DINSDAG 28 SEPTEMBER 1943 57e Jaargang, No, 303 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHO°L CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. WAARDEERING VOOR DEN LANDBOUW. Wij hebben reeds enkele malen gewezen op de toenemende belangstelling, waarin de boe renstand- zich mag verheugen-. Men ziet blijk baar nu meer algemeen in, evenals in de ja ren 19141918, dat onze landbouw groote beteekenis heeft voor de voedselvoorziening en dat 't niet waar is wat wel eens is betoogd dat we den Nederlandschen boer feitelijk wel kunnen missen, omdat er ook nog wel an dere graanleveranciers zijn. De hoop mag wor den uitgesproken, dat deze waardeering voor den boer niet tijdelijk, maar blijvend zal blijken te zijn. Ook in ander opzicht ondervond de boeren stand .dien laatsten tijd meer belangstelling. Niet onbelangrijk is het aantal boerenromans door schrijvers van allerlei richting op de boekenmarkt gebracht. De geestelijke toestan den en maatschappelijke verhoudingen, zeden en gewoonten, deugden en ondeugden ten- plat- telande inspireerden 'blijkbaar menigen auteur. Er ontstond een bonte en rijke verscheiden heid van boerentypen, geteekend in de vrij talrijke streekromans. Veler oogen zijn opengegaan voor de gees telijke beteekenis van den- boerenstand1. Dat het platteland voor de geestelijk-zedelijke kracht van een volk van zeer groot belang is, was wel eens uit het oog verloren. Velen dweepten met de „steedsche" cultuur en had den voor die va» het dorp en het provincie stadje niet anders dan een minachtend lachje over. Toch moeten wij ons hoeden voor de een zijdigheid, als zou <er alleen zijn een bedorven stad en een rein platteland. Zoo is het niet. Het platteland is niet zoo idyllisch, als men het wel eens voorstelt. Ook daar werken - krachten, die het geestelijk en zedelijk peil omlaag halen. Wel staat in zoo goed als alle dorpen de kerk nog in het midden en is zij met den naar Boven wijzenden toren het mid delpunt van het dorpsleven, maar op vele plaatsen j< sommige streken van ons land is zij 's Zondags leeg. Het aantal boerenfamilies, die aan de kerk ontgroeid zijn, is helaas de laatste jaren sterk toegenomen. Opvattingen, zeden en gewoonten zijn ingedrongen en over genomen, die ontbindend hebben gewerkt. Maar, hoewel dit alles volledig moet wor den erkend, toch blijft het waar, dat de deug den, die voor een volk tot zoo grooten zegen zijn, als Godsvrucht, huwelijkstrouw, arbeid zaamheid, eenvoud, soberheid en eerbied voor het gezag, op het land, in ruimer mate voor komen dan in de sitad. Ond-anks bepaalde fou ten, die den boerenstand -aankleven, is hij daarom van zoo eminente beteekenis voor het volksgeheel. Dit moge ook in de toekomst voortdurend worden bedacht. DE STRIJD AAN DEN DNJEPR. - MISLUKTE GEALLIEERDE AAN VALLEN BIJ SALERNO. - AAN HET OOSTELIJK ITALIAANSCHE FRONT DISTANCIEEREN DUITSCHE TROEPEN ZICH. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Op het Koe ban bruggenhoofd bleven plaatselijke Sowjetaanvallen zonder re sultaat. Nieuwe achter -het front gelande vijan delijke troepen werden vernietigd. Ten Zuid oosten van Saporosje viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten, door slagvliegtuigen gesteund, aan. De enkele punten, waar de Sowjets plaatselijk konden binnendringen, werden afgegrendeld. Eigen krachtige tegenaanvallen hadden een geslaagd verloop. Daarbij vernietigde een pantserdivisie door in de gereedstaande Sowjetstrijdkrachten te stooten elf pantserwagens en 62 stukken ge schut. De