MAANDAG 4 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No. 3 BÏNNËNLAND~~_ BEKENDMAKING. DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Aanslagen op luit.-generaal Seyffardt e.a. door .het Polizei-Standgericht berecht- CHRISTELUK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE STRIJD AAN DEN DNJEPR. - ZWARE SOWJ ET-VER LIEZEN. - TAMAN EN NAPELS ONTRUIMD. - LUCHTAANVALLEN OP ZUID- EN MIDDEN-ENGELAND, EMDEN, MUNCHEN EN HAGEN. Het opperbevel van de Duitsche weerma'cht maakt bekend: Aan het Koebanbruggenhoofd en in den zuidelijken en centralen sec tor van het 'oostelijke front deedj de vijand gisteren plaatselijke aanvallen, die, hier en daar na harden strijd afgeslagen werden. De stad T a m a n werd zonder dat de vijand het merkte, na vernieling van alle voor den oorlog, belangrijke installaties, ontruimd. Aan den Midden-Dnjepr gelukte het vijandelijke landingshoofden verder te verklei nen. Den taai strijdenden vijand werden daar bij zware verliezen toegebracht. Bij de afweergevechten ten Zuidoosten van Saporosje hebben zich het jagerregiment no. 138 onder leiding van lt.-kol. Graaf Von der Goltz, een onder leiding van majoor Von Gaza staande tankgroep en de stormgeschutaf- deeling no. 243, benevens de leger-tankjager- afdeeling 721 bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte slechts geringe gevechtsactiviteit. An glo-Amerikaansche strijdkrachten volgden on ze aéhterhoedetroepen, die na vernieling van alle voor den vijand belangfijkè installaties langzaam naar het Noorden uitwijken, In het noordelijke deel van het eiland Cor sica hebben Duitsche gevechtsgroepen ver scheidene aanvallen van troepen van Badoglio, benden en Gaullistische bataillons Marokkanen afgeslagen. Door tegenaanvallen werden den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Talrijke gevangenen werden binnengebracht. Vijandelijke vliegerstrijdkrachten hebben overdag uit groote hoogte en onder bescher ming van wolken bommen geworpen op E m - den en andere plaatsen in 't kustgebied der Duitse'4Bocht. In den sigeloopen nacht zijn sterke forma ties Britsche bommenwerpers onder nieuwe schending van Zwitsersch territoriaal gebied naar Zuidiwest-Duitschland gevlo gen. Een terreuraanval op Miinchen ver oorzaakte verliezen onder de bevolking en vrij groote schade in de stad. Luchtverdedigings strijdkrachten schoten volgens de tot dusver ontvangen berichten 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Het luchtwapen heeft in den nacht van 2 op 3 Oct. vliegvelden en andere militaire doe len in Zuid- en Midden-Engeland bestreden. De toestand aan het Oostelijk front. (A.N.P.) In het algenjeen kan gezegd wor den, dat de situatie aan het Oostelijke front de laatste dagen geen ingrijpende wijzigingen heeft ondergaan. De bolsjewisten vallen met onverminderde hevigheid aan, doch groote suc cessen blijven achterwege. De stad Saporosje is nog steeds in handen der Duitschers. Daarentegen schijnt de positie van, 't ongeveer halverwege tusschen Kiew en Dnjepropetrowsk aan den Dnjepr gelegen Kre- mentsjoeg onhoudbaar geworden, doch tot dus ver is de ontruiming der stad nog niet beleend gemaakt. Het aantal bruggenhoofden, dat de bolsjwis ten aan den westelijken oever van den Dnjepr hebben kunnen vormen, is nog gering en sterke strijdkrachten hebben zij niet over de rivier kunnen brengen. Napels ontruimd. (D.N.B.) Na grondige vernieling van alle voor d.en oorlog belangrijke installaties te Na pels en het wegvoeren van ravitailleeringsgoe- deren werd de stad aan den voorzichtig vol genden vijand overgelaten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Met het oog op een eventueel noodzakelijke ontruiming van de stad zijn alle havenwerken en militaire installaties van Napels, die den tegenstander van nut zouden kunnen zijn, door de