MAANDAG 13 SEPTEMBER t9ê$ §f® Jssjgang, No. 2§»0 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE /GEMENGD NIEUWS VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL ZEELAÜLD Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2Ó-28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adin. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. LEVENDIGE ACTIE AAN HET OOS TELIJK FRONT VAN NOWOROSSISK TOT WJASMA. MUSSOLINI DOOR DUITSCHE TROEPEN BEVRIJD, - DE WAPENSTILSTANDSVOORWAAR- DEN VOOR ITALIË. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In Nóworossisk werd de in het Westelijke deel van de haven gelande vijand na verbitterden strijd in de pan gehakt. In het oostelijke deel duren de gevechten nog voort. Aan het overige deel van het front van het Koe ban'bruggenhoofd blijven vijan delijke aanvallen zonder succes. In den Zuide lijken sector van het Oostelijk front tusschen de Zee van Azof en de Desna wer den talrijke sterke aanvallen der Sovjets in felle gevechten afgeslagen. Op verscheidene plaatsen sloegen eigen infanterie- en pantser strijdkrachten den vijand in succesvolle tegen aanvallen terug. In den centralen front sector werden sterke plaatselijke aanvallen af geslagen. Doorgebroken cavalerie- en. pantser strijdkrachten werden van haar verbindingen afgesneden. In den Noordel ij ken sector verliep de dag over het algemeen kalm. In het gebied van Salerno duurt de slag met de gelande vijandelijke strijdkrachten voort. De luchtmacht bestreed met sterke for maties de Britsch-Amerikaansche landings- vloot. Gevëchtsvliegers vernietigden een krui ser en 2 transportschepen en plaatsten bom- treffers op een ander groot o&rlogsschip als mede op 18 koopvaardijschepen. Batterijen van het luchtdoelregiment 57 brachten in den nacht van 8 op 9 Sept. een vijandelijke kruiser, een torpedojager alsmede een met troepen en ma teriaal vol geladén transportschip en 8 lan dingsbooten tot zinken. Een ander groot trans portschip werd in brand geschoten. Aan de van Calabrië naar het Noorden opdringende vijandelijke strijdkrachten bieden onze achterhoeden krachtigen tegenstand. Dap pere tegenaanvallen tezamen met het verwek ken van doeltreffende explosies en het leggen van mijnen laten den vijand slechts langzaam terrein winnen. Bij Tarente gelande Engel- schen ontmeetten krachtdadig verzet van de daar opgestelde Duitsche beschermingsafdee- lingep. Tijdens nachtelijke gevechten in het Ka naal brachten bewakingsstrijdkrachten van de marine 2 Britsche torpêdomotorbooten tot zin ken en schoten een andere in brand. In het kustgebied van de bezette Westelijke gebieden en boven den Atlantischen Oceaan werden gis teren 6 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. MUSSOLINI BEVRIJD. (D.N.B.) Duitsche valschermtroe pen en mannen van den Sicherheits- dienst en den Waffen-SS hebben giste ren een onderneming ter bevrijding van den door dé verraderskiiek in gevangen schap gehouden Duce ten uitvoer gelegd. De overval is geslaagd. De Duce bevindt zich in vrijheid. De door de regeering Badoglio overeengekomen uitlevering aan de vAnglo-Amerikanen is daarmede verijdeld. DE WAPENSTILSTANDSVOOR WAARDEN VOOR ITALIË. (D.N.B.) De voorwaarden van den wapen stilstand met de regeering-Badoglio zijn Zon dag in Londen hekend gemaakt, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst. Ze luiden: 1. Het onverwijld staken van elke vijandige handeling door de Italiaansche gewapende strijdkrachten. 2. Italië zal alles in het werk stellen om den Duitschers faciliteiten te onthouden, die hun in den strijd tegen de vereenigde naties van nut zouden zijn. 3. Alle krijgsgevangenen of geïnterneerden der vereenigde naties moeten terstond tian den geallieerd,en opperbevelhebber worden uitge leverd. Krijgsgevangenen of geïnterneerden mogen noch thans noch top eenig ander tijd stip naar Duitschland worden overgebracht. 