ZATERDAG 17 JULI 1943 57c Jaargang, No. 241 VOOR DEN ZONDAG FEUILLETON DAGKALENDER BINNENLAND KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor MiddelburgFa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 15S. - Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. En van stonde aan sloeg hem een Engel des Heeren, daarom dat bij Gode de eer niet gaf. En hij werd van de wormen gegeten en gaf den geest. Hand. 12:23, Actie wekt reactie. De actie Gods, de re actie van Satan. Tegenover den Christus Gods plaatst hij den Anti-Christ. Geen wonder, dat het boek „Handelingen der Apostelen", dat ons beschrijft het werk van Jezus Christus tot stichting en uitbreiding van Zijn kerk, ons ook verhaalt van het anti-christelijk verzet hiertegen et) figuren laat optreden, die het type van den Anti-Christ vertoonen. Zoo een is ook koning Herodes Agrippa. Herodes vervolgt de gemeente. Hij laat Jakobus, onthoofden en zet Petrus gevan gen voor eenzelfde lot. Waarom? Omdat hij ziet, dat het den Joden welgevallig is, om dat het hem dienstig lijkt voor een verste viging van zijn positie onder het Joodsche volk. Herodes heeft oorlogsplannen tegen de Tyriërs-Sidoniërs. Waarom? Wel eenvoudig omdat hij er zin in heeft. Te Caesarea laat Herodes zich als God huldigen. „Een stem Gods, en niet eens men- schen 1" jubelt de door 's konings verschij ning en rede bezwijmelde menigte hem toe. Nu was het destijds in de Grieksch-Ro- meinsche wereld een algemeen verschijnsel, dat men zijn koning zag en eerde als god. Spraken ook niet de Romeinen van hun kei zer als divus Augustus, god Augustus? Maar Herodes doet het hier in het Heilige Land, hij doet het hier op het terrein der bijzon dere openbaring. Herodes zet zich hier in den tempel Gods als God. 2 Thess. 2:4. In Gods nabijheid, voor Gods aangezicht-ver heft hij zich als God. Daarom is ook zijn oordeel nabij. En van stonde aan sloeg hem een Engel des Heeren, daarom dat hij Gode de eer niet gaf. En hij werd van de wormen gegeten en gaf den geest. Een vreeselijke doodelijke ziekte doet Herodes ineenkrimpen en stelt hem in al zijn voosheid daar. Een worm en geen man. Herodes stelt zich tegenover Christus in de scherpst mogelijke antithese. Christus wordt aangebeden „mijn Heere, mijn God". En Hij is het. Hij is het werke lijk. Zoon des levenden Gods. Herodes laat zich ook als God huldigen. Maar het is de revolutionaire greep naar de kroon van God. Jezus en Herodes. Christus en Anti-Christ. En ze staan hier vlak tegenover elkaar. Maar Christus verdoet hem door slechts den adem van Zijn mond. Zonder hand wordt hij ver broken. Dan. 825. Zoo opent dit deel van de Handelingen der Apostelen of liever van de Handelingen van Jezus Christus, ons in perspectief het uit zicht op den grooten eindstrijd. De contouren van die worsteling worden al zichtbaar. De Anti-Christ vergaat echter als Christus ver schijnt en maar tegen hem blaast. Christus is Overwinnaar 1 Dat is de troost der gemeente. Nieuwerkerk (Z.) H. VENEMA. ZWARE GEVECHTEN AAN HET OOSTFRONT DUREN VOORT. - SOWJETS VERLOREN VEEL PANTSERWAGENS. - HARD NEKKIGE TEGENSTAND DER ASTROEPEN OP SICILIË. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De zware gevechten in het midden van het Oostfront duurden ook gisteren bij slecht weer voort. De aanval van onze troepen ten N. van B j e 1 g o r o d won verder terrein en leidde tot de omsingeling van een sterke vij - ande.lijke groep. De tegenaanvallen van den vijand verminderden in dezen sector tenge volge van de in deze gevechten tot dusver geleden zware verliezen aanzienlijk in kracht Daarentegen voerden de Sovjets met ster ke infanterie- en tankafdeelingen ontlastings- aanvallen uit aan' het geheele front van K o e r s k tot S u c h i n i t s j i. Zij wer den overal bloedig teruggeslagen