MAANDAG 23 AUGUSTUS t943 57* Jaargang, No. 272 FEUILLETON De conferentie van Quebeo. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J, FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. HET GELD VAN DEN BOER. In „De Nederlandsche Landbouw Coöpe ratie", het officieele orgaan van den Ned. Coöp, Raad, komt onder bovenstaanden titel een beschouwing voor, waarin er o.a. op ge wezen wordt, dat vele boeren, alsmede tal rijke bedrijven en particulieren over ruime beschikbare geldmiddelen beschikken. Geeft de stijging van het spaarkapitaal van de boeren nu inderdaad een ^verhooging van rijkdom aan?, zoo.vraagt het blad. „Dit is ten slotfe de vraag, waarop het hier aankomt", zoo gaat het blad voort. „Wanneer men deze kwestie nader be schouwt, dan blijkt weliswaar het geldinko- men te zijn gestegen, maar dat is eigenlijk een belang van den tweeden rang. Het kan iemand in beginsel vrij onverschillig laten, hoeveel geld hij verdient, want belangrijk is slechts, of voor dat geld een goede beste ding mogelijk is. Nu gaan van het inkomen, dat natuurlijk niet ten volle als winst kan worden be schouwd, verschillende uitgaven af, welke noodzakelijk zijn voor de instandhouding en voortzetting van het bedrijf, zooals afschrij vingen, rente en aflossing, grondverbetering, aanschaffing en reparatie van machines en werktuigen, aankoop van zaai- en pootgoed, alsmede van kunstmest enz. Daarenboven zijn er de eischen, welke het gezin stelt en die ook, wat de daarvoor te betalen prijzen betreft, voor den boer allerminst zijn ge daald. Ten slotte mogen de belastingen niet worden vergeten. Het is duidelijk, dat onder de huidige om standigheden het geldbezit voor een groot gedeelte in de plaats is gekomen van het vroegere bezit van bedrijfskapitaal, dat was belichaamd ih allerlei voor het- bedrijf nood zakelijke goederen, welke thans niet ver krijgbaar zijn. Aanschaffing van machines en werktuigen, van kunstmest, paarden en vee, en van nog zooveel meer, stuit op moeilijkheden of is zelfs onmogelijk. - Hieruit vloeit voort, dat het niet mogelijk is, de ontvangsten om te zetten in het toch zoo noodzakelijke bedrijfskapitaal. Zelfs zien wij wel het omgekeerde, n.l. dat bedrijfska pitaal moet worden omgezet in geld. Wij denken hier aan de door de omstandigheden geboden vermindering van den veestapel. De koeien worden vervangen door guldens. Er is nog een punt, dat de aandacht ver dient en dat is de toestand van den grond. Wij vertellen geen geheim, wanneer wij zgggen, dat deze er niet bepaald op vooruit gaat, zoo niet geregeld kunstmest kan wor den toegevoegd". Men kan wel zeggen, zoo merkt het or gaan o.a. nog op, dat het niet alles goud is wat blinkt, ook niet in de portefeuille en op de bankrekening van den boer. „Zelfs indien hij al zijn geld zonder verliezen of nog hoo- gere betalingen aan den fiscus zou kunnen behouden en zoo de verschillende prijzen, welke de boer heeft te betalen, niet meer zouden stijgen, dan staat de boer daar met een bedrijf, dat minder kan opleveren en de noodige zorg, dus kosten, vereischt om weer op peil te worden gebracht". In aansluiting aan bovenstaand artikel herinneren wij aan hetgeen wij vorige week schreven met betrekking tot het kleinbedrijf, maar waarbij wel het een en ander is, dat ook voor den landbouw in zijn geheel van belang mog worden geacht. Wat in dezen tijd, nü men over meer geld dan voor heen beschikt, gedaan kan 'worden tot ver betering en intensiveering van het bedrijf, moet worden aangepakt, teneinde daarvan in de toekomst de vruchten te plukken. HEVIGE STRIJD AAN HET OOSTE LIJK FRONT. - SOWJETDOORBRAAK- POG1NGEN «VERIJDELD. - DRUK BIJ CHARKOF DUURT VOORT. - DE BESPREKINGEN TE QUEBEC. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Mioesfront zetten de bolsje wisten gisteren hun aanvallen voort met krachtigen steun van slagvliegtuigen. Onze troepen sloegen in verbitterde gevechten van korten afstand den bolsjewistischen stormloop af, sloten een doorgebroken groep van 21 vij andelijke pantserwagens in en vernietigden haar. Ook in het gevechtsgebied van C h a r k o f DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans. 62) _o_ „Stomme kerels", zegt Cornelisz. „Ze be reiken er niks mee. Ja, je maakt het er erger door „Je zou de smeerlappen anders èèn vpor een over boord smijten",.vindt Gerbard, voor zoover dat mogelijk is, met zijn gebonden handen een beweging makend. .^'aar6inger lacht schril: „Allemaal gekheid, maat. Je doet het verstandigst, je, gehoorzaam te schikken, ook later, als je ergens als slaaf werkt. Hard werken ook. Dat Wekt vertrouwen. Je hebt dan groote kans, wat meer vrijheid te krijgen en kunt dan mogelijk weg komen. Zoo is het mij w" 1°v.g.egaaru *k doe weer precies eender. at heb je er aan, met je kop tegen den muur te loopen? Neem een goeden raad van mij aan en doe niet zooals die kerels aar. Het kost je striemen van jewelste en ze houden je in de gaten." Jodhem kan het best in die redeneering inkomen. Hij heeft hetzelfde standpunt in genomen op „De Arend", toen hij Goffe zoo dringend waarschuwde, zijn verstand te gebruiken. Toen heeft ook hij ervaren, dat je daarmee het verste komt. Met den bootsman was hij goede maatjes en 'twas waarschijnlijk geweest, dat hij met diens voorspraak in de Indiën of aan boord iets duurt de druk van zeer sterke sovjetstrijd- krachten op onze stellingen voort. Uitbraak- pogingen van een ingesloten vijandelijke ge vechtsgroep mislukten. Ten Westen van Orel en ten Zuidwesten van W j a s m a werden plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Duitsche pantser grenadiers drongen diep in een gereedstaan de vijandelijke gevechtsgroep en sloegen haar uiteen. Gisteren werden aan het Oostelijke front 266^ pantserwagens vernietigd. Eskaders gevechtsvliegtuigen, stuka's en slagvliegtuigen van de luchtmacht bestreden, vooral in den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijke front infanterie- en pantser strijdkrachten van den vijand en sloegen versch-aangevoerde reserves uiteen. In lucht gevechten en door het afweergeschut werden gisteren 85 sovjetvliegtuigen vernietigd. De Finsche luchtmacht heeft op 20 Augustus 15 sovjetvliegtuigen neergeschoten. Van een door jachtvliegtuigen krachtig beschermde formatie vijandelijke bommen werpers werden door Duitsche jagers boven ZOid-Italië 11 Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen neergeschoten. Boven het bezette ge bied in het Westen en boven den Atlanti- schert Oceaan werden voorts twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de zware gevechten in het gebied van Orel heeft zich de 12e divisie luchtdoelge schut bijzonder onderscheiden. Het Italiaansche legerbéricht meldt: Op de reede van B i z e r t a hebben onze bommenwerpers gisteren op doeltreffende wijze geopereerd tegen scheepsdoelen. 'Bij de kust van Tunis is een groot .vrachtschip tot zin ken gebracht door een torpedovliegtuig. Formaties van vijandelijke viermotorige vliegtuigen, begeleid door jagers, herhaalden haar aanvallen op Napels en de provincie. Zij werden opgevangen door jagers van het 3e regiment en de 22ste groep, die in her haalde hevige gevechten 12 vliegtuigen neer schoten. Tien andere vliegtuigen werden neergeschoten door Duitsche jagers. Een vliegtuig, stortte, getroffen door het vuur van het afweergeschut, neer in de nabijheid van Torre del Greco. Een plan van