zware gevechten duren nog voort. Van de 'bocht in den Dnj epr tot aan den mond van de P r i p e t trachtte de vijand gis teren weer op talrijke plaatsen over den Dnjepr te trekken. De meestal in die duister nis gelande gevechtstroepen werden door on- middellijk ondernomen tegenaanvallen vernie tigd of teruggeworpen en op een zeer klein gebied opeengedrongen. In den centralen frontsector duren de afweergevechten in de gebieden waar tot dus verre het zwaartepunt lag, met onverminderde hevigheid' voort. De bolsjewisten, die hier deels nieuwe strijdkrachten in het vuur brachten, leden bij de zware gevechten zware verliezen. Aan de rest van het Oostelijke front had de dag over het algemeen een rustig verloop. Aan het Zuid-Italiaansche front ondernam de vijand in het gebergte ten Noord westen en ten Noordoosten van Salerno talrijke plaatselijke aanvallen, die echter met zware vijandelijke verliezen mislukten. In den Oostelijken sector hebben zic-h onze gevechtsgroepen na vernieling der verkeersinstallaties, ongehinderd door den vij and, gedistantieerd en nieuwe stellingen be trokken. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben in de Egeïsche Zee twee torpe dojagers zwaar beschadigd, een koopvaardij schip tot zinken gebracht en een tweede groot vrachtschip in brand gebombardeerd. Afzonderlijke vijandelijke stoorvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht eenige bom men op West-Duitsch gebied vallen. Er werd slechts geringe schade aangericht." Naar de A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, wordit 'het bruggenhoofd in het Koe- bangebied, dat thans zijn beteekenis heeft ver loren, door de Duitschers op het oogenblik geliquideerd. Hoewel geleidelijk ook de Krim met afsluiting bedreigd wordt, zijn er geen teekenen die wijzen op een ontruiming van dit o.a. voor -het beheerschen van de Zwarte Zee belangrijke schiereiland. Hoogtepunt in den strijd aan het Oostelijk front. (ANP). Nu Smolensk, een der sterkste bolwerken aan het ostelijke front, in han den der bolsjewisten is overgegaan, kan met recht van een hoogtepunt in den strijd aan De bevrijder van den Duce, SS-Sturmbann- führer Otto Skorzeny, die de onderneming der bevrijding van den Duce heeft uitgevoerd en voor deze heldhaftige daad door den Führer met het Ridderkruis werd' onderscheiden. SS PK Ege-Atl-H-P m. dit front worden -gesproken. Toen bleek, dat de bolsjewisten, gelijktijdig met een gealli eerd offensief in Zuid-Europa, een uiterste krachtsinspanning wilden ondernemen om met een groote overmacht aan menschen en materiaal het Duitsche front onder den voet te loopen, heeft de Duitsche legerleiding het besluit genomen, het oostelijke front te ver korten. Gezegd kan worden, dat dit doel reeds thans is verwezenlijkt, ofschoon het wellicht noodig zal blijken, dat de Duitsche legers nog verder terugtrekken. De Duitsche bladen wijzen op de voor deden van de verkorting van het front, waarvan in de eerste plaats genoemd moe ten worden het vrijkomen van reserves voor nieuwe operaties en het verkorten der ver bindingslinies, die in de Sovjet-Unie en voor al in het komende ikoude jaargetijde, zulk een belangrijke rol spelen. Een probleem, dat thans aanmerkelijk vereenvoudigd wordt, is de bestrijding der partisanen achter het front, die de Duitsche ravitailleering vaak ernstig bemoeilijkten. Dit alles helpt het ongetwijfeld voor de Duitschers 'smartelijke verlies van in den wintertijd na zulken zwaren strijd verover de gebieden verzachten. Intusschen zetten de bolsjewisten