en daarbij werden alleen in den sector van één armee meer dan 250 vijandelijke tanks stukgescho ten. In totaal verloren de Sovjets gisteren in den grooten slag 530 vechtwagens. Het 44) DE„VERDOEMDEN" door H. Kingmans. Voorloopig valt niet te praten met Goffe. Voor „mirakel" ligt die in zijn kooi en de chirurgijn bezoekt hem enkele malen per dag wat niet^ vaak voorkomt aan boord. In hun vrijen tijd en in de avonduren, als zij geen wachtdienst hébben, zitten Jochem, Gebhard en Lemand aan zijn bed en monteren hem wat op. t Zal wel losloopen. Hij is sterk en is binnen enkele dagen weer de oude. Ze kletsen maar wat. Het duurt minstens drie weken eer botfe weer_ in staat zal zijn, aan dek te wan- At' 's leeliJ'k toegetakeld, j hii, 4at eens opmerkt, zegt Jochem rond uit, dat hij wel eens gelijk zou kunnen heb- S 1faar het is zijn eigen schuld. Hij moest j Slepen hebben en hij is toch gewaar- cnuwd, dat het onbegonnen werk is, de ver- 7?feili *e®,en 4e Prikkels te slaan. Berusten in nüi e l 's ket een'ee> wat hij kan doen. Dok het beste. „Als ik de kans zie, vermoord ik hem", zegt Loffe woest. m?!s k^oeft geen naam te noemen. Natérnr- J oe'j °P den officier, die hem de stok slagen deed toedienen. "jlet -w?rk van een krankzinnige, Goffe", nipt t J °P- ->'t Is te begrijpen, dat je mpo spreken bent, maar je schiet er niets op, als je je zoo blijft aanstellen". luchtwapen ondersteunde ondanks de slech te weersgesteldheid de gevechten der troe pen te land en schoot 49 vliegtuigen naar beneden. In Zuid-S icilië sloegen de Duit sche en Italiaansche troepen ook gisteren talrijke op de lijn van Agrigento tot ten Zuiden van Catania gedane Britsch-Noord- Amerikaansche aanvallen af en brachten den vijand zware verliezen aan vechtwagens toe. Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrachten vielen overdag en des nachts de scheeps- concentraties voor deSiciliaansche kust met goed resultaat aan. Verscheide ne vijandelijke transportschepen werden tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. In den tijd van 10 tot 14 Juli verloor de vijandelijke landingsvloot ten minste 52 schepen met een gezamenlijken inhoud van rond 300.000 brt. Talrijke andere schepen en landingsvaartui gen kregen voltreffers. Bij een aanval op een Duitsch convooi in deMiddellandsche Zee schoten beveiligingsvaartuigen der marine en boord- afweergeschut 7 vijandelijke vliegtuigen neer In den afgeloopen nacht vielen vijande lijke vliegtuigformaties, zooals steeds met schending van het Zwitsersche gebied, eeni- ge plaatsen inOost-Frankrijk aan. Daarbij leed de bevolking aanzienlijke ver liezen. Enkele, storingsvliegtuigen vlogen over het Noorden en het Zuidwes ten van het Rijksgebied. Luchtdoel geschut schoot gisteren en in den afgeloo pen nacht 14 Britsch-Noord-Amerikaansche vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer den in den afgeloopen nacht Londen. Onderzeeërs brachten in den aanval tegen convooien en afzonderlijk varende schepen die door lucht- en zeestrijdkrachten krachtig schermd waren 8 schepen met een inhoud van 51.000 brt. en een transportzeilschip tot zinken. Het Ithliaansche opperbevel meldt Van de streek van Agrigento tot de vlakte van Catania bieden de Italiaan sche en Duitsche eenheden met hardnekki- gen moed weerstand aan de onophoudelijke stooten van de zeer sterke vijandelijke strijd krachten; gevoelige verliezen aan tanks en wapens zijn den vijand toegebracht. Onze torpedovliegtuigen hebben, bij her haalde aanvallen op de vlootstrijdkrachten en landingsschepen, een koopvaarder van 10.000 ton tot zinken gebracht en drie andere eenheden met een totalen inhoud van 29.000 ton getroffen en beschadigd. Langs de Z.