ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1943 - 5fz Jesirgang, No. 277 - VOOR DEN ZONDAG FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER KERK EN SCHOOL CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE DISTRIBUTIE DES GEESTES. en de toebrenging des Gees- tes van Jezus Christus. Filip. 1-: 19. Er is een Goddelijke distributie van gena degaven ten behoeve van de Kerk van Chris tus. Die Kerk wordt, als het strijdleger van haar verhoogden Koning, van al het noodige voorzien. Het zal haar nimmer aan iets ont breken. En elke krijgsknecht van Jezus Christus kan er gerust op zijn, dat er èn aan zijn voeding, èn aan zijn uitrusting niets zal mankeeren. Deze verzorging van het leger des Heeren is nu bijzonder toevertrouwd aan den Heili gen Geest, Die in onzen tekst immers ge naamd wordt: de Geest van Jezus Christus. Hij distribueert uit de schatkamer en uit de wapenkamer des Konings. Hij zorgt, dat het noodige er is, en dat het komt waar het we zen moet. Nu kan men ook voor de soldaten van aardsche koninkrijken zorgen en hen van het noodige voorzien. Eten en drinken, kleeding en wapenen zijn voor een leger onmisbaar. Al zouden de soldaten nóg zoo met helden moed bezield zijn, ze zijn tot machteloos heid gedoemd, als ze niet verzorgd worden met al wat ze noodig hebben. Maar zelfs de beste voorziening is niet in staat aan de soldaten moed en kracht in te storten, hen weerbaar te maken in den vol len zin, htn geduldig en standvastig te ma ken in tegenspoed, en hen, bij nederlagen, voor wanhoop te bewaren. Maar dat kan de Heilige Geest wèl. Hij heerscht over de vijanden. Hij heerscht ook in de harten der geloovigen om hun weer kracht fen veerkracht te schenken en hen te maken tot overwinnaars in den strijd. Dit alles ligt in de uitdrukkingtoebren ging des Geestes van Jezus Christus, waar van Paulus hier spreekt. Toebrenging het wil hier niet alleen zeggen, dat het door den Heiligen Geest ge bracht wordt, waar het moet zijn, maar óók dat, krachtens getroffen voorziening, alles er is wat uitgedeeld moet worden. In Christus zijn er veel rijkdommen voor Zijn gemeente en voor ieder van Zijn geloo vigen: genade en kracht, wijsheid en licht, troost en hulp, lijdzaamheid en standvastig heid, moed en bezieling, trouw en volharding. De Heilige Geest distribueert dit alles, deelt het uit met wijsheid en naar gebleken behoefte. De Geest van Jezus Christus neemt het uit het Zijne, deelt mee en brengt toe. - Waarom gelooven we zoo weinig, dat die vaste regel des Geestesdistributie nog geldt Paulus kreeg al het noodige zelfs in de gevangenis. Muren en poorten en sloten kunnen den Geest niet tegenhouden. Ook geketende handen kunnen het rantsoen des Geestes aannemen. Waarom stellen we ons vaak aan als ar men en machteloozen? Waarom wanhopen we aan onze verzorging en bewapening? Waarom zien we uitsluitend op onzen zwak ken moed en onze kleine krachten? Alsof de Geest de gaven niet brengt waar ze noodig zijn 1 Heere, leer het ons vaster gelooven: Al wat u ontbreekt, Schenk Ik, zoo gij 't smeekt, Mild en overvloedig. Kruiningen. J. KOOLSTRA. ZWARE AFWEERSTRIJD BIJ CHAR- KOV EN OREL. - DUITSCH AFWEER- SUCCES BIJ DE MIOES. - BOMBAR DEMENTEN IN ITALIË. - KONING BORIS ERNSTIG ZIEK. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Bij de gevechten aan het Mioesfront hebben Duitsche troepen opnieuw een af- weersucces behaald. Een sterke Duitsche gevechtsgroep viel den aanvallenden vijand in de flank aan en wierp hem met zware verliezen terug, maakte gevangenen en be haalde buit. Bij I s j o e m werden in ver schillende sectoren van het front aanvallen DE „VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 65) q Van bidden praten ze danBeware, hij heeft in geen maanden gebeden, weet nau welijks meer wat dat is. En waarom zou hij bidden? Om een hersenschim? Zou iemand soms denken, dat je