DINSDAG 10 AUGUSTUS 1543 57e Jaargang, No. 261 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor MiddelburgFa Boekjh. J, J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. UITERLIJKE EN INNERLIJKE MAATSTAF. Naar men zegt, wordt -er tegenwoordig veel gelezen en gepreekt uit het laatste Bij belboek: de Openbaring van Johannes. Het is verklaarbaar, In dit eoik wordt In mach tige, aangrijpende visioenen, de wereldge schiedenis samengevat, zsedat wie dit bestu deert en,In kinderlijk geloof aanvaardt, ge troost, gesterkt en onderwezen wordt. Misschien wordt echter bij het lezen van alles, wat in de Openbaring op het komen de Goddelijk en geweldig eindgericht be trekking heeft, wel eens te weinig aandacht geschonken aan de hoofdstukken twee en drie, waarin elk der zeven Aziatische ge meenten een brief krijgt. Het is wel een opmerkelijk zevental. Drie van de zeven christengemeenten heb ben het uiterlijk slecht. Het zijn Smyrna, Pérgamum en Philadélphia. Die van Smyr na lijden verdrukking en armoede. En een scherpe vervolging staat voor de deur. Te Pérgamum is „de troon des satans". Eén der gemeenteleden is reeds den marteldood gestorven. Philadélphia is uiterlijk maar zwak. Hier is een „synagoge des satans". Drie, gemeenten hebben minder van ver volging te lijden. Thyafira, Sardes en Eféze. En de zevende gemeente, Laodicéa verkeert in uiterlijken welstand. Ze kent geen druk. En nu de geestelijke tpestand. De drie verdrukte gemeenten bloeien. Aan Smyrna wordt de kroon des levens toe gezegd. Van Pérgamum wordt verklaard: Gij houdt vast aan Mijn naam en hebt het geloof aan Mij niet verloochend". Ir. Philadelphia ziet Christus geloofstrouw en-goede werken. Hij heeft deze gemeente lief en zal haar bewaren, Van de gemeenten, die in gunstiger om standigheden verkeeren, bloeit slechts één Thyatira. Eféze heeft nog -wel goede din gen, maar heeft haar eerste liefde veflaten. En Sardes heeft den naam, dat zij leeft, maar is dood. Daar zijn slechts enlcele^ge- trouwen. Maar Laodicéa, dat zich in zulk een goe den welstand bevindt, is een gemeente van lauwe christenen. En Christus walgt van die lauwheid. Hij" zal, als er geen verandering komt, deze gemeente uit Zijn mond spuwen. Het is feitelijk overbodig, hieraan nog veel toe te voegen. Een kerk, die trouw blijft aan haar Heer en Koning, leeft op hoog geestelijk' peil, hoe benauwend de uiterlijke omstandigheden ook mogen zijn. Christus zal haar beschermen. Hij is er Borg, voor. Maar een lauwe ge meente ook al lijkt'alles van buiten in-- orde te zijn valt ojider het oordeel Gods. En wat hier van de kerk wordt gezegd, geldt eveneens voor elk Christen individueel. SOWJET-AANVALLEN INEENGE STORT. - GROOT AANTAL VECHT- WAGENS STUKGESCHOTEN. - HE VIGE GEVECHTEN OP SICILIË. Het opperbevel van de Duitsohe weermacht maakt bekend: Aan het Koeban -bruggenhoofd zetten de Sowjets hun, door talrijke slagvlieg tuigen ondersteunde, aanvallen zonder resultaat voort. Van het Mioes front efl van den middenloop van de Donets worden gevech ten van plaatselijk belang gemeld. In -het ge bied van Bj elgorod en in den sector van Orel stortten talrijke aanvallen van sterke infanterie- en pantserwagenformaties der Sowjets ineen. De luchtmacht greep vooral in deze twee frontgedeelten in de gevechten te land in en vernietigde, naast een groot aantal vechtwagens en kanonnen meer dan 300 ge motoriseerde, met manschappen bezette voer tuigen van den vijand. Ook ten Z.W. van Wj a s m a viel de vijand met talrijke vecht wagens aan. Alle doorbraakpogingen werden in zware gevechten afgeslagen. De verliezen van den vijand zijn hoög. Ten Z. van het Ladogameer heerschte slechts geringe plaatselijke gevechtsactiviteit. In de 'laatste twee dagen werden aan het Oostfront 3S2 vechtwagens stukgeschoten-. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten brachten in het zeegebied van Noworossisk'twee met, munitie geladen Sowjet-kuststoombooten met te zamen 1400 brt. tot zinken. DE „VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 55) o „Laat dien knaap met rust", merkt Jochem op. „Heb je nog gevoel in je lichaam of niet? Zie je njet, dat de jongen het besterft,, van angst?" :tk v; mo „Besterven doen we het allemaal", ftiort de man terug. „Maar eerst gaan we naar de hel van de galeien of zooiets. Als ik kans zag, pleegde ik zelfmoord. Dan ben je van alles af". Die vent zegt het: Jochem heeft het zooeven gedapht. Er is- nu geen kans een eind aan je leven te maken, maar a 1 s je die kans hadJochem Weishaupt, w.at een bravour, wat een bravourlEn als je dat doen kon, wat dan?Het angstzweet breekt hem uit. De zeeman weet er niets van of hij heeft .maar wat gekletst; om te kletsen en zijn gal uit te spuwenze krijgen wel eten. Het is enoorlijk eten ook. Niets minder, ja, nog meer dan aan boord van „De Arend". Dan worden de rechterhanden even losgemaakt. .Met gescheurde kleeren, van de meesten mjn de kleeren geheel weggenomen, zoodat z'J daar staan of liggen of zitten ten spot van ieder, bijna naakt, worden daar op elk schip tweehonderd matrozen en soldaten van de Compagnie weggevoerd, een onbe- aende bestemming tegemoet. Heen en weer, op en neer, loopen de roo- ers, zweepen in de hand. Wie mort of een In den Noordelijken sector van het Sic i- liaansche front hernieuwde de vijand met numeriek sterkere krachten zijn aanvallen langs den zeeweg. De gevechten duren nog voort. Snelle Duitsche bombardementsvliegtui gen troffen nabij de noordkust van Sicilië een torpedojager en een handelsschip van 7000 brt. sp vernietigende wijze, Bij aanvallen everdag van weinige vijande lijke vliegtuigen op de bezette gebieden in het Westen, werden twee irltsehi; bombarde mentsvliegtuigen en 'boven den Atlantlsohen Oceaan een viermotorig Amerikaansch- vlieg tuig neergeschoten. S.S, en politietroepen hebben te zamen met eenheden van het leger in het gebied achter het Oostfront wederom een operatie afgeslo ten met de vernietiging van talrijke- benden in het gebied ten Westen van Minsk. Bij geringe eigen verliezen werden 4200 ban dieten gedood, meer dan 6000 gevangen ge nomen, 154 verblijfplaatsen van benden, 151 kazpmatten vernield en bovendien 60 vuurmon den en een groote buit aan handwapens, mu- nitiê en ander oorlogsmaterieel binnengebracht. Het Italiaansche opperbevel meldt In het N. deel van Sicilië duren de hevige gevechten tegen de stelling der Ita liaansche en Duitsche strijdkrachten voort. Enkele -plaatsen achter de vijandelijke linies zijn docr onze vliegtuigen aangevallen. Voor de kust van 't eiland hebben Duitsche vlieg tuigen twee torpedojagers zwaar beschadigd Engelsch-Amerikaansche vloot- en vliegtuig formaties hebben gisteren enkele kustplaat sen op Sicilië en Calabrië aangevallen. De aangerichte schade is onbelangrijk. Dagorder van Stalin. Drie etappen. Naar DNB meldt, is een op 18 Febr. 1943 gedateerd geheim bevel van Stalin in Duit sche handen gevallen, waarin zijn plannen worden onthuld. Stalin wijst er allereerst op, dat het roode leger aarj een front van 1500 km onder de- moeilijkste omstandigheden van den winter- oorlog in opmarsch is. Het winteroffensief was toen drie maanden aan den gang. Hij somt vervolgens de door de bolsjewieken weer bezette gebieden op en geeft getallen omtrent de beweerde