitsche luchtmacht kwamen den geheelen dag op doeltreffende wijze in de zware afweerge- vechten tusschenbeide. De 7de pantserdivi sie onder bevel vat» gen.-majoor Von Man- teuffel heeft zich in de gevechten aan den Midden-Dnjepr door kordate aan vallen en taal volharden roemvol onder schelden, In Z u i d-I t a 1 i werden in den Vol- turnosector verscheidene vijandelijke pant- seraanvallen afgeslagen. In de Z u i d e 1 ij- ke Apen ij n en namen de gévechten in hevigheid toe. Na een verbitterde worsteling werden de pogingen van Britsche strijd krachten om bij T e r m o 1 i den linker vleugel van ons front in te drukken en te omsingelen verijdeld. In het Oostelijke deel van de M i d d e 1- landsche Zee plaatsten Duitsche duikbommenwerpers treffers op twee vijan delijke kruisers en bombardeerden zeer ef fectief artilleriestellingen van een vijande lijke eilandbasis. Britsche luchtstrijdkrachten wierpen in den afgelooper nacht bommen op plaatsen in het gebied van de Duitsche Bocht in ondernamen met schending van de Zwit- sersche souvereiniteit terreuraanvallen in het Zuid-West Duitsche ge bied. Vooral te Stuttgart ontstond vrij groote schade. Negen vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 7 op 8 Oct. Londen en Nor wich aan en veroorzaakten in beide ste den uitgebreide branden. De aanval bij Welikije Loeki. (A.N.P.) Nadat ten Zuiden van Welikije Loeki de laatste dagen reeds sterke Sovjet- Russische troepenconcentraties waren vastge steld, die een aanval deden' verwachten zijn de bolsjewisten thans in dezen sector over een breed front tot een aanval op groote schaal overgegaan. Vlak achter het front loopt hier de belangrijke spoorlijn van Leningrad over Witebsk naar het Zuiden en tegen het aan deze lijn gelegen Newel is de grootste kracht der aanvallen gericht. Ten Noorden van deze stad zijn Sovjet-Russische tanks door de Duit sche stellingen gebroken, waartegen van Duit sche zijde maatregelen worden genomen. De strijd woedt intusschen met groote hevigheid voort. Terwijl berichten uit Moskou gewagen van een hervatting van het offensief aan het ge heele front, zijn volgens Duitsche berichten in de overige sectoren van het front de laatste dagen geen veranderingen ingetreden en blijft de strijd hier beperkt tot plaatselijke gevechten. N.S.D.A.P.-functionarissen bij Hitier. (D.N.B.) Op 6 October j.l. is een vergade ring gehouden van den Reichsleiter, Gauleiter en Verbaendeführer van de partij, die in het teeken stond van het voornemen om alle krachten der natie tot het uiterste in te span nen tot het voeren van den oorlog. Het woord1 voerden de Rijksminister Speer, generaal-veld- maarschalk Milch, groot-admiraal Doenitz, de stafchef der S.A., Schepmann, Reichsleiter Dr Ely en Reichsführer SS, Reichsminister Himmler. De Reichsleiter en Gauleiter ver toefden op uitnoodiging van Hitier op'7 Octo ber in het hoofdkwartier. In het verloop van de samenkomst gaf Hitier aan de verzamelde partijleiders een uitvoerig overzicht van het verloop van den oorlog en van den huidigen militairen en politieken toe stand. In dit conflict van wereldhistorische beteekenis, zoo verklaarde Hitler, is naast de kracht der wapenen de wil en het uithoudings vermogen van de dragers der -wapenen van doorslaggevende beteekenis. voor de overwin ning. De wapenen alleen beteekenen niets, wan neer daarachter niet de wil van de menschen staat. De strijdvaardige geest van de partij, haar energie, haar felle vastberadenheid en uiterste hulpvaardigheid hebben ook thans weer aan het volk, vooral tijdens de beproevingen van den luchtoorlog