CHRISTEL VJ ft DAGBLAD VOOR ZEELAND KOEPJANSK N staróbCielsk vslawjansk bj^l'owodsk BINNENLAND VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL VRIJDAG JO SEPTEMBER 19*3 S-f® Mo» 298 Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE SCHOOL EN DE LICHAMELIJKE OEFENING. Het gaat met de lichamelijke oefening op school nog niet, zooals het zijn moet en wor den kan. Natuurlijk zijn ook hier factoren in het spel gebrek aan zaalruimte b.v. waartegen in de huidige omstandigheden weinig valt te doen. Maar verder schijnt een tekort aan animo en initiatief bij de leer- I krachten geconstateerd te moeten worden, met het gevolg, dat er op verscheidene scho len te weinig aan lichamelijke oefening ge daan wordt. Men probeert in vele gevallen niet eens, om ook in de zomermaanden-, b.v. zonder geschikte zaal nog iets te be reiken. Ook het verslag over de onderwijzers examens 1943 staat, wat de lichamelijke oefe ning betreft, in de mineur. „Aan 29 van de 48 candidaten kon een voldoend eindcijfer voor lichamelijke oefening worden toege kend. Hieronder waren echter slechts enkele candidaten, die aan meer dan zeer beschei den eischen voldeden". Eigen geoefendheid was matig en bij het spelleiden bleek er een groot tekort aan ervaring te zijn. De can didaten, die zich uitsluitend aanmeldden voor het onderzoek in lichamelijke oefening, had den over het algemeen betere cijfers voor het practische gedeelte van het examen. Hun arbeid aan de school kwam ten goede aan het onderwijs in lichamelijke oefening. Het verslag van het Rijkscollege voor de lichamelijke oefening over het jaar 1942 con stateert evenzoo mhlaise op dit gebied. De deelneming aan de examens was ge ring. Voor het L.O.-examen meldden zich 136 candidaten, vvaarvan slechts 36 (26.4 pet.) de acte verwierven, voor het M.O.-examen 36 candidaten, waarvan 20 (55.5 pet.) in het bezit van de acte konden worden gesteld. „Het is opmerkelijk, dat de animo voor deze bijacte-studie onder de onderwijzers (essen) niet bijzonder groot is. Het zonder voorken nis van het College verschenen nieuwe exa menprogramma voor deze acte doet bij juis te interpretatie verwachten, dat het geslaag- denppcentage in de toekomst zal afnemen". Er -is reeds een tekort aan .bevoegde leer krachten en de invoering der lichamelijke oefeningen bij het Nijverheidsonderwijs, te werkstelling en/of vervanging van vakleer krachten bij het iager onderwijs, bij fabrie ken, bedrijven enz. doet een nog grooter te-, ikeirt in de toekomst verwachten. Een. té&ort, dat zich vooral sterk zal doen gevoelen bij het gewone lager onderwijs. „Het is daarom, dat het College gaarne wederom in overwe ging geeft, deelneming aan de L.O.-examens lichamelijke oefeningen mogelijk te maken voor niet-onderwijzers, mits zij althans over het diploma eener 4-jarige U.L.O.-school of van een H.B.S. met 3-jarigen cursus beschik ken. Jongelui, die hiertoe in de gelegenheid komen, zullen de studie der lichamelijke oefeningen niet als bij-acte-studie opvatten, - doch ze aanvangen met het voofnemen de lichamelijke opvoeding te dienen en zoo lang mogelijk te blijven dienen", i De leerlingen waardeeren dit vak, als het onder goede en animeerende leiding wordt gegeven, meestal wel. Het is van groote waarde voor het kind. „Lichamelijke oefe ning en sport zoo merkt het Rijkscollege op verkwikken den geest en komen de werkkracht ten goede". Wij spreken daar om de hoop uit, dat ook in dezen tijd, on danks alle moeilijkheden, die er zijn, door gemeente- en schoolbesturen en onderwij zend personeel het m o g e 1 ij k e gedaan zal worden. HEVIGE STRIJD IN HET DONETZ- BEKKEN. - DE TOESTAND IN ITA LIË. - DE PUTSCH VAN 25 JULI. - MUSSOLINI GEARRESTEERD. - GE ALLIEERDE LANDINGEN IN ITALIË. