DINSDAG 3 AUGUSTUS 1943 57e Jaargang, No. 255 DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Beëediging Landwacht. - Rede van den Rijkscom missaris. - De gebeurtenissen van deze dagen. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. -Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. POLDERLASTEN. De belangen van het polderwezen mogen zich in onze provincie, zooals begrijpelijk is, steeds in de algemeene belangstelling ver heugen. De Zeeuwen leven-nu eenmaal in een polderland en dus zijn. ze geïnteresseerd bij dc poldervragen en -vraagstukken, die er in grooten getale zijn. In de vergadering van den Zeeuwschen polder- en waterschapsbond van Zaterdag j.l. bespraken zoowel de voorz., dhr Mr P. Die- leman, ^ls de fgd bestuursraad, de heer C. Philipse," de kwestie van de waterschapslas ten. Er valt op dit gebied nog veel, dat aan individualisme en egoïsme herinnert, dat ge volg is van de leuze„wie het water deert, het water keert", op te ruimen. Volgens Mr Dieleman is het billijk, de polderlasten over een breederen kring te ver- deelen, waarom de vorming van grootere waterschappen aanbeveling verdient. Het is in |trijd met het rechtvaardigheids- en ge meenschapsgevoel om de polders, welke den eerstéh stormstoot hebben op te vangen, met den zwaarsten druk te belasten. De vraag kan natuurlijk gesteld worden, of deze onbillijkheid alleen door 't vormen van groo tere polders kan worden weggenomen, dan wel of hiervoor ook andere middelen ten dienste staan, maar over de hoofdzaak, dat er n.l. bij de heffing en verdeeling der wa terschapslasten onrechtvaardigheden en on gelijkmatigheden worden gevonden, zullen allen het wel' eens zijn. Welnu, dan moet er ook naar een weg worden gezocht om tot een billijker regeling, te komen. De heer Philipse richtte zich tegen den grondslag, waarop de heffing der polderlas ten rust, n.l. de betaling naar oppervlakte. Dit nu vond hij onbillijk. Het is onredelijk, dat voor een uitstekend perceel bouw- of weiland of boomgaard dezelfde lasten moe ten worden betaald als voor een minderwaar dig perceel. Daarom gaf hij lijnen aan voor een ander stelsel, waarbij rekening wordt gehouden met draagkracht en belang, een stelsel, dat om te beginnen toepassing zou kunnen vinden bij samenvoeging van polders Bij de draagkracht wilde hij onderscheiden kwaliteit, algemeene indruk en structuur, en bij het^belangde ligging tegenover de af wateringsmiddelen, de verkeersmiddelen en de zeewerende dijken. Door aan deze zes fac toren-een bepaald percentage toe te kennen, zou^een billijke heffing mogelijk zijn, ter wijl de heer Philipse de schattingen door een commissie, bijgestaan door plaatselijke des kundigen wilde doen verrichten, terwijl de classificatie definitief met mogelijkheid van beroep, door den Commissaris der provincie dient te worden vastgesteld. Natuurlijk kunnen tegen elk stelsel, en dus ook tegen dit, bezwaren worden inge bracht het volmaakte zal wel niet te vin den zijn maar toch vertrouwen wij, dat deze proeve ernstig zal worden bestudeerd. DUITSCHE TERREINWINST AAN HET MIOESFRONT. - LUCHTAAN VAL OP R0EMEEN6CH OLIEGEBIED AFGESLAGEN. - NAPELS WEER GEBOMBARDEERD. Het 'opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend De aanval onzer troepen aan het M io es- front bracht verdere terreinwinst. De be- heerschende hoogste,positie werd bereikt en in stormloop genomen. De Sovjets leden hier bijzonder hooge verliezen aan menschen en oorlogsmateriaal.. Ten Z.W. van ~0 r e 1 werden de met sterke pantser- en luchtstrijd krachten gevoerde aanvallen -der bolsjewis ten na vernietiging van talrijke gevechtswa gens afgeslagen. Het luchtwapen greèp op de~zwaartepunten van de gevechten met ge vechtsvliegtuigen in. Zes transporttreinen en een pantsertrein werden getroffen. Aan het Kandalaksjafront dwongen' de Duitsche grenadiers in het onherbergzame oerwoud twee