hun aanvallen met onverminderde hevigheid voort. De gevechten, aldus het Alg. Hbld, gaan nog steeds met onverminderde hevigheid verder, hoewel het weer slechter begint te worden. De Sovjetleiding werpt voortdurend nieuwe troepen in het vuur. Aan den mid denloop van den Dnjepr speelt de strijd zich thans om de beide rivieroevers af. In dit ge bied landden Sovjet-parachutisten in den rug van de Duitsche troepen, die onmiddel lijk tegen deze aanvallers in actie kwamen. Tevens werd melding gemaakt van nieuwe pogingen om de rivier over te steken. Het Koeban-bruggenhoofd is de laatste dagen in het kader der beweeglijke oorlogvoering verkleind. Het driejarig bestaan van het Driemogendhedenpact. (D.N.B.) Naar aanleiding van den verjaar dag der sluiting van 'het driemogendhedenpact heeft de Rijksminister van Buitenlandsehe Za ken Von Ribbentrop, via d'e radio, het woord gevoerd tot de volken van het driemogendhe denpact. Aan zijn toespraak ontleenen wij het volgende „De volken, die thans voor drie jaar zich aaneensloten in het driemogendhedenpact wa ren zich er van bewust, dat zij daarmede een heilig -bondgenootschap aangingen, dat de hoog ste verplichting beteekent, en dat eens ook van hen zal kunnen eischen, dat de hoogste beproe ving in- den strijd zou worden aanvaard. Spreker zette uiteen dat dte propaganda van de geallieerden, die dien landen van het pact van drie den drang naar overheersching in de schoenen schuiven, weerlegd wordt door de feiten. De veronderstelling, dat de landen van het pact van drie de wereld zouden willen beheer schen, is een van de domste -propagandaleugens die ooit verzonnen zijn. Niet de landen van het pact van drie, maar alleen Engeland, Amerika en Rusland streven naar de wereldheerschappij. Toen Stalin in den zomer van 1941 opmar cheerde voor den sedert 20 jaar voorbereiden veroveringstocht naar Europa, was hem de Führer slechts enkele weken voor en sloeg de bolsjewistische aanvalsgolf terug. De Duitsche weermacht zal de wapens niet eerder uit de hand leggen voor 't bolsjewistische gevaar voor Europa definitief uit den weg is geruimd. Dat thans echter Amerika en vooral Engeland deze bolsjewistische aanvallen op Europa onder steunen, en zoodoende bij een eventueel suc ces in Europa een toestand zouden scheppen, die voor henzelf gelijk zou staan aan een cata strophe, zal op zekeren da-g als een groteske in de wereldgeschiedenis worden opgenomen. Tegenover de thans aan het bewind zijnde bekrompen regeeringen in Engeland en Ame rika is slechts een parool, dat de Führer ver kondigd heeft: Strij'd en opnieuw slechts strijd, tot een zeer duidelijke beslissing. Wat Europa van de Engelschen en Ameri kanen te verwachten zou 'hebben, daarvoor kan Italië als voorbeeld worden aangehaald. Intusschen heeft nu de Duce van Italië na zijn bevrijding het lot van zijn land weer in zijn sterke handen genomen. Ik ben van meening, dat het feit, dat juist vandaag op den verjaardag van ons pact de Duce naar Italië is teruggekeerd en de eerste vergadering van de fascistische republi-keinsche regeering van Italië houdt, een gunstig omen voor de toekomst zal zijn. Uit Rome meldt het D.N.B.dat de Duoe Maandag ter gelegenheid van den verjaardag van het Driemogendhedenpact een boodschap tot het Italiaansche volk heeft gericht. In deze boodschap verklaarde hij, dat de republikein- sche fascistische regeering vast besloten is, tot de eindoverwinning verder te strijden. Ook d'e Japansche minister van buitenlandr sche zaken hield Maandag een