9 CftBIS TEL PJK DA0BLAD VOOR Z BBL AMD FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE gFMFNGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN r WOENSDAG 15 g££TEM3ER W& Sfe Jaasping, No. 292 Jj»jg Deutache^fe, j 9-12 u. K^ngejoj Sisera» èp< .--retr. 16. 19.9.44s, 15-18 u, Zwefl.3, kotsl Gijtenbeek. 20.9.43, 9-12 u. Asses, concertbuis a/d Vaart. 20,9,48, U>=18 Greiajagen, coagerthnis Poe- leitreat. 21,9.43. <M2 LeeEwardss, Huire Schaaf, Êsresöêtwat, 22.9.43, 9-14 Amster dam, Dam 4, 23.9,48, 9-18 tt. Utrecht, N. V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 u. Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. "25.9.43, 9-14 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Gisteren schreven wij, dat het Winter- hulpwerk van den Ned. Volksditr ,t wil voorkomen, dat bepaalde gezinnen in ar moede geraken. Blijkens het verband wor den hiermede bedoeld die gezinnen, die door de extra-kosten van levensonderhoud in de wintermaanden in moeilijkheden zouden ko men. Niet echter een zekere groep van ge zinnen. De NVD. vestigt er n.1. de aandacht op, dat zijn Winterhulpwerk voor alle Ne derlanders is, die door een te laag inkomen hulp noodig hebben. Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. VOORTDURENDE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. - GEALLIËER- DEN BIJ SALERNO TERUGGEDRE VEN. - NA DE BEVRIJDING VAN MUSSOLINI. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In Noworossdisk mislukten vijande lijke aanvallen in hevige straatgevechten. Aan het front van Krassnodarmeiskoje tot W j a s m a viel de vijand op de oude zwaartepunten met sterke infanterie- en pant serstrijdkrachten aan. De vijand werd in hoofd zaak afgeslagen. Plaatselijke bressen zijn af gegrendeld. In het gebied van Salerno zijn ten Noor den der stad nog hevige gevechten met de zich wanhopig werende Britsche divisies aan den gang. Nadat in de ochtenduren van gisteren vijandelijke aanvallen op de heuvelstellingen ten Zuiden van E b o.l i in feilen strijd bloe dig waren afgeslagen, gingen ook hier onze troepen over een breed front tot den aanval over. De vijandelijike Stellingen werden in stormloop genomen, de vijand werd naar zijn landingsplaatsen teruggedreven. Ten Zuid-Oos ten van Eboli zijn nog felle gevechten aan den gang. De bloedige verliezen der Britten en Amerikanen zijn zeer zwaar. De luchtmacht vielherhaaldelijk scheeps- concëntraties in de baai van Salerno- met goed gevolg aan. Een kruiser werd in brand geworpen, 3 transportschepen van middelbare grootte werden door bomtreffers beschadigd. In Calabrië en Apulië zijn onze zwak ke bewakingsformaties er in geslaagd, zich ongehinderd van den vijand te verwijderen. Sterk opgehouden door uitgebreide verwoestin gen aan de wegen en hevigen tegenstand der achterhoeden, volgt de vijand slechts aarzelend. Gevechtsvliegtuigen voor den langen afstand brachten op den Atlantischen Oceaan ernstige schade toe door bomtreffers aan een groot vijandelijk transportschip. Enkele Britsche storingsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht zonder resultaat eenige bommen laten vallen in West- Duitschlan d." Schepen de Amerikanen zich in? BERLIJN. (ANP). De laatste berichten, die hier van het Italiaansche strijdtooneel zijn binnengekomen, maken melding van 'n volkomen gewijzigde situatie in het gebied van Salerno, waar de strijd thans zijn hoog tepunt bereikt schijnt te hebben. De gevech ten, die volgens beide partijen uiterst ver bitterd gevoerd werden, kostten den Ame rikanen tot dusver 810.000 dooden, terwijl eenzelfde aantal gewond of in Duitsche ge vangenschap geraakte. Het schijnt, dat de strijd in dit gebied snel zijn eind tegemoet gaat, want volgens de laatste Duitsche berichten zijn de Ame rikanen, wier terugtocht in een vlucht ont aard is, begonnen, zich weer in te schepen, tot