vijandelijke bataljons tot den strijd en joegen ze uit elkaar. Aan het Siciliaansche front zetten dq Britten en Noord-Amerikanen vooral in het centrum van het front hun aan vallen voort. Alle doorbraakpogingen mis lukten echter door den hardnekkigen afweer van onze troepen, met zware verliezen voor den vijand. Een verrassend geleide tegenaan-., val bracht belangrijk bergterrein in onze handen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen brach ten in de haven van Palermo, een muni tieschip van 5000 brt. tot zinken. Verder werden 8 groote transportschepen zwaar ge troffen. In het havengebied zelf ontstonden branden. Duitsche jagers en afweergeschut van het luchtwapen vernietigden gisteren bo ven de Italiaansche kustö Vlieg tuigen, scheepsafweergeschut der oorlogsma rine 1 vijandelijk vliegtuig. Op 1 Aug. trachtte een Amerikaansch es kader bombardementsvliegtuigen van onge veer 125 viermotorige toestellen een gecon centreerde aanval op 't Ro emeensche P e t r o 1 e u m g e b i e d uit te voeren. De Ouitsch-Roemeensche luchtverdedigings strijdkrachten vielen hen te rechter tijd aan en sloegen de vijandelijke formatie zóó krachtdadig uiteen, dat slechts 60 tot 70» vliegtuigen in staat waren een verstrooide aanval te doen. Van deze werden 36 vier motorige bommenwerpers neergeschoten. ele andere liepen zulke zware schade op, aat ook van hen een deel op (Jen langen te rugtocht boven zee rpet zekerheid verloren is gegaan. De veroorzaakte schade op de aangevallen doelen is onbeteekenend. Boven net Rijksgebied hadden geen gevechtshande lingen plaats. Boven den Atlantische n' Oce aan werd een groote vijandelijke vliegboot na een luchtgevecht ver van de kust neer geschoten. het hardnekkig offensief van den vijand door de Astroepen met levendige tegenaanvallen taai belemmerd. De vijand ondernam giste ren een luchtaanval op N a p e 1 s en een aanval met vlootstrijdkrachten op de kust van het gebied van S a 1 e r n o. In Napels werd aanzienlijke schade aangericht. Twee machines werden door jagers en drie door het afweergeschut neergehaald. De luchtaan val op Napels veroorzaakte onder de bevol king 10 dooden en 63 gewonden. Wisseling in de leiding van het N.S.-Fliegerkorps. Hitier heeft op voordracht van Rijksmaar schalk Hermann Göring kolonel Keller, tot dusver hoofd van een luchtvloot, onder hand having op zijn nïilitairen dienstpost tot Korpsführer van het N.S.-Fliegerkorps be noemd. Tegelijkertijd heeft Hitier den Wehr- machtbefehlshaber in Nederland, gen. der vliegers Fr. Christiansen, onheven van de leiding van het N.S.-Fliegerkorps, 'die hij tot dusver tegelijk met zijn militaire werkzaam heden waarnam, opdat hij zich uitsluitend aan zijn militaire taak kan wijden. (D. Ztg.) Officiëele mededeeling van Rome. (D. N. B.). Officieel wo^-dt medegedeeld: De vijandelijke radio heeft' in de afgeloopen dagen herhaaldelijk, uit verlchillfende bron nen, tendentieuze berichten verspreid om on lusten en ordeverstoringen onder het Itali- aansche volk te veroorzaken en om het te bewegen de.trouw aan het vaderland op ie zeggen. De vijandelijke zender beweert, dat in alle Italiaansche steden revolutionnaire onlusten zijn uitgebroken, dat Triëst, Pola en Fiume door' Duitsche troepen zijn bezet, dat de Italiaansche troepen in Griekenland zijn ontwapend «n dat het gebied van Udine door Slowaaksche partisanen is veroverd. Een tegenspraak van deze leugenachtige berichten is overbodig en zou een beleediging zijn van het gezonde verstand van het Itali aansche volk. De berichten van Radio-Lon- den zijn, zooals te begrijpen is, geheel gelo gen. Het Italiaansche volk schaart zich ge disciplineerd rond zijn koning en keizer en zijn regeering. loc. uken en den gemachtigde voor den ar beid een einde gekomen. Hiermede is de op vatting vaïn talrijke besturen van genoemde inrichtingen, als zou de verordening op hun instellingen