I VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1943 571 Jaargang, Nd. 270 CHRISTEL ÏÏK DA QfB LAD VOOR ZEELAND BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekih. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. OVERAL TEGENGESPROKEN. „Want wat deze secte betreft, ons is be kend, dat zij overal tegenspraak vindt". Zoo wordt in Handelingen 28: 22 het Christendom geteekend. En die tegenspraak bestaat niet maar in een vriendelijk hoor en wederhoor, of in een gezellig, vreedzaam debat, maar in een feilen strijd, die, naarmate het einde .aller dingen nadert, in hevigheid toenemen zal, zoodat, volgens Openbaring 118, de lijken der twee getrouwen getuigen zullen liggen op de straten der groote stad, die geestelijk ge naamd wordt Sodom en Egypte, alwaar ook hun Heere gekruisigd werd. Inderdaad, het Schriftuurlijke Christendom wordt overal tegengestaan. Alleen een ver waterd, een caricatuur-Christendom, onder vindt daarvan geen last. Christus brengt naar Zijn eigen woord niet den vrede, maar het zwaard. Hij komt met een positieven, absoluten eisch voor enkeling en gemeenschap. Hij vraagt ons hart en niets minder, alle levensterreinen. Zijn eisch en gebod gaan rechtdraads in tegen den wil van den natuurlijken mensch. Vandaar de tegenstand op elk levenster rein. En toch mogen wij daarvoor .niet uit den weg gaan. Wij trachten immers den wel stand van onze volksgemeenschap te bevor deren? Wij hebben het gebod Gods in ge hoorzaamheid te volbrengen. God, Die ons roept, Die ons een taak te doen geeft, is getrouw. Hij zal ons sterken. Geen dag korter, dan onze rolping duurt. Hoe sterk de tegenstand ook is, wij heb ben getrouw aan 'Christus te zijn. Het gaat niet om ons en om onze belangen, maar om onzen God, om Zijn Naam en zaak. HEVIGE GEVECHTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. SOWJET- DOORBRAAKPOGINGEN AFGESLA GEN. NA DE ONTRUIMING VAN SICILIË. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In den op 16 Juli begonnen vijfden af- weerslag aan het Koebanbruggen- fa o o Ld hebben de onder bevel van gene- raal-veldmaarschalk Von'Kleist en van den generaal der pioniers Janicke staande JDuit- sche en Roemeensche troepen de tot en met 12 Augustus voortdurende doorbraakpogin gen van 17 infanteriedivisies, 2 pantserbriga des en 3 pantserregimenten der Sowjets in zware gevechten afgeslagen en den vijand zeer zware, bloedige verliezen toegebracht. Aan dit afweersucces namen formaties van de Duitsche luchtmacht onder bevel van lui tenant-generaal Ungerstein en formaties van de Roemeensche luchtmacht onder bevel van generaal Cheorghioe deel. s Aan het Mioesfront ging de vijand in het gebied van Koejbisjewo na he vige voorbereiding door de artillerie opnieuw tot den aanval over. Bij Isjoem zette hij de doorbraakpogingen met sterke strijdkrachten voort. In beide sectoren sloegen onze troe pen in samenwerking met de luchtmacht en Roemeensche slagvliegtuigen de aanvalsgol ven van den vijand in taaie gevechten bloe dig af. In den cetftralen sector van het front bleven de bolsjewisten met afwis selende sterkte aanvallen. Alle pogingen van den vijand om onzë stellingen te doorbre ken, mislukten. Ook bij S t a r a j a Roes- s a en aan het Ladogameer stortten alle bolsjewistische aanvallen met zeer zwa re verliezen ineen. Duitsche bergjagers wier pen in den Louhi-sector den. Ook gisteren opnieuw aanstormenden vijand met zware verliezen terug. In luchtgevechten werden( zonder eigen verliezen, 21 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Op 18 'Augustus ver loren de bolsjewisten 284 tanks. In de afge- loopen twee dagen verloren zij 168 vlieg tuigen. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in den nacht van 17 op 18 Augus tus in de Zee van A z o w 2 bolsjewisti sche motorkanonneerbooten tot zinken. In de wateren van het Visschersschier- eiland vernietigden snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen 4 met voorraden geladen bolsjewistische kustvrachtschepen. Van 10 Juli tot het einde van den strijd op 17 Augustus hebben de in het gebied van Sicilië strijdende ,formaties van alle on- derdeelen der weermacht en van alle wapens den Amerikaanschjfritschen legers zware verliezen toegebracht. Behalve een groot aantal gevangenen verloor de vijand onge veer een defde van zijn in den strijd ge worpen troepen aan dooden en gewonden, vernietigd of buitgemaakt werden 383 pant serwagens en gepantserde verkenningswa- gens, 63 stukken geschut van allerlei soort, 65.. vliegtuigen en 11 vrachtzeilvaartuigen. 61 voor het meerendeel met manschappen of oorlogsmateriaal geladen transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 290.100 tori, alsmede een kruiser, 7 torpedojagers, 3 korvetten en talrijke motorkanonneerbooten en kleinere oorlogsvaartuigen werden tot zin ken gebracht. Voorts werden in dezelfde pe riode 59 vracht- of transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 278.750 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren ge&cht kunnen worden. In de eerste twee weken van Augustus zijn van Sicilië naar het vasteland met kleine schepen overgebracht ongeveer 1J.OOO ton munitie, benzine en stukgoederen, bijna 10.000 auto's, alsmede alle Duitsche en Ita- liaansche troepen met alle wapenen en oor- i logsmateriaal. Tenslotte werden meer dan 4.000 gewonden teruggebracht. Bij deze j transporten zijn door de bemanningen der veerbooten en kleine vaartuigen in totaal 48 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft gisterennacht bij een aanval in dp wa teren van B i z e r t a bomtreffers geplaatst op een oorlogsscflip, 25 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan JOO.OOO ton en landingsvaartuigen. In de Straat van Messina werden door luchtdoelgeschut der luchtmacht 7 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten." In de ochtendschemering van heden kwam het voor de Nederlandsche kust tot een gevecht tuschen de bewakingsstrijd krachten van eeij eigen konvooi en Britsche torpedomotorbooten. De vijand verloor bij zijn vruchtelooze aanvallen één torpedomo torboot, Drie andere werden door artillerie treffers beschadigd, 1 Bij gewapende verkenning en vrije jacht boven den Atlantis ch en Oceaan hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vij andelijk koopvaardijschip van 5000 ton in brand gebombardeerd en 4 Britsch-Ame- rikaansche bommenwerpers, waaronder 2 groote vliegbooten, neergeschoten. In den nacht van gisteren is bij stoor- vluchten van enkele vijandelijke vliegtuigen in het West-Duitsche grensge bied een vliegtuig neergeschoten. Het Italiaansche opperbevel maakt be kend In den slag om Sicilië, die met zooveel hardnekkigheid door de Italiaansche en Duit sche divisies is gestreden, hebben zich bij zonder onderscheiden de marine en de lucht macht, die zich onverdeeld aan haar taak hebben gewijd, zoowel tijdens den strijd als in de moeilijke faze der ontruiming van het eiland. De haven van B i z e r t a is door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Een vrachtschip van 3000 ton is tot zinken gebracht en 25 schepen met een totalen inhoud van meer dan 100.000 ton zijn beschadigd. Onze torpe dovliegtuigen hebben een konvooi bij Bizerta aangevallen en een koopvaardijschip in de zone van Kaap Passero getorpedeerd. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers vijf spitfires neergeschoten. Twee andere vliegtuigen werden door Duitsche jachttöe- stellen neergehaald. Drie van onze machi nes zijn van de krijgsverrichtingen niet te ruggekeerd. De vijand heeft aanvallen gedaan op plaatsen der provincies Reggio di Ca labria, Napels en Cagliari. Het afweergeschut haalde een vliegtuig omlaag, dat in zee stortte nabij Santo Antioco. Zeegevecht voor Scheveningen. (D.N.B.) In de morgenuren van 19 Aug." kwam het in het zeegebied voor Scheve ningen tot een treffen tusschen bewakings strijdkrachten van een Duitsch konvooi en Britsche motortorpedobooten. Daar de aan- vril aan Duitsche zijde werd verwacht, wer den de Britsche motortorpedobooten met het geconcentreerde afweervuur van alle wape nen ontvangen. Op alle Britsche vaartuigen werden treffers geplaatst. Een der motortorpedobooten - geraakte in brand en explodeerde na korten tijd. Terwijl het Britsche motortorpedobootwapen bij deze operatie één van haar schepen verloor en drie andere zware schade opliepen, leden de Duit sche bewakingsvaartuigen slechts geringe averij. Geen der Duitsche transportschepen werd getroffen. Een radiorede van Badoglio. De chef der Italiaansche regeering, Ba doglio, heeft per radio een rede gehouden tot de Sicilianen! Badoglio zeide o.m.Na een Jappere verdediging der Duitsch-Itali- aansche troepen, welke hen in de hoogste mate tot eer strekt, moest Sicilië met het oog op de geweldige superioriteit van den vijand in aantal en krachten, worden op gegeven. Sicilianen. Geen gebeurtenis zal U kunnen scheiden van de groote moeder, Italië. De banden, die U met Italië verbinden, zijn de krachten van het bloed. Wanhoopt niet. Een volk, dat de wereld een duizendjarige cul tuur heeft geschonken, kan niet ten onder gaan, wanneer het zijn geloof behoudt. Korte Berichten. (Ofi.) Na den bomaanval op de voorsteden Onder leiding van soldaten, die aan het front hebben gestaan, worden de jongens inde weersportkampen vertrouwd ge maakt met een voornaam onder deel van de sport, dat zij van tevo ren nog niet ken den, de weersport. Van hen leeren zij met een geweer omgaan en er mee schieten, kaart le zen verkennen, telefoonverbindingen aanleggen. Wilt gij dit avontuurlijke leven gedu rende vier weken meemaken? Meld je dan direct: Utrecht, Koningslaan 9. Stapf-Pax m van Parijs yan Maandag hebben de geallieerde vliegers in den d&aropvolgenden nacht een groote stad in het Noordsn aangevallen. Tot dusver werden meer dan 30 dooden en 50 ernstig gewonden geteld. Talrijke woonhuizen werden verwoest of zwaar beschadigd. Het aantal lichtgekwetsten is zeer .aanzienlijk. Men vreest dat er nog ?S«.ri>.ic»ffers o«4ev de puin- hoopen bedolven zijn, Steunverleening aan kleine zelfstandigen De Secr.-Generaal van het Dept. van Sociale Zaken heeft in een brief aan de burgemeesters mededeeling gedaan van zijn besluit tot in voering van een landelijke steunregeling ten behoeve van kleine zelfstandigen. Dezerege ling stelt als algemeene voorwaarden voor hulpverleening, dat de betrokkenen geduren de een tijdvak van drie jaren, voorafgaande aan 1 Januari 1941 (deze datum geldt als voorloopig) cyer het algemeen als zelfstandi gen werkzaam zijn geweest, dat 'zij daarvan gedurende minstens twee jaren door middel van deze werkzaamheid itj hun onderhoud en eventueel in dat van hun gezin hebben kunnen voorzien, dat zij evenwel door belemmerende omstandigheden buiten hun schuld thans hier toe niet langer bij machte zijn, doch overigens, wat bereidheid en geschiktheid tot arbeiden be treft, in staat moeten