DINSDAG 17 AUGUSTUS 1943 57e Jaargang* No. 26£ FEUILLETON DAGKALENDER BINNENLAND UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. -Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor MiddelburgFa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJET-DOORBRAAKPOGINGEN VERIJDELD. - GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN. - DE AANVAL OP HET GEALLIEERD CONVOOI. - DE STRIJD OP SICILIË. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Koebanbruggenhoofd en aan den middenloop van den Donets mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In den sector van Bjelgorod berden de steeds opnieuw weer aanstor mende aanvalsgolven der bolsjewisten in een verbitterd gevecht van man tegen man door onze grenadiers afgeslagwi. Tegenaanvallen van gepantserde gevechtsgroepen van het leger en de Waffen-SS drongen diep in de flanken van de vijandelijke aanvalsforma- ties binnen, omsingelden groote deelen hier van en vernietigden deze. Terwijl in het gebied ten Westen van Orel de aanvalskrachi; der Sowjets ver minderde, verdubbelden zij hun krachtsin spanningen om in de sectoren van*W j a s - ma, B e 1 v i en aan het Ladogameer met gebruikmaking van tanks, slagvliegtui gen en zware artillerie door te breken. Ook hier mislukten alle aanvallen door den vast beraden afweer van onze infanterie- en pant- sergrenadiersdivisies. Overal, waar de Sow jets aanvielen, leden zij ook gisteren op nieuw zeer zware verliezen aan menschen en materiaal. 193 Tanks werden stukge schoten. Eskaders gevechtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en slagvliegtuigen steunden vooral in den Zuidelijken en centralen sec tor de in een zware worsteling staande troepen te land door succesrijke aanvallen op de gereedstaande troepen en marschbe- wegingen van den vijand. Terwijl in dén Zuidelijken sector van het bruggenhoofd op S i c M-ë geen belangrijke krijgsoperaties werden gevoerd, nam dey druk van den vijand in den Noordelijken sector toe. Na herhaling van gisteren reeds afge drukte extra-bericht vervolgt het weer- jnachtsbericht Een Duitsche duikboot heeft aan de Noordkust van Sicilië in een dapperen aanval een door torpedojagers krachtig be schermden Amerikaanschen kruiser van de Brooklyn-klasse tot zinken gebracht. Bij aanvallen van vijandelijke vliegtuigen in het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen schoten Duitsche jagers en luchtdoelartillerie in de laatste 24 uur 16 vliegtuigen, voor het meerendeel viermoto rige bommenwerpers neer. Vijf andere vijan delijke vliegtuigen werden in luchtgevechten boven den Atlantischen Oceaan vernietigd. Een gering aantal vijandelijke storings vliegtuigen vloog in den afgeloopen nacht boven het Noordel ij ke Duitsche rijksgebied. Het gebied van de öorlogshaven Ports mouth werd dn den afgeloopen nacht door formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen bij goed zicht van geringe hoogte af doeltref fend met een groot aantal brisant- en brand bommen bestookt. j Het Italiaansche opperbevel maakt het volgende bekend Profiteerende van hun stellingen in de Peloritaansche bergen hebben de Italiaansch- Duitsche troepen ook gisteren door hun manoeuvreerende actie den opmarsGh der vijandelijke strijdkrachten vertraagd. In het gebied van deStraatvanÉes- j s i n a hebben detachementen jagers ver schillende vijandelijke formaties onder schept. Tijdens verscheidene felle-gevethten, \hebben onze dappere piloten vijf spitfires en i drie curtiss-machines neergehaald. Tijdens stoutmoedige aanvallen op kon vooien in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee" hebben onze torpedovliegtuigen twee vrachtschepen van 12.000 ton elk tot zinken gebracht, terwijl een schip van middelbare tonnage, dat door een torpedo