DINSDAG 21 SEPTEMBER 1943 57e Jaargang, No, 297 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL I I CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor MiddelburgFa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26-28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred,A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HET ONDERWIJS EN DE BIJZON DERE TIJDSOMSTANDIGHEDEN. In het onderwijsverslag 1941 wijden de hoofd inspecteurs en inspecteurs uitvoerige beschou wingen aan dien invloed der bijzondere tijds omstandigheden op het onderwijs. De hoofdinspecteur in de eerste hoofdin spectie schrijft hieromtrent: „Met zeer veel voldoening mag geconsta teerd worden, dat de buitengewone tijdsomstan digheden, welke in 1940 zoo sterk remmend op het onderwijs gewerkt hebben, in dit jaar veel minder voelbaar waren. Daar staat tegen over, dat nieuwe moeilijke omstandigheden weer hun invloed deden gelden. In dit jaar deden de distributie-moeilijkheden voor de gezinnen, de voedingstoestand en gebrek aan voldoende schoeisel hun invloed op het schoolbezoek gel den, terwijl vooral bij het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes en handen arbeid voor jongens het gebrek aan materiaal den regelmatigen gang van het onderwijs zeer nadeelig beïnvloedde. Tevens speelden in dit jaar ook de verduisteringsmaat^egelen en de kolennood een belangrijke rol." De inspecteur in de inspectie Maastricht schrijft o.a. „De geest der ménschen is vervuld van gedachten, die dagelijks voorvallende gebeurtenissen van het oorlogsterrein op wekken. Hun gesprekken zijn haast op niets anders gericht, zoowel in het huisgezin als in gezelschap. Den invloed daarvan ondergaat de kinderziel meer dan de ouders weten of wen- schen. De oorlogstoestand heeft in het leven der mensehen geweldige veranderingen ge bracht. Het leven op straat heeft een ander, onrustiger aanzien gekregen; in huis regeeren de bonnen en het distributiebureau eischt van moeder niet zelden, en vaak vergeefs vele uren daags. Daardoor wordt de geregelde gang van het huisgezin verstoord, het eten is niet of te laat klaar, en de kinderen ondergaan de zenuwachtige gejaagdheid van moeder en ko men bovendien te laat op school. De moeilijk heden bij de voedselvoorzieninggebrek aan licht, aan kolen; de verandering der school tijden; gebrek aan kleeding en schoeisel; de groote zorg en de druk in huis hoe kan dit alles den kinderlijken geest voorbijgaan zon der schade aan te richten? De school klaagt dan ook over de afwezigheid van den geest bij de leerlingen. Zij zijn er niet bij, ze den ken aan andere dingen, die méér hun belang stelling of misschien reeds hun kleine zorg hebben. In vele gezinnen' heerscht gebrek, ge brek ^aan brood, melk en andere levensmid delen De daaruit voortvloeiende lichamelijke verzwakking verzwakt eveneens den geest. Hoeveel, kinderen werden in de stad de straat op gedreven, om 'daar „handel" te drijven I Hoeveel andereN kinderen volgden dit voor beeld, alles om geld te verdienen, dat ze zelf op verkeerde manier besteedden 1" De hoofdinspecteur in de tweede hoofd inspectie merkt o.m. op: „Oogenschijnlijk is het schoolleven in het afgeloopen jaar regelmatig verloopen, maar wie wat meer te maken-had met allerlei pro blemen op onderwijskundig gebied, kwam wel tot de ontdekking, dat ook de school zich niet onttrekken kan aan den invloed van de groote geestelijke worsteling, waarvan we nog niet kunnen aangeven, in hoeverre ze zal ingrijpen in de bestaande schoolverhoudingen in ons land. De houding tegenover deze 'beweging is in veel opzichten afhankelijk van de levensbe schouwing, die men als grondslag voor zijn denken en handelen