ZATERDAG 2 OCTOBER 1943 58e Jaargang, No. 2 VOOR DEN ZONDAG FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Doch nu, Heere, Gij zijt onze Vader. Jes. 64: 8a. Met deze woorden uit Jesaia 64 staan wij midden in de tegenstelling van licht en don ker: „Doch nu...." Tegenover de donkerheid van Israëls zonden staat de lichtende heerlijk heid van Gods Vaderliefde. De profeet Jesaia, die in het tweede gedeelte van het Boek Jesaia tot ons spreekt, is de pro feet van de spanning, de tegenstelling. Hij is wel eens genoemd de Evangelist van het Oude Verbond. Inderdaad, het is het Evangelie van zonde en genade, dat ons in zijn profetie tegemoet klinkt. Daarom kan hij' in het 53e hoofdstuk op zulk een treffende wijze getuigen van den Messias, die langs den weg van lijdtep en sterven zijn volk zal verlossen, want de verlossing is niet anders mogelijk dan door de verzoening der zanden. Bitter is het lijden van het volk geweest, toen het naar Babylonië werd weggevoerd. In het hart van de ware Israëlieten bleef gedu rende de geheele ballingschap het heimwee leven naar Jeruzalem, de heilige stad. De te rugkeer was het onderwerp van hun dage- lijksch gebed. Jesaia mag tot zijn volk komen met de blijde boodschap, dat het licht gaat dagen. Je- ruzalems ongerechtigheid is verzoend. Maar nog leeft het volk in den vreemde; Israëls steden liggen verwoest en do tempel is een puinhoop. Vandaar de bittere ld acht aan het begin van Jes. 64: „Och, dat Gij de hemelen scheurdet...." In de duisternis weerklinkt dus de heerlijke boodschap -van Gods Vaderliefde. O, het leed is u et 'zonder reden over Israël gekomen- Het voik heeft God, den Gever van alle goede gaven, den rug toegekeerd. Nu heeft ook God Zijn vriendelijk aangezicht van de Zijnen afgewend. Zij leven niet meer onder de ge nade, maar onder den toorn. „Doch hu, Heere, Gij zijt onze Vader". Dit is 1 i: „en toch" van het geloof. Hier roemt de barmhartigheid tegen het oordeel. God heeft geen lust in den dood van den god- delooze, maar dat hij zich bekeerg en leve. Waarlijk, dat is Evangelie. Maar de twijfe laar brengt hier tegen in: Jesaia, op grond waarvan durft gij ons deze 'boodschap te bren gen? Mag ik mij zoo maar Gods heil toeëige- nen? Is dat niet al te brutaal tegenover God? Ja, die gelooft, kan brutaal zijn. Maar hij steunt daarbij op Gods eigen beloften. Zoo wijst ook Jesaia op Gods wonderen in oude tijden^ Hij, Die in oude tijden door Mozes Zijn volk uit het diensthuis der zonde heeft uitgeleid, is niet veranderd (Jes. 63: 11). Hij blijft een vergevend God, een Vader,^oor een ieder, die Hem aanroept in den nood. Gij, lezer en lezeres, moogt weten, hoe God een Vader voor u wil zijn, want Hij heeft voor ons Zijn Zoon in den dood gegeven. Hij heeft voor u aan het Kruis de last van Gods toorn gedragen. In dit alles bleef Hij Gods geliefde Zoon en daarom moogt gij. ook blijven een kind van den Hemelschen Vader. Opzoek niet de kracht in uzelf, want al uw gerechtigheden zijn als een wegwerpelijk kleed (v. 6). Gij moet vergaan onder Gods gerech tigheid, tenzij Christus uw gerechtigheid is voor God. „Doch nu, Heere, Gij zijt onze Vader": al spreekt de wereld om u heen alleen maar van een toornend God, ziende op Christus ziet gij God in het vaderhart en weet, hoe Hij in den toorn des ontfermens gedenkt. „Doch nu, Heere, Gij zijt onze Vader"; Gij zijt, d.w.'z. hier is geen plaats voor discussie, maar hier is sprake van een onomstootelijk feit. Dank zij Jezus Christus, onzen Heiland, mogen wij roemen in Gods Genade en dank baar belijden; „Vader, onder al mijn nooden, Vader, onder heil en straf. Waar ik ooit verand'ring schouwe, Gij, o God, houdt eeuwig stand. Ook mijn stof rust op uw trouwe, sluimert in uw Vaderhand I" Biezelinge. J. P. VAN STEENBERGEN. DUITSCH AFWEERSUCCES BIJ SAPOROSJE. - VERBITTERDE GE- GEVECHTEN AAN DEN MIDDEN- DNJEPR. - DE STRIJD TER ZEE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het landfront van het K o e b a n - bruggenhoofd sloegen onze troepen verscheidene krachtige aanvallen van de bolsjewisten af. Vijandelijke gevechtsgroe- DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. 