WOENSDAG 21 JULI 1943 57e Jaargang, No. 244 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekli. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155.Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE BESTE SCHOOL VAN OPVOEDING, Dat velen zich in dezen tijd gaan bezinnen op het huisgezin, verdient onze waardeering. Steeds, ook inde jaren vóór den oorlog, is van, Christelijke zijde met grooten ernst ge wezen op de geheel eenige beteekenis van het huisgezin en is onverpoosd gewaarschuwd tegen allerlei vijanden, die het gezinsleven trachtten te 'ondermijnen en te verwoesten. Maar het scheen wel alsof velen met blindheid geslagen waren en den ernst van het dreigend gevaar niet zagen. Men bleef het fundament van ons volksleven ondergraven en de grondslagen van huwelijk en gezin loswrikken. Voor dit gebaar beginnen nu sommiger oogen open te gaan. Men zegt nu te willen mee werken om het gezinsleven gezond te maken. Dat zal echter alleen kunnen) ajs men het huisgezin ziet als een gave Gods en niet als een instituut door den mensch gesticht. Man en vrouw worden door een geheimzin- nigen band tot elkander gebracht en door God tot elkander geleid. Kinderen worden hun door den Schepper van alle leven geschonken. Het huisgezin is niet na te maken. Het is en blijft een Goddelijke instelling, een wonderlijk, mysterieus stuk leven. Prof. Bavinck noemt het een rjjkdom van verhoudingen, "een veelheid van eigenschappen, een schat van gaven, een wereld van liefde, een wonderbare verbinding vanrechten en plichten. Daarom draagt ook de opvoeding in het huisgezin een gansch bijzonder, karakter, Zoó- als het gezin zelf voor geen namaak vatbaar is), zoo is er ook -geen copie van de huiselijke opvoeding mogelijk. Geen school, geen kazerne, geen kinderhuis, geen rijksopvoedingsgesticht kan het huisgezin vervangen of vergoeden. De opvoeding in het huisgezin is pen gansch an dere dan die op school. Zij bestaat niet alleen in onderwijzing, maar ook in raadgeving en vermaning, leiding en waarschuwing, bemoe diging en vertroosting, verzorging en deel neming. Alles voedt in het-huisgezin op, vader en moeder, maar ook broers en zustersonder ling, vóór- en 'tegenspoed, blijdschap en droef heid, Zondag en werkdag, gebed en Schrift lezing, woord en voorbeeld. Van alles, ook van schijnbare, kleinigheden gaat een soms onmerkbare opvoedende kracht uit. Ondeugden 'worden tegengegaan, - deugden aangekweekt. Daarom wordt hetj huisgezin terecht de school des levens genoemd, omdat het 'er de bron en de haard van is. Hier wordt de grondslag gelegd voor de vorming van man en 'vrouw, van den Christen en den staatsburger. Als op dit alles in dezen tijd weer meer de aandacht valt, moeten wij ons daarover wel zeer verblijden. STORMLOOP DER BOLSJEWISTEN GESTRAND. -. ZWARE AFWEERGE- VECHTEN BIJ OREL DUREN VOORT. - TALRIJKE AANVALLEN OP SICI LIË AFGESLAGEN. - BESPREKING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend; De stormloop der Sovjets tegen het Oostfront mislukte ook gisteren door den geslaagden afweer van onze, door de luchtmacht krachtig ondersteunde troepen, die daarbij opnieuw 562 pantserwagens ver nielden. Aan het landingshoofd van den K o e - ban mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen tegen de stelling op de hoogten ten Westen van Krimska j a; ten deele werden zij reeds in de aanvalsstelling uit| eengeslagen. Onder het in het vuur brengen van ver dere versterkingen herhaalde de vijand zijn hevige doorbraakaanvatlen aan de M i o e s en aan den middenloop van de D o n e t s zij werden in harde, wisselvallige gevechten afgeslagen. N Terwijl uit het gebied