DINSDAG 24 AUGUSTUS 1943 57© Jaargang, No* 273 C H RJ S T E L 13 R DAGBLAD VOOR ZEELAND BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekih. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A- DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HULP AAN KLEINE ZELFSTANDIGEN. De kwestie van de steunverleening aan kleine zelfstandigen heeft, naar men heeft kunnen lezen, dezer dagen haar beslag ge kregen. Deze aangelegenheid was reeds ge- ruimen tijd in de pen, maar thans is een regeling tot stand gekomen, die met ingang van 1 Sept. a.s. in werking treedt. Voor hulpverleening worden de desbetref fende personen naar twee maatstaven be oordeeld, naast de algemeen geldende voor waarden, die als grondslag gelden. Deze algemeene voorwaarden om voor hulpverlee ning in aanmerking te komen zijn: dat de betrokkenen gedurende een tijdvak van drie jaren voorafgaande aan 1 Jan. 1941 (deze datum geldt als voorloopig) over het alge meen als zelfstandig werkzaam zijn geweest, dat zij daarvan gedurende minstens twee ja ren door middel van deze werkzaamheid in hun onderhoud en eventueel in dat van hun gezin hebben kunnen voorzien, dat zij evenwel door belemmerende omstandighe den buiten hun schuld tfeans hiertoe niet langer bij machte zijn, doch overigens, wat bereidheid en geschiktheid tot arbeiden be treft, in staat moeten worden geacht voor bedoeld onderhoud te kunnen zorgen. Hiervan uitgaande worden de betrokke nen in twee groepen gerangschiktonder groep A vallen degenen, van wie redelijker wijs niet mag worden verwacht, dat zij, wanneer .de huidige belemmeringen hebben opgehouden, hun oude bestaansmogelijkheid zullen zien terugkeeren en onder groep B de genen, te wier aanzien zulks w e 1 mag wor den aangenomen, mits zij door verleening gedurende zekeren tijd van een periodieken overbruggingssteun hiertoe in staat worden gesteld. Bovendien geldt als maatstaf voor een /rangschikking "onder groep B nog de voor waarde, dat de gegadigden gedurende de 2- jarige periode, waarin zij in hun onderhoud en eventueel in dat van hun gezin hebben moeten kunnen voorzien, een gemiddeld net to weekinkomen uit hun bedrijf hebben ge trokken van ten minste de in de Rijkssteunre- geling voor werkloozen aangegeven normen. O.a. is bepaald, dat de toekenning van den steun aan de B-groep voor tijdvakken van ten hoogste drie maanden/geschiedt, waar na elk geval opnieuw tyordt bezien. Ovèr het algemeen zal deze steun nimmer langer dan een jaar achtereen mogeti worden verleend. Ten slotte is voor de tot groep B behooren den nog de mogelijkheid geschapen tot het ontvangen van hun steun in den vorm van een uitkeering ineens (ter hoogte van het steunbedrag voor een aantal weken) wan neer mag worden verwacht, dat zij hierdoor gedurende geruimen tijd of voor goed vrij zullen komen van overheidssteun. Van bijzonder belang is het, dat zoowel ten .aanzien van groep A als, van groep B aan een individueele behandeling bijzondere aandacht zal worden geschonken, terwijl uiteraard zorg zal worden gedragen, dat de prikkel om weder in een toestand te geraken, waarbij zij verdere hulp van over heidswege kunnen ontberen, voor de betrok kenen gehandhaafd blijft. -De gemeenten zijn belast met en verant woordelijk voor de uitkeeringen aan de bei de groepen. Voor den steun 'aan groep A verleent het Rijk op dezelfde wijze subsidie als voor de uitkeeringen aan ondersteunde werkloozen, terwijl ten aanzien van groep B de eene helft voor rekening