Duitsche bezetting vernield. In de haven waren door de Engelsch-Amerikaansohe bom bardementen reeds groote verwoestingen aan gericht en wel in het bijzonder door het bom bardement, dat ongeveer drie maanden geleden •heeft plaats gevonden. Oogstdankfeest. (D.N.B.) Ter gelegenheid van den oogst- gedenkdag van het Duitsche volk is te Berlijn een massabetooging gehouden, waar rijksminis ter Dr Göbbels en staatssecretaris Dr' Backe het woord hebbed gevoerd. Ook in verschillende; plaatsen van Neder land is het oogstdankfeest gevierd. Te Gro ningen spraken de Rijkscommissaris, Rijks minister Dr Seyss Inquart en Mussert. Op deze redevoeringen komen wij in een volgend nummer terug. Korte Berichten. (D.N.B.) Formaties Amerikaansche bom menwerpers trachtten Vrijdag overdag doelen in Zuid-Duitschland aan te vallen. Zij werden door krachtige jachtafweer al ver voor de Duitsche grens aangevallen en gedeeltelijk tot het laten vallen van haar bommen boven zee en tot omkeeren gedwongen. Enkele formaties die er in slaagden dieper in Duitsch gebied door te dringen, werden hardnekkig achter volgd en voor het grootste deel van haar doe len weggedrongen. Door het werpen van bom men op eenige plaatsen ontstonden verliezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. Vrijdagnacht ondernamen Britsche bom menwerpers een, terreuraanval op Rijnlandsch- Westfaalsch gebied. Vooral te Hagen ont stonden aanzienlijke schade in woonwijken £n verliezen onder de bevolking. Volgens de tót dusverre binnengekomen rapporten werden bij deze aanvallen 24 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. t (D.N.B.) Onder Victor Emapuel is een, nieuwe regeering gevormd, aan het hoofd waarvan wederom Badoglio staat. De aanslag op den poiitiepresident te Utrecht. (A.N.P.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat de moordenares van politie-president Ker- len uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, door de Sicherheitspolizei in Am sterdam kon worden gearresteerd. De arres tatie kan pas nu openbaar worden bekend ge maakt, omdat anders het onderzoek in zake de personen op den achtergrond en de medeplich tigen van de moordenares gevaar zou hebben geloopen. De moordenares is de 22-jarige studente in de rechten Gertruida van Lier. Zij is een half-jodin. Bij haar arrestatie droeg zij drie geladen pistolen bij zich. Bij het verhoor door de politie heeft zij, 'behalve het vermoorden van politie-president Kerlen, ook reeds de voorbereiding van andere moordaanslagen be kend. Opmerkelijk is het feit, dat de moor denares met cynische openhartigheid ver klaarde, ook een belangrijk aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen voor den moord aanslag op den kapitein«van politie Woerts te Bussum. Aanvankelijk heeft zij het voornemen gehad ook dezen aanslag zelf te plegen. De moord aanslag op den kapitein van politie Woerts in Busisum 'heeft, zooals jbekend, reeds in de zitting van het Polizeistandgericht te Amster dam op 30 September 1943 zijn vergelding gevonden. De medeplichtigen van de moordenares en de personen op den achtergrond zijn inmiddels evéneens gearresteerd en veroordeeld. 1000 ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien. De gevallen van sluipmoord. ;,Volk en Vaderland" meldt, dat in het tijdvak van 1 Febr. tot heden in totaal op 49 personen een aanslag isgepleegd. Van de 49 personen, op wie werd gescho ten, zijn er 27 direct óf aan de gevolgen overleden; slechts drie kwamen er zonder verwonding af. Dat dit laatste aantal zoo laag is, moet natuurlijk worden verklaard uit het feit, dat hier sprake was van sluip moord, n.l. onverhoedsche schoten, gelost op korten afstand. ■Ten aanzien van Musserts oproep wordt opgemerkt, dat deze is beantwoordt met 7 nieuwe moordaanslagen binnen 2 weken, op 10 personen, van wie 3 