WOENSDAG 14 JULI 1943 57e Jaargang, No. 238 belangrijke studie over zeeland. duitsche terreinwinst bij bjelgorod. zware sowjet- verliezen. harde en verbit terde gevechten op sicilië. vijf landingshoofden. Het opperbevel van de- Duitsche weermacht maakt bekend: FEUILLETON de „verdoemden" vrijwel geheel hebben kunnen bezetten. De IPltT< f5 De aandacht wordt er op gevestigd, dat BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE woensdag 14 juli 1943. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL v CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening' no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1S5. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Zooals wij reeds meldden, is de heer P. J. Meertens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met lof gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op een proefschrift, ge titeld „Letterkundig leven in Zeeland in de 16e en de eerste helft der 17e eeuw". In dit proefschrift heeft Dr Meertens het letterkundig leven in Zeeland vóór en tij dens onze gouden eeuw geschetst. Eerst wordt de economische toestand in Zeeland en zijn sociale structuur besproken. Hoofdstuk II handelt over het wetenschap pelijk en letterkundig leven onder invloed van het Humanisme. Hierin worden tal van tot dusver niet of nauwelijks bekende Zeeuwsche humanisten behandeld. In een 3e hoofdstuk wordt het bonte beeld geteekend van het rederijkersleven. Hoofdstuk IV be handelt 4iet godsdienstig leven na de Refor matie en brengt in het bijzonder het Piëtis me ter sprake. Het vijfde hoof stuk geeft een breed overzicht van hét letterkundig leven na de Reformatie, zooals dit zich gegroe peerd heeft rondom den dichterkring, die in 1623 de „Zeeuwsche Nachtegael" uitgaf, en waarvan Cats het algemeen erkende hoofd is geweest. In dezen volksdichter ziet hij eerst en vooral den moralist, den man, die zijn volk wilde opvoeden, stichten en leiden. Wie Cats veroordeelt, veroordeelt in hem het geslacht waaruit hij is voortgekomen, temid den waarvan hij heeft geleefd en gewerkt. Dat deze dichter intusschen ook een Vonde- liaanschen klank in zijn werk kon leggen, bewijst het „Reysliet". Tot dezen Zeeuwschen dichterkring be hoorden verder Adriaen van de Venne, de begaafde illustrator van Cats, Simon van Beaumont, Joan de Brune, Philibert van Borsselen, Adriaen Hoffer, Abraham van der Meyl en anderen. Hoofdstuk VI geeft een overzicht van we tenschap en kunsten na de Reformatie, waar op een slotbeschouwing de resultaten van het onderzoek kort samenvat. Zijn conclusie is, dat de Zeeuwen betrek kelijk weinig hebben bijgedragen tot de Ne- derlandsche kunst. Hun beteekenis voor den opbouw van ons volk ligt meer op het ge bied van de wetenschap, en dan vooral van de natuurwetenschappen. Slechts op één ter rein van het geestelijk leven hebben de Zeeuwen meer en grootere waarden bijge dragen tot de Nederlandsche volksgemeen schap op dat van het geloofsleven. Het Cal vinisme rustte nergens op hechter pijlers dan in Zeeland. Het is tenslotte aldus de schrijver niet de poëzie, maar het geloof, dat het ka rakter van een volk bepaalt en het zijn plaats toekent in de wereld en in de geschie denis. Daarom mag in alle bescheidenheid wor den opgemerkt, dat Zeeland onder Gods ze gen, veel heeft mogen bijdragen tot den bouw en de waarachtige vorming van de Ne derlandsche volksgemeenschap. Ten Noorden van Bjelgorod maakte de Duitsche aanval, gesteund door het luchtwa- pen, na het uiteenslaan van twee vijandelijke fankgroepen, nieuwe terreinwinst. Tegenaan vallen van sterke formaties infanterie en tanks, die de bolsjewieken van andere frontsectoren en uit het achterland aangevoerd hadden, op de