van het Rijk en de andere helft voor rekening der ge meenten komt. De gemeentebesturen zullen in de vervul ling van hun taak worden bijgestaan door plaatselijke commissies van advies. Voorloopig worden, slechts in een beperkt aantal gemeenten plaatselijke commissies van advies benoemd, n.l. tenAmsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Gro ningen, Eindhpven, Tilburg en Nijmegen. Met deze steunregeling is een gewichtige social^ maatregel t6t stand gekornen. TAL VAN SOWJET-AANVALH.EN AF GESLAGEN. - CHARKOV DOOR DE DUITSCHE TROEPEN ONTRUIMD. - BOMMEN OP ENGELAND, ITALIË EN WEST-DoITSCHLAND. 4 Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In voortdurende zware gevechten werden ook gisteren in den Mioes-sector alle vijandelijke doorbraakpogingen afgesla gen. Bij I s j o e m vlamden de krijgs-ope- raties weer op. Sterke infanterie- en pant- seraanvallen der bolsjewisten werden door onze troepen in een tegenaanval opgevangen en afgeslagen. Alléén in den sector van een legercorps werden daarbij mèer dan 130 vij- andelijke tanks stukgeschoten. Ook in het gebied van C h a r k o v/ staan troepen van het leger en de Waffen- SS in een verbitterde worsteling met forma ties bolsjewistische infanterie en tanks. Charkow, dat tijdens den veldtochtinhet Oosten reeds meerdere malen van bezetter is gewisseld en thans nog slechts een puin hoop is, is in het kader van een stelselmatige distanci- eeringsbeweging opnieuw ontruimd. Ten N.W. van Charkow gaat de zuivering van het terrein van een door Duitsche pant sergrenadiers omsingelde vijandelijke groep strijdkrachten bij stijgende gevangencijfers en buit, voort. Overal waar de bolsjewisten in de overige sectoren van het front aanvie len, werden zij ondanks het in den strijd werpen van verache troepen met zware ver liezen afgeslagen. Gisteren overdag verloren de bolsjewisten aan het Oostelijke 'front 409 t§nks en 73 vliegtuigen. Boven de Golf van Salerno schoten Duitsche jagers 13 vijandelijke vliegtuigen neer. In het kustgebied van de bezette'gebieden in hek W e s t e n en bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan wer den nog 11 andere vijandelijke vliegtuigen voor het meerendeel viermotorige bommen werpers, neergeschoten. Formaties Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht lukraak West- Duitse h gebied aan. In verscheide ne plaatsen werden voornamelijk openbare gebouwen, waaronder kerken, ziekenhuizen en scholen door brisant- en brandbommen getroffen. De bevolking leed geringe verlie zen. Volgens de tot dusver ontvangen rap porten werden 5 vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 22 op 23 Aug. het gebied ten Noorden van Londen, alsme de afzonderlijke doelen aan de Z u i d- Oostkust van het eiland met bommen van zwaar kaliber aan. - Bij den aanval overdag van Amerikaan- sche vliegtuigen op twee Z u i d-D u it- s c h e steden op 17 Aug. verloor de vijand volgens het" eerst thans afgeloopen onder zoek niet zooals oorspronkelijk werd ge meld 56, doch 101 viermotorige bommen werpers. Het Italiaansche opperbevel meldt: De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen ondernomen op de stad Salerno en ge voelige schade aangericht. Tijdens de felle luchtgevechten, welke Duitsche jagers met de vijandelijke luchtmacht aangingen, gin gen 13 vijandelijke vliegtuigen verloren. Tij dens een mitrailleur-aanval door vier vlieg tuigen ondernomen op de haven P r e v e - s a in Griekenland heeft het vuur van