na WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1943 - 57e Jaargang, No. 304 >ES. en. DE, FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Weer drie brandetoffenbonnen DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOF oken vast, slotkoersen dag, ter- e 3 en bedroegen, te beteeke- eelenmarkt nam echter ïdustrieelen an de min- ïd. Kondor ijn nu nog verwijderd, ede vraag, tuk bij een de tabak ewezen tot it 14 Nov. scheepvaart ld. Nievelt den bleven GOES 410 Iers uw bben SOES J door indere door Adm. es. )od bonnen deverd, ht dit ILAAS erke. EIS JE dag en bij J. ■kt 27, Cointre CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. TAL VAN SOVJET-AANVALLEN AF- GESLAGEN. - DE FRONTVERKOR TING. - TEMRJOEK EN FOGGIA VOLGENS DE PLANNEN ONT RUIMD. - DUITSCHE TROEPEN BE ZETTEN KORFOE EN HEROVEREN SPLIT. - LUCHTAANVALLEN OP HANNOVER EN BRUNSWIJK. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Op het Koebanbruggenhoofd werden verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. De stad Tem- r j o e k werd volgens de plannen vernield en ontruimd. In het gevechtsgebied ten Z.-O. en ten O. van Saporosje zette de vijand zijn doorbraakpogingen met massale, deels pas aangevoerde strijdkrachten voort. Alle aan vallen mislukten in verbitterde gevechten met zware vijandelijke verliezen. Een Sov jetgevechtsgroep, die tijdelijk in onze stel lingen was binnengedrongen, werd in een tegenaanval teruggedrongen. Aan den M i d- den-Dnjepr vielen de bolsjewisten we derom tevergeefs de Duitsche bruggenhoof den aan. De gevechten tegen eenige zwak ke Sovjetafdeelingen, die onder bescherming van de duisternis over de rivier waren ge zet, zijn nog gaande. In den centralen frontsector hiéld de hevige vijandelijke druk onverminderd aan. Verscheidene vijandelijke aanvallen aan het Moermanfront werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brach ten in de Zwarte Zee voor de kust van T a m a n een Sovjet-kanonneerboot op de reede van Anapa verscheidene ravitail- leerir.gsvaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 2100 ton tot zinken. In Zu i d -1 t a 1 i is de druk der Anglo- Amerikanen, die nieuwe strijdkrachten aan land hebben gebracht, aanzienlijk toegeno men. Terwijl in het gebied van Salerno alle aanvallen werden afgeslagen, hebben onze troev en zich in het gebied van F o g g i a volgens de plannen van den vijand losge maakt en a op voorbereide bergstelling terug getrokken. Foggia werd na de vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. In Noord-Oost Italië en Dal- ma t i werden sterke bendengroepen in gesloten. Zij gaan haar vernietiging tege moet. De Adriatische haven S p 1 i t, die door troepen van Badoglio gemeenschappe lijk met communistische bandieten werd ver dedigd, werd stormenderhand genomen. Op het eiland K o r f o e, welks verraders- garnizoen contact had aangeknoopt met de A.nglo-Amerikanen, landden na afwijzing van een ultimatum, Duitsche bergjagers. Met doeltreffenden steun van vloot en lucht macht braken zij den tegenstand van den vijand, maakten verscheidene duizenden ge vangenen en bezetten het eiland. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch konvooi brachten voor deFransche kust bij Fecamp twee Britsche ar- tilleriemötorbooten tot zinken. Formaties Amerikaansche vliegtuigen trachtten gisteren overdag onder bescher ming van het wolkendek over de D u i t - sche Bocht in N.