ten Noorden van B j e 1 g o r o d slechts aanvallen van den tegenstander worden gemeld, duren' de zwa re afweergevecbten in het gevechtsgebied van Orel voort. Door energieke tegenaan vallen werden de Sovjets op eenige plaatsen teruggeworpen, op andere plaatsen brachten onze troepen, in verbitterde gevechten, den aanval van sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot staan. Op S i c i 1 i werden talrijke aanvallen van sterke infanterie- en pantserstrijdkrach- ten in harde gevechten en in samenwerking met Duitsche gevechtsvliegtuigen afgeslagen De Duitsche en de Italiaansche luchtmacht zetten haar aanvallen tegen de transport- vloot van den vijand bok gisteren met goed succes voort. Bij deze .aanvallen werd o.a. een vijandelijke vrachtboot van meer dan 10.000 brt. tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen Malta aan. Het Italiaansche opperbevel meldt: De vergrooting van den vijandelijken drük langs de ontplooiing van de spiltroepen op Sicilië blijft hardnekkig weerstand vin den. Ten Oosten van- Sicilië hebben Itali aansche duikbooten een schip van 8000 brt. tot zinken gebracht en een tweede schip met groote tonnage getorpedeerd. Een koopvaar der van gemiddelde groojte en een oorlogs bodem van niet nader aangeduid type wer den door onze torpedovliegtuigen getroffen. Op de reede van A u g u s t a en in de ha ven van La Valletta beschadigden Italiaansche en Duitsche bommenwerpers voor anker liggende vijandelijke schepen. De schade die is aangericht door Ameri- kaansche formaties, welke met verscheidene honderden viermotorige bommenwerpers gis teren drie uren lang Rome aanvielen, is zeer groot. O.a. werden gebouwen, die ge wijd zijn aan de uitoefening van het geloof en aan de wetenschap, alsmede arbeiders woonwijken zwaar getroffen en ten deele verwoest, metvname de basiliek San Loren zo, het kerkhof Verano, de universiteitsstad het gebouwencomplex van de polikliniek, de woonhuizen der stadswijken Prenestina en Latina. Het tot dusver vastgestelde aantal slachtoffers der burgerbevolking bedraagt 166 dooden en 1659 gewonden. Tijdens en na den aanval behield de bevolking discipline en kalmte. 7 vliegtuigen wedden aqpr het af weergeschut en 1 door jagers neergeschoten. ïn den afgeloopen nacht vormden Na pels en kleinere plaatsen in C a m p a n i a en L a t i'u m 't doel der vijandelijke lucht aanvallen. Er worden lichte schade en be perkte verliezen onder de bevolking gèmelcj. Hitler en Mussolini bijeen. (DNB). Hitler en Mussolini hebben op Maandag 19 Juli in een stad in Noord-Italië een samenkomst gehad. Er werden militaire kwesties besproken. D.e diplomatieke correspondent van het DNB schrijft o.m. Zij zullen de door den stand van zaken geboden maatregelen overwogen en besloten hebben. De laconieke mededeeling in het of- ficieele communiqué over het militaire ka rakter van de ontmoeting Hitler-Mussolini moet ook gelden als een nieuw bijzonder in drukwekkend" antwoord op de Engelsch- Amerikaansche poging, om uit militair op treden tegen Italiaansche gebied politieke munt te willen slaan. Dat diè~ poging tot mis lukking gedoemd is, bewijst niet alleen de houding van het Italiaansche volk na den terreuraanval op Rome, doch zal ook blijken bij de uitwerking der besluiten, die Hitier en Mussolini in het besef van hun verant woording voor het lot van Europa wel ge nomen zullen hebben. - Hitier begaf zich Maandagochtend met zijn intiemste militaire staf per vliegtuig naar een Noord-Italiaansche stad, waar Mussolini hem opwachtte en allerhartelijkst verwel komde. De besprekingen duurden tot in den namiddag voort, waarna Hitier na een har