Brendan Bracken. LISSABON. (Interinf.) In verband met de omstandigheid, dat achteraf de Britsche minister van Propaganda, Brendan Bracken, naar de conferentie te Quebec pntboden is, verluidt uit welingelichte Engelsche bron, dat daar met het oog op 'het oorlogstooneel in het Verre Oosten besloten zou zijn tot een bespoediging der Europeesche ontwikkëling met alle middelen en tot het opgeven van den eisch der „onvoorwaardelijke capitulatie". In sensationeelen vorm zou een dienovereen komstig voorbereide verklaring worden ver strekt aan de met Duitschland verbonden sta- ffen welke drie eischen en drie beloften zou be helzen. De eischen luiden als volgt: 1. Onver wijlde afval van Duitschland2. Zich ter be schikking stellen om den oorlog der geallieer den tegen Duitschland voort te zetten; 3. Vor ming van een Engelsch-Amerikaansch-Russi- sche bezetting. Hier staan drie beloften tegenover en wel 1. Toezegging van de huidige gebiedssituatie met de beperking, dat na den oorlog volks stemmingen zullen gehouden worden en daarop de nieuwe grenzen zullen worden, gebaseerd; 2. Toezegging eener deelneming aan de ont sluiting van Afrika ook voor die staten, die tot dusver nog geen koloniaal bezit hadden 3. Stemgerechtigde deelneming aan een vredes conferentie, waarop een nieuwe volkenbond op den grondslag der medezeggenschap van alle staten zal worden opgericht. Dit plan is ontworpen door den Britschen minister voor Propaganda, Brendan Bracken. Strijd zal „hard en langdurig" zijn. (D.N.B.) Naar Stockholms Tidningen uit New-York meldt, heeft de Britsche minister van Voorlichting, Brendan Bracken, verklaard, dat Roosevelt, Churchill en Mackenzie King te Quebec thans de laatste hand leggen aan de plannen om het Duitsche volk „te bombar deeren, te verbranden en op alle mogelijke ma nieren onverbiddellijk te vernietigen". Hij zei- de voorts, dat aan alle fronten een buitenge woon groote verscherping van den oorlog ver wacht kan worden en waarschuwde tegen het gelooven aan een spoedig einde,van den oor log. De strijd zal „hard en langdurig" zijn. had bereikt. Maar ja., dat is nu verkeken. Jeroen Jansz., in den grond een joviale, goedhartige zeeman, is dood en zij Nu, dat weet deze Vlaardinger wel te vertellen 1 Toch heeft de man gelijk. Jochem neemt zich vast voor, zijn raad op te volgen en zich behoorlijk te gedragen, als Hij eenmaal als slaaf is verkocht en ergtns te werk wordt gesteld. Als hij het vertrouwen ge niet, is er inderdaad een kansje te meer, om te ontsnappen. Die kans zal hij niet nalaten te gebruikenWant de drang na; r vrijheid is een mensch ingeschapen. En., misschien is het nog mogelijk, hij is immers nog jong genoeg, in Silezië terug te komen I Natuurlijk heeft hij Lize dan niet meer. Die zal dan wel getrouwd zijn. Ongelijk kan hij haar niet geven. Je kunt wel blijven wach ten op iemand, die mogelijk nooit komt opdagen. En zij is een veel te lieve meid, om ongetrouwd te blijven.- Jochem zucht luid. „Ja, man", merkt Gebhard op, „het leven is geen lolletje. Had je dat gedacht toen we de wijde wereld introkken? 't Is een God vergeten schandaal, dat we hier nu als bees ten liggen. Waar hebben we dat aap ver diend?" „Niet kankeren, maat", zegt de Vlaardin ger, die een aardigén mondvol Duitsch spreekt. „We hebben veel erger verdiend^ dan dit lot, weet je dat wel? Of ben je niet op de hoogte van den godsdienst, hoe zit dat met jou eigenlijk?" (Wordt vervolgd.) (NDB). In Quebec werd het volgende be kend gemaaktNaar "de Britsche nieuws dienst meldt, zal president Roosevelt Woes- dag te Ottawa doorbrengen, Daarmede wordt aangeduid, dat d® conferentie te Quebec waarschijnlijk movgs® sal zijn afgeloopen. Tfe Ottawa; zal