ooit vrij komt uit deze hel? Nou ja, Cornelisz. is het een keer ge lukt, maar dat is ook meer geluk dan wijs heid. Eigenlijk is het het beste, over boord te springen, dan ben je uit je ellende en lij den. Tenminstedat gelooft hij, maar heb je zekerheid? „Als je niet in de hel wilt komen, zul je een toontje lager moeten zin gen". heeft die Hollander onlangs gezegd. Wat wéét die er eigenlijk van? Die kletst ook een van buiten geleerd lesje na. En toch zou Jochem niet in zee willen springen. En dat niet alleen, omdat hij mogelijk later nog een kans krijgt, om te ontsnappen.... **et scherpe oog van den Vlaardinger tuurt in de verte. „Tunis 1" zegt hij kort. Voor hém zegt dat woordje alles. Voor de anderen alleen een bang voorgevoel van een toekomstig, ellendig lot. Cornelisz. weet er van mee te praten. Die heeft er een boekje over opengedaan. „God zij ons genadig", merkt hij op. „Mis schien zie ik vrouw en kinderen nooit weer". "Heb,je kinderen?" vraagt Jochem. „Tien is het antwoord. „Drie jongens varen op zee en één is er in de Indiën. Dan staart Cornelisz. als wezenloos voor zich heen. der bolsjewisten afgeslagen en vijandelijke bressen in een tegenaanval teniet gedaan. In het gebied rondom C h a r k o w vie len de bolsjewisten na voorbereiding door de artillerie met tanks en slagvliegtuigen ten Z. en W. van de stad aan. In succesrijke af- weergevechten werden de aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, die hierbij meer dan 100 tanks verloor. In het gebied ten Z.W, en W. van Orel gin gen de bolsjewisten gisteren tot den ver wachten aanval over. Ondanks het onge woon sterke optreden van de luchtmacht slaagden zij er niet in de beraamde door braak te verkrijgen. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Tij dens de gisteren overdag gevoerde gevechten verloren de bolsjewisten in totaal 218 tanks. Inhethooge Noorden sloegen Duit sche jagers en jachtkruisers luchtaanvallen van den vijand op een Duitsch konvooi af en vernietigden zonder eigen verliezen 26 van de 50 aanvallende bolsjewistische vlieg tuigen. Hierbij hebben zich de formaties van de luchtmacht onder bevel van generaal-ma- joor Roth bij de beveiliging van den aan voer over zee naar het front aan de Noor delijke IJszee opnieuw onderscheiden. In de Finsche Golf schoten kleine vaartui gen der marine, die sedert maanden voor den beveiligings- en bewakingsdienst ge bruikt worden, van een formatie aanvallen de bolsjewistische bommenwerpers 3 vlieg tuigen neer. Door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen werden vijandelijke transportschepen, lan dingsbooten en ravitailleeringsopslagplaat- sen aan de Oostkust van Sicilië met goede uitwerking gebombardeerd. InZuid-Italië schoten strijdkrach ten van de Duitsche luchtverdediging giste ren 6 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij de zware gevechten in het gebied rond om C h a r k o w heeft de SS-pantsergrena- dierdivisie „Das Reich" in den aanval zoo wel als bij den afweer zich bijzonderen roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke tanks stuk. Evenzoo heeft in de gevechten van Isjoem de 236ste afdeeling stormgeschut zich bij zonder onderscheiden. Het Italiaansche opperbevel meldt Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben tal rijke bommen laten vallen op de haven Ca tania, waarbij een vrachtschip van mid delbare tonnage midscheeps werd getroffen. Langs de kust van Sicilië heeft één van onze duikbooten twee vijandelijke mo- tortorpedobooten met torpedo's getroffen. De stad Tarente en plaatsen in de provincie N a p e 1 s zijn aangevallen door formaties vliegtuigen. Men is bezig het aan tal slachtoffers en de aangerichte schade vast te stellen. Tijdens deze luchtaanvallen zijn 9 vijandelijke vliegtuigen door Italiaan sche en Duitsche jagers en door batterijen luchtdoelgeschut neergehaald. Twee andere machines