telijk afscheid van Mussolini per vliegtuig naar zijn hoofdkwartier terugkeerde. Bolsjewistisch offensief over een breed front. (ANP). Aan het geheele front, van Kri'mskaja in den K o e b a n tot aan Leningrad, zijn de bolsjewisten thans tot een offensief van geweldigen om vang overgegaan. Aanvankelijk schijnt het volgens de Duitsche waarnemingen in de bedoeling der bolsjewieken te hebben gele gen, naar K i e w op te rukken en de Oekra ïne te heroveren. De Duitscheaanval, die eenige weken geleden werd uitgevoerd en midden in de massa's der bolsjewistische le gers tusschen Orel en Bjelgórod drong, heeft dit plan èvenwel verijdeld, zool dat het opperbevel der 'roode troepen thans gedwongen is het zwaartepunt van den strijd benoorden Orel te leggen en te trachten van hier uit de naar het Zuiden en Oosten opgerukte Duitsche troepen te omsingelen. Slechts op twee plaatsen slaagden de Bolsjewisten erin de Duitsche stellingen te -doorbreken en zoodoende een eenigszins kri tieke situatie te forceeren. Een onmiddellijk volgende Duitsche tegenaanval bracht het Amerikaansche vliegers hebben een terreuraanval op Amsterdam •gericht. De burgerbevolking leed aanzienlijke verliezeno'm. werden vele woonhuizen, een kerk en een klooster vermeld, j alrijke vrouwen, kinderen en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers. CNF-M-Pax m. DE NIEUWE BOTERBON. Yan Don derdag (22 Juli tot en met Maandag 2 Augus tus a.a. geven de bonnen „Boter 30A" en „30B Boter" elk recht op het koopen van 125 gram boter. FLORIS VOS OVERLEDEN. Op 72-j. leeftijd is overleden, de heer Floris Vos, oud- Kamerlid en oud-directeur van het. model zuivelbedrijf Hofstede Oud Bussum. „EUROPA OECO- NsOMICA". Van „Euro pa Oeconomica" het orgaan van het Nederl. In stituut voor Volkshuishoud kundig Onderzoek ver scheen dezer dagen de tweede aflevering, die be gint met' een kórt woord ter nagedachtenis van Dr F. E. Posthuma. Prof. Dr E. Wagemann geeft een bijdrage over ielental en Welvaart". :t agrarische element is vertegenwoordigd door bij dragen 'van Dr M. D. Dijt („De Nederlandsche land bouw in zijn betrekkingen tot Europa") en J. Gode- froy („Das Landnotpro- blem in den Niederlan- den"). verloren terrein weer 'ji Duitsche handen, terwijl de tweede doorbraak werd opgevan gen en in het kruisvuur van de zware Duit sche artillerie kwam te liggen, zoodat de doorgebroken bolsjewistische troepen geen gelegenheid hadden dé bres te vergrooten. In militaire kringen verklaart men, dat de Duitsche troepen de situatie volkomen be- heerschen. Het bombardement van Rome. - De aanval op Rome werd in een tiental golven uitgevoerd, waarvan de laatste bij zonder krachtig was. De bevolking gedroeg zich tijdens en na den aanval voorbeeldig en bewaarde de grootste kalmte. In de straten van de Italiaansche hoofd stad was het, toen de aanval begc:;, bijzon der druk. ,Op de groote groentenmarkten in alle stadswijken ve'rdrong zich'een dichte menigte voor de uitstallingen. Nog voordat alle mensche'n zich in de nabijgelegen open bare of particuliere schuilkelders hadden kunnen begeven, begon reeds een hevig af- weervuur van het Romeinsche luchtdoelge schut. Spoedig daarop vielen in enkele buur ten de eerste brand- en brisantbommen. Niettemin begaf de bevolking zich volkomen ordelijk naar de schuilkelders. Bij den luchtaanval hebben de comman-, dant der Italiaansche politietroepen, Hazon, en de chef van zijn generalen staf, kolonel Barengo, den dood gevonden. (DNB). Wegens het hevige bombarde ment van Rome hebben duizenden gezinnen, .vooral uit de armere volkskringen, Rome in Noordelijke en Oostelijke richting verla ten. Korte Berichten. (DNB). Bij de gevechten der afgeloo pen dagen is op Sicilië de luit—gen. der fas cistische militie en gen.