niet van toepassing zijn, onjuist gebleken. De thans te volgen gedragslijn luidt; „In ziekenhuizen kunnen zonder meer so ciale voormannen worden aangesteld, Deze inrichtingen zijn zonder eenige beperking te I beschouwen als „Betriebe" in den zin van het oprichtingsdecreet van het Ned. Arbeids front en van de verordening Ïï4/1942".a LEIDEN'S MAATREGEL TEN OP ZICHT VAN DE GEHUWDE VROUW! (Van onzen Haagschen redacteur.) Gelijk gemeld, heeft de burgemeester van I ciden een Verordening uitgevaardigd, waai Dij het aan gehuwde vrouwen verboden is na 18 uur zonder hun echtgenoot café's en dergelijke inrichtingen te bezoeken. Om de aanleiding van deze verordening kenbaar te maken, heeft Mr N. J. Roowaan, referendaris-redac teur van de gem. Leiden, ons verteld, dat deze verordening past in het kader, dat be oogt de jeugd te beschermen. Immers is ge bleken, dat vele gehuwde vrouwen, wier mannen in Duitschland werken, van hun an-, ker zijn losgeslagen en des avonds uitgaan, al dan niet met andere mannen en hun gezin maar aan zijn lot overlaten. Dat dit in de zen tijd, b.v. bij luchtalarm,-gevaren ople vert, behoeft geen betoog. De vroegere Luchtbeschermingswet bood gelegenheid tot ingrijpen in dergelijke gevallen, maar thans is deze bepaling krachteloos. Daarom meen de de burg. van Leiden een verordening van bovenstaanden inhoud te moeten uitvaardi gen. Er is tevoren contact gezocht met een aantal caféhouders, die allen een dergelijken maatregel toejuichten. De burg. heeft de be voegdheid, om voor bepaalde café's uitzon- De nieuwe boterbon. Zooals bekend, wordt thans per twaalf dagen een hoeveelheid van 250 gr. boter be schikbaar gestel^. Met ingang van 8 Aug. zal er, telkens per 14 dagen, één bon wor den aangewezen, waarop 125 gr. boter en een bon, waarop 125 gr. margarine zal wor den beschikbaar gesteld. Daar periodiek, te beginnen met 8 Aug., een extra bon voor bo ter of margarine zal worden geldig verklaard zal de totale hoeveelheid, welke beschikbaar wordt gesteld, echter geen vermindering on dergaan. Om op dit systeem over te kunnen gaan, is voor de periode van 3 Aug. tot 8 Aug., derhalve slechts voor een halve periode een bon 31 A boter geldig verklaard, voor het koopen van 125 gr. boter. Bon 31 B is nog niet geldig verklaard, doch men dient dezen bon zorgvuldig te bewaren. dering te verleenen, alsook om het aanvangs tijdstip te verschuiven. - Prof. Mr Dr G. M. VERRIJN STUART Aan Prof. Mr Dr G. M. Verrijn Stuart is op zijn verzoek, wegens gezondheidsredenen, eervol onslag verleend als buitengewoon hoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de univeriJteit te Amsterdam, - CENTRALE CIVIELE RAAD OP JAVA. (DNB). De Japansche opperbevel hebber luit-gen. Harada heeft de oprichting bekend gemaakt van een z.g. centralen civie- len raad. Deze centrale raad, waartoe voor aanstaande Japvaansche persoonlijkheden behooren, ressorteert onder het militaire be stuur en dient voorloopig als een advis'ee- rend lichaam. Ook in het plaatselijke pro vinciale bestuur zullen voortaan in grooten* omvang inheemschen voor het bestuur en voor advies worden ingeschakeld. V DINSDAG 3 AUGUSTUS 1943. Wij moeten allen voor den rechterstoel van Christus openbaar, worden, opdat een ieder wegdrage wat hij'in zijn lichaam ver richt heeft, naardat hij gedaan heeft, hetzij goed, hetzij kwaad. 