den luchtafweer en van de marine-eenheden twee aanvallende vliegtuigen vernietigd. In den nacht van 22 Aug. heeft de luchtafweer van Crotone twee bommenwerpers in de omgeving der stad neergeschoten en een bo ven zee nabij ka&p Colona. Litwinofs terugroeping. Wij meldden reeds, dat Litwinof ontheven is van de ambtsplichten van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Ver. Staten en dat in zijn plaats Gromyko be noemd is. Gromyko, aldus SPT, is sedert 1939 ge- zantschapsraad bij de Sovjet-Russische am bassade te Washington. Men houdt hem voor een kundig diplomaat, echter niet van het ge halte Litwinof. De terugroeping van Litwinof wordt in een bericht van United Press uit Quebec be stempeld als een „ernstige schok", en een „zware slag". De terugroeping heeft te Was hington sensatie gewekt en in v diplomatieke kringen aldaar ingeslagen als een bom. Naar Svenska Dagbladet uit Moskou ver- De Straat van Messina. meldt, vat men in Britseh-Amerikaansche kringen te Moskou de terugroeping van Lit winof op als een protest tegen het uitblijven van een tweede front, Sommige politieke waarnemers te Quebec zijn van oordeel, meldt SPT, dat de wsnsch van Stalin, dadelijk een tweede front te vor men in West-Europa, „niet geheel zonder voorwaarde" door Roosevelt en Churchill is aangenomen. Moskou heeft n.l. gedurende de twee verloopen weken Churchill duidelijk te kennen gegeven, dat het slechts vrede heeft met een „onvoorwaardelijke acceptatie van den eiich" inzake een tweede front, Korte Berichten. Het D. N. B. meldt, dat het prijsgeven van de stad Charkow in het kader - an het gewijzigde front in dit gebied een volkomen natuurlijke maatregel was, die een verkor ting van het front en zoodoende een betere frontpositie met zich medebrengt. Volgens te Berlijn ontvangen berichten is in de Sowjetrepubliek Azerbeidsjan een opstand uitgebroken. Daar deze opstandige beweging snel om zich heen greep, is voor het geheele gebied van deze republiek de staat van beleg afgekondigd. Naar de bijzondere correspondent van de Daily Mail uit Quebec meldt, zou presi dent Roosevelt de laatste maanden Stalin vijf maal hebben verzocht, een ontmoeting met hem te hebben. Als plaats van samenkomst zou Roosevelt de volgende landen hebben voorge steld: Irak, Egypte, Ierland, Alaska of de Vereenigde Staten. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is de minister van buitenlandsche zaken van het China van Tsjoengking, Soeng, te Quebec aangekomen. Naar de Engelsche nieuws-' dienst meldt, verwacht men de aankomst te Quebec van Knox, den Amerikaanschen minis ter van Marine. (D.N.B.) Stefani meldt, dat bij den laatsten luchtaanval op Milaan drie fresco's vanTiepolo in het paleis Archinto zijn ver nield. Het paleis zelf, dat vele kunstwerken herbergde, is door de bommen volkomen ver woest. In Twijn werden door de Anglo-Ame- rilcaansche luchtaanvallen 40 van de 63 paro chiekerken, die de stad bezit, voorts nog 15 andere kerken en 30 religieuze instituten zwaar beschadigd of vernietigd. (D.N.B.) Het Sowjeicommissariaat van buitenlandsche zaken deelt volgens Tass mede, dat het diplomatieke corps in de Sowj et-Unie, dat op besluit van de regeering in het najaar van >1941 was verhuisd naar Koeibysjev, half Augustus weer geheel te Moskou is terugge keerd. Flinke kerels melden 4eich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Ieder gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen- SS of de Landwacht, i Tijdens