toppen en flanken der Duitsche aanvals- wiggen, en felle ontlastingsaanvallen in het ge bied ten Oosten en Noorden van Orel stort ten onder uiterst zware vijandelijke verliezen ineen. Gisteren overdag vernielden formaties van het leger, de Waffen-SS en het luchtwapen wederom ruim 400 tanks, 103 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten en door luchtafweergeschut van het luchtwapen neer geschoten. Op Sicilië gaan de harde gevechten te gen den gelanden vijand in verbitterde gevech ten voort. Duitsche en Italiaansche formaties vliegers grepen voortdurend in de gevechten op den grond in en bombardeerden onophou- 42) door H. Kingmans. De kruik gaat zoolang te water tot zij barst. Goffe heeft het voorbeeld van anderen voor oogen, want het minste vergrijp wordt met slagen gestraft. Hij ziet vaak genoeg, hoe de strafoefening voltrokken wordt. Op die wijze wordt orde en tucht in de inderdaad bande- tooze bende te voorschijn getooverd. Men ge hoorzaamt voortaan, zij het mokkend. Een enkele maal heeft Goffe al kennis gemaakt met den stok, omdat hij niet vlug genoeg een order opvolgde of die verkeerd uitvoerde. Hij blijft de onverstandige. En dan barst de kruik. „De Arend" vaart langs de kust van Frankrijk. Duinkerken is re™ gepasseerd. Van een der oudste zee robben verneemt Jochem, dat die stad vroe ger een broeinest van. kapers was. Al menig gevecht is er geleverd; met afwisselend ge- uk. Een paar Hollandsche admiraals, de naam tromp wordt genoemd, hebben toen de Duin kerkers een ongenadige afstraffing toege- tuend, die heilzaam heeft gewerkt. Geleidelijk ■s de kaperij afgenomen. Thans heeft men geen last meer tan die zeeschuimers. Alleen san de kust van Afrika daar opereeren de roovers van Tunis en zoo. Op een morgen ontmoet een' officier, een van de bruutste», naar bekend is, Goffe, die niet gauw genoeg uitwijkt. Hij brengt ook niet ,vo°rgeschreven ^bewijzen en als hij in verband daarmee een opmerking te incasseeren delijk de Iandingsvloot, voor de kust van het eiland en brachten haar zeer zware verliezen toe. 25 vijandelijke vliegtuigen werden boven Sicilië en Sardinië neergeschoten. In het Westen bestreed een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen nacht met succes haven -en dokinstal laties der stad Grimsby. Andere lucht aanvallen waren gericht op afzonderlijke doe len in het gebied van Londen en aan de Zuid - Oostelijke kust van Enge land. Een Duitsch vliegtuig is van deze vluchten niet teruggekeerd. Vliegtuigen voor den strijd op verren af stand werden opnieuw tegen de op 11 Juli op den Atlantisch en Oceaan in brand geworpen groote vijandelijke schepen voor den aanval uitgezonden. Een der beide transport schepen was reeds gezonken, het tweede werd door neergeworpen bommen in den grond ge boord. Daarmee verloor de vijand wederom twee schepen met tezamen 30.000 brt. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Met dezelfde hevigheid duurt de slag voort in het Zuiden van Sicilië, waar de vijand de landingshoofden tracht te vergroo- ten, welke hij heeft kunnen vestigen te L i - cata, Gela, Pachino, Syracuse en Augusta. In de wateren van het eiland hebben Italiaansche torpedovliegtuigen en bommenwerpers van de Spil herhaaldelijk aan vallen gedaan op koopvaardij- en oorlogssche pen. Zij brachten een koopvaarder van mid delbare tonnage tot zinken en veroorzaakten brand op of brachten schade toe aan twee kruisers, talrijke transportschepen en verschei dene kleinere "oorlogsvaartuigen. Boven Sicilië werden 14 vliegtuigen neer geschoten door Italiaansche en Duitsche ja gers en 9 door batterijen van het luchtdoel geschut. Voorts vérnietigden onze jagers twee vliegtuigen boven Sardinië. Vijandelijke