VRIJDAG 16 JULI 1943 57e Jaargang, No. 240 BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. CONCENTRISCHE SOWJET-AANVAL UITEENGESLAGEN. GROOT AAN TAL TANKS VERNIETIGD. GE BIED VAN PARIJS GEBOMBAR DEERD. HEVIGE GEVECHTEN IN ZUID-SICILIË DUREN VOORT. Het opperbevel van id>e .Duitsche weermacht maakt bekend: Ondanks het slechter worden van de weers omstandigheden duren, de zware gevechten aan het Oostfront voort. In het gebiied van B j e 1- g o r o d is nog een vijandelijke groep strijd krachten in concentrischen aanval uiteengesla gen en zijn nieuwe, maar met zwakkere strijd krachten dan dé vorige dagen uitgevoerde te genaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Ten Oosten en ten Noorden van Orel zette de vijand zijn door tanks en slagvliegtuigen ondersteunde aanvallen ook gisteren voort. De pogingen van de bolsjewieken om door de Duitsche stellingen heen te stooten, mislukten bloedig. Terstond ingezette tegenaanvallen vorderen met succes. In den totalen sector van den grooten slag zijn gisteren wederom 336 bolsjewistische tanks vernield en door het luchtwapen 70 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De gevechten in Zuid-Sicilië duren met onverminderde hevigheid voort. Op ver scheidene plaatsen werden vijandelijke, door tanks gesteunde aanvallen afgeslagen en ach ter het Duitsch-Italiaansche front gelande vij andelijke eenheden valschermjagers vernietigd. Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrachten brach ten den vijand1 nieuwe gevoelige verliezen aan scheepsruimte toe. Een vrij groot aantal oor- logs- en transportschepen werd tot zinken ge bracht of beschadigd. Sterke, formaties vijandelijke bommenwer pers hebben gisteroohtend het gebied om P a r ij s en eendge plaatsen in Noordwest Frankrijk aangevallen. De bevolking leed verliezen. In den loop van felle luchtgevechten en door luchtafweergeschut werden 22 vijan delijke vliegtuigen, waarbij 14 zware Noord- Amerikaansche bommenwerpers,' neergeschoten. Vijf Duitsche jagers gingen verloren. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijan delijke storingsvliegtuigen naar Noord- Duitsch gebied en wierpen lukraak eenige bcmmen. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Op Sicilië wordt de vijandelijke druk in bedwang gehouden door de Spiltroepen, die hardnekkige aanvallen, ondernomen met kraoh- tigen steun van pantserwagens, hebben afge slagen. In de vlakte van Catania werden groepen vijandelijke valschermjagers snel ver nietigd. De vliegers der Spil en in het bij zonder de stoutmoedige bestuurders onzer tor pedovliegtuigen, die gisteren weer 4 koop vaarders met een totalen inhoud van 27.000 ton tot zinken hebben gebracht en een zwaren kruiser alsmede twee koopvaardijschepen van middelbare tonnage beschadigd, leveren een doeltreffende en ononderbroken bijdrage tot den strijd, die fel en hevig voortduurt. Doelen te land en ter zee werden ook op doeltreffende wijze door Italiaansche en Duit sche bommenwerpers bestookt. Duitsche jagers schoten boven het eiland 5 Spitfires neer, twiee andere toestellen stortten, getroffen door het vuur van Duitsche mijnenvegers, in zee. Formaties vliegtuigen hebben aanvallen ge daan op Palermo en Messina, alsmede op Napels en omgevingzij brachten aan zienlijke schade toe aan civiele gebouwen en veroorzaakten slachtoffers onder de bevolking. Te Messina werden 6 viermotorige vliegtui gen door de afweerbatterijen vernield, te Na pels één. In de Middellandsche Zee is een vijandelijke torpedojager door een onzer torpedomotorbooten tot zinken gebracht. In een aanvulling op het weermachtsbericht wordt nog gemeld, dat het aantal slachtoffers tengevolge van den luchtaanval op Turijn, waarvan melding is gemaakt in het weer machtsbericht nr. 1144, 402 dooden en 601 gewonden bedraagt. Rust en vertrouwen te Berlijn. (A.N.P.) In toonaangevende kringen der rijkshoofdstad ziet men met kalme gelatenheid en