de keuringen worden alle in- I lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aannieldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 25 Aug. 1943, 9-14 u., Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. KAART VAN PELT Het kaartje geeft het vasteland van Italië ten opzichte van Sicilië' weer. Bij onze Vrijwilligers. In een oude kist wordt radijs geteeld, waarmede de kameraden bij het ontbijt worden verrast. SS PK Blaurock-O-H-P m DE TEXTIELDISTRIBUTIE HUIS HOUDELIJKE GOEDEREN. Op speciale HG-punten zijn verkrijgbaar alle geconfec- tionneerde huishoudelijke goederen, inclusief alle soorten garens, lakens en sloopen, als mede dekens (met uitzondering van donzen, gestikte of gewatteerde dekens, welke op le veringsvergunning" verkrijgbaar zijn). In te genstelling met het in het begin dezer maand gepubliceerde, wordt van bevoegde zijde me degedeeld, dat op speciale HG-punten ook de stoffen voor de vervaardiging dezer arti kelen verkrijgbaar zijn, terwijl garens kun nen worden betrokken zoowel op speciale HG-punten als op punten der textiel- en toeslagkaarten, alsmede op speciale T-pun- ten. - GEEN TOEWIJZINGEN GEMENGD ZANGZAAD. De huidige voederpositie maakt het noodzakelijk de toewijzingen voor ge mengd zangzaad voor zang- en parkietachtige vogels per 1 September stop te zetten. Voor ingeschreven papegaaien en tortelduiven is voorloopig nog een kleine 'hoeveelheid voeder beschikbaar, hetwelk op de gebruikelijke wijze aan winkeliers-detaillisten zal worden toege wezen. Op de stopzetting kunnen geen uit zonderingen worden toegestaan. De tewerkstelling van scholieren. Zooals gemeld heeft de secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en kuituurbe scherming ten behoeve van de oogstvoorzie- ning ten departemente ingesteld het bureau Jeugdhulp in oorlogstijd. De directeur, de heer P. Pétillon, heeft het A.N.P. het een en ander medegedeeld' over de taak van dit bureau. Deze is, in gevallen waarin bepaalde werkzaamheden, welke van eminent belang zijn, niet uitgevoerd zouden kunnen worden, de schooljeugd tijdelijk te werk te stellen. Het gaat hier dus niet om werkzaamheden van permanenten aard en het zullen er altijd zijn, welke door de jeugd kun nen worden verricht op zoodanige wijze dat het normale leven niet wordt onderbroken. 1 Het werk zal altijd in de nabijheid der plaats van inwoning moeten worden verricht en de kinderen zullen 's3vonds steeds weer bijtijds thuis kunnen zijn. In de eerste plaats zal in sommige streken een beroep moeten worden gedaan op de leer lingen van de hoogste klassen der lagere scho len in de kleine gemeenten voor zoover dezen althans niet reeds uit eigen initiatief ter plaat se behulpzaam zijn. Voorts kunnen worden op geroepen leerlingen van ambachtsscholen, hoo- gere burgerscholen, gymnasia en lycea en ook leerlingen van huishoudscholen indien deze laatsten daar zelf prijs op stellen. De scholieren, die onder de auspiciën van het bureau medewerken, zullen onder toe zicht moeten staan en hun belangen dienen te worden behartigd. Het hoofd der school wijst daarom een leerkracht aan die speciaal met die taak wordt belast, daarbij een groote vrijheid, van handelen krijgt en door het bu reau wordt gehonoreerd. Hij kan bij voorbeeld bepaalde kinderen aanwijzen die uitgezonderd kunnen worden. Hij zal dit doen bij kinde ren die lichamelijk niet geschikt' worden ge oordeeld of door het verrichten van dergelijke werkzaamheden' nadeel bij het leeren