werden gedood. Bovendien valt in deze droevige lijst op, dat er een eenparige versnelling is te con- stateeren in de frequentie der aanslagen Zoo werden b.v. van 22 tot en met 27 Sept. in 6 dagen tijds dus op 10 personen aanslagen gepleegd, van wie 3 zijn gestor ven, 2 zwaar en 3 minder zwaar gewond, terwijl er 2 ongedeerd afkwamen. Er is niemand in onze rijen, die slachtof fers zoelct, zoo schrijft het blad. Maar wij willen weerbaar, zijn en niet als een lam overgeleverd zijn aan den vilder". Verduisteren: 4 October t/m 9 October 1943: 's Avonds van 18.15 u., 's Morgens tot 6.30 u. BONAANWIJZING ZEEP. Tot en met 31 Oct. geven bon Algemeen 674 van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon Z eenheidszeep van de aan kinderen bene den den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaar ten, recht op het (koopen van een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep (40 pet. of 57 pet.) of op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeep (14, 15^ of 21 pet.) of op het doen wasschen van 5 kg droge vuile wasch. Voorts geven bon Algemeen 675 van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon Z Waschpoeder van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Oct .recht op het koopen van 250 gr. waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van 9 kg droge vuile wasch. Bon Z-toiletzeep van de aan kinderen be neden den leeftijd van 2 jaar uitgereikte kaarten geven tot en met meergenoemden datum recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling). REI SE- UND GASTSTATTENMAR- KEN. De geldigheidsduur van de Reise- und Gaststattenmarken, welke 'blijkens het daarop aangebrachte opschrift geldig waren tot en met 30 September 1943, is verlengd tot en met 25 October a.s. Zooals bekend kunnen Duitsche reizigers deze bonnen uitsluitend in hotels e.d. gebruiken ter verkrijging van de op de (bonnen vermelde artikelen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 t/m 25 Sept. 1943 kwamen er in ons land 2571 (2837) gevallen van besmet telijke ziekten voor, waarvan 1288 (1393) diph- therie, 542 (546) roodvonk, 550 (675) dysen terie en 103/ (125) kinderverlamming. De cij fers tusschen haakjes zijn die der vooraf gaande week. Zeeland had 17 (24) gevallen, n.l. diphtherie: 1 in St. Annaland, 's-H. Arendskerke, Krab- bendijke en Zaamslag; roodvonk: 2 in Krab- bendijke en 1 in Ellewoutsdijk, 's-Gravenpol- der, Kortgene, Kruiningen, Ovezande en Wis- sekerkefebris typfaoidea4 in Arnemuiden en malaria: 1 in Middelburg. DRIE JAREN OPVOEDERSGILDE. Het Opvoedersgilde der N.S.B. herdacht Za terdag zijn driejarig bestaan, ter gelegenheid waarvan in Utrecht een groote samenkomst werd gehouden. Hierin hebben de heeren Vlekke en Prof. Jeswiet het woord gevoerd'. PROF. Dr T. GOEDEWAAGEN. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede, dat de president van den Neder- landschen Kultuurraad bij beschikking d.d. 27 Aug. 1943 Prof. Dr T. Goedwaagen te Utrecht heeft benoemd tot lid van den Nederlandschen Kultuurraad. De Höhere SS- und PoHssiföhrer deelt mede: Bij beschikking vsn i3 Mei 1S43 is door den Höheren SS- und Polizei- führer de inleveringsplicht voor alie radio-ontvangtoestellen afgekondigd. De kring van personen, die van den Inleveringsplioht waren vrijgesteld, was nader aangegeven. De inleverlngatermijn is intusschen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevolking heeft aan zijn plicht voldaan. Het onrechtmatig achter-, houden van toestellen werd zooals reeds herhaaldelijk in de pers is gepu bliceerd na een snel ingrijpen der Duitsche justitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en ge- vangenistraffen opgelegd. Teneinde die personen, die uit wanbegrip, onbedachtzaamheid of om andere redenen niet tijdig hun inleveringsplicht zijn nagekomen, gelegenheid