radiorede, waar in hij verklaarde, dat het bondgenootschap der Spil onwrikbaar blijft. Himmler te Riga. (D.N.B) De Reichsführer SS, Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Heinrich Himmler, is op 23 September te Riga aangekomen. Er werd een bespreking van eenige uren gehou den, waaraan werdi deelgenomen do^ den Rijkscommissaris voor het Ostland, awle-ider Lohse, en de commissarissen-generaal in Riga en Kauen. De Reichsführer betuigde alle aan- wezigen zijn dank en erkentelijkheid v.oor het tot dusverre verrichte werk. Vervolgens begaf de Reic'hsfüher zich naar Reva. Korte Berichten. De Deensche pers heeft Zaterdagavond nieuwe tijdstippen bekend gemaakt, waartus- schen men zich wegens den uitzonderingstoe stand niet in de buitenlucht mag bevinden. Het uitgaansverbod geldit van des avond's 21 uur tot des morgens 5 uur. Op 26 Sept. vlogen boven Parijs Anglo- Amerikaansche toestellen. Een daarvan, dat door het bijzonder hevige vuur van het af weergeschut was getroffen, is neergestort op de groote magazijnen van het „Louvre", waar op de bovenste verdiepingen onmiddellijk -brand uitbrak. De brandweer was aanstond ter plaat se en slaagde er in den brand te blusschen. (D.N.B.) Naar Of-i meldt is op 24 Sep tember de stad Beauvais d'oor Engelsch-Ame- rikaansche vliegtuigen gebombardeerd. Talrijke woonhuizen, een school en het gebouw der so ciale verzekering werden verwoest. Het aantal slachtoffers bedraagt 21, dat der zwaargewon den 35 en dat der lichtgewonden 173. Radiotoestellen in konijnenhokken. Bij het pc,:i;e-onderzoek naar het onrecht matig bezit van radio-ontvangtoestellen is ge constateerd, dat d'e radiotoestellen, J,- in strijd met de beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 niet zijn inge leverd, voor het grootste deel steeds op de zelfde wijze verstopt zijn. Zoo werden b.v. radiotoestellen gevonden in schuren onder stroo en hooi, in voerkisten, konijnenhokken, op zol ders, onder den vloer, in waschmanden, on der bedden en bekleede meubelen, in kachels en haarden, in. leege, toegedekte tuinvijvers, in priëeltjes, in niet-gebruikte voertuigen, onder kolen en aardappelen, in schoorsteenen, in in gebouwde kasten, waarvoor tapijten waren ge hangen, in 'bloemstukken, in waterdichte kisten in den tuinbegraven, in lichtinstallaties en ten deele zelfs in sanitaire inrichtingen of andere. In vele gevallen waren de bezitters der toestel len ten zeerste verrast, als zij tot de ontdek king moesten komen dat het ondoelmatige ver bergen der toestellen had geleid' tot aanzien lijke beschadigingen, en zelfs tot onbruikbaar heid. Bewaar uw aardappelschillen, De koe maakt er melk van. Nederlandsche Middernachtzending. Ned. Middernachtzend'ing-vereeniging houdt op Donderdag 14 Oct. a.s. te Utrecht haar 52e jaarvergadering. Als de huishoudelijke zaken zijn afgehandeld, zal dr P. H, Esser te Ben- nebroek spreken over: „Enkele grepen uit de psychologie van de ontucht". Dr J. Lammerts van Bueren te Zeist zal het openings- en Ds P. C. v. d. Vliet te Utrecht het slotwoord spreken. Aan het jaarverslag over 1941 en 1942 is het volgende ontleend: Het werk der N.M.Z.V. nam vrijwel in alle opzichten toe. Dit gaf het hoofdbestuur aan leiding om in de afdeelingen Utrecht, Arn hem en Nijmegen met omgeving nieuwe maat schappelijke werksters aan te stellen. In de afdeelingen Arnhem, 's-Gravenhage en Rotterdam nam onze Vereeniging het initiatief tot nauwere samenwerking met doelverwante vereenigingen. Ook kwam men met den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het Zede- j!ce Bewustzijn tot een veel nauwere samen- .