WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1943 - 57c Jaargang, No. 298 DAGKALENDER BINNENLAND VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorstltraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26-28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. ZWARE AFWEERGEVECHTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. - PLAAT SELIJKE GEVECHTSACTIE IN ZUID- ITALIË. - REDE VAN CHURCHILL. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Ten Noorden van de Zee van Azof, ten Oosten van den midden D n j e p r, aan de D e s n a en in het gebied van Smolensk leverden onze troepen ook gisteren zware af- weergevechten tegen sterke vijandelijke infan terie- en pantserstrijdkrachten. In den sector van een legercorps werden daarbij van een REDE VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. LISSABON (D.N.B.) Toen Churchill Dinsdag de vergaderzaal van het Lagerhuis betrad, is hij door de afgevaardigden met lang aangehouden bijval verwelkomd, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst. In zijn rapport over de oorlogssituatie ver klaarde Churchill, dat de operaties in Noord- Afrika et} de opening van een nieuw front in de Middellandlsche Zee door hem nooit zijn beschouwd als vervanging voor een rechtstreekschen aanval op Duitschland 1 recntstreexscnen aanval op uuitscniariu via vijandelijke stoottnxp van ongeveer honderd I hgt Kanaa, in Frankrijk en de lage pantserwagens er 76 vernietigd. In de zware gevechten ten Noorden van de Zee van Azof hebben zich die Frankische 17e en de Nedersaksische lilde divisie infanterie bijzonder onderscheiden. Uit Zuid-Italië wordt plaatselijke ge- vechtsactie, in de sectoren van Salerno en P o t e n z a gemeld. Verscheidene vijandelijke aanvallen werdlen. daar afgeslagen. In den afgeloopen nacht vlogen eenige vijan delijke stoorvliegtuigen boven D u i t s c h ge bied en lieten hier en daar bommen vallen, waardoor slechts onbelangrijke schade werd aangericht." De strijd aan het Oostelijk front. A.N.P. De situatie aan het oostelijke front wordt op het oogenblik gekenmerkt door aan- houdendd hevige, aanvallen der bolsjewisten, die den druk op het Duitsche front geen oogen blik schijnen te doen verslappen. Deze druk wordt, naar men van Duitsche zijde verklaart, volkomen elastisch opgevangen en, hoewel de Duitsche troepen op bepaaldfe brandpunten van den strijd terugtrekken, wijst men er te Ber lijn nogmaals op, dat den bolsjewisten tot dus verre nergens een doorbraak, althans van ope ratieve beteekenis, gelukt is. Reeds eerder is hier van bevoegde zijde verklaard, dat men, ten einde gunstiger voorwaarden voor de ver dediging te scheppen,het front terug wil ne men liever dan door een starre verdediging van het terrein onnoodig offers aan menschen en materiaal te brengen, hetgeen te minder ge rechtvaardigd zou zijn, daar men ook rekening heeft te houden met uitbreiding der fronten elders in Europa. Waar het terugtrekken van het oostelijke front een einde zal nemen, ver klaart men te Berlijn nog niet te kunnen zeg gen. Dit houdt natuurlijk verband met ver scheidene factoren als het weer en de ternein- gesteldheidi. Normaal kan men rekenen, dat het nog ongeveer een maand zal duren voor de weersgesteldheid zoodanig zal zijn, dat de gevechtshandelingen hiervan in ernstige mate den invloed ondervinden. Te verwachten is, dat de inmiddels drassig geworden bodem dlan de voortzetting van het bolsjewistische offen sief aanzienlijk zal belemmeren. De grenzen van het door de Duitsche legers opgegeven terrein worden mede bepaald door de geografische factoren. In den rug van het Duitsche front ligt thans de Dnjepr, die, al thans ten deele, de 'basis van een nieuwe Duit sche verdedigingslinie zou kunnen vormen, aan genomen, dat belangrijke steunpunten als