DINSDAG 20 JULI 1943 57c Jaargang, No. 243 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON Tcr?jgvoering in krijgsgevangenschap. DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE f Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. ZOMEROFFENSIEF DER SOWJETS BEGONNEN. - SOWJETDOORBRAAK- POGINGEN AFGESLAGEN. - 10 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. TAAIE TEGENSTAND DER AS TROEPEN OP SICILIË. - LUCHT AANVAL OP ROME. Het opperbevel van de Duitscihe weermacht maakt bekend: De Sovjettroepen bestormden ook gisteren te vergeefs het midden en het zuidelijk deel van liet Oostfront. Zij leden daarbij op nieuw zware bloedige verliezen en verloren 337 vechtwagens. Aan het Koebanlandingshoofd staakte de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in den loop van den middag zijn aanvallen. Aan de M i o e s en den Midden-Don zetten de Sowjets hun doorbraakpogingen voort, die strandden op de taaie afweer of op de vastbesloten tegenaanvallen van onze troepen. Ten Noorden van Bjelgorod werden de in verschillende golven aanvallende infan terie- en vechtwagenformaties van de Sowjets reeds voor de hoofdgewechtslinie uiteenge slagen. In het gebied van Orel weerden onze troepen in gevechten met wisselend verloop, d'e op talrijke plaatsen van het front gelanceerde aanvallen onder zeer zware verliezen van den vijand af. Aan het overige deel van het Oost front hadden slechts plaatselijke aanvallen der Sowjets plaats die zonder succes bleven. De luchtmacht mengde zich herhaaldelijk met sterke eenheden in den strijd aan de brandpun ten en 'had in talrijke luchtgevechten succes. Roemeensche jachtvliegtuigen haalden 17 Sow- jetvliegtuigen naar beneden. Op Sicilië bieden Duitsche en Italiaan- sche troepen voor een deel aan een beweeglijke frontlijn der vijand verder verbitterden weer stand. In den kustsector ten Z. van Cata- n i a werden door zware artillerie en sterke luchtstrijdkrachten ondersteunde doorbraakaan- vallen van Britsche infanterie- en vecht wagenformaties afgeslagen. Duitsche en Ita- liaansche vliegtuigformaties bestookten overdag «a bij nacht de transportvloot van den vijand in de wateren van Sicilië met veel succes. Bij den afweer van aanvallen Op Duitsche convooien bij de kusten van Noorwegen en Nederland werd een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht, terwijl vijf vliegtui gen door beveiligingsvaartuigen en Duitsche jachtvliegtuigen werden neergeschoten. Voorts werden vier vijandelijke vliegtuigen, waaronder een groote vliegboot, boven het Kanaal als mede boven den Atlantischen Oceaan vernie tigd. Een eigen jachtvliegtuig ging verloren. In den afgeloopen nacht vlogen slechts en kele vijandelijke storingsvliegtuigen het Rijksgebied binnen. Duitsche duikbooten brachten in den strijd tegen de vijandelijke ravitailleering opnieuw tien schiepen met 62.000 brt. tot zinken. Het Italiaansche opperbevel meldt Op S i c i 1 i zijn herhaaldelijke vijan delijke aanvallen afgeslagen. Escaders bommenwerpers en gevechts vliegtuigen der spil, die de legerstrijdkrach- ten steunden, hebben vijandelijke troepen en concentraties voertuigen doeltreffend aangevallen. Tijdens deze gevechten werden vier vijandelijke vliegtuigen ten val ge bracht. In den loop van de operaties overdag en des nachts van de Italiaansche en Duitsche luchtstrijdkrachten werden de vijandelijke scheepvaart nieuwe verliezen toegebracht. Een schip van 12.000 ton, dat met munitie was geladen, werd door een onzer torpedo vliegtuigen getroffen en opgeblazen. Een zware kruiser en een schip van middelmati ge groote werden eveneens door torpedo's getroffen, welke door onze vliegtuigen wa ren gelanceerd. Maandagochtend hebben vijandelijke for maties vliegers talrijke bommen op Rome geworpen. De ontstane schade wordt op het oogenblik nagegiam. Strijd langs geheel het front. De militaire correspondent van het DNB schrijft onsSinds ongeveer 48 uur bevindt zich het geheele Oostelijke front van het Koeban-bruggenhoofd tot den Wolchof en