welk doel een vloot van 50 tot 60 trans portschepen, begeleid door twee slagsche pen en verscheidene kruisers voor Salerno gereed ligt. Een gevolg van den terugtocht der Ame rikanen is, dat thans ook de positie der En- gelschen, die Salerno zelf bezet houden, on houdbaar geworden is. Hieraan zal ook het feit, dat de in Calabrië en Apulië operee- rende geallieerde strijdkrachten snel naar het Noorden oprukken, niets kunnen veran deren, daar de afstand, die hen nog van -het gebied van Salerno scheidt, vrij groot is. De geallieerden hadden strijdkrachten ter sterkte van bijna twee legers o.a. van het nog niet over gevechtservaring beschikken de vijfde Amerikaansche leger ontscheept doch blijkbaar heeft het hun aan de heer schappij in de lucht ontbroken. In het Z. van het Apenijnsche schier eiland rukken geallieerde strijdkrachten ver der op. Dat belangrijke havens als Tarente en Brindisi zoo spoedig door de geallieer den in bezit genomen konden worden, wijt men aan het verraad van de Italiaansche officieren. De plannen van Mussolini. Bijna onmiddellijk na zijn bevrijding is Mussolini Zondag in een groote stad aan gekomen. Mussolini, die na de emoties der in gevangenschap doorgebrachte dagen zeer vermoeid was, heeft vele uren onafgebroken geslapen. Maandag heeft hij zich over de situatie en militaire ontwikkelingen in Italië laten inlichten. Toonaangevende fascisten, die lid van de Italiaansche regeering zijn 76) DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. ®®n'. dat is geen vergissing. Mijn ouders zijn Christenen, als ze nog leven. Ik was in Liegmtz ook een getrouw bezoeker van de kerk. Maar ik doe er niet meer aan. Ik heb genoeg beleefd in dien korten tijd. Bidden helpt met". »Dat is een schromelijke vergissing. Heb je wel gebeden, sinds je de ouderlijke wo ning verliet?" „Neen, niet meer. Ik kan alleen maar vloe ken, tegenwoordig. En dat ligt voor de hand Je moet geen gevoel hebben of met het le ven hebben afgerekend, om een houding te kunnen aannemen, als jij doet". „Het is^ niet Waar, makker. Dacht je soms dat ik __niet naar de vrijheid verlangde en naar mijn ouders? God geve, dat ik hen nog ontmoeten mag. Ik heb zooveel goed te ma ken jegens hen. In de omstandigheid, waar in jij verkeert, heb ik ook geleefd, al heb ik dan niet gevloekt met woorden. Wel in mijn hart. Maar God heeft mij leeren gelooven in Jezus, Zijn Zoon, Die mij van zonden heeft verlost. Geen hooger begeerte heb ik, dit mijn vader en moeder nog eens te mogen zeggen. Maar Gods wil geschiede! Ik be rust geloovig in mijn lot. Mij kan niets meer deren, want Jezus staat aan mijn zijde. Zóó geweest, hebben direct contact met den Duce gezocht. Als verschillende vraagstukken zullen zijn opgelost, zal Mussolini een regeering vor men uit de bekwaamste en energiekste fas cistische personen uit zijn omgeving. Bo vendien zal Mussolini binnenkort een aan vang maken met het tot stand brengen van een fascistische weermacht. De fascistische partij zal worden gereorganiseerd. Momenteel overweegt Mussolini zich in een stad in Noord-Italië te vestigen en deze tot provisorische hoofdstad van het Itali aansche rijk te maken ofwel zich te Rome te vestigen, hetgeen onder de nieuwe om standigheden weer mogelijk is. (SPT.) Militaire actie tegen den Balkan? Naar wordt vernomen hebben op het oogenblik groote vlootbewegingen der Brit sche marine in de Ionische Zee plaats. Volgens bericht van 't Engelsche nieuws agentschap Reuter, worden' in den driehoek Brindisi-Tarente-Bari op het oogenblik door de Britsche luchtmacht voorbereidingen ge troffen yoor een luchtaanval op den Balkan, Uit het feit, dat Duitschland groote verster kingen naar Griekenland dirigeert, maakt men in militaire kringen der Britsche hoofd stad op, dat de Duitschers tot een taaie ver dediging van dit land zullen overgaan in ge