worden geacht voor evenbedoeld onderhoud te kunnen zorgen. Op dezen grondslag zal de hulpverleening naar twee groepen worden gerangschikt, n.l. onder groep A degenen, van wie redelijker wijs niet mag worden verwacht, dat zij, wanneer de huidige belemmeringen hebben opgehouden, hun oude bestaansmogelijkheid zullen zien terugkeeren en onder groep B degenen, te wier aanzien zulks wel mag wor den aangenomen, mits zij door verleening ge durende zekeren tijd van een periodieken over- bruggingssteun hiertoe in staat worden gesteld. De onder groep A vallende kleine zelf standigen zullen, alvorens hulp van over heidswege te kunnen ontvangen, hun be drijfje of handel moeten stil leggen. Daarna kunnen zij, voor zoover het vrije bedrijf of de werkverruiming hen niet kan plaatsen, in beginsel in de gewone gesubsidieerde steun regeling voc- werklooze arbeiders worden op genomen. Daarbij, zal de mogelijkheiH tot om scholing dienen te worden nagegaan. De tot groep B behoorende kleine zelf standigen kunnen in beginsel voor een perio dieke tegemoetkoming in de kosten van levens onderhoud in aanmerking komen. Deze hulp zal over het algemeen niet hooger mogen uitvallen dan 20 pet. .boven het brutob?drag, dat de betrokkenen zouden ontvangen, indien zij in de gewone gesubsidieerde steunregeling voor werklooze arbeiders waren opgenomen. Deze regeling treedt 1 Sept. in werking. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Ieder gezonde Nederlander in den leeftijd van 17'45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen- SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde "redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 21 Aug. 1943, 9-12 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 1943, 9-14 u., Amsterdam, Dam 4. 23 Aug. 1943, 9-13 u., Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245. 24 Aug. 1943, 9-14 u., Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. 25 Aug. 1943, 9-14 u., Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Bij onze Vrijwilligers. In zijn vrijen tijd heeft een der mannen een fraaien Kareli- schen stok uitgesneden ter herinnering aan den strijd aldaar. SS PK-Tur-O-H-P m Pakjes voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommarido deelt medeIn het belang van een goede en snelle verzen ding van brieven en pakjes wordt er nog maals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt ge schreven moeten worden en met h.et vol ledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten worden ge adresseerd als volgt An das SS-Ersatzkommando, Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan Rang; Naam Veldpostnummer o'f"adres: NEDERLANDSCHE VORDERIN GEN IN HET BUITENLAND. De oprich ting van een Instituut tot controle van de Nederlandsche vorderingen in het buitenland door de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen heeft in allereerste instantie ten doel de vorderingen van Nederlandsche onder danen, die zich buiten Nederland of de bezette gebieden bevinden, te controleeren en die trans acties te verhinderen, welke buiten den norma len handel vallen. Voorts zal het instituut ingeschakeld wor den bij de benoeming van beheerders bij Ne derlandsche firma's, welke ook buiten de ge noemde gebieden gevestigd zijn en die vanwege de bezetting buiten deze gebieden geen bewe gingsvrijheid meer hebben. In het bijzonder zal controle worden uitgeoefend op de buiten- landsche saldi dezer ondernemingen. De inter nationale ondernemingen, die hun zetels naar AANGEWEZEN BONNEN voor 9e periode 1943 (2e helft) 22 Aug. t/m 4 Sept. 35/36 A brood: 4 rants, brood of gebak. 35/36B brood: 1 rants, brood of gebak. 