getroffen- was, explodeerde. In de wateren van Sicilië hebben Duitsche' gevechtsvliegtuigen twee 'trans portschepen met een totalen inhoud van 9000 ton zwaar beschadigd, Italiaansche vliegtuigen hebben talrijke bommen laten vallen op de havenwerken van B i z e r t a. Drie van onze machines zijn niet teruggekeerd. Gisterochtend bij het aanbreken van den dag hebben onze motortorpedobooten een stoutmoedigen aanval gedaan op een Brit- schê vlootformatie nabij Kaap Spartivento (Calabrië) en een lichten kruiser tot zinken gebracht, Er zijn luchtaanvallen door den vijand on- dernomën op V i t e r b o, N o v a r a en in den afgeloopen nacht wederom op Mi laan. Het luchtdoelgeschut haalde vier vij andelijke vliegtuigen boven Viterbo en drie boven Milaan omlaag. In laatstgenoemde stad is ernstige schade aangericht. Een an dere bommenwerper viel neer in de omge ving van Cagliari. Bij den luchtaanval op Novara zijn tot dusver als slachtoffers geteld: J4 dooden'en 10 gewonden. De aanval op het konvooi. (D.N.B.) He): succes van den aanval op het konvooi op de Middellandsche Zee is door verkenningsvliegers, die den volgenden dag over de rest van het konvooi hebben gevlogen, geheel bevestigd. Met ongeveer 70 eenheden was het konvooi op 13 Augustus de Straat van Gibraltar gepasseerd. Op 14 Augustus constateerden de Duitsche verken ners 'dicht bij de Noord-Afrikaansche kust nabij Kaap Tenes tusschen Oran en Algiers nog slechtj 40 varende schepen. Nabij Albo- rar, lagen nog schepen te branden. Niet min der dan 21 groote eenheden konden hier ge teld worden. Groote olievlekken lagen op het water. De strijd op Sicilië. Het Italiaansche opperbevel maakt be kend: Onder den vijandelijken druk, die bij zonder hevig was in het centrum, waar het .optreden der vijandelijke patserwagens on afgebroken gesteund werd door de lucht macht, die de verdedigers dag en nacht be stookte, is Randazzo gevallen en moesten de linies meer naar achteren verplaatst worden, daar de stellingen van de Etna en van Ca- ronia dreigden te zullen worden omsingeld. Maar de slag is nog niet afgeloopen. Met een hardnekkigheid, die altijd een prachtig voorbeeld zal'blijven, die de tegenstanders zelf verscheidene malen hebben erkend, heb-, ben de verdedigers nieuwe stellingen betrok ken en vandaar bestoken zij de aanvallers opnieuw en betwisten zij hun het terrein in een harden strijd. Genesteld in de'eerste Zuidwestelijke ver sterkingen van het gebergte, dwingen de verdedigers, na 37 dagen van onvermoeiden strij^d tegen eenheden die steeds worden aangevuld, den vijand nog respect af en ma ken zij hem den weg, die naa-- Messina leidt, uiterst'moeilijk. Opnieuw een Italiaansche minister afgetreden. (D.N.B.) De minister van volksvoorlich ting ambassadeur Rocco, is, naar Stefani meldt, overgeplaatst naar het buitenland. Tot minister van volksvoorlichting is be noemd ambassadeur Galli. Rome tot open stad verklaard. Drie motieven hebben, naar de Italiaan sche regeering volgens het S.P.T. ^verklaarde tot dit besluit geleid 1. Is Rome het centrum der katholieke ■•wereld en behoort daarom niet alleen Italië, maar allen katholieken over de geheele wereld. 2. Bevindt zich te Rome een kleine staat Vaticaanstad die er aanspraak op kan maken te worden gerespecteerd en zichzelf niet kan verdedigen. Ten behoeve van dezen staat brengt Italië in zekeren zin een offer. Immers door dit besluit neemt het eenige voor de oorlogvoering niet gemakkelijke conse'quenties op zich. 0 3. Is Rome eigendom van de geheele cul tuurwereld, doof de specifiek «historische en kunstzinnige gebouwen en andere monumen ten, die het bevat. Daar reeds herhaaldelijk is gebleken, dat de Britsche en Amerikaan- sche bombardementen vooral vernietigend en schadelijk voor de