WOENSDAG 8 TEMBER. 1943 Sï'é No. 286 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON DAGKALENDER BINNENLAND UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor MiddelburgFa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HEVIGE AFWEERGEVECHTEN AAN HET ZUIDELIJK DEEL VAN HET OOSTELIJK FRONT. - LUCHTAAN- VALLEN O.A. OP CAMBRIDGE, STUTTGART, STRAATSBURG, MÜN- CHEN EN NAPELS. - DE STRIJD IN ZUID-ITALIË. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend:' In het Z u i d e 1 ij k deel van het Ooste lijke front waren onze troepen gisteren in zeer hevige afweergevechten gewikkeld met sterke Sovjetrussische infanterie- en pant serstrijdkrachten. Van het overige Oostelij ke front worden behalve plaatselijke ge vechtsactie aan 'tKoebanbruggen- h o o f d en in het hooge No or den geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. Eenheden van de marine sloegen in de Finsche Golf aan de Oostkust van de Lagabaai landingspogingen van Sovjetrussi sche stoottroepen af en schoten daarbij twee kleine landingsbooten in brand. Tijdens een nachtelijk gevecht werd een vijandelijke mo tortorpedoboot in den grond geboord. De vijand verloor gisteren aan het Oostelijke front 144 pantserwagens en 59 vliegtuigen. Op het Calab'rische schier eiland hadden onze beveiligingstroepen slechts weinig gevechtscontact met den vij and. Ten Noorden van P a 1 m i werd een Britsche aanval afgeslagen. Formaties vijandelijke bommenwerpers drongen gisteren, begunstigd dooi het heiige weder, het Z. - W. D o i t s c h e g e bied binnen. Zij werden door jachtvliegtui gen en luchtdoelartillerie uiteengeslagen en kwamen daardoor niet tot een gesloten aan val. Verscheidene zwaar beschadigde vijan delijke vliegtuigen landden op Zwitsersch gebied. Op de steden Stuttgart enS t r a a t s- b o r g uitgeworpen bommen veroorzaakten verliezen aan menschen en richtten schade aan. In den afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers het gebied van M n c h e n aangevallen. Ook deze werden reeds voor het bereiken van het doel uiteengeslagen. Er ontstond schade in woonwijken en aan open bare gebouwen der stad, alsmede in eenige plaatsjes in Zuid-Beieren. De bevol king leed verliezen. Tijdens de aanvallen gis teren overdag en des nachts hebben lucht verdedigingsstrijdkrachten volgens tot nu toe ontvangen onvolledige rapporten 53 vier motorige Britsche en Amerikaansche bom menwerpers vernietigd. Formaties der lucht macht hebben in den afgeloopen nacht met goed gevolg sterk bezette luchtsteunpunten van den vijand in de omgeving van Ca m-. bridge aangevallen. Twee Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Het Italiaansche opperbevel meldt Tijdens de ordelijke en langzame terug trekkingsmanoeuvre in het kustgebied van Zuid-Calabrië hebben zich tusschen vijandelijk voorhoeden en achterhoeden van de verdediging levendige gevechten ontwik keld. In de wateren van Sicilië is een schip "door onze vliegtuigen getorpedeerd. Duitsche vliegtuigen hebben boven de ha ven van B i z e r t a talrijke bommen uit geworpen. Een groot aantal viermotorige vijandelijke vliegtuigen heeft het centrum van de stad Napels aangevallen en ernstige schade veroorzaakt. Ook plaatsen in de provincie Napels en Saleno werden aangeval len, waarbij groote schade ontstaan is. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door Itali- aansch-Duitsche jagers neergeschoten. Een ander toestel werd vernield door de artille rie van een konvooi. Aanval op Munchen. (D.N.B.) Gisternacht richtte zich de Britsche bomterreur tegen de bevolking van Munchen. Brisant- en brandbommen vernielden talrijke woonhuizen en troffen drie ziekenhuizen, ver scheidene kerken, scholen en een tehuis voor ouden van dagen. De Britsche bommenwerpers, welker gecon centreerde aanval op de stad door de Duitsche luchtverdediging verhinderd werd, lieten hun bommen, ten deele noodgedwongen, boven een aantal kleine plaatsen en plattelandsgemeenten vallen. Luchtaanval op Brussel. (D.N.B.) Vrij sterke formaties van het Britsch-Amerikaansche luchtwapen hebben in 72) DE „VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. De omgeving is prachtig. Er is een weel derige plantengroei. Alleen heerscht er een schier ondragelijke hitte. Niet minder dan in de woestijn. Jochem is er nog niet aan gewend.^ Hij vermoedt: zijn medeslaven ook niet. Hij heeft dezen dag althans heel wat hooren morren en er zelf dapper aan mee gedaan. De Turk heeft geen last van de hit te. Hij is niet alleen luchtig gekleed dat zijn de slaven ook; in Cairo hebben zij wat oude linnen vodden gekregen, om hun scha melheid te bedekken maar hij zit op zijn veranda in de schaduw van een grooten cy- presboom. Op zijn hoofd is een fez geplant. De Jood vertelt van zijn koop, naar dui delijk op te merken valt, want herhaaldelijk wijst hij naar de groep, die in de brandende zon op het voorplein ligt of neergehurkt is. Al vrij spoedig blijken zij het eens te zijn. De Turk staat moeizaam op en begeeft zich begeleid door den Jood, naar de karavaan. „Opstaan 1" brullen de opzichters. Jochem kent al verschillende woorden der vreemde taal. D i t woord is al heel bekend. Het is hun gedurende den tocht door de woestijn al honderden malen toegevoegd. Nu staan zij weer. Als de bevelhebber van een legertroep schrijdt de Turk de Jood Nadat de ondtrbrüKiinsf d<sr geëvacaesr- den vaak in ren 'j!'.~tnp.- Is geschied, wordt thans alles grda.-i - - ht materiele eri het geestelijke welzijn vla de«s mennschen te bevorderen. Kcte Berichten, (D.N.B.) 15" shwt KoiH-an. 41c Sater dag j.l, door Engelxch vmer'kaansche bommen werpers hc-vig' werd aangevallen, is Maandag ochtend opnieuw het doei geweest van vijande lijke formaties bommenwerpers. Naar de Paris Soir meldt, hebben talrijke vliegtuigen boven de stad gevlogen en een groot aantal brisant bommen uitgeworpen. Gezien de hevigheid van den aanval, moet weer op een groot aantal dooden gerekend worden. de ochtenduren van 7 September, de stad Brussel aangevallen. Zij wierpen talrijke bri sant- en brandbommen op de dichtbevolkte woonwijken der stad, zoodat de bevolking zware verliezen leed. Het aantal dooden en gewonden kan op het oogenblik nog niet over zien worden, aangezien het bergingswerk nog aan den gang is. Bij den aanval is ook een der bekendste kerkhoven der stad geteisterd. Rede van Churchill. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill te Cambridge in Massachusetts, waar hem door de Harvard-universiteit het eeredoctoraat werd verleend, een toespraak ge houden, waarin hij o.a. verklaarde, dat op den weg, dien Amerika en Engeland gemeenschap pelijk zijn opgegaan, geen stilhouden moge lijk is. Er is thans een faze bereikt, waarin geen pauze kan ontstaan. In de samenwerking tussohen den Britschen minister-president en den president der Ver. Staten, zoo zeide Churchill, wordt een groot e rol gespeeld door een commissie die recht streeks onder de leiding van Roosevelt en Churchill werkt. Churchill gaf als zijn meening te kennen, dat er sterkere, doeltreffender en fellere in richtingen ter wereld moeten worden gesticht, om den vrede te waarborgen en oorzaken van toekomstige oorlogen uit den weg te ruimen. Niemand kan beweren, dat de oorlog reeds zijn hoogtepunt bereikt heeft. Integendeel, de oorlog treedt voor de Britten en de Ameri kanen wellicht nu in zijn hefftigsie en kost baarste stadium. Wanneer wij vereenigd zijn, zeide Churchill, is niets onmogelijk. Wanneer wij van elkaar verwijderd zijn, zal alles mislukken. Amerikaansche communisten en het tweede front. De secr.-gen. der Amerikaansche commu nistische partij, Earl Browder, heeft op een vergadering verklaard, dat het uitstel van een tweede front in West-Europa teleurstel ling en critiek bij de Amerikaansche arbei ders heeft uitgelokt. Als het tweede front niet vóór het invallen van den winter wordt gevormd, moet een ernstige verslechtering in de betrekkingen tusschen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie verwacht worden. Het is slechts te wijten aan den on wil der Ver. Staten, aldus Browder, dat er nog geen tweede front in West-Europa is gevormd. De soldateske opvoeding der jeugd in Duitschland. Op den „Tag der Wehrertiichtigung" op 4 en 5 September heeft de Ftihrer een telegram doen toekomen aan den Jugendführer van het Duitsche rijk, Arthur Axmann, waarin o.a. gezegd wordt: Met den „Tag der Wehrer tiichtigung" op 4 en 5 September legt de Hit- ler-Jugend in alle gebieden van het rijk voor- het Duitsche volk getuigenis af van haar kun nen in de militaire vooropleiding. Voortaan wordt iederje opgroeiende jaarklasse in )de Wehrertüchtigungslager opgevoed door solda ten, die aan het front hun sporen verdiend hebben en voor het grootste deel zelf leider bij de Hitler-Jugend zijn geweest. Soldatesk denken en handelen op nationaal-socialistischen grondslag zijn het doel van deze opvoeding." Onderbrenging geëvacueerden in Duitschland. Het Hbld meldt In uitgebreide gebieden van het Duitsche platteland is de bevolking den laatsten tijd met de helft vermeerderd, doordat hier tal- looze geëvacueerden uit Hamburg, Berlijn en andere steden zijn ondergebracht. Hoe komen de geëvacueerden in de Duit sche dorpen en provinciesteden van 't Duit sche platteland den winter door? Van groot belang voor de onderbrenging der geëvacueerden in eigen verblijven is de verordening van den Rijkswoningcommissa- ris Dr 'Ley, waarin wordt bepaald, dat de woonruimte van ieder Duitsch gezin, welk ook, niet meer mag bedragen dan één ka mer van 10 vierk. meter méér dan het gezin personen telt. De overige- kamers komen ter beschikking van de gemeenschap, die ze in die streken, waar dit noodig is, ter beschik king stelt van hen, die door de bombarde menten hun woning verloren hebben. Men neemt aan, dat nog vóór/het intre den van den winter het meerendeel der ge- evacueerden over een eigen woning, zijn het ook vaak van slechts enkele kamers, zal be schikken. -L onafscheidelijk aan zijn zijde langs hen heen en monstert hen met een kouden blik. Even haalt hij de schouders op en maakt dan een minachtende opmerking. Hij vindt de slaven te oud. Maar de Jood antwoordt, dat