-W. Duitsch- 1 a n d door te dringen. Zij werden door es kaders Duitsche jagers tot den strijd ire- dwongen en verstrooid. Daardoor werd de geconcentreerde aanval, dien de vijand voor nemens was te ondernemen, verijdeld. Bom men op verscheidene plaatsen en plattelands gemeenten in het kustgebied veroorzaakten verliezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. In den afgeloopen nacht ondernamen for maties Britsche bommenwerpers tevreur- aanvallen opHannoveren mee zwak kere strijdkrachten op Brunswijk. Daarbij ontstonden verliezen onder de bevolking en vernielingen in eenige woondistricten. Ja gers en luchtdoelgeschut der luchtmacht, als mede beschermingsstrijdkrachten der mari ne schoten boven Duitschland en het Wes telijke gebied 56 voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers neer. Voordeelen der frontverkorting. De Berlijnsche correspondent van het Vader land meldt: 83) o— DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. „Man, dat baat allemaal niks", meent de barbier-chirurgijn, die zweert bij aderlaten, hij is nu eenmaal kind van zijn tijd, „het zit in de lucht. Je kunt de ziekte wel inade men". Hij is zich zijn verantwoordelijkheid be wust. En hij is getogen naar het dorp, waar „de ziekte" is geconstateerd, om poolshoog te te nemen. Hij heeft met zijn collega daar gepraat. Hij wil de verschijnselen weten en welke maatregelen genomen worden. Over de verschijnselen behoeft niet lang gesproken te worden. Je zou zeggen, dat het de cholera is, maar 'tis toch iets an ders. En het vreemde is, als de patient door die maag- en ingewandshistorie heetr komt, tien tegen één, of longontsteking of een an dere borstziekte is 't gevolg. En dan is de pa tient meestal zoo verzwakt, dat alle weer stand verdwenen is en de dood het einde vormt. En van de te nemen maatregelen, ja, hij moet naar bevind van zaken handelen. Je kunt gerust zeggen, dat je er niets aan doen kunt Met deze sombere gegevens keert de chi rurgijn naar Liegnitz terug, waar hij zich in verbinding stelt met Pastor Leckman. Die heele dominee kan hem gestolen wor den. Maar ja, het grootste deel van het dorp denkt niet als hij. Die menschen bazelen, met den Pastor, over zonde en oordeel, en over genade Godsallemaal gekheid, maar ja, de lui zweren er bij. Dus moet Pastor De ontruiming van het gebied ten Oosten van den Dnjepr door de Duitsche troepen duurt nog voort. Bij Gomel, Kiew en Kre- mentsjoeg houden de Duitschers nog stellin gen aan gene zijde van de Dnjepr bezet, welke langzamerhand den vorm van bruggenhoofden aannemen en klaarblijkelijk nog zoolang wor den gehouden totdat de terugtocht der Duit sche divisies over den stroom is voltooid. De rechteroever van den Dnjepr biedt den verdedigers eenige natuurlijke voordeelen en daarom zou het denkbaar zijn, dat de Duitsche uitwijkbewegingen hier eindelijk tot stilstand komen. De 'breede rivier is reeds althans zoolang zij niet is toegevroren een natuur lijke hindernis, maar van nog grooter belang is het, dat de westelijke oever heuvelachtig is en aanzienlijk hooger ligt -dan de oostelijke, die vlak is en weinig dekkingsmogelijkheden biedt. Indien op den hoogen oever voldoende artillerie zou worden opgesteld, zou hij een moeilijk te doorbreken verdedigingslinie vormen. Van officie-lfc Duitsche zijde is evenwel tot nu toe geen enkele mededeeling gedaan, waar uit is af te leiden, dat aan den Dnjepr de uitwijkbewegingen zullen worden gestaakt. Alle teekenen duiden er op, dat het Koeban bruggenhoofd, hetwelk langen tijd de Zuide lijke flank van de Duitsche legers in Oekra- jina beschermde, doch na het opdringen van de Sowjets langs de Noordelijke kust van de Zee van Asow veel van zijn beteekenis heeft ver loren, eveneens zal worden ontruimd. Of de Duitsche legerleiding echter in het kader van haar strategische plannen de Krim zal prijs geven, lijkt vooralsnog twijfelachtig. Intusschen heeft die ontruiming van een ge bied, dat noch in strategisch, noch in econo misch opzicht zonder waarde was, op het Duitsche publiek wel degelijk indruk gemaakt. Het Oostelijke front wordt nu eenmaal als het belangrijkste front van dezen oorlog be schouwd en de opoffering van steden, waar van de verovering eertijds telkens als een mijl paal op den weg naar de vernietiging der Sow jets is gevierd, moet zoowel voor de Duitsche legerleiding als voor het volk smartelijk