ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1943 57e Jaargang, No. 295 VOOR DEN ZONDAG FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE PREDIKBEURTEN. DAGKALENDER KERK EN SCHOOL RADIOPROGRAMMA CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Maar om der uitverkorenen wil zullen die dagen verkort worden. Matth. 24:22b. Aan de verschijning van Jezus op de wol ken gaat een bange tijd vooraf. Jezus heeft er over gesproken. Alsdan, dus wanneer de verwoesting komt, zal er groote verdrukking wezen, hoedanige niet geweest is van het begin der wereld tot nu toe en ook niet zijn zal. Groote verdrukking. Daarin ligt alles op gesloten. Alle ellende, alle moeite, alle bit terheid, alle jammer, alle smart, alle ramp, alle donkerheid, welke ooit de harten ge wond en benauwd hebben. Het is de concen tratie van weedom. Het is de culminatie van wereldrouw. Het is het toppünt van men- schenleed, en die verdrukking zal elke ge dachte, die we ervan hebben, in verplette rende werkelijkheid overtreffen. Jezus heeft het ons voorzegd. Wie ooren heeft, die hoo- re. En hij beelde zich niet in, dat het wel wat mee zal vallen. De werkelijkheid zal de somberste verbeelding overtreffen. Die wee dom zal zoo groot zijn, dat, wanneer die da gen niet verkort werden, geen vleesch zou behouden worden. De bange dagen worden verkort. Niet in absoluten zin. Onze Heiland spreekt hier menschelijk van het doen Gods, want in vol strekten zin wordt er geen enkele tijd ge kort. Iedere dag, die in 's Heeren raad be paald is, wordt werkelijkheid. Elke tijd moet tot de laatste minuut uitdienen. Maar Chris tus bedoelt, dat God die dagen doet ophou den en ze voor ons besef verkort. Hij doet, zooals wij de dingen zien, dien tijd der ellen de inkrimpen en den nacht wijken. Om der uitverkorenen wil. In dit eene woorduitverkorenen, voert Jezus ons als met een ruk boven alle ellende uit. Hier brengt ons God tot Zijn raad. Hij leidt ons tot de eeuwige verkiezing. Jezus zegt niet: Mijn verlosten, maar de uitverkorenen, opdat alle nadruk valle op des Vaders eeuwige verkiezing, en alle, alle eere zij aan Hem, uit en door en tot Wien alle dingen zijn. Welk een schoone perspectieven opent Hij in dat eene woord uitverkorenen. Het is het machtige, overweldigend schijnsel van Zijn heilsbestek, endie raad be staat. God doet Zijn welbehagen. Hij werkt door, en Zijn verlossingsplan verwerkelijkt zich in den opbouw van Zijn gemeente en de komst van Zijn rijk. Om der .uitverkorenen wil. Ieder der uitverkorenen moet worden toe gebracht. Elk - der gegevenen des Vaders moet burger van het Godsrijk zijn. Vrees dan niet, gij klein kuddeke. Gods raad bestaat en Hij zal al Zijn wel behagen doen. Om de wille van Zijn Kerk bewaart Hij de wereld en om Zijn ICerk worden de dagen der benauwing verkort. Zoo is uw toekomst zeker. K. D. VOORTDURENDE SOWJET-AANVAL LEN AFGESLAGEN. - BRJANSK EN NOWOROSSYSK VOLGENS DE PLAN NEN ONTRUIMD. - VERBITTERDE GEVECHTEN BIJ SALERNO. - NIEU WE GEALLIEERDE LANDINGEN IN DE GOLF VAN SALERNO. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In den afweerslag die sinds meer dan twee maanden in het Oosten woedt, is het den Sovjets, ondanks hun groote numerieke superioriteit nergens gelukt, ons front ka pot te mak^n en operatieve successen te be halen. Waar onze troepen terrein hebben prijsgegeven, geschiedde dit altijd volgens de plannen, in volledige orde en met behoud van den samenhang van het front. In den Zuidelijken en centralen sector vanf het Oostelijik front, waar het zwaartepunt der vijandelijke aanvallen ligt, is een grootscheepsche frontverkorting aan den gang, waardoor nieuwe reserves ge wonnen worden. In het kader van deze aftrekkende beweging werden de steden Noworossysk en Brjanskna volkomen vernietiging van alle belangrijke inrichtingen