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het D'onetzbekken brengen de bolsjewisten nieuwetroepenformaties in den strijd, die met bijzonder zware verliezen voor den vijand voortduurt. Ten Zuiden en ten Westen van Charkow mislukten verschei dene vijandelijke aanvallen. In den centralen sector van het front vielen de bolsjewisten al leen in het gebied ten Westen van Kirow met vrij sterke strijdkrachten aan. In de overige^ sectoren was de vijandelijke aanvals- activiteit geringer dan op de vorige dagen. Een tijdens de afweergevechten ingesloten vijande- lijke groep werd vernietigd. Formaties Duit sche en Roemeensche vliegtuigen s'teunden ook gisteren op talrijke vluchten de troepen v*b het leger. Hierbij behaalde eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jacht- vliegers, zijn 196ste en 200ste overwinning in de lucht. Aan het Oostelijk front werden gis teren 208 tanks stukgeschoten. In de Finsche Golf beschoten batte rijen van de marine op het eiland Tutters een formatie bolsjewistische mijnenvegers, brachten een mijnenveger tot zinken en beschadigden twee andere zwaar. Bij de verbeten gevechten ten Westen van Charkow hebben zich de pantsergrenadier- divisie „Grossdeutschland", de elfde Hessen- sche, de'19de Nedersaksische pantserdivisie en de 34ste Rijnlandsche infanteriedivisie bijzon der onderscheiden. In Zuid-Frankrijk, in Italië en op den Balkan, waar Duitsche en Italiaan sche troepen tot dusver gemeenschappelijk ge streden hebben, zijn alle maatregelen aan den gang, die door het verraad van de regeering Badoglio noodzakelijk werden. Zij verloopen volgens onze verwachtingen. Aan de Westkust van C a 1 a b r i viel een formatie Duitsche slagvliegtuigen vijandelijke landingsstrijdkrach ten in de G o 1 f van.Eufemia aan, bracht een troepentransportschip tot zinken en plaatste treffers van zwaar kaliber op 4 groote sche pen, waaronder een kruiser. Bij aanvallen van sterke formaties Britsch- Amerikaanschd bommenwerpers op de be zette gebieden in het Westen en boven den Atiantischen Oceaan wer den 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op militaire doelen in Zuid- en Midden Engeland. NA DE CAPITULATIE VAN ITALIË. BERLIJN (D.N.B.) De Duitsche maat regelen in Italië waarmede onmiddellijk na het bekend worden der capitulatie van Badog lio een begin werd gemaakt, worden overal volgens de plannen uitgevoerd. De Italiaan- sche formaties hebben over het algemeen zon der ernstige incidenten de wapenen neergelegd, ,voor zoover zij zichi niet bereid verklaarden 'onder Duitsch commando te blijven vechten. Plaatselijk verzet werd snel gebroken. De toe stand wordt nog steeds gekenmerkt, door het feit, dat de belangrijke verkeerslijnen in vollen omvang gebruikt kunnen worden. Geallieerde landingstroepen, die Donderdag ochtend in de Golf van Salerno met name bij A m a 1 f i, alsmede op andere plaatsen in het hart van Italië, aan land gegaan zijn werden op verscheidene punten door Duitsche formaties aangevallen en ge- localiseerd. De Britsch-Ame'rikaansche lan dingsstrijdkrachten leden hierbij buitengewoon zware verliezen. De gevechten duren nog voort. In de Wilhelmstrasse werd meegedeeld, dat Duitsche troepen in samenwerking met de Kroatische weermacht de Dalmatische kust bezet hebben. h