2 Cor. 510. Zon op 6.03, onder 21.28. Maan op 8.13, onder 22.35. Ie kw. 9 Aug. V. maan 15 Aug. De Heilige Geest slaat de jongeren niet over, maar telt ze wel terdege mee. Hij wil niet wachten tot ze ouder geworden zijn, maar wil ze doorwonen zooals ze zijn, in hun frissche, jonge levenskracht. Het is zoo door en door onwaar, dat de dienst des Hee- ren van jongens en meisjes oude mannetjes en vrouwtjes zou maken. Dèt doet juist de dienst der zonde, die al zoo menig jong le ven lichamelijk en geestelijk gesloopt heeft. Daarentegen wordt onze jeugd dün pas goed de bloeitijd van ons leven, als we leeren biddenLeer mij, o God van zaligheden, mijn leven in Uw dienst besteden I (De Wekker.) De weersport kampen voor de Germaansche jeugd, waarin jongens uit zes Germaansche landen elkaar ontmoeten, heb ben in de eerste plaats ten doel het saamhorig heidsgevoel tus- schen deze jon- gens te verster ken. Lichaams oefeningen, weersport, film voorstelling en excursies vullen een vacantie van vier weken in het Karinthische bergland. Gaat mee naar de weersportkampenAanmelding Koningslaan 9f Utrecht. Stapf-Pax m NED. HERV. KERK. Drietal: te Hil versum (6e pred. pi.), J. D. van Hof te Delfs- haven, J. Batelaan te T h o 1 e n en T. Voll§- bregt te Oude Tonge. Beroepen: te Helenaveen, J. A. Alsfelt, hulppred. te Terneuzen. Aangenomen naar Havelte, J. J. Goor- huis, voorg.' Ned. Prot. Bond te Bilthoven; naar St. Jacobi Parochie en Wier (toez.), L. Cannegieter, hulppred. te Warder, die bedankte voor Zwartewaal en Brielseh Nieuwland. GEREF. KERKJSN. Aangenomen naar Beverwjjk-Velsen (als Evang. pred.), O.. Moens, hulppred. aldaar; naar den Bommel, W. C. P. den Boer, hulppred. te Bodegraven. Bedankt voor Alkmaar (2e pred. pl.) en Naaldwijk, G. Toornvliet te Wolfheze. CIIR. GÈREF. KERK .Tweetal: te Rotterdam-C, L. S. den Boer te Amsterdam en J. Tamminga. te Enschedé; te Bunschoten, M. Baan to Bussum en M. Holtrop te Hil versum. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemdte Hilversum, J. Brummel- kamp, cand. aldaar. Aangenomennaar 's-Gra- venzande, J. J. Meuzelaar, cand te Ilardonbcrg. Nur die Lumpe sind bescheiden, Brave freuen sich der Tat (Goethe) (Alleen nietswaardigen zijn beschei den, flinke menschen verheugen zich over daden.) Flinke menschen. Dat zijn degenen, die inzien, dat daar aan het Oostfront gestreden wordt om het „zijn of niet- zijn" van het heele .Germaansche ras en die zich bereid verklaard hebben zich daarvoor in te zetten. Met rpcht kunnen wij verheugd zijn over hun daden. Jonge Neder landers, ook gij behoort tot het Ger maansche ras. Wilt gij dan ook niet behooren tot hen, die zich tegen de hordefi uit de steppen hebben ingezet? Welnu her innert u dan het oude prachtige ge zegde: Het antwoord van een man is de daad. Meldt u daarom bij de Waffen S.S. Het Vrijwilligers-legioen of de Land wacht Nederland. Het Italiaansche opperbevel-meldt in de Noordelijken en centralen sector van uet Siciliaansche front wordt HET VERBOD TOT IN DIENST HEBBEN VAN BEPAALDE PERSONEN. Werkgevers mogen geen mannelijke werkne mers met inbegrip van leerlingen, volontairs, met of zonder toelage, en thuiswerkers, die in 1923 en 1922 geboren zijn, indienst hebben, tenzij deze in het bezit zijn van een bewijs van een gewestelijk arbeidsbureau, waaruit blijkt, dat de houder, wat betreft denarbeidsinzet, j behoorlijk is" geregistreerd en met toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau .in dienst is. Personen, als bovenbedoeld, die niet in dienst gehouden mogen worden, mogen bij werkge vers geen werk, aannemen of verder verrich ten. De bepalingen van deze beschikking zijn tevens van toepassing op ambtenaren van eenig publiekrechtelijk lichaam. De werkgevers zijn verplicht, onverwijld te onderzoeken of zij in bovengenoemde jaren, geboren personen in dienst hebben. De werk gevers zijn tevens ver.plicht, deze personen terstond aan het bevoegde gewestelijke ar beidsbureau op te geven. Hij, die in strijde handelt met deze beschik king of haar tracht te ontduiken, dan wel op zettelijk of door schuld onjuiste opgaven doet, wordt gestraft op grond van artikel 4 der verordening no. 16-1943, voor zoover niet vol gens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Uitlokkers, medehelpers en mede plichtigen worden als daders gestraft. VERKOOP EN VERVOER. VAN FRUIT. Nu de tijd van plukken der pruimen, vroege aardappelen en peren daar is, wordt