ruggegraat en houvast ge geven. Wanneer het Duitsche volk dezen geest die zoowel op de slagvelden als in het vader land tot uiting komt, weet te bewaren, dan kan deze oorlog nooit verloren gaan, doch flan moet en zal deze oorlog een groote Duitsche overwinning brengen. Op de vergadering der partijleiders gaven de Rijksminister voor bewapening en porlogspro- overigens het vloeken en morren geheel na liet. Vrij regelmatig de bewaking was niet zoo streng meer, als aanvankelijk het ge val was, van ontvluchting kon trouwens geen sprake zijn werden de gesprekken ge houden. Het gevolg was geweest, dat Barnstein een Christen werd. Van Arthur Lemarque ging een invloed ten goede uit. In zijn onmiddellijke omge^ ving werd niet meer gevloekt. Het schelden van de opzichters was opgehouden. Er werk te geen ploeg zoo voorbeeldig als die, waarin Lemarque en Weishaupt zich bevonden. Dit tweetal werkte stimuleerend. De opzichters noemde die twee kerans, hardloopers. Ieder wist, wie met die „kerans" werden bedoeld. Er waren er, die slechts matig ingenomen waren met den ijver van Weishaupt en Le marque. Die leken wel stapelgek: ze werk ten zich dood in die moordende hitte; als zij dan persé zichzelf wilden vermoorden, dan was er toch wel een andere weg, een weg, die bovendien ineens een eind aan hun leven maakte. Ontkennen kan echter niemand in de groep van de twee kerans, dat men er prettiger werkt dan in de andere groepen. De zweep wordt er vèel minder gehanteerd en, hoe vreemd het ook moge lijken, het zwoegen j is dragelijker. Ze begrijpen dat niet. (Wordt vervolgd.) ductie Speer en zijn naaste medewerkers een overzicht van den stand der Duitsche bewa pening en van de maatregelen, die voortdurend op het gebied der productie genomen worden. Generaal-veldmaarschaik Milch gaf een uit eenzetting van het program tot verhooging der productie voor de luchtmacht en gaf een beeld van den aanbouw der nieuwe formaties bom menwerpers en jachtvliegtuigen. Groot-admiraal Doenitz sprak over den strijd der Duitsche marine tegen de zeeverbindingen van den vijand. Met steeds weer nieuwe wa pens en met nieuwe middelen zal de Duitsche duikboot op de zeeën met den vijand een oor log voeren, die in de toekomst nog geweldiger zal zijn, dan de thans meegemaakte. Het vaste, fanatieke plan is den tonnageoorlog in zijn hoogsten vorm en met alle middelen to lelkens nieuwen bloei te brengen. De Reichsführer SS en Reichsminister van Binnenlandsche Zaken Himmler behandelde een aantal vraagstukken van de oorlogvoering en van het binnenlandsche bestuur. Er bestaat geen défaitisme onder het Duitsche volk, zoo verklaarde hij o.m. Individueele verschijnselen op dit gebied worden meedoogenloos uitge roeid, Wie de zaak van den vijand dient en door het verspreiden van défaitisme het Duit sche volk in zijn zwaarsten levensstrijd in den rug aanvalt en daarmede het leven van allen bedreigt, moet sterven als. straf voor zijn daad en als waarschuwing voor anderen, Duitsohe pers laakt de Zweedsohe. (DNB). De Duitsche bladen keeren zich in artikelen tegen de Zweedsche pers, die zich den laatsten tijd onzakelijke polemie ken en aanvallen op de eer van den Duit- schen soldaat veroorlooft. „Ook de Duitsche grootmoedigheid", zoo schrijft de „Völki- scher Beobachter" heeft haar grenzen. Wan neer „neutrale" Zweedsche baden de Engel- sche en Amerikaansche bladen thans nog overtreffen in het venijn spuwen over het Duitsche volk, wanneer» zij de vernietiging van het Duitsche volk met koelen wellust schilderen, dan loopt de maat over. Ook de ze oorlog zal een einde nemen en