Leningrad in den strijd. Het zomeroffensief van de Sovjets, uitgelokt door den Duit- schen aanval in een der voornaamste op- DE„VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. _o_ Op een nacht wordt hij wakker. Niet ver too zijn kooi ligt er een in ijlkoortsen. In den vooravond heeft, hij nog een kort gesprek ge had met den Amsterdammer, die toen zei, dat hij zich niet lekker gevoelde. Nu wordt ijlings de chirurgijn geroepen, die na een kort onder- Z°i <^al; de man apart moet worden gelegd. Een veeg teekenl beweren de ervaren lui. Met die rompslomp houdt men zich aan boord niet op. «Als je ziek bent, blijf je in je rooi liggen en je moet maar zien, beter te worden. Ais je kameraads niet voor je zor- gen' zou je van den honger omkomen, zoo gaat dat hier. Als de patient weggebracht wordt, nu, dan is er wat loos. Allicht blaast dan gauw den kraaienmarsch. Als Jochem iets later informeert bij den •xiotsman, met wien hij steeds meer vriend schap heeft gesloten, naar den aard der ziekte, haalt Jansz. de schouders op. Hij weet het mei' of wil het niet zeggen. Maar de ziekte pn met lang geheim blijven. De man, een Jongeling nog, heeft roode loop. Hij komt er naar alle waarschijnlijkheid' niet bovenop. De ziekentrooster kan niet met hem praten, want oe man is doorloopend 'bewusteloos. Na twee hagen gaat de mare over het schip, dat de eerste dooie aan boord is. En enkele uren later marschgebieden van de bolsjewieken, is be gonnen. Met een gebruik van oorlogsmate riaal, zooals tot dusver aan beide zijden, ook tijdens de grootste veldslagen van het Oos telijke front, nog nooit is waargenomen, woedt er een geweldige afweerslag aan den Mioes en aan den midden-Donetz, alsmede ten Noorden van Orel. Het vijandelijk of fensief bij Koersk daarentegen schijnt als gevolg van de Duitsche vo.orzorgsactie in dit gebied van begin Juli nu aan sterkte verloren te hebben. De vernietiging van 4964 Sovjet-pantserwagens, van 2310 Sovjet-ka- nonnen en van meer dan 2000 Sovjet-vlieg tuigen sinds den 5e Juli, beteekent voor den vijand een niet onaanzienlijk verlies aan of fensieve kracht. Van Duitsche militaire zijde vernam men, dat de stoottroepen van de Sovjetdivisies die het offensief leiden, ongetwijfeld elite- afdeelingen zijn, doch men moet afwachten, welke kracht de daarachter volgende forma ties kunnen ontwikkelen. Vastberadenheid van Italië. De secretaris der Fascistische partij, minis ter Scorza, heeft Zondagavond in een radio rede het geheele Italiaansche volk tot den uitersten tegenstand aangespoord. „Het geheele volk," aldus Scorza, „schaart zich rond het Huis van Savoye, en rond de veldteekens van de fascistische revolutie. Thans gaat het om de redding van het vaderland. Nu of nooit 1" Naar aanleiding van een „boodschap", die Engelsch-Amerikaansche vliegers boven Italië in den vorm van "pamfletten hebben uitgewor pen, schrijft Appelius in de „Popoio d'Italia": In Italië kennen troon, regeering en volk slechts een enkele opvatting van nationale eer, nationale plicht en nationaal belang. Troon, regeering en bondgenooten kunnen op de lief de der Italianen bouwen en met dit gevoel 46 millioen mannen en vrouwen mobiliseeren om de gebeurtenissen meester te worden en den toestand te doen keeren. Officieel wordt te Rome meegedeeld, dat de stroom van vrijwilligers, die zich voor de verdediging van Sicilië meldt, nog steeds aan houdt, Bij deze vrijwilligers zijn zoowel stu denten, die nog niet onder den dienstplicht val len, ais afgekeurde oorlogsgewonden, die tot iederen prijs wederom aan den strijd willen deelnemen. De luchtaanval op Rome. (D. N. B.). Rome heeft zijn eersten lucht aanval beleefd. Hoofdzakelijk werden ge troffen gebouwen der polikliniek en der uni- versiteitswijk, voorts huizenblokken van een volksbuurt en tenslotte het groote Romein- sche kerkhof en de vlak daarnaast gelegen beroemde basiliek van San Lorenzo. Voor namelijk de verwoestingen op het kerkhof en in de basiliek, die gedenkwaardig is uit kunsthistorisch en geschiedkundig