85) o— Zal Liesbeth het pu dulden, dat Lize van de boerderij naar haar ouderlijke woning wordt geschopt, om daar door haar stief moeder te worden geweigerd? „Kom maar hier, mijn kind," zegt zij, als het meisje is binnengedragen en met moeite naar den zolder is gebracht. Daar is nu wel ruimteLiesbeth en Lotte zijn successieve lijk de deur uitgegaan in een dienst; Her mann is heel vaak weg, vaker nog dan toen Jochem thuis was. Friedrich is weg. Alleen Stephan gaat nog school. Den dankbaren blik, dien Lize op haar wierp, zal Liesbeth niet licht vergeten. Zé zei alleen: „Moeder". En dat woord beroer de Liesbeth tot in haar ziel. Al had zij Jochem dan niet meer als zoon, Lize is haar dochter in z ij n plaats. Adolf zei: „Je haalt met haar den dood in huis". God zij haar genadig, maar de „vrouw" van Jo.chem laat zij niet aan haar lot over. Den dood in huis halen, Dolf -wist wel, wat hij zei. Niet alleen zijn in de omgeving tientallen mannen, vrouwen, kinderen onder de groene zoden gelegd, maar hier in Lieg- pen, die opnieuw poogden te landen, werden vernietigd. In het gevechtsgebied ten Z.O. van S a - p o r o s j e leverden de gevechten van gis-' teren een volledig afweersucces op. De met zeer sterke infanterie- en pantserstrijdkrach ten ondernomen doorbraakpogingen van den vijand werden afgeslagen. De bolsjewisten leden groote, bloedige verliezen. Van 250 aanvallende pantserwagens werden er 140 vernietigd. Aan den midden-Dnjepr zijn nog verbitterde gevechten gaande om afzonder lijke, vijandelijke bruggenhoofden. In ver schillende sectoren van het midden en het Noorden van het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen der bolsjewis ten afgeslagen. De luchtmacht kwam met geconcentreerde formaties gevechtsvliegtui gen, duikbommenwerpers en slagvliegtuigen op doeltreffende wijze- in de gevechten ten Z.O. van Saporosje en aan den midden- Dnjepr tusschenbeide. Een duikboot bracht in de Zwarte Zee een vijandelijk stoomschip van 800 brt. tot zinken. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het gisteren slechts ten Z. van den V e s u v i u s tot noemenswaardi ge gevechten. Aanvallen van Britsche pant serstrijdkrachten werden daar afgeslagen. IndeMiddellandsche Zee plaatste de luchtmacht Ijomtreffers op twee ■vijandelijke oorlogsvaartuigen «en beschadig den deze ernstig. Begeleidende jagers scho ten daarbij drie vijandelijke vliegtuigen neer Tijdens de vijandelijke luchtaanvallen op 29 Sept. en in den nacht van 29 op 30 Sept. werden, ondanks het ongunstige weer bo ven West-Duitschland en het Ned. kustge bied, 14 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Marine en luchtmacht brachten in Sept. tot zinken: een slagschip, 3 kruisers, 20 tor pedojagers, 3 torpedobooten, 13 motortor- pedobooten, één duikboot en verscheidene duikbooten van het kleinste type, twee mijn- zoekers, 2 bewakingsvaartuigen en 20 lan dingsbooten. Beschadigd werden: een slag schip, 18 kruisers, 17 torpedojagers, 1 torpe doboot, 8 motortorpedobooten, 15 landings booten en 5 andere oorlogsvaartuigen. Voorts werden 55 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 315.700 brt. en een transportschip tot zinken gebracht of vernietigd en 133 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 600.000 brt. beschadigd. De schade aan talrijke ge troffen oorlogs- en koopvaardijschepen is zóó groot, dat ook een deel dezer schepen als vernietigd kan worden beschouwd. 