werden vernietigd in de Thyr- rheensche Zee door een van onze corvetten. Engelsche garanties aan Spanje. Het Spaansche viee-secretariaat voor Volks opvoeding heeft de volgende verklaring uit gegeven „Volgens berichten uit officieele kringen zijn de tussehen den Engelschen ambassadeur en den staatsehef in La Coruna gevoerde be sprekingen gedragen geweest door een harte- lijken toon. Twee interessante feiten kunnen als resultaat van het bezoek in het licht ge steld worden 1. De door Groot-Brittannië gegeven garan ties voor de onafhankelijkheid en de integri teit van het Spaansche territoriale gebied, der Spaansche koloniën en van het Spaansche protectoraat 2. Het volstrekte ontbreken van bedreigin gen of vooringenomenheden en ontoegeeflijk heid, die de vrijheid van handelen der regee ring zouden kunnen benadeelen, en waarover de pers van eenige landen voorbarige en ten- dentieuse berichten gepubliceerd heeft. De vertegenwoordiger van Groot-Brittannië en generalissimus Franco herhaalden wederkeerig hun voornemen om de vriendschap tussehen de beide landen mogelijk te maken en de betrek kingen te intensifieeren. „Opstaan De Mooren klappen met hun zweepen en dwingen de Hollanders uit hun luie houding omhoog te komen. Plompe, eentonige, witte gebouwen rijzen als het ware uit zee op. Uit een slank to rentje klinkt een soort klokje of belletje. De geloovigen worden ten gebede opgeroepen. Maar de Mooren aan boord hebben daar thans geen tijd voor. Ze hebben genoeg te doen met hun levende prooi, waaraan een aardige duit te verdienen is. Aangegaapt door velen worden de tiental len gevangenen weggevoerd van de schepen. Hoofdstuk XII. Meedoogenloos bestraalt de Noord-Afri- kaansche zon, die in haar zenith staat, zijn naakte body. Je kunt wonderlijke opwellingen hebben, zelfs in de meest hachelijke omstandigheden van je leven: Jochem heeft gedacht, dat Je zus, toen Hij aan het kruis hing, hetzelfde moet hebben gevoeld, als hij, alleen veel en veel erger, want Hij was ook vastgenageld. En Jezus hing aan de schandpaal, terwijl hij aan een paal staat gebonden. Overigens is het verschil niet groot. Hij is ook naakt. Een schamele doek bedekt zijn middel. En die heeft hij dan nog van Cornelisz. gekre gen, welke deze heeft weten te bemachtigen. Een oud, tot op den draad versleten hemd heeft de Vlaardinger gescheurd. De meeste gevangenen staan er. bij, zooals zij uit den moederschoot zijn voortgekomen. (Wordt vervolgd.) Koniqg Boris riek. (SPT). „Ziine MsjestU-; de koning is se dert drie dager resds e;nstig zich. De ge neeskundige behandeling is aan de beste specialisten toevertrouwd". Dit is de tekst van een officieel f.ommuniqué; dat Donder dagavond te 22.45 tut te Sofia uitgegeven, veel opschudding heeft verwekt onder het publiek. Vanzelfsprekend heeft het bericht van 's konings ziekte de Bulgaren overrompeld, vooral omdat de 49-jarige monarch tot dus ver steeds goed gezond is geweest. Uit een later gepubliceerd communiqué blijkt, dat koning Boris aan een angina pec toris lijdt en de toestand van den zieke nog zeer zorgwekkend is. De kerken zijn vol geloovigen, di. bidden voor het herstel van den koning. Donder dagavond is de ministerraad bijeengekomen, die bijna drie uur heeft vergaderd. Minister-president Filoff heeft Vrijdag ochtend alle voormalige minister-presiden ten vpor een bespreking ontvangen. Vrijdag 16 uur is het volgende commu niqué uitgegeven „Eenige dagen geleden is Z. M. de koning plotseling ziek geworden. Zijn ziekte was van den aanvang af zeer ernstig. Er deden zich ook verschillende schommelingen voor in den toestand van den doorluchten patiënt De ziekte was bijtijds en met zekerheid door het consult der dokters herkend. Een ver betering in den toestand des konings, die heden is ingetreden, geeft aanleiding tot de hoop, dat, wanneer zich geen verdere com plicaties voordoen, het gevaar