te geven dit alsnog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt de Höhere SS- und PolizeViihrer in overeenstemming met den Rijkscom missaris het volgende mede: Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet ingeleverde radio- ontvangtoestellen, moeten onverwijld schriftelijk aan het volgende adres wor den aangegeven: Hoofdbestuur der P.T.T., Arnhem, Roggestraat 13. Bij deze aanmelding moeten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van het toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan vindt geen enkele strafvervolging Claats, mits het toestel dan tot en met 20 October 1943 op het betreffende ureau van de Nederlandsche politie, in plattelandsgemeenten bij den betref- fenden burgemeester wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van dezen termijn nog in het bezit zijn van een radio-ontvangtoestel zonder de officiëele speciale toestem ming te hebbep, zal met bijzondere strengheid worden opgetreden, Der Höhere SS- und Polizeiführer, (w.g.) RAUTER SS-Obergruppenführer und General der Polizei. DEN HAAG, 2 October 1943. x x x Inzake de vandaag gepubliceerde be schikking Van den Höheren SS- und Po- lizeifüher, verneemt het ANP nog het vol gende De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 inzake de inlevering vai^ radio-ontvangtoestellen bepaalde, dat alle radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen onmiddellijk ingaande verbeurd verklaard werden. Van den dag der publicatie der beschikking af mocht derhalve noch de eigenaar, noch de bezitter vrij over de verbeurdverklaarde voorwer^n beschikken. Deze voorwerpen moesten veeleer binnen de c "i" 'eel mede gedeelde termijnen ingeleverd worden, voorzoover de bezitter geer, verzoek om vrijstelling had ingediend en in het bezit was van de-behoorlijk geteckende en ge stempelde, van een loopend nummer voor ziene strook van het verzoek tot vrijstel ling. Van 13 Mei 1943 af was derhalve zon der bijzondere toestemming het afstaan of in bezit nemen en daarenboven ook het vervaardigen, doch ook het beschadigeh van radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen verboden. Derhalve heeft iedereen, die een radio ontvangtoestel verkocht, weggegeven of uitgeleend heeft zich evenzeer aan een strafbaar feit schuldig gemaakt als diege nen, die een dergelijk toestel gekocht, ge leend of als geschennk aangenomen heeft. De toestellen moesten voorts op grond van de plaatselijke publicaties op de inle veringsbureaux worden ingeleverd. Hij, die zijn toestel om de een of andere reden niet op den vastgestelden tijd op het be treffende inleveringsbureau heeft ingele verd, heeft zich eveneens strafbaar ge maakt. Deze bepaling gold natuurlijk niet alleen voor de eigenaars, doch ook voor de bezitters of bewaarders van een derge lijk toestel, die in elk geval den plicht had den voor de tijdige inlevering zorg te dra gen. In het bijzonder was ook b.v. ieder gezinshoofd verplicht voor eeri eventueel afwezig familielid of medegebruiker van de Woning de beschikking tot inlevering na te komen. Na het verstrijken van de vastgestelde inleveringstermijnen hebben de bureaux der politie en posterijen steekproeven ge nomen en daarbij vastgesteld, dat welis waar verreweg het grootste deel van de bevolking aan de genoemde beschikking had voldaan, doch dat echter in vele ge vallen uit. wanbegrip, onbedachtzaamheid, ten deele ook uit angst voor een financi eel verlies of om het toestel voor later te behouden, aan den inleveringsplicht niet was voldaan. Overeenkomstig de geldende bepalingen moesten deze gevallen aan het Duitsche Landesgericht voor berechting v.'