102 kinderen gedood. (D.N.B.) Bij den aanval van Amerikaan- sche bommenwerpers op de 3000 inwoners tel lende stad: Esens in de middaguren van 27 September, zijn volgens de Bremer Zeitung 102 kinderen gedood. Esens, dat ver af ligt van iedere militaire of militair economische installatie, werd door een op groote hoogte vliegende formatie aangevallen, die bij vol komen helder zicht haar bommen op de kem der stad wierp. In de nabijheid van het markt plein werden twee schoolgebouwen getroffen. In het eene waren 15- tot 16-jarige meisjes van een „Landjahrlager" ondergebracht, in het andere kregen 90 jongens en meisjes onder wijs. De kinderen waren bij het alarmsignaal gevlucht naar den kelder van het Landjahr- heim en juist hier drongen de bommen meters diep in den weken moerassigen bodem. Daar bij kwamen 22 Landjahrmeisjes- en 80 school kinderen om het leven. Korte Berichten. (D.N.B.) Averen Harriman, de lastheb ber voor de leen- en pachtaangelegenheden, is benoemd tot ambasadeur der Ver. Staten in de Sovjet-Unie. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft Woensdag op het Britsche oorlogsschip Nelson een bespreking plaats ge had tuschen generaal Eisenhower en Badog- lio. Aan de bespreking zou ook maarschalk Gort, de gouverneur van Malta, hebben deel genomen. Eervol ontslag boerenleider Roskam. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft met ingang van 30 September 1943 den heer E. J. Roskam op diens verzoek eervol ontslagen uit zijn functie van boerenleider van den Nederl. Landstand. 1000 ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 500Q koeien. nitz heeft de barbier-chirurgijn, die tegen den Pastoor zei, dat hij zichzelf wel ge nezen kon, de tol betaald en een dag later stierf een meisje van tien jaar. En nu zijn ze den tel kwijt.... Al mins tens tien liggen er doodziek. Van de boer derij van Caltmann, waar Kathe nog steeds dienstbode is, komt het bericht, dat het meisje door de ziekte is aangetast. De boerin zal haar zoo goed mogelijk verple gen. Het zijn daar andere menschen dan op 4e hoeve, waar Lize haar verblijf heeft. Maar ondanks zij er zeker van is, dat 'Kathe goed behandeld wordt, stapt Lies beth vanzelf naar Caltmann's hoeve, om Kathe te bezoeken. Het kind moet ook be denken, dat de dood met haar ziekte ge moeid kan zijn. Je kunt er nu geen doekjes om winden, zooals veel gebeurt. Je staat nu vlak vóór de eeuwigheid. Zijn de slacht offers niet bij duizenden weggemaaid in Oost-Duitschland Het is mogelijk, dat Dolf gelijk heeft met zijn opmerking, dat zijn moeder met Lize den dood in huis heeft gehaald. Maar als dat niet was gebeurd, zou de ziekte er dan niet gekomen zijn? Hoe staat het dan In die andere woningen? Toen meester Kauf man, veel te laat, de school sloot, was de besmetting er toen reeds niet? (Wordt vervolgd.) HONDERDEN LEDEN DER N.S.B. WORDEN BEWAPEND, Verklaring van Mussart, Op een kameraadschapsmiddag voor de vrou wen en andere familieleden van de frontstrij ders, welke te Arnhem werd georganiseerd, hebben Mussert en de landelijke leidster der N.S.V.O., mej. L. M. Couzy, naar het A.N.P. meldt, de ruim drie honderd vrouwen en moe ders toegesproken. Toen wij in 1931 met de beweging begonnen, aldus Mussert, ging het er ons om van ons volk weer, een sterk volk te maken, ons volk naar een betere toekomst te leiden. Op onzen weg naar de sociale gerechtigheid voor ons volk hèbbeif wij weinig bloemen ont moet, wel veel doornen. En men knr nu ook niet bepaald zeggen, datx wij altijd den wind in de zeilen hebben gehad. Het is dan ook geen wonder, dat sommige N.S.B.