voor 't oogen- blik als geweken kan worden beschouwd". Finsche pers over vredesgeruchten. Uit Helsinki meldt D.N.B.: Inzake de ge ruchten over een zoogenaamde vredesvoelhoo- ren, uitgestoken door den voorzitter van den Centralen Bond voor Finsche Vakvereenigingen Vuori te Stockholm, publiceert de Finsche pers de volgende verklaring: De besprekingen tussehen den voorzitter van de Finsche vakvereenigingen, Vuori en den se cretaris van den Engelschen Bond van trans portarbeider Deakin die tijdens de afgeloopen dagen in Stockholm zijn gevoerV In aanlei ding geweest tot een politieke tinnegieterij in Engeland. Eerst wist de Dail Mail te verkla ren, dat Vuori met toestemming der Finsche regeering aan Deakin de Finsche vredesvoor waarden zou hebben medegedeeld en om den steun van Engeland bij het verwezenlijken van den vrede zou hebben verzocht. Voorts be weerde het blad, dat het Engelsche gezant schap te Stockholm deze berichten aan zijn regeering te Londen had overgebracht. Daar van Finsche zijde werd opgemerkt, dat Vuori niet met een politieke missie te Stockholm was belast en dus ook geen volmachten had voor vredesaangelegenheden, ontkende men van Britsche zijde categorisch het aandeel van het Engelsche gezantschap in deze kwestie en gaf men de verzekering, dat Deakin niet gevol machtigd was om over de Finsche vredes- kwestie te spreken, daar een dergelijk onder houd van officieele Engelsche zijde als onge past werd beschouwd. Vervolgens gaf het Reu- terbureau aan Deakin het woord, die zich als volgt uitliet: „Ik begriijp niet wat voor on behoorlijks ligt in het feit, dat een vertegen woordiger van de Engelsche vakvereenigingen zich op de hoogte stelt van de meeningen der I' insche vakvereenigingsleiders. Deakin heeft, zoo wordt in het Reuterbericht verder medege deeld, 'Vuori als voorzitter van de Finsche vakvereenigingen en niet als vertegenwoordiger der Finsche regeering ontmoet. Korte Berichten. Tijdens de jongste vijandelijke lucht aanvallen op de omgeving van Napels werd, naar de Tribuna meldt, niet alleen de histo rische stad Pompeï, doch ook 't opgravings- gebied van de eeuwen lang bedolven stad getroffen. Door een bom werden een buiten muur van 't museum en de tempel' van Ve nus vernield. De Engelsch-Amerikaansche luchtmacht heeft Dinsdag j.l. opnieuw de Parijsche om geving gebombardeerd. Onder de burgerbevol king vallen slachtoffers te betreuren. Wonin gen werden vernietigd. (A.N.P.) Naar de bladen uit Vichy mel den, hebben de Fransche autoriteiten beslo- 1 aan personen beneden de achttien jaar hf-t bezoek aan de bioscoop te verbieden. Voor Lc-n zullen evenwel speciale voorstellingen worden gearrangeerd. Naar S.P.T. uit Quebec verneemt, zijn de aangekondigde -redevoeringen .van Winston Churchill voor Zaterdag en Zondag afgezegd. (D.N.B.) Het secretariaat-generaal van het Fransche staatshoofd deelt mede: „Maar schalk Pétain en generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt hebben op 27 Augustus een samen komst gehad in de omgeving van Vichy. In tegenwoordigheid van den chef der regeering hebben zq zich in den geest van volkomen overeenstemming over verschillende kwesties onderhouden." (D.N.B.) Naar officieel wordt bekend gemaakt, is het den prefecten en ambtenaren van het binnenlandsche bestuur in Italië voor taan verboden, lid te zijn van eenige politieke vereeniging of partij. Hetzelfde geldt voor le den van de Italiaansche politie en van de brandweer. Uitvaart Mr H. Reydon. 