alle waar naar zijn geld is. Waarop een goedkeurend gemompel volgt. Blijkbaar worden de onderhandelingen in een binnenvertrek van het landhuis voort gezet. Het tweetal verdwijnt althans. En na eenigen tijd keert de Jood met een glans van voldoening op het gelaat terug, de be wakers wenkend. En scherp fluitje weerklinkt: ijlings schie ten enkele mannen met harde gelaatstrek ken toe, de opzichters van de plantage. Lan ge zweepen hebben zij in de hand, die zij vervaarlijk laten knallen, om indruk te ma ken. De Jood kijkt niet meer naar de ver kochte waar om. Hij is uit Jochem's leven verdwenen. „De smeerlap heeft het bloedgeld te pak ken", sist hij tusschen de tanden. „Ons bloed wordt eenmaal gewroken", zegt de jonge Duitscher, die Jochems ver zuchting heeft gehoord. Gister voor het eerst hebben die twee en kele woorden met elkaar gewisseld, onbe- teekenende woorden. Jochem is en blijft ge reserveerd tegenover zijn landgenoot. Pre cies verklaren waarom kan hij niet. (Wordt vervolgd.) Jtoedsg asijö te Southport in Lancashire tien ciovjet-Rutiisshe gedelegeerden aange komen, die zuilen deelnemen aan het ya-k- vereenigingscongrc-s, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Dit is sedert 18 jaren de eerste maal, dat de Sovjets weer deelnemen aan een congres der Britsche vakverenigin gen. De Birmaansche havenstad Akyab is j.l. Zaterdag door verscheidene golven vijandelijke vliegtuigen aangevallen. Van de in totaal 50 vliegtuigen werden er drie door het vuur van de Japansche luchtverdediging neergeschoten. Een aantal bewoners der stad werd gedood, resp. gewond. Verscheidene huizen werden verwoest. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr Seyss- Inquart, reikt persoonlijk als een der eerste dragers de eerste gewonden-sport- onderscheidingsteekens in Nederland in het kader van groote sportdemonstra- ties der SS- en Pol. Sportgemeinschaft uit. SS Bildberichter- Fritz-Stapf-Pax m. VERLOVEN ZIJN UITGESTELD. Aangezien in Duitschland een nieuwe ver lofregeling in voorbereiding is, zijn alle ver loven der Nederlandsche arbeiders uitgesteld tot na 15 October a.s. Familieleden in ons land, die in de komen de dagen vader of zoon thuis verwachten, behoeven zich dus niet ongerust te maken, wanneer hun mannen wegblijven. UITSLUITEND MARGARINE OP DE BONNEN 40B BOTER EN RESERVE 2-55, 3-55 EN 4-55. De aandacht van het pu bliek wordt er nogmaals op gevestigd, dat op elk der bonnen 40-B boter en reserve 2-55, 3-55 en 4-55 uitsluitend 125 gram margarine, dus geen boter, verkrijgbaar is. VERGOEDING ONROERENDE GOE DEREN. Door de Duitsche weermacht is in vele gevallen ten behoeve van den aanleg van verdedigingswerken, beslag gelegd op onroerende goederen, zonder dat terzake een vergoeding op grond van verordening 144/40 wordt toegekend. Thans heeft de algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensie- schaden besloten, dat in bedoelde gevallen de geheele huur- of pachtwaarde als bezet- tingsschade wordt beschouwd. Vraag nooit te hooge prijzen. Wie schoenen of laarzen, die met bon in de winkels voor f 10 a f 15 per paar geprijsd staan, bij advertentie particulier en zonder bon voor het tienvoudige te koop aanbiedt, die kan er van op aan, dat hij de perken van het toe laatbare aanzienlijk overschrijdt, evenals de- geen, die een costuum yan bijv. f 50 normalen prijs, thans zonder punten voor f 250 meent