zijn. Van officieele Duitsche zijde wordt er even wel de nadruk op gelegd, dat de voordeelen der gekozen tactiek van uitwijken en ontrui men ruimschoots opwegen tegen de nadeelen van dit offer. Ofschoon onomwonden wordt toegegeven, dat in het verloop van den terugtocht herhaal delijk kritieke situaties waren ontstaan, wijst men er met nadruk op, dat per slot van reke ning een volledig afweersucoes is behaald, om dat eenerijds de dioorbraakplannen van de Sow jets konden worden verijdeld en aan den an deren kant het Duitsche front kon worden in gekort en versterkt. Met voldoening stelt men in militaire kringen te Berlijn vast, dat deze frontverkorting ongeveer 400 km. bedraagt, zoodat iedere deskundige kan uitrekenen hoe daardoor een groot aantal divisies is vrijgeko men. De vorming van deze nieuwe reserves acht men vooral van belang, omdat de opera ties in het Zuiden van Europa, alsmede de mogelijkheid van nieuwe geallieerde aanvals- pogingen op andere fronten, den toevoer van Duitsche strijdkrachten naar de bedreigde pun ten noodzakelijk, althans wenschelijk maken. In de Duitsche pers wordt de verwachting uitgesproken, dat Duitschland te gelegener tijd zijn defensieve houding zal laten varen en weer tot den aanval zal overgaan. Toenemend optimisme. Dinsdag meldde de A.N.P.-correspondent uit Berlijn, dat in officieele kringen een toe nemend optimisme te bespeuren valt ten aan zien van de ontwikkeling aan het oostelijke front. Daarbij wijst men er op, dat de Duit sche tegenaanvallen in omvang toenemen. T. a. v. de strijdwijze der bolsjewisten meld de hij, dat zij in hun aanvallen tot dusverre door de weersgesteldheid niet gehinderd, voort zetten en hier en daar zelfs versche en vrij sterke reserves in den strijd wierpen. Op het oogenblik zouden de bolsjewisten een „tus- schenleger" in het veld hebben, dat met het oog op de komende regenperiode uit in hoofd zaak bereden troepen bestaat en zieér beweeg lijk is. Deze lichte troepen zouden bij het in vallen van den winter dan weer afgelost wor den door een sterk gemotoriseerd winterleger. Uit dit alles kan men wel opmaken, dat met Leckman, die al een dagje ouder begint te worden, officieel op de hoogte worden ge bracht. Ja, die weet er al van, vanzelf. Hij heeft den vorigen Zondag in het openbaar gebed den Heere gesmeekt, de ramp van Liegnitz af te wenden en tegen Zondag heeft hij een specialen bidstond uitgeschreven. „Dat zullen de gemeenteleden wel fijn vin den, Herr Pastor. Het baat wel niets, maar schaden doét het ook niet". „Het krachtig gebed des rechtvaardigen vermag veel, medicijnmeester", zegt de Pas tor. „Zóó staat het in Gods Woord te lezen. En er is geen boek, dat den Bijbel kan even aren, laat staan overtreffen". „Sprookjes!" smaalt de chirurgijn. „Ik zal mijzelf wel genezen, als de ziekte bij mij mocht komen". „Dat kunt u nooit. Als ge dan beter wordt dan heeft de Almachtige God u hersteld". De chirurgijn wuift vroolijk met de hand. „Ga uw gang, Herr Leckman. Het-is je broodje, man. Ik gun u dat. Elk 't zijne". De kerk is stampvol. Er zijn heel wat menschen, die anders nooit komen. Maar nu prangt de nood. En nood leert bidden. In vurige bewoordingen smeekt de Pas tor, of het dorp bewaard mag blijven voor „de ziekte", maar als zij toch komen moet, of de Almachtige dan stervensbereidheid ge ven wil aan hen, die sterven moeten. En dan wachten de dorpelingen, van wie velen zeer angstig zijn, de komende gebeur tenissen af. Je kunt er niets tegen doen. Voorzorgsmaatregelen zijn niet te treffen, althans zij weten er niet van. (Wordt vervolgd.) een voortduren van den Sovjet-Russischen druk op het Duitsche front te rekenen is. Het front in Italië. Omtrent den strijd in Italië meldt de A. N. P.