's GRAVENHAGE. Met stijlvolle plechtig heid is gisteren het stoffelijk hulsel van mr H. Reydon, secretaris-generaal van Volksvoorlich ting en Kunsten, id'ie op 9 Februari 1943 door een sluipmoordenaar onherstelbaar werd ge troffen, naar zijn laatste rustplaats uitgeleid. In den namiddag van Donderdag was ten de- partemente aan de Prinsessegracht een défilé gehouden voor de ambtenaren en voor belang stellenden uit de N.S.B. in een der zalen, als rouwkamer ingericht, waar de baar was opge steld. Gisterochtend te 9 uur ving de afscheids- plechtigheid in genoemde departementszaal aan, waarbij, met ir Mussert, o.m. aanwezig waren de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, de commissarissen-generaal Rauter en Ritterbusch, de secretarissen-generaal van en kele departementen, vele faooge functionarissen van staat en beweging. Jhr mr S. M. S. de Ranitz, waarnemend se cretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting, hield een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat mr Reydon een trouwe, stille strijder was, die gekenmerkt werd door bescheidenheid en bekwaamheid. Ir Mussert sprak hierna ongeveer als volgt Het oogenblik om afscheid te nemen van mr Reydon is thans gekomen. Lang hebben we ge hoopt hem te kunnen behouden, doch dit heeft niet mogen zijn. Reydon is gevallen als een martelaar, die eerst het leed moest ondergaan, dat zijn vrouw bij denzeltaen aanslag, op 9 Februari, werd gedood en die daarna al die maanden zelf smartelijk heeft moeten lijden. Het grootste beginsel, dat Reydon in practijk heeft ge bracht, was, dat hij niet alleen in het groote trouw was, doch ook in het kleine. Hij gaf zich, zonder eigen persoonlijkheid geweld aan te doen, geheel. In de eerste jaren verrichtte hij voor de beweging de allereenvoudigste werkzaamheden en laatstelijk was hij hoofd van het departement, doch Reydon was pre cies dezelfde gebleven. Hij was de onverge telijke stille werker, die zichzelf op den ach tergrond stelde, om de volksgemeenschap te kunnen dienen, waarvoor hij met hartstochte lijke overtuiging werkte. Zijn liefde voor volk en vaderland over- heerschte en daarvoor gaf hij zich zonder voor behoud. Zoo was hij een lichtend voorbeeld voor allen, in het bijzonder voor de jeugd1. Reydon zoo eindigde spreker gij hebt het grootste offer gebracht, dat een mensch voor zijn vaderland kan brengen. Uit uw trouw zullen wij de kracht putten om, met Gods hulp, verder te gaan. Tenslotte dankte Mussert den Rijkscommissa ris voor diens aanwezigheid en voor diens blijk van medeleven. Na het spelen van treurmuziek schreed de rouwstoet plechtig naar het staatsspoorstation vanwaar het stoffelijk overschot fler trein naar Lunteren werd overgebracht. Op het kerkhof te Lunteren heeft de boeren-' leider E. J. Roskam nog een afscheidswoord gesproken, waarna de vader van den overle dene namens de familie voor de vele bewijzen van deelneming dank heeft gebracht. PASSEN VOOR NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Van officieele zijde wordt medegedeeld, in aanvulling op het bericht van 9 Aug. j.l., dat Nederlandsche burgers, die verblijf houden in de bezette ge bieden van België of Frankrijk, zich voor het verlengen van passen of verkrijging van nieuwe passen kunnen wenden tot de bevoeg de Ned. „Betreuungsstelle" in Brussel, Parijs en Marseille. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 t/m 21 Aug. zijn in ons land o.m. aangegeven874 gevallen van diphthe- rie, 437 van roodvonk, 218 vafi dysenterie en 129 van. kinderverlamming. Arbeiders, die werkzaam zijn voor den ge meentelijken productieslag in Rotterdam, werden uitgeleend aan de boeren in den om trek, om behulpzaam te zijn bij het dorschen Het op een zeildoek uitgespreide koolzaad werd met knuppels gedorscht, zooals dit ook voor 100 jaar geschiedde. CNF-Hof-Pax m Verduisteren: Van 22—28 Aug. 1943 's avonds van 20.45 u.'s morg. tot 6.30 u. UIT DE PROVINCIE GROOTE SMOKKEL VAN ZEELAND NAAR ROTTERDAM ONTDEKT. Door het aanhouden van een melkauto, afkomstig uit Poortvliet, is de politie te Zeven bergen een omvangrijken smokkel in koolzaad olie en andere producten op het spoor geko- men. Er kwam aan het licht, dat een smokke laarsbende, gebruikmakend1 van den vrachtwa gen van een melkrijder