formaties bombardeerden centra op Sicilië en in Calabrië, waaronder C a t a n i 3, Messina en Reggie/. In den afgeloopen nacht werd een luchtaanval ge daan op T u r ij nde bevolking leed verliezen, in het centrum der stad werd aanzienlijke schade aangericht. Zes Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. De volgende aantallen slachtoffers zijn ge teld: te Catania 25 dooden en 63 gewonden, te Leonforte 8 dooden en 2 gewonden, te Reggiio in Calabrië 3 dooden en 2 gewonden, in de provincie Catanzaro 30 dooden en 42 gewonden, te Turijn 101 dooden en 203 ge wonden. De strijd in het Oosten. (A.N.P.) De gigantische slag in het Oos ten begint zijn hoogtepunt te bereiken. Thans zijn de Duitsche pantserlegers ook ten Noor den en ten Zuiden van Orel door de dertig kilometer diepe bolsjewistische stellingen ge broken. Voorts valt op, dat in de militaire commentaren niet meer gesproken wordt over den slag in het gebied van Orel-Bjelgorod, maar over het vliegveld van Orel-Koersk. Reeds woedt thans zes dagen en nachten aan het Oostelijk front de grootste materiaal- en vernietigingsslag, welke ooit ter wereld is uitgevochten. Meer en meer blijkt uit de be richten, welke van hét front binnenkomen, hoe omvangrijk de bolsjewistische voorbereidingen voor een offensief tusschen Orel en Bjelgorod zijn geweest en welke, gevaren het Duitsche front bier bedreigd hebben. Hevige slag op Sicilië. De Italiaansche bladen melden: De strijd speelt zich af op een kuststrook van 160 tot 170 km. lengte, die zich uitstrekt van Gela aan de Zuidkust, tot Catania aan de Oost kust van het eiland. Kapitein Sertorius schrijft volgens S.P.T., dat de Anglo-Amerikanen bij hun inval op Sicilië twee legers aan land hebben gebracht en wel een Britsch en een Amerikaansch leger, versterkt met Canadeesche troepen. Het doel der geallieerde operaties is de Italiaansch- Duitsche strijdkrachten, die in het Zuid-Oos telijke deel van het eiland staan, in te sluiten of tot een snellen terugtocht te dwingen, waar door zij het Zuid-Oosten van het eiland zou den moeten prijsgeven. Van dit doel zijn de Amerikanen, volgens de tot nu toe binnenge komen berichten, echter nog vrij ver verwij derd. De Britten hebben nog slechts kunnen bereiken, dat zij een vijf of tien km. diepe kuststrook van Syracuse tot Kaap Passero krijgt, geeft de sufferd een brutaal antwoord. Dan is Leiden in last. Een enkel woord en Goffe wordt in de boeien geslagen, terwijl zijn zaak onmiddellijk voor den kleinen Scheepsraad komt, die den Provoost gelast, den arrestant zulk een behoorlijk aantal sla gen te doen -toedienen, dat hij genoeg heeft van zijn recalcitrante houding, die al eenigen tijd in de gaten geloopen is. Dit is een strafoefening, die met eenig ce remonieel gepaard' gaat. Een.groot deel van de bemanning wordt verzameld, om er ge tuige van te zijn, hoe er een afschrikwek kend voorbeeld gesteld wordt. Jochem ziet kans- het tooneel te ontgaan. Hij begrijpt, d'at zijn vriend een afstraffing zal onder gaan, die niet malsch is en hem wat hij hoopt zal genezen. Het wordt een vreeselijke straf. Aan vankelijk uit Goffe, die de tanden op elkaar klemt, geen- enkelen kreet, maar dat is niet vol te houden. Al spoedig weerklinkt zijn gegil, maar de uitvoerders van de straf gaan dóór. Zij moeten. Het gegil houdt op. Je kunt niet meer gillen, als je ongeveer be wusteloos bent; alleen nog steunen. Stuk ken vleesch hebben de slagen van Goffe's lichaam gescheurd. Het wordt zelfs bootsman- Jansz. te kras. Hij begeeft zich naar den chirurgijn, die 'dan op de plaats van de strafoefening verschijnt. Hij gelast even op te houden met slaan, on derzoekt vluchtig den Vlaming en geeft dan bevel de verdere