-ers met lange gezichten rondloopen. -- Maar, zoo vervolgde Mussert, we hebben ook wel eens den wind in de geilen. B.v. toen de Duce op zoo meesterlijke wijze uit zijn gevangenschap werd bevrijd. Na zulk een feit kunnen we er weer een tijdje tegen. Het weegt op tegen een maand Van narigheid. Ook gij, Nederlandsche vrouw, hebt het harder danv de Duitsche vrouw. Valt in Duitschland een man aan het front, dan weten de achterblijvenden zich immers omringd door de zorgen van alle andere volksgenooten. Ter- •wijl hier in ons land zulk een móéder of vrouw nog wordt gehoond. In deze dagen worden zelfs brandstichters en sluipmoordenaars óp ons losgelaten, iets waar men in Duitschland /niets van heeft te vreezen. Door al deze feiten zijn we gehard tegen veel, wat ons wellicht nog te wachten staat. Want ik weet het, zoo -riep spreker uit, honderdduizenden zijn nog met blindheid geslagen. Daarom ook zijn wij er dezer dagen toe overgegaan om honderden geweren en revol vers uit te reiken aan onze boeren. En nog honderden van onze leden na hen zullen wij van wapens voorzien. De Beweging moet ge wapend zijn I Gij verheugd u over dezen maatregel, aldus Mussert, en ~ak ik ben blij, dat het er nu van gekomen is, dat wij wapens dragon, maar in ons hart moeten wij droevig zijn over het tragische feit, dat wij bewapend moesten wor den tegen ons eigen volk. De laatste doodvonnissen van het Polizei- standgericht te Assen in herinnering brengend, zei Mussert: Alle ter dood veroordeelden'heb ben verklaard, dat zij waren aangezet.-door anderen, die zelf buiten schot zijn gebleven. Zoo is het, slechts een kleine groep zet anderen aan tot moord- en doodslag. Als leider van de Beweging zou ik vermoedelijk meer succes hebben gehad met een maatregel van hard te rugslaan dan met den oproep om nu voor den allerlaatsten keer gewaarschuwd te zijn, maar toch meende ik goed te doen" nog eens de waarschuwende stem te laten weerklinken, in de oprechte hoop, dat die terreurdaden tegen ons nu zullen ophouden. Sprekend over de prestaties van de Nederl. frontstrijders, zeide de leider, dat, mits goed opgeleid, de Ned. soldaat zeker niet voor den Duitschen strijder behoeft onder te doen. Met dit feit staat en valt de toekomst van ons volk. Ten slotte zei spr.Het gaat voor of tegen het 'bolsjewisme. En omdat wij in deze keuze tegen Sovjet-Rusland hebben gekozen, hebben wij gelijk. Want het gaat in uiterste conse quentie om onze kinderen. BEKENDMAKING. Aanmeldingsplicht voor Duitschers. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere SS en politieleider maakt bekend Ingevolge de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats be voegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduit- schers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verordening niet naleven. Ik ?sp derhalve alle tot aanmelding gehouden rsonen, onder verwijzing naar de bij de ver ordening bedreigde straffen op, zich bij het bureau van den> politie-officier bij den gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats - bij vestiging uit het buitenland bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tothet Duitsche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De ver plichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden opgeroepen? Bij minderjarigen is de wettelijke vertegen woordiger, eijaieens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze ver plichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgruppen der N.S.D.A.P.". SS-Obergruppenführer "und General der Polizei, get. RAUTER. De overrompeling op Spitsbergen. Nadat de grenadiers Barentszburg met zijn militaire installaties vernield hebben, worden verdere steunpunten van den vijand aan Kaap Linné aangedaan. PK Rehor-H H-St-P m. DE NIEUWE BONNEN, Voor de vol gende periode van 14 dagen voor het koo- pen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en aardappelen zijn aangewezen de bonnen 41 en 42, terwijl op deze bonnummers sigaren, tabak en siga retten gekocht zullen kunnen worden. Voorts is op bon 41a boter verkrijgbaar een half rantsoen boter en op 41b boter