verliezen van het „Hit- ler-leger" in de afgeloopen drie maanden. (Volgens Stalin's gegevens zouden dat zijn 7000 tanks, 4000 vliegtuigen, 17.000, stukken geschut.) Het Hitler-leger, zoo wordt in het bevel van Stalin verder gezegd, gaat zijn vcl- komen ontbinding tegemoet. De eerste etappe van dezen oorlog, aldus Stalin, was gekenmerkt door den tactischen terugtocht, waartoe wij gedwongen waren, omdat wij nog niet voldoende waren voor bereid. en ook niet de voor de oorlogvoering noodige ervaring bezatén. Thans is de twee de etappe begonnen, de verdrijving van het fascisme van het territorium der Sovjet- Unie.- Jullie is de hooge eer te beurt geval len, de tweede étappe der -overwinningen en der verdrijving van het fascisme door jullie offensieven in te leiden. Jullie zult het ge- heele fascistische front tot instorten bren gen, met de overige formaties van ons roem rijke roode Leger de heilige Sovjetaarde van den vijand zuiveren en hem over de grenzen terugdrijven. Wanneer het roode leger dan diep in de landen van het fascisme binnendringt en het door 't fascisme geknechte proletariaat be vrijdt, staan wij- reeds midden in de derde etappe van den oorlog, die ons tot ons eind doel, de proletarische wereldrevolutie, zal brengen. Mogen de burgerlijke regeeringen van. de Westelijke democratieën gelooven, dat wij onze eenige taak er in zien de fascisten uit ons land te verdrijven. Wij weten het en met ons weten de arbeidenden 'der geheele wereld, dat onze eigenlijke taak eerst zal be ginnen-, zoodra de tweede etappe van. dezen oorlog, ten einde geraakt zal zijn. Dan zal voor ons de 'derde, de laatste en beslissende etappe van den geheelen oorlog beginnen, de etappe van de vernietiging van het wereldkapitaal. Ons éénige doel is en blijft de wereldrevólutie, de dictatuur van het proletariaat in de geheele wereld. Wij hebben bondgenootschappen gesloten, omdat dit noodig was om tot de derde etap- 'pe te geraken. Maar onze wegen scheiden daar, waar onze huidige bondgenooten in treurig gelaat toont, ontvangt een striemen- den slag. „O God, was ik maar dood", verzucht Jo chem. „Je. hebt God tóch uit het oog verloren, Jochem", hoort hij.Lize zéggen. „Maar nóg leef je in het heden der genade". Hij wendt het hoofd af. Lize ziet hij zijn heele verdere leven niet meer. Wat kan haar praat hem schelen I Hoofdstuk X. De Amsterdamsche koopman Galliard zijn voorvaderen behoorden tot de Fefugiés, die in den Hugenotentijd uit Frankrijk naar de Nederlanden kwamen kijkt met eeni ge verbazing naar zijn collega Persij, die ,met zijn echtgenoote in „Mijn Lusthof" te Loenen aan de Vecht op bezoek is. Galliard is zeer welgesteld. Hij -heeft het voorbeeld van andere kooplui en Amster damsche notabelen gevolgd en zich een bui tenverblijf aan de Vecht gekocht, om daar met zijn gezin de zomermaanden door te brengen. De echtparen Galliard en Persij wandelen door den tuin met de rechtgesneden hagen. De dames loopen voorop, de heeren volgen. Natuurlijk spreken de beide laatsfen over den -handel. Gailliard heeft wel twihtig pen- nisten op zijn kantoor; Persij moet het met minder stellen. Hij is een koopman in op komst, nog jong genoeg ook. Galliard is er ven overtuigd, dat zijn bezoeker, die een pientere zakenman is, geleidelijk wel een verntogen zal vergaderen, althans.... (Wordt vervolgd.) den weer zullen staan tan de bereiking van 1 ons einddoel. Het geheime bevel besluitWeest er steeds aan indachtig, dat onze leuze is: „Proletari-, ers aller landen, vereenigt u", en dat ons eenige doel is: de werelddictatuur van het proletariaat. Korte Serlohten. Naar Domei uit Moskou merat heeft de