dan zal men menig woord vergeten, dat de vijand en zoogenaamde neutralen van thans liever niet gesproken hadden, doch onvergeten blijven dergelijke eerloosheden, div men zich thans in Zweden veroorlooft". - De „Deutsche Allgem. Zeitung" schrijft: Bij de Zweedsche redacties zal men weten, dat Duitschland vastbesloten is op ieder d?iest dreigement van buiten zop noodig het passende antwoord te geven. Korte Berichten. (D.N.B.) Sterke vijandelijke luchtstrijd krachten hebben in de middaguren van 8 Oc tober een terreuraanval ondernomen op Noord- Duitsch kustgebied. Vooral in het centrum van de stad Bremen ontstonden omvangrijke ver nielingen in woonwijken zoowel als schade aan openbare gebouwen en cultuurmonumenten. De bevolking leed' verliezen. (D.N.B.) Naar de correspondent te "Was hington van de Financial News meldt heeft Stalin de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie, die in Washington nieuwe plan nen zal ontwerpen tot regeling van de na- oorlogsche financieele vraagstukken, van de hand gewezen. De Sovjetregeering heeft ver klaard, dat zij voor deze conferentie geen 'be langstelling heeft. DE ZWARTE HANDEL. De Rijkscommissaris heeft in zijn rede op het oogstdankfeest te Groningen nog eens een ernstig woord gesproken over den zwarten handel. Ter bestrijding van de steeds weer terugkeerende bewering, dat de levensmiddelen anders toch maar naar 'Duitschland gingen, had hij thans den ver antwoordelijken instanties volle vrijheid van spreken gegeven, om mee te deelen, hoe groot de leveranties werkelijk zijn. Voor het nieuwe oogstjaar waren met het oog op de verwachte resultaten de hoeveelheden lager vastgesteld dan verleden jaar. Zij gingen niet hooger dan het Landoorlogreglement ten behoeve van de bezettingstroepen toe stond en dan hetgeen vereischt werd voor de Nederlandsche arbeiders, die in Duitsch land werken. Wanneer de groentenuitvoer aanzienlijk was, dan stond daartegenover, dat van graan heelemaal niets werd ver lengd. Al het broodgraan, dat voor de be- "ttingstroepen noodig was, werd integen deel uit het Rijk hierheen aangevoerd. Ove rigens leek het hem een taak van de ver deeling om er voor te zorgen, dat de be schikbare hoeveelheden groenten, die dan toch altijd bijna het dubbele van het Neder landsche verbruik in vredestijd dekten, naar billijkheid en gelijkmatig onder de bevolking worden verdeeld. „Op langen termijn, dus voor later ger zien, aldus de Rijkscommissaris, is het de overtuiging, niet alleen van de verantwoor delijke mannen hier in Nederland, hetgeen vanzelf spreekt, doch ook van de bevoegde mannen in Duitschland, dat Nederland in het nieuwe Europa moet worden opgeno men als het bijzondere land van de ver edelingsproducten. Immers, de veefokkerij en de groente- en fruitteelt staan hier op een zoo toonaangevend peil, dat Nederland juist op die gebieden in zijn volledig pro ductievermogen behouden moet blijven." BINNENLAND GEEN GELUKSTELEGRAMMEN MEER. Wegens gebrek aan de desbetref fende luxe-formulieren kunnen voorloopig geen gelukstelegrammen worden aangeno men. Nagegaan wordt nog, of het op een andere wijze mogelijk is te gelegener tijd in deze leemte te voorzien. AANTAL PATIËNTEN PER TAND ARTS. De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen, heeft het voor loopig vastgestelde maximum-aantal direct en indirect verzekerden per tandarts, dat 6000 bedroeg, verhoogd tot 8000 personen." Wanneer het aantal verzekerden, dat thans bij een tandarts is ingeschreven, het nieuw gestelde maximum overtreft, zal dit aantal DE CATECHISATIE. Met blijdschap mag geconstateerd