4. De_ Italiaansche vloot en de Italiaansche luchtstrijdkrachten moeten zich met hef oog op haa(r overgave terstond begeven naar de plaatsen, die door den geallieerden opperbevel hebber tezamen met bijzonderheden voor de ontwapening zullen worden' bekend gemaakt. 5. De Italiaansche koopvaardijvloot kan door DE „VERDOEMDEN" 74) K i n g m a n s. De opzichter smijt hen dan een kort broekje toe, dat voortaan, naar ze begrij- pen, hun eenig deksel zal zijn. Vervolgens worden hen de haren radicaal 'afgesneden, waarna hardhandig een soort muts van blik hen op het hoofd wordt geplant. Min of meer nieuwsgierig bekijkt Jochem "e andere voorwerpen, die hem een bang voorgevoel geven, dat al heel gauw werke lijkheid wordt; al wéér veel te vroeg. De metgezel van. den opzichter, dié smid blijkt te zijn, neemt dan het voorwerp, een ijzeren ring, van binnen bekleed met leer, en legt dien om den hals der beide slaven. Na eemge manipulaties zit die zoo gstevig als wat. Slechts even kan Jochem zijn hals naar links en rechts draaien. De pijniging is nog niet afgeloopen. Aan het achtereinde van den halsband is een ring gesmeed, waardoor een stang wordt gesto ken: Het andere eind van den stang komt in den halsband van zijn landgenoot te zit- „e.n ®n nu zÖ.n bqiden aan elkaar geklonken. ?.een n'et loopt, kan de ander het ook niet. Als Jochem bukken wil, moet de ander het eveneens doen. Het is een ondragelijke positie. Jochem perst de lippen op elkaar, om met in vloeken uit te barsten. En die twee beulen verrichten kalm, zonder een woord te spreken, hun werk. Dat is nog niet afgeloopen. Om de handen en voeten worden ook ijzeren bandén ge- den geallieerden opperbevelhebber ten behoeve van de uitvoering van het militaire vlootpro- gram worden gerequireerd. 6. Onverwijlde overgave van Corsica en het geheele Italiaansche gebied der Italiaansche eilanden en van het Italiaansche vasteland aan de geallieerden ten behoeve van de oprichting van operatiebases en voor andere doeleinden, die door de geallieerden noodig worden geacht. 7. De onverwijlde toezegging van vrijen toe gang voor de geallieerden tot alle vliegvelden en vlootbases op Italiaansch gebied, zonder' er acht op te slaan in welk tempo de "Italiaansche bodem van Duitsche troepen gezuiverd wordt. Die havens en vliegvelden moeten onder de bescherming van de Italiaansche gewapende strijdkrachten staan, totdat die i functie door de geallieerden zelf zal worden overgenomen. 8. De onverwijlde aftocht der Italiaansche gewapende strijdkrachten van alle oorlogstoo- neelen, waarop zij zich thans bevinden, naar Italië. 9. De waarborg der Italiaansche regeering, dat, zoo noodig, alle .ter beschikking staande gewapende strijdkrachten zullen worden ge bruikt om de voorwaarden van dezen wapen stilstand snel en nauwkeurig uit te voeren. 10. De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten behoudt zich het recht voor, el- ken maatregel te nemen, die naar zijn mee ning noodzakelijk kan zijn voor de bescher ming en de belangen der geallieerde strijd krachten ter voortzetting van den oorlog. De Italiaansche regeering verplicht zich van haar kant zich neei te leggen 'bij eiken vorm van bewind of overheid van anderen aard, die de opperbevelhebber noodzakelijk acht. Zoo zal 41e opperbevelhebber met name een militaire regeering oprichten in die deelen van het Ita liaansche gebied, waar hij een dergelijken maatregel in het militair belang van' de gealli eerde naties onontbeerlijk acht. 11. De opperbevelhebber der geallieerde Strijdkrachten heeft het volle recht, de maat regelen voor de ontwapening, demobilisatie en demilitarisatie uit te voeren. 12. Andere voorwaarden v&n politieken, eco- nomischen en financieelen aard, die Italië te vervullen zal hebben, zullen op een later tijd stip worden gesteld. 