MAANDAG 19 JULI 1943 57c Jaargang, No. 242 Terugvoering in krijgsgevangenschap. DAGKALENDER BINNENLAND UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K' DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Vijandelijke scheepseenheden bombardeerden herhaaldelijk de stad Catania. Het vuur van de artillerie te land trof een kruiser en zette een torpedojager in brand. Napels werd weer herhaaldelijk door groote formaties viermotorige bommenwerpers aangevallen. In de stadswijken van het centrum en de voor steden werd aanzienlijke schade veroorzaakt. Het luchtdoelgeschut van de stad schoot 10 bommenwerpers omlaag, 8 andere bommenwer pers werden in een luchtgevecht door onze jagers getroffen en stortten neer. Kleinere aanvallen met brisantbommen en machinege weervuur werden in den afgeloopen nacht on dernomen op de omgeving van Napels, op Littoria en Ciampino. Italiaansche. motortorpedobooten, die voor gewapende verkenning in de wateren ten Oos ten van Sicilië voeren, brachten een sohip van 9.000 ton tot zinken. Een torpedoboot bracht in de Middellandse he Zee een duik boot tot zinken. TWEEËRLEI REACTIE. Ieder, die met ons volksleven eenigszins op de hoogte is, weet, dat er op tweeërlei manier wordt gereageerd op de oorlogsge beurtenissen, die wij sedert 10 Mei 1940 be leven. Met groote dankbaarheid mag erkend worden, dat er in sommige kringen, soms ook déar, waar men zich vroeger met deze dingen niet bezig hield, een vragen valt waar te nemen naar God en Zijn Woord, dat er in dezen ernstigen tijd verdieping en versterking van het geloof mag worden ge constateerd. Men heeft gezien en ondervon den, dat alles hier beneden, waarop men maar al te veel zijn vertrouwen stelde, ver gaat en verdwijnt en men heeft erkend en beleden, dat alleen de dingen die Boven zijn eeuwige waarde hebben. Vandaar bij som migen een terugkeer naar der vaderen God. Maar er is helaas ook een andere realiteit een lichtzinnigheid en oppervlakkigheid, die beangstigend zijn. Velen leven naar den god- deloozen regel„Laat ons eten en drinken en vroolijk zijn, want morgen sterven wij". Wij zien een uitgieten van zonde en onge rechtigheid en waarlijk niet in één kring of groep. De kerk bidt en zoekt haar sterkte in Gods Woord, de massa danst in dolle pret. Eenerzij ds een meeleven in eikaars zorg en tegenspoed, een helpen van den een door den ander, een lenigen van nood, en een toe nemende offervaardigheid, anderzijds een ijskoud ego'isme, dat zich geen van al deze dingen aantrekt en maar één ideaal heeft zelf buiten de slagen te blijven. Bij sommi gen een spreuken over en behartigen van de waarachtige,'geestelijke belangen van ons volk, bij anderen vrijwel uitsluitend een pra ten over bonnen, punten, prijzen en allerlei platvloersche onderwerpen, alsof dié het een en het al zouden zijn. Terwijl we een geweldigen dynamischen tijd beleven en de wereld schudt op haar grondvesten, terwijl we niet weten of wat we nu hebben er morgen nog zal zijn, twis ten en kibbelen sommigen over kwestietjes, die moeilijk tot de belangrijke gerekend kunnen worden. Het zal alleen goed met ons zijn, als wij in dezen bangen tijd onze toevlucht bij God zoeken en als wij, ook in ons gewone dage- lijksche leven, naar Zijn Woord onzen han del en wandel richten. Dan blijven we voor verwarring bewaard, ja worden we zelfs in de beproeving gestaald in de Schriftuurlijke beginselen. Dat zal waarlijk ten zegen van land en volk zijn. HEVIGER STRIJD IN HET OOSTEN. - NIEUWE SOVJET-AANVAL. - GEEN DOORBRAAK VAN HET DUITSCHE FRONT. - AGRIGENTO OP SICILIË ONTRUIMD. - BOMMEN OP AMSTERDAM. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De slag aan het o o s t e 1 ij k front is gis teren ook tot het zuidelijk front uitgebreid, en in totaal aan hevigheid toegenomen. Aan het bruggehoofd van den Koetan zette de vijand zijn aanvallen op een hoogte ten westen van Krimskaja tevergeefs voort. Na hevige voorbereiding door de artillerie gingen de sovjets aan het front van M i o e s en den D o n e t z tot den aanval over. Hun pogingen, om met sterke strijdkrachten van infanterie en pantserwagens het front te <b»or- breken, werden verijdeld dank zij den hard- nekkigen tegenstand van onze troepen. Er worden tegenaanvallen ondernomen om kleine plaatselijke wiggen te zuiveren. In het gebied van Orel duren de zware afweergevechten met onverminderde hevigheid voort. Gisteren werden in totaal415 sovjet pantserwagens kapot geschoten. De luchtmacht greep met eskaders gevechts vliegtuigen en vliegende artillerie in de zware afweergevechten van het leger in en berok kende de luchtmacht van de sovjets door het neerschieten van 127 machines hooge verliezen. Des nachts werd de vijandelijke aanvoer langs de spoorlijn bestookt. Ook in het gebied van Sicilië zijn de ge vechten aan hevigheid toegenomen. Onder den druk van sterke pantserstrijdkrachten werd de stad A g r i'g e n t o ontruimd. Doeltreffende aanvallen van de luchtmacht waren gericht op vijandelijke' troepen en scheepsdoelen aan de oostkust .van Sicilië. ^Na een door Duitsche eskaders jachtvlieg tuigen verijdelde poging van Amerikaansche bommenwerpers om de Duitsche bocht b'nnen te vliegen, viel de vijand Nederlandsch gebied aan. Er werden bommen geworpen op woonwijken van de stad Amsterdam, ^e- bevolking aanzienlijke verliezen leed. Tien viermotorige bommenwerpers wer den neergeschoten. Vijf eigen jachtvliegtuigen worden vermist. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten werden in de ochtenduren van den 18en Juli voor de bl ederlandsche kust door motortorpedo booten meermalen aangevallen. Hierbij gelukte et de Duitsche formatie een vijandelijke motortorpedoboot in brand te schieten. Aan uitsche zijde werden geen verliezen geleden, ele vijandelijke vliegtuigen vlogen giste ren overdag en vannacht Duitsch gebied innen. Twee van deze machines werden ver nietigd. Het Italiaansche legerbericht meldt: De strijd om Agrigento is in hevig- nog toegenomen. Onder den druk van superieure pantserstrijdkraohten werden de HtvrÜ^11' l stad in deze dagen dapper ve- aM,! nebben, gedwongen, hun stellingen achterwaarts te verplaatsen, len Oosten van Sicilië behaalden for- les vliegtuigen van de As ook gisteren suc- ssen en troffen koopvaardij- en oorlogssche- p van verschillende tonnage met torpedo's Dommen. Zes vliegtuigen werden door Duit sche jagers vernield. Roosevelt desavoueert Wallace en Jones. (D. N. B.) Volgens den Britschen berich tendienst heeft pres. Roosevelt beslist, dat de vice-pres. der Ver. Staten, Wallace, en de minister van handel, Jones, worden onthe ven van alle verantwoordelijkheid voor den economischen oorlog. Deze verantwoorde lijkheid is overgedragen aan een nieuw bu reau onder Jeiding van Crowley. Roosevelt laakte Wallace als leider van het bureau voor den economischen oorlog en Jones als gevolmachtigde van het orgaan voor de financieele reorganisatie ernstig, omdat zij openlijk hebben getwist over den aankoop van wapenmateriaal. Het bombardeeren van de burgerbevolking. In 1940 heeft Hitier er in een rede te München aan herinnerd, dat hij jarenlang de wereld voorstellen gedaan had om den bommenoorlog te verbieden, met name te gen de burgerlijke bevolking, maar dat zij steeds op Engelschen onwil waren afgestuit. In gelijken geest wordt in het Witboek geschreven, dat de Duitsche regeering de zer dagen heeft laten verschijnen onder den titel„Documenten omtrent de eenige schuld van Engeland aan den bommenoor log tegen de burgerlijke bevolking". De archieven van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken hebben blijkens dit witboek allerlei materiaal geleverd voor Engelands schuld aan den luchtoorlog tegm te burgerbevolking. Alleen Engeland stelde zich op het stand- punt, dat de luchtoorlog een „menschlievend hulpmiddel" zou zijn, om een toekomstigen oorlog te bekorten. Op Juni 1933 schreef de Engelsche „Eco nomist": „Tot ons leedwezen moeten wij I constateeren, dat de Britsche regeering in de belangrijke kwestie van de ontwapening in de lucht een houding heeft aangenomen, die bepaald absurd obstructief moet worden genoemd. Duitschland heeft zich in beginsel bereid verklaard, zijn beroeps-Rijksweer ge- I leidelijk door een korten tijd dienenden troep te vervangen. Frankrijk is reeds