Rpssavelt Woensdag 't woord voeren voor leden van den Canadeeschen Se naat van het Lagerhuis, De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Cordell Hull is te Quebec aangekomen. Naar United Press meldt, vormt op het oogenblik het hoofdonderwerp van de be sprekingen te Quebec een „mededeeling van de Sovjetregeering". Omtrent den inhoud der mededeeling der Sovjets verluidt, dr-.c Mos- Tcou met het oog op de voedselpositie in de Sovjet Unie, den Engelschen en Amerikanen heeft „aanbevolen", krijgsverrichtingen te ondernemen, waardoor Duitschland gedwon gen wordt, «lrijke divisies van het Ooste lijke front terug te trekken. Kiska door de Japanners ontrliimd. TOKIO. Volgens Domei meldt het Japan- sche hoofdkwartier: De Japansche leger- en vlootstrijdkrachten, die gestatiönneerd waren op het eiland Kiska (Aleqeten) hebben in de 2e helft van Juli de evacueering van al haar tréfepen voltooid, zonder door den yijand ge hinderd te worden. Deze troepen hebben reeds nieuwe stellingen betrokken. Korte Berichten. Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen heb ben plaatsen in de provincies Napels en Avel- lino, alsmede de stad Benevento gebombar deerd. Aanzienlijke verwoestingen zijn aange richt. Een Italiaansche onderzeeër heeft bij Si cilië een geallieerde torpedojager tot'zinken gebracht. Naar Reuter meldt, is de Amerikaansche minister van oorlog, Stimson te' Quebec aan gekomen. (D.N.B.) Het telegraafagentschap Tass meldt officieel, dat de plaatsvervangende volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwi- nof, is ontheven van de ambtsplichten van buitengewoon en gevolmachtigd „muassadeur in de Vereenigde Staten. In zijn plaats is Gromyko benoemd. DE GEMACHTIGDE VOOR DEN OOGST. De taak van den gemachtigde voor den oogst bestaat in de eerste plaats in het treffen van die maatregelen, die noodig zijn om een tijdige berging van den oogst te ver zekeren. Zoowel bij de arbeidskrachtenvoor ziening als bij de voorziening met paarden, tractoren en landbouwwerktuigen treèdt de gemachtigde slechts coördineerend op, dwz;, dat zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van reeds bestaande diensten en instellingen. Zoo dienen alle aanvragen om arbeidskrach ten ook thans nog gericht te worden tot de arbeidsbureaux, welke zich zoo noodig tot den gemachtigde wenden en wel in die ge vallen, waarin het noodig blijkt, dat een z.g. oogstcolonne wordt ingezet. Voorts behoort het niet tot de taak van den gem'achtigde, aanvragen voor vergun ningen tot aankoop van paarden en land bouwmachines in behandeling te nemen. Evenals bij de vooaziehing met arbeidskrach ten dienen/ de lariibouwers zoo veel moge lijk de moeilijkheden, die zich hier voordoen in eigen omgeving op te lossen. In gevallen, Waarin deze onderlinge hulp te kort moest schieten, dient men zich te wenden tot den plaatselijken bureauhouder of den Prov. Voedselcommissaris, die bevoegd is in dezen regelend op te treden. Voor inlichtingeh in verband met oogst- werkzaamheden kan.men zich ook wenden tot de inspecteurs voor den oogst. Voor Bra bant, Limburg, Zeeland en de Z.-Holl. eilan den de heer J. K. Melse, Ginnekenweg 226, Breda. - WINKELS DES MAANDAGS OM 1 UUR OPEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met de op 23 de zer van kracht wordende nieuwe regeling in zake de verplichting tot openstelling, de win kels, waarvoor deze verplichting geldt (met uitzondering van de levensmiddelenzaken, c,. den geheelen Maandag geopend moeten des Maandags van 13 uur af, inplaats van zooals tot dusverre, 14.30 voor het pu bliek geopend zullen zijn. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het "SS-Ersatzkommando deelt mede Jeder gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten-- einde gekeurd te worden voor de Waffen- SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Larjdwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdanen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 24 Aug. 1943, 9-14 u., Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug. 1943, 9-14 u., Den Haag, Café Den Hout, Bezui- denhout 11-13. - GELDIGHEIDSDUUR MARGARINE BONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de bonnen „31B boter" en „33B boter", welke recht geven op het koopen van Vs rant soen margarine, is verlengd tot en met 28 Augustus 1943. - PAARSE RANTSOENBONNEN VOOR AARDAPPELEN NA 28 AUGUS TUS A.S. NIET MEER GELDIG. Wel licht ten overvloede wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de oudfe, paars ge kleurde, rantsoenbonnen voor aardappelen na 28 Augustus a.s. niet meer geldig zijn. Na dien datum kan men dus op deze bonnen geen aardappelen meer koopen. Na 28 Augustus zijn uitsluitend de nieuwe groen en bruin gekleurd# bonnen met het opschrift „61 1 R. Aardappelen" geldig. Deze bonnen geven, zooals bekend, recht op het koo pen van één kilogram aardappelen. NOTARIAAT, Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Gouda, G. J. van Willigen, candidaat-notaris te Gouda (vac.- G. Nagtglas-Boot). z Veehouder karnde clandestien. Bij de controle op het bedrijf van een Gelderschen veehouder troffen ambtenaren van den CCD na lang zoeken onder een kast een luik in den vloer aan, dat toegang gaf tot een geheimen kelder. Het bleek, dat zich daarin groote hoeveelheden zure melk en room bevinden. Bij verdere controle bemerk te men, dat een karn, hoewel deze verze geld was, sporen van gebruik vertoonde, de. boer bleek door handige manipulaties de ver zegeling zoodanig te kunnen verschuiven, dat de karn in werking kon worden gebracht door een zich loodrecht daarboven op den zolder bevindenden electromotor. Tegen den veehouder werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl de daarvoor in aanmerking komende voorwerpen in beslag werden genomen. Nieuwe slachtoffers onder burger bevolking. Door een nieuwen-aanval van Engelsch- Amerikaansche bommenwerpers Vrijdag in den loop van den dag in het Zuidwesten des lands, is het aantal slachtoffers onder de Ne derlandsche burgerbevolking gestegen tot 36 dooden. Bovendien is weer een aantal per sonen zwaar en licht gewond. Ongeveer 90 studenten zijiKuit den Haag naar het Generaal-gouvernement vertrokken voor een vrijwilligen inzet van eenige weken in het Oosten, om daar in hun beroep prac- tischen arbeid tte verrichten en tegelijkertijd de verhoudingen op verschillende vakgebie den enz. te bestudeeren. De burgemeester van Den Haag, Prof. Westra, neemt afscheid van zijn zoon. SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax m Verduisteren: Van'22—28 Aug. 1943: 's avonds van 20.45 u.'s morg. tot 6.30 u. Bij onke Vrijwilligers. Nadat een storing in de veldtelefoon vakkundig is gerepareerd, wordt even gerust. SS PK Fritsch-O-H-P m Go^s. W. de P. deed aangifte bij de. politie dat uit een hok op zijn erf twee konijnen waren gestolen. Een onderzoek wordt inge steld. S. B. en J. J. kregen een proces-verbaal wegens onvoldoende verduistering van hun woning. Door de handboogsociëteit „Jacoba van Beieren" werd Zaterdag haar jaarlijksch con cours gehouden, waarvoor zeer groote animo bestond. Door niet minder dan 28 sociëteiten met 145 schutters werd hieraan deelgenomen. De uitslag was als volgtHoofdvogelS. de Nijs, „Willem Tel", Kloosterzaüde. Ie zijvo gel C. M. Stouthamer, „Zorgvlied", Elle- woutsdijk. 