13. De voorwaarden van dezen wapenstil stand zullen niet zonder de voorafgaande toe stemming van den opperbevelhebber der geal lieerde strijdkrachten gepubliceerd worden. Luchtaanvallen op steden in België en Noord-Frankrijk. (D.N.B.) Donderdag zijn onder bescherming van jagers aanvallen van bommenwerpers uft- gevoerff op verscheidene plaatsen in België en Noord-Frankrijk. De stad Saint-Pol nabij Anecht, zoo meldt Ofi, is in Twee dagen tijds tweemaal door Britsche vliegtuigen gebombardeerd. Tot dus ver heeft men er 40 dooden, onder wie vrou wen en kinderen, geteld. Het aantal gewon den is hoog. De stad Beauvais werd Donder dag eveneens door Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen gebombardeerd. Het aantal dooden bedraagt 30, het aantal gewonden 50. Ook Abbeville werd weer aangevallen. (D.N.B.) De stad Boulogne sur Mer en het badplaatsje Le Portel zijn Vrijdag volgens Ofi door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen gebombardeerd. Tot dusver zijn in Le Portel ruim 400 dooden uit de puinen geborgen. Ook in Boulogne sur Mer zijn slachtoffers gevallen. Nieuwe gealliëerde operaties op komst? Naar de A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, houdt men van Duitsche zijde, na de zich in stijgende lijn bewegende bombardemen ten van Noord-Fransche steden, ernstig reke-^ ning met de mogelijkheid, dat de tegenstander" bepaald,e plannen voorbereidt om de invasie in Italië door andere maatregelen aan te vul len, in welke verwachting men gesterkt wordt door de aaft- de andere zijde van het Kanaal waargenomen troepenconcentraties en scheeps- bewegingen. De voorbereidingen geschieden zoo openlijk, dat ook rekening gehouden dient te worden met de mogelijkheid, dat het hier, een misleidingsmanoeuvre betreft. Korte Berichten. (D.N.B.) De koning van Italië, de konin gin, de kroonprins, Badoglio en generaal Am- legd, Jochem schat, dat hij, alles bij elkaar beladen is met een twintig pond' ijzer. Die twee vertrekkende deur wordt weer dicht gesmeten. Ze hebben meer te doen. Wanneer alle pas aangekomen slaven op de zelfde wijze zijn toegetakeld, kunnen zij aan het werk worden gezet. Dezen dag zal er weinig of niets van komen. Allereerst dient er voor gezorgd te worden de „beestjes" zijn te duur geweest, denkt Jochem ironisch dat alle slaven zóó verzekerd zijn, dat ontvluchten eenmaal is uitgesloten. „Daar staan we nou", zegt hij. „Of zullen we gaan giggen?" Zonder te antwoorden vlijt de ander zich neer. Dan liggen ze. Het schijnt, dat zijn landgenoot diep onder den indruk is van de behandeling, die hen wordt aangedaan. De tranen staan hem in de oogen. Jochem heeft geen trek in spreken. Anders zou hij ge vraagd hebben, wat er nu is overgebleven van de vrome praatjes van zooeven. Tegen den avond» komt de deur weer even open. In een ijzeren bak wordt hun eten neergezet. Hoe ze hebben te eten wordt hun Inie't medegedeeld. Er zijn geen voorwerpen verder, zoodat er niets anders op zit dan het eten, dat door elkaar gestampt is, met den vinger in tweeën te deelen, zoodat ieder een gelijke portie heeft. Met tegenzin bekijkt Jochem het brouwsel. Maar de honger is te groot. Dus tast hij toe. De ander heeft de handen, voor Zoover dat mogelijk is, bij el kaar op de manier van vouwen. Er zit niets anders op dan met de hand te eten. (Wordt vervolgd.) brorio «ouden sicb «en bericht var. den Britechen berichtend;-: si Paie-no bevltfdea. (D.N.B.) E»» bcrk'.iemlierst meldt uit Washington, dst Churchill waar schijnlijk zoo lang sa de Vereenigde Staten zal blijvea. tot de „toestand in Italië opge helderd 1>", Mst ïêA i bció wordt aangenomen, dat fcfjnfiröBtie ius6eb«r> itei'is, Roowjvelt en Churchill pimtlseh reeds is vastgesteld voor een tijdstip in de naaste toekomst. (S.P.T.) De oudste dochter van den koning van