Smolensk, Gomel en Kiew kunnen worden behoudten. Het 'belang van deze bol werken is evident daar, indien deze moeten worden prijsgegeven, het Duitsche front bij een 'verder terugtrekken door de Pripet-moe- rassen in twee dleelen dreigt te worden ge splitst, hetgeen deverdediging uiteraard aan zienlijk zou bemoeilijken. i De positie van het Vaticaan. De D.a.D. meldt uit Berlijn: De berichten, waarin beweerd wordt dat de Paus geweigerd heeft generaal-veldmaarschalk Kesselning te ontvangen en dat de Duitsch? bezettingstroepen de rechten van het Vaticaan geschonden hebben, worden te Berlijn tegen gesproken en beschouwd als propagandistische uitingen. In de Wil'helmstrasse werd verklaard, dat Kesselring geen moeite gedaan heeft om met het Vaticaan in contact te komen. Tevens is verklaard dat de rechten van het Vaticaan door Duitschland niet in twijfel getrokken of op eenigerlei wijze beperkt worden. Bovendien heeft het Vaticaan niet tegen de Duitsdhe maatregelen geprotesteerd. Verdek, verneemt S.P.T. nog van bevoegde landen. Het front in de Middellandsche Zee is veeleer gedacht aid „voorlooper voor den hoofdaanval" op Duitschland en zijn bond- genooten. Bij zijn bezoek aan Washington in Juni 1942 is alleen besloten N oor d - A f r i- k a te bezetten. Toen heeft juist de terugtocht naar El Alaniein pldats gehad met een verlies van 80.000 man der geallieerde troe pen. Daardoor waren ,zeer ernstige besluiten" noodig geworden. In November 1942 is toen besloten Noord-Afrika niet te gebruiken als verblijfplaats, doch als springplank, en alle voorbereidingen te treffen voor den inval op Sicilië, teneindle te pogen, Italië van den oorlog uit te schakelen. Churchill maakte bekend, dat er de laatste vier maanden geen enkel koopvaardijschip der geallieerden door optreden van den vijand in het noordelijke dleel van den A 11 a n t i - sc'h.en Oceaan tot zinken is gebracht. Thans, zoo zeide Churchill, zijn de Duitsche duikbooten weer actief geworden en op 'het oogenblik wordt een geallieerd konvooi door Duitsche onderzeeërs aangevallen Voorts deelde Churchill mede, dat de Brit- sohe en Amerikaansche luchtmacht de stelsel matige verwoesting van Duitsche ste den door bomaanvallen zal voortzetten. In het verdere verloop van zijn rede ver klaarde Churchill, dat het nieuwe geallieerde commando voor Zuidoost Azië in In- dië wordt ingericht om de oorlogvoering tegen Japan te versterken. Churchill maakte bekend, dat het geallieerde hoofdkwartier voor Zuidoost-Azië in D e h 1 i wordt geïnstalleerd, opdat het in het meest intieme contact zal staan met de Indische re geering. Voortgaande kwam Churchill te spreken over de gebeurtenissen in Italië. Hij ver klaarde, dat na den val van Mussolini de geallieerden er naar hadden gestreefd in Italië een autoriteit te vinden, met wien zij konden ondlerhandelen, teneinde de onvoorwaardelijke capitulatie van Italië in den kortsten tijd en met zoo weinig offers aan bloed aan den kant der geallieerden als maar mogelijk, tot stand te brengen. Geleidelijk, zoo zeide Churchill, strekte de regeering-Badoglio langs verschillende kanalen haar voelhorens uit, informeerde naar dte ge allieerde voorwaarden voor een capitulatie, ter wijl zij tegelijkertijd verklaarde, dat de moeilijkheden, waartegenover zij zich zag staan, groot waren. De geallieerden, zoo ging Churchill voort, konden hun medege voel met deze moeilijkheden niet ontzeggen, zij gaven de regeering-Badoglio op alle toe naderingspogingen echter slechts dit ééne antwoord„de capitulatie moet envoor- waardelijk zijn". Voorts verklaarde Churchill, dat Stalin van de gebeurtenissen in Italië terstond op de hoogte werd gebracht. Op 19 Aug. werd een conferentie gehauden tusschen de officieren van den geallieerden generalen staf en den afgezanj van Badoglio in