-•.fking. Tot d'e 12 consultatiebureaux inzake het on derzoek naar 'het vaderschap wendden zich 1063 ongehuwde moeders430 procedures werden voorbereid, 77 schikkingen bewerkstelligd, f 58261.30 aan uitkeeringen via deze bureaux betaald; 1199 ongehuwde moeders werden thuis bezocht. Niet minder dan 687 vrouwen en meisjes, die tot prostitutie waren of dreigden te ver vallen, werden geholpen. Over 275 minderjari gen, die het in moreel opzicht moeilijk hadden, werd vrij patronaat uitgeoefend'. Met vrouwen en meisjes werden 210 samenkomsten gehouden en op 6 plaatsen Kerstfeest gevierd. De Ver eeniging belastte zich met het toezicht op 56 veroordeelden, terwijl een 81-tal voorlichtings rapporten in strafzaken werden uitgebracht. Op 97 avonden werd 'bij verdachte huizen en in verdachte buurten geposteerd. De Ver eeniging en haar afdeelingen vonden in het Be sluit van de secretarissen-Generaal van de De partementen van Justitie en Sociale Zaken be treffende het toezicht op publieke vrouwen d.d. 15 September 1941 aanleiding om zich met voorstellen tot deze Secretarissen-Generaal te wenden. Verder werden 45 openbare vergade ringen gehouden en tienduizenden geschriften verspreid. Het financieel overzicht over 1941 en dat over 1942 kondjen voor het eerst sinds vele jaren sluitend luiden. Met het oog op de evacuatie van den afdee- lingssecretaris, wordt het secretariaat der afd. Zeeland' tijdelijk waargenomen door Mr C. Kousemaker te Stampersgat (N.-Br.). KINDERVERLAMMING EN DIPH- THERIE. Uit de officieele statistiek van besmettelijke ziekten blijkt, dat de kinder verlamming in de wee'k van 12 t/m 18 Sept. afgenomen, de diphtherie daarentegen be langrijk toegenomen is. In de bedoelde periode werden in het ge- heele land 125 nieuwe gevallen van kinder verlamming aangegeven (in de voorafgaan de week, 5 t/m 11 Sept., 176). Voor de provinciën luiden deze cijfers Friesland 22 (21), Overijsel 4 (3), Gronin gen 3 (1), Drente 5 (2), Noord-Holland 63 (105), waarvan te Amsterdam 24; Utrecht 9 (10), Zuid-Holland 9 (18), Zeeland 0 (0), Noord-Brabant 0 (3), Gelderland 9 (13), Limburg 1 (0). Het aantal aangiften van dyphtherie bedroeg in de week vaiy 12 t/m 18 Sept. voor het ge- heele land 1393 tegen 1054 in de voorafgaan de. Deze ziekte breidt zich dus gestadig uit. - PETROLEUM VOOR KOKEN. Van 28 Sept. tot en met 19 Nov. 1943 geeft elk der met „13" en „14" genummerde bonnen van de bonkaart „U 215" voor kookdoelein- den recht op het koopen van 1 1. petroleum. ONGEWENSCHTE ETALAGE-RE CLAME. Op grond van de overweging, dat aanduidingen als„model', „verkocht" of „verkoop van geëtaleerde goederen alleen bij verandering van eta'age", geacht kunnen worden in strijd te zijn met de belangen van den detailhandel, hebben de voorzitters van de betrokken vak- en ondervakgroepen in den detailhandel aan de bedrijfsgenooten een aanwijzing gegeven, waarbij het verbo den wordt in étalages handelsgoederen uit te stallen, die niet in den winkel voor on- middellijken verkoop beschikbaar zijn, noch ledig verpakkingsmateriaal van goederen, die niet voor onmiddellijken verkoop beschik baar zijn in etalages uit te stallen, tenzij dat materiaal voorzien is van de duidelijk lees bare aanduiding „ledig" of „uitsluitend ver pakking". Door deze laatste toevoeging blijft het voeren van herinneringsreclames dus nog op beperkte schaal mogelijk. Deze aanwijzingen zijn op 15 Sept. j.l. van kracht geworden, zoodat thans alle winke liers aan bovenstaande bepalingen de hand moeten houden. Bij niet-naleving kan een tuchtrechtelijke boete van max. f 200 opge legd worden. Met de controle op de nale ving der aanwijzing is reeds een aanvang gemaakt. Vaste brandstoffen voor kamerhuurders en pensiongasten. De Secr.-Gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt ten aan zien van de verstrekking van vaste brand stoffen ten behoeve van kamerverhuurders en pensiongasten in het a.s. stookseizoen het volgende bekend Het stookseizoen 1943/44 is gesplitst in twee perioden, waarvan de eerste de maan den Oct. t/m Dec. 1943 en de tweede de maanden Jan. t/m April 1944 omvat. Van 1 t/m 31 Oct. a.s. bestaat voor kamerver huurders en pensionhouders, voor zoover de ze laatsten minder dan 19 gasten herbergen, bij den distributicdieust gelegenheid tot het indienen van een aanvraag ter verkrijging van rantsoenbonnen voor de eerste periode ten behoeve van de verhuurde kamers. Wanneer in het betrokken perceel een centrale verwarmingsinstallatie aanwezig is en aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan zulks ter beoordeeling van den distributie- dienst, zal boven het normale voor verhuur de kamers vastgestelde rantsoen een toeslag worden verstrekt. Alle aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pensionhouder als door die kamerhuurders of pensiongasten wor den ingevuld. Een huurder, die meer dan één kamer heeft verhuurd, mag slechts voor één van deze kamers brandstoffen aanvra gen, terwijl, indien verscheidene personen samenwonen, slechts voor één van dezen een aanvraag mag worden ingediend. De distributiediensten reiken voor elke periode drie bonnen „een eenheid brandstoffen" per verhuurd gedeelte uit, zoodat 't totaal rant soen voor het stookseizoen 1943/44 zes een heden zal bedragen. Alle kamerbewoners dienen dus zoo zui nig mogelijk te stoken. De 'bonnen moeten op door den distributiedienst bekend te ma ken tijdstippen worden afgehaald door den verhuurder, die hierbij de distributiestam kaarten van zichzelf en van alle huurders, met uitzondering van personen van Duitsche nationaliteit, moet meebrengen. Evenals in het vorige jaar was bepaald, worden de te verstrekken brandstoffenbon- nen en derhalve ook de hierop te verkrijgen brandstoffen het eigendom van den kamer huurder of pensiongast, die verplicht is de benoodigde brandstoffen te betrekken bij den leverancier van den betrokken pension houder of kamerverhuurder. Hoewel hij dus tot dit doel de brandstoffenbonnen aan den kamerverhuurder of pensionhouder ter hand moet stellen, blijven bedoelde bonnen ech ter zijn eigendom en kan hij dus bij ver huizing de door hem gekochte brandstoffen dan wel de restëerende brandstoffenbonnen meenemen. Het bovenstaande is niet van toepassing ten aanzien van eventueel te verstrekken toeslag voor kamerverhuurinrichtingen of pensions met centrale verwarming en even min ten aanzien van de bonnen, die worden uitgereikt voor pensions met tien of meer gasten, of voor pensions, waarin geen hoofd bewoner aanwezig is, zooals hieronder zal worden omschreven. De hiervoor te verstrekken bonnen zijn het eigendom van den verhuurder. Pensions met tien of meer gasten en pensions, waarin geen hoofdbewoner aanwezig is, ontvangen, evenals verleden jaar, hun rantsoen ten be hoeve van de gasten na invulling van het aanvraagformulier BR.C. 250. Deze pensions zijn, voor zoover zij reeds in 1943/43 tot deze groep behoorden, inmiddels door de brandstoffen-commissie aangeschreven; mocht dit tot heden niet zijn geschied, dan dienen de brandstoffen zoo spoedig moge lijk op formulier BR.C. 250 te worden aan gevraagd. Verduisteren: Van 26 Sept.