te mogen verkoopen. Verscheidene van dergelijke gevallen kwa men aan de orde tijdens een zitting van den inspecteur voor de prijsbeheersching in Zuid- Holland en Zeeland. De delinquenten had den in plaatselijke dagbladen bij advertentie bepaalde artikelen te koop aangeboden tegen veel te hooge prijzen en zij hadden nog den zelfden dag van den inspecteur een oproeping ontvangen om, zoo mogelijk met medebrenging van het aangeboden voorwerp, ter zitting te verschijnen. Vloerkleeden, heeren- en dameskleeding, schoeisel, leeren tasschen enz. werden in deze zitting ter tafel gebrachten aan deskundige beschouwing onderworpen. Bleek de gevraagde prijs inderdaad ver boven den gangbaren en toelaatbaren prijs uit te gaan, dan volgde in de meeste dezer zaakjes verbeurd verklaring, terwijl bovendien een boete tot het bedrag van de prijsoverschrijding werd opgelegd. In geval 1. in de advertentie aangeboden goed reeds .3 verkocht en niet meer was te achterhalen, werd meestal een boete opgelegd ter grootte van den ontvangen abnormalen prijs plus een bedrag ter afschrikking tegen herhaling. Verduisteren: Van 511 September 1943: 's avonds van 20.15, 's morgens tot 7 uur. VEREEN. TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. Aan het verslag dezer vereen, over 1942 ont kenen wij Zoowel voor de Vereeniging als voor de van haar uitgaande Stichting „Vrederust" was het weer een jaar vol zorgen, al is er ook veel reden tot dank, Het aantal afdeelingen bleef gelijk, n.l. 67. Was het ledental aan het eind van het vori ge verslagjaar nog 3224, het liep in dit jaar verder met 95 terug en bedraagt nu 3129. Was het aantal spreekbeurten vorig jaar nog 5, thans daalde dit tot 3. Al geven we toe, dat de omstandigheden niet gunstig zijn voor het beleggen dezer openbare vergade ringen, toch zou het aantal in het belang van Vereen, en Stichting hooger behooren te zijn Niettegenstaande verschillende moeilijkhe den kon ook dit jaar de geestelijke verzor ging van patiënten en personeel regelmatig voortgang vinden. Het aantal kerkgangers tezamen overtreft het aantal, dat vroeger op de Stichting ter kerk kon komen. Het persoonlijk bezoek aan patiënten kon geregeld dóórgaan. Inzonderheid werden be zocht alle nieuwe patiënten, de zieken en zij die vertrokken; voorts werd ieder, die daar prijs op stelde of er voor in aanmerking kwam, geregeld bezocht. Dit jaar was het aantal sterfgevallen 61. De ontspanning van de patiënten kon na tuurlijk niet zóó geregeld worden als in nor male jaren. Toch werden dit jaar op ver schillende afdeelingen goedgeslaagde ont spanningsavonden gehouden, met declamatie, zang en muziek. Ook nu kon het Kerstfeest niet gemeenschappelijk worden gevierd, doch op alle afdeelingen heeft men zich beijverd om dit feest toch te doen slagen. De bibliotheek kon niet zijn wat zij an dere jaren was, aan uitbreiding was niet te denken. Toch bleef men van de aanwezige boeken een druk gebruik maken. De cursussen voor het verplegend perso neel konden geregeld worden gehouden. Wanneer we terugzien op het jaar, dat verliep, mogen we dankbaar zijn, dat God ons de gelegenheid bood tot arbeiden. Hem zij daarvoor de dank onzes harten gebracht. Daarnaast past een woord van dank aan hen, die in eenigerlei opzicht ons in ons werk hebben bijgestaan. Middelburg. ONDERLINGE ATLETIEKWED STRIJDEN „ACHILLES". Als slot van het athletiekseizoen hield