wor den, dat de catechisatie, het onderwijs in de Heilige Schrjft en de, belijdenisschriften der kerk aan de jeugd der kerk, zich meer in de belangstelling der gemeente mag verheugen dan vroeger soms het geval was, In sommige kerken vraagt men zelfs om catechisaties voor ouderen, om Bijbelkrin gen, wijkavonden enz, We willen ons niet al te zeer verdiepen in de oorzaken, die er toe hebben meege werkt, dat het catechetisch onderwijs wat op dejr achtergrond was geraakt. Misschien waren de leidraden (de soms beruchte vra- genboekjes) wat te antiek. Maar daartegen over mag nu gewezen worden op een res pectabel aantal handleidingen voor jongere en oudere catechisanten, zoodat er thans keus te over is. Ook is wel eens de opmer king gemaakt, dat de catechisatie bij de op leiding der predikanten helaas maar al te veel stiefkind was, zoodat de pastor, die zijn ambtelijke loopbaan aanving, zelf maar zien moest, wat hij van dat belangrijke onder deel van zijn arbeid zou terecht brengen en welke wegen hij hier moest inslaan. Mocht dit verwijt gegrond zijn, dan vertrouwen wij, dat in deze leemte nu toch wel voorzien zal zijn, evenals in het tekort aan eenigszins behoorlijk en gezellig ingerichte lokalen. Men is nu toch wel tot het inzicht geko men, dat het grootste deel van het catechir satie-uur niet mag bestaan in het overhoo- ren van een van buiten geleerd lesje, maar dat van dit contact tusschen predikant en jeugd een beter gebruik dient te worden ge maakt. Men heeft in de verschillende ker ken meer besef gekregen van de groote be teekenis van de catechisatie. Het gaat hier om de eeuwige dingen. Het gaat om de toekomst der kerk. Vandaar ook, dat men er hier en daar toe overging bij het begin van het catechisatie-seizoen een spe- cialen kerkdienst te houden, waarin de ge heele gemëente, oud en jong, bij deze din gen bepaald werd en waarin ouders en werk gevers werden opgewekt hun volle mede werking te verleenen. Zoo moet ook dit werk gedragen worden door het gebed en het meeleven der geheele gemeente, doordrongen als zij is van het groote bolang der geestelijke vorming van onze jonge mamreliep, i Inieverïngsplicht radiotoestellen. Wie zijn radiotoestel moet inleveren en dit nog niet heeft gedaan, kan dit nog tot uiterlijk 20 Oct. a.s. doen. Schriftelijke aan melding moet geschieden bij het Hoofdbe stuur der PTT te Arnhem, Roggestraat 13. De inlevering moet bij de burgemeesters of op de politiebureaux geschieden. Harde woorden tot hen die de N. S. B. verlaten. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft de heer C. van Geelkerken, voor de leden van den kring Zuid van de N.S.B. het woord ge voerd. Hij zeide, dat om verschillende redenen menschen de rijen ider N.S.B. verlaten heb ben. Er zijn er die het in geweten niet langer eens zijn met de N.S.B. en daarom zijn zij weggegaan. Men zal het dezen menschen niet kwalijk nemen, mits zij loyaal blijven staan tegenover de beweging. Anderen zijn gegaan toen de tegenslagen kwamen, na de Duitsche distancieeringsbewegingen, na de landingen op Sicilië en in Italië. Laat hen gaaul De derde soort echter wordt gevormd door de lafharti- gen, die zich dekken willen voor het geval dat de tegenstanders zouden kunnen overwin nen. Zij loopen over naar de tegenstanders om het veege lijf te redden. Als wij hen in handen krijgen, zullen zij niet gelukkig zijn. Want zij, die de N.S.B.