-majoor van het le ger, Enrico Francisci, gesneuveld. (DNB). Wegens de in den laatsteri tijd voorkomende schaarschte aan rollend mate riaal in Turkije en met het oog op den ver wachten buitengewoon goeden Turkschen oogst jheeft Duitschland zich bereid ver klaard den Turkschen staat 25 locomotieven en 250 goederenwagens te leenen. Keuringen voor de Waffen-S.S., het legioen en de landwacht. Het s.s. 'ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden alle gevraagde in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de fa milieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doén bij de landwacht Nederland of bij het wachtbatal- jon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kiinnen zich eveneens op eèn der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 22.7.'43 912 u, Leeuwarden, Huize Schagf, Breedstraat; 23.7.'43 914 u. Amsterdaïn. Dam 4; 24.7.'43 9—13 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 24525.7.'43 914 u. Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 26.7.'43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Ontspanning tijdens een rustpauze. SS PR. A.kstadt-0-H-P m Landwacht Nederland. Ten aanzien van een dienstverplichting bij de landwacht Nederland deelt het SS-Ersatz- kommando Niederlande nog mede: Nederlanders, die ziqh vrijwillig verplichten 4 maanden bij de landwacht Nederland te die nen, zijn vrijgesteld van een-verplichte tewerk stelling in Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitschland tewerkgesteld, maar Wijven, hier in Nederland. Alle gewenschte inlichtingen over verzorging van familieleden, extra bonnen voor levens middelen en kolen wörden op de keuring ver strekt. Plaats en tijd van de keuringen kunt U in de dagbladen lezen. Verduisteren: van 11 tot en met 24 Juli: begin 22.—, einde 5.30 uur. Benoemd tot dijkgraaf van den Hulster- Nieuwlandpolder A. J. J. Maenhout te Olinge; plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Wildelandenpolder, P. O. G. M. de Buck te St.-Jansteen. GESCHIL GEMEENSCHAPPELIJKE VLEESCHK.DIENST KRING KRUININ- GEN. Tegen de toepassing van de bepalingen betreffende de winstverdeeling over de jaren 19361940 door de centrumgemeente Kruinin- gen, hebben de raden der gemeenten Yerseke, Krabbendijke en Schore destijds bezwaren in gebracht. Nadat het geschil alle betrokken instanties gepasseerd was, heeft de. seeretaris-geheraal van het departement van binnenlandsche zaken thans beslist, dat de gemeente Kruiningen de regeling onjuist heeft toegepast en dat het ten onrechte aan de verlieslijdende gemeenten over de jaren 1936 tot en met 1939 uitgekeer de gedeelte van het voordeelige saldo (boven de dekking van hun verlies) aan de winst- makende gemeenten moet worden uitgekeerd (terugbetaald) v Op grond hiervan zal o.a. aan Yerseke 4 500 gulden en aan Kapelle (Schore) ruim 200 gulden moeten worden terugbetaald. DOODELIJK ONGEVAL. De heer Steketee, die met zijn motor van St. Maar tensdijk naar Tholen reed, verloor plotseling de macht over het stuur en bitste in volle vaart tegen een telefoonpaal. Een. dokter kon slechts den dood constateer*». STREEKBEURS. Dinsdagmorgen is te Bergen op Zoom de 19e handelsbeurs van de stichting Westbrabantsche-Zeeuwsohe streek- beurs geópend. Alle stands zijn weer bezet. De beurs duurt tot en met morgen. Bijzondere omstandigheden voorbehouden zal de eerstvol gende streekbeurs te Bergen op Zoom worden gehouden op 26, 27 en 28 October. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND. Deze Bond houdt op 31 Juli te Goes zjjn alg. vergadering, Als de huishou- delque zaken zullen zijn afgehandeld, zal dhr O. Philipse, fgd. bestuursraad, een lezing hou den hver: „Schatting van de gronden in de calamiteuze polders of waterschappen". Walcheren. GRIJPSKERKE. Zaterdagmiddag speelde de 13-j. P. M. met een langs den weg ge vonden projectiel. De jongen bewêrkte hét met een hamer, met het noodlottig gevolg dat het projectiel ontplofte en den knaap ernstig aan de keel verwondde. Ds v. der Harst bood de eerste medische hulp. Bij, de overbrenging naar het gasthuis overleed de jongen reeds aan zijn verwondingen. ZOUTELANDE. Met ingang van Za terdag j.l. is een gedeelte van het badstrand alhier voor het publiek van 1 tot 7 uur vrij gegeven. Zeeuwsch-Vlaanderen. ZAAMSLAG. Vrijdag was het veertig jaar geledeij, dat de heer P. C. de Visser in dienst trad 'bij het Staatsbedrijf der P.T.T. Reeds vrdeg in den morgen uitte zich de belangstel ling van de burgerij hetzij door persoonlijke gelukwenschen, hetzij door het zenden van een kaartje, terwijl vele geschenken en tal van bloemstukken den jubilaris werden aangeboden. In den loop, van den middag kwagi de direc teur vait het postkantoor te Jerneuzen, ver gezeld van den kantoorhouder der P.T.T. Zaamslag, den heer De Visser gelukwenschen en werd hem een oorkonde overhandigd. De collega's van den heer De Visser boden hem een wandelstok aan. (T.C.) Schouwen-JDuiveland. ZIERIKZEE. De 19-jarige P. H. de G., die Vrijdagmiddag op het land in een dorsch- machine geraakte en deerlijk werd verwond, is Zondagmorgen in het ziekenhuis te Noord- gouwe aan zijn verwondigen overleden. (Z.Nsb.) Overval op distributie kantoor. Maandagmiddag tijdens den rusttijd heeft op het distributiekantoor te Huizen (N.-H.) een brutale roofoverval plaats gehad. Een drietal mannen, waarvan één gemaskerd, drong het gebouw binnen en dwong de twee ambtenaren, die op dat oogenblik nog aanwezig waren, met revol vers zich kalm te houden. Daarna werdei^ de ambtenaren geboeid, terwijl de eene opge sloten werd in het toilet, de andere in een hok. De mannen hebben toen alle distribu- tiëbeschëiden meegenomen, o.a. vele inleg vellen, honderden distributiekaarten voor de nieuwe periode, honderden tabakskaarten, alsmede'een groot aantal losse bonnen. Een nader onderzoek wordt ingesteld. (ANP.) - Besmet rund geslacht. Dat de frauduleuze slachters bij hun duistere praktij ken nergens voor terugdeinzen, moge weer eens blijken uit het voorgevallene te Tilburg, waar een bende werd aangehouden, die- onder Berkel een met T.B.C.-bacillen besmet rund uit de weide had gestolen, dit in Tilburg had ge slacht en aan den man trachtte te brengen Met behulp van een speurhond slaagde men er. in de zaak op te lossen: in een garage werd in een auto een achterbout van het rund aangetroffen. Vervolgens trof men in een kel der een complete slagersuitrusting aan, als mede groote hoeveelheden vleesch. Alle peTso- nen, die bij deze zaak zijn betrokken, werden aangehouden. Boerderijen alfgebrand. Door nog niet bekende oorzaak is Zondag brand ontstaan in de boerderjj van II. N. van der Paal te Leende. De boerderij ging bijna geheel verloren. Aangewakkerd door den vrtnd sloeg het vuur over op de boerderij van M. van der Aa. Deze boerderij ging eveneens in de vlam- me»--op. Ook hier werd (het vee gered. Vrij dagavond is brand ontstaan in de boerderij van A. Koopmans tp Oranjewoud. De boerderij brandde geheel af/Verzekering dekt (Ie schade. HEINKENSZAND. Uitslag Veulenkeu- ring. (Slot.) Merrieveulens geboren voor 1 Mei 1943: le pr. Lionora van Dijkzicht, d. Avenir, van M. A. Geelhoed, 