uitvoering te staken. Als ze nog even door gaan, is de verzetpleger 1 doodgeslagen(Wordt vervolgd.) Amerikanen daarentegen hebben zich in den htm toegewezen kustsector slechts op eenig-e bruggenhoofden kunnen vastzetten. In den loop van Zondag is de tegenstand van de Italiaansche en Duitsche troepen steeds sterker geworden en werd de opmarsch der Britten vijf tot tien kilometer van de kust op gehouden, terwijl de Amerikanen zelfs onder verliezen tot op hun bruggenhoofden Licata en Gela werden teruggeworpen. Zonder den minsten twijfel hebben de Anglo- Amerikanen nog de beschikking over voldoen de reserves en over scheepsru-imte, die tot nu toe niet eens is gebruikt. Indien hij dit wil, is Eisenhower beslist in staat de gelande troe penmacht nog te verdubbelen. De plannen van den tegenstander ziet men te Rome als volgttrachten door de landing aan de Z. en O. kust de mogelijkheden te scheppen voor verdere landingen in grooten stijl, om dan in een volgende phase het stra tegische doel na te streven, dat isdoor een actie tegen de Straat van Messina Sicilië te isoleeren. Hoewel de verdedigers met zeer veel suc ces tegen de landingstroepen zijn opgetreden wil men zich echter nog niet tot prognoses laten verleiden, te meer niet, omdat thans de overtuiging bestaat, dat het den tegen stander ditmaal ernst is met de vorming van een tweede front. Zoowel de kustverdediging als de later uit het binnenland gerequireerde verdedigings formaties hebben weten te voorkomen, dat een vereeniging ontstond tusschen de Engel- schen en Amerikanen. Blijkens verklaringen van gevangenen ne men van Britsche zijde de vijfde en de een- envijftigste, alsmede de eerste Canadeesche infanteriedivisie aan den strijd deel. Van Amerikaansche zijde werden de eerste, der de en vierenvijfstigste, alsmede de tweede pantserbrigade en de 82ste divisie valscherm jagers aan land gebracht. Ook gisteren hebben de geallieerden nog getracht valschermtroepen op Sicilië te lan den. De gelande manschappen konden ech ter allen buiten gevecht gesteld worden. Korte Berichten. (D.N.B.) Aan het hoofd van zijn troepen is op 11 Juli op Sicilië de generaal der militie Enrico Franyisci, commandant der 13de zwart- bemdenzone en verbindingsgeneraal bij het Italiaansche opperbevel op Sicilië, gesneuveld. Kaart van Pelt De kaart geeft het gebied weer tusschen Bjelgorod en Orel, waar op het oogenblik een felle en hevige pantserslag plaats vind. De zeevaart als levensberoep. Stuurmansloopbaan (Hls). Deze loopbaan wordt aangevuld uit on derofficieren van de bootsmansseiners- loopbaan, die voor den stuurmansdienst geschikt zijn. Vrijwilligers worden niet aangesteld. Welke taak hebben de soldaten van ,deze loopbaan? Assistentie bij de navigatie op slag schepen, pantserschepen, kruisers en tor- pedobootjagers. Tot de taak van den stuurman behoo- ren: Berekening van den koers en van de positie van het schip, het opteekenen yan den scheepskoers enz. op de zee kaarten, beheer van het stuurmansge reedschap (zeekaarten met toebehooren, optische instrumenten), bijhouden van het scheepsjournaal. Welke eischen worden den onderof fi leren gesteld? Goede aanleg voor het zich toeëigenen van de noodige zeemanskennis en ma-te- matische 'kennis, Volle gezichtsscherpte aan beide oogen er» goed kleurenonder- scheidings vermogen, Welke dienstgraden kent deze loop baan? Steuermannsmaat. Obersteuermanns- maat, Steuermann, Stabssteuermann, Obersteuermann, St'absobersteuermann. Tot deze loopbaan behooren verder de .Bootsstuurmansgroep (IIIT.-torpedoboo- ten, III U-onderzeebooten, III M-mijn- bootem) en metingsstuurmansloopbaan •(III V). Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen verstrekken inlich tingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. m H .;L voor de vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbatal- jon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S, in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 1.7.'43 914 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 18.7/43 912 u. Breda, rest. Modern, Markt1518 u. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 4519.7/43 9 12 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 u. Arnhem, Café Royal; 20,7/43 912 u Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1518 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek; 21.7/43 912 u. Assen, Concerthuis a. d. Vaart; IS18 u. Groningen, Concerthuis, i Poelestraat; 22.7/43 912 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat23.7/43 914 u. Amsterdam, Dam 4; 24.7/43 913 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 24525.7/43 914 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg; 26.7/43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Keuringen voor de Waffen-s.s., het legioen en de landwacht. Het s.s. ersatzkommando Niederlande deelt medeNederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij 1c onderzoekingen worden alle gevraagde n- lichti'ngen verstrekt met toetrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de fa milieleden enz. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Bij besluit van den comm.-gen. voor bestuur en justitie van 11 Juni 1943, zoo meldt de Staatscourant, is Jhr Mr R. A. Th. M. van Rijckevorsel onmiddellijk ontslagen als bur gemeester van Gulpen. Bij besluit van den Rijkscomm. voor het bezette Ned. gebied is onmiddellijk ingaand ontslagen: E. Derks als burgemeester van Haarlemmermeer; A. J. S. M. Moons, als burgemeester van Helmond; J. J. W. van Hout, als burgemeester van Budel; A. J. A. Gils, als burgemeester van MadeJhr H. L. J. M. van Rijckevorsel van Kessel als burgemeester van St Oedenrode J. de Bruyne als burgemeester van Werken dam en De Werken c.a.C. L. Buskens als burgemeester van Uden; R. Sterk als burge meester van Nieuwe-TongeMr J. D. Kos ter als burgemeester van Heerde; Mr W. PI. J. L. Lambooy als burgemeester van Eijsden. Bij besluit van den Rijkscomm. voor het bezette Ned. gebied van 23 Juni 1943 is Mr L. J. H. C. A. de Bourbon onmiddellijk in gaand ontslagen als burgemeester van Oss. Bij besluit van den comm.-gen. voor be stuur en justitie van 28 Juni 1943 is G. Rit meester onmiddellijk ingaand ontslagen als burgemeester van Den Helder. DIENSTLEITER RITTERBUSCH. Omtrent den pas benoemden waarn. comm.- gen. voor bijzondere aangelegenheden verne men wij nog het volgende Dienstleiter Willi Ritterbusch is op 3 Juli 1892 in Werdau, Kreis Torgau, geboren. Van beroep is hij onderwijzer. Hij heeft den we reldoorlog tenslotte als compagniescomman dant meegemaakt. In 1923 werd hij lid van de NSDAP met lidmaatschapsnummer 6316. Het laatst was hij Kreisleiter van den Kreis Merseburg. Van 1940 tot Sept. 1941 was hij Beauftragter des Reichskommissaris voor de provincie Noord-Brabant. Vandaar werd hij benoemd in de partijkanselarij te München. EXTRA BROODBONNEN VOOR DE HOOI- EN OOGSTARBEIDERS. Op nader te bepalen tijdstippen reiken de plaatselijke distributiediensten aan landbouwers en land arbeiders, die hooi- of oogstwerkzaamheden verrichten, rantsoenbonnen uit voor een extra rantsoen brood van 900 gr. per week. De uitreiking heeft plaats voor de distri butieperioden 11 Juli t.m. 1 Aug.; 8 Aug. t.m. 4 Sept.5 Sept. t.m. 2 Oct.3 Oct. t.m. 30 Oct., en 31 Oct. t.m. 27 Nov. Voor deze extra verstrekking van brood bonnen komen niet in aanmerking zelfver- zorgers voor brood, tuinbouwarbeiders en