35/36 beschuit: 1 rants, brood gebak of beschuit. 636/637 alg,1 rants, brood, gebak of bloem. 638 alg.: 125 gram gemengd meel. 639 alg.125 gram gort. 640 alg.1 rants, vervangingsmiddelen. v 35 A Kind.voedsel250 gram gort. 35 B Kind.voedsel: 250 gram rijst. 34A boter; K rants, boter. 34 B boterK rants, margarine. 641 alg.150 gram kaas. 35/36 melk: IK liter melk. 35/36 taptemelk: 1% liter taptemelk. 35/36 Aardappelen: IK kg. aardappelen. 35/36 toeslag1 kg. aardappelen. 642 alg.2 kg. aardappelen. 643 alg.: 250 gram jam. 644 alg.: 500 gram suiker. 35 versnaper.100 gram suikerwerken. 35 tabak: 1 rants, tabakswaren. 36 tabak1 rants, sigaren. Met uitzondering van de bonnen voor vleesch en aardappelen mag op deze bonnen reeds op 21 Augustus worden gekocht. Het koopen na 4 September is niet geoorloofd. Bon 32 boter blijft geldig t/m 7 Sept. Eerstvolgende bonaanwijzing: Vervan gingsmiddelen en koffiesurrogaat op> 19 Sept., vermicelli, chocolade en overige artikelen op 5 September. 3 kousenbonnen geldig verklaard voor mannen en jongens boven de 14 jaar. Van de textielkaart voor mannen en jon gens van 15 jaar en ouder, gemerkt V 115, zijn thans de kousenbonnen J., K. en L., on geacht de zich daarop bevindende anders lui dende datumopdrukken, voor den aankoop van elk 1 paar kousen geldig verklaard. Met de bonnen J. en K. dient tegelijkertijd het gewone aantal vastgestelde puhten te worden afgege ven, terwijl op bon L. tegen Wi maal de ge wone puntenwaardeering 1 paar kousen kan worden betrokken. Ned. Oost-Indië en later naar Curasao ver plaatst hebben, vallen onder dezen maatregel. (Eur. press.) -- NEDERLANDSCHE BANK. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor de 'bezette Neder landsche gebieden heeft den tot dusver als on derdirecteur der Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam fungeerenden mr P. H. A. Bijle- veld benoemd tot lid der directie van genoem de bank. DE RIJKSPOSTSPAARBANK. In de eerste 7 maanden is bij de Rijkspostspaar bank 145 millioen gulden meer ingelegd dan terugbetaald (vorig jaar 29 millioen). In de maand Juli alleeh reeds 24 millioen gulden (vorig jaar 4 millioen) meer. Ultimo Juli wa ren er ruim 140.000 meer boekje§ dan op 1 Japuari 1943. Verduisteren: Van 1521 Augustus; 's avonds van 21 uur, 's morgens tot 6.15 uur. BOUW- EN WONINGTOEZICHT OP ZUID-BEVELAND. Uit het jaaroverzicht 1942 van het bouw- en woningtoezicht van Zuid- Beveland (zonder Goes), gevestigd te Goes, blijkt dat in dat jaar 341 werken zijn uitge voerd, n.l. 297 beneden f 750,en 44 boven f 750,—. In de drie jaren, dat het centrale bouw toezicht thans bestaat, bedroegen de gemid delde jaarlijksche kosten per inwoner voor Yerseke 15,13; voor Kruiningen 14,68; voor Kapell^ 14,25; voor Wemeldinge 12,07; voor Krabbendijke 11,43; voor Driewegen 10; voor Rilland-Bath 9,91; voor Kloetinge 8,88; voor Kattendijke 8,66; voor 's-Heer Abtskerke 8,30*; voor 's-Heer Arendskerke 8,06; voor Waarde 7,26; voor Ovezande 7,16; voor Wolphaartsdijk 6,79; voor Heinkenszand 6,76; voor Hoede- kenskerke 6,45voor 's-Gravenpolder 6,93voor Borssele 6,59; voor Oudelande S,43; voor Baarland 5,42; voor 's-Heerenhoek 6,11 en voor Ellewoutsdijk en Nisse 5 cent. De helft der kosten wordt aan Goes ver goed naar een vast bedrag van 5 cent per inwoner, terwijl de andere helft over de aan gesloten gemeenten wordt omgeslagen naar het aantal uitgevoerde werken boven f 750, Naarmate dit aantal werken daalt, drukken de lasten steeds zwaarder op de enkele ge meenten, waar nog iets wordt gebouwd en dit zijn juist de gemeenten, die door het oor logsgeweld getroffen zijn. VERSPILLING