Sewjet-Rusiliëhe regiering het diplomatieke corps te Koelbysjew verzocht naar Moskou terug te keeren. De Japansche ambassade zal binnenkort haar zetel weer te Moskou vestigen. S.P.T. vernam te Rome, dat de parle mentaire onschendbaarheid van de 642 leden van de Kamer van fasci en corporaties even als die van de 453 senatoren is opgehesen. De leden van den nationalen raad en dsenato ren, die van onrechtmatige 'handelingen ten, eigen bate -worden beschuldigd, kunnen nu zon der verdere formaliteiten voor de commissie van onderzoek verschijnen. Flinke kerela melden zioh nu voor de Waffen-88 en de Landwaoht, Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezonde Nederlander In den leeftijd van l7-=45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen „vervoegen, ten- einde gekeurd te worden voor de Waffen- SS of de Lartdwaqht, THdena de keuringen worden alle ln-^ lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18£0 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zi.ch eveneens op>een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 16 Aug. 1943, 9-14 u„ Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Aug. 1943, 9-12 u„ Breda, Restaurant Modern, Markt. 17 Aug. 1945, 15-18 u., Den Bosch, I-ioiel Noord- Brabant, Markt 45. 18 Aug. 1943, 9-12 u„ Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug. 1943, 15-18 u., Arnhem, Café Royal. 19^Aug. 1943, 9-12 u„ Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Augv 1943, 15-18 u„ Zwolle Hotel Gijtenbeek. 20 Aug. 1943, 9-12 u., As sen, ConcerJhuis a/d vaart. 20 Aug. 1943, 15- 18 u„ Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21 Aug. 1943, 9-12 u„' Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 1943, 9-14 u„ Amsterdam, Dam 4. 23 Aug. 1943, 9-13 u„ Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245. 24 Aug. 1943, 9-14 u., Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. 25 Aug. 1943, 9-14 u„ Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Bij onze Vrijwilligers. Even wordt rust ge houden voor een stevig maal. SS PK-Fritsch-O-H-P m. DIRECTORAAT-GENERAAL VAN POLITIE VERPLAATST. Het directoraat- generaal van politie, dat te Hoog-Soeren ge vestigd was, is verplaatst naar Nijmegen. ■at nieuwe adres luidt: Groesbeekscheweg -9, postbus 71, telêfoon 25641-47. PASCONTROLE VOOR NEDER LANDERS IN DUITSCHLAND. Van offi- ciëele zijde wordt medegedeeld: Nederlandsche burgers, die in het gebied van het Groot-Duitsche rijk wonen of aldaar tij delijk verblijf houden, moeten zich ter verlen ging van hun pas of' het verkrijgen van nieu we reispassen rechtstreeks richten tot de. be voegde Duitsche pasautoriteiten (politie-presi- denten in de steden of Landratsamter op het platteland), die ook event, vereischte ophelde ring en adviezen verstrekken. Nederlandsche burgers, die buiten Neder land en buiten het gebied van het Groot-Duit sche rijk wonen of hun tijdelijk verblijf heb ben, kunnen zich voor pasaangelegenheden tot de Duitsche diplomatieke of consulaire verte genwoordigers (ambassades, gezantschappen, consulaten en consulaten-generaal) richten. UITREIKING VAN NIEUWE BON KAARTEN. De plaatselijke distributiedien sten reiken van .15 Aug. tot en met 4 Sept. a.s„ tegen overlegging van de stamkaart en tegen in-ontv.angst-neming van een bon van het inlegvel, bonkaarten voor voedingsmid delen uit. Zij, aie geboren zijn tusschen 8 Aug. en 6 Sept. vati de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun Inlegvellen rullen, alveren» hun ben- kaarten fn ontvangst te nemen, Voorts reiken de diensten in bepaalde ge bieden groentekaarten uit. Deze kaarten zijn geldig tot en met 25 