aanvaardt, en- omdat de ontwikkeling van het schoolleven in ons land eveneens ten nauwste met die levensbeschou wing in verband staat, kan het wel niet an ders, of ook de school ondervindt de gevol gen van dien geestelijken strijd." HEVIGE SOWJET-AANVALLEN AF GESLAGEN OF OPGEVANGEN. - DE KRIJGSOPERATIES BIJ SALERNO. - SARDINIË DOOR DUITSCHE TROE PEN ONTRUIMD. - DE STRIJD OP NIEUW-GUINEA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Tegen ons front van de Zee van Azof tot het N. van S m o 1 e-n s k ondernam de vijand hevige aanvallen, die door onze troe,- 80) DE „VERDOEMDEN" door H. Kingman s. Hij kwam in^ Hamburg op een schip te recht en liet zich aanmonsteren. Het zee mansleven viel hem bitter tegen. De zonde moge verder tijdelijk genot verschaffen, op den duur trek je toch aan het kortste eind. Dat was hij gewaar geworden. Innerlijk had zich bij hem een proces vol trokken, waaraan hij geen naam kon geven. Te midden van zijn -hard lot, vol tegensla gen, herinnerde hij zich de waarschuwingen en vermaningen van zijn vader en modder. Hij werd tenslotte een getrouwe copie van I den verloren zoon: „Ik zal opstaan en tot mijn vader gaan en ik zal tot hem zeggen: Vader, ik heb gezondigd tegen den hemel en voior u". Hij gaf zich met geheel zijn ziel aan Jezus en hij was gered, 't Was zijn bedoeling geweest, bij terug keer in Duitschland af te monsteren, naar huis te gaan en, na bekomen vergeving voor zijn wangedrag, in de zaak van zijn vader te gaan werken. Helaas I op den terugtocht werd de groote Duitsche bark dit gedeelte van iiet relaas wist Jochem reeds uit de verhalen van de slaven in'Cairo door Algêrijnsche zeeroo- vers overvallen en na een bitter en bloedig gevecht overmeesterd. „En nu zit je hier" zegt Jochem. „Thuis kom je niet meer. Praat me niet van een God van liefde. Wat hèb je #r nu aan, dat pen, tezamen met sterke formaties van de luchtmacht werden afgeslagen of opgevan gen. Daarbij gelukte het verscheidene door gedrongen vijandelijke gevechtsgroepen door onmiddellijk ingezette tegenaanvallen te ver nietiger). Van het overige Oostelijke front wordt-'slechts levendige plaatselijke ge vechtsactie gemeld. In het gebied van Salerno hebben de Britsche strijdkrachten onze stellingen te vergeefs aangevallen. Verder naar het Oos ten volgt de vijand slechts aarzelend onze bewegingen. Voor de kust werd een vijan delijke motortorpedoboot door vuur der lucht doelartillerie tot zinken gebracht. Jachtvlieg tuigen en snelle gevechtsvliegtuigen vernie tigden 24 vijandelijk toestellen. Duitsche troepen hebben het eiland Sar dinië overeenkomstig de bevelen en on gehinderd door den vijand ontruimd. Slechts troepen van den verrader Badoglio volgden op' eerbiedigen afstand de bewegingen der eigen formaties naar de inschepingshavens. Eerst tegen de allerlaatste troepen der ach terhoede waagden zij het hier en daar het vuur te openen. Een kleine eenheid der marine bezette eenige dagen geleden door vastbesloten toe slaan een haven aan de Westkust van de Adriatische Zee, verzekerde zich daar van een vrij groot aantal oorlogs- en koopvaardijschepen en nam 4000 soldaten i van het leger van Badoglio met den bevel hebber en verscheidene hoogere stafofficie ren gevangen, In de citadel der stad werden groote Hoeveelheden wapens en munitie buit gemaakt. Regeeringsverklaring van Bulgarije. (DNB). Minister-president Bosjilof heeft de regeeringsverklaring voorgelezen van de door den regentschapsraad benoemde nieu we Bulgaarsche regeering. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het nieuwe kabinet de be ginselen der regeeringsverklaring van 't jaar 1942 tot grondslag neemt. Het zet de tot dusver gevoerde buitenlandsche politiek voort en is vervuld van den wil tot orrsch- te samenwerking met het Groet .uitsche Rijk en zijn/bondgenooten. Voorts is het bezield met het vaste voornemen, de tot dusver onderhouden vriendschapsbetrekkin gen met alle neutrale staten, vooral met het in vriendschap verbonden Turkije, te hand haven en te verdiepen, Met Turkije wordt Bulgarije verbonden door gemeenschappe lijke belangen- en door een oprechten drang naar orde en rust op den Balkan. De strijd op Nieuw-Guinea. (DNB). Naar Domei meldt, hebben de keizerlijke eenheden de steunpunten Sala- mauaenLaeopNieuw Guinea, ongehinderd door de Amerikaansche troe pen, ontruimd. De Japansche eenheden baan den' zich ten deele een weg door de rimboe en kwamen tegen zonsondergang van den volgende dag aan hun plaats van bestem ming; een groep scheepte zich in en stak in Oostelijke richting in zee. Korte Berichten. Het aantal dooden te Nantes als ge volg van den laatsten Anglo-Amerikaan- schen bomaanval bedraagt, naar het DNB meldt, thans 700. „La France Socialiste" deelt mede, dat het aantal door Anglo-Ame- riakansc'he bommenwerpers gedoode Fran- sche burgers de laatste vier dagen 1100 be draagt. (DNB). l-iitler heeft op 18 Sept. in zijn hoofdkwartier den Servischer: m'r'«ter-pre sident, kol.-gen. Milan Neditsj, ontvangen. De Bevrijding van Mussolini. Begeleid door zijn bevrijders verlaat de Duce zijn gevangenis, Telefoto- Hbf fimann- Stapf Pax m. Huisafval als veevoeder. De veevoeder-positie in ons land is moei lijk. Geheel aangewezen als we zijn op eigen voorziening, is het onze plicht zorg te dra gen dat -er voor ons vee niets verloren gaat van het beschikbare, kostbare voeder. Er gaat helaas nog veel verloren; niet bij den boer, maar in 'het huisgezin, want het huis gezin is nog altijd een ^belangrijke produ cent van veevoeder. Niet één huisgezin apart 'genomen, maar alle vereenigde huisgezinnen van Nederland tezamen, produceeren elke week vele duizenden tonnen afval, waarvan het _overgroote deel uitstekend geschikt is om ér ons vee mee te voederen. Vooral de aardappelschillen yijn belangrijk, want deze werken sterk meikdrijvend. Ook nu velen aardappelen in de schil eten, blijven er nog genoeg afval en schillen over, die waarde hebben als veevoeder. Eigenlijk moest het niet noodig zijn de huismoeders nog eens aan te sporen géén schillen in de vuilnisemmers te doen ver- dwijhen, maar steeds te zorgen, dat zulk af val klaar staat voor den ophaler. Het afvallenbesluit 1 en 2 van 1940 legt trouwens aan ieder de verplichting op, alle afvallen van levensmiddelen te bewaren en ter beschikking 'te stellen van ophalers, die van gemeentewege zijn aangesteld. Alleen wanneer men die afvallen gebruikt in eigen huis of eigen bedrijf is men van die ver plichting 'ontheven. Huismoeders, bewaart dus de aardappel schillen; de koe maakt er melk van voor uw kinderen DE ONDERNEMINGSBELASTING. Door het dept. van Financiën zullen eenige proefprocessen worden gevoerd betreffende de vraag, of makelaas en 'handelsagenten aan de ondernemingsbelasting zijn onderworpen. In verband hiermede hebben de inspecteurs der belastingen de beslissing op desbetreffende be zwaarschriften aangehoudjen. je Hem bent gaan dienen?" „Vrede voor het hart, makker", heeft Le- marque vroolijk geantwoord. „Het aardsche leven gaat voorbij. Het is een schaduw. Veel lijden kunnen we hier ondergaan, maar eenmaal komt de heerlijkheid. Het lot, dat ons nu treft, heb ik verdiend, want ik heb alles verzo-ndigd. Gelóóf me, het kost me nog wel eens strijd, om te berusten, maar dan staat Jezus aan mijn zijde en onder steunt mij. Vurig hoop ik, nog eens vrij te worden en naar Hessen