cultuurgeschiedenis zijn, zegt het verstand, dat Italië den eersten stap moet doen. De Britsche regeering heeft er, naar S. P. T. verder meldt, op gewezen, dat de verkla ring der Italiaansche regeering geen enkele uitwerking zal 'hebben, zoolang Rome niet 59) DE „VERDOEMDEN" door H. Kingmans, Het vervoer naar Brazilië is verschrikke lijk. Het komt voor, dat de slaven bij tien tallen stikken. En je behoeft niet te vragen, welke behandeling ze ondergaan, als ze een maal aan land zijn, om te werken 1 En dan is net algemeen bekend, dat wij, Hollanders, die lui nog behoorlijk behandelen. Bij de Engel- .schen en Franschen moet het veel erger zijn. Je behoeft nu niets meer te zeggen 1 Persij komt dan weer terug op dominee kapitein. Een mooie mijnheer! Hij voelt „nattigheid". Of weten ze niet, dat hij enkele geloofsstukken en gebeden in de negertaal heeft overgebracht? Neen? Nu, er is anders spektakel genoeg over geweest. De classis Amsterdam, die hem afvaardigde als neger- Ptedikant, wist er niets van, anders zou het gebeurd zijn. De Tien Geboden waren er °°k bij. En wat maakte die mijnheer, die zwarte predikant, er van? Hij begon zóó in de negertaal; „Ik ben de Heere uw God" vertaald: „Ik ben Jan CompónCompón Compagnie vanzelf.... Bij dat negerge- rc>ed mag niet de gedachte postvatten, dat een ander machtiger is dan de Compagnie 1 En dan het vierde gebod. De dominee heeft e' gebod over den Sabbath zóó vertaald voor de negers, dat er staat: Gij zult dan met arbeiden, noch uw zoon.,.., maar ver- dfr gaat de vertaling niet. Ja, dat kan ook let anders bij iemand, die de slavernij ver dedigt, niet? Je kunt aan die negers toch niet vertellen, dat zij een Goddelijk récht hebben, om op den Zondag niet te werken I De stem van Persij klinkt zoo sarcastisch mogelijk. De dominee is in zijn eigep garen gevangen. De classis heeft zijn doen afge keurd en de vertaling van het vierde gebod m'oest naar behooren plaats vinden. Dominee zou er voor zorgen, maar hij ging rustig ver der met de negerkinderen te onderwijzen, zooals hij vertaald hadl Dat komt er van, als je de slavernij op Christelijken grondslag verdedigen wilt. Die is niet te verdedigen. Die is onchristelijk. En voor Persij geldt dit even goed voor blanken als voor zwarten. Mejoffer Galliard is toch onder den indruk van zijn warm betoog. Zij gevoelt, dat haar man tegen Persij's logica niet opgewassen E. Tegen zijn redeneering is daVi ook heel weinig in te brengen. Behalve.... hm, zwarten op één lijn te stellen" met blanken, is dat niet wat te vér gezocht? f Zij - heeft er van vernomen, dat blanken, als die door zeeroovers worden,gevangen, er gens als slaven terecht komen. Dat is vree- selijk. Maar zwartenJe kunt ook te teergevoelig zijn. Tenslotte moeten er toch werkkrachten wezen in Oost en -West en in Brazilië. „Natuurlijk moeten die er zijn. Ze dienen er te komen als vrije menschen en tegen be hoorlijke betaling", merkt Persij op. „Al licht zullen de dividenden van de Compag nieën dan wat minder zijn, maar het geld is eerlijk verkregen". (Wordt vervolgd.) geheel volgens de bepalingen van) het vol kenrecht wordt ontwapend, d.w.z. zoolang de Italiaansche hpofdjtad niet van ieder mili tair object wordt bevrijd en er zich geen militair garnizoen ophoudt. De kwestie zal een onderwerp van bespre king uitmaken tusschen Churchill en Roose velt te Quebec. De schade te Milaan. (Stefani) Uit nadere bijzonderheden over de schadé aangericht door den jongsten vij andelijken luchtaanval op de stad, Milaan blijkt, dat er door brandbommen brand is ontstaan in den rechtervleugel van het ko ninklijk paleis aan den kant van het Dom plein. Ook het beroemde kasteel van de familie Sforza uit de 15e eeuw is beschadigd. De bommenwerpers hebben zelfs niet het