VAN LEIDINGWA TER. Men schrijft ons: Destijds werd iemand te Kruiningen ten laste gelegd leidingwater verspild te hebben door het niet onmiddellijk 'herstellen of doen her stellen van het gebrek in de installatie die leidingwater toevoert aan een hem in eigendom toebehoorend en verhuurd perceel. Thans is in hoogste instantie beslist, dat verspillen beteekent verkwisten, dit is een rui mer gebruik maken van iets dan noodzakelijk is voor het doel, waarvoor iets wordt aan gewend, dan wel iets gebruiken zonder rede lijk doel en dat derhalfe verspillen van lei dingwater slechts kan geschieden door den- gene, die van de waterleiding gebruik maakt, althans die water aftapt. Dit zou anders geweest zijn indien in de algemeene politieverordening der gemeente Kruiningen mede verboden was het niet zor gen, dat geen leidingwater kan worden ver spild of het aan iemands schuld of nalatig heid te wijten zijn, dat leidingwater wordt verspild. De gelneenten, die op dit gebied bepalingen gemaakt hebben, zullen dus goed doen zich, zoo nooidig, aan de redactie van deze beslis sing te conformeeren, teneinde de voorschrif ten volledig aan hun doel te doen beant woorden. Middelburg. Woensdagavond zijn negen personen bekeurd, die aan het jaagpad langs het ka naal naar Veere om geld (bedragen van f 50 tot f 300) speelden. Plet zijn P. P., W. J. P., D. S., P. S„ J. M., J. R„ L. T„ M. C. S. en B. S. Vlissingen. Woensdag werden 15 en gisteren 19 slachtoffers van de ramp van Zondagavond ter aarde besteld. Vandaag wordt nog 1 per soon begraven, terwijl 5 elders aan den schoot der aarde zullen worden toever trouwd. Het Gemeentebestuur deed zich bij de begrafenissen alhier vertegenwoordigen. Goes. Proces-verbaal is opgemaakt tegen H. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1943. Daarom heb ik een welbehagen in zwak heden, smaadheden, nooden, vervolgingen, benauwenissen terwille van Christus, want als ik zwak ben, dan ben ik machtig, 2 Cor. 12:10. Zon op 6.31, onder 20.55. Maan op 23.22, onder 12.18, Laatste kw. 22 Aug., nieuwe maan 30 Aug. Aan een kerk wordt niet in de eerste plaats gevraagd om kracht en recht, maar om geloof en trouw. Over de vraag, of de krachten der 'kerk daartoe toereikend zullen zijn, behoeft zij zich geen zorg te maken. Ook zij kan met bezorgd te zijn geen el tot haar lengte toedoen. Wanneer zij zich maar nederig herinnert dat zij, als stad op een berg liggende, niet verborgen kan zijn; dat zij het zout der aarde is en dat zij, bij de- Bertie uit den dienst Gods aan de wereld, wordt getroffen door een oordeel veel zwaar der dan eenige aardsche vijand over haar zou kunnen uitspreken en aan haar voltrek ken, n.l. dat zij dan nergens meer toe deugt, dan om buitengeworpen en van de menschen vertreden te worden. Terwijl, wanneer zij, i» misschien kleine kracht, trouw blijft aan haar roeping, haar het woord zal tegenklinken „Over weinig zijt gijjj getrouw geweest, over veel zal ik u zetten, ga in in de vreugde uws Heeren". Dr S. ROZEMOND. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Enkhuizen,, H. v. d. Veer te Warga. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Elburg, H. Boswijk, geestel. verzorger van Bloemendaal te Loosduinen. ZENDINGSDEPUTATEN. De Gene rale Sy-node heeft benoemd tot deputaten voor de zending onder heidenen en Moham medanen de heeren Ds J. H, Lammërtsma te Appingedam, Ds C. M. v. Rennes te Heeg, Dr C. Goslinga te Buitenpost, Ds N. Duursema te Nieuw-Amsterdam, Ds R. Hamming te Nijverdal, Ds P. C. de Bruyn te Apeldoorn, Ds D. Pol, em.