nogmaals ter algemeene kennis gebracht, dat 1. de verkoop van ffedere soort en iedere hoeveelheid fruit door den teler, ook wat be treft verbruik in den boomgaard, aan parti culieren en handelaren is verboden; 2. het vervoer van iedere hoeveelheid on rechtmatig verkregen fruit door handelaren en particulieren eveneens is verboden. Aan den C.C.D. en de politie is instructie gegeven, zeer streng op te treden tegen over treders dezer verbodsbepalingen. Men zij gewaarschuwd en houde zich dan ook^stipt aan de wettelijke voorschriften. J*DE ZIEKENHUIZEN EN DE ORDE NING VAN-DEN ARBEID. De centrale persdienst van het Ned. arbeidsfront schrijft: Aan de verwarring, welke over de inter pretatie van art. 1 van de verordening be treffende de ordening van den arbeid ten aanzien van ziekenhuizen en verzorgingsin richtingen bestond, is thans door het aange ven van een gedragslijn door het dep. van Zooals reeds gemeld, jieeft de* Rijkscommis saris bij de beëediging van e^n nieuwe eenheid der Ned. Landwacht het woord gevoerd. Hij sprak daarbij als volgt: Mannen der Neder landsche Landwacht, gij hebt in een uur,v dat voor de toe komst van het continent van een beteeke- nis is als nóóit te voren, den eed op Adolf Hitler afgelegd, waar toe =u de Leider, Mus- sert, heeft opgeroepen. Uw eed op dit oogen- blik is een manifestatie van het geloof en een gelofte der gehoorzaamheid. Gij hebt met dezen eed u uitgesproken voor den Führer, voor de lotsgemeenschap der Germaansche vol ken en voor een nieuwe orde in Europa. Gij heljt met dezen eèd tevens beleden, dat voor u het nationaal-socialisme als de levensvorm der Germaansche menschen de leidraad voor uw handelen voor alle komende tijden moet zijn. Gij hebt, evenals uw kameraden der vroe gere oproepingen, deze belijdenis afgelegd op een oogenblik, waarin u de grootte der betee- kenis van dit besluit in alle klaarheid voor oogen staat. Daarom is uw eed dubbel waar devol en uw hierdoor afgelegde belijdenis van trouw, dapperheid en gehoorzaamheid tot in den dood boven eiken twijfel verheven en sterk. Gij hebt in «en oogenblik, waarin het vc-'e gewicht en de volle hardheid van dezen wereldoorlog in krasse duidelijkheid voor pns staan, u niettemin uitgesproken voor onzen weg. Ik ben er mij van bewust, dat dit besluit voor u, Nederlanders, die tot voor kort wat beteekenen drie of vier jaar? meenden bui- den de politieke, economische en militaire twist vragen te staan, niet gemakkelijk is. Het be wijst eën helder denken en een krachtig hart. Wij staan op het hoogtepunt van den be- slissingsstrijd, van den afweer der tegen de kern en tegen de dragers van den strijd van het Nieuwe Europa gerichte groote aanvallen der vereenigde krachten van onze vijanden. Op dit oogenblik voltrekt zich bij een onzer medestrijders de wisseling van het systeem, dat als eerste den strijd tegen de on-Europee- sche wanorde, in het leven geroepen door het dictaat van Versailles, heeft aanvaard. Het is duidelijk: in een oogenblik, waarin alle krach ten van een volk tot het uiterste en het laatste noodig zijn, kan slechts de meest volkomen concentratie van alle levende krachten van een volk succes beloven. Het kan zijn, dat de ge beurtenissen in Italië in den zin van een der gelijke concentratie der conservatieve en auto ritaire krachten zijn bedoeld. Voor ons betee- kent het werk van Mussolini de eerste oproep van een evenzeer scheppenden als strijdbaren wil tot een nieuw Europa. Tegen een geeste lijk en moreel afstervende wereld en tegen den worgenden greep \'an het communisme. Ik ben er zeker van, dat het volk der Ita lianen, dat de nalatenschap van een der groot ste imperieele concentraties van het avondland heeft te behoeden, in de eindfaze der worste ling om hat behoud eri de vernieuwing van het avondland in onze gelederen zal marcheeren. De ontwikkeling der dingen in Italië en om Italië is een der