Fascistische regeering gevormd. Van de Italiaansche grens meldt D.N.B. De Italiaansche fascistische nationale regée- ring heeft een oproep gericht tot het Italiaan sche volk, die door de radio verspreid is. In dezen oproep wordt onder meer gezegd: „Pietro Badoglio heeft zijn verraad vol tooid. De man, die jarenlang den Duce heeft bedrogen en die langs den weg van de neder laag hardnekkig naar de macht heeft gestreefd, is thans voornemens om zijn monsterachtig plan uit te voeren, waardoor het vaderland voor altijd verminkt moet worden. Het verraad zal niet voltooid worden. Er is een Italiaansche fascistische nationale regee ring gevormd. Zij arbeidt in den naam van Mussolini. Zij zal alle middelen aanwenden om Italië met ongeschonden eer en met de moge lijkheid van een blijven leven uit den oorlog te brengen. De oproep besluit met een appèl aan de Italiaansche soldaten: „Soldaten, gehoorzaamt niet aan valsche bevelen van het verraad, wei gert aan den vijand te worden overgeleverd. Weigert ook tegen uw' Duitsche kameraden te vechten. AI degenen ,wien dat mogelijk is, moeten den strijd aan de zijde der Duitschers voortzetten. De anderen moeten naar huis gaan naar hun dorpen en steden in afwachting van verdere bevelen." Mussolini gearresteerd. Uit Berlijn meldt D.N.B.Volgens be trouwbare berichten uit Rome hebben de putsch EJEF y.J "v-1 ^LQÈGANSKOjf KAART VANJ^ÊiT t-, De slag in het Donetzbekken. «aart 8jeeft het gebied van het Donetzbekken weer. De stad Stalino werd volgens de Duitsche plannen ontruimd en in de frontverkorting opgenomen. van 25 Juli en de onbvpsrin? van den Duce zich als volgt afgesjcSis:. Na een zfoiRg vkö <fea Groeten Fsecisti- schcoi JUsd te Dacfc zich tiaar den Koning om van hem volmachten te eisehen voor een zeer krachtig optreden tegen de- door bepaalde kringen systematisch gevoerde sabo tage van de oorlogsinspanningen der Italiaan sche natie. Hij wiide in het 'bijzonder vol machten krijgen voor een meedcogenloos op treden tegen het laffe deserteeren van gene raals en hooge officieren van de Italiaansche weermacht, dat vooral op Sicilië is voorge komen, tegen het a-sociale gedrag van het hoogere Italiaansche officierscorps jegens de manschappen en onderofficieren, alsmede te gen de verschijnselen, van corruptie in het leger en in de oorlogsindustrie. De Duce wist niet, dat de Koning en maar schalk Badoglio reeds tijdens de voorafgaande dagen in het geheim de putsch hadden voor bereid. Het onderhoud van Koning Victor Emanuel met Mussolini duurde ongeveer twee uur. De Koning luisterde aandachtig toe en maakte den indruk, dat hem het bericht leven dig interesseerde. Aan het einde van zijn uit eenzetting verklaarde de Koning: „Ik moet u mededeelen, dat uw opvolger als minister president reeds is aangewezen en dat hij zijn functie in feite reeds aanvaard heeft, n.l. maarschalk Badoglio. Stelt u zich ter beschik king van hem!" Tijdens dit onderhoud had Badoglio reeds alle noodige maatregelen voor den aanslag op Mussolini genomen. Hij had in het geheim den voormaligen politiecommandant Senise met het bevel over de politie belast en de Koninklijke Carabiniri onder zijn bevelen ge plaatst. Tijdéns zijn verblijf bij den Koning waren de auto en de lijfgarde van Mussolini van den ingang van Villa Savoia verwijderd en onder een voorwendsel naar een ver afgelegen laan overgebracht. Spoedig daarop kwam een Roode Kruisauto onder bevel van een kolonel der Carabiniri, die vergezeld werd door enkele andere officie ren