val er van geallieerde zijde een aanval op dit Balkanland zou worden ondernomen. (SPT.) Korte Berichten. (D.N.B.) Na het bekend worden van het sluiten van een wapenstilstand tusschen Italië en de Geallieerden heeft de Zwitsersche Bonds raad onmiddellijk de grenstroepen opgeroepen. Ook is de oproeping gelast van eenige leger eenheden met inbegrip van de bezettingen der vestingen van St. Maurice, St. Gotthard en Sargans. De Alpenpassen en alle toegangen zijn bezet. (D.N.B.) Bij den jongsten Engelsch- Amerikaanschen luchtaanval op woonwijken van Brussel heeft de burgerbevolking ver over de 200 personen aan dooden en 500 aan zwaar gewonden te betreuren gehad. Tot dusver zijn 205 lijken geborgen en geïdentificeerd. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-ersatzkommaudo deelt medeiede re gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, tenein de gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met Lótrekking tot de verzorging van famïiieieden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS-wacht- bataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij- gesteld. 16.9.43, 9-14 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 17.9.43, 9-12 u. Breda, rest. Mo dern, Markt. 17.9.43, 15-18 u. Den Bosch, ho tel Noordbrabant, Markt 45. 18.9.43, 9-12 u. Bij onze Vrijwilligers. Met een auto, die zoo-t wel te land als te water te gebruiken is, gaat het over een rivier. SS PK Weill-O-H-P m. graag zou ik willen bidden, maar ik kan niet opstaan, als jij niet opstaat. Willen we sa men bidden?" „Neen 1" is het korte antwoord van Jo- chem, in wien alles in opstand komt. „Laat m ij het dan doen. Wees zoo goed, even op te staan, opdat ik kan knielen voor mijn Heer en God". Het verzoek is zóó dringend en zóó smee- kend, dat Jochem's stugge hart er door ver- teederd wordt. Zonder een woord te spreken staat hij op, tegelijk met den ander, die dan knielen gaat. Tegen wil en dank moet Jochem dit voor beeld nu wel volgen. Zijn lotgenoot bidt niet stil voor zich heen. Hij stort in welgekozen bewoordingen, die zijn afkomst, opvoeding en intelligentie verraden, zijn hart uit. Jo chem moet dit alles wel aanhooren. Aanvankelijk luistert hij met tegenzin. Maar dan dringen de woorden tot hem door enhij gaat geboeid, luisteren. Een ge voel, dat hij zich niet kan reaiiseeren, be sluipt hem. „Na zoo'n gebed ben ik voor uren ge sterkt", zegt de ander. We kunnen nu weer gaan liggen. Misschien geeft God ons slaap. Misschien ook niet. Ons gebed moet altijd eindigen metUw wil geschiede. Wij weten niet, wat God met ons voor heeft. Ik weet alleen, dat Hij ons laat lijden, om tot Zijn eer te komen. Eenmaal komt aan ons lijden een eind". (Wordt vervolgd.) - KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. Het Ned. Roode Kruis deelt ten aanzien van de Ned. krijgsgevangenen op Java het vol gende mede Er kunnen thans inlichtingen worden ver strekt omtrent krijgsgevangenen, beginnen de met de letter H tot en met de letters Kn. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vo renbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatiebureau van bet Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14, Den Haag, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mog.'ijk siamboeknummer, militairen rang en iaa!j„- bekende standplaats. LOONREGELING DORSCHBE- DRIJF. De gemachtigde voor den arbeid heeft een regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden in het dorschbedrijf uitgevaar digd. De arbeiders worden, voor .vat het dienstverband betreft, onderscheiden in: vaste arbeiders, seizoenarbeiders en losse arbeiders. De beschikking bevat voorschriften o.m. be treffende de bepaling van het dienstverband, ontslagbewijs, normalen arbeidstijd, vacantie, kort verzuim met behoud van loon, geldelijke vergoeding bij ziekte en ongeval, onwerkbaar