Italië, prinses Jolanda van Sa- voye, heeft het voorbeeld van de kroonprinses gevolgd en is naar Zwitserland gevlucht. Zij is daar met haar drie kinderen in Lugano aan gekomen. (S.P.T.) Soeheily, de minister- esident van Iran, heeft het parlement meegedeeld, dat de regeering heeft besloten Duitschland den oorlog te verklaren. Flinke kerels melden zleh nu voor de Waffen-SS en de Landwaoht. Het SS-ersatzkommando deelt mede; Iede re gezonde Nederlander In den leeftijd van 17—45 jaar kan zich yrijwilllg bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, tenein de gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS-wacht- bataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmeldenzij, die tot de germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden, Personen tusschen 18 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij- gesteld. 16.9.43, 9-14 u. Rotterdam, Dent?.-'-,»'! Haus, Westzeedijk. 17.9.43, 9-12 u. Breda, rest. Mo dern, Markt. 17.9.43, 15-18 u. Den Bosch, ho tel Noordbrabant, Markt 45. 18.9.43, 9-12 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat ,16. 18.9.43, 15-18 u. Arnhem, café Royal. 19.9.43, 9-12 u. Hengelo, èafé Modern, Spoorstr. 18. 19.9.43, 15-18 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek. 20.9.43, 9-12 u. Assen, concerthuis a/d Vaart. 20.9.43, 15-18 u. Groningen, concerthuis Poe lestraat. 21.9.43, 9-12 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.9.43, 9-14 u. Amster dam, Dam 4. 23.9.43, 9-13 u. Utrecht, N. V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 u. Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Bij hem wilde het niet lukken. Het samenstellen der vele onderdeelen van de muts vergt geduld van den nieuweling. Maar men helpt elkaar wederkeerig, wanneer het bij de eerste poging mislukt. Bildberichter Andres-Stapf-Pax m. I Verduisteren: Van 1218 September 1943: 's avonds van 20 uur, 's morgens tot 7 uur. Mededeeling. De voorschriften over kenteekenen, te voeren door vaartuigen en drijvende inrich tingen in het door de verordening no. 100/41 als Küstensperrgebiet gekenmerkte gebied, worden als volgt uitgebreid: Hiervan uitgezonderd zijn visschersvaar- tuigen, die de officieel voorgeschreven tee- kens aan de scheepswanden of in de zeilen voeren. OP BON „BOTER 38a" ALSNOG MARGARINE VERKRIJGBAAR. Voor personen, die niet in de gelegenheid zijn ge weest hun bon boter 38a voor 9 Sept. bij hun winkelier ter verkrijging van 100 gram bak- of braadvet in te leveren, is de regeling getroffen, dat zij op dezen bon van 18 Sept. t/m 2 Oct. alsnog 125 gr. margarine zullen kunnen verkrijgen. VERVAARDIGINGSVERBOD SIER VOORWERPEN VAN ZINK. Ingevolge een aanvulling wan het toepassingsverbod voor non-ferro metalen voor gebruiks- en uitrustingsartikelen 1941, no. 2, verschenen in de Staatscourant van 9 dezer, is thans ook het gebruik van zink en zinklegeeringen voor de vervaardiging van sier- en kunst voorwerpen zonder uitzonderingsontheffing van het rijksbureau voor non-ferro metalen verboden. DISTRIBUTIE VAN VULMATE- PxIAAL. Voor de distributie van vulmateriaal is' door het Rijksbureau „Distex" in overleg met het Rijkstextielbure.au en de betrokken be drijfsorganisaties de volgende regeling getrof fen: Het publiek kan vulmateriaal bij den detailhandel betrekken op door den plaatse lijken distributiedienst verstrekte leveringsver gunningen, die geen herbevoorradingswaarde hebben. De groothandel en de verwerkende industrie ontvangen vulmateriaal op toewijzing van de vakgroepen, waarbij zij dienen te zijn aange sloten. De kleinhandel, stoffeerders e.d. ont vangen het vulmateriaal naar rato van de ont vangsten van hun leveranciers in het basisjaar 1 Juli 1938—1 Juli 1939. De puntenwaardeering voor vulmateriaal is hiermede dus vervallen. OP WALCHEREN EN N.- EN Z.