-orden aangegeven, zooals het publiek ook door herhaalde berichten in de dag bladen heeft vernomen. Der Höhere SS- und Polizeiführer heeft thans besloten een naderen termijn voor de inlevering vast te stellen tot en met 20 October 1943, binnen welken tijd de eige naars en bezitters resp. bewaarders in staat zijn tot inlevering over te gaan, zon der zich aan een strafvervolging bloot te stellen. Principieele voorwaarde voor vrij dom van straf is daarbij, dat de eigenaar, bezitter en 'bewaarder van nog niet ingelever de en niet uitdrukkelijk vrijgestelde radio ontvangtoestellen, -toebehooren en on derdeelen onverwijld, dat beteekent dus binnen den kortst mogelijken termijn na het bekend worden der nieuwe beschik king, het feit van het bezit schriftelijk met de in de nieuwe beschikking genoem de bijzonderheden aan het aangegeven bureau der P.T.T. opgeeft. Over de be voegde inleveringsbureaux, waar deze voorwerpen dan tot en met 20 October 1943 moeten worden ingeleverd, zullen nog plaatselijke bekendmakingen volgen. De plaatselijke bureaux van de Nederlandsche politie in plattelandsgemeenten de bur gemeester geven op verzoek ook inlich tingen waar zich de inleveringsbureaux be vinden. Zooals reeds gezegd, zijn tot dusverre slechts steekproeven genomen. Na het ver-. strijken van den naderen inleveringster mijn zullen de bevoegde autoriteiten alle gevallen van inbreuk op de beschikking van 13 Mei 1943 met bijzondere strengheid vervolgen, daar dan niemand meer de mo gelijkheid heeft te beweren, dat hij zich van de draagwijdte van zijn handeling niet bewust geweest is. De bevoegde autoriteiten zijn in het be zit van de voormalige radioluistervergun- ningen, de afleveringsbewijzen en gapan- tielijsten van de rad;ohandelaren en van andere overeenkomstige bewijsstukken en zijn derhalve ook in staat om te contro leeren of bepaalde, wat betreft het type en fabrieksnummer nauwkeurig bekende toestellen ook daadwerkelijk zijn ingele verd, Daarenboven mag hei. als bekend verondersteld worden, dat er voldoende mogelijkheden van technischen en politio- neelen aard zijn om elk radiotoestel op te sporen. Bij een beweerde tèr beschikkingstelling van een radiotoestel aan een ander per soon vóór 13 Mei 1943 zal de oorspronke lijke kooper van het toestel moeten kun nen aantoonen aan wien hij het betreffen de toestel heeft gegeven. Oo;k die perso nen, die een radio-ontvangtoestel om iemand een plezier te doen in bewaring genomen hebben of bij wie verpakte of gesloten voorwerpen zijn gedeponeerd, waarin zich een radio-ontvangtoestel zou kunnen bevinden, dienen wel te beseffen, dat zij zich dan ook door een niet-inleve- ring als medeplichtige of mededader straf baar maken, wanneer zij het nalaten zich te overtuigen van den werkelijken inhoud van het bij hen achtergebleven voorwerp. Het spreekt vanzelf, dat een verbergen van voorwerpen, die vallen onder den plicht tot inlevering, hetgeen herhaaldelijk' op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen in huizen en tuinen is vastgesteld, alleen maar een dienovereenkomstige verzwaring van straf met zich moet medebrengen. Voorts spreekt het vanzelf, dat de plicht van inleveren niet alleen betrekking heelt op één toestel, van verscheidene toestellen in het bezit of eigendom van den betref- fenden persoon, doch op alle niet uitdruk- lijk officieel vrijgestelde toestellen. Hij, die zijn toestel na 13 Mei gratis of tegen vergoeding heeft afgegeven, doet er goed aan eveneens onverwijld aan het in de nieuwe beschikking genoemde bureau van de PTT het feit van de afgjfte van het toestel met nauwkeurige gegevens om trent dengene aan wien men het heeft af gestaan met nauwkeurige omschrijving van het toestel op te geven. Hij kan, wan neer het toestel dan tijdig wordt ingele verd, eveneens op vrijdom van straf rekenen. Om onduidelijkheden over verkregen vrijstellingen, van toestellen te vermijden, wordt nadrukkelijk verklaard, dat alleen die toestellen als vrijgesteld kunnen wor den beschouwd, waarvoor