-predikant te Renswoude, Dr W. G. Harrenstein te Weesp, Ds H. A. Wiersinga te Leiden, Ds N. Willemse te Charlois, Ds J. de Vries- te Tilburg en Ds A. C. Hey te Koudekerke. KORTE BERICHTEN. In den ouder dom van 68 jaar is overleden Ds Th. H. v. Veen, em.-pred. der Doopsgezinde Broeder schap te Hilversum. Ds T. Stigter, Ned. Herv. predikant te Berkel en Rodenrijs heeft tegen 30 Dec. a.s. na een diensttijd van meer dan 47 jaar eer vol emeritaat aangevraagd. Ds Stigter werd in 1895 te Groote Lindt in zijn ambt be vestigd. Vandaar vertrok hij in 1898 naar zijn tegenwoordige gemeente. Candidaat W. L. Jens, hulpprediker te Rotterdam (Kralingen), hoopt Zondag 29 Augustus zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente te D r e i s c h o r, na - des morgens bevestigd te zijn door Prof. van Rhijn uit Utrecht. De kerkeragd der Geref. Kerk te 't Zandt (Gr.) besloot om over te gaan tot de benoeming van een hulpprediker voor Zijl- dijk, voorloopig van 1 Oct. '431 April '44. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Stadskanaal besloot over te-gaan tot de aan stelling van een hulpprediker. ONDERWIJS IN HET HEBBEEUWSCH De Secretaris-Generaal van 'het Dep. van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft bepaald Art. 1. Aan gymnasia, aangewezen krach tens artikel 158 der H&ogeronderwijswet, mag geen onderwijs in de Hebreeuwsche taal wor den gegeven dan met toestemming van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming. Art. 2. Dit besluit, hetwelk in de Neder landsche Staatscourant zal worden geplaatst, treedt in werking op 1 September 1943. Geslaagd voor examen Landbouwkunde,, L.O.J. Gideonse te Yerseke. RILLAND-BATH. Gekozen tot notabel der- Ned. Herv. Kerk de heer Jac. Saman, zulks in de vacature van wijlen den heer K. Saman. Te Nijmegen slaagden voor het examen coupeuse de dames T. Heine en N. Kamp man te Domburg; J. Tqnis, M. Volmer en S. de Vos te Middelburg en C. de Kam te Souburg. F. P. en F. K.-jegens het loopen over be zaaiden grond en tegen A. S. wegens het onbeheerd laten staan van zijn rijwiel. Zuid-Beveland. WILHELMINADORP. De heer N. Nieuw- dorp heeft zijn arbeid als leider der Zon dagsschool moeten neerleggen. Hij heeft deze functie 20 jaar lang verricht. -Morgenavond 7 uur geeft het muziek gezelschap „De Echo" bij gunstig weer een concert op het dorp. YERSEKE. De door het Burg. Arm bestuur aangeboden" begro.oting voor het dienstjaar 1944 sluit met een totaal aan in komsten en uitgaven van f 20.694,05. Aan gemeente-subsidie is geraamd f 7000 tegen f7500 in 1943 en f 8500 in 1942. NISSE. Uit een schuurtje van P. H. zijn pruimen en een mand gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Ten nadeele van J. J. uit Goes werd 30 Juli j.l. een fiets gestolen. De politie slatgde er in het rijwiel Zondag bij T. M. te 's-Gravenpolder in beslag te, nemen. M. beweerde de fiets weer van zekeren B. te Goes gekocht te hebben. De zaak wordt onderzocht. Toen de vrouw van J. J. M. alhier Zondag de koeien aan het melken was, werd haar fiets gestolen. Maandag werd het rij wiel onder de gemeente Heinkenszand ge vonden. De banden ontbraken echter. OUDELANDE. De rekening der gemeen te over 1941 is vastgesteld met aan ont vangsten een bedrag van f 32.665.25 en aan uitgaven van f 30.545.79, batig saldo f 2119.46. De kapitaaldienst aan ontvangsten f 4901.27 en aan uitgaven f 4726.27, batig saldo van f 175. Ambtenaren van den C.C.D. hebben te 's-Gravenpolder een -.zekeren de J. uit Ka- pelle aangehouden, die 10 kilo gesmolten rundvet bij zich had, afkomstig van den slager C. de J. alhier. Bij het daarop ten huize van laatstgenoemde ingestelde onder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1