-correspondent dat na een pauze, noodig voor de hergroepeering der strijdkrachten, de ge allieerde strijdkrachten in Italië weer tot den aanval zijn overgegaan. Terwijl op den linkervleugel waar de Duit schers gunstige stellingen bezet houden vrij wel geen vorderingen zijn gemaakt, heeft het op den rechtervleugel opereerende achtste Brit sche leger thans de vlakte van Foggia bereikt, welke van belang is wegens de aanwezigheid van verscheidene vliegvelden, die echter, naar aangenomen kan worden, door de Duitschers voorloopig onbruikbaar zijn gemaakt. „De maat loopt over". Het Nationale Dagblad meldt, dat opnieuw een politieke moord is gepleegd. De boer Oos terveen in Drenthe, wiens boerderij eenigen tijd geleden door kwaadwilligen in brand werd gestoken, is thans door eenige schurken in koelen bloede vermoord, nadat de moordenaars eerst nog een kopje koffie met hem hadden gedronken. Hij werd door eenige schoten doodelijk getroffen, terwijl zijn vrouw een schot door de wang kreeg. Naar aanleiding hiervan schrijft het blad o.a.Wij zijn volkomen gerechtigd openlijk te verklaren, dat ons geduld ten einde is. De maat was reeds vol, thans loopt zij over. En de harde feiten van welhaast eiken dag nood zaken ons namens de geheele7 Beweging en haar formaties het verlangen tot uitdrukking te brengen, dat de Nederlandsche nationaal- socialisten bewapend worden, opdat aan deze, moördterreur paal en perk worde gesteld, in het welbegrepen belang van ons geheele volkl Bewaar uw aardappelschillen, De koe maakt er melk van. GEEN GEHUWDE VROUWEN IN CAFé'S. Door den burgemeester van Zaan dam is een verordening in het 1u geroe pen, waarbij het aan gehuwde vrouwen ver boden is zich na 10 uur als bezoekster in een café te bevinden, tenzij in gezelschap van haar echtgenoot. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat deelt medeDe commissa ris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft be noemd: J. Timmermans te 's-Hertogenbosch tot burgemeester van Diessen, H. R. Bruinin- ga tot burgemeester van Odoorn met gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester van Roden, E. A. van Daalen te Ermelo tot burgemeester van Den Ham, den burgemeester Ph. A. J. Schipper van Ouddorp tevens tot burgemees ter van Goedereede en Stellendam, P. ten Hoorn te Amsterdam tot burgemeester van Sleen, A. R. Dijkstra te Emmen tot burge meester van Eelde. Dr J. D. BIERENS DE HAAN f Maan dagavond is te Haarlem in het Diaconessen- huis, waar hij een operatie zou ondergaan, overleden op 76-j. leeftijd Dr J. D. Bierens de Haan, te Aerdënhout. HET „BUREAU VOOR HANDELS INLICHTINGEN" VEERTIG JAAR. Op 1 October a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam werd! opgericht. Ook de voorzit ter van den raadi van bijstand, Jhr G. C. Quar tos van Ufford, viert dien dag een veertigjarig jubileum.De huidige directeur, de heer J. Bastenhof Gzn., is gedurende bijna veertig jaren aan het bureau verbonden. Wegens de tijdsomstandigheden zal het jubileum van het Bureau slechts in intiemen kring worden her dacht. Werp geert scherpe voorwerpen tusschen de aardappelschillen. Wat doet u met uw oude scheermesjes? Die vraag is nog nooit afdoende beantwoord maar één ding is zeker: die oude mesjes mogen in geen geval geworpen worded in den emmer, waarin moeder-de-vrouw het huisafval bewaart, t.w.aardappelschillen, etensresten, enz., want dit afval is bestemd c er ons vee mee te voederen. Eén mesje de dood van een melkkoe ten gevolge hebben, als het met de aardappelschillen in de maag van de koe terecht komt. Ook een naald of een ander scherp voorwerp ikan ernstige schade toebrengen aan het vee. In plaats van de melkproductie te verhoogen door middel van de aardappelschillen, die zoo prachtig melkdrijvend werken, zou men door onachtzaamheid niet alleen een stuk vee smartelijk doen lijden, maar tevens ook de melkproductie benadeelen. Wat u dus ook met uw oude scheermesjes doet, gooi ze nooit tusschen de aardappelschillen. „Scherp" is geen veevoeder. „Scherp" vermoordt ons vee Verduisteren: Van 26 Sept.2 