volgens de plannen ontruimd. ■Ten W. van J e 1 n j a en ten Z. van B e 1 y j werden aanvallen van sterke Sov- 78) DE „VERDOEMDEN" door H. Kingman s. Uit de verte heeft Jochem den Vlaardin- ger gezien. Hem bereiken is niet mogelijk, want diens kameraad in de boeien schijnt geen lust te hebben, Cornelisz. te vergezel len. En dan moet je blijven staan, waar je staat. Dus kan Jochem alleen een stomme hand ten groet omhoog krijgen, terwijl zijn blikken voldoende zeggen. Het blijkt, dat de opzichters met kennis van zaken hun man netjes hebben uitgezocht, om bij elkaar ge voegd te worden; de jongen bij de jongen, de-ouderen nevens de ouderen. De makker van Cornelisz. is even oud ongeveer, als de Vlaardingen De bedoeling is weldra duide lijk: twee jonge menschen trekken harder dan een oudere en een jongere. Want dit wordt hun dagelijksch werk: voor een ploeg, die door een opzichter, de onmisbare zweep in de vuist, bestuurd wordt worden twaalf slaven gespannen. De „ossen" zijn klaar voor het zware werk. Eén uitroep enze trekken .voor na voor, uur na uur lang. Zoo goed als ifooit wordt er gerust. Het gemor en gemopper is niet van de lucht Tot het verstomt en ze als redelooze dieren hun moeizaam werk verrichten. „Je kunt stikken 1" roept opeens een Duit- scher van de groep van Jochem en Le- marque. En hij weigert pertinent verderen dienst. jetstrijdkrachten afgeslagen, gepaard gaan de met zware verliezen voor den vijand aan menschen en vooral met groote verliezen aan pantserwagens. Enkele bressen werden afgegrendeld. Ook ten Zuiden van het L a- dogameer bleven den geheelen dag de voortdurende vijandelijke aanvallen zon der succes. Van het overige deel van het Oostelijke front wordt slechts melding ge maakt van plaatselijke gevechtsactie. Het jachteskader 52 behaalde aan het Oostelijke front eveneens zijn 7000ste overwinning in de lucht. De verbitterde gevechten op het vijande lijke bruggenhoofd in M i d d e n-Italië duren met onverminderde hevigheid voort. Bij S a 1 e r n o gelukte het het vijandelijke bruggenhoofd nog verder ineen te krimpen. In het gebied van E b o 1 i, waar het vijan delijk verzet aanmerkelijk krachtiger werd, vernietigden onze troepen afgesneden Ame- rikaansche gevechtsgroepen en zij maakten daarbij gevangenen en buit. Vijandelijke val schermtroepen, die in den rug van ons ge vechtsfront omlaag sprongen, werden ver nietigd. Ter ontlasting van zijn afgeslagen landingstroepen heeft de vijand in het Z. dqdl van de Golf van Salerno nieuwe sterke strijdgroepen aan land gezet. Hier zijn hevige gevechten aan den gang. De luchtmacht viel de vijandelijke scheeps- concentratjes herhaaldelijk aan. Daarbij kre gen een groot oorlogsschip en een torpedo jager zoo zware bomtrefrere, dat zij als ver nietigd beschouwd kunnen worden. Een aan tal andere schepen werd beschadigd. Een groep Duitsche motortorpedobooten bracht onder leiding van den luitenant ter zee eer ste klasse Schmidt eenige dagen geleden in de Adriatische zee een torpedoboot, twee mijnenvegers en een bewakingsvaartuig van de regeering-Badoglio tot zinken. Voorts hebben de booten het troepentransportschip „Leopardi", dat op zijn eerste reis was en 1000 Italiaansche soldaten aan boord had, alsmede drie andere schepen opgebracht. Na het binnenloopen in een groote haven aan de Adriatische Zeè. dwongen zij bevelheb ber en den stadsprefect aldaar de wapens neer te leggen. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch konvooi brachten voor de kust van W e s - tel ij k Noorwegen een aanvallende Britsche motortorpedoboot tot zinken en schoten een torpedovliegtuig omlaag. Britsch-Amerikaansche formaties bom menwerpers vielen gisteren weer W,- en Z.- F r a n s c h gebied aan. Vooral in de bin nenstad van Nantes werden door bri santbommen hevige verwoestingen aange richt. De bevolking leed aanzienlijke verlie zen. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen.gal len op het N o o r d e 1 ij lc R ij k s g e - bied, die geen schade aanrichtten. Door luchtmacht en marine werden giste ren 28 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels viermotorige zware bommenwerpers, neer geschoten. Duitsche jagers voor den langen afstand schoten midden boven den Atlanti- schen Oceaan een groote vijandelijke vlieg- boot omlaag. De luchtaanvallen op Frankrijk. (D.N.B.) De Anglo-Amerikaansche (lucht macht heeft Donderdag een aanval op de stad Nantes gedaan. Er vielen een groot aantal, bomnjen op de binnenstad. Volgens de tot nu toe beschikbare gegevens zijn daarbij 350 in-' woners gedood en ongeveer 1000 gewond. De Fransche bladen toonen zich zeer ver ontwaardigd over het feit, dat binnen 24 uur te Parijs, Nantes, Montlucon en Chartres door de luchtaanvallen der Anglo-Amerikanen vol gens de nog lang niet volledige gegevens 558 personen gedood en 134 gewond werden. Geheele Oostfront in beweging. (A.N.P.) Het geheele oostelijk front is op het oogenblik in beweging en bolsjewistische aanvallen wisselen af met Duitsche tegenaan vallen, zoodat de strijd voortdurend heen en weer golft. Van de bolsjewistische aanvallen zijn die in het centrale deel van het front op het oogenblik wel het belangrijkst. Hier zetten de aanvallers er blijkbaar alles op, die Oekrain- sche hoofdstad Kiew te bereiken, waartoe zij een wig in de Duitsche linie trachten te drij ven. Meer naar het Noorden schijnen de bols jewisten naar Smolensk te willen doorbreken, Ach, de stakkerd weet niet, wat hij doet en zegt. De ploeg is even in verwarringin derdaad, als één weigert, staan de anderen ook. Maar de opzichter springt bedaard van zijn ploeg en laat de zweep knallen. On barmhartig striemen de slagen op den bloo- ten rug van den dienstweigeraar, die spoe dig bloedt uit vele wonden. Het is een ver schrikkelijk gezicht. Bijna allen zouden den slaguitdeeler voor den mond willen slaan, zoo niet afmaken. Maar zij staan machteloos toe te zien. De Duitscher is weldra uitgeput. Met straaltjes loopt het bloed van zijn rug. En zonder dat iemand hem behoeft aan te sporen, gaat hij weer trekken. De opzich ter heeft het natuurlijk gewonnen. Als een willooze doet de verzetpleger zijn werk. En de anderen hebben ingezien, dat verzet in geen enkel opzicht baat. De zweep is niet vaak in rust. Want bij elke inzinking van een of anderen trekker, die opgemerkt wordt, striemt 't lange voor werp. In enkele uren heeft Jochem reeds vier slagen te pakken. Intusschen rijst de zon al hoogër en hoo- ger. De hitte wordt op den duur ondragelijk. Geen straaltjes, doch stralen zweet vloeien van de lichamen omlaag. Als ze de blikken muts niet op het hopfd hadden, zouden ze er bij neervallen. Aan de opzichters is niets te merken. Wel zijn ze luchtig gekleed en hebben ook Zij een doelmatig hoofddeksel, maar overigens verdragen ze de warmte. Blijkbaar zijn ze er aan gewend. (Wordt vervolgd.) terwijl als derde zwaartepunt van het bolsje wistische offensief het Koebangebied genoemd moet worden. De Sovjet-Russische legerleiding zet, naar men te Berlijn verklaart, haar aan vallen voort zonder te letten op de enorme verliezen aan menschen en materiaal, die deze kosten. Van Duitsche zijde verklaart men daarentegen, de voorkeur er aan te geven ter vermijding van al te hooge offers, het front te verkorten, waartoe men desnoods ook eco nomisch belangrijk terrein wil prijsgeven. Boodschap van Roosevelt. (D.N.B.) President Roosevelt heeft in een boodschap aan het Congres Vrijdag verklaard, dat de groote gevechten in Europa en Azië op het punt staan op eilkaar - afgestemd te worden. „Wij moeten, zoo zei hij, voorbereid zijn op zware verliezen. De macht van Japan zal niet ineenstorten, voordat het in den waren zin van het woord in het stof terneer ligt. Het zou de grootste dwaasheid van ons zijn, itldiien wij voorgaven dat dit anders was." Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-ersatzkommando deelt medeiede re gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, tenein de gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS-wacht- bataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, 'kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van de tewerkstel!1 vrij- gesteld. 20.9.43, 912 uur Assen, concerthuis aan de Vaart. 20.9.43, 1518 uur, Groningen, concerthuis Poeiestraat. 21.9,43, 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.9.43, 9-14 u. Amsterdam, Dam 4. 23,9.43, 9-13 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.0.43, 9-14 u. Amersfoort, Pol. Duchgangs- lager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 u. Den Haag café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Bij onze Vrijwilligers. In een stil hoekje van ,de loopgraven wordt het ontbijt verorberd. SS PK Wisniewski/O/H/P m DE NIEUWE BONNEN. Voor de 14- daagsche periode van 19 Sept. tot 2 Oct. zijn de gebruikelijke rantsoennen brood, be schuit, melk en taptemelk verkrijgbaar ge steld op de bonnen 39 en 40, op elk van deze bonnen kan 2 kg aardappelen worden ge kocht en op de toeslagbonnen 1 kg. Voorts zijn de bonnen 39 en 40 van de ta- bakskaart elk geldig voor 1 rantsoen siga ren, tabak of sigaretten. Van de boterbonnen is 39a aangewezen voor het koopen van een half rantsoen bo ter en 39b voor een half rantsoen margarine Bon 39 versnaperingen geeft recht op 100 f- suikerwerk, bon 39a kindervoedsel op 0 gr. gort, en 39b kindervoedsel op 250 gr. r:jst of gort. Verder zijn geldig verklaard de bonnen: 656, 657 voor bloem, 658 voor 125 gr. peul vruchten, 659 voor 125 gr. havermout, 660 voor 150 'gr. kaas, 661 voor 500 gr. suiker, 662 voor 250 gr. koffiesurrogaat, 663 voor 250 gr. jam en 664 voor 1 rantsoen vervan gingsmiddelen. Voor koffiesurrogaat zal op 31 Oct. een nieuwe bon worden aangewezen en voor vervangingsmiddelen op 17 Oct. Ten slotte zij er op gewezen, dat op bon 38a boter, voor zoover deze bon niet is in geleverd voor bak- en braadvet, tot 20 Oct. een half rantsoen margarine kan worden ge kocht en dat de bonnen 40a en b eveneens geldig blijven tot 30 Oct., terwijl de geldig heidsduur van de vleeschbonnen 37 en 38 is verlengd tot 2 Oct. DE OPSPORING VAN RADIOTOE STELLEN. Tijdens de actie tot opsporing van niet-ingeleverde radiotoestellen is ge bleken, dat vele personen hebben gemeend aan de beschikking tot. inlevering van radio toestellen te kunnen ontkomen. Daar echter de politieautoriteiten in het bezit zijn van de lijsten van radioluisteraars en van de in geleverde toestellen, is het te verwachten, dat tijdens de opsporingen de overtreders van genoemde verordening achterhaald en ter verantwoording geroepen zullen worden. L. M. HERMANS OVERLEDEN. In den ouderdom van 82 jaar is te Arnhem over leden de heer L. M. Hermans^oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer. Hijwieeft ook zit ting gehad in de Provinciale Staten van Gel- derfand en in den Arohemsc'hen gemeenteraad. RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij de Rijkspostspaarbank is in de maand Aug. ruim f 32 millioen ingelegd, tegen f 14 milli- oen terugbetaald. Het saldo over de eerste 8 maanden van het jaar bedraagt niet min der dan f 163 millioen (v. j. f 33 millioen). Verduisteren: Van 1218 September 1943: 's avonds van 20 uur, 's morgens tot 7 uur. TEGEN TE HOOGE BIGGENPRIJ- ZEN. De marechaussee is een vinnigen strijd begonnen tegen de prijsopdrijving in den 1 biggenhandel. De eerste sporen leidden naar drie han delaren, n.L K, uit Goes, N. uit Lewedorp en