bijna zoover overreed, dat het zijn landstrijd krachten Aanzienlijk wil verminderen. De Amerikaansche delegatie heeft ingestemd met een afzien van „neutrale rechten" en van de vrijheid der zeeën. De Britsche regeering daarentegen blijft eigenzinnig op het recht staan, den lucht oorlog te mogen gebruiken, en met deze houding staat Groot-Brittannië feitelijk al léén". Generaal-veldmaarschalk von Rundstedt in Nederland. Generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt heeft verscheidene dagen in Nederland door gebracht, waar hij militaire installaties der kustverdediging en in het achterliggende gebied heeft bezichtigd. De veldmaarschalk, die ook verscheidene oefeningen van ge mengde weermachtsformaties bijwoonde, kon zich op zijn inspectiereis overtuigen van de paraatheid der in Nederland liggende troepen van alle onderdeelen der weermacht. Op 16 Juli bracht gen.-veldmaarschalk Von Rundstedt een bezoek aan den Rijkscomm. voor het bezette Ned. gebied, Rijksmin. Dr Seyss-Inquart. Keuringen voor de Waffen-S.S., het legioen en de landwacht. Het s.s. ersatzkommando Niederlande deelt medeNederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden alle gevraagde (in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de fa milieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij ae landwacht Nederland of bij het wachtbatal- jon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18—35 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 20.7.'43 912 u. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1518 u. Zwolle, hotel Gij- tenbeek; 21.7.'43 912 u. Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 1518 u. Groningen, Concerthuis, Poelestraat22.7.'43 9—12 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 23.7.'43 914 u. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber In den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weer macht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: het dienstplichtige en re- servepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde forma ties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelUken militairen dienst was. Zij moeten zich meiden telkens tusschen 8 en 12 uur in de Waterloo- kazerne, Amersfoort: 1. de dienstpliohtigen van het 6e regiment Veldartillerie en zijn oorlogs formaties op 26 Juli 1943 2. de dienstplichtigen van het 9e—12e regiment Motorartillerie en zijn oor logsformaties 1op 27 Juli 1943 bataljon Wegentroepen op 28 Juli 1943 bataljon Spoorwegtroepen op 28 Juli 1943 compagnie Intendancetro'pen op 28 Juli 1943 korps Rijdende Artillerie op 29 Juli 1943 regiment Kustartillerie op 29 Juli 1943 Artillerie Meetafdeeling op 29 Juli 1943 3. de dienstplichtigen van het 1e regiment Luchtdoelartillerie en zijn oor logsformaties op 30 Juli 1943 In het „Wehrmachtslager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: de dienstplichtigen van het 1e regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 26 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 2e regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 27 Juli 1943; de dienstplichtigen van de landstormkorpsen: landstormkorps motor- dienst, landstormkorps luohtafweerdienst, landstormkorps luchtwacht dienst, landstormkorps spoorwegdienst, landstormkorps vaartuigendienst op 28 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 29 Juli 1943; militaire luchtvaart op 30 Juli 1943. - Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonbewjjs, de distributiestam kaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voo,r wie een „Beseheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aan melding toonen. Na de melding moet de „Beseheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werk gevers zijn verplicht degenen, die zieh moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen per sonen vrq vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zjjn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. Yoor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche Meeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetketeltje en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Amsterdam, Dam 