voor de 'particuliere residentie van den Koning aan. Toen Mvsolini de laatste treden van de stoep afliep en zijn auto niet zag beval hij het personeel van het Koninklijke Baleis met luider stem: ,Laat mijn auto voorkomen". Op dit oogenblik trad de kolonel op Mus solini toe en zeide hem: „Excellentie, ik heb opdracht gekregen u te arresteeren. Ik ver zoek u derhalve in deze auto te gaan zitten". Mussolini stelde zich heftig te weer, werd echter met bruut geweld in de auto gesleurd en op de brancard' vastgebonden. In snelle -vaart reed de auto naar de carabinirikazerne, waar Mussolini onder zeer strenge bewaking werd geplaatst, om later naar een andere plaats te worden overgebracht. Hij verwissel de herhaaldelijk van verblijfplaats. Het schijnt, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat Mussolini naar het fort BarschJ bij Rome en vervolgens naar het eiland Penza in de Golf van Gaeta werd over gebracht. Duitsche uiteenzetting. BERLIJN (ANP). De leider der persaf- deeling van het Auswaertige Amt, gezant Dr Schmidt, heeft Donderdag voW de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers ge sproken over de gebeurtenissen in Italië. Dr Schmidt kenmerkte de onvoorwaarde lijke capitulatie der regeering-Badoglio als de tragische voortzetting van den verrader lijken aanval, waarvan op 25 Juli Mussolini en het fascistische bewind het slachtoffer geworden zijn. Op dit verraad naar binnen is thans het verraad maar buiten gevolgd. Het huidige verraad van Italië jegens Duitschland, zoo constateerde Dr Schmidt, vindt zijn evenknie in Italië's historische breuk van trouw in Mèi 1915. Victor Emmanuel en Badoglio hebben op 25 Juli, nadat Mussolini en het fascisme van de macht beroofd waren, verklaard, dat Ita lië trouw aan zijn plichten van bondgenoot schap jegens Duitschland zou blijven en dat de oorjog zou worden voortgezet. De draden, die Badoglio desondanks naar den Vijand- spon, kwamen zeer spoedig ter kennis van de Duitsche regeering. De Itali aansche regeering is in haar verraad zoo ver gegaan, dat zij de Duitsche regeering zelfs zooveel mogelijk bij de catastrofe van een - penstilstand probeerde te betrekken. Voorts heeft de Italiaansche regeering in I antwoord op de bereidwilligheid van Duit sche militaire instanties om bijzonder sterk gevaar loopende gebieden te bezetten ver klaard, dat dé Italiaansche weermacht hèt zich niet uit handén liet nemen om het va derland op die plekken, zelf te verdedigen. Die plekken zijn toen bezet met contingenten en officieren die bevel hadden gekregen, bij i een landing geen verzet te bieden. Aan den anderen kant probeerde men, na het aan gaan der voorwaarden van capitulatie, Duit sche formaties te lokken in gebieden, die 1 voor hen bij een landing der Engelschen en Amerikanen noodlottig moesten worden. Van Duitsche zijde zijn tijdig voorzorgs maatregelen genomen om elke practische uitwerking der verraderlijke politiek van Vic- I tor Emmanuel en Badoglio te verhoeden. In de Europeesche oorlogssituatie en in het bij - 1 zonder in de militaire situatie van het Zui delijke front zal geen verandering ontstaan. De stap van Italië. (D.N.B.) De Duitsche pers publiceert de onvoorwaardelijke capitulatie van Italië zeer groot opgemaakt op de voorpagina's en zij kenmerkt haar in de groote koppen als „laf verraad van Badoglio". Zij wijst eenstemmig op het feit, dat de Duitsche leiding, die op het verraad is voorbereid geweest, alle noodzake lijke maatregelen daartegen heeft genomen. In een commentaar