te kunnen terug- keeren. Wat zal ik dan mijn vader en moe der een vreugde doen beleven. Maar als dat niet kan, als God het niet wil, dan onmoeten we elkaar in den hemel. Dit rotsvaste geloof, Jochem begrijpt het niet. Hij veinst ook de onverschillige. De werkelijkheid is, dat hij van jaloesie is ver vuld. Hij wil dat geloof ook wel bezitten. Je hebt het dan zoo'n stuk gemakkelijker, meent hij. Maar dan wordt hem toch dui delijk: afs je daarom geloof wilt hebben, dan heeft het geen zin, dat is niet dan puur egoïsme. Het moet zijn, zooals het je thuis van jongsaf is ingeprent. Je moet je zonde- kennen en beseffen, dat je alleen van ge nade leven kunt. Wat het eten betreft, hebben zij zich blij gemaakt met een doode musch. Het blijkt, dat zij slechts éénmaal per week rijst en vleesch ontvangen.' Voor dé rest is elke maaltijd, als den eersten avond: abrikozen, wortelen, oranjeappelen en citroenen, door elkaar gestampt. Ze behoeven zich niet te wegen om te weten, dat zij in een week ponden zijn afgevallen. (Wordt vervolgd.) BESCHERMING VAN JONGE MEISJES. De burgemeester van Delft heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij het aan meisjes beneden de 16 jaar verboden is zich des avonds na 9 u. of indien de zon eer der ondergaat, na het tijdstip van zonsonder gang op straat te begeven. Voor het volgen van lessen of 'het bezoeken van vereenigingen zijn uitzonderingen toegestaan. RADIO-PRAATJES. Onder den titel „Ik zei tot ons volk" verscheen bij Nemsu te Utrecht een nieuwe serie radio-praatjes van Max Blokzijl. Het werd dloor Cor van Deute- kom geïllustreerd. CAFEBEZOEK TE ZAANDAM. Te Zaandam zijn in den laatsten tijd enkele ge vallen voorgekomen, dat gehuwde vrouwen, zonder in gezelschap te zijn van hun echtge- nooten, zich in vergunnings- en verlofslocali- teiten hebben misdragen. Naar aanleiding daarvan heeft de burge meester gehuwde vrouwen verboden zich na 18 uur als bezoekster in een inrichting op té houden, tenzij in gezelschap van haar echt genoot. Radiotoestel gehouden. Wegens overtreding van de beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer over de verbeurdverklaring van radio-ontvangtoe stellen van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landesgericht in kort geding 25 beklaagden veroordeeld. 24 beklaagden werden gestraft met gevangenisstraffen van twee weken en boeten tot -f 600. Slechts in één geval werd van een vrijheidsstraf afgezien en een boe te van f 350 opgelegd. In alle gevallen wer den de in beslag genomen radiotoestellen verbeurd verklaard. overgeschreven naar de plaats waar zij heen gingen. Op den eersten Zaterdag v^n 1943 bedroeg het ledental 9677 (6176 verplicht en 3501 vrijwillig verzekerden),s De kraamvrouwverpleegster verleende In 118 gevallen hulp aan kraamvrouw en kind en bracht aan belden 3232 bezoeken, M. P. en L, C., beiden tijdelijk te Blg- gekerke verblijvend, verkochten alhier choco lade ad) f 25 per dubbel stuk, tabak ad f 6 per pakje en zeep ad f 6 per stuk, alles zonder bon. Ze kregen daarvoor een proces-verbaal. W. B. uit Souburg deed aangifte, dat er aan het station een colli, inhoudende fondant, drops, enz. ten zijnen nadeele was ontvreemd, terwijl hij goederen aan het laden was. De politie zoekt naar den dader. L. P. deed aangifte, dat een paar hee renschoenen, verzonder per boot van Rotter dam naar Middelburg, niet op de plaats van bestemming was aangekomen. Mej. D. C. uit St. Laurens zette gis teren haar rijwiel voor een winkel. Toen ze na korten tijd uit den winkel kwam, was de fiets verdwenen. De politie stelt een onder zoek in. L. P. alhier dieed aangifte van diefstal van tabaksbladeren, die op den zolder van zijn woning