vertrouwen de ontwikkeling tegemoet van de gebeurtenissen, die voornamelijk worden ge kenmerkt door de militaire operaties in het Oosten en door de landing van Anglo-Ameri- kaansche strijdkrachten op Sicilië. Hierbij ..wondt geconstateerd, dat afgezien van en kele uitzonderingen ook de pers van het neutrale buitenland de militaire situatie zake lijk beoordeelt en dat bovendien zelfs in de vijandelijke pers het overdneven optimisme der laatste dagen begint plaats te maken voor een meer critische waardeering. Korte Berichten. (S.P.T.) Officieel wordt te Berlijn mede gedeeld, dat alle geruchten over zoogenaamde geallieerde landingspogingen in Griekenland volkomen uit de lucht zijn gegrepen. (D. N. B.) Naar Ofi meldt, heeft de aanval van Woensdag door Engelsch-Ame- rikaansche vliegtuigen op de voorsteden van Parijs ondernomen volgens de jongste ge gevens 87 dooden geeischt. Bovendien wer den 72 personen gewond. (D. N. B.) Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft Wilkie te New York verklaard, dat hij zich in den herfst van het volgend jaar candidaat voor het president schap zal laten stellen. Het eiland Sicilië. Kaart v. Pelt. De geallieerden hebben sinds hun landing op Sicilië een smalle kuststrook bezet waarbij de volgende lanidingshoofden door hen werden gevormd. O.a. (zie op de kaart) Licata, Cela, Pachino, Syracuse en Augusta. KACHELS ZOO EENVOUDIG MO GELIJK. Blijkens een beschikking van den secr.-gen. bij het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart is het met ingang van 14 Juli 1943 verboden bij de vervaardiging van haar den, haardkachels en kachels werkzaamheden te verrichten, welke voor een goede werking van deze producten niet van belang zijn; meer speciaal worden hier bedoeld de werk zaamheden, die verfraaiing ten doek hebben. GROOTE INLEGGINGEN BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. In het eerste halfjaar van 1943 is bij de rijkspostspaar bank f 122 millioen meer ingelegd dan te rugbetaald (v.j. f 25 millioen). In Juni werd alleen reeds f 22 millioen (v.j. f 4 millioen) ingelegd. BAKKERS GESTRAFT. In het begin van dit jaar heeft de Prijsbeheersching over net geheele land het gewicht van het brood gecontroleerd. Het gaat hierbij om het ge wicht van de droge stof in het brood. Bij de Jongste controle werden ongeveer 3000 bak kers bezocht en hun brooden gewogen. Bij c.a. 500 bakkers was het broodgewicht van uien aard, dat ernstig getwijfeld moest wor den of hun brood wel voldoende droge stof bevatte. Het resultaat van het deskundig on derzoek wezen uit, dat 59 pet. van de onder zochte brooden beneden het vereischte ge wicht bleven. Evenals den vorigen keer sloeg vriesland weer het slechtste figuur: 70 pet. der uit deze provincie onderzochte brooden bleek niet het vereischte gewicht aan droge sot te bevatten. Voor Groningen en Zuid- riolland was dit cijfer 64 pet., voor Overijs- XT j 1r?t' ,Het gunstigst waren Limburg en i oord-Brabant, hoewel ook hier nog resp. en 34 pet. van de onderzochte brooden te ncht waren. De broodfabriek N.V. Koole en Nicola, Heeregracht 15 te Leiden, waar de directeur zeer bewust te licht brood liet bakken om een bonnenachterstand in te halen, kreeg een boete van f 5000, gepaard aan een jaar sluiting van de zaak. De broodfabriek G. en J. v. d. Ooord, Maresingel 71a, eveneens te Leiden, kreeg f 5000 boete. De bakkers Woelders te Zwolle en Gerritsen te Hengelo werden beiden met f 3000 beboet, R. Dijkstra te Sneek met f 2500. In verschillende geval len zijn geringere boeten opgelegd. DE NIEUWE POSTZEGELS. De pers dienst van de P. T. T. deelt mede, dat van 16 Juli af weer drie nieuwe postzegels ver krijgbaar zijn, t.w. van 1, 5 en 12Jl> cent. De zegel van 12% cent draagt de beeltenis van M. H. Tromp, die van 1 en 5 cent zijn twee van de drie paardenzegels uit de serie Paardensymbolen komen tot aan de noord kust voor, voornamelijk als waterpaard (ze gel van 