de gymnastiek- en ath- letiekvereeniging „Achilles" op 30 Augustus en 6 September haar onderlinge wedstrijden. De wedstrijden bestonden uit vijfkampen voor dames, heeren, meisjes en jongens. Bevredi gende resultaten zijn verkregen. Verschillende clubkampioenschappen werden verbeterd. De totale uitslag is als volgt: 100 m. heeren: 1. J. C. Bal, 13 sec.; 2. C. Hulstaert, 13.3 sec. Verspringen: 1. J. C. Bal, 5.49 m.2. C. Hulstaert, 4.69 m. Hoogsprin gen: 1. J. C. Bal, 1:58 m.2. C. Hulstaert, 1.48 m. Kogelstooten1. J. C. Bal, 8.85 m. 2. C. Hulstaert, 7.92 m. Discuswerpen: 1. J. C. Bal, 26.80 m.2. C. Hulstaert, 26.65 m. Hinkstapsprong1. J. C. Bal, 11.82 m.2. C. Hulstaert, 10.20 m. Dames100 m.1. Jac. v. d. Driest, 13.9 sec.; 2. S. Petiet, 14.1 sec.; 3. N. Roth, 14.9 sec. Verspringen: 1. Joh. v. d. Driest, 4.13 m.2. S. Petiet, 3.83 m.3. T. de Jong, 3.67 m. Hoogspringen: 1. N. Roth, 1.28 m. 3. Joh. v. d. Driest, 1.28 m.3. T. de Jong, 1.19 m. Kogelstooten: 1. S. Petiet, 8.13 m. 2. N. Roth, 7.67 m.3. Joh. v. d. Driest, 7.44 m. Discuswerpen: 1. C. Gillissen, 23.01 m. 2. Joh. v'. d. Driest, 22.32 m., 3. S. Petiet, 18.75 m. Héerenjuniores100 m.1. E. Wieme, 12.8' sec.2. H. Heeren, 13 sec.3. J. Nieuwen- burg, 13.8 sec. Verspringen1. R. Heijstek, 5.14 m.2. E. Wieme, 4.76 m.3. H. Heeren, 4.65 m. Hoogspringen1. J. Nieuwenburg, 1.38 m.-; 2. E. Wieme, 1.38 m.3. R. Heij stek, 1.33 m. Kogelstooten1. R. Heijstek, 10.13 m.2. E. Wieme, 10.04 m.3. M. Nij- sen 8.69 m. Discuswerpen: 1. J. Nieuwen burg, 28.46 m.2. R. Heijstek, 28.44 m.3. E. Wieme, 27.92 m. Damesjuniores: 80 m.1. Jac. v. d. Driest, 12.6 sec.2. A. Kooman, 13.4 sec.3. C. Pril, 13 sec. Verspringen: 1. Jac. v. d. Driest, 3.87 m.2. C. Pril, 3.52 m.3. A. Kooman, 3.51 m. Hoogspringen: l.*C. Joosse, 1.13 m.2. C. Pril, 1.13 m.3. Jac. v. d. Driest, 1.12 m. Kogelstooten: 1. C. Pril, 7.30 m.2. A. Koo man, 7.06 m.3. Jac. v. d. Driest, 6.78 m. Balwerpen: 1. C. Joosse, 20.90 m.2. Jac. v. d. Driest, 18:71 m.3. A. Kooman, 18.70 m. Totaal uitslag vijfkamp: Heeren: 1. J. C. Bal, 2620 p.2. C. Hulstaert, 2062 p.Dames 1. Joh. v. d. Driest, 1242 p.2. S. Petiet, 1065 p.; 3. N. Roth, 989 p.; 4. C. Gillissen, 838 p.5. T. de Jong, 827 p.6. ~C. v. d. Voorde, 645 p.; Heeren Juniores: 1. E. Wie me, 1931 p.; 2. R. Heijstek, 1811 p.; 3. J. Nieuwenburg, 1592 p.; 4. M. Nijsen, 1514 p.; 5. L Strooband, 1081 p.; Dames Juniores: 1. Jac. v. d. Driest, 1064 p.2. C. Pril, 868 p. 3. A. Kooman, 867 p.4. C. Joosse, 828 p. Wisselbeker: Mej. v. d. Driest. Voor de vaardigheidsproeven Athletiek van het Ned. Gymn. Verbond slaagden van de Gymn.- en Athletiekvereen. „Achilles" te Middelburg: Heeren: le graad, J. C. Bal, le maal (5 x) 2e graad, C. Hulstaert, le maal (2 x). Dames: le graad, S. Petiet, le maal (4 x) Joh. v. d. Dries, le maal (2 x)2e graad, N. Roth, 2e maal (4 x)T. de Jong, 2e maal, (3 x)C. Gillissen, le maal (3 x). Heeren Jun.E. Wieme, 3e maal; L. Stroo band, 3e maal; J. Nieuwenburg, 2e maal; R. Heijstek, le maal; M. Nijssen, le maal; H. Heeren, le maal. Dames Jun.: Jac. v. d. Dries, 2e maal; G. Joosse, 2e maal; A. Kooman, le maal met zwemproef; C. Pril, le maal. De laatste paar jaar verkocht de foto- handel Henning alhier een 2000-tal mapjes, bevattende foto's van monumentale gebouwen, welke thans verwoest zijn. Een deel van de opbrengst van deze mapjes, t.w. f 500, stortte genoemde fotohandel dezer