4; 24.7.'43 9—13 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 25.7.'43 914 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg; 26.7.'43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Mannen en paarden zijn goede kameraden. SS PK-Fritsch-O-H-P m. Landwacht Nederland. Ten aanzien van een dienstverplichting bij de landwacht Nederland deelt het SS-Ersatz- kommando Niederlande nog mede: Nederlanders, die zich vrijwillig verplichten 4 maanden bij de landwacht Nederland te die nen, zijn vrijgesteld van een verplichte tewerk stelling in Duitschland: Ook nadien worden zij niet in Duitschland tewerkgesteld, maar blijven hier in Nederland. Alle gewenschte inlichtingen over verzorging van familieleden, extra bonnen voor levens- mi. :.elen en kolen worden op de keuring ver st)-.'t. Plaats en tijd van de keuringen kunt U in de dagbladen lezen. WEER EEN EXTRA RANTSOEN AARDAPPELEN. In de week van 18 Juli tot en met 24 Juli wordt wederom een extra rantsoen aardappelen van 1 kg beschikbaar gesteld en wel op bon Algemeen 619 van de bonkaart voor voedingsmiddelen. SCHANDELIJKE PRIJSOPDRIJVING VAN KERSEN. Ambtenaren van den CCD hebben in de prov. Utrecht proces-verbaal opgemaakt tegen een houder van een ker senboomgaard, die aan een inrichting voor verpleging van Ned. oorlogsgewonden ker sen verkocht voor f 1,33 per kg. De offici- eele prijs van deze kersen, die van de aller slechtste' kwaliteit waren, bedroeg 5 ct p. kg. INRUILING OUDE PUNTEN VAN PERSONEN IN ZIEKENHUIZEN. Voor personen, die in een ziekenhuis of dergelijke inrichting zijn opgenomen en mitsdien uit dien hoofde de oude punten der textielkaart niet hebben kunnen omwisselen, kunnen van 11 Juli tot en met 25 Juli 1943 de admini strateurs van bovengenoemde ziekenhuizen of inrichtingen de oude punten, indien deze zich in onbeschadigden toestand aan de kaart bevinden, bij de distributiediensten omruilen. De administrateurs dienen de dis tributiestamkaarten van degenen, voor wie de punten worden omgewissejd, over te leg gen. De distributiedienst zal eerst dan tot omruiling der punten overgaan, zoodra ge bleken is, dat de nummering der distributie stamkaarten overeenstemt met de overge legde oude textielkaarten. LOON TIJDENS VACANTIE. De cen trale persdienst van het N. A. F. schrijft: Binnen afzienbaren tijd zal de Gemachtig de voor den arbeid een beschikking uitvaar digen, op grond waarvan een verandering zal intreden ten aanzien van de uitbetaling van loonen gedurende de vacantie. Geschiedt deze heden op grondslag van een 48-urige werkweek, na het in werking treden van de beschikking zal het loon berekend worden naar het gemiddelde van het in de afgeloo pen 13 weken verdiende. „BRUTO VOOR NETTO" GAAT NIET MEER OP. Het moge vóór den oor log in enkele branches gebruik zijn geweest „bruto voor 'netto" te leveren, het is duide lijk, dat een dergelijke handelwijze thans niet geduld kan worden. De verbruiker moet precies aan goederen krijgen, waarop zijn bonnen recht geven en daarom is het goed, dat de centrale controledienst er op toeziet, dat „bruto voor netto" niet meer wordt toe gepast. Een recent geval in de practijk van den C. C. D;, waarbij een fabrikant van ver pakt zelfrijzend bakmeel meende volgens de oude usanse te kunnen handelen, is aanlei ding om er op te wijzen, dat „bruto voor netto" niet meer opgaat. TEXTIELKAARTEN VOOR ARBEI DERS BIJ ORGANISATIE TODT. Aan Ned. arbeiders, zoowel diegenen, die in het binnenland, als die in het buitenland bij de organisatie Todt werkzaam zijn, zullen de I distributiediensten, waar de distributiestam kaarten van deze arbeiders zijn opgelegd, op nader te bepalen tijdstippen een textielkaart vierde serie uitreiken. Ten behoeve van arbeiders, die in het bui tenland werkzaam zijn, kunnen de familie leden ter verkrijging van bovenbedoelde tex tielkaart een aanvrage indienen, onder over legging van een werkgeversvergunning of een bewijs van het Gewestelijk Arbeidsbu reau, waaruit blijkt, dat betrokkenen in het i buitenland te werk zijn gesteld, i Eveneens kunnen deze arbeiders c.q. de familieleden de oude punten van hun textiel