's-H. Arendskerke2e Dia mante van Even Buiten, d. Frans van de Lente, van G. M. Nijsse, 's-H. Arendskerke; 3e Paula van Selnisse, d. Avenir, van I. A. Janse, 's-H. Arendskerke; 4e Piëta van Sel nisse, d, Avenir, van I. A. Janse, 's-Heer Arendskerke5e Juliana van 't Hof Wilhel- mina, d. Avenir, van P. Priester, Borssele; 6e Elza van Keilen, d. Kovacs van Kruinin gen, van J.vQ. C. Lenshoek, Kloetinge; 7e Elize van Keilen, jd. Avenir, van J. Q. Cr Lenshoek, Kloetinge.; 8e Frixie van 't Hof Wi'helmina, d. Avenir, v. P. Priester, Bors sele; 9e Marga van Selnisse, d. Avenir, van I. 'A. Janse, 's-Heer Arendskerke; 10 Emma, d. Kovacs van Kruiningen, van N.V. Hofste de „Schenge", Goes. Merrieveulens geboren na 30 April 1943: le pr. Cora, van dril Boerendijk, d. Albion, van Aalbr. Vermue, Heinkenszand; 2e Bi- zerta van Oudelande, d. Averij-', van J. de Jager, Oudelande; 3e Cora, d. Avenir, van J. C. Vermue, Borssele; 4e Ivonne van den Boerendijk, d, Albion, van Aalbr. Vermue, Heinkenszand; 5e Willy van Schelpkreek, d. Xanthos, van J. van 't Westeinde, Nieuw dorp. Hengstveulens geboren voor 1 Mei 1943. le pr. Kovacs van Hoe, d. Kovacs van Krui ningen, van L. en J. Vermue, Lewedorp; 2e Doris van Hollestelle, d. Kovacs van Krui ningen, van Jacs Boonman, Ovezande; 3e Meyeur van Dijkzicht, d. Avenir, van M. A. Geelhoed, 's--H. Arendskerke; 4e Avenir v. Dijkzicht, d. Mouton van Brunswijk, van M. A. Geelhoed, 's-H. Arendskerke; 5e Graaf van Welhoek, d. Avenir, van Jacs. op 't Hof WOENSDAG 21 JULI 1943. Blijft waakzaam, staat in het geloof, weêst manlijk, weest sterk! Laat alles bj u in liefde toegaan. 1 Oor. 1^-: 1314. Zon op 5.44, onder 21.47. Maan op middern., onder 10.47. Laatste kwartier 24 Juli, Nieuwe maan 1 Aug. Aan den eenen- kant wordt, er te weinig gesproken, te weinig getuigd; ik weet, dat er vrienden zijn, echtgenooten zelfs, die nooit met elkaar over de hoogste belangen van hun ziel praten, dat is droevig. Maar het is misschien nog niet zoo droevig, als het „te veel", te gemakkelijk. Dat altijd' maar praten over de moeilijkste vragen, over de diepste problemen een oordeel hebben. Verborgenheden ikennen ze nipt. De Chi- neezen zouden van h^n zeggenHun tong komt in elk geval in den hemel. Als rilt een weldadige rust opkomend, klinken mij nu de Psalmwoorden in de ooren„Mijn ziel is immers stil tot God". Op deze twee komt het aangetuigen en stil zijn. v Ds A. K. STRAATSMA. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Genemuiden, H. N. van Hensbergen te Over.- langbroek; te Moordrecht, A. Donker te Heke lingen. Bedankt: voor Rijssen, P. J. F. Lamens te Heilouw. BAPTISTEN GEM. Bedankt voor Eindhoven en Drachten, F. E. Huizinga te Rotterdam. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Gem. Benoemd te Tiel, G. Ch. v. Royen, eahd. te Utrecht. AFSCHEID. BEVESTIGING EN IN TREDE. Na tevoren te zijn bevestigd door Ds A. Rolloos aldaar, deed Ds W. Scheele, overgekomen van Uithuizermeeden zjjn intrede als §e predikant bij de Geref. Kerk van Zwijn- drecht, sprekende over Rom. 1 16. Ds H. Haspers, Geref. predikant te Koudekerk a. d. Rijn, die na 40-jarigen diensttijd met eervol emeritaat gaat, nam afscheid van zijn ge meente met een predikatie over 2 Oor. 4 7. Ds W. J. Schouten, die naar Vlaardingen vertrekt, nam Zondagmiddag afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Nootdorp, sprekende over Gen. 26 3. RUMOR IN CASA. Een zestal Herv. Geref. predikanten Ser Ned. Herv. Kerk, allen met standplaats in de classis Heusden, n.l. de heeren Ds Jhr E. L. W. M. Hoeufft van Vel- sen te Meeuwen, Ds A. L. v. d. Smit té-Was pik, Ds H. Harkema te Wijk b(j Hensden, Ds