- Oostkust van Sicilië hebben Ita liaansche en Duitsche bommenwerpers en duikbommenwerpers met gunstige resulta ten Engelsch-Amerikaansche schepen ge troffen. Napels, Foggia en Genua zijn het doelwit geweest van luchtaanvallenmen betreurt schade en slachtoffers te Napels, waar onze jagers 4 viermotorige vliegtuigen hebben vernield. Ook op plaatsen in de pro vincies Alessandria, Savon a, Bologna, Parma en Reggio Emilia werden brisant- en brandbommen geworpen, waardoor de bevolking geringe verliezen werden toegebracht. Twee viermo- rige vliegtuigen en elf torpedovliegtuigen werden neergeschoten. Te Napels vielen 204 dooden en 390 gewonden. Zwaartepunt thans bij Orel. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: De toestand van het oogenblik in het krijgsgebieid' aan het Oostelijke front wordt beheerscht door het wederzijdsche optre den van nieuwe reserves en nieuw materiaal ten Oosten en Noorden van Orel. De sovjets concentreeren vooral artillerie. Met dit wa pen probeeren zij de met succes voortdurende Duitsche tegenaanvallen tot staan te brengen. Na eerst te zijn opgeklaard is het weer op nieuw slechter geworden. De omstandigheden voor den strijd blijven daardoor natuurlijk niet onbeïnvloed. Groote slag verwacht aan voet van de Etna. (Stefani) Guido Baroni schrijft in de „Po- polo di Roma", dat na zes dagen strijd ide vijand zijn druk nog accentueert, dank zij de pantserstrijdkrachten, waarover hij beschikt. Generaal Montgomery, die het bevel voert over de troepen in den Oostelijken sector, heeft thans grootere ravitailleeringsmogelijkheden, dank zij het bezit van de havens Syracuse en „Je kunt je niet alles laten aanleunen", zegt Goffe. ,,'t Is al mooi géhoeg, dat we hierheen geronseld zijn op die gemeene manier". „Accoord. Maar je bent er nu eenmaal en je moet er van maken, wat er van te maken valt. De bootsman heeft jou voor dit keer gered uit de klauwen van die kerels, maar een tweede maal doet hij het niet weer. En die vent doodschieten kost jou je kop. Of niet soms?" Goffe geeft geen antwoord. Misschien ziet hij in, dat Jochem verstandig redeneert, mis schien ook niet, wie zal het zeggen? Gebhard doet als Jochem. Met je kop tegen den muur loopen kun je altijd nog doen. Van de geronselden en dat zijn er heel wat zijn ze de eenigen, die zich zonder morren en tegenspreken schikken in hun lot. Zij zien in, dat het zonder organisatie en strenge tucht niet gaat in de scheepsgemeenschap. Zij onder werpen zich aan die tucht tengevolge waar van hun leven dragelijk is. In de verste verte verstaan zij nog niet de zeemanskunst, maar met den dag wennen zij aan hun nieuwen werkkring, dien zij niet hebben gezocht en dien zij in hun hart verfoeien. Jochem heeft opgemerkt, dat zij met den dood -floor oogen op „De Arend" vertoeven. Hij weet dat alleen van „hooren zeggen". Maar dan Goffe is sinds eenigen tijd her steld, al behoeft hij nog niet vollen dienst te verrichten ziet hij voor oogen, wat een reis naar Indië beteekent. (Wordt vervolgd.) Augusta. De Amerikaansche troepen van gene raal Patton, die opereer en tusschen Gela en Licata, bevinden zich daarentegen in een moeilijker situatie. Op grond van de nieuwe posities is het waarschijnlijk, dat de. slag op Sicilië een nieuw aspect zal krijgen, feller en belangrijker. De toestand is dus delicaat voor beide partijen en de strijd zal zeer hard zijn. De slag, die wordt geleverd in de vlakte, welke wordt be heerscht door de Etna in het Noorden en in het Westen wordt afgesloten door het bergland van Enna, vormt de tweede fase van het vijan delijke offensief. Hier moeten wij, aldus Baroni, standhouden, gezien den strijd, dien onze bondgenoot aan het Oostfront moet voeren. Wij hebben thans geen andere hulpmiddelen dan die welk-\ naast de onze, ons uit Duitschland kunnen worden gezonden. Op Sicilië gelande troepen twee legers sterk. (A.N.P.) De Messaggero