B. D. uit 's-Heer Arendskerke. Bij ver hoor van deze verdachten kwam vast te staan, dat zij bij diverse boeren de biggen opkochten voor prijzen, die stukken te hoog waren, Behalve in Zeeland kochten zij hun ma teriaal op in Holland en vooral in Over ijssel en Gelderland. Tegen 20 boeren is proces-verbaal opgemaakt en velen zullen nog volgen, daar men van 200 overtredingen bewijzen heeft. ZWARTE HANDEL. Hoe de zwarte handel de menschen „helpt" blijkt uit het volgende: Eenigen tijd geleden werd bij een controle aan de openbare vervoerswegen een juffrouw aangehouden, die een pakje bij zich droeg, dat een aantal pakjes Belgische shag „van een goed merk" bevatte. Bij onderzoek bleek, dat deze pakjes aan de uiteinden slechts een zeer kleine hoeveelheid „echte" shag bevatten en voor het overgroote deel gevuld waren met allerlei afval, zooals-zaag sel e.d, KOOLZAAD OPGEKOCHT. De mare chaussee van den economischen opsporings dienst ontdekte een -vrij groot opgezette trans actie in koolzaad. Prooes-verbaal is opgemaakt tegen G. L. en P. v. d. G., te Goes. Beide personen hadlden samen 1000 kg. koolzaad op gekocht om het verder te verhandelen en te verwerken. Het zaad was gekocht in de om geving van Kapelle van die landbouwers N. de R., K. v. L., J. v. d. M. en J. V. Ook tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Het koolzaad werd in beslag genomen. Middelburg. DE NUTSSPAARBANK IN 1942. Bij de Nutsspaarbank alhier werd in 1942 in gelegd f 669.281,04 (v. j. f 591.801,74), terug betaald werd f 505.018,83 (v. j. f 621.712,25), het saldo tegoed aan inleggers was op 31 Dec. f 2.360.369,68 (f 2.135.651,79) en per in legger gemiddeld f 429.54 f 393,96). De ge wone reserve bedroeg f 55.322,68 (f 50428,96) en die van koersverschillen f 279.607,48 (v. j. f 202.910,76), in pet. 14.61 (11.86). Door be legging werd een bedrag gekweekt van f 83.678,61 (f 77.287,80). De administratiekos ten bedroegen f 12.414,87 (11.684,19) of per inlegger f 226 (f 216)aan rente werd aan inleggers vergoed f 60.455,73 (f 55.189,30)). De rentevoet bleef 2.7 pet. van f I tot f 3000. Op de scholen werd gespaard f 2284,82 (v. j. f 1381,46) en met spaarbewijzen f 525,34 (f 652,60). sEen politioneele waarschuwing werd uitgereikt aan P. A. B. te N.- en St Joos- land wegens het fietsen zonder voorgeschre ven verlichting; aan J. J. K. alhier wegens het berijden van de Lange Delft in verbo den richting; aan R. P. A. alhier wegens het fietsen zonder rood achterlicht en aan J. C. B. alhier wegens het niet voldoende verduisteren van zijn woning. Goes. EEN KIPPENHANDELTJE. J. v. d. B. alhier verkocht aan J. de L. te St. Jan steen een aantal jonge kippen voor een-''on zacht prijsje. De geheele zending bestaande uit 55 exemplaren werd echter door de "mare chaussee van d|en economischen opsporings dienst in beslag genomen. Bovendien is tegen beide heeren proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving. J. de L. bekende nog, dat hij de kippen raar België (had willen smokkelen. De kippen werden ter beschikking gesteld van den V oedselcommissaris. P. M. B. kreeg een politioneele waar schuwing, omdat hij zijn woning niet vol doende verduisterd had. Zuid-Beveland. Burgemeester Wolphaartsdijk. Tot burgemeester der gem. Wolfaartsdijk is benoemd dhr J. C. Koert, aldaar. Dhr J. C. Koert werd 22 Maart 1896 te Wolfaarts dijk geboren. Te Goes 'volgde hij de 3-jarige HBS en behaalde daar ook het diploma van de Landbouwwinterschool. Later was dhr Koert werkzaam als landbouwbemiddelaar op het Gew. Arbeidsbureau in Zeeland. In zijn woonplaats bekleedde hij verschillende bestuursfuncties. Sedert 1933 is hij lid van de NSB en groepsleider in zijn woonplaats. 