uit Poortvliet, reeds geruimen tijd smokkelwaar van Zeeland naar Rotterdam transporteerde. In de melkbussen, die natuurlijk een welkome camouflage boden, zat van alles.... behalve melk. Hoofdzakelijk smokkelden de heeren uit koolzaad geperste olie. Zij namen en passant echter ook andere vrachtjes mee. Zoo bevatten verscheidene bus sen bruine boonen, terwijl in Bergen op Zoom tevens nog shag geladen werd. Te Poortvliet vond men spoedig een electrische persinstalla tie en via dit aanknoopingspunt voerde het spoor naar de boeren die het koolzaad gele verd' hadden. De politie te Zevenbergen is er in geslaagd zes personen, afkomstig uit Zee land en Rotterdam, te arresteeren, w.o. de opdrachtgever, die in een café in de Maasstad de partijen placht op te wachten. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In de maand Juli 1943 kwamen er in Zeeland de volgende gevallen van besmettelijke vee ziekten voor: rotkreupel der schapen 115 op één bedrijf in N.- en St. Joosland; mond- en klauwzeer op 19 boerderijen, n.l. 6 in Nisse, 5 in Oudelande, 3 in Poortvliet, 2 in Baarland en 1 in Clinge, Ovezande en Vogelwaarde. Middelburg. Een zekere Z. deed aangifte bij de poli tie, dat zijn rijwiel was gestolen. IJij had het voor een boekwinkel neergezet en op slot ge daan, maar enkele minuten later was het ver dwenen. Vlissingen. De politie maakte proces-verbaal op tegen een melkslijter in de Winkelmanstraat wegens het doen van valsche aangifte. Hij had aan de politie medegedeeld, dat uit een kast in zijn gedeeltelijk vernield pand een kistje was gestolen, inhoudende f 400 aan geld en 150 boterbonnen, welk verhaal ge heel verzonnen bleek te zijn. Goes. Wegens onvoldoende verduistering van hun woning kregen M. P. v. d. S. en W. F. den H. een proces-verbaal en C. P. en C. D. een politioneels waarschuwing. Proces-ver baal werd opgemaakt tegen C. M. wegens het doorrijden met zijn motorrijtuig bij een stop bord en tegen W. K., die geen persoonsbewijs kon toonen. H. S. kreeg een politioneels waarschuwing wegens het niet tijdig verande ring van richting aangeven. Donderdagmiddag is het rijwiel yan dhr A. C., dat geplaatst was in de brandgang naast zijn woning in de Korte Kerkstraat verdwenen. ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1943. Dat door de wet niemand voor God ge rechtvaardigd wordt, is duidelijk; immers de rechtvaardige zal uit geloof leven. Gal. 3:11. Zon op 6.44, onder 20.38. Maan op 4.01, onder 1945. (Zondag resp. 6.45, 20.35, 5.02 en 20.13.) N. maan 30 Aug. Ie kw. 7 Sept. ZONDAG 29 AUGUSTUS 1943. Dan zult gij recht naar 't outer treden En off'ren God een rein gemoed, Het offer der gerechtigheden En 't zuiv're reukwerk der gebeden Betrouwt op Hem, want Hij is goed. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Ommelanderwijk (toez,), P, J. de Geeter, hulppr. te Assen; te St Johannesga (toez.), J. F. L. A. Becht te Warns te Kampen, C. Hooijkaas te Brielle; te Tiel, G. Oldeman te Culemborg en (toez.), C. D. Moulijn te Blija. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. K e r k Aangenomen naar Eindhoven, A. M, Nor- tier, cand. te Leiden. Gere f. Kerken. Bedankt voor Am sterdam-Noord, L. P. Oosterhoff, cand. te Aduard. EMERITAAT. De Ned. Herv. predi kanten ds G. Th. v. Beusekom te Aarlander- veen, ds G. W. Kobus te Rockanje en ds J. J. de Vries te Schipluiden hebben bij het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland hun eme- ritaatsaanvrage ingediend. Ds v. Beusekom diende de gemeenten van Bleiswijk, Oochtcn en Yerseke en staat sinds 26 Jan. 1930 te AarlanderveenDs Ko bus die van Rockanje, Oostburg, Ter- wolde en Donkerbroek om in 1932 opnieuw in zijn eerste gemeente te Rockanje intrede te doen; Ds de Vries die van Beek, St. Mi chielsgestel en Buren om zich in 1926 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. Ds H. J. Heida, pred. der Geref. Kerk