een half rantsoen margarine. Voor een bijzonder half rantsoen marga rine is aangewezen bon 44a boter en wel voor kinderen van 0 tot 21 jaar. Verder zijn geldig verklaard de bonnen '667 en 668 voor bloem, 669 voor 250 gr. gort, 670 voor 100 gr. vermicelli, 671 voor 150 gr. kaas, 672 voor 500 gr, suiker en 673 voor 250 gr. jam. Op bon 41 versnaperingen is 100 gr. suikerwerk verkrijgbaar, op bon 41a kin- dervoedsel 250 gram gort en op bon 41b kindervoedsel 250 gr. rijst of gort. Tenslotte zij er aan herinnerd, dat de bon nen 38a, 40a en 40b boter geldig blijven tot 30 Oct. De vleeschbonnen voor het tijdvak van 3 t/m 16 Oct. zullen Maandag 4 Oct. be kend worden gemaakt. De bon voor chocolade, die op 3 Oct. be hoorde te worden aangewezen, zal op 16 Oct. worden bekend gemaakt. Nieuwe suikerbon. Van 2 t/m 16 October is 'bon 672 van de bonkaart voor voedingsmiddelen aangewezen voor het koopen van 500 gr. suiker. OP BON „BOTER 43A" DESGE- WENSCHT RUNDVET. Op de bonnen. „Boter 43a" van de bonkaart voor voedings middelen, welke bonnen gedurende het tijd vak van 16 Oct. tot en met 30 Oct. geldig zullen zijn, is desgewenscht rundvet ver krijgbaar. Per bon zal men 100 gr. rundvet kunnen verkrijgen. Zij, die rundvet wen- schen te ontvangen, moeten de genoemde bonnen bij hun slager inleveren, desge wenscht tegen ontvangstbewijs, en wel van Zaterdag 2 Oct. tot en met Woensdag 6 Oct. Indien men gedurende dit tijdvak bon „Boter 43a" niet bij zijn slager heeft inge leverd, kan men daarop geen rundvet ver krijgen, maar slechts de artikelen, waarvoor deze bon later geldig verklaard zal worden. De aflevering van het rundvet is eerst van 16 Oct. af tot en mat 31 Oct. a.s. toegestaan. PETROLEUM. Van 3 t/m 30 Oct. geeft elk der bonnen 37, 38 en 39 verlichting van, de bonkaart 121 en bon 61 verlichting van de bonkaart 221 recht op het koopen van 1 L. petroleum. ZEEP. Tot en met 31 Oct. zijn geldig verklaard 674 eenh. zeep, 675 waschpoeder en 675 Z toiletzeep. KOUSENBON VOOR MANNEN EN JONGENS BOVEN 15 JAAR. Met ingang van 1 Octobebr a.s. is van de textielkaarten voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, gemerkt „V 115", bon „M" voor den aankoop van een paar kousen geldig verklaard. Bij in levering van bon „M" dient tevens het ver- eischte aantal punten te worden afgegeven. NIEUWE BON VOOR GENERA TORBLOKJES. Van 1 October tot en met 31 December 1943 geeft de met „Periode F" gemerkte bon, als bedoeld in art. 2 van de Gener^torblokj esbeschikking 1942 No. 1, recht op het koopen van 50 kg. generatorblokjes. Andere dan de hierboven genoemde bonnen zijn derhalve na 1 October niet meer geldig. NIEUWE POSTZEGEL VAN 2 CT. In de serie nieuwe postzegels, die geleidelijk verschijnt, zal op 16 October verkrijgbaar wor den gesteld de zegel van 2 cent, waarop het zwanensymbool is afgebeeld in donkerblauwe kleur, naar een geschilderd ontwerp van Pyke Koch. De twee van elkander afgewende zwa nen vindt men tot op den huidigen dag-veel in Friesland, als bekroning van gevels van 'boer derijen en schuren; in Holland vindt men ze wel op de achtersohemels van wagens. STRAF VOOR DEN MOORD OP GENERAAL SEYFFARDT, OUD-MIN. POSTHUMA, e.a. Naar de Höbere SS- und Polizeiführer Nördwest mededeelt heeft het Polizeistandge- richt Amsterdam den 30sten September 1943 de volgende Nederlanders ter dood veroor deeld: 1. den joodschen student in de medicijnen Leo F r ij d a uit Amsterdam, geb. 1 Aug. 1923 .te Amsterdam; 2. den student in de biologie (halfjood) Hans K a t a n uit Am sterdam, geb. 9 Aug. 1919 te Hilversum; 3. den student Sape Kuiper uit Delft. geb. 3 Fe'or. 1924 te Arnhem; 4. den natuurkun- deleeraar Johannes van Mierlo uit Nw. Amstel, geb. 21 Oct. 1907 te Den Hel der 5. den gymnastiekleeraar Henri H. Geul uit Amsterdam, geb. 12 Mei 1916 te Blora op Java6. den