Lissabon. Op deze conferentie werden den afgezant van Badoglio de capitulatievoor waarden voorgelegd, welke reeds eenige we ken tevoren in een uitvoerige bespreking tusschen Washington, Londen en het hoofd kwartier van Eisenhower waren vastgesteld. Woordelijk ging Churchill verder: „Hoe drastisch de capitulatievoorwaarden ook wa ren, de afgezant van Badoglio wees ze niet van de hand en verklaarde tegelijkertijd, dat zijn bezoek ten doel had te bespreken, hoe Italië zich met de geallieerden kon ver eenigen bij den oorlog tegen Duitschland". Op 31 Aug. kwam de afgezant van Bado- glio met een vertegenwoordiger van generaal zijde, dat de rechten van het Vaticaan niet zijn Eisenhower in Syracuse bijeen en verklaar- De uitlevering van Mussolini heeft stellig in het voornemen der geallieerden gelegen, wanneer niet omstandigheden waren inge- treden, die ongelukkigerwijze buiten het I machtsbereik der geallieerden lagen, De maatregelen, die de regcering Badoglio had genomen, waren zorgvuldig overlegd, Zij waren voldoende geweest voor de gevangen houding van Mussolini, maar Badoglio kon geen rekening houden met een landing van Duitsche valschermtroepen juist op het punt waar de Duce het laatst gevangen werd ge houden. Churchill stelde in het licht, dat naar zijn meening geen gebrek aan vooruitziendheid of inbreuk op vertrouwen van den kant van de regeering Badoglio er schuld aan 1-, dat Mussolini bevrijd werd. De met de 1 waking belaste carabinieri hadden het bevel Musso lini dood te schieten, wanneer eenigerlei red dingspoging gedaan mocht worden". De vertegenwoordiger van de Badoglio-re- geering onderteekende op 3 Sept. des avonds in Syracuse de capitulatievoorwaarden. Na dat de Sovjetregeering de capitulatievoor waarden had bestudeerd, machtigde zij ge neraal Eisenhower deze ook namens de Sov jetregeering te onderteekenen en generaal Eisenhower deed dit niet alleen in opdracht van de Ver. Staten en Groot-Brittannie, doch ook in opdracht van de Sovjet-Unie en alle geallieerden. Het tweede front. Verder zei de Churchill: Ik noem het front, dat de ge allieerden eerst in Afrika, vervolgens op Si cilië en thans in Italië gevormd hebben, het „derd e" front. Het „tweede front", dat reeds bestaat, is nog niet in gebruik. .Over het tijdstip, waarop dit front actief zal blij ken te zijn wilde hij geen mededeeling doen. Op zekeren dag, wanneer Engeland en de Ver. Staten het juiste oogenblik gekomen achten, zal ook op dit front „de poort wor den opengeworpen" en zal een „massale invasie van het continent vanuit het W e s- t e n tegelijk met een invasie vanuit het Zu i d e n" beginnen. Het bloedigste deel van dezen oorlog, zoo verklaarde Churchill, het bloedigste hoofd stuk voor oot-Brittannië en de Ver. Sta ten ligt nog voor ons. Uit de verdere uitlatingen van Churchill bleek, dat de vorming van een inter-gealli- eebde Middellandsche Zee-commissie berust op een verzoek van Stalin. Op het oogenblik worden de noodige voorbereidingen getrof fen voor een conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken der drie landen of hun vertegenwoordigers. „Wij zien voorts", zoo zeide Churchill verder, „vol vertrouwen een daarop volgende conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en mijn persoon nog: voor het einde van het jaar tegemoet". In dit ver band meende Churchill, dat „zonder het nau we, hartelijke en duurzame deelgenootschap tusschen Sovjet-Rusland, Engeland en de Vereen. Staten de geallieerden aan het eind van dezen oorlog zouden moeten vaststellen, dat zij zich in een periode van nog grootere verwarring bevinden". Geen Westelijk front vóór lente 1944. „Geen Europeesch Westelijk front vóór de lente van 1944 de Amerikaansche binnenlandsche politiek bepaalt de tijdtabel der geallieerden", aldus een bericht in „So