onder het opschrift „de nieuwe woordbreuk" schrijft de „Deutsche Allg. Ztg." Toen zes weken geleden de Duce door een infame actie terzijde werd geschoven, is het van dag tot dag duidelijker waarneembaar ge worden, dat de ontwikkeling in Italië op deze gebeurtenis aanstuurde. De verraderlijke houding van den koning van Italië en van maarschalk Badoglio is reeds daardoor duidelijk, dat het document van het verraad reeds op 3 September is on derteekend, hoewel men nog op 8 September alles heeft getracht te loochenen. Toen op Sicilië merkbaar was geworden, dat de Ita lianen van Badoglio niet meer wilden vech ten, zijti van Duitsche zijde de militaire con clusies getrokken en dienovereenkomstige beve len gegeven. De stap van Italië, zoo verklaart het blad tenslotte, is tevens een verraad aan Europa. Tevens wijst het op de officieele Duitsche mededeeling, dat deze aanslag pre cies zoo zal mislukken als alle soortgelijke ondernemingen. De capitulatie van Italië wordt ook door AANGEWEZEN BONNEN voor tOa pcieje 1943 (1e helft) 5 Sept. 1$ September. 37/38A brood: 4 rants, brood of gebak. 37/38 B brood: 1 rants, brood of gebak. 37/38 beschuit: 1 rants, brood, gebak of besch. 646/647 alg.I rants, brood, gebak of bloem. 648 alg.125 gr. havermout. 649 alg.125 gr. gort. 650 alg.100 gr. vermicelli. 37 A Kind.voeds.250 gram gort. 37 B Kind.voeds.: 250 gram rijst of gort. '37/38 A vleesch: 1 rants, vleesch, 37/38 B vleeschV* rants, vleesch. 37 A boterrants, boter. 37 B boterrants, margarine. 40 A boterrants, boter. 40 B boter14 rants, margarine. 651 alg.150 gram kaas. 37/38 melk: 1% liter melk. 37/38 taptemelk: 1% liter taptemelk. 1 37/38 aardappelen: 2 kg. aardappelen. 37/38 toeslag: 1 kg. aardappelen. 652 alg.: 250 gram jam. 653 alg.: 500 gr. suiker. 37 versnaper.100 gram chocolade. 38 versnaper.100 gram suikerwerken. 37/38 tabak: 1 rants, tabaks waren. Bijzondere rantsoenen. 2-55, 3-55, 4-55 reserve: Jdj rants, margarine. Het koopen na 18 Sept. is niet geoorloofd. Eerstvolgende bonaanwijzing: vermicelli en chocolade op 3 Oct.vervangingsmiddelen, koffiesurrogaat en overige artikelen op 19 September. de bladen te Parijs groot opgemaakt gepubli ceerd en van commentaar voorzien. Algemeen wordt de capitulatie een verraad van de re geering-Badoglio genoemd. De Petit Parisien schrijft: De omstandig heden waaronder de capitulatie van Italië tot stand is gekomen, hebben een dubbel spel zon der weerga geopenbaard. Er zijn in de wereld geschiedenis weinig dergelijke flagrante laf heden en afvalligheid geweest. De Oeuvre noemt de capitulatie van de re geering-Badoglio een verraad aan Europa en zegt, dat de geschiedenis zal oordeelen over het besluit van Badoglio midden in den oor log de bondgenooten te hebben verraden. BEKENDMAKINGEN. 10.000 gulden belooning. In den voormiddag van den 4en Sept. '43 is de Ned. politie-beambte Philippus Hendri- kus Bruyn uit Schiedam, door een onbeken den dader neergeschoten. Bruyn was per rij wiel op weg naar zijn bureau te Rotterdam. In de Vroesenlaan te Rotterdam-Overschie werd hij ingehaald door een wielrijder, die van zeer korten afstand twee pistoolschoten op hem loste, welke den beambte zoo ern stig troffen, dat hij enkele uren later over leed. Van den dader ontbreekt tot dusver elk spoor. De bevolking wordt uitgenoodigd aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienende inlichtingen, welke kunnen leiden tot de aanhouding van den dader, wordt een belooning van f 10.000 uitgeloofd. Der Leiter der