ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1943 3fz Jas. gang, No, 271 CHRJ37ELMK DAGBLAD VOOR ZEELAND DEN ZONDAG FEUILLETON BINNENLAND Da nieuwe bonnen. UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN. LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentieohef)B. P. DAVIDSE, Goes. VOOfi Uit de diepten roep ik tot U, o Heer 1 Ps. 1301. In dezen tijd wordt er meer geschreid, geroepen, ja hartstochtelijk geschreeuwd om hulp, om uitkomst en redding dan ooit te voren. Uit de diepten van teleurstelling, versla genheid, ontreddering en wanhoop wordt he den ten dage heel wat geroepen. De mensch- heid in haar geheel en ieder persoonlijk ge voelt zich meegezogen worden in de groote draaikolk der verwildering en vereenzaming. Zooals een drenkeling, die zich met alle krachten nog drijvende heeft weten te hou den, geen hoop meer heeft, wanneer hij de zuigkracht van een draaikolk zijn krachten voelt overmeesteren en alleen nog maar in zijn wanhopige worsteling kan verwachten, dat de wateren zich boven zijn hoofd zul len sluiten en de eeuwige duisternis voor goed een aanvang zal nemen, zoo gevoelt menigeen zich in dezen tijd verzinken, in de diepten van de wanhoop. Wat doet zöo iemand dan? Hij roept, hij roept uit de diep ten. Toch is het roepen van den Psalmdich ter van apder gehalte, omdat hij roept uit de diepten van ellende, d.w.z. uit de diepten der Godsvervreemding. Het vreeselijkste is. voor hem nog niet, dat hij allerlei teleur stellingen, verdrietelijkheden en tegenslagen in 2ijn leven mee moet maken, maar het allerergste is, dat hij van God veryreemd, God kwijt is. De Psalmdichter roept tot God en o m God. Zooals een kind in deti duisteren nacht alleen maar Moeder roept en niets meer, zoo roept deze min om God Zelf. Een kind weet, dat, wanneer zijn moeder maar dichtbij is, de duisternis niet zoo angstaanjagend meer is en de Psalmdichter weet, dat, wanneer hij Gods tegenwoordigheid mag ervaren, de nood wel niet opgeheven is, maar toch met God te dragen zal zijn. Veel geroep van dezen tijd is een geroep om wat God moet geven: redding, uitkomst en bovenal vrede. Al dit geroep is echt men- schelijk en daarom zoo volkomen begrijpe lijk. Toch is het doordrenkt van een verfijnd, egoïsme. Het is ons vaak niet om God Zélf begonnen, maar om wat Hij geeft. Het is niet -het ware roepen uit de diepten, omdat wij ons te weinig bewust zijn, dat de Gods vervreemding, het van God gescheiden zijn, door onze eigenwilligheid en zelfhandhaving de grootste nood is waarin een mensch kan verkeeren. Alleen hij, die roept uit de diep ten van ellende, wien het om God Zélf te doen is, die ziet al roepend uit naar Gods genadige vergeving. Op het ware roepen uit de diepte geeft God ook antwoord, een le vend antwoord; Jezus Christus Zelf is het antwoord, dat God geeft aan den van Hem vervreemden mensch. Dat is al een heel oud antwoord, maar het is altijd nog het nieuw ste antwoord, dat er te geven valt, want Jezus Christus blijft in eeuwigheid dezelfde Levensvernieuwer. Door Zijn Heiligen Geest woont Hij m^t Zijn herscheppende en ver nieuwende krachten bij ons in en doet ons de kracht en de troost van de Godsgemeen schap ervaren. Tevens opent de Heer der wereld, de Heer der Kerk, Die ook ónze Heer wil zijn, ons een heerlijk vergezicht. Hij zal Israël en ook ons persoonlijk ver lossen van alle ongerechtigheden, want- bij den Heer is vergeving, goedertierenheid en veel verlossing. Kortgene. W. A. V. GEVECHTEN IN HET OOSTEN DU REN MET ONVERMINDERDE HEVIG HEID VOORT. - HAVEN VAN BIZER- TA AANGEVALLEN. - SALERMO EN FOGGIA GEBOMBARDEERD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Aan het Miotsfront ontbrandden op nieuw hevige gevechten. Bij I s j o e m sloe gen onze troepen in een verbitterde worste ling zware aanvallen der