cial Demokraten" uit Londen, waarin o.m. gezegd wordt, dat de levendige besprekin gen van tót probleem van het tweede front aldus kunnen worden samengevat, dat vóór het voorjaar van 1944 geen tweede front zal worden opgericht en dat geenerlei resul- taten van het geallieerde oorlogsoptreden er toe zouden kunnen leiden, dat vóór De cember 1944 door Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie 't complex der na-oorlogsche problemen ernstig aangepakt zal worden. De omvang van de geallieerde taken in het gebied van de Middellandsche Zee zal de vorming van een tweede front voor het voorjaar van 1944 waarschijnlijk onmogelijk maken. Korte Berichten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Engelsche minister van Financiën, Kingsley Wood), heden overleden. (D.N.B.) Naar Exchange Telegraph meldt, is thans in het hoofdkwartier van Eisenhower officieel bevestigd, dat maarschalk B'doglio zich ergens achter de geallieerde ie-r in veiligheid bevindt. Hij is, aldus dit 1: richt, dioor de geallieerden als „regeerings- chef" erkend. beperkt, noch dat zij van Duitsche zijde wor den bestreden. De radiozender van Vaticaan stad ^erkt weer als gewoonlijk. De functiona rissen van Het Vaticaan genieten volle 'bewe gingsvrijheid en staan dierhalve In ongehin derd verkeer met de buitenwereld. Hetzelfde geldt voor de neutrale en bevriende diploma ten in Vaticaanstad. Het verkeer tusschen het Vaticaan en het overige Italië van landen, die zich met Duitschland! in oorlog bevinden kan daarentegen niet plaatsvinden. Nederlandsehe Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Aan schiet- en landoefeningen wordt bijzonder veel waarde gehecht, want ook de marine moet te zijner tijd bijv. bij landingsondernemingen met het wapen in devhand vechten. Bildberichter Andres/Stapf/Pax m de, dat Badoglio bereid was de onvoorwaar delijke capitulatie te aanvaarden. De bekend making van den wapenstilstand werd door de geallieerden vastgesteld op het oogen blik, dat naar hun opvatting de beste mili taire kansen bood om zich aan den Duit- schen aanval te onttrekken. Dit beteekende dat de wapenstilstand eerst op het oogen blik van de landing der geallieerden op het Italigansche vasteland of kort hiervoor van kracht zou worden. Churchill verklaarde, dat de geallieerden gaarne meer gedaan zouden hebben om deze, naar hij woordelijk zeide, „ramp zalige regeering" te helpen. Betreffende de voorgenomen uitlevering van Mussolini aan de geallieerden verklaarde Churchill, dat de onvoorwaar delijke capitulatie der regee ring Badoglio een speciale clausule behelsde voor de uit levering van Mussolini. Het^was echter niet mogelijk geweest Mussolini speciaal en' geschei den van den wapenstilstand en Voor de geallieerde landing op het Italiaansche vasteland te doen uitleveren.— De geallieerden hadden ech ter reden te gelooven, zoo ver klaarde Churchill, dat men Mussolini onder sterke bewa king op een veilige plaats in bewaring zou houden en 'twas stellig volstrekt in het belang der regeering-Badoglio een vlucht van den Duce onmoge lijk te maken. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-ersatzkommando deelt medeiede re gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, tenein de gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS-wacht- bataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling v r ij - g e s te 1 d. 23.243, 9-13 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Nieuwe vleeschbon. Gedurende het tijdvak van 20 September tot en met 2 October geeft elk der met „Vleesch 39a" en „40a" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van 1 rantsoen vleeschwaren, Gedurende hetzelfde tijdvak gaeft elk der met „39a" en „40b vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van bi van bovengenoemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. Zooals reeds is gemeld, is de geldigheids duur van de vleeschbonnen 37 en 38 ver lengd tot en met 25 Sept. a.s. Bon 35 is na 18 September niet meer geldig. Meevaller bij de suikerdistributie. 