te drogen hingen. Goes. Een politioneele waarschuwing is uitge reikt aan R. J. B. wegens het onvoldoende verduisteren van zijn woning. Zuid-Beveland. YERSEKE, De lardbcuwschuur van den heer P. Rentmeester is door brand geheel ver nield, De Scftuur was geheel gevuld niet graan en hooi. De brandweer slaagde er in bet woonhuis dat aan de schuur grensde, te be houden. Een paard kon niet tijdig in veilig heid worden gebracht. Het liep zoodanige brandwonden op, dlat het moest worden 'afge maakt. Vermoedelijk is 't spelen met vuur door kinderen oorzaak van den brand. 's-HEER ARENDSKERKE. J. G. S. al hier kocht van J. M. alhier een gebruikte rijwielband voor f 125. De marechaussee van den econ. opsporingsdienst kwam achter dit woekerhandeltje, nam den band in beslag en maakte tegen beiden proces-verbaal op. KWADENDAMME. De dames de B. en M. maakten een fietstochtje. Toen ze bijna thuis waren, kwamen ze beiden te vallen, waarbij mej. de B. zoodanig aan handen en knie gewond werd, dat zij zich onder genees kundige behandeling moest steller* van Dr Kole. Haar vriendin liep slechts een kleine blessure aan haar hand op. Walcheren. MELISKERKE. Zondag had alhier een droevig ongeval plaats. Dè I5-jarige C. P. is doordat hij met een projectiel speelde dat ont plofte, om het leven gekomen. Verduisteren: Van 19 tot en met 25 September 1943 's Avonds van 19.45 u., 's Morgens tot 7.15 u. GEEN TRAM EN BUS MEER OP ZONDAG. Alle tram- en autobusdiensten der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. en Stoomtram Hulst-Walsoorden op Zondagen zijn gestaakt. Z.-VLAANDEREN THANS WEER MACHTSJACHTGEBIED. Heel Zeeuwsch Vlaanderen is thans, naar Het Volk meldt, tot Weermachts-jachtgebied verklaard; het uitoefenen van de jacht wordt daardoor, in welken vorm ook, voor ieder ander verboden FRUIT- EN GROENTENSMOKKE- LARIJ. Door de marechaussee van den econ. opsporingsdienst werd aangehouden M. J. M. uit Roosendaal, die te Kapelle 30 'kg ap pels en peren clandestien had gekocht. Voor eenzelfde feit liepen tegen de lamp A. K. uit Vlissingen, A. P. en A. de W. uit Mid delburg en G. J. en B. N. uit Arnemuiden. Eveneens werd. opgetreden tegen C. de J. uit Rucphen en J; de N. en B. de K. uit Arnemuiden, die in de omgeving van Ka pelle groenten hadden ingeslagen tegen nor malen, prijs en deze met grove winst weer verkochten. Middelburg. Het Mg. Middelburgsch Ziekenfonds hield haar alg. vergadering onder leiding van Mr A. J. van Weel. De jaarverslagen van den secr.-penn., dhr L. Onderdijk, werden goedgekeurd. Pas op 1 Jan. 1943 was de vol ledige splitsing tusschen verplicht en vrij willig verzekerden een feit. Waar mogelijk, moet gestreefd worden naar gelijke regelin gen voor verplicht en vrijwillig verzekerden, al zal dit voorloopig, zonder contributiever- hooging, wel tot enkele zaken beperkt moe ten blijven. Met de verstrekking van brillen kon een gelijke regeling tot stand worden gebracht. De kraamvrouwverpleging komt geheel ten laste van de vrijwillige verzeke ring, daar voor alle leden deze hulp wordt beschikbaar gesteld. Deze hulp komt dus onevenredig zwaar te drukken op de vrij willige verzekering, hetgeen onder, het oog zal moeten worden gezien. De herverzekering, aangegaan met de ver een. „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" heeft tot voldoening gewerkt. In dit verslag jaar viel een sterker vermindering te boe ken door de evacuatie. Al deze leden zijn Glazenwas se her stal geld. De glazenwasscher G. bij de Ned. Spoorwegen is aangehouden en in arrest gesteld), omdat 'hij geld stal ophet plaatskaartenbureau der Ned. Spoorwegen te Amersfoort. Als hij tijdens de uren, dat de loketten open waren, werkzaam heden in het kantoor moest verrichten, stal hij achter de dames, die kaartjes verkochten, geld uit idle kas. Hij heeft bekend. Knaapje verdronkèn. Plet 2- jjarig zoontje van den veehouder A. J. de R., te Lopik, is in de sloot achter zijn woning ge raakt. Hoewel spoedig geneeskundige hulp aan wezig was, lu'kte het niet <Je levensgeesten weer op te wekken. 