dagen in de ge meentekas, als bijdrage in de kosten van het wederinrichten van het stadhuis. J. de V. kreeg een proces-verbaal, om dat hij op het bouwland van E. V. liep. Vlissingen. Wederom is een tweetal rijwielen ont vreemd. Het eene rijwiel, dat voor een winkel in de Walstraat was geplaatst, is later tus schen Keersluis en Kanaaldijk teruggevonden. De banden waren er echter afgehaald. Het tweede rijwiel werd Zondagmorgen om half zes door een verpleegster voor de woning van een zieke, dien zij moest gaan helpen, ge plaatst. Toen zij vertrok was het rijwiel ver dwenen. Een ingezetene vermiste een horloge. De politie werd in den arm genomen om dit op te sporen. Vermoedelijk zou het horloge in den trein zijn verloren. Het toeval wilde, dat de politiebeambte die deze aangifte had opge nomen, voor een andere zaak een meisje van 16 jaar een verhoor moest afnemen. Tot zijn I groote verwondering ontdekte hij dat het WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1943. Het is duidelijk, wat de werken van het vleesch zijn: hoererij, onreinheid, losbandig heid, afgoderij, tooverij, veeten, twist, af gunst, uitbarstingen van toorn, zelfzucht, tweedracht, sektegeest, nijd, dronkenschap, brasserijen en dergelijkewie dergelijke dingen bedrijven, zullen het Koninkrijk Gods niet beërven. Gal. 51921. Zon op 7.02, onder 20.13. Maan op 16.21, onder 0.04. V. m, 14 Sept. L. kw. 21 Sept. God telt de tijden op Zijn wijze; en Hij laat uitkomst komen altijd, in dezen tijd en aan het einde der tijden als het Hem behaagt. En nu moeten wij, kleine menschen, niet aan het rekenen gaanwij moeten niet po gen, de balans voor de toekomst op te ma ken. We kunnen alleen maar, als we geloo- ven, rustig zijn. En alleen wanneer we door geloof Gods beloften vast houden, zijn we sterk, sterk ook tegen de verleiding van allerlei vorm van ongeloof. Christus komt zéker. Prof. Dr J. WATERINK. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Zanderveen-Eppenhuizen (toez.), F. J. Dun, cand. te Amstelveen; de ben. tot synodaal jeugdpred. in algem. dienst F. M. Kooyman te Bussum. Bedankt voor Hilversum, J. D. v. Hof te Delfshaven. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Hui- zum (Fr.), J, van Bruggen te Wormerveer; te Naaldwijk, F. E. Hoekstra te Velsen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Zwijndreeht, E. du Marchie van Voorthuijsen te Driebergen. GEREF. GEM. Bedankt voor Terneu- zen, Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. OTJD-GEREF. GEM. Bedankt voor Enk huizen, Joh. v. d. Poel te Gissendam. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Dr C, Riemers nam Zondag wegens vertrek naar Amsterdam afscheid van de Ev. Luth. Gem. te 's-Gravenhage. Tekst 1 Petr. 2: 4 en 5. Ds J. C. J. Dijkstra, overgeko men van Meppel, werd Zondag als predikant der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam bevestigd door ds H. W. Waardenburg. Bevestigings tekst 1 Kon. 1830b. Intreetekst 1 Kon. 1836. Zondag werd cand. J. J. Brijker als predi kant der Ned. Herv. Gem. te Ouwerkerk (Z.) bevestigd door Ds v. id. Poel te Zierikzee. Be vestigingstekst Efeze 317. Intreetekst 2 Cor. 138. Zondag is Dr T. C. de Vries in de Ned. Herv. Gem. te Oostzaan bevestigd door Ds Met van Zaandam. Bevestigingstekst Openb. 19:10. Intreetekst Openb. 