Oct. 1943: 's Avonds van 19.30 u., 's Morgens tot 7.30 u. In aansluiting aan het bericht van vo rige week betreffende de benoeming van een gemachtigde van den dienst van in be slag genomen goederen in Zeeland kan nog worden medegedeeld, dat de dienst niet al leen over door de Prijsbeheersching in be slag genomen'goederen, doch tevens over die goederen, welke in beslag genomen wor den door marechaussee, politie enz. gaat. Tot gemachtigde van dezen dienst in Zee- aangewezen. Van 1 Oct. 1493 tot en met 29 Febr. 1944 geeft elk der bonnen „20 B.V.", „21 B.V." en „22 B.V," van de voor het stookseizoen 1933 /44 uitgereikte brandstoffenkaart „T 116" recht op het koopeu van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieks- turf. Ten aanzien van handelaren, die nog be stellingen op reeds eerder voor het stook seizoen 1943/44 geldig verklaarde brandstof- fenbonnen hebben uit te voeren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voor rang moeten worden uitgevoerd. Met betrekking tot de brandstoffenvoor- ziening van kamerbewoners, die in tegen stelling tot de overige huisbrandverbruikers niet in de gelegenheid konden worden gesteld een gedeelte van hun wjnterrantsoen reeds in de zomermaanden op te doen, is den han del medegedeeld, dat op de aan deze cate gorie van verbruikers in de maand Oct. uit te reiken rantsoenbonnen voor de eerste pe riode, eveneens met voorrang moet worden geleverd. Van 1 Oct. 1943 tot en met 30 April 1944 geeft elk van de met „Brandstoffen één eenheid periode 5", „Brandstoffen één een heid periode 6", „Brandstoffen een eenheid periode 7" en „Brandstoffen één eenheid pe riode 8" gemerkte bonnen eveneens recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Deze periodebonnen zijn uitgereikt ten be hoeve van kleinere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood, alsmede aan verbruikers, welke een rantsoen hebben ont vangen voor de verwarming van een zich in hun woning bevindende ruimte voor bijzon dere doeleinden. De grootere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood dat zijn zij, die van de brandstoffencommissie, waaron der zij ressorteeren, een identiteitskaart heb ben ontvangen worden binnenkort door den plaatselijken distributiedienst opgeroe pen, teneinde op een door dezen dienst na der bekend te maken dag de toewijzingen voor de vijfde, zesde, zevende en achtste pe riode in ontvangst te nemen. Ook de hier bedoelde toewijzingen geven geen recht op het betrekken van fabrieksturf. Brandstoffen voor kookdoeieinclen. Van 1 October 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „16 KF der kookkaar- ten voor vaste brandstoffen „U 115" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstof fen, met uitzondering van fabrieksturf. Den op kookkolen aangewezen gezinnen wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, gedurende het jaar 1 Mei 1943 tot en met 30 April 1944 in totaal 8 bonnen van de kook- kaart „U 115" aan te wijzen, zoodat behalve bon „16 KF" nog twiee maal een bonaanwij zing in genoemde periode zal plaats vinden en wel één bon op 1 November a.s. en één bon op 1 Februari 1944. Generator-anthraciet en -turf in October 1943. Van 1 t/m 31 October 1943 geeft elk der bonnen „Generator-anthraciet twee en twintig ste periode" recht op het koopen van 1 hecto liter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bon nen „Generatorturf twee en twintigste periode" recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. land is benoemd Mr H. M. Callenfels uit Breda. Middelburg. Proces-verbaal is opgemaakt tegen L. F. T., G. G., R. C. en C. P. K., allen te Mid delburg en tegen L. D. te Koudekerke we gens het te duur verkoopen van rijwielen, het verkoopen zonder bonnen en het mede werken aan het feit, dat rijwielen te duur en zonder bonnen werden verkocht. Vlissingen. De wnd. burgemeester heeft een verorde ning noodvoorziening drinkwater