student Johannes Kalshoven uit Amsterdam, geb. 31 Dec 1922 te Amsterdam7. den leerling der machi- nistenschool Louis Boissevain uit Bus- sum, geb. 27 Juni 1922 te Arnhem; 8. den student Antoon Pleyte uit Delft, geb. 8 Juni 1917 te Amsterdam; 9. den kantoorbe diende Gideon Boissevain uit Amster dam, geb. 6 Juni 1921 te Schiedam; 10. den werktuigkundige Jan Karei Boisse vain uit Amsterdam, geb. 24 Mei 1920 te Schiedam; 11. den letterkundige Walter B r a n d 1 i g t uit Epe-Gelderland, geb. 14 Mei 1901 te Kampen; 12. den journalist Maarten van Gilse uit Amsterdam, geb. 12 Juni 1916 te München; 13. den pikeur Dionysius Remiens uit Alpsterdam, geb. 6 September 1919 te Schoorl14. den radiotechnicus Antoine Th. Broeck- m a n uit Blaricum, geb. 18 Juli 1911 te La ren 15. Petrus Pooters, zonder be roep, uit Amsterdam, geb. 28 Aug. 1911 te Amsterdam; <16. den student in de medicijnen Olaf Th. Thomsen uit Amsterdam, geb. 17 Dec. 1919 in Banstang (Ned.-Indië)17. den kantoorbediende Anton J. Th. Kore- man uit Amsterdam, geb. 15 Dec. 1915.te Semarang op Java18. den monteur Victor van Swieten uit Eemnes, geb. 11 Nov. 1906 te Rijswijk; 19. den student in de medi cijnen Johann Roemer uit Amsterdam, geb. 24 Febr. 1921- te Amsterdam. De doodvonnissen zijn na onderzoek van de gratiekwestie in de vroege ochtenduren van den lsten October 1943 voltrokken. Daarmede hebben de moorden op luitenant- generaal Seyffgrdt, commandant van het vrij willigerslegioen „Nederland" en op oud-minis ter Posthuma en andere leidende persoonlijk heden in Nederland, een aantal spoorwegaan slagen en een aantal roofovervallen hun ver gelding verkregen. Een uitvoerig verslag over de behandeling voor het Polizeistandgericht Amsterdam op 30 Sept. 1943 zal nog volgen. ZATERDAG 2. OCTOBER 1543. Weest dan navolgers Gods, als gt.lk fd- ka deren, en wandelt in de liefde, sxW? ook Christus u heeft liefgehad. Ef51 en 2a. Zon op 7.43, onder 19.16. Maan op 10.43, onder 20.58. Zondag resp. 7.44, 19.13, 11.55 en 21.28. Ie kw. 6 Oct., volle m. 13 Oct. ZONDAG 3 OCTOBER 1943. Zingt, aard en hemel l zingt uw Heer I Het driemaal heilig meld' Zijn eerl Zingt Hem op hooge tonen l De lof van God vervuil' 't heelal, Die is, die was, die komen zal, En onder ons wil wonen. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Olst, K. Terpstra te Godlinze; te Benschop, J. Zwijnenburg te Noorden (Z.-H.)te Gou da (5e pred. pl.), J. Batelaan te Tho le n en (vac. H. v. Dijken), H. J. Groene- wegen te Alblasserdam. Bedankt: voor Oosterwolde (G.), P. J. F. Lamens te Heilouw. HULPPREDIKERS. G e r e f. Kerken. Benoemd te Den Ham (niet Hasselt), cand. Geerds te Veenwouden. Bedankt voor Has selt, A. J. de Bakker, cand. te Rotterdam. KORTE BERICHTEN. De C-cner- Synode der Geref. Kerken komt 9 Nov. a. te Utrecht weer bijeen. Benoemd tot hoofd der le Da Ccsta- school te Utrecht, dhr H. J. Zijderveld, al daar; tot onderwijzer(es) bij het Chr. onder wijs te Hoogeveen, W. J. de Jong te Leer dam (tijd.)te Zuilen, mej. H. J. Veerman te Voorthuizen; te Asperen, A. de Vries te Goedereede (tijd.), aan de afd. V.G.L.O.als leerares mej. J. M. J. Heemskerk en mej. S. Borg, beiden aldaar. EREDÏKBE-tJRTEÏ*. Ned. Herv. Kerk. St Maartensdijk (Evang.), Woensdagav. 7.30 dr Terlaak Poot te Den Haag. Geref. Kerken. Dombflrg, 10 leesd., 2.30 ds Visser. Westkapelle, 10 ds Visser, 2.30 leesd. Souburg, 10 ds Smeenk, 2.30 ds v. Andel. VERDUISTERINGSPLICHT! De comm.