bolsjewisten af, om singelden in een kloekmoedigen tegenaanval twee bolsjewistische bataljons en „.vernietig den deze. In het gebied ten Zuid-Westen van B j e 1- g o r o d duurt de slag met onverminderde hevigheid voort. Aan de overige sectoren DE „VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 61) -o- Het schip werd overvallen door zeeroo- vers, die warm ontvangen werden. Het leek er veel op, dat de onverlaten''het onderspit zouden delven. Dat zagen zij zelf ook wel. Op een gegeven oogenblik, als bij afspraak, vermoedelijk was het wel afgesproken, ver lieten bijna allen het geënterde schip, waar op zoo hevig was gevochten. Opeens, enkele tellen later, een vervaarlijke knal. Alles kraakte en beefde. Het fregat werd in stuk ken gescheurd en was reddeloos verloren. Wat was er gebeurd? Eén van de piraten had de bergplaats der munitie ontdekt en er de lont in gestoken. Of de vent gered was, wist de verteller niet. De overlevenden van het schip spartelden in het water, wer den opgepikt en op het rooversschip ge bracht. De buit was niet heel groot. Met elkaar waren er nog een dertig Hollanders over, die naar Tunis werden gebracht. „Daarheen zijn we nu ook op weg, maats", zegt de zeerob, die uit Vlaardingen afkom stig is. „We koersen over een paar dagen de Straat van Gibraltar in en dan zijn we er al heel gauw." Wat er dan met hen gaat geschieden? Dat kun je op duim en vingers uitrekenen. Precies hetzelfde, als met hem tien jaar ge leden. Na een paar dagen kom je op de slavenmarkt te staan. Je wordt verkocht en dan kom je ergens terecht, waar je hard verijdelden onze troepen, door de lucht macht doeltreffend gesteund, alle bolsjewis tische doorbraakpogingen en brachten den vijand zware verliezen toe. Gisteren overdag verloren de bolsjewisten 486 tanks en 81 vliegtuigen. In de wateren van het Visschers- schiereiland werd een vijandelijk bewakings vaartuig door snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen tot zinken gebracht. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 18 op 19 Aug. opnieuw de haven van B i z e r t a aan gevallen en elf groote schepen met bommen van elk kaliber getroffen. Hierbij werden 8 transportschepen met een gezamenlijken in houd van 33:000 brt. zwaar beschadigd. Een koopvaardijschip van SOOO hrt. zonk onmid dellijk. Duitsche jagers schoten gisteren overdag tijdens hevige luchtgevechten boven het Zuid-Italiaansche gebied 28 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen, waaron der vijftien viermotorige bommenwerpers, neer. Boven de bezette gebieden in het Westen werden in den loop van 19 Aug. 12 vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelgeschut neergeschoten. In den afgeloopen nacht verloor de vijand bij storingsvluchten boven het Weste- lijke en N oordel ij ke Duitsche rijksgebied na zonder uitwerking bom men te hebben neergeworpen nog een vlieg tuig. Bij de ravitailleering van Sicilië en de te rugvoering daarna van de aldaar strijdende formaties hebben zich de voor het transport in den strijd geworpen eenheden van de ma rine onder bevel van fregatten-kapitein Frei- herr von Liebenstein in onvermoeide actie bijzonder onderscheiden. Het Italiaansche opperbevel meldt Voor de reede van B i z e r t a zijn concen traties vijandelijke schepen aangevallen door Duitsche bommenwerpers. Elf groote een heden zijn getroffen. Formaties viermotorige vijandelijke vlieg tuigen, die sterk geëscorteerd werden, hebben gisteren het kustgebied van den Vesuvius het gebied van de provincie A'v e 11 i n o aan gevallen, voorts Salerno en Foggia, waarbij in deze beide steden groote schade werd aangericht. De batterijen luchtdoelge schut en de Italiaansche en Duitsche jagers hebben in totaal 44 machines in hevige en her haalde luchtgevechten neergehaald. Een groep vijandelijke