gedenkteeken ontzien dat is opgericht voor de dooden uit den eersten wereldoorlog. De bevolking is zwaar getroffen door het in storten van talrijke huizen en de verwoes tingen in de woonwijken en elders. De besprekingen van Churchill. (D.N.B,) Het Witte Huis heeft, volgens den Britschen berichtendienst, bekend ge maakt, dat Churchill een bezoek van drie dagen heeft gebracht aan president Roose velt in Hydepark (New-York). Alvorens naar Quebec te reizen, keert *Roosevelt eerst naar Washington terug. Inmiddels is Churchill weer in Quebec aangekomen. In Engelsche kringen, die met de Britsche ambassade te Lissabon in con tact staan, is men van meening, dat Chur chill van Amerika naar Moskou zal gaan. Aanval op Balikpapan. Zeven bommenwerpers van het type Con solidated B 24 hebben op 14 Augustus een aanval gedaan op Balikpapan, maar, naar Domei meldt, werden ze onmiddellijk door het, Japansche afweervuur verdreven. De veroorzaakte schade is van geen beteekenis. Dit was de-eerste luchtaanval op Borneo sedetr de bezetting. Korte Bterichten. (D.-N.B.) In de maand Juli hebben Duitsche jagers, afweergeschut en troepen aan het oostelijk front 3016 bol.,., vistische -vliegtuigen neergeschoten. Dit is het groot ste aantal vliegtuigen tot dusverre in een maand neergehaald. In de eerste 7 maanden van 1943 hebben de bolsjewisten 9464 vlieg tuigen verloren, sedert het uitbreken van den oorlog 43.642. (D.N.B.) Naar de* Britsche berichten dienst meldt wordt in een Maandag te Que bec uitgegeven officieele verklaring gezegd, dat minister-president Churchill tegenspreekt de hem toegeschreven verklaring te hebben afgelegd, als zou de oorlog met Kerstmis zijn afgeloopen. Hoe wordt de tijd besteed in de weersport- kampen? Eiken morgen trekken de jongens de bergen in. In het prachtige Karinthische bergland leeren zij kaartlezen, het kompas gebruiken, telefoonlijnen aanleggen, kortom al die dingen, die beantwoorden aan het ro mantische gevoel van iederen gezonden jon gen. Aarzel dus niet en ga mee naar het volgende weersportkamp. Aanmelding: Ko ningslaan 9, Utrecht. Fritz Emde-Stapf-Pax m. Hervatting colleges aan enkele hoogescholen. Het dept. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming deelt mede De rijksuniversiteiten te Utrecht en te Gro ningen, de gemeentelijke universiteit van Am sterdam, alsmede de Technische Hoogeschool te Delft, de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen en de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam beginnen," zooals gewoonlijk, het nieuwe studiejaar in den ko menden herfst. De colleges, die uitsluitend voor de eerste jaars studenten bestemd zijn, zullen wegens het feit, dat de arbeidsdienst- tot 15 December duurt, pas na de Kerstvacantie be ginnen. i Colleges, die ook voor de eerste-jaars stu denten bestemd zijn, kunnen met verlof van den rector-magnificus eerder beginnen. De vóór de Kerstvacantie behandelde stof zal voor de later komende eerste jaars studenten echter worden herhaald. Hetzelfde geldt voor het practische deel van het onderwijs. Tot de studie kunnen worden toegelaten 1. Studenten van het studiejaar 1942/'43, voor zoover zij de loyaliteitsverklaring voor 5 Mei 1943 hebben onderteekend. 2. Zij, die een middelbare school hebben doorloopen, tot den leeftijd van 25 jaai, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht vervuld-heb- ben of hiervan waren vrijgesteld, resp. uitstel hadden gekregen. 