te Vlaardingen, gaat per 1 Oct. a.s. met eme ritaat. Hij diende de kerken van De Leek, Yerseke, Halfweg, Stadskanaal en se dert 1920 Vlaardingen. GOES. Ds M, van der Vis, predikant der Vrije Evang. Gemeente alhier, viert op 9 Sep tember a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. Hij werd op 9 Sept. 1918 te Oude-Pekela beves tigd; sinds 11 Maart 1923 dient hij de ge meente te Goes. Alvorens hij als predikant be vestigd werd, was hij eenige jaren werkzaam als evangelist en zendeling onder Israël. HULPPREDIKER. Het ligt in de be doeling van den kerkeraad der Geref. Kerk te Goes om, zoo mogelijk, te komen tot de aanstelling van een hulpprediker. Ds TH. SCHARTEN f- Te Zeist is in den ouderdom van 71 jaar overleden ds Th. Scharten, em. predikant der Ev. Luth. Kerk. ZELDZAAM JUBILEUM. Op 3 Sept. a.s. viert ds K. Fernhout, em. predikant der Geref. Kerken te Baarn, zijn 60-jarig ambts jubileum. Als Ned. Herv. predikant stond ds Fernhout te Buitenpost en Tzum, ging in 1887 met de Doleantie mede en diende als Geref. predikant de gemeenten Zwartsluis, Dordrecht, Utrecht, Amsterdam en Vreeland. Sinds 1933 is hij emeritus. UIT DE GE'REF. KERKEN. De clas sis Axel der Geref. Kerken nam een voor stel van de kerk van Axel aan om aan de Generale Synode mede te deelen, dat op 4 Mei in de classicale vergadering is aange nomen een voorstel, om de Synode te ver zoeken de verplichting tot onderteekening van de belijdenisbeslissingen weer in te trekken. KORTE BERICHTEN. Ds J. Soholten, Geref. predikant te Varsseveld, moest zich tij dens zijn vacantie, door een ongesteldheid overvallen, in het Diaconessenhuis te Leeu warden ter verpleging doen opnemen. Hij heeft zich aan een operatie moeten onderwerpen. De toestand van den patiënt is bevredigend. Vrijdag 3 Sept. herdenkt Ds H. C. v. d. Brink, rustend predikant te Hilversum, dat hij 50 jaar geleden bevestigd werd in den Dienst des Woords. Geslaagd te 's Hertogenbosch voor de akte Schoonschrijven M.O. dhr G. Frangoys J.Jz. te Apeldoorn, vroeger te Kruiningen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 's-Gravenpolder, 10.30 dhr Hoogerheide, 3 dhr Louwerse. Geref. Kerken. Oostkapelle, vm. leesd., nm. ds Hofland. Serooskerke, vm. ds Hofland, nm. ds Vreug- denhil. Meliskerke, vm. ds Vreugdenhil, nm. Zuid-Beveland. YERSEKE. Ten nadeele van den heer C. Sanderse, wonende aan die Havenstraat, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag een groot konijn ontvreemd. Het nader vastgestelde financie ringsschema inzake de buitengewone rijks bijdrage ten behoeve van den wederopbouw en het herstel van door oorlogsgeweld bescha digde goederen, toebehoorende aan publiek rechtelijke lichamen vertoont voor de gemeente Yerseke een eindcijfer van f 230.729. Het nadeelig slot op de uitvoering van het onteigeningsplan met inbegrip van de 'bouw grondexploitatie en de diverse openbare wer ken is thans geraamd op f 151.612, de kosten van herbouw van den gemeente-toren op f 70.000 en 'het herstel van de overige getrof fen gemeente-eigendommen op f 9.117. De rijksbijdrage is uitgetrokken op f203.454, n.l. f 113.030 bijdrage a fonds perdu en f 90.424 renteloos voorschot. Ten laste der ge meente blijft f 27.275, waarin begrepen is f 3.099 aftrek van het schadebedrag wegens gemeentelijke belastingcapaciteit. Aan gewone rijksbijdrage werd slechts ontvangen f 1570. 's-GRAVENPOLDER. Hier zijn weer en kele gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd. Sedert 1939 is dit in deze ge meente niet meer voorgekomen. Toen de landbouwer Vermue alhier de zer dagen op zijn weiland onder de gemeen te 's-Heer Abtskerke kwam, miste hij een zijner schapen. Bij onderzoek vond hij een schapenvacht benevens de ingewanden. Iemand heeft blijkbaar het schaap geslacht en wat niet voor consumptie geschikt was, achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1