tweemotorige toe stellen werden tijdens aanvalspogingen op het zeeverkeer in de Tyrrheensche zee onderschept door onze jagers, die 4 machines in zee deden neerstorten. Een ander toestel werd vernietigd door het luchtdoelgeschut bij Kaap Rizzuto tijdens een aanval op Crotone. Dr Göbbels over „de realiteiten van den oorlog". Minister Dr Göbbels schrijft in het week blad „Das Reichf; „Wannéér alles wat wij in voorbereiding en in reserve hebben, openlijk zou kunnen worden besproken, zou vermoedelijk ook de twijfelaar tot beter inzicht geraken. Maar het belang van het land verbiedt om over de toekomst, ja, zelfs over essentieele be- standdeelen van het heden te spreken. Tn het verdere verloop van zijn artikel wijst de minister er .op, dat Duitschland dag en nacht er aan werkt, nooit gebrek aan wapenen te hebben. De vijand, zoo vervolgt hij, kan nood en ongeluk over onze steden brengen, maar qok daaraan zal eèn eind komen. Een nieuw aanvalswapen tegen den lucht oorlog van den vijand is in aanbouw. Dag en nacht wordt daaraan door tallooze vlijtige handen gewerkt. Zij stellen ons wel op een zware beproeving van geduld, maar die zal op zekéren dag beloond worden." Rome nog niet „open stad". Een antwoord van de regeeringen te Londen en Washington op de proclamatie van Rome tot open stad door de regeering-Badoglio is tot dusverre niet ontvangen. Derhalve blijft de toestand voortduren, dat Rome eenzijdig door de Italiaansche fegeering tot open stad verklaard is, terwijl door den vijand geen verklaring is afgelegd, zoodat volkenrechte lijk de ptoclameering tot open stad nog geen formeele kracht heeft. werken moet, zoo góed als geen eten krijgt. Hij kwam toen in Egypte terecht. Ongeveer een jaar werkte hj^ daar, maar zag toen kans, te ontsnappen en in de Levant te komen. Nou, toen was zijn bedje gespreid, dat snap je. Daar komen Hollanders genoeg. Binnen drie maanden stapte hij in Vlaardin gen aan wal, bij moeder de vrouw. Die had hem al dood gewaand. „Maar Cornelisz. leefde nog", lacht de man. En hij leeft nóg. Hoe lang? Wie zal het zeggen? Dat weet geen mensch, niet waar? Je moet den moed er in houden Wie weet, misschien kan hij weer ontsnap pen. Oogen en obren altijd open houden. En anders., ja, een mensch heeft zijn lot niet in eigen handen. Je moet op God vertrou wen, dat is het eenige, dat je kunt doen, en het is ook het beste. Daar heeft Gebhard geen kaas van ge geten. Jochem wel, maar liever hoort hij zóó niet praten. Je komt er geen steek ver der-, mee. Je zoudt kunnen vragen: waarom brengt God mij in deze positie? Als Hij dat niet doet, hoeft Hij er me ook niet weer uit te halen,-dat is logisch.. Niet ver van hen vandaan rollen de vloe ken. Een Hollander heeft zich op eenigerlei wijze misdragen. Daarop heeft de Moor, die in,de buurt de wacht heeft, er ongenadig met zijn zweep op losgeslagen.De Hollan der krimpt ineen van de pijn.'Zijn kame raads in de buurt vloeken, wat tot gevolg heeft, dat mèèr slagen vallen. Dan wordt het weer stil. Je bent immers qiachteloos tegenover zulk'' bruut geweld. (Wordt vervolgd.) Kort#' B«f?ohten. D.N.B. Kolonel-generaal Hans Jeschonck chef van den gesefalen staf van dt Duitsche luchtmacht, is'in het hoofdkwartier van den opperbevelhebber van de luchtmacht aan een ernstige kwaal overleden. Naar S.F.T» öh Ranse meldt zijp alle corporatieve organen van het fascistische regiem, het inter-ministerleele comité voor de prijsbeheersching er. levensmiddelenvoor- ziening met inbegrip van daft voor de autar kie, volgens een decreet in het Italiaansche staatsblad van Woensdag opgeheven. Ook de koning-keizer van Italië heeft een boodschap gericht tot de Italianen op Sicilië, waarin hij hun troost en sterkt met het vertrouwen aan de herrijzenis tan hun land. (D.N.B.) Verduisteren: Van IS21 Augustus: 's avonds van 21 uur, 's morgens tot 6.1S uur. Engelsoh-Amerikaansche bomaanval. 