-vanen in den steek laten op het oogenblik dat de mannen aan de fronten het offer van hun leven brengen, zijn lafaards en verraders en deze verraders zul len behandeld worden met de hardheid, die wij aan het front hebben leeren kennen. geleidelijk moeten worden verminderd, waar bij als norm is gedacht aan een verminde ring met circa 500 personen per half jaar. De eerste vermindering zal dan op LJan. '44 plaats hebben. In bijzondere gevallen kunnen afwijkin gen van het gestelde maximum worden toe gestaan. Zijn twee echtgenooten beiden tandarts, dan zal het maximum op 10.000 kunnen wor den gesteld, tenzij blijkt, dat beide echtge nooten een volledige tandheelkundige prac- tijk uitoefenen. REI SE- UND GASTSTATTENMAR- KEN. In tegenstelling met hetgeen dezer dagen is gepubliceerd, wordt er van be voegde zijde met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de Reise- und Gaststatten- marken met het opschrift „guitig bis 30.9.43" (geldig tot 30 September 1943) in Nederland niet meer geldig zijn. De geldigheidsduur van deze bonnen is derhalve niet verlengd tot 25 October. „HOUT OP STAM". De Stcrt. van 7 Oct. 1943 bevat een wijziging van de hout beschikking 1941 no. 1, krachtens welke in art. 1 van deze beschikking de begripsom schrijving van „hout op stam" is vervallen. Hierdoor valt voortaan onder de werking der houtbeschikking niet alleen het hout op stam, waarvoor een kapvergunning is afge geven, c.q. kapdwang is opgelegd, doch alle hout op stam, dat los van den bodem ver kocht wordt, ongeacht al of niet afgegeven kapvergunning of opgelegden kapdwang. Door deze wijziging kan dus in den vervol ge de directeur van het rijksbureau voor hout ook in die gevallen, waarin het hout op stam verkocht werd, waarvoor geen of nog geen kapvergunning was gegeven, tot vervolging- doen overgaan, indien de trans actie zonder zijn vergunning is geschied. DE ARBEIDSKRACHTEN OP JAVA Het DNB meldt uit Tokio: Op de confe rentie van twee dagen der autoriteiten voor de te werk stelling van arbeidskrachten, Duizenden ar beidsmannen helpen de boeren bij het aardap- pelrooien. Nadat de aardappelen op machinale jvijze uit den grond zijn ge haald, worden ze door de arbeids mannen in de manden gedaan. CNF-Folkers- Pax m. DAGKALENDER ZATERDAG 9 OCTOBER 19*5. Wordt vervuld met den Geest en spreekt onder elkander in psalmen, lofza». o; rit geestelijke liederen en zingt en jubel» deil Heere van harte, Ef. 518b—19. Zon op 6.55, onder 18.00, Maan op 16,33, onder 1.01. Zondag reap. 6.56, 17,57, 17.04 en 2.21. Volle m. 13 Oct. L. kw. 21 Oct. ZONDAG 10 OCTOBER 1943. Looft, Halleluja! looft den Heerl Mijn gansche hart verheft Zijn eer; Ik zal Zijn Naam en grootheid prijzen. 'kZal, met d' oprechten onderling Vereend, in hun vergadering En raad, Hem plechtig eer bewijzen. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: te Rotterdam-Charlois(vac, W. H. Kelder), P. A. van Stempvoort te Eindhoven; te Oosterbeek (2e pred. pi,), Ph. W. Bergkotte te Wehl; te Slttard-Lutteradc (toezi), W, Helm te Okkenbroek; te Vollenhove, G. J, v. d. Pol te Ee (Fr.). Aangenomen: naar Harllngen, K, Bekst te Garsthuizen. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1te Gou da (2e pred. pl.), C. Koenekoop te 's-Grave- moer en W. J. Schmidt te Waddiiixveen. Aangenomen: naar Kampen, C F. Lindeboom te Naarden. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. A n- genomen: naar Blokzijl, H. J. Franken, thans tijd. aldaar. HULPPREDIKERS. Ned. He r v. Kerk. Benoemd* te Huizen (N.