's-GRAVENHAGE. Indertijd heeft het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd de bevolking aangemaand zuinig te zijn met suiker, omdat de besèhikbare voorraden consumptiesuiker naar alle waar schijnlijkheid niet toereikend zouden zijn om tot den nieuwen suikeroogst het volle rant soen te verzekeren. Als gevolg van enkele maatregelen, heeft de suikerpositie zich evenwel zoodanig ont wikkeld, dat het'in ieder geval biet noodig zal zijn, hetgeen aanvankelijk in de bedoe ling lag, de suikerverstrekking gedurende een periode van vier weken stop te zetten. Het staat nog te bezien, óf de thans ge schapen mogelijkheden het rijksbureau in staat zullen stellen over voldoende suiker te beschikken voor- een onverminderde rant soeneering gedurende een nog voor de nieu wen oogst resteerenden tijd, maar de mee valler beteekent al wel, dat de aangekondig de korting van een kilo op het rantsoen niet zal doorgaan. Het is evenwel mogelijk, dat het voor de eerste htlft van Oct. bestemde halve kg. pas later beschikbaar gesteld zal kunnen worden. Tevens moet nu met de kans van eenige stagnatie in de bevoorrading en der halve in den verkoop rekening worden ge houden. Vlindercollecte Winterhulpwerk. Ned. Volksdienst 2—4 Oct. 1943. !n apoedproccs veroordeefd Wegens overtreding van de beschikking van den Hoheren SS- und Pclizeiführer over de verbeurdverklaring van radio-ontvang toestellen van 13 Mei 1943, heeft het Duit sche Landesgericht opnieuw in een spoed- proces over 54 verdachten een vonnis ge veld. Den meesten verdachten werden naar mate van hun schuld gevangenisstraffen van 2 weken tot 2bi jaar en bovendien nog boeten tot f 1000 opgelegd. In eenige geval len, waarin het gerecht vaststelde, dat de tijdige inlevering niet zoozeer uit kwaadwil ligheid als wel uit nalatigheid achter was gelaten, kwamen de verdachten er af met boeten van f 60600. In alle gevallen wer den de radiotoestellen verbeurd verklaard. Einde zomertijd. (D,N.B.) De Duitsche ministerraad voor de Rijksverdediging heeft besloten, in den winter 1943'44 wederom dien normalen tijd in te voeren. De overgang van zomertijd op nor malen tijd geschiedt op Maandag, 4 October, des ochtends te 3 uur. Op dat oogenblik wor den alle klokken een uur achteruitgezet. Bij onze Vrijwilligers. Een gewonde kameraad wordt op de snelst mogelijke wijze naar de verbandplaats gebracht. SS PK Mitsahke-O-H-P m. DE BOUWSPAARKASSEN. Bij wijze van overgangsmaatregel naar een toezicht van overheidswege op de bouwspaarkassen, in den trant zooals op de levensverzekerings maatschappijen bestaat, is bepaald, dat voor- loopig de toetreding van nieuwe deelnemers tot bouwkassen is stop gezet. NEDERLANDSCH-BELGISCH HAN DELSVERDRAG. De besprekingen, die de vorigè week hebben plaats gevonden tus-\ schen vertegenwoordigers van Nederland en het Belgische ministerie van econ. zakën, hebben geleid tot een overeenkomst tus schen beide landen voor de periode van 1 Oct. 1943 tot 31 Maart 1944. Volgens het verdrag zal de goederenruil tusschen beide landen in die periode 30 millioen mark be dragen. De Belgische leveranties aan Nederland betreffen speciaal producten van de metaal industrie en van chemische producten in het bijzonder pharmaceutische en phototechni- sche artikelen, voorts bloembo(len, tuinplan ten en bouwmaterialen. Behalve bepaalde in- dustreele producten en electrotechnische Pbilipsproducten zal Nederland voorname lijk pootaardappelen, zaaigoed en voeder middelen aan België leveren. HOEFBESLAG OP DEN BON. Met ingang van 1 Oct. a.s. zal het beslaan van paarden