1 cent)en paard met al of niet gekrulden visschenstaart. De oorsprong van dit symbool ligt nog in het duister. De vijf- pent-zegel toont twee steigerende schim mels, een voorstelling, die veelal op schuur deuren in het Oosten van ons land is te vinden. DE OOGST VAN SNIJ- EN SLABOO- NEN. De maand Juli is het tijdstip, waarop de oogst van snij- en slaboonen een aanvang neemt. Deze oogst duurt voort tot in Aug. en Sept. Het' plukken moet steeds voorzichtig ge beuren. De boonen groeien aan trossen. Aan eenzelfden tros bevinden zich naast volwas sen, oogstbare scheeden ook nog een aantal jongere scheeden, alsmede nog bloesems, wel ke niet beschadigd mogen worden. Indien de boonen maar ruw worden afgerukt, dan zul len de jonge vruchtjes en bloesems van den zelfden tros daarvan het slachtoffer worden. Zulks ten koste van de opbrengst. Natuurlijk moet men de boonen ook niet te jong plukken. Ze kunnen zoo lang blijven groeien als ze malsch blijven en dus niet har-1 of taai geworden zijn. Dit geldt zoowel voor slaboonen als voor snijboonen. Door eens een scheede door te breken, kan men zich De zeevaart als levensberoep. Seinersloopbaan (IV Sig). De loopbaan wordt aangevuld uit vrij willigers. Welke taak hebben de soldaten van deze loopb'aan? Seindienst met vlaggen, armseinen en .lichtseinen aan boord en bij marinesein- posten aan land, berichtendienst met te lefoon en seinlampen. Welke eischen worden den candidaten ■gesteld? Volledige gezichtsscherpte aan beide oogen, volledige kleuronderscheidingsver- .mogen, geen last van duizeligheid, goed gehoor, vermogen tot snel oplmerken, leesbaar en zoo vlot mogelijk hands' .irift en goede kennis van de spelling. Welke dienstgraden 'kent deze loop baan? Matroos, Signalgefreiter, -obergefreiter, -hauptgefreiter, Signalmaat, Obersignal- maat, Sign'almeister, Stabssignalmeister, Obersignalmeister, Stabsobersignalmeis- ter. Radiotelegrafistenloopbaan (IV FK). Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke ta'ak hebben de soldaten van deze loopbaan? Radiotelegrafiedienst aan boord en bij de marineradiostations aan land. Bedie ning en onderhoud van de r'adioinstalla- ties, de radiopeil- en onderwatertelegra- fie-installaties. Welke eischen worden den candidaten gesteld? Goed gehoor, sterke zenuwen, tech nisch belgrip, snel opmerken en zoo vlot mogelijk handschrift zonder fouten. Voor een deel van de soldaten dezer loopbaan is technische opleiding als electrokechni- cus, instrumentmaker, werktuigkundige, bankwerker of een dergelijk beroep ver- eischt. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Funkgefreiter, -obergefreiter, -hauptgefreiter, Funk'maat, Oberfunk- rhaat, Funkmeister, Stabsfunkmeister, Oberfunkmeister, Stabsoberfunkmeister. Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen verstrekken inlich tingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. Woorden, als voor dezen tijd ge sproken: „de herinnering aan het vaderland treedt waarschuwend en wijzend te midden van onze persoon lijke aangelegenheden" (Treitschke). Ook u, jonge Nederlander, zult zich dikwijls afvragen: is mijn plaats thans hier? Besef, dat talrijke kameraden, dik wijls uit uw eigen omgeving, hebben ingezien, dat hun plaats was, in de gelederen van de soldaten van den Fuehrer, in den strijd tegen het bols jewisme en daarom voor het vader land. Peil dan uw geweten en besef wat u te doen staat. Aarzel niet langer, maar meldt u bij de landwacht Neder land. DE BONNEN. Van 18 tot en met 24 Juli 1943. 30 Brood (A en B), Beschuit,, Aardappelen. (Op 30A 1% kg. en op 30 Toeslag 1 kg. aardappelen). Tabak (1 rants, tabak). Van 11 tot en met 24 Juli 1943. 29A en 30A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 29B en 30B vleesch: ^4 rants, vleesch of vl.w. Van 11 Juli tot en met 7 Augustus 1943. 604 alg.1 rants, vervangingsmiddelen. 605 alg.1 kg. suiker. 606 alg.1 rants, jam. 607 alg.125 gram gort. 608 alg.125 gram peulvruchten. 