zouden kunnen ondervinden. Hij kan voorts beoordee- len of de weersgesteldheid het werken op het land voor de leerlingen mogelijk maakt, kort om hij dient voor de belangen van de aan zijn zorgen toevertrouwde jeugd op te komen. De leerlingen werken onder de normale loonregeling en worden door den boer ver zekerd. Als de omstandigheden dat vereischen ontvangen zij bij het rooien van aardappelen waar het hier voornamelijk om gaat klompen welke hun eigendom blijven. Bevorderd zal worden dat de tijdsduur waar over de hulp der scholieren van een school wordt ingeroepen niet langer dan twee we ken achtereen uitmaakt, zoodat het onderwijs zoo weinig mogelijk stagneert. De werktijden zullen zoodanig geregeld worden, dat het kind binnen 10 uren uit en thuis kan zijn. De landbouwer zal, in geval een groote afstand moet worden afgelegd, meestal zelf voor het vervoer moeten zorgen. Thans nog de voeding. Het is wenschelijk, dat de toezicht houdende leerkracht met den boer overeenkomt dat door hem hetzij eenig voedsel wordt verstrekt, hetzij versnaperingen zooals b.v. fruit. Bij het rooien van aardap pelen hebben de leerlingen bovendien recht op 10 kg. per hoofd en per week. Verduisteren: Van 22—28 Aug. 1943: 's avonds van 20.45 u.'s morg. tot 6.30 u. GEWETENSGELD. Wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting ontving de ontvan ger der directe belastingen te Goes f 250 en die te Middelburg f 48,26. EEN HAARKAMMEN-HISTORIÉ. Enkele weken geleden gaf de handelaar H. te Go-es aan zijn collega Zw. een partijtje kammen van goede kwaliteit ten verkoop. H. stelde zich toen veel voor van dit han deltje, doch tot zijn schrik kwam vorige week Z. hem mededeelen, dat hij met zijn kammen te Middelburg in handen was ge vallen van de marechaussee, die hem ver dachten van zwarten handel, hem arresteer den en zijn negotie in beslag namen. Aan vankelijk had H. zeer met Z. te doen. Later kreeg H. echter achterdocht en informeerde hij te Middelburg bij de marechaussee, die evenwel nergens van wist. Verdacht van ver duistering ging Z. te Goes het cachot -in. Hij bekende al spoedig dat hij H. er tusschen had willen nemen. De kammen had hij be graven achter zijn woning. Z. is later in vrijheid gesteld maar zal vervolgd worden. Middelburg. De economische dienst van de politie maakte proces-verbaal op tegen den krui denier M. K. alhier, die suiker verkocht in zakken, die slechts 470 in plaats van 500 gr. bleken te bevatten. Bovendien verkocht hij de suiker iets te duur. Goes. Een politioneele waarschuwing is uit gereikt wegens onvoldoende verduistering van hun woning aan J. M. P., M. P., P. J, R., J. de P., P. T. en A. M. Nu het wat vroe ger donker gaat worden, dient men weer meer aandacht aan de verduistering te schenken. Wij meldden reeds, dat F. de W. alhier is gearresteerd als verdicht van rijwieldief stal. Eenige dagen geleden werd ten nadeele van den landarbeider d. V. een fiets gestolen van een aardappelland. Te Heinkenszand kwam een poosje later bij den scharrelaar J. B. de Goesche jongeman F. W. een paar fietswielen aanbieden. B. vertrouwde 't niet en' informeerde bij de politie. De Goe* sche recherche kreeg daardoor kennis van het geval en arresteerde F. de W., die al spoedig bekende de fiets van zijn mede-ar beider te hebben gestolen. Het frame had hij in een sloot verstopt en met de wielen was hij naar B. gegaan. De jongen was nog slechts kort uit de jeugdgevangenis ontsla gen. Noord-Bet/eland. KAMPERLAND. Dezer