nog slechts kunnen geschieden in dien de paardenhouder een z.g. toewijzing voor hoefbeslag bij den hoefsmid heeft in geleverd. Een officieele mededeeling ver meldt de wijze, waarop men deze toewijzin gen kan verkrijgen. Voor paardenhouders, die niet met een hoefsmid in relatie staan, is een afzonderlijke regeling getroffen. TENTOONSTELLING „SCHOLEN EN HERSCHOLEN". Onder groote be langstelling is in perceel Nassauplein 30 te Den Haag de tentoonstelling „Scholen en Lesscholen" geopend. De opening geschied de door diplom, ing. Schmitz van het Haup- tamt für Technik. Spr. wees er op, dat het bijeengebrachte materiaal illustreert, hoe snel het gelukt is alle krachten op dit ge bied te mqbiliseeren. Voorts is plaats inge ruimd voor materiaal uit Nederland, dat aantoont, welke uitstekende resultaten met om- en herscholing van arbeidskrachten zijn bereikt. Dr Krantz, pl.v. voorzitter van de Hoofd groep Industrie, wees er vervolgens op, dat het hiér aangevoerde probleem van groote beteekenis is voor ons land. Vele onderne mers hebben vroeger gedacht, dat "zij met ongeschoolde en voormalige we.rkloozen nimmer iets zouden kunnen bereiken. De ervaring bij enkele onzer groote bedrijven heeft echter anders geleerd. Na een voordracht van Dr Ir Proske be zichtigden de genoodigden de tentoonstel ling, welke voorbeelden uit alle takken der metaalverwerkende industrie bevat. UITBETALING BEVALLINGS- GELD. Ten behoeve van de ambtenaren en arbeidscontractanten, die niet onder de Ziektewet vallen, omdat voor hen een an dere regeling geldt, is bij besluit van de Secretarissen-Generaal va.n de Departemen ten van Sociale ZakeiT en van Financiën van 5 September 1942 vastgesteld, dat de bepalingen betreffende het bevallingsgeld van f 55 ook op hen van toepassing zijn. De WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1 m. Want Hij (Christus) is onze rr Efeze 214a. Zon op 7,26, onder 19,40. Maan op 0.09, onder 16.28. N, m. 29 Sept., Ie, kw. 6 Oct. Als men soms in pensions of familiekrin gen met zeg een stuk of tien personen aan tafel zit, is 't gewoonweg een wonder, ais 't niet begint en voortgaat en.... eindigt met altijd maar weer, tot draaierig en onpasse lijk wordens toe over den oorlog, over de distributie, over den arbeidsdienst, over de zoo veel geld verdienende boeren, over alles en nog zoo wat, altijd maar weer aan; en dan doorspekt met op- en aanmerkingen over de overheid, over de kerk, over God Zelfl Het stemt tegenwoordig alles tot een al meer ongeestelijk worden. We zijn al meer uit het middelpunt weggeraakt, en le ven al meer bij de dingen aan den omtrek en aan de oppervlakte. Och, hoe moesten we in zulke tijden als de onze toch bovenal in ons geestelijk bezit ons verblijden. De Heere sluit de aardsche schoonheden en begeer lijkheden weg, opdat we eens wat meer ons zouden verlustigen in onze hemelsche schoo- ne goederen, maar ach, hoe zijn v toch uit de aarde aardsch. En wat lijden we ook nog sweinig als een christen. Wat een aanwakke ren in allerlei gesprekken van haat, nijd, toorn en vloek. Laten de dischgenooten b.v. maar eens aan hun tafels de Bergrede op slaan en gaan bespreken. Prof. G. WISSE. NED. HERV. KERK. Aange-nomen naar Tiel, G. Oldeman te Culemborg; naar Tiel (pred. voorg. Evangel.), H. van 't Hof te Ommeren; naar Drempt, J. P. d,e Graaf f te Naaldwijk. GEREF. KERKEN. Beroepen: te 's-Gra- venzande, E. Masselink te Sleeuwijk; te O.- en N.-Bildtdijk, W. B&as, hulppred. te Weesp; te Putten, C. Gilhuis te Leimuiden. A a n g e nomen naar Tmudovp-Oostzaan (Amsterdam-N.), T. B. van Houten, hulppred. te Loiden. GEREP. GEM. Twoetal: te Amsterdam- N., P. Honkoop te 's-Gravenhage en Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Beroepen: te Amsterdam-N., P. Hon koop te 's-Gravenhage. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken. Bedankt voor Voorthuizen, A. Plaatsman, cand. te Noordwolde. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Na bevestigd te zijn door Ds L. Schutte, deed Ds C. Rieraiers intrede bij de Luth. Gem. te Amsterdam, sprekende over Numeri 16 48. Ds G. F. W. Herngreen, gekomen van Amersfoort, is Zondag door Ds B. A. Venemans bevestigd als predikant van de Geref. Kerk (H.V.) te Rotterdam, Bevesti gingstekst Joh. 3 29. Intreetekst Ps. 1. Ds H. H. Grosheide, die naar Andijk vertrekt, nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Noor deloos. Tekst 1 Petr. 5 910. Candri J. H. Hartsheim deed Zondag intrede bil de Ned. Herv. Gem. te Hallo. Bevestiger was Ds Ph. W. Bergkotte te Wehl. Bevestigingstekst 2 Oor. 4 5. Intreetekst 1 Petr. 5 2a en 4. MET EMERITAAT. De Ned. Herv. predikanten H. Buiskool te Grosthuizen 'c.a. en Dr G. Tjalma te Veen hebben eervol eme ritaat aangevraagd. Dr Tjalma is lid van de Synode der Ned. Herv. Kerk en pres. an het prov. kerkbestuur van N.-Brabant en Limburg. Aan de Ned. Herv. predikanten Ds J. F. L. A. de Jagher te Slijk-Ewijk en Ds H. Vermaas te Lochem is tegen het einde des jaars eervol emeritaat verleend. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Naarden besloot tot het stichten van een bouwfonds, dat me de de kerkvoogdij in staat zal stellen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van een kerk. Na den oorlog zal de kerk voogdij voor enorme uitgaven staan, want de restauratie van de groote kerk zal met kracht ter hand genomen moeten worden, terwijl de inrichting van een jeugdgebouw, catechisatievertrekken en andere kerkelijke bijgebouwen mede op het programma staan. De Ned. Herv. Gem. van 's-Grevelduin en Vrijhoeve-Capelle ontving een gift van f 500 voor de kerk en eveneens een van f 500 voor de -diaconiegiften van f 500 kwamen in bij de Ned. Herv. Gem. van Naarden en van Rotterdam-Vreewijk. FRIESCHE BIJBEL GEREED. Door verschillende oorzaken kon het binden' van de Friesche vertaling van den Bijbel niet meer voor den zomer gereed komen, zoo dat de verschijning van deze door Dr G. A. Wumkes vervaardigde vertaling tot einde Sept. moest worden uitgesteld. Het is voor het eerst, dat er een complete Bijbelverta ling in het Friesch Verschijnt. Van de onge veer 1070 talen, waarin de Bijbel thans ge heel of gedeeltelijk vertaald is, zijn er niet meer dan 179, die een complete Bijbelver taling bezitten. Het Friesch komt daar nu als 180ste taal bij. Thans reeds, nog eenige weken voor de verschijning, is bijna de geheele oplaag 5000 exemplaren uitverkocht. De heer J. P i 1 S3, die gedurende 22 jaar hoofd is geweest van de „De Savornin Loh- manschool" te Amsterdam en die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie heeft neergelegd, heeft Zaterdag zijn werk beëindigd. Verschillende hartelijke toespraken werden gehouden. Benoemd tot onderwijzer (es) bij het Chr. Onderwijs te Moordrecht mej. M. v. d. Beek te Rotterdam (t(jd.)te Enkhuizen mej. M. de Does te Bergen (tijd.) en te Apeldoorn L. Sneller te 't Harde (tijd.). Raden van Arbeid hebben thans hun ge dragslijn vastgesteld voor de terugbetaling door het Rijk van op grond van dit besluit gedane uitkeeringen. De desbetreffende de claraties, zoowel voor de uitkeeringen, wel ke reeds zijn gedaan als voor die, welke nog zullen worden gedaan, moeten bij den be trokken Raad van Arbeid worden ingediend op een door dezen te verstrekken formi# lier. Dit formulier kan bij de Raden van Arbeid worden aangevraagd door den werk gever, die ingevolge bovengenoemd besluit f 55 heefv uitgekeerd. Uitsluitend na volle dige invulling en inzending van dit formu lier voor elk uitgekeerd bedrag van f 55 af zonderlijk, kan terugbetaling plaats vinden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1