Dec. a.s. EXTRA RANTSOENEN VOOR BIJ ZONDEREN ARBEID. Met ingang van S Sept. a.s. komen ook vrouwen en jeugdige personen in aanmer king voor extra rantsoenen wegens bijzon deren arbeid. Met ingang van dien datum kunnen derhalve zoowel mannelijke als vrouwelijke personen van 16 jaar en ouder toeslagkaarten voor zwaren- arbeid of lang- durigen nachtarbeid en extra-bonnen voor oogstwerkzaamheden verkrijgen. Voor toe- ilagkaarten voor zeer zwaren arbeid komen uitsluitend mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder ln aanmerking, - TEXTIELPUNTEN GELDIG VER KLAARD, Met Ingang van 1 Aug, j,l, tot een nader te bepalen datum, zijn ae punten 51 t/m 60 van de textielkaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder geldig verklaard. PRIJZENCONTROLE. Geleidelijk zul len de afdeelingen prijzencontrole der rijks- bureaux in den dienst van den gemachtigde voor de prijzen worden ondergebraoht. In deze nieuwe organisatie is het werk reeds begonnen door Afd. prijzencontrole, verwerkende industrie- en, Laan Copes van Cattenburch 65, Den Haag, telefoon 111022, hoofd H. C. Dijkman, Afd. prijzencontrole, grafische industrie, N.Z. Voorburgwal 326-328, Amsterdam, tel. 3962, hoofd W. Tromp. Afd. prijzencontrole hout, Hëerengracht 136 Amsterdam, tel. 48633, wnd. hoofd C. J. van Dongen. Afd. prijzencontrole huiden en leder, Kei zersgracht 277, Amsterdam, tel. 38481, hoofd 'H. J. Kalshoven. Afd. prijzencontrole papier en papierwaren, N.Z. Voorburgwal 326-328, Amsterdam, tel. 39602, hoofd J. Brandsma. Bij adresseering moet steeds de dienst van den gemachtigde voor de prijzen worden ver meld, dus bijv.: gemachtigde voor de prijzen, afd. prijzencontrole huiden en leder, Keizers gracht 277, Amsterdam. Binnen zeer korten tijd zullen het rijksbu reau voor chemische producten en fle verschil lende textielbureaux met hun afdeelingen prij zencontrole volgen. N. A. D. GAAT AARDAPPELEN ROOI EN. Zooals reeds gemeld, zal evenals ver leden jaar, ook dit jaar de N. A. D. bij het aardappelrooien worden ingeschakeld. De in zet voor dezen oogst zal hoofdzakelijk*) het Noorden van- het land geschieden. In ïotaal zal een 50-tal afdeelingen met plm. 10.000 man ingezet worden. BRIEVEN VAN EN NAAR DUITSCH LAND. Van bevoegde zijde wordt dringend aangeraden om brieven naar en van Duitsch- land kort te houden; zulks 'bespoedigt de verzending. Bovendien is het zeer raadzaam duidelijk te schrijven en zoo mogelijk ma chine- of blokschrift te bezigen. „CNF-Voorl. actie H. Inspect. luchtbesch."-Pax m Verduisteren: Van 814 Augustus 1943: van 's avonds 21.15 u. tot 's morgens 6 u. Ned. Arbeidsfront. J.II. De afdeeling Vreugde en Arbeid is zeer werkzaam geweest op allerlei gebied van ontspanning en ontwikkeling. In een 10-tal bedrijven in Zeeland wordt aan bedrijfs- sport gedaan. In een van de komende zo mermaanden zal een bedrijfssportdag wor den georganiseerd. In Middelburg werd aan het N. A. F. de Bad- en Zweminrichting ter besturing opgedragen. Het is daarbij opmerkelijk, dat vele der vroegere leden thans de gemeente school meenen te moeten bezoeken, terwijl daarvoor volgens den heer De Jonge Baas geen enkele reden is. Het ligt in de bedoeling in de toekomst tot het oprichten van avondsportsursussen, het organiseeren van B. V. boksdemonstra- tie en 't houden van zwemwedstrijden, over te gaan. De onderafdeeling cultureele ontspanning bracht in de afgeloopen., winter een dertigtal ontspanningavonden en een 10-tal filmavon den. Voor het komend winterseizoen staan drie series van 10 avonden klaar, alsmede 2 series filmavonden. Voor Middelburg en Goes zijn speciale avonden ingelascht. In de