dagen werden al hier uit het hok van dhr L. K. een tweetal konijnen ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. Vreeselijke ontdek king te Alkmaar. In een huis aan de Drebbelstraat te Alkmaar 'heeft men Zaterdagavond' een gruwelijke ontdekking ge daan. Het was den buren opgevallen, dat er bij een woning een ondragelijke lucht hing. Toen de politie een onderzoek instelde, kwam men tot de ontdekking, dat in het huis de lijken van een vrouw en twee kinderen la gen; alle drie verkeerden reeds in staat van ontbinding. Drie jongens gearres teerd. De politie te Delft heeft twee jon gens van zeventien en een jongen van zestien jaar gearresteerd. Het drietal had. ingebroken in een schuur aan den Oostsingel te\Delft, waarin de inboedel van een uit Den Eta'ag ge- evacueerde dame was opgeslagen. Een hoeveel heid chocolade, vóór-oorlogsche sigaren, zeep en een fototoestel werden buitgemaakt. Jacht op misdadigers te Tilburg. Omdat den laatsten tijd het aan tal misdrijven te Tilburg onrustbarend was ge stegen, heeft de Tilburgsche recherche, geas sisteerd door ongeveer 100 andere leden van de Nederlandsche politie, een razzia gehouden in de Tilburgsche onderwereld. Een deel van de stad, waarvan bekend is dat het smokke- DINSDAG 24 AUGUSTUS 1943. Voorts broeders, weest blijde, laat a te recht brengen, laat u vermanen, weest eenr- gezind, houdt vrede en de God der liefde en des vredes zal met>u zijn. 2 Cor. 13:11. Zon op 6.37, onder 20.46. Maa.i op u.50, onder 16.48. N, maan 30 Aug, le kw. 7 Sept. De ware glorie en de heilige vreugde be staat daarin, dat men roe me in U en niet in zichzelven, dat men zich verblijde in Uw naam en niet in eigen deugd en dat men zich niet verlustige in eenig schepsel dan om Uwentwil. Uw naam worde geprezen, niet de mijne, Uw werk worde verheerlijkt, niet het mijne. Uw heilige naam worde groot gemaakt, doch mij zeiven worde niets toege legd van den lof des menschen. Gij zijt mijn roem, Gij mijn zeer overvloe dige blijdschap. In U wil ik roemen en van yreugde opspringen al den dag. Van mijzelven zal ik niet roemen dan in mijn zwakheden. THOMAS A KEMPIS. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Uit- huizermeeden, H. Hazenberg te Zwagerveen. Bedankt: voor Eindhoven (öe pred. pl.), J. A. Vink te Berkel en Rodenrijs. OHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Zwijndreeht, E. du Marchie van Voorthuizen te Driebergen; te-Rotterdam (O.), J. Tamminga te Enschede. GEREF. GEM. Tweetal: te Middel burg, G. H. Kersten te Rotterdam en Chr. V. d. Woeatijne te Ridderkerk. Beroepen: te Rotterdam-Z. en te Mid delburg, G. H. Kersten te Rotterdam-C. OUD GEREF. GEM. Beroepen: te Enk huizen, O. v. d. Poel te Giessendam. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Gem. Aangenomen: naar Noordwjjkerhout, H. C. v. Willenswaard, cand. te Hilversum. Geref. Kerken. Benoemdte Berkel en Rodenrijs, L. E. Oosterhoff, can,d. te Aduard. KORTE BERICHTEN. In de Ned. Herv. Gem. van Charlois werd een gift van f 1000 gecollecteerd ten behoeve van de Bijbel verspreiding. CALVIJN OVER TE LANGE PREE- KEN EN GEBEDEN. Calvijn schrijft in een brief aan Farel: „Ik hoor, dat uw buitengewoon lange pre dikatiën velen reden tot morren geven. Gij hebt ons dikwijls verklaard er zelf een fout in te zien, die gij zoudt willen verbeteren. Nu vraag ik u echter, dat geen vijandelijk gefluister tot oproerig geschreeuw worde en ik bezweer u: maak het liever met geweld wat korter, dan dat