Sicherheitspolizei und des S. D., Rotterdam w.g. WOELK SS-Sturmbannführer. De politiepresident Kerlen is op 3 Sept. '43 zooals gemeld, te Utrecht, op den terugweg van zijn bureau naar zijn woning in de on middellijke nabijheid van zijn woning inge haald door een ongeveer 20-jarige wielrijd- ster, die twee schoten op hem loste. De da- deres is onherkend ontkomen. Volgens een beschikbaar signalement had zij donker haar en droeg zij een grijsgeruiten mantel. De be volking wordt uitgenoodigd aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienende in lichtingen, die kunnep leiden tot de aanhou ding van de daderes wordt een belooning van f 10.000 uitgeloofd. Der Leiter der Sicherheitspolizei und des S. D., Amsterdam, LAGES SS-Sturmbannführer. DAGKALENDER VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1943, Wie Christus Jezus ioebeh«w-tvss het vleesch met zijn hartstochten es begeer ten gekruisigd. Gal. 5; 24, Zon op 7.05, onder 20.08. Maan op 18.15, onder 1.51. Volle m. 14 Sept., 1. kw. 21 Sept. Wandel maar stillekens achter Hem aan, Achter den Heiland, Hij wijst u de wegen, Zijn die niet altoos zoo lieflijk gelegen Als gij zoudt wenschenwil ze toch gaan. Hij gaat vooraan I Hij gaat Vooraan 1 Wandel maar stillekens achter Hem aan, Volg Hem gewillig, volg onverdroten, Weldra ziet gij u den hemel ontsloten, Dien gij -al jubelend binnen zult gaan, c Achter Hem aan I Achter Hem aan I NELLIE VAN KOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Vierhuizen-Zoutkamp (toez.), H. F. Meijer, cand. te Charlois-Rotterdamte Maastricht, W. A. Nell te Oudkarspel. GEREF, GEM. Beroepen: te Enk huizen, J. v. d. Berg te Krabbendijke. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. K e r k Aangenomen naar Koudekerke, G. v. d. Ree, cand. te Leiden. Geref. Kerken: Aangenomen naar Berkel-Rodenrijs, L. E. Oosterhoff, cand. te Aduard; naar Breukelen, G. van Rongen, cand. te Schiedam. NIEUWE FRANKEERZEGEL VAN 20 CENT. In de nieuwe Zeeheldenserie zal van 16' September af aan de postkantoren ver krijgbaar zijn het zegel van 20 cent, in bruine kleur, met de afbeelding van Witte de With. NOTARIS ELEMA f- Dinsdag is te Sneek op 71-jarigen leeftijd overleden de heer E. Elema, notaris te Sneek. De heer Elema was ook op gereformeerd-kerkelijk en op maat schappelijk terrein een zeer gezienefiguur. NOTARIAAT. Benoemd tot notdris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam: T. Meijering, cand. notaris te Amsterdam (vac. A. Bonga)J. W. A. Schepers, cand.-notaris te Amster dam (vac. A. van der Bergh). AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Dr M. A. Beek werd Zondag 1.1. te Enschedé bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gem. Bevestiger was Ds J. L. de Wolf te Enschedé, die sprak over 2 Kon. 213. Intreetekst 2 Cor. 124.- Zondag heeft cand. J. Hadders in de Herv. Gem. van Bovensmilde intrede ge daan met als tekst 2 Cor. 5:20. Bevestiger was Ds Bijlsma uit Hellendoorn. Tekst 2 Cor. 520. - GEN. SYNODE GEREF. KERKEN. Deze Synode heeft in haar zitting van Woensdag, 's morgens, 's middags en des avonds zich bezig gehouden met het rap port der commissie inzake de bezwaarschrif ten en gravamina in betrekking tot de uit spraken van de synoden 1905 en 1942 en de door laatstgenoemde synode daarop gegeven toelichting. 