oogpunt, zijn zeer zwaar. Naar Radio Rome meldt, heeft de Paus de basiliek van San Lorenzo bezocht en de schade in oogenschouw genomen, die door den Amerikaanschen luchtaanval op Rome is ontstaan. Onmiddellijk na afloop van den vijande lijken luchtaanval op Rome hebben de ko ning-keizer, Victor Emanuel en zijn echtge- noote een bezoek gebracht aan de getroffen wijken van de stad. Daarna begaf zich de koningin naar de ziekenhuizen, waar de ge wonden waren heen gebracht. Waarschuwing tegen te groot optimisme. (D.N.B.) De woordvoerder van het Japan- sche leger, generaal-majoor Jahagi, heeft een uitvoerig overzicht van den oorlogstoestand ge geven. Hij verklaarde, dat de Vereenigde Staten hebben vertrouwd op de factoren tijd, grond stoffen en productiepotentieel. Hun verwach tingen zijn echter niet in vervulling gegaan. Een offensief tegen Japan, om het eene eiland na het andere te heroveren, zou den Amerikanen vele jaren en zeer groote offers kosten. Gevaarlijker zijn luchtaanvallen van vliegkampschepen of van het Chineesche vaste land uit. Het schijnt, dat de strategische plan nen der Vereenigde' Staten zich in die rich ting bewegen. De tegenwoordige gebeurtenissen in den Stillen Oceaan, aldus Jahagi, mogen niet licht worden opgenomen. Het gebruik van veel sol daten en materieel geeft den Japanners echter de mogelijkheid, de reserves van den vijand uit te putten. De materiëele gevechtskracht is de „begrafenis". Op de voorplecht vereenigen zich tal van leden der bemanning, aan het hoofd waar-1 van schipper Heurnius. Als de Ziekentroos ter, den Bijbel in de hand, is gearriveerd, klinkt een kort bevel. Onder doodsche stilte, alleen de geluiden van een varend schip op de groote zee worden vernomen, komen vier- mannen, die een witlinnen zak dragen. Daarin is het lijk gewikkeld van den Am sterdammer, den eersten doode op deze reis. Aan de voeten van het lijk, het gelaat is naar het Oosten gericht, staat de Zieken trooster, die den Bijbel openslaat en een hoofdstuk uit Openbaringen leest, waarna hij een gebed uitspreekt. Zijn taak 'is dan ten einde. Wéér een kort bevel uit den mond van den schipper. De vier mannen, die het lijk gedragen hebben, nemen het weer op, ge holpen nu door enkele anderen, en dragen het tot vlakbij de reeling. En daar staan zij, het verstijfde lichaam omhooghoudend, want „Eén., twee., drie., in Gods Naam!" roep de schipper met gesmoorde stem. Gelijktijdig strekken de mannen hun ar men uit en horizontaal gaat de zak met het lijk over de reeling, plonsend in zee.. De droeve plechtigheid is afgeloopen. Jo chem rilt, als hij een cynicus hoort zeggen „Dat was de eerste, wie volgt?" (Wordt vervolgd.) Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weer macht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: het dienstplichtige en re- servepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde forma ties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur in de Waterloo- kazerne, Amersfoort: 1. de dienstplichtigen van het 6e regiment Veldartillerie en zijn oorlogs formaties op 26 Juli 1943 2. de dienstplichtigen van het 9e12e regiment Motorartillèrie en zijn oor logsformaties op 27 Juli 1943 bataljon Wegentroepen op 28 Juli 1943 bataljon Spoorwegtroepen op 28 Juli 1943 compagnie Intendancet' jepen op 28 Juli 1943 korps Rijdende Artillerie op 29 Juli 1943 regiment Kustartillerie op 29 Juli 1943 Artillerie Meetafdeeling op 29 Juli 1943 3. de dienstplichtigen van het 1e regiment Luchtdoelartillerie en zijn oor logsformaties op 30 Juli 1943 fn het „Wehrmachtslager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: de dienstplichtigen van het 1e regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 26 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 2e regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 27 Juli 1943; de dienstplichtigen van de landstormkorpsen: landstormkorps motor- dienst, landstormkorps luohtafweerdlenst, landstormkorps luohtwaoht- dlenst, landstormkorps spoorwegdienst, landstormkorps