—2 Oct. 1943: 's Avonds van 19.30 u., 's Morgens tot 7.30 u. Goes. EENPANSMAALTIJD W. H. N. De Ned. Volksdienst meldt ons Op Zaterd. 9 Oct. a.s., 't avonds 6 u. wordt in een der zalen vari het Schuttershof te Goes een éénpansmaaltijd gehouden ten ba te van Winterhulp Nederland. De minimum prijs is f 0,50 per persoon. Kaarten zijn ver krijgbaar bij het buurtschapshoofd, de wijk en blokhoofden en het bijkantoor van den NVD, Opril 10, Goes. Een groote deelname aan dezen maaltijd zou vele Ned. gezinnen dezen winter weer ten goede komen. Zaterdagmiddag vergaderde alhier de af- deeling Zeeland van de Ver. van Onderwijze ressen -bij het Chr. Voorb. Onderwijs in Neder land. M-ej. J. v. Willegen hield een referaat over: Waarom Chr. onderwijs op de Kleuter school? Na de pauze behandelde mej. J. Flipse de le gave van Fröbel. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Een der paarden van den landbouwer W. P. B. alhier geraakte in een put in de weide en werd gistermorgen dood (Zie vervolg op pag. 2.) DINSDAG 28 SEPTEMBER 1543, Geraakt gij in toorn, zondigt dan rr de zon mag niet over een opwelling v^r. uw toorn ondergaan; en geeft den duivel geen voet. Efeze 426—.72 Zon op 7.36, onder 19.25. Maan op 6.6, onder 19.29. N. maan 29 Sept., le kw. 6 Oct. Wie den Bijbel opent voor de kinderen, heeft de taak, de Godsopenbaring tot hen te brengen. In heel haar rijkdom. En hij moet dit doen in de gedachte, dat de Heilige Geest Zelf het Woord Gods als instrument han teert om het kinderhart te openen. Hij legt dit Woord aan het geweten der kinderen. En waar de opvoeder gevoelt, dat hij onbe kwaam is om het doel te bereiken, waartoe God Zijn Woord gaf, klimt de bede op, of God Zijn genade wil verheerlijken in het wekken van verootmoediging en berouw, in het scheppen van geloof, waardoor het kind met zijn zonden vlucht tot den Heiland, die van Zijn Kruis de verzoening uitriep over een wereld, die verloren is. En uit de liefde Gods bloeit dan het leven op, dat zich naar God richten gaat als een bloem naar de zon. A. L. VAN HULZEN. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Koedijk-Zuid-Scharwoude, E. P. Borgman, voorg. vereen. Vrijz.-Herv. te Middelburg; voor Maastricht, W. A. Nell te Oudkarspel; voor Opkemert, L. A. Enijders te Uitwijk. GEREF. K-ERKEN. Tweetal: te Wate ringen, C. Glaubitz en S. Roosjen, beiden hulp- pred. te Amsterdam. Beroepen: te Alblasserdam, K. de Vries te Heijplaat-Tuindorp (Rotterdam) Bedankt voor Naaldwijk, P. E. Hoek- ofrfi to Voloon VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: te Heerde, G. van Bruggen te Veendam. 'HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Delft, A. J. v. d. Ham, cand. te Apeldoorn; naar Zutphen, T. Jansma, cand. te Haarlem. APSÖHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds W. H. Kelder nam Zondag wegens emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam-Charlois. Tekst Joh. 3 16. Ds J. F. K. Mantz sprak hem hartelijk toe. RITTHEM. Zondagmiddag nam Ds H. Bartlema afscheid van de Herv. Gem. alhier na een ruim 5-j. arbeid. Zoowel uit de ge meente als van daar buiten was daarvoor veel belangstelling. Zijn tekst was Rom. 16 vs 20. Ook in de gemeente Ritthem, evenals overal en van ouds, heeft de satan, aldus Spr., groote macht. De ware christen ech ter zal bij den God des vredes niet alleen veiligheid hebben, maar het zal zijn, dat