weer of anderszins, personeelsbezetting, toe slag instekers en verder algemeene en bijzon dere bepalingen voor afzonderlijke provincies en gedeelten daarvan. EEN VERPLICHT BORRELUUR. Het rantsoeneeringsbureau voor gedistilleerde dranken heeft in overleg en in samenwerking met de bedrijfs Horeca besloten om aan café's restaurants en hotels, van welke bekend is, dat zij het aan hen ter beschikking gestelde gedistilleerd niet tegen de normale prijzen en op de normale wijze aan hun bezoekers ver strekken, bepaalde voorwaarden op te leggen, welke ten doel hebben deze bedrijven te dwin gen 'hun gedistilleerd op normale wijze uit te schenken. Dergelijke bedrijven zullen verplicht worden op iederen dag, waarop zij geopend zijn, op een vast tijdstip, bijvoorbeeld tusschen 5.45 uur en 7 uur des middags, een gelijk gedeelte van het maandrantsoen uit te schenken. Het tijdstip waarop dit moet gebeuren, moet duide lijk zichtbaar op een bordje in de lokaliteit aangegeven staan. Op andere uren van den dag zal in een dergelijke lokaliteit geen bin- nenlandsch gedistilleerd mogen worden uitge schonken. Met ingang van 1 September 1943 is in eenige cafébedrijven in Den Haag het systeem, dat hierboven uiteengezet is, ingevoerd. BURGEMEESTERS. J. Jansen Eijken Sluijters is opnieuw tot burgemeester van Diepenheim benpemd; P. Kooiman tot burge meester van WormerMr K. J. G. baron van Hardenbroek opnieuw tot burgemeester van Bennebroek; P. F. Zeeman opnieuw tot burgemeester van Rockanje; A. van der Sluis opnieuw tot burgemeester van Rolde; J. M. H. F. baron de Weichs de Wenne opnieuw tot burgemeester van Meerlo; A. A. van den Hoorn opnieuw tot burgemeester van Tien- hven (U.). van Andel is op zijn verzoek als bur- gemeéster van de gemeenten Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland eervol ontslagen. Verduisteren: Van 1218 September 1943: 's avonds van 20 uur, 's morgens tot 7 uur. De dijkval in den Wilhelminapolder. Zooals destijds is gemeld, ontstond dit voorjaar in het Oostelijk deel van den Wil helminapolder een dijkval, waardoor een deel van dezen polder werd overstroomd. Nadat eerst een hulpdijk was gelegd, die een groot deel van den polder voor verder on- derloopen behoedde, werd zoo spoedig mo^ gelijk begonnen met het aanleggen van een pieuwen Scheldedijk, die echter wat meer landwaarts moest komen. In enkele maan den tijds is nu dit werk in zooverre vol bracht, dat het gat gedicht is en dat men bezig is het dijklichaam te bekleeden. Daar na volgt dan nog de afwerking met bazalt- blokken. Volgens bestek moet het werk half October gereed zijn, maar het zal mis schien wel eenigen tijd later worden. Als de nieuwe dijk geheel klaar zal zijn, zal de hulpdijk, die dwars door den polder ligt, worden afgebroken. Middelburg. Gisteravond, tusschen 9 en 10 uur, is weer een rijwiel, ditmaal ten nadeele van J. v. d. H., verdwenen. Zeeuwsch-Vlaanderen. GROEDE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden uit de schuur van den landbouwer A. J. S. alhier enkele zakken met tarwe gestolen. Naar de onbekende da ders, welke vermoedelijk met behulp van een sleutel zijn binnengekomen, wordt door de marechaussee een onderzoek ingesteld. Voorts werd Zondagmorgen het rijwiel van den landbouwer G. L. C. v. d. K. alhier, hetwelk onbeheerd voor de R. K. kerk stond ontvreemd, terwijl de eigenaar in de kerk was. Ook hier stelt de marechaussee een on derzoek in. (P. Z. C.) Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Het 9-j. jongetje K., dat in de Oude' Haven te water raakte is daaruit door drie personen gered. Hij was reeds be wusteloos. Dr Verspijck paste met gunstig gevolg kunstmatige ademhaling toe. Onbegrijpelijke onvoor zichtigheid. Zondag probeerden 4 jongens te Sexbierum een gevonden projec tiel tot ontploffing te brengen, wat hun ten slotte gelukte. Ds gevolgen waren ver schrikkelijk. Ile ló-j. W. Klaver werd dus danig aan het onderlijf en de beenen ge wond, dat hij met zijn 17-j. broer Ale, die eveneens zwaar gewond werd, naar het ziekenhuis te Harlingen moest worden over gebracht. Eerstgenoemde is kort daarop overleden. De toestand van den ander laat zich gunstig aanzien. De andere twee jon gens werden licht gewond. Wantoestanden b ij een expeditiebedr ijf. Onlangs is mel ding gemaakt van enkele arrestaties bij het expeditiebedrijf „De Cirkel" te 's-Graven- hage. De klachten over dit expeditiebedrijf dateeren al van ongeveer een jaar geleden. Het begon met den diefstal van een bak fiets in opdracht van den eigenaar van het bedrijf, den 28-j. F. Twee expeditieknechts voerden deze opdracht uit en verkochten de fiets aan hem. Bovendien stalen zij nog 7 rijwielen. Toen de politie de daders op het spoor kwam, liet F. de politie een brief zien, dien hij den knechts had gedicteerd en waarin zij het feit bekenden, doch tevens mededeelden naar het buitenland te zijn vertrokken. De bakfiets werd overgeschil derd in het bedrijf aangetroffen. Geleidelijk aan kwamen eigenaar en per soneel er vervolgens toe diverse lijfgoederen lakens, sloopen, onderkleeding, dekens enz. te stelen uit zendingen, bestemd voor per sonen in het buitenland. F. behield het bes te voor zichzelf. Voorts werden groote zen dingen schoenen, welke moesten worden vervoerd, gestolen. Tal van daders en me deplichtigen zijn gearresteerd. Als staaltje van brutaliteit van den eige naar zij nog vermeld, dat deze, toen de po litie haar onderzoek instelde, aan den' poli- tiepresident een brief schreef, waarin hij zich beklaagde over de geringe resultaten, die zij bereikte en verzocht een rechercheur als bedrijfsleider in de zaak neer te zetten. De eenige lucifer. Woensdag nam het vierjarig zoontie van een landbouwer te Lunteren in een onbewaakt oogenblik uit de keuken een luciferdoosje weg. Met den eenigen lucifer, die zich daarin bevond, stak de jongen een dicht bij de woning staande roggemijt in brand. Geen minuut later vatte het rieten dak van de hoeve door wegwaaiende vonken vlam en spoedig stond de geheele be huizing in lichte laaie. Ofschoon de brandweer vrij snel ter plaatse was, viel er aan blusschen niet meer te den ken. De boerderij met den geheelen rogge- en hooioogst ging verloren. WINTERGERST. In het hieronder weergegeven overzicht hebben de opbrengst cijfers van wintergerst betrekking op ge middelden van proefveldgegevens in de ja ren 1932 t/m 1943, voor zoover deze thans van oogst 1943 bekend zijn. Het aantal waarnemingen, waaruit deze gemiddelden werden berekend, 'is achter de betreffende cijfers tusschen haakjes geplaatst. Relatieve zaadopbrengstenVindicat N. klei 100, W. klei 1000, Riv. klei 100; Mans- holt's- II resp. 101.8 (28), 112.9 (7), 89.9 (17); Fletumer resp. 101.9 (32), 111.1 (24), 91.5 (14) Vogels Agaer resp. 102.(38), 114.1 (15), 103.6 (32)Mahndorfer Victoria resp. 98.9 (21), 102.3 (36), 96.9 (9)Groninger landras 99.4 (26), 85.— (2), 103.— (9); Hijlkema Se lectie II 98.7 (24), 99.7 (30), 97.1 (5). Uit voorgaande jaren met strenge winters is voldoende gebleken, dat geen der genoem de rassen voldoende wintervast is. Uit de opbrengsttabel blijkt, dat in de Noordelijke kleistreken, 't verreweg belang rijkste gebied voor de wintergerstcultuur, de opbrengsten van Vindicat, Mansholt's II, Fletumer en Vogels Agaer weinig uiteenloo- pen. Op de Westelijke klei daarentegen lig gen de opbrengsten van Fletumer, Mans holt's II en Vogels Agaer duidelijk boven die van Vindicat, terwijl de Fletumer er flink beneden blijft. Dit beeld stemt goed overeen met' de ge gevens van de rassenstatistiek, waaruit blijkt dat op de Noordelijkste kleigronden (Gro ningen en Friesland) de Vindicat verreweg het meest geteelde ras isop de W. klei daar entegen. de