- BEVLLANC OM 10 UUR BINNEN. Besihikfe.'ug rsu den Generalkommissar für das Sicherheitswesen inzake vervroeging van het sluitingsuur van openbare lokalen en het tijdstip waarna het verboden is zich ia da c-pen techr- op te houden op de eilan den Walcheren m Noord- en Zuid-Beveland Op grond van par. 44, 48 en 51 van de ver ordening v^n den Rijkscommissaris voor de bezette Ned. gebieden nr. 1/43 beschik ik: 1) Op de eilanden Walcheren en Noord en Zuid-Beveland wordt het sluitingsuur van openbare lokalen vervroegd tot 21.00 u. en het tijdstip, waarna het verboden is zich in de open lucht te bevinden vervroegd tot 22.00 uur. 2) Overtredingen worden gestraft op grond van par. 51 van de in het begin ge noemde verordening. 3) Deze beschikking treedt in werking op den dag van publicatie. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER, S. S.-Obergruppenführer und General der Pollzel. Den Haag, 11 Sept. 1943, SLACHTOFFERS VAN LUCHTAAN VAL. Naar de Prov. Zeeuwsche Crt. meldt, zijn bij den Engelsch-Amerikaanschen aan val op de voor het civiele verkeer in de pro vincie Zeeland dienende veerboot „Prins Hendrik" de volgende leden der bemanning en passagiers omgekomen. Leden der bemanning: W. J. v. d. Ploeg, machinist, te Zierikzee, 40 jaar; D. Schmel- zer, hulp-machinist, te Zierikzee, 30 jaar; G. van Wanrooij Jr, nekknecht, ;e Zierikzee, 29 jaar; J. den Boer, stuurman, te Zierikzee, 55 jaar; G. van Hoeve, hofmeester, te Mid delburg, 65 jaar; F. Vermeirssen, hofmees- tersbediende, te Zierikzee, 48 jaar. PassagiersG. Noordhoek, te Haamstede G. van Deelen, te Westen-Schouwen;; mej. P. D. Douw, te 's-Gravenpolder, 17 jaar; L. Berrevoets, te Zierikzee, 64 jaar; H. J. Augustijn, te Maartensdijk; W, L. v. d. v. d. Schelde, te Zierikzee, 51 jaar; J. M. Steenpoorte, te Rotterdam, 20 jaar; mej, M. J. P. Steenpoorte, te Rotterdam, 14 jaarJ. M. Wisse, te Zierikzee, 31 jaar; mevr. W. C. Wisse-Trieller, te Zierikzee, 30 jaar; J. Wisse, te Zierikzee, 4 jaarmej. D. Bruël, te Goes, 25 jaar; C. v. d. Velde, te Seroos-| kerke (Sch.). Middelburg. Zooals wij meldden was de installatie van den nieuwen burgemeester bepaald op 23 Sept. a.s. Door onvoorziene omstandig heden moet echter de installatie tot nader vast te stellen datum worden verschoven. Zaterdagavond te ongeveer half elf be vond C. v. S. zich .in de open lucht. Hij werd op het politiebureau in bewaring gesteld tot Zondagmorgen, terwijl tegen hem proces-ver baal werd opgemaakt. 1 Goes. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. T., T. v. W. en J. E. M. wegens het zich in spertijd in de open lucht bevinden. Walcheren. DOMBURG. Teneinde een betere verdeeling van het voor .deze gemeente beschikbaar ge stelde aantal klompen over de inwoners te "verzekeren, heeft de burgemeester een Ver ordening op den verkoop van klompen vast gesteld. Het is aan de alhier gevestigde klom penhandelaars thans verboden klompen af te leveren zonder schriftelijke vergunning van den burgemeester. De inwoners kunnen een vergunning schriftelijk .aanvragen op een daar voor bestemd aanvraagformulier. De verorde ning is reeds in werking getreden. Noord-Beveland. KORTGENE. Installatie bur gemeester. Alhier had Donderdag de installatie plaats van den nieuwen burge meester, dhr L. C. Slings. De nieuwbenoem de werd allereerst toegesproken door den eersten weth, dhr Salomé, die vervolgens de installatie verrichtte. Dhr Slings dankte de autoriteiten voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij niet hoopte te beschamen en was er zeker van goed en nuttig werk te kunnen verrichten in de Kortgeensche gemeenschap. Spr. dank te dhr Salomé voor diens goede woorden en sprak de hoop op een prettige samenwerking ook met het gem.