's Morgens hield de synode zich bezig met de kwestie inzake de algemeene genade. De conclusie werd met alg. st. aangenomen, waarbij Ds van Dijk zich onthield van stem ming. De conclusie inzake de onsterfelijk heid der ziel en de twee naturen van Chris tus werd met alg. st. aangenomen. Hierna zette de Synode zich aan de be handeling van de kwestie van het zelfonder zoek, het verbond en de bezwaren tegen de toelichting van Utrecht 1942. Ds Veltman gaf een nadere verdediging van het gravamen Los c.s. en drong er op aan, dat de synode eerst met de bezwaarden zou samenspreken en dan een uitspraak doen Ds v. Dijk las een uitvoerige bestrijding van de synodale uitspraak en het rapport van de 1 commissie van de hand van Prof. Greijdanus voor. KORTE BERICHTEN. Het prov. kerk bestuur van Overijssel heeft tot de evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk toegela ten dhrn A. D. Bakker te Kuinre, H. Gor- deau te Raalte, M. Wabeke te 's-Graven- hage en Mr J. W. Koelman te Utrecht. Dhr D. v. Houdt te IJsselmonde slaag de aan de Theol. school der Geref. Kerken te Kampen voor het candidaatsex. theologie, ONGEWENSCHTE ETALAGE RECLAME. Teneinde aan het verschijnsel der ongewenschte étalage-iieclame paal en perk te stellen, heeft de voorzitter van de bedrijfsgroep detailhandel aan de betrokken voorzitters van de ondervakgroepen, resp. de voorzitters van niet nader onderverdeelde vak- 1 groepen opgedragen ervoor zorg te dragen, dat voor of op 15 September door deze voorzit ters een aanwijzing wordt uitgevaardigd, waar bij het verboden wordt, in étalages artikelen uit te stallen, die niet in den fwinkel voor onmiddellijken verkoop 'beschikbaar zijn, en ledig verpakkingsmateriaal van goederen, die niet in den winkel voor onmiddellijken ver koop beschikbaar zijn, in étalages uit te stal len, tenzij dit voorzien is van de duidelijk leesbare aanduiding „ledig" of „uitsluitend verpakking". Door deze laatste toevoeging blijft het voeren van herinneringsreclame dus nog op beperkte schaal mogelijk. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-ersatzkommando deelt medeiede re gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, ten ein de gekeurd te worden voor de waffen-SS of de landwacht. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzorging van famil iele- 4 e n, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst ne men bij de landwacht of bij het SS-wacht- bataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- Bij onze Vrijwilligers. De dankbare bevolking biedt den mannen borden met lekkernijen aan. SS PK Nonnenmacher-O-ïï-P m marine kunnen zich aanmelden; zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. (Personen tussche nl8 30 jaar, die aanmeldingsplich- tig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van de tewerkstelliog vrijge. steld. N 16.9.43 914 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 17.9.43 912 u. Breda, rest. Modern, Markt; 17.9.43 1518 u. Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45; 18.9.43 912 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 18.9.43. 1518 u. Arnhem, café Royal19.9. 43 912 u. Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18; 19.9.43 1518 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek; 20.9.43. 9-12 u. Assen, Cöïic.huis a. d. Vaart, 20.9.43 15—18 u. Groningen, Con certhuis, Poele straat; 21.9 43 9 s12 u. Leeu warden, Huize Schaaf, Breed- straat; 22.9.43 9 14 u. Amster dam, Dam 4; 23. 9.43 9—13 u. Utrecht, N. V. Huis, Oude Gracht 245; 24. 9.43 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager Leusderweg25. 9.43 9—14 u., Den Haag, Café Den Hout, Be- zuidenhout 11-13.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1