Fletumer, terwijl in het rivier- kleigebied (vooral de Betuwe) de. verbouw van Vogels Agaer niet onbelangrijk is toe genomen. De belangstelling voor Mansholt's II is nooit groot geweestgedurende de laat ste 10 jaren heeft de totale oppervlakte al leen in 1940 12 pet. bereikt, doch deze is nu weer tot 6 pet. teruggeloopen. De Vindicat beslaat meer dan de helft van de oppervlak te, terwijl de Fletumer de laatste jaren zich op 27 pet. blijft handhaven. De rassen Vindicat, Fletumer, Mansholt's II en Vogels Agaer gelijken overigens veel op elkaar. Alleen de kwaliteit van het zaad van Fle tumer, Mansholt's II en Vogels Agaer is niet zoo goed als die van Vindicat. De Fle tumer is bovendien wat vatbaarder voor de bruine roest. De Vogels Agaer geeft vaak wat hoogere opbrengst dan de Nederlandsche rassen, doch heeft als nadeelen de wat mindere kwaliteit van het zaad, de tragere ontwikkeling in het voorjaar, waardoor latere grondbedekking, de iets latere rijping, terwijl het stroo aan den slappen kant is. De verbouwde opper vlakte (in totaal 8 pet.) in Nederland blijft de laatste jaren vrijwel constant. Het oude landras (Groninger wintergerst, waaruit de Ned. rassen door selectie zijn ont staan, blijft in opbrengst bij deze rassen weinig ten achter. De wintervastheid schijnt iets beter te zijn, doch het stroo is slapper. De verbouw van dit oude ras is nog slechts van weinig beteekenis. Mahndorfer Victoria, als vroegrijpend ras met kort stroo, kan op geen der grondsoor ten in opbrengst geheel meekomen. De kwa liteit van het zaad blijft bij de Ned. rassen ten achter. Wegens de vroege rijping en het korte stroo, een goede dekvrucht voor kla ver en een geschikte voor vrucht voor kool zaad. Als zomergerst, zeer vroeg in 't voor jaar gezaaid, kan een goed gewas verkregen worden. Het ras is echter niet geschikt voor brouwgerst. Van de verder in beproeving zijnde ras sen Hijlkema selectie II en Breustedt 75/29, welke niet in de rassenlijst voorkomen, on derscheidt de Hijlkema selectie II zich prac- tisch niet van de bekende drie Ned. rassen, terwijl de opbrengst er gedurende een 5-ja- rig onderzoek gemiddeld iets beneden is ge- DASKALENDES WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1943. Dwaalt niet, God laat niet met Zier. -rrri- ten. Want wat een mensch zaait, zal hij ook oogsten, Gal, 6:7. Zon op 7.14, onder 19.56. Maan op 20.57, onder 8.33. L. kw. 21 Sept. N. maan 29 Sept. O, die groötmaking en verheerlijking van ons zelfl Zij zitten ons in het bloed. Wanneer zullen wij eens ernst gaan ma ken met het loven en prijzen van den naam des Heeren? Hém toch, Hem alléén komt het toe geprezen en verheerlijkt te worden. Laat ons nu er mede beginnen. Laat ons den naam des Heeren prijzen in woord en daad. Heel onze handel en wandel zij één verheerlijking Gods. NED. HERV. KERK. Beroepen: te IJsselmonde (2e pred. pl.), D. Goudzwaard te B r e s k e n s. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Put ten, C. Gilhuis te Leimuiden en A. J. v. Sluys te Rotterdam; te O. en N. Bildtdijk, W. Baas, hulppred. te Weesp en B. Jongeling, hulppred. te Garijp. KORTE BERICHTEN. Dhr R. C. A. van Voorst Vader, hulppred. te S t Laurens, is door het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Het Prov. kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren P. G. Brinkerink te Oostvoorne, M. H. Geert- sema te Nieuwleusen, H. J. Meyer te Utrecht en J. A. G. v. Zanten te Ouderkerk a. d. Amstel. In den ouderdom van 91 jaar is te Rot terdam overleden Dr P. G. Datema, emer. pred. der Ned. Herv. Kerk. Hij diende ach tereenvolgens de gemeenten Ee (Fr.), Weesp, Hasselt en Delfshaven. Een actie, gevoerd tot verhooging van de vrijwillige bijdragen, met een gunstig ge volg, deed de kerkeraad van de Geref. Kerk te Loosduinen besluiten om in den kortst mogelijken tijd over te gaan tot het beroe pen van een derden predikant. SOUBURG. In de vacature van wijlen dhr P. C. Dobbelaar werd als ouderling bij de Ned. Heïv. Gem. gekozen dhr P. Geljon, terwijl in de plaats van dhr Bogaard, die bedankt heeft, gekozen is dhr P. de Rijke. TERNEUZEN. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier worden deze maand, evenals vorig jaar, wederom een 3-tal bijzondere kerkdiensten georganiseerd, inzon derheid bedoeld voor de z.g.n. onkerkelijken. Het motto voor deze diensten is „Jezus Christus, Heer der wereld", terwijl dan ge sproken wordt resp. over „Hij roept", „Hij verwijt" en „Hij eischt". De eerste dienst vond j.l. Zondagavond plaats, waarbij voorging Ds A. W. M. Odé van Goes, die sprak over: „Hij roept". Zondagavond a.s. vindt de tweede dienst plaats. Voorganger zal dan zijn Ds Th. E. v. d. Burg, van Apeldoorn, die zal spreken over: „Hij verwijt". (T.C.) Dr S. TROMP DE RUITER Te Groningen is na een langdurige ziekte ia den ouderdom van 64 jaar overleden Dr S. Tromp de Ruiter, rector van het Willem Lodewijk-gymnasium aldaar. Benoemd aan de R.H.B.S. te Terneuzen tot leeraar: F. J. H. Duvergé Benoemd tot onderwijzeres te Wage- ningen, mej. N. H. Visser (tijd.)te Reeu- wijk, mej. M. E. Sommer (tijd.) en te Lun teren, mej. A. Groene veld (tijd.). bleven. In verband hiermede zal dit ras niet verder worden beproefd. De Breustedt 75/29, nog slechts één jaar in beproeving, komt in type veel met de Mahndorfer Victoria overeen. Het ras is even vroeg rijp, bezit ook kort stroo en is eveneens zeer vatbaar voor bruine roest. Het is echter wintervaster dan de andere gerstrassen, zoodat verdere beproeving ge- wenscht is. Politierechter te Middelburg. Zitting van 9 Sept. 1943. C. Klippel, 43 j., grondwerker te Zierikzee, wegens heling van een hoeveelheid eierkolen die door diefstal waren verkregen. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. J. van Vossen, 40 j., landarb. te Zierikzee. Als voren. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. M. Bil, echtg. van H. C. Hoornweg, 43 j., te Zierikzee, wegens mishandeling en belee- i diging van mej. C. Legemate. Eisch en uit spr. f 20 of 10 d. 1. J. Klippel, 19 j.; 2., W. Klippel, 28 j.3. J. M. van Vossen, 19 j., allen werkman te Zierikzee, wegens diefstal van eenige zak ken eierkolen, toebeh. aan L. Geluk. Eisch j en uitspr. ieder f 25 of 10 d. M. Straaijer, 36 j., landb.kn. te Burgh, we gens diefstal van een rijwielband. Eisch f25 of 10 d. Uitspr. f 20 of 19 d. G. T. Bakker, 23 j. te Renesse, wegens be- leediging van A. M. Heijt te Zierikzee. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. 1, W. Holvast, 24 j., treinarb. te Brou wershaven; 2. C. A. van Beveren, 22 jaar, treinarb. te Zierikzee, wegens diefstal van 55 pakjes tabak, subsidiair wegens verduis tering van die pakjes tabak, welke zij ten vervoer onder zich hadden. Eisch en uitspr. 3 w. gev. J. P. Schot, 32 j., werkman te Zierikzee, wegens diefstal van een tak van een boom. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. C. A. de Glopper, 28 j., tuinder te Burgh, wegens heling van eenige balen cement. Eisch en uitspr. f 25 of 10 d. M. J. Kost, 27 j., chauffeur te Amsterdam, tijd. te Haamstede, wegens heling van drie balen cement. Eisch en uitspr. 2 w. gev. H. Nicola, 29 j„ chauffeur te Amsterdam, tijd. te Burgh, als voren van 1 baal cement. Eisch en uitspr. f 25 of 10 d. C. van der Weele, 21 j„ garnalenvisscher te Brouwershaven, wegens diefstal van een pakje tabak. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. P. C. Verspoor, 22 j., garnalenvisscher te Bruinisse, wegens diefstal van vijf eieren. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 14 Sept. 1943. M. C. van Hoepen, 19 j., schipperskn. te 's-Gravenpolder, wegens het te Goes afleve-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1