naaste toekomst zal op het gebied van bedrijfsfeesten getracht worden meer dere bedrijven- hiertoe te brengen. Volksont wikkeling organiseert o.a. een aantal cursus sen in vreemde talen. Bovendien zullen bin nenkort excursies; worden gehouden. Ook is deze afdeeling bezig contact te zoeken met sprekers voor ontwikkelingsavonden. Een huisvlijttentoonstelling zal ook wor den voorbereid. Het oprichten van zangver- eenigingen en misschien een enkele muziek- vereeniging wordt overwogen. Bedrijfsbiblio theken mogen zich in groeiende belangstel ling verheugen. Tot de taak van den dienst Rechtsbescher ming behoort o.m. er voor te zorgen, dat de vrede in de bedrijfsgemeenschap. wordt in stand gehouden en dat de sociale wetten juist worden uitgevoerd. Bij moeilijkheden in een bedrijf, zal- eerst de sociale voorman moeten trachten de zaak in orde te brengen en indien het hem niet gelukt, zal de dienst Rechtsbescherming het geschil trachten te regelen. Slechts in uiter ste' gevallen zal een rechtsactie worden in gesteld. Vooral voor kwesties op Sociaal Verze- keringsgebied betreffende onjuiste of te late üitkeeringen wordt in vele gevallen de hulp van de dienst Rechtsbescherming ingeroepen In 1942 hebben zich 2093 personen voor hulp of advies tot den dienst Rechtsbescher ming gewend. In dat tijdvak werden ruim 850 geschillen in behandeling genomen, waar bij voor de leden een financieel resultaat van f 4510,61 werd bereikt. In de eerste 6 maanden van 1943 wendden zich ruim 1500 personen tot den dienst Rechtsbeschêrming.' In datzelfde tijdvak werden ruim 400 geschillen aanhangig ge maakt en wérd eefi financieel resultaat van f 18.414,33 bereikt. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1943. Vormt geen ongelijk span met ongaloovi- gen, want wat heeft gerechtigheid gemeen met wetteloosheid, of welke gemeenschap heeft het licht met de duisternis? 2 Cor. 6: 14. Zon op 6.14, onder 21,16. Maan op 16.15, onder 0,53. Volle m, 15 Aug,, 1. kw, 22 Aug. Waarom stort het eene levenshuis niet in een? Omdat het zoo voortreffelijk gebouwd is? Omdat het den humanitairen' stijl ver toont? Omdat de stormen uitbleven? Het wat spaarden? Enkel en alleen viel het niet, want het was gegrondvest op de rots. En wat is de oorzaak, de eenige, dat van het andere niets rest na zijn grooten val? Dat het, hoe sierlijk overigens wellicht, hoe hecht misschien zelfs doortimmerd, op het zand werd gefundeerd. Het komt dus vooral aan op het verband tusschen fundament en rots. „Niemand kemt tot den Vader dan door MIJ", zegt Jezus. Ds D, J. COUVéB, NED. HER-V. KERK, Beroepen: te Moerdijk, A. J. Kromhout, hulppr. te Delft; te Genemuiden, Dr M. H. A. L. H. v. d. Valk te Wijngaarden. Aangenomen: naar Moordrecht, A. Donker te Hekelingen. GEREF. KERKEN. Bedankt: voor Amsterdam, C. Veenhof te Utrecht. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Zwijndrecht, W. F. Laman te Haarlem en E. du Marchie van Voorthuysen te Drieber gen. GEREF. GEM. Bedankt: voor Melis- kerke, A. van Stuyvenberg te Yerseke. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. kerk. Aangenomen: naar Cuijk, H. Stege- man, em.