hij den satan overwint, niet in eigen kracht, maar door Jezus Christus, wiens groote ge nade met de gemeente moge blijven. Dit zij haar tot troost en sterkte. De consulent, Ds L. C. Spijkerboer, dank te namens den kerkeraad, de kerkvoogdij, de jeugdvereenigingen, het schoolbestuur en verder namens de geheele gemeente Ds en mevr. Bartlema voor alles wat zij gedaan hebben. Op zijn verzoek zong de gemeente den scheidenden leeraar staande toe Psalm 1214. THOLEN. Tjokvol was het mooie gotische kerkgebouw der Ned'. Herv. Gemeente bij de bevestiging van haar 2en pr 'ikant, cand. A. J. v. Oost, tevoren hulppred. „lliier, door den pastor loei ds Batelaan. Bevestigingstekst was Lucas 962. Christus voor alles, Christo cen- tro, was het thema van deze gloedvolle beves- tigingsprediikatie. Spr. wees op den ernst van het ambt van dienaar des Goddelijken woords. Noodig is het bad der wiedergeboorte. Het komt er op aan, niet alleen voor Hem tff~kun- nen leven, doch ook voor Hem te willen ster ven. God vraagt van ons het gansdhe hart, de geheele ziel. Na de bevestiging zong de gemeente staande haar nieuwen leeraar toe Ps. 1343. Ds Batelaan zeide daarna, dat het hem een groote vreugde is geweest, ds v. Oost te mo gen bevestigen tot zijn dienstwerk. Wie had ooit kunnen d'enken, toen wij u mochten inlei den tot 'hulpprediker, u spoedig als collega te mogen ontvangen ter vervulling van de sinds 1887 loopende vacature. Ook des namiddags was de kerk weer vol bij de intrede van ds van Oost. Intreetekst was 1 Cor. 121b. Door de dwaasheid der prediking van het kruis zijn vele zondaren gered en tot bekeering gekomen. Het kruis staat voor ons allen opgericht. Daarop te wijzen is sprekers begeerte. Hierna sprak ïiamens kerkeraad en gemeente ouderling de Korte. Namens den stu dentenkring voerde een studievriend -het woord, waarna namens den ring Tholen ds v. Griet- huyzen sprak. Tot slot sprak ds Batelaan namens de clas sis Zierikzee. Spr. 'hoopte, dat ds v. Oost als jong predikant mede moge opbouwen en zijn prediking moge medewerken tot de komst van Gods Koninkrijk. Tot slot dankte hij de ring- collega's voor de vele malen, dat zij het woord hebben gebracht in Tholen. Veel godsdienst is er op ons eiland, doch te betreuren is het, dat er zoo weinig geestelijk leven gevond'en wordt. Dat onze prediking velen moge doen komen aan den voet van 'het kruis. KORTE BERICHTEN. De schulddel- gingsactie bracht op in de Geref. Kerk te Domburg f 2401, Haarlem f 40.000, Nieuw koop f 697,50, Oudehorne f 3400 en Utrecht f 98.204,60. De kerkeraad der Geref. Kerk van Utrecht besloot aan Ds R. E. van Arkel, die reeds een half jaar te Ermelo ziek ligt, verlenging van ziekenverlof te verleenen. Ds E. A. Groenewegen, Geref. pred. te Halfweg, zal op verzoek van den kerkeraad na zijn emeriteering den herderlijken arbeid nog zooveel mogelijk blijven voortzetten, met dien verstande, dat hij per maand twee vrije Zondagen hebben zal. De kerkeraad der Geref. Kerk te Aal ten besloot aan de classe Zutphen te ver zoeken mede te werken tot kerkinstitueering te Lichtenvoorde. De kerkeraad der Geref. Kerk te We- zep sprak met alg. st. de werischelijkheid uit, in de toekomst aan te sturen op insti- tueering eener zelfstandige gemeente te Hat- temerbroek. Wijlen mevr. d'e wed. M. v. d. Streek Nies te Kampen heeft aan de Theol. Hooge- school aldaar een bedrag van duizend gulden gelegateerd en wijlen de heer H. v. Luipen te Maassluis een bedrag van f 250.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1