-gen. voor de-veiligheid wijst er op, dat, nu de duisternis vroeger intreedt, het nauwlettend in acht nemen der verduis teringsvoorschriften van nog meer gewicht is. Den laatster.' tijd heeft men vaak moeten constateeren, dat, in weerwil van alle ver maningen, door onvoldoende inachtneming der verduisteringsvoorschriiten de veiligheid van de gemeenschap lichtzinnig in gevaar werd gebracht op een wijze, die gelaakt moet worden. Een strenger optreden der autori teiten is daardoor onvermijdelijk. Terwijl tot dusver meestal slechts geringe boeten aan verduisteringszondaren werden opgelegd, waarbij men rekenihg hield met de omstan digheid, dat veelal vergeetachtigheid en na latigheid de overtredingen tegen de verduis teringsvoorschriften hadden ^veroorzaakt, moet voortaan in alle gevallen* in beginsel een minimumboete -van f 25 worden opge legd. Bovendien zal in bepaalde gevallen, vooral bij herhaalde overtredingen, de stroomtoevoer bij den overtreder voor min stens 14 dagen worden afgesneden en tevens verbeurdverklaring der gloeilampen worden bevolen. In gevallen van bijzonder grove nalatig heid en van herhaling zal de stroomtoevoer voor nog langeren tijd worden afgesnedên en bovendien door het gerecht straf worden opgelegd. In dit verband wordt er op gewe zen, dat overtredingen van de verduisterings voorschriften tevens een delict tegen de al- gemeene luchtbeschermingsplichten in den zin van par. 8 der Luchtbeschermingsveror dening vormen, en dat dienovereenkomstig ook de in par. 15 der Luchtbeschermings verordening bepaalde strenge strafmaatregel (arrest en gevangenisstraf, in gevallen, die als sabotage moeten worden beschouwd on der omstandigheden ook strengere straffen) kunnen worden bevolen. Bovendien moet bij bijzonder veelvuldige en herhaaldelijk op de zelfde plaats voorkomende overtredingen worden overwogen den stroomtSsvoer voor meer huizen, onder omstandigheden voor ge heele wijken en plaatsen af te sluiten, indien door afzonderlijke maatregelen het beoogde doel niet zou worden bereikt. Men mag aannemen, dat met het oog op het gevaar, dat voor een grootere gemeen schap de stroomtoevoer zou worden afge sloten, alle belanghebbenden uit zichzelf door wederkeerige hulp en controle zorg zullen dragen voor het juiste inachtnemen der ver- duisteringsvoorschriften. REGELING SCHOOLARTSENDIENS TEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft nadere regelen gesteld voor de organisatie van de school- artsendiensten. Uit de thans gepubliceerde uit voeringsvoorschriften blijkt, dat het genees kundig schooltoezicht wordt uitgeoefend: a. Op de openbare dagscholen voor voorberei- rend, gewoon,- uitgebreid, voortgezet en bui tengewoon lager onderwijs, b. Op de openbare dagscholen voor lager nijverheidsonderwijs, voor zoover dit betreft de scholen voor een ambacht of handwerk, en de scholen voor huishouden, landbouwhuishouden, vrouwelijke handwerken en maatschappelijk werk; c. Op de overeenkomstige bijzondere scholen. Het geneeskundig schooltoezicht omvata. Het toezicht op den gezondheidstoestand van de leerlingen van evengenoemde scholenb. Het toezicht op den gezondheidstoestand van het personeel dezer scholen, meer in het bij zonder ter vaststelling van aandoeningen, ^el ke gevaar of schade kunnen veroorzaken voor de gezondheid van de leerlingen of hinderlijk voor het onderwijs zijnc. Het hygiënisch toezicht op de sch<|olgebouwen, hun inrichtin gen en de speelterreinen; d. Het verstrekken van advies aan de onderscheidene gemeente- en schoolbesturen over de plannen van nieuw op te richten of te vernieuwen schoolgebouwen en over aan te schaffen schoolinventaris en an dere hulpmiddelen bij het onderwijs; e. Te adviseeren over vast te stellen leerplannen, vacanties en roosters van lesuren, over de. daarin agn te brengen wijzigingen, over het vrijstellen van abnormale leerlingen van het volgen van het onderwijs en het vrijstellen van leerlingen van het volgen van bepaalde deelen van het onderwijl alsmede omtrent andere aangelegenheden van schoolhygiënef. Het ge neeskundig onderzoek van de onderwijzers, die voor een benoeming in aanmerking komen, ten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1