de bezitter het onderste strookje van het genummerde of- ficieele vrijstellingsformulier voor het in dienen van een verzoek tot vrijstelling be zit,' dat door de daartoe gerechtigde instan tie van handteekening en dienststempel moet zijn voorzien. Deze strookjes vormen de voorloopige vrijstelling, als definitieve gelden de nieuwe radioluistervergunningen die thans door de PTT worden verstrekt en die nauwkeurige gegevens bevatten over het vrijgestelde toestel. Andere, bv. schrif telijke vrijstellingspapieren van een of an dere instantie, zijn niet geldig. Alleen de .genoemde voorlpopig of definitief vrijge stelde radio-ontvangtoestellen, -toebehoo ren en -onderdeelen behoeven derhalve niet te wbrden ingeleverd. De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 voorziet in gevangenisstraf of geldboeten tot een onbeperkt bedrag, niet alleen voor den di- recten dader, doch ook tegen iederen me dedader,. aanstichter of medeplichtige. Daar na 20 October 1943 tegen de schul digen met bijzondere strengheid zal wor den opgetreden, is te 'verwachten, dat de strafmaat vergeleken m#t de tot dusver behandelde gevallen nog belangrijk zal worden verhoogd. De door het Polizeistandgericht in Am sterdam op 30 September" 1943 op grond van de Verordening tot bescherming van de openbare orde van 9 Januari 1943 ter dood veroordeelde 19 Nederlanders hebben deel uitgemaakt van een terreurgroep, die vooral op het oog had moorden te plegen op vooraanstaande Ned. personefi, alsmede aanslagen te doen op spoorlijnen en daar door indirect de Duitsche bezettende over heid te treffen. Dé leiders van de terreur groep zijn deels nationalistische, deels Jood- sche studenten geweest, die zich onder lei ding van vroegere leden der Communistische Partij Nederland verbonden hadden om da den van geweld te 'plegen. De terroristen hebben het klaar gespeeld zich te voorzien van wapenen en ontplofbare stoffen, die ten deele van buitenlandsche herkomst wa- MAANDAG 4 OCTOBER 1543. Gij waart vroeger duisternis, cfe "ban3 zijt ge licht in den Heere; wandelt deren des lichts. Ef. 56. Zon op 7.46, onder 19.11. Maan op 13.06, onder 22.04. Ie kw. 6 Oct., volle m. 13 Oct. De menschen zijn van hard materiaal en l hebben scherpe slijpsteenen noodig. Geluk kig zijn degenen te prijzen ,die waardig wor den bevonden om te worden geslepen. Zij verliezen de scherpste kanten en doen eind examen met goede eindcijfers. Gij moet uw God en Schepper danken voor alle zorgen en moeiten, want dat bewijst, dat gij van goed materiaal zijt. De beste steenen wor den het scherpst geslepen. ELIAS KRAEMMER. NED. HERV. KERK. Drietal: te Rotterdam-Delfshaven (vac. Ds James), H. A. Visser te Raalte, H. J. van Heerden te Dedemsvaart en A. P. Mijnarends te Breda, Beroepen: te Schiedam, J. Bate laan te Tholen; te Genemuiden, C. C. T. Postma te Jaarsveld. Aam genomen: naar ITsselrtionde, D. Goudzwaard te Breskcas; raar Warga, J. J. Kalma te Waxens. GEREF. GEM. Bedankt: voor 1 huizen, J. v. d. Berg te Krabben:: OUD GEREF. GEM. Aangenomen naar Kralingscheveer, A. de Reuver, thans leerend ouderling aldaar. DOOPSGEZ, GEM. Beroepen: te Blokzijl, H. J. Franken, tijd. pred. aldaar. BAPT. GEM. Be roepen: te Deven ter, J. Hekhius te Hoogezand. HULPPREDIKERS. G e r e f. Kerken Benoemd te Uithuizermeeden, G. K. Geerds, cand. te Veenwouden; te Voorthuizen, J'. P. Hörchner Jr,' cand. te Baarn. Aangenomen naar Hasselt, A. J. de "lik ker, cand. te Rotterdam. KORTE BERICHTEN. Vandaag viert Ds D. B, J. v. d. Meulen, Geref. pred. te Oostermeer, zijn 40-j. ambtsjubileum. Op 52-j. leeftijd is overleden dhr A. Boldewijn, hoofd Chr. school te Staphorst. Benoemd tot onderwijzer(es) te Am sterdam-N. (Dr H. Bavinckschool), M. v. Rennes te Amsterdam (tijd.)te Amster dam-W. (Juliana van Stolbergschool.), mej. *M. J. de