H. K. v. Wingerden te 's-Gr»velduin-Capelle, Ds A. Sirag te Sprang en Dsr A. Vroegihdewey te Loon op Zand, hebben aan het classicaal bestuur van Heusden een schrijven gezonden, waarin de onderteekenaars hun ernstige onge rustheid uitspraken over de opvatting van het classicaal bestuur ten aanzien van het vraag stuk der evenredige vertegenwoordiging, welk principe het classicaal bestuur naar de op vatting der onderteekenaars voornemens is ge leidelijk door te voeren. De onderteekenaars achten het een vraag of deze verdeeling uit-, eindelijk in overeenstemming is met de be staande verhoudingen in de classis. De schrij vers stelden voor, dat men dan dit principe maar terstond invoeren zal. Indien de classis op dit h.i. billijke en redelijke verzoek niet mocht ingaan, dan' nemen de schrijvers aan, dat de door het classicaal bestuur gedane toe zegging verbroken is waarmede dan alle grond voor de aanwezigheid en medewerking aan de classieale vergadering voor de onderteekenaars zon zijn vervallen. Na eenige discussie verlieten daarop de zes onderteekenaren met hun geestverwanten (pre dikanten en ouderlingen) de classisvergadering en onttrokken zich aan de verdere werkzaam heden vaii den dag. KORTE BERICHTEN. Het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland heeft aan Ds H. v. Dijken te Gouda, in verband met den 65-jari gen leeftijd, met ingang van 1 Oct. a.s. eervol emeritaat verleend. Ds Van.Dijken, die in 1877 te Steduin geboren werd, kwam eerst op ge vorderden leeftijd tot het predikambt, dat hij in 1915 te Giessen-Oudekerk aanvaardde. Hij diende de gemeenten van 's-Gravenland, Wa- geningen en Leidschendam en werd in 1929 predikant te Gouda. Ds K. Reiling, predikant bij de Bapt. Gemeente van Hengelo (O.), viert héden zijn zilverenambtsjubileum. De jubilaris werd in 1892 geboren en 21 Juli 1918 predikant te Workum, welke standplaats hij in 1922 met Nieuw-Weerdinge verwisselde, om zich 16 Oct. 1932 aan zijri tegenwoordige gemeente te verbinden.. De jubilaris neemt in de Unie van Bapt. gemeenten een vooraanstaande plaats in. Ds P. J. Molenaar, de oudste dienst doende predikant der Ned. Herv.Gemeente van 's-Gravenhage, is door een ernstige onge-, steldheid overvallen. tnei -Tli (eslaagd voor het .practijkdiploma Boek houden, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren, de 'heeren M. Bode te Arnemuiden, J. O. van Splunder- te VHssingen en P. F. Streefkerk te Middelburg. Aan de R.K. H.B.S. bevorderd van de 4e naar de 5e -klas H. v. d. Hoeven,-P. Baaij Jae.z. en J. Dijkslag. Te Roosendaal slaagden voor het M.U.L.O.- diploma A Marie Contant en Tonny v. d. Hoeven. Benoemd tot onderwijzer (es) te Zwingel spaan (N.Br.), mej. J. van Nes te Dieren. Aan Dr O. G. N. de Vooys 'is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. THOLEN. Voor het overgangsexamen van de 3e naar de 4e klas Rr.H:B.S. slaagden G. Boender en D. Looijsen, alhier. Van de le naar de 2e klas A. Looijsen. 's-H. Arendskerke; 6e Nico van Avenir, d. Avenir, van P. de Jonge-Acda, Ovézande; 7e Piet van Selnisse, d. Avenir, Van I. A. Janse, 's-H. Arendskerke. Hengstveulens- geboren na 30 April 1943. le pr. Alex van Landmanslust, d. Avenir, v. H. Vermue, 's-Heerenhoek2e Acron van Brunswijk, d. Avenir, van Gebr. Verdonk, Nieuwdorp; 3e Avenir uit de Hooflaan, d. Avenir, van C. Verdonk v. d. Heijden, te Nieuwdorp; 4e Avenir van Bijsterhof, d. Avenir, van Johs. Driedijk, 'Wolfaarsdijk 5e Frans van Hollestelle, d. Kovacs v. Krui ningen, van Jacs Boonman, Ovezande; 6e Avenir van de Mariahoeve, d. Avenir, van Jacs Rij'k, Ovezande.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1