28 dooden en talrijke gewonden. Door lukraak" uitwerpen van; brisant- en brandbommen op eenige plaatsen in het Zuid- Westen des lands, Donderdag in den loop van den dag, door Engelsch-Xmerikaansche vlieg tuigen, heeft de Nederlandsche burgerbevol king, volgens de voorloopige berichten 26 doo den, alsmede talrijke zwaar, resp. lichtgewon den te betreuren. Een groot aantal woonhui zen werd verwoest en zwaar beschadigd. PETROLEUM VOOR VERLICH TING. De termijn gedurende welke zij, die hiervoor in aanmerking komen, bij de distri butiediensten petroleumkaarten voor verlich ting kunnen aanvragen, is verlengd tot en met 28 Augustus a.s. VERWARMING VAN RUIMTEN VOOR BIJZONDERE DOELEINDEN. Van 20 Aug. 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „Brandstoffen een eenheid periode 1", „Brandstoffen een eenheid pe riode 2", „B-andstoffen een eenheid periode 3" en „Brandstoffen een eenhc-M periode 4", elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fa- brieksturf.J Bedoelde bonnen, waarvan de' ondergrond in bruine kleur is uitgevoerd en die voorzien zijn van een witten balk, loo- pende van links onder naar rechts boven, ko men voor op de periode-bonstellen, die door de distributiediensten voor het stookseizoen 1943/'44 zijn of alsnog zullen worden uitge reikt aan kleinverbruikers van de groepen B, C en D, alsmede aan particuliere verbrui kers, in verband met verwarming van ruim ten voor bijzondere doeleinden. DE STEUN AAN KLEJNE ZELF STANDIGEN. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft, zooals reeds gemeld, besloten tot invoering van een landelijke steunregeling ten behoeve van kleine zelfstandigen, die onderstand van noode heb ben. Zoowel ten aanzien van groep a als van groep b zal aan een individueele behandeling bijzondere aandacht moeten worden geschon ken, terwijl uiteraard zorg dient te worden gedragen, dat de prikkel om weder in een toe stand te geraken, waarbij zij verdere hulp van overheidswege kunnenontberen, "voor de be trokkenen gehandhaafd blijft. De gemeenten zijn belast met en verant woordelijk voor de uitkeeringen aan de groe pen a en b. Voor den steun aan groep a ver leent hetrijk op dezelfde wijze subsidie als voor de uitkeeringen aan ondersteunde werk- loozen, terwijl ten aanzien van groep b de eene helft voor rekening van het rijk en de andere helft voor rekening dér gemeenten komt. In de vervulling vat) deze taak zullen de ge meentebesturen worden bijgestaan door plaat selijke commissies van advies. Deze zullen be staan uit een lid-voorzitter als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, terwijl voorts het departement van sociale zaken, het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart, alsmede de afdeelingen sociaal-economische za ken en handel en ambacht van het N.A.F. elk door een lid in de commissie vertegenwoordigd zullen zijn. De regeling treedt in werking met ingang van 1 September 1943. Om practische redenen z ien voorloopig slechts in een beperkt aantal ien de plaatselijke commissies van advies worden benoemd en wel in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Gronin gen, Eindhoven, Tilburg en Nijmegen. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Ieder gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen- SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig ziin voor den ar beidsinzet, kunnen zich ,eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 23 Aug. 1943, 9-13 u., Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245. 24 Aug. 1943, 9-14 u., Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug. 1943, 9-14 u., Den Haag, Café Den Hout Bezuidenhout 11-13. v Bij onze Vrijwilligers. In vele gevallen weten de mannen zich zelf te behelpen. Even een I noödverband en gezamenlijk gaat het verder. SS PK Seliger-O-H-P m. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd, dat de bonnen thans gedurende 2 weken geldig zijn, zoodat daarop na 4 September niet meer mag worden gekocht. Tevens wordt er nog op gewezen, dat de handelaren niet ver plicht zijn om voor de artikelen brood, be schuit, aardappelen, melk en taptemelk reeds in de eerste week van dit tijdvak op het twee de bonnummer af te leveren. Voor havermout werd geen bon aangewe zen. In plaats daarvan kan op bon „Alge meen 638" een hoeveelheid van 125 gram ge mengd meel worden gekocht. Vermicelli wend ditmaal niet foesqhikbaar gesteld, aangezien voor het geheele rantsoen van 100 gram "reeds gedurqpde het tijdvak van 8 tot en met 21 Augustus een bon werd aangewezen. Het ge heele rantsoen vervangingssmiddelen kan^ van 22Augustus tot en met 4 September op'bon „Algemeen 640" worden betrokken. Op bon „Versnaperingen 35" wordt het derde rantsoen van deze periode beschikbaar gesteld. Hierop kan uitsluitend 100 gram sui kerwerk worden betrokken. Bon „Tabak 35" geeft recht op het koopen van één rantsoen sigaretten, cigarillos, sigaren of tabak. Het rantsoen tabak is inmiddels, zooals bekend, tot 20 gram teruggebracht. Op bon „Tabak 36" mogen uitsluitend sigaren, dus geen cigarillos, sigaretten of tabak wor den gekocht, Bon „Boter 34A" geeft recht op het koo pen van Vï rantsoen boter en bon „34B" op Vi rantsoen margarine. Op den B-bon mag geen boter worden gekocht. Voor aardappelen wordt wederom op bon „Algemeen 642" een extra rantsoen van 2 kg. beschikbaar gesteld. Voor vervangingsmiddelen en koffiesurro- gaat zal de eerstvolgende bon óp 19 Septem ber worden geldig verklaard. Aangezien de bonnen, die zijn aangewezen voor het tijdvak van 8 tot en met 21 .Augus tus slechts gedurende deze 14 dagen geldig zijn, mag daarop na Zaterdag 21 Augustus niet meer wonden gekocht. Dit geldt eveneens voor den extra bon- voor peulvruchten, „Al gemeen 635". De bonnen „Boter 32A" en. „32B Bóter" blijven geldig tot en met 7 Sept. GELDIGHEIDSDUUR VLEESCH- BONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de bonnen Vleesch 33 A, 33 B, 34 A en 34 B is verlengd tot en met 28 Au&stus 1943. De datum, waarop een nieuwe bon wordt aan- gëwezen, zal nader worden bekend gemaakt. ALS ER TWEE RUILEN.... Bij een winkelier in galanterieën op een Zeeuwsch dorp kwam de vrouw van den dominee om een theepot te koopen, doch kreeg te hooren dat hij dergelijke nuttige voorwerpen niet meer in voorraad had. De klant had geen ander antwoord verwacht, maar deinsde niet af. Wel sprak zij het tooverwoord„Ik heb iets te ruilen". De koele uitdrukking op des winkeliers gelaat werd milder en terstond daarna herinnerde de man zich, dat hij nog een verouderd model in het magazijntje had. Met de antikiteit van het artikel liep het nogal los en de koop kwam onmiddellijk klaar. Al inpakkende vroeg de ruilhandelaar nieuwsgierig wat de dame aan te bieden had. Vertrouwelijk fluisterde zij hem in het oor: „Vanavond zal ik het door het meisje even laten aanreiken". De domineesche hield woord. Nauwelijks was de schemer gevallen of het winkelbelle tje ging bescheiden over en de dienstmaagd overhandigde iets „onder couvert". De winkelier scheurde met driftig gevin- ger de enveloppe open en vond tot zijn stomme verbazing.een oude preek van den dominee. Of hij haar met veel vrucht zal lezen be twijfelen wij. (D.v.Z.) SCHOOLARTSENDIENST. Op 1 Sep tember a.s. zal ook in Zeeuwsch-Vlaanderen de, Schoolartsendienst in werking treden. Tot schoolarts voor W.-Zeeuwsch-Vlaanderen is benoemd de heer A. Kesteloo en voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen de heer. E. C. Noijons. CLANDESTIENEN HANDEL IN FRUIT. Te Kapelle (Z.