21:22. Zondag werd te Ijlst in de Geref. Kerk cand. J. F. H. v. d. Bom bevestigd door Ds G. van Doornik te Oosthem. Bevestigingstekst 2 Cor. 2: 1417. Intreetekst Joh. 7: 3739. PROF. G. WISSE. Gisteravond heeft Prof. G. Wisse zijn 45-jarig ambtsjubileum herdacht in Amsterdam, waar hij tal van jaren heeft gearbeid voor hfj in Middelburg kwam. Het ruime kerkgebouw was boven en beneden stampvol. Prof. Wisse sprak over Handel. 22: 26a. Na den dienst werd hem toegezongen Ps. 119 6. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Gistermorgen is in de Oosterkerk te Utrecht de Gen. Synode der Geref. Kerken opnieuw aangevangen. De voorzitter, Prof. Dr G. C. Berkouwer van Amsterdam sprak een kort openingswoord, waarin hij allen welkom heette. Ds J. H. Lammertsma van Appingedam rap porteerde uitvoerig over een bezwaarschrift van den heer P. v. Wageningen van Dokkum, in betrekking tot het zich onttrekken aan de gemeenschap der kerken door hen, die hiermede voorkomen, dat zij daardoor voorwerp worden van kerkelijke tucht. Na bespreking werden de voorgestelde con clusies aangenomen minus de 4e conclusie. Hierna ging de Synode in comité-generaal. Nadat hedenmorgen eveneens een uur in co mité vergadèrd was, werd de zitting om 10 uur openbaar, ter behandeling van het rapport inzake de leergeschillen (commissie I). OPLEIDING VOOR AKTE TUIN BOUW L. O. In onze provincie waar de Tuinbouw een zoo belangrijke bron van wel vaart vormt, is het onderwijs in dit vak aan de jeugd van groote beteekenis. Het aantal bevoegde leerkrachten is echter te gering. Nu thans weer een opleidingscursus voor onderwijzers zal beginnen, wekken wij voor al de onderwijzers van de dagscholen op te trachten deze acte te behalen, waarmee ze het welvaartspeil in hun omegeving kunnen helpen verbeteren. meisje een polshorloge droeg, dat geheel vol deed aan het signalement van het vermiste. Uit het verder onderzoek bleek, dat het meisje het horloge had gekregen van haar moeder, die het gevonden had, zonder daarvan bij de politie aangifte te doen. Het horloge is weer aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven. (P.Z.C.) Goes. Zaterdag werd alhier de gewestelijke vergadering van de Ned. Zondagsschoolver- een. gehouden. Ds G. W. Korevaar verwel komde allen en sprak zijn dankbaarheid er over uit, dat het Zondagsschoolwerk weer een jaar mocht doorgaan. De arbeid ge schiedt in eenvoud en stilte, maar telkens blijkt, dat God er Zijn zegen op geeft. De voorzitter, Ds Hulsbergen te Hoede- kenskerke, wees daarna in zijn openings woord op het groote belang van het Zon dagsschoolwerk. De alg. secretaris der vereen., dhr Var, Schouwenberg van Amsterdam, deelde mee, dat het ledental, dat eens een hoogtepunt Van 4200 bereikte, en daarna daalde tot 3500, weer steeg tot 4400. Er zijn 300 aangesloten scholen, maar met een duizendtal is er con tact. Spr. drong er op aan, bij de jaarlij k- sche contributie een paar kwartjes extra te voegen. Spr. adviseerde te komen tot regio nale of provinciale afdeelingen, met een eigen bestuur, welke weer het hoofdbestuur kie zen. Er werd nog eenige discussie gevoerd over de Westhil-methode en de Westhilliedjes. De voorzitter achtte de methode van min der belang, als Jezus Christus maar in het middelpunt staat. Ds Korevaar beval met de kleintjes het instudeeren van de Westhil liedjes aan. Dhr Rooze wees op het gevaar, iets nieuws te gaan zoeken, alleen om het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1