Vlissingen 1943 afgekondigd, die o.a. bepaalt, dat de eige naren en gebruikers van door den burgemees ter aan te wijzen regenbakken en/of andere waterreservoirs, verplicht zijn toe te laten, dat deze worden gevuld met zuiver drinkwater en dat zij verplicht zijn alle door den burgemees ter vast te stellen regels in acht te nemen, welke gesteld worden, met het doel het voor handen zijnde water zoo zuiver en zindelijk mogelijk te bewaren. De eigenaren en gebruikers van bakken e.d. zijn, zoodra de burgemeester daartoe het betel geeft, voorts verplicht onmiddellijk het gebruik van water uit de bakken e.d. te staken, toe te laten, dat de bakken e.d. en de daarmede in verbinding staande pompen worden verzegeld of geplombeerd en er toe mede te werken, dat het zich in de bakken 'bevindende water, tegen een door den burgemeester vast te stellen ver goeding onder de ingezetenen der gemeente wordt gedistribueerd. Tenslotte is ieder hoofd van een gezin ver plicht, zoodra de 'burgemeester daartoe het bevel geeft, het voor de consumptie bestemde water, vóór het gebruik te koken of te doen koken. Goes. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 15-j. E. R., wegens diefstal van een porte- monnaie, inhoud f 13, in een winkel. Tegen de zelfde en tegen S. v. L., C. J. P. en C. J. A. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het koopen en verkoopen van distributiebeschei den. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. Bij een controle die door den CCD in deze gemeente werd ingesteld, werd een venter uit Tilburg aan- gehouden. Bij onderzoek blee'k, dat hij voor- „Op iedere jas een vlinder, maakt veler zor gen minder". Onder deze leuze zal de Neder landsche Winter hulp dit jaar haar collectes opnieuw begin nen. Op 2 Octo ber a.s. zal de eerste groote straatcollecte plaats vinden met speldjes in den vorm van vlinders. Stapf-Pax m. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1S43. En bedroeft den Heiligen Geest :fnt, door welken gij verzegeld zijt tegen den dag der verlossing. Efeze 430. Zon op 7.38, onder 19,23. Maan op 7.13, onder 19.50, N. maan vand., Ie kw. 6 Oct. Sommige karakters zijn op twintigjarigen leeftijd reeds gerijpt en schier voltooid. An deren mo-eten tot op dertig- ja veertigjari gen leeftijd wachten, eer ze vast gevormd en geheel uitgegroeid zijn. Is het wonder, dat er in den geestelijken wasdom soortge lijke verschillen bestaan? Elke persoonlijk heid is iets eigens en aparts. Zij ontwikkelt zich langzamer of sneller naar haar bij zon deren aard. Er is niet de minste reden om zoo men een oprecht geloovige is, aan zijn eigen wasdom te twijfelen, omdat hij in een langzamer tempo dan bij een ander ge schiedt. Als regel kan men wel zeggen, dat een al te haastige groei minder waarborg voor de toekomst biedt, dan een langzaam opwassen in de genade en kennis des Hee- ren. Vóórlij ke kinderen stellen later nog wel eens teleur, terwijl de achterblijvers op den langen duur dikwijls tot gespierde man nen opgroeien. Ds J. J. KNAP Cz. NED. HERV. KERK. Drietal: te Am sterdam (31e pred. pl.), A. Adriani te Rot- terdam-Delfshaven, J. A. Kwint te Scheve- ningen en D. Tromp te Zandvoort. B eroepen:te Neede (toez., 2e pred. pl.), M. J. Wagenvoorde te Hoogebeintum. Bedankt: voor Tiel, C. D. Moulijn te Blija. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Workum, G. van Andel te Ooster-Nijkerk. Bedankt: voor Gouda (2e pred. pl.), G. F. Hajer te Ede. CHR. GEREF. KERK. T w e e t a 1: te Amsterdam-Oost, N. de Jong te 's-Graven- hage-W. en P. de Smit te Utrecht. HULPPREDIKERS. G e r e f. K e r- k e li, Benoemd te Hasselt, A. J. de Bakker, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Zutphen, Th. Oostra, hulppred. te Alkmaar. DOMBURG. Zondagavond werd alhier ii^ de Ned. Herv. kerk de tweede bijzondere kerk dienst gehouden, waarin Ds C. F. Nolte, Ev. Luth. pred. te Middelburg sprak