weet te berichten, dat de tot dusver gelande troepen reeds de sterkte van twee legers hebben bereikt en dat zich onder het ontscheepte materiaal zware tanks en kanonnen van middelzwaar kaliber bevinden. Alessandro Pavolini stelt in de Messaggero vast, dat de vijand voor de kust van Sicilië is verschenen met land-, zee- en luchtstrijd krachten, die in geenerlei verhouding staan tot de grootte van het aanvalsdoel en derhalve ook in geen verhouding tot den aan de oevers voorbereiden afweer. Dit verklaart, hoe zwaar op het oogenblik voor de heldhaftig strijdende Duitsche en Italiaansche troepen de taak is, het binnendringen tot staan te brengen. Turken verwachten verdere acties. (A.N.P.) In de kringen van Turksohe mili taire deskundigen te Ankara is men de mee ning toegedaan, dat spoedig ook op anidere punten andere oorlogshandelingen der Anglo- Amerikanen kunnen volgen. In dit verband slaat men met spanning de gebeurtenissen ach ter de hermetisch gesloten Turksch-Syrische grenzen gade, terwijl aan den anderen kant sedert eenige weken de aandacht steeds meer getrokken wordt naar de Zuid-Westelijke sec tor van Anatolië, waar men paraat zijn moet voor het geval, dat de Angelsaksen iets tegen de Doldekanesos zullen ijndernemen. Kampioenschappen Hitier jugend te Hilversum. De „Befehlstellen"-kampioenschappen in de lichte athletiek en in het zwemmen van de Hitier Jugend te Hilversum, beginnen vandaag. De telkeys drie beste eenheden van elke „banne", die eenige weken geleden tijdens de bannsportfeesten te voorschijn zijn gekomen, treden nu aan voor den eind strijd. De overwinnaars van de „Befehlstellen"- kampioenschappen niet van de vergelij kende wedstrijden HJ-NJS zullen in Aug. zooals elk jaar, met de overwinnaars der HJ-gebieden uit Duitschland te Breslau deelnemen aan de Duitsche jeugdkampioen schappen. Keuringen voor de Waffen-S.S., het legioen en de landwacht. Het s.s. ersatzkommando Niederlande deelt medeNederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun steit, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd, te worden. Bij de onderzoekingen worden alle gevraagde in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de fa milieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbatal- jon (in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet k' nen zich eveneens op een der keurings ei' "en aanmelden en worden gedurende hun vti bintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 19.7J43 9—12 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 u. Arnhem, Café Roijal; 20.7.'43 912 u. Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18; 1518 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek; 21.7.'43 912 u. Assen, Concert huis a. d. Vaart15—18 u. Groningen, Con certhuis, Poelestraat22.7.'43 912 u. Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat23.7.'43 914 u. Amsterdam, Dam 4; 24.7.'43 913 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 25.7J43 914 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 26.7.'43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. LOGIESPRIJZEN MET 5 PCT VER LAAGD. De hotel- en restaurantprijzenbe- schikking heeft een wijziging ondergaan, welke in de praktijk neerkomt op een ver laging van 5 pet. van de prijzen voor logies met of zonder ontbijt. De prijs, die op 9 Mei 1940 in de betrokken ondernemingen gold, is in eere hersteld. De volkslogementen, d.w.z. in het alge meen die ondernemingen, welke voor het gebruik van een slaapkamer met of zonder ontbijt niet meer dan f 1 berekenden, mo gen hun tot dusver geldende prijzen even wel handhaven. HOOGERE BOETEN BIJ SPOOR WEGEN. De conducteurs worden thans dermate overbelast met administratief werk, dat de spoorwegen zich genoodzaakt hebben gezien de bepalingen te verscherpen. Het