-B.) werd de laatste weken heel wat fruit bij de kweekers opge kocht en op clandestiene wijze vervoerd. In de meeste gevallen lieten de kweekers hun klanten veel te veel betalen. Deze week zijn de controleerende ambtenaren tot een scher pe controle overgegaan. Talrijke kweekers werden betrapt en bekeurd, terwijl de weg en trein-controledienst honderden kilo's fruit in beslag nam. BESMETTEL/IJKE ZIEKTEN. In de week van 8 t/m 14 Augustus 1943 kwamen er in ons land 1410 gevallen van besmette lijke ziekten voor, w.o. 706 diphtherie, 415 roodvonk en 129 dysenterie. Zeeland had 30 gevallen, n.l. diphtherieSt Annaland 3; St Maartensdijk, Middelburg en Tholen 2 en Brouwershaven, Goes, 's-H. Arendskerke, Krabbendijke, Terneuzen, Waarde en Wolphaartsdijk 1; roodvonk: Middelburg, Vrouwenpolder en Wemeldinge 1; malaria: Middelburg 11. Goes. Marechaussee en ambtenaren van den C;C.D. hebben Donderdag een inval gedaan in een pakhuis van de fa. de G„ op vermoe den dat 'daar clandestien olie uit koolzaad werd geperst. Dit vermoeden bleek juist te zijn. Installatie, koolzaad en olie werden in beslag genomen en tegen de G. proces verbaal opgemaakt. Als verdacht van diefstal van een rij wiel is gearresteerd F. de W. alhier. Een „rijwiel, dat door hem alhier is verduisterd, kon in beslag worden genomen. W. A. de J. deed aangifte van diefstal van een zinken emmer van het Kerkplein, die daar was neergezet om door een vracht rijder mede genomen te worden. Van de zelfde plaats verdween eefl pakje met 30 doosjes sigaretten ten nadeele van J. v. Z. te Kapelle. Voorts verdween nog een kaas van 9 kg. toebehoórende aan J. L. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Ook in deze gemeente is in den toren een vervangingsmiddel voor de klok aangebracht en wel een zuurstofcilin der. Na eenige weken van proefnemingen is het thans een succes geworden. Men kan in de kom van de gemeente den uurslag hooren. Walcheren. ARNEMUIDEN. Het echtpaar J. Adam- se-Giffand herdacht gisteren, dat zij voor 55 jaar in den echt werden verbonden. RITTHEM. Donderdag had alhier een droevige plechtigheid plaats. De heer L. van Keulen, zijn vrouw en hun 14-jarige dochter, die alle drie door een noodlottig ongeval om het leven waren gekomen, werden in een ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1943. Stelt uzelven op de proef, of gij wel in het geloof zijt, onderzoekt uzelven. 2 Cor. 135a. Zon op 6.33, onder 20.53. Maan op 23.48, onder 13.22. Zondag resp. 6.34, 20.51, mid dernacht en 14.41. Laatste kw. 22 Aug., nieuwe maan 30 Aug. ZONDAG 22 AUGUSTUS 1943. Komt, sterkt opnieuw den moedl Den wandelstaf geheven Om hemelwaarts te streven; Zoo wordt het einde goed. NED. HERV. KERK. Beroepen; te Wierden (toez.), J. C. Stelwagen te Opheus- den; te Muiderberg (toez.), R. C. H. Ver hoef, voorg. Evang. te Coevorden. Bedankt: voor Amsterdam, H. C. Touw te Leiden. VRIJE EVANG. GEM. Drietal: te 's-Gravenhage, H. C.'T.eep te Gouda, J. W. Verheij te Heerde en J. Zijlstra te Enschede, Ned. Herv. Kerk. Grijpskerke, 10 ds Don, 2.30 hulppred. v. Voorst Vader. Wemeldinge, 10 en 2 ds Drost van Den Haag Geref. Kerken. Souburg, 10 en 2.30 ds de Ruyter te Baarland Vróuwenpolder, 10 leesd., 3 ds de Vries. Geref. Gem. Arnemuiden, 2 u. leesdienst. gemeenschappelijk graf gelegd. Aan de groe ve werd gesproken door de heeren P. Da- niëlse, burgemeester, B. J. de Meij, hoofd der school en Ds H. Bartlema. Een broeder van wijlen L. v. Keulen bracht dank voor de laatste eer aan de geliefde overledenen bewezen, Zeeuwsch-Vlaanderen. WATERLANDKERKJE. Dë landbouwer D. alhier werd onlangs bekeurd omdat bij een premie-paard op stad had, zonder dat hij daarvan aangifte had gedaan bij dén plaat selijk buréau-houder. De tweede maal kreeg D, het te kwaad met de controle, omdat hij naar vermoed werd eenige wagenvrachten vlas naar België had