609 alg.250 gram havermout. 610 alg.100 gram vermicelli enz. 611 t/m 614 alg.: 1 rants, bloem, brood of gebak. 615 t/m 617 alg.: 100 gram kaas. 29 t/m 32 melk: 1% liter melk. 29 t/m 31 taptemelk: 1% liter taptemelk. 32 taptemelk: 1% liter karne- of taptemelk. 29B, 31B Kind.voeds.250 gram rijst. 29A, 31A Kind.voeds.250 gram gort. 29 Versnap.100 gram chocolade. 30,31 versnap.100 gram suikerwerk. Van 13 Juni tot en met 7 Aug. 1943. 588 alg.250 gram Koffiesurrogaat. Van 10 tot en met 21 Juli 1943. 29 A boterrants, boter. 29 B boterrants, boter. Van 10 Juli tot en met 7 Sept. 1943. 32 A -boterrants, boter. 32 B boterrants, boter. Van 18 tot en met 24 Juli 1943. 4-41 (stad) Res.100 gr. gedroogde pruimen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen I is verlengd: t/m Zaterdag 7 Aug. 3-34, 4-34 (reserve) cacao met suiker. Administratie onvoldoende bijgehouden. Tuchtrechter legt hooge boete op. Het voedselvoorzieningsbesluit legt ieder die zich op het terrein van de voedselvoor ziening beweegt, verplichtingen op, Tot de ze verplichtingen behoort ook het houden van aanteekeningen van alles, wat het be drijf van den ondernemer betreft. Ofschoon het dus een administratieve aangelegenheid is, gaat de beteekenis van het voorschrift daar ver boven uit. Men denke slechts aan de controle. Zoo moet het mogelijk zijn uit de aanteekeningen den voorraad, de ontvan gen en verwerkte hoeveelheden grondstof fen op te maken en moet kunnen blijken, dat de toegewezen grondstoffen inderdaad in de daarvoor bestemde producten zijn ver werkt. Waar dat niet mogelijk blijkt te zijn en derhalve de administratie onvoldoende wordt bijgehouden is sprake van een ernstig ver zuim, daar knoeierij kan worden veronder steld. De tuchtrechter te Haarlem heeft on langs in een dergelijk geval een hooge boe te opgelegd en getuigde daarmee van zijn opvatting over den ernst van het gepleegde verzuim. De directeur van een bouillonfa- briek, wiens voorraad- en verwerkings-admi- nistratie niet op de voorgeschreven wijze was bijgehouden, is in het onderhavige ge val veroordeeld tot f 2500. De organisatie van de voedselvoorziening eischt nauwkeu rig nakomen van 'verplichtingen. Keuringen voor de Waffen-S.S., het legioen en de landwacht. Het s.s. ersatzkommando Niederlande deelt mede.: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun steit, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden alle gevraagde in lichtingen verstrekt met betrekking tot de Bij onze Vrijwilligers. Onze jongens bij het verzen den van het eten voor de kameraden. °SS PK Gösling-O-H-P m verzorging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de fa milieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbatal- jon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den ar- beidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbinte nis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.'43 914 u. Rotterdam, Deut- sches Haus, WeStzeedijk; 18.7.'43 912 u. Breda, restaurant Modern,. Markt1518 u. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 19.7.'43 912 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 u. Arn hem, Café Royal20.7 :'43 912 u. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18, 1518 u. Zwolle, hotel Gijten- beek; 21.7.'43 912 u. Assen, Con certhuis a. d. Vaart; 1518 u. Gro ningen, Concerthuis, Poelestraat; 22.7.'43 912 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat23.7.'43 914 u. Amsterdam, Dam 4; 24.7.'43 9 13 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 24525.7.'43 914 u. Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg; 26.7.'43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. van de malschheid vergewissen. Van eenzelf de gewas kan men bij gunstige weersgesteld heid wel van half Juli tot begin Sept. blijven plukken. Wil men boonen gaan inmaken, dan moet men met den pluk niet wachten tot in de laatste weken van den oogst, doch het reeds eerder doen. Want boonen zijn teere gewas sen. Door stormwinden, slagregens en koude kan de oogst reeds ontijdig gaan eindigen. De ervaring heeft dit reeds al te dikwijls geleerd. Het zijn vooral de stormwinden, die aan de stokslaboonen of stoksnijboonen zeer ern stige beschadigingen kunnen teweegbrengen. Hierin ligt derhalve een reden te meer om voor den inmaak reeds tijdig të plukken. OPENING EN SLUITING VAN DE JACHT. Van 1 Oct. t.m. 31 Jan. kan ge jaagd worden op fazantenhanen, van 1 Oct. t.m. 31 Dec. op fazantenhennen, hazen, kor- hanen en korhennen, van 1 Sept. t.m. 31 Dec. op patrijzen en van 1 Sept. t.m. 31 Jan. op houtsnippen. Waterwildalle soorten eenden, behalve bergeenden en eidereenden, van 16 Juli t.m. 15 Jan., ganzen, van 16 Juli t.m. 31 Maart, goudpluvieren van 1 Sept. t.m. 15 Januari, meerkoeten van 14 Juli t.m. 30 Juni en wa tersnippen en wulpen van 1 Aug. t.m. 23 Fe bruari. De jacht op boom- en steenmarters, das sen, otters, zwanen, bergeenden, eidereen den, duikers, kemphanen, wulpen, scholek sters,- grutto's, tureluurs en waterhoentjes wordt niet geopend. Verduisteren van 11 tot en met 24 Juli: begin 22.einde 5.30 uur. Middelburg. De econ. dienst van de politie maakte proces-verbaal op tegen M. K. en M. C. uit Grijpskerke wegens het verkoopen van big gen tegen te hoogen prijs. W. B. en mej. E. S., beiden wonende alhier, kregen een proces-verbaal wegens 't zich in spertijd op straat bevinden. De laatste had ook geen persoonsbewijs bij zich, zoodat zij tot van morgen op het politiebureau werd ingeslo ten. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Tot nog toe hadden rei zende agenten van den Distributiedienst zit ting in het gemeentehuis. Thans iheeft de burgemeester dezen dienst in de Gemeente- j herberg ondergebracht. WOLFAARTSDIJK. Gisteren hielden de I jeugdclubs der Chr. Meisjesvereen. van Z.- en N.-Beveland alhier een jeugddag. Er wa ren 18 vereen, aanwezig met plm. 450 leden. In de Herv. kerk werd begonnen met een liturgie, waarna Mevr. van Oeveren van Axel sprak over: „Meisjes uit den Bijbel". In groepjes ging men daarna naar den boomgaard van dhr Koert, waar verschillen de reidansen werden uitgevoerd onder lei ding van mevr. Bunjes. Er werden wedstrij den in 't zingen van canons en in slofloopen VRIJDAG 16 JULI 1943. Allen zullen wij niet ontslapen, maar allen zullen^ wij veranderd worden, in een stip des tijds, in een oogwenk, bij de laatste bazuin. 1 Cor, 15 51b, Zon op 5.38, onder 21.53, Maan op 20,57, onder 4225. Vblle m. 17 Juli, laatste kw. 24 Juli. ledereen kan spotten. Daar zijn geen hersens voor noodig, dat kan de ellendigste van alle wezens. Dat kan een dwaas zelfs het best. Wij, Nederlanders, zijn over het algemeen erg ge voelig voor spot. Daarom zijn vele christenen zoo bang, om voor hun Heiland uit te komen, vooral als ze nog jong zijn. Maar dat mag toch niet I Wij bang om voor Jezus kleur te kiezen? Schaam u nooit, lees Markus 8: 38. Niemand behoeft zich voor Jezus te schamen. P. J. M. NED. HERV. KERK, Beroepen: te St Jacobi Parochie en Wier (toez.), L. Can- negieter, hulppred. te Warder; te Donker broek, B. v. Gelder te Jorwerd. Bedankt: voor Huizen (N.-H.), T. H. Oostenbrug te Groot Ammers. GEREF. KERKEN. D r i e t a 1: te Den Bommel, W. C. P. den Boer, hulppred. te Bodegraven, D. Krijger, hulppred. te Dor drecht en W. Meiinhout te Vlissingen. Beroepen: te Zuilichem, C. Meijer, hulppred. te Loosduinen. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. IN NEDERLAND. Op 12, 13 en 14 Juli werd de 61ste jaarvergadering der Vrije Evange lische Gemeenten te Hilversum gehouden. Ds Enter van Rotterdam werd tot voorz., Ds v. d. Vis van Goes tot secr. gekozen. De Gem. te Gorinchem, Kampen, Bergum en Zwolle vroegen opname in den Bond en wer den met alg. st. toegelaten. De aftr. leden van het Comité, Ds Veld kamp, Ds v. Petegem en Ds v. Vliet werden herkozen. Eveneens de aftredende curatoren der Theol. School, Ds Müller van Nijverdal en Ds v. d. Vis van Goes. In een reeds eeni ge jaren bestaande vacature werd voorzien door de verkiezing van Mr Wieringa van Utrecht. De vergadering drong sterk aan op heropening van de Theol. School.Het cura torium zal de mogelijkheid onderzoeken. Tot godsdienstonderw. bij de Ned. H. Gem. te Souburg is door den kerkeraad aan gesteld dhr H. F. Huson. Cand. Hulsteijn, benoemd tot hulppred. bij de Ned. Herv. Gem. te Souburg, zal zich 1 Aug. a.s. aan die gemeente verbinden. DE VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN. De Vrije Universiteitsdagen worden, zoóals wij reeds meldden, dit jaar te Utrecht ge houden. De goed bezochte wetenschappelij- ken samenkomst stond onder leiding van den rector-magnificus, Prof. Dr D. Nauta, die een kort openingswoord sprak naar aan leiding van 1 Petr. 4:712. Daarna sprak Prof. Mr J. Oranje uit Am sterdam over: „De uitvoerende kunstenaars en het burgerlijk recht", terwijl des middags Dr J. Bax uit Zutphen handelde over: „Het subjectieve element in de geschiedbeschrij- ving over het twaalfjarig bestand in de laat ste eeuw". j Des middags had ook plaats de jaarlijk- sche samenkomst van „Vrouwen V.U. Hulp" Ook hiervoor was veel belangstelling. De presidente, mevr. J. M. Brouwer-van Houte gewaagde van den gezonden groei van het werk van „Vrouwen V.U. Hulp" ook in het afgeloopen jaar en wekte op alle krachten in te spannen, opdat straks alles gereed is voor verderen uitbouw. Mevr. G. Sevensma-Themmen hield daar na een causerie over: „De lezer, de schrij ver en de Vrije Universiteit". Daarna sprak Prof. Dr A. Sizoo van Am sterdam over„Doel en werking van de fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte". BIEZELINGE. Voor het examen uitvoer der van bouwkundige werken slaagde te Arnhem dhr A. M. de Jonge alhier. gehouden. Nadat in de kerk nog een half uur was gezongen uit „Blijde Stemmen", sloot Ds van Dijk met een toepasselijk woord dezen zeer geslaagden jeugddag. Walcheren. DOMBURG. De gemeenterekening over 1942 vertoont, wat de gewone dienst betreft een totaal aan inkomsten van f 144.721,62 en aan uitgaven van f 144.078,13, zoodat het ba tig slot f 643,49 bedraagt. Van den kapitaal- dienst bedragen de inkomsten f 28.118,12 en de uitgaven f 24.102,65, het batig slot alzoo f 4015,47. De algemeene reserve, groot f 7400 kon dit jaar in stand gehouden worden. De eindcijfers van de rekening van het waterleidingbedrijf zijn voor wat betreft de baten en lasten beide in totaal f 25.977,05, terwijl die der kapitaalsinkomsten en -uit gaven beide een bedrag van f 8036,63 aan wijzen. Het bedrijf leed over dit jaar een verlies van f 638,07. Tholen en St.-Philipsland. SCHERPENISSE. Het dochtertje van D. v. d. W. had het ongeluk al spelende van een boerenwagen te vallen, met het gevolg dat zij haar been brak. Zij moest naar Ber gen op Zoom vervoerd worden naar het ziekenhuis, waar het been werd gezet. Laat uw klompen repa reer e n. Aan het repareeren van klom pen is vrijwel nooit aandacht geschonken, uitgezonderd gedurende de jaren 19141918. Nu we weer een moeilijken „klompentijd" doormaken, heeft men niet gerust alvorens een bevredigende oplossing voor reparatie werkzaamheden was gevonden. Men dient hier een groot belang mee. Niet alleen wor den de dragers van klompen uit hun moei lijkheden geholpen, doch het repareeren van het houten schoeisel bespaart ook enorm veel hout. Nu de moeilijkheden overwonnen zijn, heeft men een geslaagde reparatie-methode gevon den. Wel bleek noodig, alvorens de klompen aan te nemen, egn selectie toe te passen. Klompen, die te nat of te vuil zijn, of die te veel spijkers bevatten, worden niet aan vaard. Voor de reparatiewerkzaamheden heeft de bedrijfsgroep Houtindustrie gegadigden op geroepen. 85 houtverwerkende industrieën,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1