gij den Satan gelegen heid geeft, waarnaar hij uitziet. Gij weet ten eerste, dat wij ook den zwakken schulde naars zijn (Rom,- 114) niet, dat wij door al te veel toegeven hun onwijsheid zouden vergrooten, maar wij moeten beproeven hen te trekken door dat wij hun iets toegeven. Gij weet ook wel, dat gij met eigenzinnige, prikkelbare menschen te doen hebt. Zeker, kan hun misnoegen slechts uit te grooten hoogmoed komen, maar, daar ons de Heere den kansel laat bestijgen, niet voor ons zelf, maar om de gemeente te prediken, zoo moe ten wij onze leering zóó inrichten, dat niet i uit verveling verachting des Woords voort- kome". „Ook het gebed moogt gij eerder lang maken, wanneer gij voor uzelf bidt, dan wanneer gij het in den naam der gansche gemeente uitspreekt. Want gij vergist u, wanneer gij denzelfden ijver, dien gij hebt, van allen verlangt". WIJZIGING LEERPLICHTWET. In de „St. Crt." van 20 dezer is afgekondigd en. met ingang van dien datum in werking getreden een besluit van den Secretaris-Gene raal van het Dep. van Opvoeding van 22 Juni 1943, houdende de volgende overgangsbepaling ten aanzien van de Leerplichtwet: „Onverminderd het bepaalde in den aanhef van art. 7bis zijn de ingevolge art. 1 aan sprakelijke personen van de naleving van de in laatstgenoemd artikel opgelegde verplich ting vrijgesteld, zoolang zij de kinderen een van Rijkswege gesubsidieerde of erkende lagere land- of tuinbouwschool doen bezoe ken, indien deze kinderen tot een zoodanige school zijn toegelaten vóór den datum, waarop in 1944 het schooljaar van de lagere school, welke zij laatstelijk hebben bezocht, aanvangt, zij zeven jaren leerling zijn geweest van een lagere school en zij zooveel klassen hebben doorloopen als samen een leertijd van zeven jaren bevatten." Geslaagd voor het dipl. Lerares Cou peuse mej. J. Dalebout te Kloetinge; voor het dipl. Coupeuse de damesJ. Marschalk, M. Steijnmeijer, J. van Duijvenbode, allen te Goes; A. Slabbekoorn te Kapelle; voor het dipl. Costumière de damesN. Sinke, L. Hirdes te Kloetinge; M. Fossen te Kapelle; voor het dipl. Lingerie de dames N. de Laat, J. Kole, R. Sinke, N. Hollestelle, allen te Kloetinge. Bij de gehouden examens van de Eer ste Ned. Modevakschool Ver. slaagden voor coupeusemej. J. P. M. "Meulenberg, mej. W. Knop, te Kamperland en mej. C. Bom- meljé te Oostkapelle. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Overtreding der verduisteringsvoorschrif- tenJ. de R. te 's-Heer Abtskerke, W. M. te 's-Heer Arendskerke, ieder f 3 b. s. 2 d. h.A. v. S. te Wolphaartsdijk, H. M. B. te Vlissingen, A. A. Z. te Krabbendijke, ieder f2 b. s. 1 d. h.J. v. S. te Vrouwenpolder,- C. M. M. te 's-H. Arendskerke, ieder f 3 b. s. 2 d. h. en f 2 b. s. 1 d. h,H. S. te Hein kenszand f4 b. s. 2 d. h.J. de K. te 's-H. Arendskerke f 3 en f 2 b. s. 2 m. 1 w. t. s. A. M. K. te Kruiningen f2 b. s. 1 w. t. s. Overtreding Jachtwet; P. B. te Colijns- plaat f 10 b. s. 5 d. h.C- de W. te Goes 2 m. f 10 b. s." 2 m. 5 d. h. Overtreding Spoorwegwet: M. de V. te laars en andere misdadigers herbergt, werd door een politiecordon afgezet. Huizenblokken werden omsingeld. Daarna begonnen de huis zoekingen. Daar er op was gerekend, dat som migen zouden probeeren te ontvluchten, had men ook eenige politiehonden bij zich. Tal van personen werden gearresteerd. Verschei- de hiervan werden wegens gepleegde misdrij ven reeds eenigen tijd gezocht. (Hbld.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1