-pred. aldaar; naar Hardenberg, B. Albada, cand. te Gouda. Bedanktvoor Doorn P. J. D. van Malsen, cand. te Leiderdorp. KORTE EERICHTEN. Naar wij ver nemen moet Ds G. A. Pott, de nestor der Ned. Herv. predikanten te Kralitigen (voor heen te Arnemuiden) op medisch advies enkele weken rust houden. Morgen herdenkt Dr G. W. Oberman, Ned. Herv. predikant te Utrecht, zijn 25-j. ambtsbediening. Dr Oberman is in breede kringen een bekend figuur niet het minst door zijn baanbrekend wgrk op liturgisch-gebied. Ds L. v. Mastrigt, Ned. Herv. predikant te Harderwijk, heeft per 1 Dec. a.s. emeritaat aangevraagd. Cand. C. Stam deed intrede bij de Geref. kerk van 2e Exloërmond. Tekst Jesaja 8: 20 23. Bevestiger" Ds P. de Feyter te Zwartsluis. Tekst '1 Tan. 4: 6 en 7. Geslaagd voor het Brevet van Vakbe kwaamheid in den Textielhandel, de heer P. J. Kauffmann te Goes. Geslaagd voor' de hoofdacte, vóór ge deelte A: Th. A. H. Crassaarts, Aardenburg; voor volledig examen: W, de Wolf, Zaamslag. Geslaagd voor examen Fransch L.O. dhr S. Ton te Middelburg. Middelburg. De Middelburgsche Reddingsbrigade en Zwemvereeniging organiseerde Zaterdag zwem wedstrijden, waarvan üe uitslagen zijn: Eierlepelzwemmen (meisjes t.m. 12 jaar) 1. Corrie v. Zweden 351/5 see. 2. Annie An- theunissen 40 4/5 sec. 3. Lenie Antheunissen 45 4/5 see. 4. Magda v. d. Welle. 5. -Cath. Tissink. 25 M. schoolslag (meisjes t.m. 12 jaar)1. Tanny Dingemanse 261/5 see. 2. Tiny de Munck 28 3/5 sec. 3. en 4. Jopie Mol en Willy van Waegeningh, beiden 28 4/5 see. 5. Beppie Wondergem. 6. Ineke Jansen. 7. Lien de Munck. 8. Paula Louwerse. 9. Tiny Blok. 10. Lennie Flierenburg. 11. Jeanne de Steur. 25 M. school slag (jongens t.m. 12 jaar) 1. Frits Tavenier 28 4/5 see. 2.-Piet Kenting en 3. Wim Kramer, beiden 31 4/5 see. 50 M. schoolslag (meisjes t.m. 16 jaar) 1. en 2. M. den Engelsman en A. F. Blokpoel, beiden 48 4/5 see. (na overzwemmen)3. 4. en 5. M. Kampman, B. Sinke en S. Cense, allen 50 1/5 sec.' (na loting). 6. M. Buijs. 7. W. van Schaik. 8. S. de Kat. 50 M. schoolslag (jongens t.m. 16 jaar): 1. W. Joziasse 54 2/5 sec.; 2. S. Ventevogel 56 4/5 sec. 50 M. gekleed drenkeling vervoeren in. kop- greep. (Dames reddingsbrig.J1. Loutje Joos- se 1 min. 301/5 sec.2. Koba v. d. Driest 1 min. 31 3/10 sec.; 3. Corrie Joosse 1 min. 32 4/5 sec. Idem voor heeren van de Reddings brig. 1. A. Eikelenboom 1 min. 11 5/10 sec. 2. P. de Kuiper 1 min. 25 sec. Onderwater zwemmen dames (Reddingsbrig.) 1. Corry Joosse 24 lA M.; 2. Jeanne Vreeswijk 23 M. Idem voor heeren: 1. P. de Kuiper 36 M.; 2. J. Allewijn 35 M.; 3. C. de Wolf 21 M. Popduiken (leden Redd. brig, dames) 1. Loutje Joosse 56 4/5 sec.; 2. Corry Schippers 1 min. 20 3/5 sec. Popduiken (heeren) 1. A. Eikelenboom 44 "sec.2. P. de Kuiper 44 1/5 sec. 3 X 50 M. wisselslag (dames) 1. N. Man neke (Scheldestroom) 2 min. 34 sec.; 2. M. Claessens 2 min. 38K sec.; 3 X 50 M. wissel slag estafette (jongens t.m. 16 jaar) 1. Bruin visch I 2 min. 9 4/5 sec.2. Luctor et Emergo 2 min. 13 2/5 sec. 100 M. schoolslag (heeren)1. F. Cambier (Scheldestroom) 1 min. 31 sec.;- 2. J. Rubie (Zeehond) 1 m. 34^ sec. 100 M. schoolslag (meisjes t.m. 16 jaar) 1. H. Maas (Schelde stroom) 1 m. 401/5 sec.; 2. R. Verschelling (Scheldestroom) 1 min. 42 sec. 50 M. Rugslag (jongens t.m. 16 jaar) 1. J. v. d. Steen en 2.R. Blbckstael (Bruinvisch) beiden 50 4/5 sec. (na loting). Schoonspringen dames: 1. R. v. VI. Velde (Scheldestroom) 26.77 pnt.; 2. M. Verschelling (Scheldestroom) 23.26; 3. C. Kras (Bruin visch) 22.65 f 4. F. Walbroek (Bruinvisch) 5. N. Manneke (Scheldestroom). Schoonspringen (heeren)1. A. Venteville (Luctor et Emergo) 30.69 pnt.; 2. J. v. d. Steen (Bruinvisch) 23.30; 3. M. v. Ootegliem (Bruinvisch) 19.59; 4. W. Wondergem (Luctor) 5. P. Oosterling (Scheldestroom); 6. A. van Liere (Scheldestr.). Zuid-Beveland. «SCHORE. Nadat Vrijdagmiddag 3 uur dhr M. Augusteijn alhier zijn boomgaard te Kruiningen (Zandijk) had verlaten, hebbejj onbevoegden 11 boomen met clapps-peren geplukt. De peren waren verdwenen. Slechts 3 boompjes, welke op het zicht stonden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1