uitgevoerd. De derde maal deed de deur dicht. D. had met zijn twee zoons 6 ha. koolzaad staan. De taxatie luidde 3800 kg. per ha. Toen er gedorscht moest worden was de uitkomst heel wat minder. Inplaats van 22.800 kg. koolzaad, kreeg men slechts 11.100 kg., dus een ver schil van ruim 50 pet. Vader en zoon zijn daarop in arrest ge steld. Een der zoons heeft toen nog kans gezien om uit te breken en kon pas weer twee dagen later worden gevat. Momenteel bevindt het trio zich weer op vrije voeten; de economische rechter moet nu de zaak berechten. BRUINE BOONEN. Wanneer de boonen volgroeid zyn, het meörendeel der soheeden geel is geworden en het loof gaat afsterven, dan is het tjjdstip aangebroken om de bruine boo nenstruiken uit den grond te trekken en te gaan drogen. Dat is gewoonlijk omstreeks het begin van September, soms ook reeds wat vroeger, doch ook wel eens een paar weken later. 'Nadat de boonenstruiken uit den grond zijn getrokken, worden deze in bossen van 3 is, 4 met een touwtje om de wortels saamgebon den en te drogen gehangen. Dit kan geschie den aan een ijzerdraad, dat tusschen in den grond geslagen paaltjes is gespannen. Ook pleegt' men do boonenstruiken wel op te hangen aan een hek, Bchutting, muur of aan een boonstok, die horizontaal tusschen twee andere is bevestigd. Wanneer het een zonnige, droge September wordt, dan kunnen de boonen op deze wijze na eenige weken volkomen droog zijn gewor den en dan kunnen zij naar binnen worden gebracht. Het kan echter ook gebeuren, dat het in deze periode zeer veel blfjft regenen. De boonen gaan dan rotten/ Het is daarom veiliger ze op te hangen onder een open af dak of in een kippenhok, waar ze niet zullen nat regenen, maar wel droog waaien. Voor zoover noodig, kan rfen de scheeden voor nadroging binnenshuis nog wel eenigen tfjd bij een warmen kachel leggen. Ze moeten zoo droog zyn, .dat ze rammelen. Daarna kun nen de boonen worden gedopt en in afwach ting van het gebruik op een droge, donkere plaats worden bewaard. Huize De Voorst afge brand. Donderdagavond is brand ontstaan in huize De Voorst, in de gemeente Gorssel, een der merkwaardigste monumenten van ons q land, dat nog een rijken schat van schilder stukken, gobelins en machtig fraai beeldhouw werk bevatte. De brandweren van Gorssel en Warnsveld gaven met -elf stralen water, maar 'het vuur woedde zoo fel, dat er slechts weinig aan den vernielenden gloed is ontkomen. De schade, die door verzekering gedekt wordt, kan nog niet worden vastgesteld, maar zij wordt op meer dan een millioen geschat. In' het landgoed waren schilders en andere werklieden bezig geweest met acetyleen- lartipen. Vermoedelijk moet hier de oorzaak van den brand worden gezocht. Huize de Voorst kan bogen op een lange geschiedenis. Het is gebouwd door den bouw meester Daniël Marot, geheel in Louis XIV- stijl. Het bouwen duurde van 1689 tot 1697 en kostte 42 ton gouds. Valsche suiker bonnen in' België gedrukt. Door tijdig ingrijpen van de Bredasche politie is voorko men, dat 10.000 in België gedrukte suikerbon nen in ons land in omloop zouden worden gebracht. Een winkelier te Breda ontdekte, dat valsche bonnen in omloop waren. Een zes tal bonnen werd in beslag genomen. Van Breda liep het spoor over Ulyenhout naar een drukker te Antwerpen, die in zijn drukkerij een steendruk en een zinkplaat ver vaardigd .„had, waarmee de bonnen gedrukt konden worden. In totaal werden 10.000 bon nen vervaardigd. Van de 2000 bonnen die men getracht heeft in ons land in circulatie te brengen, gingen er ca. 500 naar Rotterdam en Den Haag.^ De rest was nog in Breda en omgeving. Vrijwel alle bonnen konden gelukkig door de Bre dasche recherche worden achterhaald, in totaal zijn 7 personen gearresteerd. De overige 8000

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1