kwartje verhooging in de 3e en de twee kwartjes in de le en 2e klasse zullen ook nu moeten worden betaald, wanneer den con ducteur wordt kennis gegeven, dat men in een hoogere klasse wil plaatsnemen, verder wil reizen dan de geldigheid van het plaats bewijs toelaat, dan wel dat men een omweg kaartje wenscht. Groot is ook het aantal menschen, dat zich dagelijks zonder perronkaartje of een andere geldige kaart op de stations bevindt, Ook in dit opzicht dwingt het groeiend aan tal overtreders tot strengere maatregelen. Van hen zal in het vervolg een bedrag van f 4 moeten worden gevorderd. TE HOOGE PRIJZEN VOOR DE SCHOENREPARATIES. Er zijn schoen makers, die hun klanten verhalen opdisschen van z.g. regeeringsleer, dat erbarmelijk slecht zou zijn. Men kan wel goed leer krij gen, maar dat is clandestien en erg duur. Inplaats van direct de politie of een andere instantie te waarschuwen, gelooft de klant het fabeltje van den schoenreparateur en... betaalt het vier- of vijfvoudige van den toe- gestanen prijs. Niet iedere schoenmaker maakt zich aan deze praktijken schuldig, maar het aantal, dat woekerprijzen vraagt, groeit met den dag. En de kleine man, die zulke prijzen onmogelijk kan betalen, wordt de dupe. Misschien is het nog niet algemeen be kend, dat iedere schoenreparateur verplicht is, in zijn zaak op een voor het publiek dui delijk zichtbare plaats een prijslijst van re paratie werk op te hangen, Men lette hierop en betale geen cent meer, dan daarop staat aangegeven. De bevoegde ambtelijke instan ties gaan trouwens in verscherpte mate con trole uitoefenen op de reparatieprijzen. NOG GEEN HANDEL IN STAATS- LEENING. In opdracht van den wnd secr.- gen. van het dep. van financiën is tot nader order elke handel in en het overdragen van obligatiën en stortingsbewijzen der 3Vu pet. Staatsleening 1943, zoowel a contant als op termijn, zoowel voor eigen rekening als voor rekening van derden, alsmede elke transac tie van welken aard ook, waarbij hetzelfde beoogd wordt als bij overdracht van obliga tiën en/of stortingsbewijzen (zoomede het geven van een desbetreffende garantie) ver boden. DE NIEUWE STAATSLEENING EN DE NIET-COMMERCIEELE VEREENI- GINGEN EN STICHTINGEN. De comm. voor niet-commercieele vereen, en stichtin gen heeft bepaald, dat op grond van art. 6 der verordening 41-1941 aan niet-commerci eele vereen, en stichtingen, vergunning is verleend in te schrijven op de Ned. staats leening 1943. Zoodra de toewijzing heeft plaats gehad, dienen de bedragen, waarvoor is deelgeno men, onverwijld aan den commissaris voor noemd, Amaliastraat 13, Den Haag, te wor den medegedeeld. Verduisteren van 11 tot en met 24 Juli: begin 22.einde 5.30 uur. Bij onze Vrijwilligers. Aan het bereiden van den maaltijd. Bij het koken is het muggennet weggeschoven, daar de rook de muggen verdrijft. SS PK-Fritsch-O-H-P m DE AANMELDING VOOR DEN AR BEIDSINZET. Het blijkt herhaaldelijk voor te komen, dat werkgevers in gebreke blijven hun werknemers, wanneer deze zich kwijten van hun aanmeldingsplicht voor den arbeidsinzet, den verzuimden arbeidstijd door te betalen. Daarom zij nog eens herin nerd aan de beschikking vanxden gemachtig de voor den arbeid, waarbij aan iederen werkgever de verplichting hiertoe is opge legd. ZATERDAG 17 JULI 1943. De bazuin zial klinken en de dooden zullen onvergankelijk opgewekt worden en wij zul len veranderd worden. 1 Cor. 15 52. Zon op 5,39, onder 21,52. Maan op 22.01, onder 5.28. Zondagresp. 