Fouw en mej. H. C. A. Ross, bei den te Amsterdam (tijd.) en te Nederlan- gebroek, G. Bos te Huizen. i De groep stond onder leiding van den communistischen arts Dr Kastijn en van den student in de medicijnen en halfjood Hans Katan. De halfjood Hans Katan heeft de opdracht gegeven tot den moord op lui tenant-generaal Seyffardt, commandant van het Ned. Vrijwilligerslegioen. De voljood Leo Frijda heeft tezamen met den communisti schen arts Ds Kastijn op 5 Febr. 1943 in Den Haag den moord op luitenant-generaal Seijf- fardt uitgevoerd. De arts Dr Kastijn, die'4iet doodelijke schot op luit-generaal Seijffardt heeft gelost en zich'bovendien heeft schul dig gemaakt aan itien moord op den leider van het Departement van Volksvoorlichting Mr Reydon, op 9 Febr. 1943 in Voorschoten, heeft bij zijn arrestatie zelfmoord gepleegd. Hans Katan heeft bovendien, samen met den voljood Leo Frijda, deelgenomen aan den moord op den Nederlander Van Blom De. suikerbietencampagne is in vollen gang. De bieten worden bij aankomst aan de fa briek gelost en op groote bergen gestort. CNF-Stevens-Pax m op 25 Juni 1943 in Amsterdam en bovendien aan de moorden op den vroegeren Neder landschen minister van landbouw, Dr Post- huma, 3 Juni te Hengelo, op den leider van het ministerie van Volksvoorlichting, Mr Reydon op 9 Febr. 1943 in Voorschoten, op den politievaandrig Postman op 24 Juni 1943 in Amsterdam, op den rijwielstaller Ploff op 2 Juni 1943 in Amsterdam, op den Ned. laten luitenant van politie Kaay op 3 Juli 1943 in Enschedé, op den Ned. tandarts De Jonge- Cohen óp 22 Juli 1943 in Amsterdam, alsme de aan de poging tot moord op den Ned. po litieagent Blonk en diens echtgenoote op 15 Juli 1943, terwijl hij voorts opdracht heeft gegeven tot een reeks andere moorden op vooraanstaande Ned. personen, welke niet zijn uitgevoerd. Hans Katan is de drijfveer van alle door leden der terreurgroep uitge voerde spoorwegaanslagen en brandstichtin gen geweest en heeft zelf aan verscheidene handelingen deelgenomen. De vol-joodsche student in de medicijnen, Leo Frijda, die heeft deelgenomen aan de oprichting van de terreurgroep, heeft behal ve de moorden op luit.-generaal Seyffardt en op den Ned. Blom, den moordaanslag ge- pleegd op den rijwielstaller Hoff te Amster dam. Hij heeft het doodelijk schot op Hoff gelost. De veroordeelde leeraar in de natuur kunde Johannes van Mierlo heeft op de plek van de misdaad hulp verleend. Leo Frijda heeft voorts, samen met Katan, twee spoor wegaanslagen uitgevoerd en in Juni 1943 ge probeerd om in een bioscooptheater te Den Haag door middel van een brandbom brand te stichten. De student Sape Kuiper heeft op 22 Juli 1943 den Ned. tandarts De Jonge-Cohen in diens spreekkamer doodgeschoten en twee schoten gelost op diens echtgenoote, die ge wond werd. Medeplichtige is de gymnastiek leraar Henri Geul, die ev.eneens met een pistool gewapend is geweest. Geul had zich pas op 20 Juli 1943 bij de terreurgroep aan gesloten en zich bereid verklaard tot mede werking bij elk soort daden van terreur. Op 15 Juli 1943 heeft Sape Kuiper tezamen met den student Johannes Kalshoven, die zich in Mei 1943 tot medewerking bij daden van terreur bereid had verklaard, den moord aanslag gepleegd op den Ned. politie-agent Blonk en dienfc echtgenoote. Johannes Kols- hoven heeft op den politieagent geschoten, terwijl Sape Kuipêr verscheidene schoten heeft gelost op de echtgenoote van Blonk, die haar man te hulp snelde en voorts nog een schot op den politieagent Blonk. Blonk en zijn echtgenoote werden zwaar gewond. Kuiper heeft oo:k medewerking ver leend aan den moord op den rijwielstaller Hoff. Op 24 Juni 1943 heeft Kuiper gepro beerd brand te .stichten in een bioscoopthe ater te Amsterdam, waar hij een brandbom

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1