vaartuigendienst op 28 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 29 Juli 1943; militaire luchtvaart op 30 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonbewijs, de distributiestafn- kaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Beseheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aan melding toonen. Na de melding moet de „Beseheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werk gevers zijn verplicht degenen, die zieh moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen per sonen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zgn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bg den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleoding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetketeltje en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale hr r Ikoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmaehtsbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. van den vijand mag niet worden onderschat. Alle teekenen wijzen er op, dat de luchtmacht voortaan het beslissende aandeel in dé ge vechten zal hebben. Daarom moet Japan nog meer en nog betere vliegtuigen bouwen en ze ter beschikking van het front stellen. Korte Berichten. Het goud van de Fransche staatsbank, dat zich op Martinique bevond, zou door het comité voor de bevrijding van Frankrijk in beslag zijn genomen. Bij een Engelsch-Amerikaanschen lucht aanval op een stad in Oost-Frankrijk in den nacht x%n Woensdag op Donderdag j.l. zijn 50 menschen gedood, 40 zwaar en ongeveer 100 lichtgewond. In een andere stad zijn 94 mensohen gedood, 200 zwaar en 300 licht gewond. Hitier heeft het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan SS-Obersturm- führer Rudolf von Ribbentrop, compagnies commandant in de SS-panzergrenadierdivi- sie „Leibstandarte SS Adolf Hitler". Rudolf von Ribbentrop, geboren 11 Mei 1921, is de zoon van den huidigen rijksminister van Buitenlandsche zaken. Keuringen voor de Waffen-S.S., het legioen en de landwacht. Het s.s. ersatzkommando Niederlande deeit medeNederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden alle gevraagde in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op-' k-iing, extra levensmiddelen voor de fa milieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbatal- jon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18—35 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende li ju verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 21.7.'43 912 u. Assen, Concerthuis a. d. Vaart1518 u. Groningen, Concerthuis, Poelestraat22.7.'43 912 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat23.7.'43 914 u. Amsterdam, Dam 424.7.'43 913 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 24525.7.'43 9—14 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg; 26.7.'43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Verfrissching na een maxsch door de Russische modder. SS PK-Fritsch-O-H-P m. Landwacht Nederland. Ten aanzien van een dienstverplichting bij de landwacht Nederland deelt het SS-Ersatz- kommando Niederlande nog mede: Nederlanders, die zich vrijwillig verplichten 4 maanden bij de landwacht Nederland te die nen, zijn vrijgesteld van een verplichte tewerk stelling in Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitschland tewerkgesteld, maar blijven hier in Nederland.' Alle gewenschte inlichtingen over verzorging van familieleden, extra bonnen voor levens middelen en kolen worden op de keuring ver strekt. Plaats en tijd van de keuringen kunt U in de dagbladen lezen. Verduisteren: van 11 tot en met 24 Juli: begin 22.einde 5.30 uur. ERNSTIGE BOMAANVAL OP AMSTERDAM. Vele dooden en gewonden. Zaterdagmorgen, ongeveer kwart voor negen hebben talrijke Amerikaansche bommenwerpers een lernstigen aanval gedaan op Amsterdam. De tientallen vliegtuigen, die op groote hoogte ble ven, gooiden lukraak hun bommenlast uit bo ven de arbeiderswijken in het Noordelijke ge deelte van de stad. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Een klooster kreeg een voltref fer. De daarnaast gelegen kerk werd eveneens getroffen. In het achtergedeelte van de kerk viel een bom, die een groot gat in het dak der kerk sloeg en vervolgens op den grond ontplofte, daarbij een geweldige ravage aan richtende. De kerkbanken ter plaatse werden geheel versplinterd of door den luchtdruk een eind weggeslingerd; ook het orgel werd totaal vernield. In het klooster, dat voor een ge deelte werd vernield en overigens zware schade opliep, vonden vier zusters den dood, twee anderen werden zwaar gewond. Een schoolgebouw werd eveneens getroffen. Een politiebureau in de buurt kreeg een tref fer. Drie agenten werden daarbij gedood. Ook een postkantoor, een zittingslokaal van den ge neeskundigen dienst, een apotheek, een dokters woning, een sigarenwinkel en tientallen huizen van arbeiders werden vernield. Den geheeien dag door bleven luchtbescher mingsdienst en alle andere hulpdiensten voor treffelijk werk doen. Van dezen aanval werden 129 Nederland sche 'burgers het slachtoffer, onder wie vrou wen, religieuzen en kinderen69 personen wierden zwaar, ongeveer 250 licht gewond. Het personeel van den N.V.D. was reeds binnen een kwartier op de getroffen plaatsen ten einde de verzorging van de slachtoffers ter hand te kunnen nemen. Reeds in den loop van den middag was een bureau voor sociale hulpverleening in gereed heid gebracht en was een leger van 250 vrij willige medewerkers van den Nederlandschen Volksdienst in de weer om den eersten socia len nood te lenigen. Allereerst werd gezorgd voor het noodige avondeten. Tevens werd een begin gemaakt met het verstrekken van de schadekaarten, waarop eten, kleeding enz. te verkrijgen is. Ook gedurende den Zondag is voor drie maaltijden zorg gedragen. In samenwerking met den evacuatiedienst werd voorts in scho len en bij particulieren ruimte ingericht voor dakloozen. Naar het A.N.P. meldt, is de verontwaar diging over dezen terreuraanval op deze arbei derswijk algemeen. Een verbeten droefheid teekent zich af op veler gezichten en als wij hier en daar eens luisteren bij de groepjes menschen, die overal samendrommen, hooren wij slechts één klacht: het is verschrikkelijk. Hier staat nog een moeder te snikken, die haar beide kinderen plotseling heeft verloren in een afgrijselijken dood, een oud vrouwtje sjouwt een stoof, een paar schilderijtjes en een kapstok. „En weet wat zoo gemeen is, meneer", zegt ze. „Dat ze vannacht m'n mooie gascomfoor en m'n twee traploopers hebben gestolen." Zulk een laagheid zou men onbe staanbaar achten, maar de feiten bewijzen het. Elders komt juist een gezin, vader, moeder en drie kinderen aan. Zaterdagochtend om zes uur gingen zij met vacantie van huis. Dertig uur later keerden zij, gewaarschuwd, terug. Een puinhoop is al wat zij van hun woning terugvinden. Overal ligt het puin op de straten. Enkele huizen zijn volkomen ingestort, een paar zwaar of lichter beschadigd, maar geen huis is er, waarvan die ruiten nog heel zijn en de pan nen nog op de daken liggen. Waarschuwing afweergeschut. Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland deelt medeOp 21 Juli tusschen 8 en 20 uur wordt in den Bovenkerk polder met luchtdoelgeschut op doelen op den beganen grond geschoten. Het gevaarlijke ge bied wordt begrensd door Bovenkerk, Bouw- lust en Nessersluis. DINSDAG 20 JULI 1943. Daarom, mgne geliefde broeders, weest stand vastig, onwankelbaar, te allen tijde overvloe dig in het werk des Heeren, wetende, dat uw' arbeid niet vergeefsch is in den Heere. 1 Gor. 15 58. Zon op 5,43, onder 21.48. Maan op 23.43, onder 9,27. Laatste kwartier 24 Juli, Nieuwe maan 1 Aug. „Eén ding is noodig". Op de scholen wordt het voor de leerlin gen steeds moeilijker om van de eene klas over te gaan. naar de andere. De leerstof wordt altijd maar meer uitgebreid. Wat zijn er „vele" dingen noodig om een eenigszins dragelijk eindexamen te doenl Maar in de leerschool van Jezus Christus is het juist andersom. Daar wordt alles te ruggebracht tot een minimum, 't Is één woord. Eén stap. Eén enkele blik.Ds A. G. BARKEY WOLF. VLISSINGEN, Door den burgemeester is dhr A. de Kam te Souburg benoemd tot on derwijzer aan de openb. school voor voort gezet gewoon L. O. (hoofd dhr J. Butler), zulks in de vac. G. van de Kreke. 