's-GRAVENPOLDER. Voor het eerst is in dit jaar onder de bevolking van deze ge meente de besmettelijke ziekte diphterie ge constateerd. Een drietal personen zijn door deze ziekte aangetast. Gevondeneen broodzakje met inhoud. Inlichtingen te bekomen ter gemeentesecre tarie. (Belangeloos bericht.) HEINKENSZAND. Op het centraal distri butiebureau vond men bij een zending tabaks bonnen uit Heinkenszand twee vervalschte ta baksbonnen. De marechaussee van den econ. opsporingsdienst werd in den arm genomen, die het geval spoedig ophelderde. De schul dige was de winkelier A. die S., die bekend heeft. Walcheren. DOMBURG. Onder zeer groote -belang stelling vond alhier Donderdagmiddag op de alg. begraafplaats de ter aarde bestelling plaats van mevr. W. Wisse-Trieller, die op 3 Sept. j.l. bij een droevig ongeval is omgeko men. De waarn. burgem. sprak aan de ge opende groeve eenige woorden tot de fami lie, waarbij hij er op wees, dat het ver schrikkelijke bericht, dat dit geheele gezin opeens was weggevaagd, allen die hen ge kend hebben, diep heeft geschokt. Het mo ge de vader en de verdere verwanten tot een troost zijn te weten, dat de geheele gemeen te in deze droevige omstandigheden met hen meeleeft en dat; de overledene bij allen, die haar gekend hebben in hartelijke herinne ring zal blijven voortleven. Hierna las Ds Nicolaï het Paasch-evan- gelie en een gedeelte uit Openb. 21. Naar aanleiding van het gelezene wees hij op de opstanding van Christus en de verheerlij king op den.jongsten dag. Deze Bijbelge deelten: zijn degenen, die in Jezus gelooven, tot troost. Ook dit graf getuigt ervan dat we steeds bereid moeten zijn te sterven, want we weten den dag van onzen dood niet De belijdenistekst van den overledeneMijn genade is u genoeg" zal ook hipr troost m smart geven. Nadat de vader van den overledene nog enkele woorden had gesproken dankte een zwager namens de familie de aanwezigen voor de groote belangstelling en de vele hartelijke bewijzen van deelneming. Ned. Herv. Kerk. St. Maartensdijk, Donderdag 8.30 ds Schone- veld te Den Haag. Geref. Kerken. Souburg, 10 ds v. Andel, 2.30 ds Meynhout. En in Hem (Jezus Christus) het' ij de verlossing door Zijn bloed, de vergeving van de misdaden naar den rijkdom Zijner genade, Efeze 1:7. Zon op 7.19, onder 19.49. Maan op 22.16, onder 12.24. Zondag resp. 7.20, 19.46, 22.48 en 13.34. L. kw. 21 Sept. N. m. 29 Sept. ZONDAG 19 SEPTEMBER 1943. Daar zal ons 't goede van Uw woning Verzaden, reis op reis En 't heilig deel, o groote Koning Van Uw geducht paleis. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Niekerk, G. H. Bleeker, hulppied. te Delf zijl. Aangenomen: naar St Johannesga, J. F. L. A. Becht te Warns. Bedankt: voor Hallum, J. T. Wiers- ma te Birdaard. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Kampen (4e pred. pL), C. H. Lindeboom te Naarden. AFSCHEip, BEVESTIGING EN IN TREDE. Zondag 12 Sept. nam Ds H. Wit vliet afscheid' van de Ned. Herv. Gem. van Ommelanderwijk. Tekst 1 Cor. 1:9. Te Abbembroek is cand. G. Bossinga als predikant bij de Ned. Herv-, Gem. bevestigd door Ds K. Luijendijk van Spijkenisse, die tot tekst had gekozen Jes. 62:6. De intreetekst was 1 Tim. 2:7. Zondag deed Ds E. Saraber Jr. intree in de Nedi. Herv. Gemeente van Emmer Compascuum. Bevestiger Ds P. Groot van Windesheim. Tekst Lucas 10: 13. Intreetekst Rom. 1529. HET PROMOTIERECHT AAN DE THEOL. HOOGESCHOOL TE KAMPEN. In de zitting der Generale Synode der Geref. Kerken van Woensdag kwam nog in behande ling een schrijven inzake het promotierecht van de heeren H. M. Abraham 's Gravan- hage), Johs. v. d. Berg (Rotterdam), A. W. de Boer (Oudewater), Ds C. Bouma ('s Gra- venhage), Ds O. Bouwmaiv (Nijverdal), Ds J. G. Feënstra (Rijswijk), J. P. v. .d. Haa- gen ('s Gravenhage), H. A. Herstel (Delft), Ds H. J. Kouwenhoven (Voorburg), Jac. Pom- stra ("Zeist), Ds Joh. H. Rietberg (Maassluis), Ds D. Scheele (Assen), J. Stomp (Zeist), Ds Fr. Tollenaar (Den Helder), Ds D. K. Wie- lenga (Capelle a. d. TJsel), waarin zij schreven niet slechts met teleurstelling, maar meer met diepe droefheid kennis te hebben genomen van het besluit der Synode, waarin het promotie- recht was afgewezen. Zij hebben, gemeend hun ernstige bezwaren tegen dit besluit ter kennis van de Synode te moeten brengen met het broederlijk ver zoek hun bezwaren in ernstige overweging te nemen en op het genomen besluit terug te komen. Wel zijn zij zich bewust, dait ze van den gewonen regel afwijken, als ze reeds tot deze Synodie komen met hun bezwaren en niet wachten tot een. volgende S'ynode, maar zij meenen toch de vrijmoedigheid te mogen nemen dat te doen, omdat, naar hun vaste overtuiging de rust en de eenheid der Kerken, die meer dan ooit gebiedend noodzakelijk zijn, uitstel verbieden. De Commissie ad ihoc stelde voot het schrij ven voor kennisgeving aan te nemen.. Vrijwel algemeen was de Synode van gevoe len, dat het niet aanging, dat de Synode op deze door haar na rijp en ernstig beraad ge nomen beslissing nu weer zou terugkomen. Prof. Dr G. M. den- Harte,, adviseerde de Synode om .uit te spreken, dal. ie Synode, ken nis genomen hebbende van het schrijven' van de heeren Abraham c.s., van oordeel is niet op het desbetreffende 'besluit te moeten terug komen. Aldus werd tnet algemeene steStmen besloten. KORTE BERipHTEN. De Kerke- raadscom-missie d]er Ned. Herv. Gemeente te Delft benoemde tot tleidster van het nieuwe werk onder buitenkerkelijke meisjes Mej. Bus- schers, theo-1. candidate te Enschede. Het Prov. kerkbestuur van Gelderland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten die heer W. A. S. Lau- rense te Zeist. Dr D. S. Attema te Hilversum wil thans, na het voltooien van zijn studie, gaarne een eventueel beroep uit de Geref. Kerken in over weging nemen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Spaarndam heeft, na overleg met de kerk- voogden, besloten aan het Classicaal bestuur te verzoeken bij de gemeenten van Spaarnwoude en Spaarndam een tweede predikantsplaats te vestigen. HET 7e EN 8e LEERJAAR. De secr.- gen. van het dep. van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming heeft aan de inspecteurs van het L. O. richtlijnen doen toekomen met betrekking tot het 7e en 8e leerjaar. Aan gemeente- en schoolbesturen, welke toestemming hebben gevraagd he't 7e en 8e leerjaar aan hun scholen te mogen toevoe gen, kan deze toestemming voorloopig ver leend worden. Wanneer de inspecteur ech ter van meening is, dat de stichting van een centrale school voor voortgezet gewoon la ger onderwijs mogelijk is, of dat anderszins het verzoek nifet behoort te worden ingewil ligd, mag alleen deze voorloopige toestem ming worden verleend voorzoover anders de leerlingen geheel van onderwijs zouden verstoken blijven. Dit geval kan zich voor doen, indien de voorgenomen stichting van een centrale school met 1 Sept. nog niet tot stand heeft kunnen komen. Zondag 19 Sept. 1943. HILVERSUM I,,414.4 M. 8.00 De zin van het boer-zijn. 9.00 BNO. 9.15 Zondagmor gen zonder zorgen. 11.00 Melodisten. 11.30 SS. 11.50 Neerlands stem van het front. 12.00 BNO. 12.15 Kamerkoor. 12.45 Sibbe- kunde. 13.00 Piano. 14.00 Residentie-orkest. 15.00 Luisterspel. 16.15 Stafmuziek Amsterd. politie. 17.30 Melodisten. 18.15 Ned. Volks klanken. 19.00 BNO. 20.00 Operette. 22.00 BNO. HILVERSUM II. 10.00 Godsd. uitz. 11.00 Concert. 12.00 BNO. 12.15 Luchtige melodie- en. 13.00 Toespraak. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Instr. solisten. 15.00 Zang. 15.30 Concert. 16.00 Beroemde koren. 16.30 Orkestconcert. 17.30 Luisterspel 18.00 Spaansche gitaristen. 19.00 BNO. 20.00 Zoeklicht. 20.15 Paradijsklanken. 21.00 ^Sym- phonie van Brahms. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1