12-j. jongen als zakken roller. Woensdagmorgen bevonden zich te 's-Gravenhage op het achterbalcon van een tram twee knaapjes, de 12-j. C. B. en de 13-j. P. C. v. d.. Z. Zij rolden een portemon- naie met f 100 en begaven zich samen pep trein naar Utrecht, waar zij enkele kleine verteringen maakten. Des middags keerde het tweetal terug naar de residentie, doch het uitstapje bleek bij den 12-j. B. zoo goed bevallen, dat hij nog eens naar Utrecht reisde. In een 3e ikl. coupé stal hij uit de tasch van een dame een portefeuille inhou dende niet minder dan f 1000. Hij zwierf wederom door Utrecht maar kwam voor de terugreis te laat op het station. Hij besloot toen maar naar Amerfoort te' reizen, waar hij laat in den avond aan een brandweer man vroeg, of deze hem^aan onderdak kon helpen. Die bracht h%m naar het politiebu reau, waar de jeugdige zwerver al spoedig door de mand viel toen men zooveel geld op hem aantrof. Slechts ongeveer f 20 was op gemaakt. Van de bestolenen is nog geen aangifte binnengekomen. LOONEN IN HET DORSCHBE- DRIjF/ Ter aanvulling van het Donderdag gepubliceerde kan nog gemeld worden, dat voor de instekers de vastgestelde loonen met ten hoogste f 2.50 per week kunnen worden verhoogd in het geval, dat dit tot dusverre gebruikelijk was of jdat zij regel matig den machinist1 bij diens werkzaam heden als zoodanig behulpzaam zijn. GEITENKEURING. Donderdag werd op het terrein van het abattoir te Middel burg eerU kringkeuring van melkgeiten en geitlammeren gehouden. Aangevoerd waren 67 dieren. Uitslag. Rubriek A. -Klasse 1. Ingeschre ven geiten geb. voor '41. Ie pr. pl. med. Saar- tje v. J'. G. v. Boven,'2e pl. med. Martha v. P. Poppe, 3e. Maatje v. A. Westveer, allen te N.- en St Joosland; 4e. Mina v. H. Janse, Oostkapelle5e. Beatrix v. P. van Eenen- naam, 6e. Beatrix v. J. G. v. Boven, 7e. Ma rie v. R. Joosse, allen te N.- en St Joosland. Een zeer goede klasse sterk gebouwde gei ten met een prima aan den kop. Klasse II. Ingeschreven geiten geboren in 1941. Ie pr. pl. med., Jo v. H. v. d. Welle, Domburg; 2e. pl., med., Emma IV van A. Wattel, Oostkapelle; 3e. Jopie, v. L. Cyvat, Koudekerke4e. Mina v. P. Labruyere, Me- DINSDAG 21 SEPTEMBER Door genade zijt gij behouden, c et geloof, en dat niet uit uzelven: het is asn gave van God; niet uit uwe werken, opdat niemand roeme. Efeze 28—9, Zon op 7.24, onder 19.42. Maan op mid- dern., onder 15.37. L. kw. vand., N. maan 29 Sept. Het leven van den Christen bestaat uit bezittelijke voornaamwoorden. Te zeggen; Christus is een Zaligmaker, kan de duivel ook. Maar te zeggenChristus is m ij n Za ligmaker, dat kan alléén de Christen. NED. HERV, KERK, Aangenomen: naar Kampen, C. Hooykaas te Brielle. Bedankt: voor Woudenberg, P. Bouw te Haaften. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Assen (3e pred. pl.), J. van Bruggen te Wormerveer. CHR. GEREF. KERK. T w e e t a 1: te Broek op Langendijk, D. Henstra te Haar lem en D. v. Wilsum te Kornhorn. Bedankt; voor Rotterdam-F., J. Tam- minga te Enschedé. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. K c r k Benoemd als voorg. der Vereen, van Vrijz. Herv., tevens als hulppred. der Ned. Herv. Gem., J. W. Sepmeijer te Heerenveen; te Oterleek, L. J. Binksma, cand. te 's-Graveu- hage; te Arnhem (voor het jeugdwerk), mej. A. E, Ruijs, cand. aldaar. Aangenomen naar Harlingen, J. Breeuws- ma te Heeg. G e r e f. Kerken. Benoemd te Aal ten (yoor Lichtenvoorde), C. P. Th. Pijper, cand. te Gouda; te Zutphen, Th. Oostra, hulppred. te Alkmaar. SOCIALE BEZOEKSTERS. De Ned. Hërv. kerk heeft een nieuwe functie ingesteld: die van sociale bezoekster. Over het geheele land zijn ongeveer 40 dames als zoodanig be noemd. In Amsterdam zijn er drie geplaatst, in Den Haag en Rotterdam twee en in verschil lende kleine gemeenten één. NEDERLAND IN DEN VREEMDE) Van de zijde van het Ned. Comité „Licht in 't Oosten" (voorz. G. L. Baron v. Boetze- laer, Bitlhoven; secr. Ds F. Dressenhuis, 01- deboorn), wordt ons medegedeeld Daar aan ons comitté een verzendvergun ning het het Buitenland werd verstrekt, is ons de verzending mogelijk van; le. ons maandblad „Nederland in den Vreemde", naar opgegeven adressen van te werkgestelde krijgsgevangenen 2e. gestencilde brieven, waarvan de copie door de betreffende kerkeraden wordt ge leverd, naar hun leden in het buitenland 3e. preeken, waarvoor met de grootste protestantsche kerken een gelukkige samen werking werd getroffen; 4e. godsdienstige brochures en drukwer ken, die wij gaarne voor dit doel toegezon den zullen krijgen, om'ze aan gezonde en zieke landgenooten door te sturen. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Geref. Kerk te Dordrecht besloot met ingang van 1 Oct. a.s. in de diensten de Psalmen 36, 68, 66, 118, 119, 138 en 150 ryth- misch te doen zingen. De kerkeraad der Geref. Kerk te En schedé benoemde een commissie om hem van advies te dienen inzake mogelijkheid van stichting eener Geref. .^.„kenverzorging In de gemeentevergadering der Geref. Kerk te Heerenveen werd de mogelijkheid van stichting eener tweede predikantsplaats besproken. De mogelijkheid bestaat indien de vaste bijdragen met 20 pet. stijgen. De kerkeraad der Geref. Kerk te Noord- wijk aan Zee besloot tot aanstelling van een hulpprediker. De kerkeraad der Geref. Kerk te Schie dam benoemde een commissie voor onder zoek naar de mogelijkheid van het houden van kerkdiensten te Kethel. In den ouderdom van 68 jaar is te 's-Gravenhage na een kortstondige ongesteld heid overleden Ds G. Heeringa, em.-predikant der Doopsgezinde Broederschap. Ds J. de Wit, Ned. Herv. pred. te Lei den ontving een gift van f 1'900 voor ver schillende doeleinden. De Geref. Kerk van Werkendam ont ving een gift van f 1000 voor schulddelging. Voor de schulddelging ontving de Ned. Herv. Gem. van, Delft een gift van f 500. DOMBURG. De Kerkeraad, der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft deze maand, evenals vorig jaar, weer drie bijzondere kerkdiensten georganiseerd, inzonderheid bedoeld voor de onkerkelijken. In deze drie uren van ernst en bezinning wordt respectievelijk gesproken over de onder werpen: „Heeft ons leven nog zin?", „Heeft Christus ons nog iets te zeggen?" en „Heeft de Kerk voor ons nog beteekenis?" De eerste dienst werd Zondagavond j.l. ge houden, waarin voorging Ds J. KrSon van Koudekerke. Voor dezen dienst bestond zeer groote belangstelling. Zondagavond a.s. zal de tweede dienst plaats vinden. Daarin zal voor gaan Ds C. F. Nolte, Ey. Luth. predikant te Middelburg. In de vlasbewerkingsbedrijven heeft men weer een begin gemaakt met het repelen van het vlas, waarbij de bal van den stengel wordt gescheiden. Een kijkje van de gebruikelijke drukte op een der bedrijven. CNF-v. Rhijn-Pax m. liskerke; 5e. Bertha v. J. Wondergem, Oost kapelle; 6e. Beatrix v. J. Pqppe Wz., N.- en St Joosland. Een goede klasse melkgeiten, wel iets aan de fijne kant, toch sterke gei ten, een heel goede aan den kop.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1