's-GRAVENPOLDER. Te Rotterdam slaag de voor bet mondeling gedeelte van het vak diploma voor den brandstoffenhandel de heer P. J. Gelok, alhier. SCHORE. Benoemd tot tijdelijk hoofd der O.L.-school te Schore per 26 Juli a.s., de heer C. J. Leune, thans tijd. onderwijzer aan de O.L.-school te St. Annaland. Aan de Middelbaar Technische School te Haarlem slaagde voor werktuigbouwkundige de heer A. van Strien te Goes. Het diploma voor costuumnaaien werd te 'sHeerenhoek behaald door de jongedames: A. Boonman, P. v. d. Guehte, A. Goense, C. Ver- mue, C. v. 't Westeinde, J. v. 't Westeinde, A. Remijn, J. Boonman, A. Werri, J. Vermue, M. Raas, D. Raas, Jozina Boonman, C. Witkam, O. Westdorp, J. Meulblok, C. Huizen, J. Rijk, J. M. Rijk en A. Joosen. Het diploma coupeuse werd behaald door de jongedames M. Paree, J. Rentmeester, A. de Baar, 01. Vermue, C. Moisson, M. v. 't West einde, C. v. d. Dries, C. Smits en C. de Winter. Jiet diploma lingerie tenslotte werd ver ven door de jongedames O. Verdonk-Priem, C. Verdonk-Remijn, C. en E. Moison, J. van Eijkeren, C. Westdorp, M. de Winter, T. Ca- pello, A. v. 't Westeinde, M. Boonman, C. van Stee, P. Boonman, R. Spelier, J. Remijn, J. de Hamer, A. Koole, A. Vermue, P. Pover en J. Verbart. De Reichsschule te Valkenburg. „De Deutsche Zeitung in den Niederlanden" geeft een verslag van een ouderavond in de Reichsschule te Valkenburg, Een blik op de slaapzalen en de eenvoudig maar gemoedelijk ingerichte jongenskamertjes overtuigde de ouders van de uiterlijke orde eu netheid, die een weerspiegeling zijn van de innerlijke hou ding en tucht, welke het dagelijksche leven van de jongens kenmerken. Trotsch leiden de jongens hun ouders door de leslokalen,, waar in zij 's morgens hun onderricht krijgen. Dan gaan zij naar de omvangrijke bibliotheek, waar men naast talrijke Nederlandsche en Duitsche tijdschriften alle boeken kan vinden, die het echte jongenshart begeert. Na den tocht door het uitgestrekte park en den tuin, het bezoek aan de kleine boeren hoeve, die bg de Reichsschule behoort en den gemeensehappelijken maaltijd van de ouders, de jongens en de opvoeders, werd den ouders een avond aangeboden met een muzikaal pro gram, dat door de jonges zelf en hun op voeders verzorgd werd. Toen den volgenden morgen de jeugd met een vroolijk lied naar het sportterrein mar cheerde, kreeg men een beeld van de lichame lijke opvoeding, welke parallel loopt met de intellectueele ontwikkeling. Gezamenlijke gym nastiek, estafette, balspelen en boksen werden getoond. Aan het slot van het bezoek sprak de leider van het N.A.P., Woudenberg, namens de ouders. Hij dankte de Reichsschule voor hetgeen de ouders in deze twee dagen te zien hadden gekregen. Hier kon men beleven, wat de spreker zieh van een kameraadschappelijke samenwerking tusschen Duitschers en Neder landers bij den opbouw van een gemeenschap pelijke nationaal-socialistische toekomst onder leiding van Adolf Hitler had voorgesteld. Dienstleiter Willi Ritteribusch, die belast is met het waarnemen der werkzaamheden van den commissaris-generaal voor bijzondere ge vallen. SS Bildiberichter Fritz-Stapf-Pax m. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de wéék van 4 tot en met 10 Juli 1943 kwamen er in ons land 1300 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 580 rondvonk en 639 diphtheric. Zeeland had 8 gevallen van diphtherie, n.l. 3 in Axel, 2 in Terneuzen en Vlis- singen en 1 in Goes. O.- en W.-S ou burg en Vlissin.gen hadden 1 geval van roodvonk en Middel burg had 2 en Terneuzen 1 geval van malaria. Middelburg. 3 NOODWINKELS UITGEBRAND. Doordat een kind met lucifers speelde is Zaterdagmiddag omstreeks half 3 brand te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1