-personeel, uit. Daarna sprak, namens den Beauftragte van den Rijkscomm., de heer Korte, Hij bracht de gelukwenschen van dhr Münzer over en voegde daarbij de zijne, om daarna nog eenige wenken te geven. Vervolgens voerde de gemachtigde van Mussert, dhr J. Dekker, het woord. Spreker schetste de persoonlijke hoedanigheden van dhr Slings, welke hij had leeren 'kennen en waardeeren, die een goed bestuur in nat.- socialistischen geest waarborgen. Een collega van dhr Slings, de burgemees ter van Scherpenisse, liet zich waardeerend uit over den tijd, dat hij met dhr Slings sa men werken mocht. De plechtigheid werd besloten met het danbieden van een portret van Mussert door den heer C. Noom uit Goes. Knoeier ij met suikerbon nen. Voor den economischen rechter te Groningen heeft terecht gestaan de land bouwer J. Schuringa te Wildervank, die zich in zijn fuctie van buurtschapshoofd van den Ned. Volksdienst had schuldig gemaakt, aan misbruik va^i zijn functie. Verd., die als be middeld man de fuctie van buurtschapshoofd geheel belangeloos waarnam, was door de afd. Sociale Zaken van dien dienst te Gro ningen belast met de verdeeling van goede ren, welke waren achtergebleven in ontruim de jodenwoningen. Volgens het hoofd van deze af deeling waren dat goederen van zeer geringe of zoo goed als geen waarde. Zij waren bestemd voor a-sociale menschen, van daar dat aan verd., die men volkomen ver trouwde, de vrije beschikking over die goé deren was gegeven. Het bleek echter, dat hij afgifte van een suikerbon stelde als voor waarde voor toewijzing van eenig goed. In zes gevallen was hem dat ook gelukt. De arme drommels hadden een suikerbon ge offerd voor een oude deken, een oude jas, een emaille pan of een dergelijk nog bruik baar, maar half versleten voorwerp. Verd. beweerde, dat hij niet beslist om een suiker bon had gevraagd, maar alleen „voor wat, hoort wat" had gezegd. Hij heeft de suiker bonnen alle weer terug gegeven. De officier eischte een maand gev. straf. De economische rechter fbrak er zijn ver- MAANDAG 13 SEPTEMBER. 1S43. Wij moeten niet praalziek rA-- 'nr tartend, elkander benijdend. '„y „V„- 25. Zon op 7,10, onder 20.01. Maan op 2C.C5, onder 5.47. V, maan 14 Sept., 1. kw. 21 Sept. Ilting, de klokkenluider uit „Oostloorn", wiens leven door de smart geheiligd werd, heeft een wijs woord gesproken, t°en hij zeide„Als wij beginnen te luiden, kort na onze aanstelling, dan doen wij het ook met den ijver van een beginner. Maar als wij het een tijd lang gedaan hebben, dan is de nieuwheid er af. Wij denken er niet meer om, dat er loon aan verbonden is. De men schen kunnen het best hooren aan het lui den, hoeveel jaren dienst een klokkeluider heeft. Denk je van niet, dominee? En dan in het latere leven, dan komt pas de diepte. Dan komt je ziel in de klok.,,..". NED. HERV. KERK. D r i e t a 1te Am sterdam (31e pred. pl.), A. Adriani te Rotter- dam-Delfshaven, J. A. Kwint te Scheveningen en D. Tromp te Zandvoort; te Oosterbeek (2e pred. pl.), H. v. 't Hof te Ommeren, Ph. W. Bergkotte te Wehl en B. J. Lietaert Peerbolte te Huizum (Evang.). Beroepen: te Vlaardingen, E. E. de Looze te Hilversum. Aangenomen: naar R i 11 h e m, T. H. Breukelman, cand. te Voorschoten. B.edankt: voor Sliedrecht, L. Knier te Bunnik. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Assen (3e pred. pl.), J. v. Bruggen te Wormerveer en F. A.JSofman te Lutten a. d. Dedemsvaart. Aangenomen: naar Almelo, G. W. Rijkse'n te Nieuwerkerk -a. d. IJssel; naar Oud-Loosdrecht, W. W. J. van Oene, hulp- pred. te Lutten a. d. Dedemsvaart. CHR. GEREF. KERK. B e d a n k t: voor Sneek, P. Westerloo te Thésinge. GEREF. GEM. Bedankt: voor Middel- harnis, J. Fraanje te Barneveld. OUD GEREF, GEM. Bed.ankt: voor Eist, M. A. Mieras te Terneuzen. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN. De generale synode d*r Geref. Kerken heeft te Utrecht over het rapport en de conclusies van de commissie inzake leergeschillen en gravamina twee volle dagen beraadslaagd, waarbij een groot aantal leden, w.o. verschil lende professoren, t woord hebben gevoerd. De predikanten Ds B. A. Bos van Assen, Ds D. v. Dijk van Groningen en Ds H. Velt- man van 's-Hertogenbosch hadden bezwaar tegen de voorgestelde conclusies. De rapporteur, Prof. Dr J. Ridderbos, zei- de o.a. met grooten nadruk, dat geen nieuwe uitspraak wordt voorgesteld of een nieuwe Verbondsleer, doch dat alleen gehandhaafd wordt, wat sinds 1905 in de Geref. Kerken bestaat. Ds Bos te Assen meende, dat de uitspraak nu veel strenger wordt gesteld. Dr J. Hoek waarschuwde tegen een uithollen van het Verbond. Een voorstel, om eerst de bezwaarden te hooren en dan een beslissing te nemen door vijf leden ingediend, werd met overgroote meerderheid verworpen. Tenslotte werden de conclusies na een paar kleine redactie wijzigingen met 4 a 5 st. tegen aangenomen. Behalve deze predikanten stemden tegen de ouderlingen C. G. de Jong van Almkerk en G. Meima van Groningen. Ongeveer 40 st. werden vóór de conclusies uitgebracht. Morgen vangt de vierde zittingsweek der synode aan. MET EMERITAAT. De Ned. Herv. predikanten Ds J. Barbas te Hengelo (G.), Ds M. J. A. Bouwers te Dantumawoude, Dr S. Cuperus te Lekkum, Ds G. W. Goedhart te Holwerd en Ds M. v. Leeuwen te Win schoten hebben eervol emeritaat gevraagd. Ds Barbas diende de gemeenten te Gees teren en Hengelo. Hij was lid van de alg. synode en heeft in den kring van het bijz. onderwijs een vooraanstaande plaats inge nomen. Ds Bouwers diende de gemeenten Rottevalle, Veenwouden, Siddeburen, Win terswijk, Hardegarijp, Wagenborgen en Dantumawoude. Ds Cuperus die te Ureterp, Huins en Lekkum; Ds Goedhart die te Norg en de Rem. Gem. te Zwammerdam. In 1920 trad hij op als legerpredikant om in 1925 weer pred. in de Ned. Herv. Kerk te wor den, n.i. te Grollo. In 1927 vertrok hij naar Nieuw-Beerta en in 1929 kwam hij in Hol werd. Ds v. Leeuwen diende de gem. van Bergum, Aartswoud en Winschoten. KORTE BERICHTEN. Woensdag 15 Sept. a.s. herdenkt Dr W. Th. Bossevain, Ned. Herv. pred. te. Leiden den dag, waarop hij zich voor 25 jaar aan deze gemeente ver bond. In 1907 aanvaardde hij zijn ambt te Wilhelminadorp. Op 15 Sept. 1918 deed hij te Leiden zijn intiede. Bij de gehouden V.E.V. sterkstroom monteurs-examens te Rotterdam slaagden te Rotterdam dhrnJ. L. Bos, J. J. Lok, A. Souer, F. J. A. Walrave, H. J. de Wit en H. J. Wille, allen te Vlissingen; I. J. Cappon, A. J. Tazelaar, beiden te Middelburg; P. M. Goderie, J. Tange en P. D. van de Woe- stijne, allen te Souburg; H. v. Antwerpen, 's-Heer Arendskerke; L. J. Wondergem te Lewedorp. Benoemd tot onderwijzer (es) aan een Chr. School te Maartensdijk mej. Tilkema te Utrecht, te Opheusden G. Janssen te Renkum. bazing over uit, dat verd. ondanks deze ver volging nog altijd in functie is en veroordeel de verd. overeenkomstig den eisch. Stelende zaalwachter. De poli tie te Leeuwarden heeft aangehouden een vroegeren zaalwachter in het post- en tele graafkantoor aldaar, die wordt verdacht van talrijke' diefstallen van postpaketten, in de laatste jaren gepleegd. Bovendien moet hij zich nu en dan hebben vergrepen aan de kas van ambtenaren, die de daardoor ontstane te korten uit eigen zak moesten bijbetalen. In zijn kastje in het postkantoor werd f 2000 in „beslag genomen. De inhoud van de paketten moet hij hebben verkocht. De aangehoudene heeft meer dan veertig dienstjaren. Inbraak opgehelderd. In de omgeving van Garderen, gem. Barneveld, werd eepige dagen geleden ingebroken in een land huis, bij welke gelegenheid de dieven zich met een kostbaren buit uit de voeten wisten te maken. Zoo werden een kostbare partij tex- tielgoederen, zilver enz., een gezamenlijke waarde van ongeveer f 10.000 vertegenwoor digend, ontvreemd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1