2e zijvogel: C. Goense, „Eensge zindheid", 's Heerenhoek. Ie hoogkalC. Bliek, „Jacoba v. Beieren", Goes. 2e hoogkal A. de Jong, „Willem Teil", Ovezande. Ie on- derkalA. Geense, „Zorgvlied", Ellewouts- dijy. 2e onderkal: A. de «Jonge, „Soranus", Heinkenszand. Ie klepprijs (met beker) P. P. Stouthamer, „Zorgvlied", Ellewoutsdijk. 2e klepprijs: F. v. Loenhoud, „Jacoba van Beie ren", Goes. 3e klepprijsL. de Jager, „Doel naar hooger", Wolfaartsdijk. 4e klepprijs, P. Remijn, „Eensgezindheid", 's Heerenhoek. 5e klepprijs, J. v. d. Poel, „Edele handboog", Oudelande. 6e klepprijs, R. Fassaart, „Een dracht", Lams waarde. Voorts waren er veel prijsvogels, die door diverse schutters werden afgeschoten. Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. Ambtenaren van de Prijs- beheersching namen bij den handelaar A. Smal- legange alhier een partij van 740 kg. pruimen in beslag, die buiten de veiling om waren ge kocht en voor zwarthandelprijzen aan den man werden gebracht. De Voedselcommissaris te Goes stelde deze pruimen ter beschikking van de inwoners van Terneuzen. Nadat aan het Ziekenhuis en het Rustoord „Scheldeoord" een gedeelte was afgestaan, werden de pruimen in het veilingsgebouw aan het publiek tegen win kelprijs verkocht. Het verschil tusschen vei- lingprijs en kleinhandelprijs werd bestemd voor „Winterhulp". Aan deze instelling kon een bedrag van f 69,31 worden afgedragen. (T.C.) Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Hees (N.Br.), de heer Adri de Jong, alhier. Sedert 14 dagen werd door den landbou wer C. Christiaanse, alhier, een zijner scha pen uit de weide vermist. Dezer dagen kreeg genoemde landbouwer een schrijven, gepost te Steenbergen, waarop in blokletters stond: „Hierbij de waarde van uw schaap". Het be drag was viermaal de marktwaarde van het dier. Een onderzoek ingesteld door de poli tie is tot heden toe zonder resultaat gebleven. De vangsten der botvisschers waren vo rige week iets beter dan de "daaraan vooraf gaande. Paling en herder werden niet gevan gen. Verschillende visschers hebben steekproe ven gehouden op hun perceelen, waarbij bleek, MAANDAG 23 AUGUSTUS 1943. Want wij vermogen niets tegen de waar heid, maar wel voor de waarheid. 2 Oor. 13:8. Zon op 6.36, onder 20.49. Maan op 0.17, onder 15.48. N. maan 30 Aug., Ie kw. 7 Sept. Wee den mensch, die aan eigen wil en eigen lust vrij spel geeft. Die is als een schip zonder roer, dat zeker uit den koers raakt en tegen de rotsen te pletter slaat. Of als een paard zonder toom en gebit, dat in den wilde voortrent. Of als een kind, dat nooit geleerd heeft z'n plicht te laten gaan vóór eigen genoegen, 't Is alles hetzelfde beeld der tuchteloosheid. Augustinus heeft gezegd: Heb God lief en doe dan wat gij wilt. Dat is de ware, maar ook volkomen tucht: de innerlijke gebon denheid aan God. Wie daarbij durft leven, heeft het leven gevonden, het leven in vrij heid. E. B. C. NED. HERV. KERK. D r i e t a 1: te Kampen, C. G. H. Blok te Amersfoort, C. Hqjoijkaas te Brielle en J. N. de Ruiter te Sneek. •Beroepen: te Tholen (2e pred. pi.), A. J. van Oost, hulppred. aldaar. Aangenomen: naar Hoek, A. J. Kromhout, hulppred. te Delft. Bedankt: voor Moerdijk, A. J. Krom hout, hulppred. te Delft; voor Rijssen (2e pred. pL), P. J. F. Lamens te Heilouw. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Alphen a. d. Rijn, P. v. d. Bijl te Baren- drecht. BAPT. GEM. Beroepen: te Harlin- gen, G. Vegter te Stavoren. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. K e r k Benoemd te Doorn, G. v. d. Meulen, cand. te De Bilt. Geref. Kerken. Aangenomen naar Amsterdam (wijk II), cand. Dr J. H. Becker afdaar. KORTE BERICHTEN. Ds Joh. Mey- nen, predikant bij de Geref. Kerk van 's Gra- venhage-West, die verleden zomer door een ernstige kinderverlamming getroffen werd en sindsdien niet meer voor de gemeente kon optreden heeft gistermorgen het Woord be diend te Sneek. De gezondheidstoestand van ds C. J. Wielenga, Geref. predikant te Zaandam (voor heen te Zierikzee), die reeds eenige weken tot herstel buitenaf vertoeft, is weinig vooruit gaande. Het laat zich aanzien, dat het ziekte proces lang duren zal. De medici spreken van een half jaar. De kerkeraad der Geref. Kerk van Loos- duineki heeft aan den heer Q. Meijer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hulppre diker, zulks met ingang van 1 Sept. a.s. aan gezien hij het beroep naar Zuilichem heeft aangenomen. De kerkeraad besloot zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het beroepen van een derden predikant. Het valt tegenwoordig niet mee om een woning voor een beroepen predikant te vin den. De intrede van ds P. v. d. Kraan van Sliedrecht bij de Ned. Herv. Gem. te 's Gra- venhage, die op 5 Sept. a.s. bepaald was, is om deze reden uitgesteld. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Gouda heeft ter kennis van de gemeente gebracht, dat hij als enkele formaliteiten, die nog resten, vervuld zijn, in de zoo juist ge stichte 5e predikantsplaats het beroep zal uit brengen op ds J. B a t e 1 a a n te Tholen. Door Ds L. H. Beekamp, predikant bij de Chr. Geref. Kerk van Meppel, die ten vo- rigen jare zijn 40-jarige ambtsvervulling mocht herdenken, is tegen 1 November a.s. emeritaat aangevraagd. ZIERIKZEE. Dhr A. van Tooren, onder wijzer aan de Op. ULO-school alhier, is met ingang van 1 Jan. a.s. in gelijke betrekking benoemd aan een Jongens-ULO-school te Breda. Geslaagd voor coupeuse, de dames M. Goeree te Oudelande, J. v. d. Vreugde en P. Hannewijk te 's-Heer Arendskerke. Aanslag op commandant van politie te Bussum. Vrijdag morgen heeft een aanslag plaats gehad op den khpitein-kommandant van politie te Bussum. De heer Woerts had juist zijn wo ning verlaten om zich naar het politibureau te begeven. Op de Brinklaan werd hij ach terop gereden door een wielrijder, die twee schoten uit een revolver op hem loste. De kapitein werd ernstig getroffen in zijn rug en heeft een schampschot aan het hoofd. Hij is naar de Majella-stichting overgebracht. De dader wist te ontkomen. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Verkeersovertredingen:: C. T. te 's-Heer Arendskerke f 6 b. s. 3 d. h.-; J. R. te Ove zande, J. W. te Vlissingen, ieder f 4 b. s. 2 d. h,J. S. te Arnemuiden f 7,50 b. s. 5 d. h.Ph. P. te Yerseke f7 b. s. 3 d. h.W. S. te Goes f 10 b. s. 5 d. h.W. de K. te Middelburg f 30 en f 15 b. s. 15 en 6 d. h. J. L. te Krabbendijke, teruggegeven aan zijn 'ouders; M. L. te 's-H. Arendskerke en A. C. v. L. te Souburg, ieder f 1 b. s. 1 d. h. W. J. R. te St.-Laurens, H. J. L„ Middel burg, ieder f 2 b. s. 1 d. h.G. J. J. P. te Kwadéndamme, vrijspraak; A. de H. te Wis- senkerke f 1 b. s. 1 w. t. s.P. G. L. te Wissenkerke en J. W. W. te Oostburg, ieder f 1 b. s. 1 d. h. Overtreding LeerplichtwetM. L. V. te Middelburg, B. de R. te Arnemuiden, P. P. te Goes, ieder f 6 b. s. 3 d. h.M. S. te Goes f 7,50 b. s. 5 d. h. Overtreding Alg. Politieverordening: M. P. te Hansweert f 10 b. s. 5 d. h.J. K. te Koudekerke, berisping. Als opkooper geen doorloopend register houdenJ. T., Middelburg f 30 b. s. 10 d. h. Een dier op pijnlijke wijze arbeid doen verrichten: H. K. te Wissenkerke f30 b.. s. 15 d. h. dat bijna, al het mosselzaad is vernield door j de vele zeesterren, welke dit jaar welig tie ren, dooldat de perceelen niet konden wor den schoongehouden. Voor verschillende mos selschippers wordt dit een strop.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1