5.41, 21,51, 22,36 en 6.43, Vandaag volle m„ laatste kw. 24 Juli, ZONDAG 18 JULI 1943. Jesu, wijs en wondermachtig; wees mij, armen knecht, indachtig, leer mij spreken Uwen naam; Jesu, maak, ofschoon onweerdig, 't Uwen lof mijne tonge veerdig, 't Uwer eer mijn lied bekwaam l NED. HERV. KERK. Aangenomen; naar Ouwerkerk (Z.), J. Brijker, cand. te Oegstgeest. Beroepen: te Kampen, S. W. de Vries te Rinsumageest en G. van Doorn te Vollen- hove. GEREF. KERKEN, Beroepen: te Den Bommel, W. C. P. den Boer, hulppred. te Bodegraven. Middelburg. De Coöp. Veilingsvereen. „Walcheren" W. A. hield Dinsdag haar jaarlijksche ver gadering van den ledenraad. De voorz. zegt in zijn openingswoord, dat het voor telers een bevredigend jaar is ge weest wat de bedrijfsuitkomsten betreft, zoo ook voor de vereeniging. Groot waren de moeilijkheden, doch ze zijn steeds overwon nen. Hij dankt den directeur en het perso neel voor het buitengewone werk dat is ver richt. De secr. brengt zijn jaarverslag uit, het welk een ledental van 628 vermeldt per 31 Dec. ,1942. De voorz. van den Raad van Toezicht' brengt verslag uit over het financieel be heer. De exploitatierekening vermeldt een bedrag aan baten van f 57.091,36. De lasten bedroegenonkosten f 12.764,75. Loonen f 19.493,98 en belastingen f 4013,94. Voor af schrijvingen wordt f 12.071,11 besteed, zoo dat een netto-batig saldo overblijft van f 8747,58, hetwelk gerestitueerd zal worden aan de leden, zijnde 1.5 pet. van hun omzet, zoodat de provisie heeft bedragen 1.6 pet. voor groote en 3.6 pet. voor de kleine aan voer. Na de genoemde afschrijvingen sluit de balans met een totaal van f 186.249,16. De uitkeeringen wegens brandschade 1940 bedragen door het Rijk op de bedrijfsuitrus- ting f 14.000, op de gebouwen f 33.500, ter wijl van de Stichting Herbouw f 3350 werd ontvangen, totaal f 50.850, welk bedrag op de rekening brandschade werd afgeboekt. Het restant van deze rekening, groot f 5090,94 is op de rekening Fonds voor den Nieuwbouw overgeboekt. De directeur leest een circulaire voor van het bedrijfschap voor Groenten en Fruit, waarin met nadruk er op wordt gewezen, dat de verkoop op den tuin verboden is. De voorz. wijst op den ernst van deze voor schriften. Harde maatregelen zullen niet uit blijven. In andere streken is het reeds voor gekomen, dat men telers heeft gearresteerd voor het op den tuin verkoopen. Hij hoopt, dat dit op Walcheren niet zal gebeuren en de telers de voedselvoorziening niet langer in gevaar zullen brengen. De aftr. bestuursleden J. Mesu en L. Ma- rinusse worden herkozen. In den Raad van Toezicht wordt dhr J. Manni herkozen, ter wijl in de plaats van dhr C. Louwerse, die zich niet meer herkiesbaar stelde, dhr A. Leijnse te Koudekerke wordt gekozen. Het veilingpercentage voor 1943 werd we derom vastgesteld op 3 pet. (wagon) en 5 pet. (veiling). Het entreegeld op f 5 per lid. Het voorstel voor bestuursvergoedingen werd eveneens aangenomen. De contributie voor 1943 werd vastgesteld op f 1 per lid. Bij de rondvraag roept de directeur all,e AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds W. C. Lamain hoopt op 17 Aug. a.s. afscheid te nemen van de Geref. Gem. te Rotterdam-Z. De bevestiging en intrede te Rijssen zal D.V. resp. op 25 en 26 Augustus plaats hebben. VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN. Donderdag is te Utrecht gehouden de 63ste alg. vergadering der Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag. De belang stelling overtrof de verwachting. In den bidstond ging voor Ds P. Ch. v. d. Vliet, Geref. pred. te Utrecht, die sprak naar aanleiding van Psalm 26:8. Daarna was er in hotel Noord-Brabant een ontmoetingssa menkomst. De leiding der alg. vergadering berustte bij Mr G. H. A. Grosheide van Amsterdam. In zijn openingsrede nam Mr Grosheide het woord; „Zoo ik niet had geloofd...." uit Psalm 27 tot uitgangspunt. Ondanks de uit breiding, welke de V. U. verkregen heeft, is er geen reden te zeggen, dat men er is. Doch klagen, dat de noodige uitbreiding, waarvoor de plannen beraamd zijn, nog niet kon wor den verwezenlijkt, zou ondankbaar zijn. Alle