zwaarste en daarom belang rijkste vuurproeven van deze worsteling, voor het Italiaansche volk in de eerste plaats, maar evenzeer voor onze vijanden en voor onszelf. Eén man heeft in zijn menschelijke kwaliteiten bij deze vuurproef in smadelijke jammerlijk heid reeds gefaald: Winston Churchill. Het is. in overeenstemming met zijn cynisme, dat nog .slechts verachting en walging wekt, als hij thans verklaart: „Wij zullen de Italianen in hun eigen vet gaar laten smoren en het vuur daarvoor door onze luchtmacht nog. wat laten opstoken." Ik kan u zelfs nog verraden, hoe het' bevel van dezen man aan ae Britsche cul- tuurviernietigende' luchtmacht luidt„Voor waarts, christelijke soldaten, laat uw brisant- en brandbommen vallen op de hoofden der moeders en kinderen van het christelijke Ita liaansche volk". Wellicht is ook het 'doel, dat volgens den normalen loop der dingen kan verwacht worden, in het cynisme van dezen man begrepen, als hij met zijn menschonwaar- dige plannen gelijk zou krijgen. Want het wegvallen van dit autoritaire régime zal nooit terugleiden tot de huichel achtige democratie van een reeds lang over wonnen en reactionnaire geesteshouding, hetzij liberalisme of politiek confessionalisme, maar" het zou in steeds nieuwe golven van vernieti ging slechts kunnen uitloopen op 'het anar chisme als wegbereider van het bolsjewisme. (Wordt vervolgd.) Verduisteren: Van 17 Augustus:- van Js avonds 21.30 uur tot 's morgens 6 uur. ALG. VERGADERING ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. (Vervolg.) Hierna sprak dhr C. Philipse, fungeerend bestuursraad, over: „Schatting van de gronden in polders of waterschappen" Spr. gaf eerst een historisch overzicht over het ontstaan en de indijking van polders en van het heffen van polderlasten voor zee wering en ontwatering. Aan het systeem van het heffen van polderlasten zijn groote bezwaren verbonden. Het is niet billijk, dat voor een perceel uitstekend bouw- of wei land dezelfde lasten moeten worden betaald als' voor een minderwaardig perceel. Volgens spr. dient rekening te worden gehouden met draagkracht en belang. Daardoor ontstaat een geheel nieuw belastingstelsel. Bij de draagkracht onderscheidt spr.le. kwaliteit2e. algemeene indruk3e. struc tuur. Bij het belang: 4e. ligging tegenover de afwateringsmiddelen; 5e. idem tegenover de verkeersmiddelen; 6e. idem tegenover de zeewerende dijken. Spr. zou, om tot een juiste vaststelling te komen de volgende percentages willen toe kennen: 1: 45, 2: 10, 3: 5, 4: 20, 5: 15 en 6: 5, alzoo 60 pet. voor de draagkracht en 40 pet. voor het belang. Deze factorencijfers wor den vermenigvuldigd met een waardeerings- cijfer van 1 tot 10, vastgesteld door de schattingscommissie. De uitslag van deze vermenigvuldiging wordt gedeeld door 100 en de verkregen uitkomst geeft aan in welke Jdasse het perceel is ondergebracht. Het ligt in de bedoeling de groepen onder te brengen in 5 gewone, een prima en een super-klasse. De schattihgscommissie zal bestaan uit tien personen, geleid door een deskundig voorzit ter en bijgestaan door een secretaris. Een plaatselijk deskundige kan als adviseerend lid aan de commissie worden toegevoegd. Te gen deze schatting, die vastgesteld wordt door den Commissaris der Provincie, moet de normale weg van beroep openstaan. Ten slotte maakte spr. enkele opmerkin gen over de schattingen van gronden in de calamiteuze polders en over de hoofdfacto ren, waarop hierbij dient te worden gelet. Spr. achtte het noodzakelijk dat het regle ment gewijzigd wordt zoodat het niet meer voorkomt, dat een goejle Behartiging van het binnenbeheer wordt gestraft. Nadat over deze inleiding was gediscussi eerd en Mr Stieger waardeerende woorden ■had gesproken namens het Prov. Bestuur over het werk van den Bond en den voor zitter, die ook op poldergebied zooveel voor Zeeland doet had gelukgewenscht met zijn herbenoeming, volgde sluiting en vereenigde men zich aan een maaltijd in Hotel de Ko renbeurs. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 18 t.m. 24 Juli 1943 kwamen er in Zeeland 8 gevallen van diphtherie voor, n.l. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK. Tu de negende zitting kwamen aan de orde verslagen van: ITerv. Raad voor Inwendige Zending, Herv. Jeugdraad, Hèrv. Raad voor Kerk en S"h ol Ilerv. Raad voor Uitwendige Zending, V'erkgr ep Kerk en Ziekenzorg en Werkgroep Kerk en Prediking. De vergadering geraakte diep onder den 'ndruk van den geweldigen omvangrijken ar beid hier verricht. KORTE BERICHTEN. Bij den kerke- raad der Geref. Kerk van Amsterdam-N. kwam een schrijven in van Dr B. Wielenga, em. pred te Wassenaar, waarin deze zich bereid ver klaarde om met ingang van 19 Sept. deze kerk vele malen te dienen. De kerkeraad nam hiervan met dankbaarheid kennis. Tengevolge van een samenspreking met den pastoor van Keent, heeft deze in overleg met den Deken van Weert, aan de Geref. Kerk van Roermond 'verlof verleend om voortaan Zondagsmiddags in liet Groene Kruisgebouw (de v.m. R.K. noodkerk) kerkdiensten te be leggen. De kerkeraad der Geref. Kerk van Woer den besloot, dat fotografeeren tijdens kerk diensten, speciaal bij huwelijksbevestigingen niet is toegestaan. Te Valkenswaard is in den leeftijd van 64 jaar overleden Ds P. van Eist, pred. der Ned. Herv. Gem. aldaar. Aan Ds J. J. Talens, fted. Herv. pred. te Garrelsweer, is per 1 Nov. a.s. eervol eme- n ritaat verleend. DOMBURG. De inzameling van gelden bij de leden der Geref. Kerk alhier, om te komen tot delging van de schuld ad f 2900,welke nog op het kerkgebouw rust, bracht op f 2128. 's-GRAVENPOLDER. Benoemd tot nata- bel bij de Ned. Herv. Kerk dhr C. L. Dui- ninck. RILLAND-BATH. Te Tilburg slaagde voor bet ex. vakbekwaamheid huisschilderen onze dorpsgenoot H. v. Iwaarden. 5 in Terneuzen en 1 in Kruiningen, Souburg en Tholen. St Maarte'nsdijk had 3 gevallen van paratyphus; Middelburg 5 van malaria en Axel en Middelburg ieder 1 geval van roodvonk. BESTUURSRAAD VOOR ZEELAND 1 BENOEMD. Ir M. W. Welleman, directeur van het Gewestelijk Arbeid.sbureau te Mid delburg, is door den wnd comm. der provin cie benoemd tot bestuursraad van deze pro vincie. Ir Welleman, die deze benoeming aanvaardde, zal nu aftreden als directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Middelburg. Dhr Welleman werd geboren op 16 April 1905 te Krabbendijke, studeerde te Delft, deed in 1931 ingenieursexamen, was werk zaam op het ,Dep. van Sociale Zaken en werd in 1941 benoemd aan het Gewestelijk Ar beidsbureau te Middelburg. Middelburg. Zaterdagmiddag hield de heer Van Ert- bruggen, architect en leider van de afdeeling „Schoonheid van den Arbeid" van het NAF een lezing met filmvoorstelling, waarvan de strekking was te zorgen, dat de fabriek of werkplaats een lichte en prettige verblijf plaats en een tehuis is voor hen, die hier zulk een groot deel van hun dagen moeten- doorbrengen. De bedrijfsleiders en sociale voormannen, die speciaal waren uitgenoo- digd, waren echter niet opgekomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de vischventster M. J. wegens het koopen van een vervalschte suikerbon. Een politio- neele waarschuwing is uitgereikt aan G. P. W. wegens het vervoeren van een tweeden persoon (boven de 10 jaar) op een rijwiel. Vlissingen. Bij het afscheid van den heer A. C. de Baare, onderwijzer aan school A, die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd het onderwijs verlaat, werden har telijke en waardeerende woorden gesproken door den gemeente-secretaris F. Bisschop, door den hee'r C. Wit, inspecteur van het L. 'O., door den heer A. de Mol, hoofd der sëhool en door den heer Weststrate namens de oudercommissie. Ten slotte heeft de heer De Baare allen dank gezegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1