kaarten tweede of derde serie na 11 Juli '43 ter inwisseling tegen nieuwe punten bij de distributiediensten aanbieden onder overleg ging van de werkgeversverklaring en onder voorwaarde, dat de nummering der oude tex tielkaarten in overeenstemming is met de j opgelegde distributiestamkaarten. SOCIALE VERZORGING OOGST- 1 COLONNES. De centrale persdienst van het N. A. F. schrijftAan de z.g. oogstcolonnes, welke binnenkort door den gemachtigde voor den oogst in het leven zullen worden geroepen, zal een sociale dienst worden toe gevoegd ten behoeve van de tot deze oogst- i colonne behoorende arbeiders. Aan 't hoofd van dezen socialen dienst zal worden ge plaatst dhr G. L. van Parreeren. Onder hem zullen 8 gewestelijke? alsmede een aantal plaatselijke medewerkers ressorteeren. TEGEN ONGEWENSCHTE TOE STANDEN OP KAMPEERGEBIED. Het verblijf in zoogenaamde kampeerboerderijen wilde jeugdherbergen en kamphuizen, waar, vaak zonder eenige controle op dikwijls uiterst primitieve wijze logies wordt ver strekt, heeft herhaaldelijk aanleiding tot ge gronde klachten over rumoer, wanordelijk heden of onzedelijkheid. Een landelijke re glementeering ter zake is thans in voorbe reiding. In afwachting dier regeling heeft de secre taris-gen. van het dep. van Justitie allen burgemeesters verzocht in hun gemeente het verschaffen van dag- en nachtverblijf aan kampeerders en trekkers, anders dan in de daartoe met toestemming van den bur gemeester onder auspiciën en verantwoor delijkheid van den A. N. W. B. of de Ned. jeugdherbergcentrale (N. J. H. C.) openge stelde inrichtingen, te verbieden. Aan de toestemming van den burgemeester wordt als voorwaarde verbonden, dat in de ge noemde inrichtingen slechts worden toege laten, onderscheidenlijk de houders van kampeerkaarten of -bewijzen van den A. N. W. B. en de leden van den N. J. H. C. Voorts heeft de secr.-gen., teneinde de nauwgezette naleving van deze bepalingen te verzekeren, een verscherpt politietoezicht gelast. Verduisteren van 11 tot en met 24 Juli begin 22.einde 5.30 uur. EDUARD FLIPSE. ONDERSCHEI DEN. In verband met het 25-jarig bestaan van het Rott. Philh. orkest heeft Dr Rudolf Mengelberg namens het Concertgebouw aan Eduard Flipse de bronzen medaille van het Concertgebouw overhandigd. Zooals bekend is dhr Flipse te Wissen kerke geboren Benoemd tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den calamiteuzen Thomaespol- der, J. Kouijzer te Biervliet. MAANDAG 19 JULI 1943. Go de zjj dank, die ons de overwinning geeft door onzen Heere Jezus Christus. 1 Oor. 15 57. Zon op 5.42, onder 21.50. Maan op 23.12, onder 8.05. Laatste kwartier 24 Juli, Nieuwe maan 1 Aug. God gebruikt tot Zijn eer het liefst zulke menschen en zulke dingen, die g e h e e 1 gebroken zijn, De offeranden, waarin Hij een behagen heeft, zijn gebroken en ver slagen harten. Doordat Jafcobs vleeschelijke kracht bij Pniël gebroken werd, kon God hem bekleeden met geestelijke kracht.... Op hen, die gebroken zijn in hun leven, gebroken in hun ziel, gebroken in hun eer zucht, gebroken in hun schoonste verwach tingen en idealen, gebroken in hun genegen heden op zulken, waarop anderen met minachting neerzien en die hulpeloos en een zaam zijn op h e n heeét de Heilige Geest het oog gericht, want d i e kunnen gebruikt worden tot Gods verheerlijking. Het is de gekneusde olijf, die olie voort brengt. En eerst als dè druif geperst wordt, komt de wijn te voorschijn." Zoo zal uit het gebroken hart en de verslagen geest de lief lijke geur van Gods genade en van Zijn hei ligheid stroomen. Dr J. H. GUNNING J.Hz. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Nieuw Leusen (toez.), S. W. de Vries te Rin- sumageest; te Eemnes Buiten, G. C. Roosen daal te Randwijk; te Rijswijk (Z.H.), Evangel. C. F. Willekes te Amerongen; te Wouden berg, J. ,W. v. d. Linden te Kootwijk; te Grootegast-Doezum, G. Scheper te Wapser- veen; te Zierikzee, M. H. Knijff te Ophe- mert, die destijds voor de toezegging bedankte. Aangenomen: naar Nootdorp, A. C. Jalink, hulppred. te Geldermalsen. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Roc- kanje, J. S. v. d. Bos te Warns en H. A. L. v. d. Linden te Ooltgensplaat. Aangenomen: naar Leiden (4e pred. pl.), A. Veldman te Langerak, die bedankte voor Giessendam-Hardinxveld en voor Huizum. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Amsterdam-O., J. Tamminga te Enschede. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk Benoemd te Utrecht (wijk 7), J. Jellema, cand. aldaar; te Apeldoorn, A. ter Steege, cand. te Harer© (Gr.)te Hilversum, M. J. ten Bruggenkate, cand. te 's-Gravenhagete Delft, G. v. d. Ru, cand. te Leiden. GEREF ZONDAGSSCHOOLVEREEN. „JACHIN". De 69e jaarlijksche alg. verga dering van deze ver. zal Woensdag 4 Aug. te Utrecht onder leiding van Prof. Dr F. W. Grosheide worden gehouden. De vergadering wordt voorafgegaan door een kort wijdings woord van Ds J. Douma, em. pred. te Arn hem. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal Ds W. A. Wiersinga, Geref. pred. te Loosduinen, refereeren over: „De Zondags school in het geheel van het Evangelisatie werk". In de middagvergadering refereert Ds A. Dondorp, Geref. pred. te Heemstede, over„Wat kan de Zondagsschool doen om de ouders in de Evangelisatie te betrekken?" KORTE BERICHTEN. De gezond heidstoestand van den nestor der Geref. predi kanten van Utrecht, Ds R. E. v. Arkel, die reeds geruimen tijd te Ermelo ziek ligt, is langzaam vooruitgaande. De kerkeraad der Geref. Kerk van Hee renveen is voornemens in de tweede helft van Augustus a.s. een gemeentevergadering te be leggen teneinde haar te hooren over een voor stel om tot beroeping van een tweede predi kant over te gaan. Deputaten voor den evangelisatie-arbeid in de classis Heerenveen der Geref. Kerken hebben met een deputatie uit den kerkeraad van Lippenhuizen-Hemrik te Heerenveen be sprekingen gevoerd inzake het beroepen van een evangelisatie-predikant in de classis Hee- renveen met standplaats Lipyenhuizen-Hemrik. In de Geref. Kerk van Utrecht werd voor de actie tot schulddelging ongeveer vier en-tachtig duizend gulden bijeengebracht. Van 2039 biljetten kwam totaal in een ingeteekend bedrag van f 83.851.20. Het Prov. kerkbestuur van Noord-Bra bant en Limburg heeft aan Ds J. J. Kuyper, Ned. Herv. predikant te Genderen na meer dan 40-jarige dienst eervol emeritaat verleend zulks met ingang van 1 Oct. a.s. Ds J. J. Buskes Jr., laatstelijk predikant bij de Geref. kerk in H. V. van Rotterdam en beroepen bij de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam voor bijzondere werkzaamheden, heeft voor het Prov. kerkbestuur van Over ijssel coll. doctum gedaan, waarna hij is toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk. i Aan Ds H. van Dijken, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Gouda is, wegens meer dan 65-j. leeftijd, emeritaat verleend, met ingang van 1 Oct. Het Prov. kerkbestuur heeft aan Ds H. C. Briët, den nestor van de Ned. Herv. predi kanten der gemeente Utrecht, eervol emeritaat verleend, zulks met ingang ;van 15 Nov. a.s. Ds Th. J. W. Cieremans, Ned. Herv. pred. te Terheijden (N.-Br.) gaat 1 Oct. a.s. met emeritaat. De vacature zal worden ver vuld in samenwerking met de Herv. Evan gelisatie „Immanuël" te Tilburg. In overleg met de Evangelisatie zal de nieuw te beroe pen predikant te Terheijden wonen en en kele dagen per week te Tilburg arbeiden. Wijlen mevr. de wed. R. Bulthuis-de Boer te Stadskanaal heeft aan de Theol. Hoogeschool te Kampen een bedrag van f 1000 gelegateerd. Geslaagd voor het notarieel examen, le ged., J. de Die te Goes. Geslaagd voor ex. Handelskennis L. O. L. J. C. Kooiman te Westkapelle. Dhr C. J. Goedhals te Schoóndijke slaagde voor het le ged. van het notarieel examen. Geslaagd voor ex. handelskennis L. O. M. Walraven te Rilland-Bath. Te Arnhem slaagde voor het ex. bouw kundig teekenaar dhr H. W. Bierens te Ka- pelle. Middelburg. Vier jonge mannen uit deze gemeente (J. J. A., A. S., G. O. en J. J. S.) maakten zich schuldig aan diefstal van appels uit een boomgaard van J. L. D. onder Koudekerke. Het kwaad kwam echter uit. De appels wer den door de politie aan den eigenaar terug gegeven en de daders kregen 'n proces-verbaal.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1