3. Studenten, die in het studiejaar 1942/'43 niet aan een universiteit stonden ingeschreven, mits -zij in staat zijn en - zich verplichten, in den loop van het volgende jaar een academisch examen af te leggen. Opdat de onder 2 en 3 genoemden niet in botsing komen met een eventueele verplich ting vpor de tewerkstelling, kunnen zij de loyaliteitsverklaring terstond bij het departe ment, afd. H.O. te Apeldoorn, Paschlaan 19, onderteekenen. De nieuwbenoemde commissaris der pro vincie Overijsel, Mr W. de Rijke, werd 10 November 1896 geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam en vestigde zich in 1924 als advocaat en procureur in Haarlem. Hij was lid van den Haarlemschen gemeenteraad, lid van de provinciale staten van Noord-Hclland en kantonrechter-plaats- vervanger te Haarlem. Enkele jaren heeft Mr de Rijke zitting gehad.in de Eerste Ka mer. In September 1940 werd hij belast met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal te Arnhem, waarop later diens definitieve benoeming volgde. Korte Berichten. De hoofdinspectie van het brandweer* wezen, voorheen le v. ,d. Boschstraat 2, Den Haag, is verhuisd naar Nijmegen, Groesbeek- scheweg 329, tel. 25241. LIMBURGSCHE VOL&SDAG TE MAASTRICHT. Redevoeringen van Mussert, Woudenberg en Ruiter. Te Maastricht is een Limburgsche Volks dag gehouden voor ,de Limburgsche leden der N.S.B.. Het woord werd gevoerd door den leider van het N.A.F., H. J. Wouden berg, die zijn vertrouwen uitsprak in de overwinning van Duitschland en den opbouw van een socialen staat volgens nationaal- - socialistische gedachte behandelde. Hierna sprak de directeur-generaal van den land bouw G. J. Ruiter, over de toekomst VS'n de Nederlandsche boeren, waarbij hij in het bij zonder er op wees, dat voor een kwart mil- lioen boeren uit ons land prachtige grond ter beschikking is in het Oosten. Er is, aldus spreker, alleen een eervolle boerenstand mogelijk, indien Europa ?ijn aanvallers van zich kan afhouden. Een En- gelsch-Amerikaansche overheerschirlfe betee- kent ondergang van den boer, terwijl, indien het bolsjewisme hier zou komen, er voor den boerenstand in het geheel geen sprake meer is van toekomst, Wie niet tot het bolsjewisme zou toetre den zou eenvoudig worden uitgemoord. De nationaal-socialistische landbouw-poli- tiek is er op gericht-, dat er alleen een ge zond volk kan komen bij een gezonden boe renstand. Daarom moet de boer loon naar. werken he'obén. Vervolgens sprak Ir. Mussert een rede uit. Aan het ANP-verslag hiervan ontleenen wij Wij leven, aldus spr., in een overgangstijd, in een tijd welke voor de historie als een groote omwenteling zal worden' geboek staafd. We»t ons volk echter wel -wat goed en wat kwaad is? Het eenige wat de men schen die niet aan onze zijde staan weten op te merken, is, dat het nationaal-socialisme nog erger is dan het bolsjewisme. Vroeger bestond er over de vraag wat men van een sluipmoord dacht, geen geschil punt. Men vond dat zoo iets laags, dat men daar. niet verder over wenschte te spreken. Thans echter zegt men rustigEen sluip moord? Het hangt er van af op wien. En als in Drente 11 boerenhoeven in brand staan en men hoort dat dat hofsteden zijn van nationaal-socialisten, dan vindt men dat plot seling niet meer erg. Waar zijn de stemmen van den kansel die opkomen tegen de ter reur uit de lucht, tegen de brandende phos phor en wat er zoo al meer op kostbare Duitsche steden wqrdt neergeworpen? We hooren "ze niet. Ons volk in zijn geheel kan niet zien waarom het gaat. Het keijj-alleen de bezwaren van dezén tijd. De vraag ia: is' er een toekomst voor onze kinderen en voor de kinderen van onze kinderen? Daarom gaat het in laatste instantie. Ik durf beweren, aldus Mussert, dat indien er geen nationaal-socialisme was geweest er nu al geen Europa meer zou zijn. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa, dat belaagd wordt, eenerzijds door de Sov jets, anderzijds door Amerika. Wanneer het Oostfront het niet houdt, dan zal het bolsje wisme over Europa Josbreken en vroeger of later zal de grens van Sovjet-Rusland aan de Noordzee zijn. Mussert sprak als zijn over tuiging uit dat het den Führer en zijn sol daten wel zal gelukken het bolsjewistische monster tegen te houden en sprak namens allen zijn erkentelijkheid uit over de Duit sche weermacht voor haar topprestaties. Het is onze trots dat aan het Oostfront ook dui zenden van ons meehelpen de kwade mach ten uit Europa te weren, aldus Mussert. Het gaat er om slaaf of soldaat te zijn en velen van ons begrepen dat zij inderdaad soldaat moesten Worden. Een groote opbouw staat ons te wachten. Wat ons volk betreft, zeide Mussert, dat wij samengebundeld moeten worden en dat wij allen onzen plicht moeten doen om aan de overwinning mede te helpen. 12 jaar lang heeft de beweging sterk en trouw achter mij gestaan, aldus spreker, en 't is geen geheim, dat de laatste 3 jaren daar van de moeilijkste waren. Behouden wij ech ter, zoo besloot Mussert zijn rede, het geloof in onze bronnen, het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland 'en den eerbied voor den arbeid. Uiteindelijk toch zal het goede het winnen. DINSDAG 17 AUGUSTUS 1943. God heeft den blij moedigen gever lief, 2 Cor. R:7b, Zon op 6.26, onder 21.01. Maan op 22.08, onder 8.19. L. kw. 22 Aug,, n. maan 30 Aug. Mr W. DE RIJKE COMMISSARIS DER PROVINCIE OVERIJSEL. Het Rijkscommissariaat deelt-mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft den procureur- generaal Mr W. de Rijke te Arnhem onder gelijktijdige eervolle ontheffing uit diens tegenwoordige betrekking benoemd tot com missaris der provincie Overijsel. In verband met de ergerlijke diefstallen op het platteland zijn in Gelderland vele boeren er toe overgegaan bij de te velde staande korenschoven zelf de wacht te houden. Hond en knuppel beloven den ongeftooden gast niet veel goeds. CNF-W. P. Zeijlemaker-Pax m. Verduisteren Van 1521 Augustus 's avonds van 21 uur, 's morgens tot 6.15 uur. Centralisatie van Openbare Werken op Zuid- en Noord-Beveland. Naar wij vernemen is er een regeling in voorbereiding om ook op Zuid- en Noord-- Beveland de diensten van gemeente-werken der diverse gemeenten tot één centralen dienst te Goes te combineeren. Stel, dat iemand gelukkig getrouwd is en men zou hem vragenkunt ge u voorstellen, dat ge niet met deze vrouw, maar met een andere zoo gelukkig waart geworden? op die vraag zou hij niet kunnen antwoorden. Als hij er wèl op zou kunnen antwoorden, dan zou dit enkel bewijzen, dat het met zijn liefde niet in orde was. Zoo ook, als iemand in Christus het heil gevonden heeft en men zou hem vragen: kunt ge u voorstellen, dat ge niet in Chris tus, maar in een ander Boeddha of Mo hammed of wie ook het heil gevonden hadt, dan zou hij op die vraag niet kunnen antwoorden. Als hij er wèl op zou kunnen antwoorden, dan zou dit enkel bewijzen, dat het met zijn gel'oof niet in orde was. KIERKEGAARD. NED. HERV. KERK. éeroep'en: te Enkhuizen, H. v. d. Veer te, Warga; als# jeugdpredikant in alg. dienst, F. M. Kooyman te Bussum. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Heeg (voor den miss. dienst), A. G. Ho nig te Siegerswoude (Fr.). UIT DE GEREF. KERKEN. Onlangs is bericht, dat door Dr S. O. Los, Dr R. Schippers, Dr M. B. van 'tVeer, Ds F. de Vries en Ds Joh. H. Rietbepg, een gravamen bij de huidige Synode der Geref. Kerken is ingediend tegen besluiten van de Synode Utrecht-1905 en .tegen besluiten van de vo rige Synode inzake de leergeschillen. Ds Rietberg deelt in „De Wachter" mede, waartegen bezwaren bij de Generale Synode zijn ingediend. Het betreft hier twee bezwaarschriften. Het eerste richt zich tegen de uitspraak van 1905: „dat volgens de belijdenis onzer Kerken het zaad des verbonds krachtens oe belofte Gods te houden is voor wedergeboren en in Christus geheiligd, totdat bij het op wassen