-H.), J. Koele, cand. te Vorchten. Geref. Kerken. Bedanktvoor Den Ham en Uithuizermeeden, G. K. Geerds, cand. te Veenwouden. KORTE BERICHTEN. Ds J. Kals- hoven, Ned. Herv. predikant te Hien en Dodewaard, vroeger te Ovezand-Driewegen, is voornemens wegens bekomen emeritaat Zondagmiddag 26 Dec. a.s. afscheid te ne men van zijn gemeente. In de Ned. Herv. Gem. te Winterswijk zal een vierde predikantsplaats worden inge steld. Het ligt in de bedoeling een vrijz, pr dikant te beroepen, zoodat deze gemeente dan drie vrijz. voorgangers zal hebben. Ds P. v. d. Spek, pred. van de Geref. Kerk te 's-Gravenhage (Z.), is in een zieken huis opgenomen, waar 'hij een maagoperatie heeft ondergaan. De heer K. Prinsen, godsdienstonderwij zer te Werkendam, is benoemd tot vaste voor ganger bij de Ned. Herv. Evangelisatie voor de drie Noordelijke provincies met standplaats Hoogezand-Sappemeer. Hij heeft deze benoe ming aangenomen. Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes zijn wederom tot tijdelijk leeraar be noemd de heeren W. 't Hooft en Ir. J. Ver steeg, beiden aldaar, E. Visscher te Middelï" burg en Dr Ir D. de Waal te Kortgene. Benoemd tot hoofd der Chr. School te Lunteren A. Visser te Barneveld, tot onder wijzeres) te Amsterdam-Zuid mej. P. J. Luirink en mej. A. Schaafsma, beiden aldaar en W. C. Verstoep te Bussum (tijd.)te Maassluis mej. C. Mackay te Vlaardingen (tijd.), te Voorschoten mej. H. Westra te Voorburg. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Kleverskerke, 9.30 ds Schoei». Veere, 11.15 ds Schoch. Geref. Kerken. Baarland, 10 en 2.30 leesdienst. Verduisteren: Van 10 t/m 16 October 1943 's Avonds van 18 u.'s Morgens tot 6.45 u. UIT DE PROVINCIE Middelburg. Mej. M. B. te Domburg deed aangifte, dat een paar gummi laarzen en een paar wol len sokken van een veerwagen, die op een plein alhier stond, verdwenen waren. De 're-' cherche stelt een onderzoek in. A. S. en mej. M. C. de B. beiden alhier, kregen een proces-verbaal omdat zij gebruikte gouden voorwerpen te duur kochten en ver kochten. Tevens kreeg A. S. een proces-ver baal, omdat hij geen erkend goudhandelaar was en niet in het bezit was van de voorge schreven vergunning en een registér. P. J. K. en M. H., die zich na 10 uur op straat bevonden, kregen een proces-verbaal en moesten tot 's morgens 4 uur op het politie bureau blijven. Zuid-Beveland. RILLAND. Bij het boomenrooien had de arbeider M. Corstanje het ongeluk zoodanig met een bijl in zijn been te kappen, dat een hevige bloedende wonde ontstond. Dr Nan- ninga verleende de eerste hulp. Zeeuwsch-Vlaanderen. ZUIDZANDE. Tijdens het rangeeren van de tram was Donderdagmiddag de machi nist J. Brevet even vóór de machine geloo- pen om zand te strooien, toen hij kwam te vallen. Hij kwam gedeeltelijk odder den bak van de machine terecht, waardoor hij aan één zijde bekneld raakte. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Ver moedelijk heeft hij een arm en een been gebroken. (P.Z.C.) Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. De Ned. Herv. predikanten op het eiland Tholen hebben besloten morgen de gemeenteleden in het bijzonder te wijzen op de roeping betreffende het catechetisch onderricht der jeugd. De catechisaties zul len volgende week beginnen. Dit is dus eeni ge weken vroeger dan vorige jaren. Tege lijk werd het besluit genomen, om de Dank dag in alle Herv. gemeenten, indien moge lijk» te houden op de tweede Woensdag in November. welke bijeengeroepen was door het Japan- sche militaire bestuur, is besloten omvang rijke' maatregelen te nemen om de behoefte aan arbeiders in Malakka, op Sumatra en Borneo te dekken. Aangezien een overvloe dig aanbod van arbeiders op Java aanwezig is, heeft men het voornemen de arbeids krachten gelijkmatig over de drie genoem de gebieden te verdeelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1