krachten moeten ingespannen blijven. Cura toren, directeuren en hoogleeraren hebben hun arbeid verricht in het eenstemmig ge voelen, dat als eerste eisch ook voor de V.U. moet gelden„gehoorzaamheid aan den hoo- gen God". De aftredende directeur, Mr J. Terpstra, werd herkozen. Ds J. B. v. d. Sijs van Amsterdam hield vervolgens een rede over het onderwerp „De V.U. nóg een geloofsstuk?" Spr. wekte zijn hoorders op, om ook nu nog de V.U. te zien als „een geloofsstuk". In de middagvergadering hield Prof. Dr J. F. Koksma van Amsterdam een rede over „Universiteit en volksleven", In deze rede wees hij er op, hoe volk en universiteit el kaar noodig hebben. Prof. Dr K. Dijk hield de slotrede, daarbij sprekende over„De kracht van hun kracht" Deze kracht, aldus spr., is niet van beneden, maar van boven, zij is geestelijk van aard, echt Bijbelsch en vindt haar geheim in God Zelf. Laten wij, aldus spr., van elkaar af scheid nemen met de belofte, dat wij onder beding van Gods genade, houden wat wij hebben en ondanks moeilijken en zwaren tijd, ondanks eigen zwakheid en zonde, het alleen verwachten van Hem, Die de kracht is van onze kracht. De voorz. constateerde, dat de bede om een geslaagden V.U.-dag ook nu weer was verhoord. MIDDELBURG. Voor schulddelging werd onder de leden der Geref. Kerk alhier weder om f 4600 bijeengebracht. In totaal is nu voor dit doel bij den kerkeraad f 15.600 binnen gekomen. KORTE BERICHTEN. A.s. Zaterdag herdenkt Ds B. Klein Wassink, em. pred. te Leiden, den dag waarop hij voor 45 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. De collecte voor schulddelging heeft in de Geref. Kerk van Oosterwolde (Fr.) niet minder dan f 1252 opgebracht. Deze kerk telt slechts 138 belijdende leden. De classis Stadskanaal der Geref. Ker ken heeft aan Ds W. Oosterheert te Ter Apel op zijn verzoek eervol emeritaat ver leend met ingang van 1 Aug. a.s. Aan de Middelbaar Technische School te Dordrecht zijn geslaagd voor diploma werktuigbouwkundeG. E. v. d. Berg te Goes, M. J. le Clercq te Kapelle, J. Dees te Cadzand en H. R. Roodenhuis te Vlissin- genvoor electro-techniek, S. Boone -te Mid delburg, J. de Kraker te Breskens, H- J- Steutel te Hansweert en M. Terwoerf" te Serooskerke; voor chemische techniek, J. W. v. d. Giessen te Terneuzen, J. O. Ooster ling te Goes en M. Olivier-Kloet te Kerk- werve (de beide laatsten slaagden ook voor diploma suiker-technologie)voor weg- en waterbouwkunde, J. R. Groe'newege te Scherpenisse, W. Janse te Domburg, M. J. Korstanje te Wemeldinge, A. Olivier-v. Niel te Middelburg en J. L. v. Oost te Ossenisse. Voor ex. handelskennis L.O. zijn ge slaagd J. Gelijns en B. de Jonge uit Goes. Benoemd tot hoofd Ider Chr. School te Molenaarsgraaf, dhr P. Klaver te Huizen; tot onderwijzer te Leerbroek dhr C. J. W. Brittijn te Vianen (tijd.). Geslaagd voor costumière de damesC. de Buck, R. Deijnen, B. Kaassteker, J. Lu- teijn, T. Machgeels, N. de Nood, S. Sturm en N. Vogelenzang, allen te Middelburg. Dhr A. v. d. Stolpe, vroeger te Ouwer kerk, slaagde te 's-Gravenhage voor het 2e gedeelte van het notarieel examen. Voor- handelskennis LO zijn te Am sterdam geslaagd A. van Wal te Colijnsplaat en M. Walraven te Rilland Bath. medewerking in van de leden, om de moei lijkheden te overwinnen. -A. P. R. deed bij de politie aangifte van diefstal van een kacheltje, dat een schipper des morgens om 9 uur op de Rouaansche kade had neergezet. Om 6 uur bleek het verdwe nen te zijn. Gisteren vierde dhr E. M. Alberts, di recteur der N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn Co. alhier zijn 70sten verjaardag. Op 17-j. leeftijd trad hij reeds in dienst van de firma Houthandel Alberts. Dhr Al berts gaf zijn volle werkkracht aan het be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1