uit hun wand,el of leer het tegen deel blijkt", en in verband daarmede tegen de uitspraak: „het oordeel der liefde, waar mede de Kerk het zaad des verbonds voor wedergeboren houdt." Nu is in den loop der jaren meermalen ge bleken, dat niet alle ambtsdragers de uit spraak van 1905 konden aanvaarden. En het ip in de kerken steeds -toegelaten, dat be zwaren tegen die uitspraak gepubliceerd wer den. A Door de verklaring van Sneèk-Utrecht „dat ambtsdragers geacht worden in te stemmen met de leeruitspraken der synode" komt de zaak echter anders' te staan. Het tweede bezwaarschrift raakt de „Toe lichting". Deze „Toelichting" is door een commissie opgesteld en aan de kerken ge zonden. Wel is zij geen officieele uitspraak van de Synode, maar de Synode heeft toch verklaard, dat deze Toelichting „nog grooter waarde heeft" dan de bij een Synode inge diende rapporten. Tegen de verbondsbe- schouwing van de Toelichting en de daaruit voortvloeiende consequenties richt zich het tweede bezwaarschrift. PROF. P. J. M. DE BRUIN. Prof. P. J. M. de Bruin, rustend hoogleeraar der Theol. Hoogeschool der Chr. Geref. Kerk, woonachtig te Apeldoorn, herdenkt Maandag 30 Aug. a.s. den dag waarop hij voor een halve eeuw in het predikambt' in de Chr. Geref. Kerk gesteld werd. Hij werd 25 Juli 1893 door de generale synode der Chr. Geref, Kerk benoemd als reizend predikant. In 1895 werd hij predikapt te Apeldoorn en in 1905 benoemde de synode Rem tot hoogleeraar aan de Theol. School. Tit 1938 is hij als hoog leeraar werkzaam geweest. Prof. dé Bruin is voornemens Zondagavond 29 Aug. a.s. in de Chr. Geref. Kerk van 's Gravenhage-C. een gedachtenisrede te houden. KORTE BERICHTEN. Op bijna 84-ja- rigen leeftijd is te Utrecht overleden ds P. Bongers, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk te Kamerik. Hij was verscheidene jaren lid van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Ds J. J. Meyer, Ned. Herv. predikant te Ehkhuizen, gaat na 40-jarige ambtsvervul ling, met emeritaat. Hij deed 23 Aug. 1903 zjjn intrede in Noordgouwe. 8 April 1906 ging hij naar Wynaldum, 13 Jan. 1929 werd hij predikant in Enkhuizen. Met ingang van 1 Oct. a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk te Oosterbeek een tweede predikantsplaats gevestigd. Examen Hoofdalle. Geslaagd voor vol ledig' examen: G. Th. Cornelis, Philippine; W: Neels, Wülphaartsdijk; J, v. d. Berge, W emeldinge. Bij'beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming is met in gang van 20 Sept. 1943 aan dr J. A. Barrau op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteitte Utrecht. Vermoedelijk zullen de beide eilanden daar toe in een viertal districten worden verdeeld, in elk waarvan een opzichter zal worden ge- stati'on-neerd. Bomaanval op Vlissingen. In de avonduren van 15 Augustus vond een. aanval* van 'Engelsch-Amerikaansche Voegers plaats op een buitenwijk van Vlis singen. Volgens de voorloopige berichten werden onder de Nederlandsche burgerbe volking 33 personen gedood en een vrij groot aantdl zwaar en licht gewond. Voorts werd schade aangericht aan de huizen. (A.N.P.) Middelburg. Gisteren vierde de opperwachtmeester van politie, de heer A. v. d. Reest, zijn 25-jarig jubileum bij de politie alhier, 's Morgens ver voegde zich de commandant van de ordepolitie met een deputatie uit het corps aan de woning van den jubilaris, om hem te eomplimenteeren en een mooie ets aan te bieden. Ook waren bloemen gezonden. Het gemeentebestuur zond een schriftelijken gelukwensch. Velen liebben verder van de gelegenheid gebruik gemaakt om dezen jubileerenden, politieman geluk te wenschen. Goes. Een politioneel^ waarschuwing is uit gereikt aan J. A. de W., alhier, A. J. v. d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1