over het on derwerp: „Heeft Christus ons nog iets te zeggen?" Velen hadden aan de uitnoodiging om te komen gehoor gegeven. Aanstaande Zondag zal in den laatsten bijzonderen kerk dienst Ds P. Six Dijkstra van Kamperland voorgaan met het onderwerp„Heeft de kerk voor ons nog beteekenis?" KORTE BERICHTEN.. Te Beverwijk is op 75-j. leeftijd overleden Ds F. Kramer, em. pred. van de Geref. Kerk aldaar. De kerkeraad der Geref. Kerk te Eind hoven besloot tot aanstelling van twee hulp predikers. Benoemd tot voorg. van de afd. Haarlem der Ver. v. Vrijz. Herv., A. v. Biemen te Barsingerhorn. Benoemd tot onderwijzer(es) aan een Chr. school te Bussum, mej. E. Boon te Sas- senheim (tijd.)te Geesteren-Gelselaar, mej. T. de Jong te Amsterdam (tijd.)te Den Burg (Texel), A. de Graaff te Den Helder (tijd.). Benoemd aan de RHBS te Oostburg, wederom tot tijd. leerares, mej. M. K. E. Gottschalk en wederom tot :jd. leeraar A. L. Lehr en W. van der Straaten. al handel dreef in haarkammen. Hij verruil de deze het meest tegen broodbonnen, waar van hij er ook een aantal in zijn bezit had. De geldige en de nog geldig te verklaren bonnen waren voor zijn eigen gebruik, deel de hij mede, doch bij onderzoek bleek, dat ze voor den bonnenhandel bestemd waren. Door ambtenaren van den CCD werd alhier aangehouden een venter uit Goes, een zekere A. Hij bood haarkammen te koop aan tegen een veel te hooge prijs (n.l. f 3.25) Door een deskundige werd vastgesteld, dat de kammen, die hij verkocht, vóór den oor log slechts 30 a 50 cent kosten, zoodat ze van inferieure kwaliteit waren. Er werd pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt en de haarkammen werden in beslag genomen. Werden hier eenige weken geleden ge vallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd, thans heeft men enkele gevallen van varkenspest en vlekziekte waargenomen. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Tijdens de afwezigheid van de vrouw van een koopman, begaf een zuster zich met een vriendin in haar woning. De zus ter liet haar vriendin een oogenblik alleen, waarvan deze gebruik maakte om uit een slaap kamer een dameshorloge weg te kapen. Zij ontkende eerst dien diefstal te hebben gepleegd, doch later bekende zij en deponeerde zij het ontvreemde horloge op het bureau. Proces verbaal werd opgemaakt. Twee landarbeiders besloten Zondagmor gen een wandeling te maken langs een der boomgaarden dezer gemeente. Uit dien boom gaard namen zij fruit weg. Na hun kleeding te hebben gevuld en opgevuld met het fruit, wilden zij zich verwijderen. Zij werden echter betrapt en geleid naar het Bureau van Politie. Aldaar bleek dat zij te zamen 30 kg. fruit bij zich hadden, hetgeen werd inbeslag genomen. Bij een verrichte huiszoeking bij een hunner, werd tevens nog een hoeveelheid uien en fruit inbeslag genomen. Betreffende deze uien ver klaarde hij, die ten nadeele van een commis- sionnair te hebben ontvreemd. Voorts bekenden beide verdachten drie achtereenvolgende Zon- dagen zich uit den boomgaard fruit te hebben toegeëigend. Tegen nog twee andere landarbei ders, die eveneens uit dien boomgaard fruit hadden weggenomen, werd proces-verbaal op gemaakt. (Z. Nsb.) Zeeuwsch-Vlaanderen. VEREEN. VOOR ZIEKENHUIS VER PLEGING IN ZEEUWSCH-VLAANDE REN. Zaterdagmiddag werd teTerneuzen de alg. vergadering gehouden van de vereen. „Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaande ren", onder leiding van den voorzitter, den heer M. Maas uit Biervliet. De voorzitter herinnerde aan het 10-jarig bestaan, dat in Febrbuari van dit jaar in^ alle stilte is gepasseerd. Van de vereeniging is in de laatste jaren veel gevergd. Ondanks dat zijn de geldelijke resultaten niet slecht. Alleen het verpleegfonds toont een klein tekort, het operatie- en specialistenfonds hebben een batig saldo. Het totale nadeel wordt ruim opgevan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1