dergelijke personen, alsmede personen, die wel hooi- en oogstwerkzaamheden verrichten doch dit niet als beroep doen. BURGEMEESTERS. C. J. A. van Hei voort is opnieuw tot burgemeester van -de gemeente Losser benoemd. A. van Sonsbeek is opnieuw tot burgemeester van de gem. Heino benoemd. VERZEKERINGSKAMER. Benoemd tot voorz. van de Verzekeringskamer Mr Dr J.van Bruggen en tot lid Mr C. J. F. Caljé. G. A. BARON TINDAL OVERLEDEN Te Hilversum is overleden dhr G. A. baron Tindal, een der pioniers van de Ned. radio organisaties. HUIDIGE GROENTENVERDEELING NIET REDELIJK. We hebben, aldus „Het Volk", bij de groentenverdeeling een rege ling, die nergens op lijkt. Aan de hand van zijn omzet in 1941 krijgt iedere handelaar een of meer groentenkaar- ten. Als basis voor een groentekaart nam men de omzet van f 5000. Iedere volle f 5000 levert weer een kaart op. Zette een klein handelaar of venter in het jaar 1941 dus b.v. f 9000 om, dan ontving hij één groentekaart. Een andere handelaar, die nauwelijks met de hakken over de sloot kwam (laat ons zeggen f 5050 omzet) kreeg eveneens één kaart. Met stijging van den omzet en het aantal klanten wordt geen rekening gehouden. Ook in 1943 blijft de omzet van 1941 basis. De venter wordt op dezelfde wij-ze voor zien als de handelaar. Wie kan hem echter verplichten, al zijn vroegere klanten te be dienen? Er is maar één goede oplossing, bevoor rading op basis van een uit het inleveren van een bon blijkend aantal klanten. Een dergelijke regeling dient met de grootst mogelijke spoed te komen. Bij onze Vrijwilligers. Morgentoilet. SS PK Niquille-O-H-P m. Verduisteren: van 11 tot en met 24 Juli begin 22.einde 5.30 uur. Middelburg. Ter verkrijging van het Verkeersdiplo- ma heeft een aantal leerlingen van de lagere scholen alhier Maandag het praktijk-gedeel te van het verkeers-examen afgelegd. De -schriftelijke examens waren reeds gedaan. Een zekere J. E. B., afkomstig uit Arnhem, trachtte gisteren op het Bolwerk twee kinderen van 6 en 5 jaar met onzedelijke bedoelingen mee te lokken. Gelukkig konden enkele passeerende vrouwen uitvoering van dit voornemen beletten. Ook op den Lageweg had hij schennis der eerbaarheid gepleegd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl hij uit het spergebied is geleid. (Zie vervolg op pagina 2.) M'isleid uzelf niet; slechte omgang be derft goede zeden. 1 Cor. 1533. Zon op 5.36, onder 21.55. Maan op 18.37, onder 2,54. Volle m. 17 Juli, laatste kw. 24 Juli. Wat is het geheim van het goede boek? Dat het ons alleen deugdzame menschcn teekent, die op springveeren door het leven wandelen en onze zonden, moeite' en strijd ver achter zich gelaten hebben? Neen, want dan zou het boek niet de weerspiegeling zijn van het le'ven zelf en hoe sterkend het ook kan zijn, een heroïsche figuur beschreven te zien, de auteur zal er zich toch voor wach ten, zijn personen op te sieren, hij geeft zijn menschen zooals ze zijn, met hun zonden en tekortkomingen. Maar nu is dit 't eigen aardige van het goede boek: hoewel het het leven weergeeft met zijn hoogten en diep ten, is er toch iets anders in geworden, het is op hooger plan gebracht, niet mooier ge maakt, maar transparant, doorlicht van een harmonie, die in de realiteit altijd voor ons 'uitvlucht. En dat is de sterkende kracht die ervan uitgaat. G. SEVENSMA-THEMMEN NED. HERV. KERK. D r i.e t a 1 1 e n: te Amsterdam (vac. Dr Oorthuys), Dr G. C. v. Niftrik te Rijnsburg, H. C. Touw te Lei den en L. E. Uitman te Groningen; (29e pred. pi.), J. J. Buskes te Rotterdam, M. N. W. Smit te Utrecht en H. C. Touw te Lei den; (30e pred. pi.), J. C. v. Dongen te Lich tenvoorde, F. J. Pop te Delft en M. N. W Smit te Utrecht. Bedankt: voor Harlingen, G. van Hoe- gee te Ferwerd. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Putten, F. E. Hoekstra te Velsen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Urk, M. Baan te Bussum. GEREF. GEM. Beroepen: te Gies- sendam, M. Heikoop te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds Jac. Petri, gekomen van Dor drecht, is te Didam (G.) door Ds Mr C. J. Bartels van Zevenaar bevestigd als pred. der Ned. Herv. Gem. aldaar. Bevestigings tekst Gen. 32:26a. Intreetekst Gen. 32:26b. Ds P. J. Roscam Abbing nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Bovensmilde. Tekst 2 Tim. 2: 9c. Intrede 25 Juli 10.30 u. in de Domkerk. Ds C. H. Appelo, gekomen van Harmeien, werd Zondag door Ds E. Zijl stra van Halle bevestigd als pred. bij de Ge- ref. Kerk te Doetinchem. Bevestigingstekst Lukas 5: 10b. Intreetekst Matth. 16: 18 en 19. Ds G. DE JAGER. A.s. Zondag viert Ds G. de Jager, Geref. pred. te Putten o/d Veluwe zijn 40-j. ambtsjubileum. De jubila ris werd 18 Aug. 1876 te Goes geboren. Hij diende de kerken van Bruinisse, Wol- fa a r t s d ij k, Grijpskerke en Putten. Ds de Jager, die van 21 Jan. tot 22 Mei in het Jul. v. Stolbergziekenhuis te Am sterdam werd verpleegd, waar hij een her haalde operatie moest ondergaan, is thans herstellend, maar zal niet publiek jubileeren. De classis Harderwijk heeft hem op zijn verzoek eervol emeritaat verleend en hij hoopt Zondag 25 Juli a.s. voor zijn gemeente te kunnen optreden om afscheid te prediken. Sinds Nieuwjaarsmorgen heeft Ds de Jager niet meer gepreekt. Hij is voornemens voor- loopig te Putten te blijven wonen. MULO-EXAMENS TE GOES. Geslaagd voor het A-diplomaC. M. Blomaard, Kloe- tinge; P. M. Boot, Wolfaartsdijk; C. J. de la Rie, Goes; T. E. Cappon, HeinkenszandJ. W. P. Ströhmeyer en A. A. Ströhmeyer te VHssingen; J. M. Verboven, Souburg; C. S. Grijff, Vlissingen; C. P. Pieters, Middelburg; P. Minnaard, Yerseke; D. de Waal, Bruinis se; J. Verlinde en C. L. Cleeren, Terneuzen; J. S. v. Esch, Axel; H. Izeboud, Middelburg; J. Berman, Brouwershaven; J. J. Geervliet, Vlissingen; D. G. Kempe, Zaamslag; J. L. v. Es, Axel; M. P. Verschuure, Hansweert; K. T. Rouw en J. Dirks, GoesW. C. A. v. Mal- land, Zierikzee; L. W. de Jong, Terneuzen; C. Goeree, Driewegen; D. M. v. Hoecke, Mid delburg; A. E. v. Wijck, Spui; L. Agema, OtheneE. v. Fraayenhove, Axel. Afgew.9. Geslaagd voor het B-diploma: P. J. van Boven, NieuwdorpJ. Schalkoort, 's-Heer Arendskerke; A. Vlieger, Middelburg. R.H.B.S. MET 5-j. CURSUS TE ZIE RIKZEE. Bevorderd van de le naar de 2e kl. M. G. van Tooren, G. J. Wilbrink, T. C. M. Barendregt, E. P. Boone, A. M. de Bruijne, J. v. d. Doel, J. Elenbaas, A. Eveleens, G. J. Geluk, L. C. Giljam, H. J. van 't Haaff, H. Hage, C. C. Houtman, C. H. Jonker, J. A. Koster, P. Krepel, L. van Leeuwen, J. Lijk, J. Muller, C. v. Nieuwenhuijze, T. de Vos, C. van Westenbrugge. Niet bevorderd: 7. Vap de 2e naar de 3e kl.M. J. Enzlin, A. A. van Gastel, M. W. Rooze, P. Seijbel, A. J. Brand, M. C. M. Crombeecke, L. de Feiter J. Gast, C. T. J. Heering, S. C. de Nooijer, L. L. H. M. Ochtman, G. Olthof, H. K. A. Olthof, J. J. Romijn, A. K. W. Steenland, F. G. Verhage, C. M. v. d. Vliet, J. H. de Vos, E. Hoogendoorn, L. v. d. Valk. niet bevor derd 7. Van de 3e naar de 4e kl.E. J. A. Doele- man, J. van Gastel (B), A. E. G. la Seur (A) M. P. Moelker (A), A. J. de Visser (B), H. P. C. Beuzenberg (A),, M. J. Beije (A), J. A. Brand (B), P. A. van 't Haaff (B), J. J. den Haan (A), W. J. v.- d. Ploeg (B), J. Rein- houd (B), M. Vis, W. Wandel, A. de Later (A). A neemt plaats in A-afdeeling; B neemt plaats in B-afdeeling; zonder letter verlaat de school. Niet bevorderd4. Van A 4 naar A 5F. S. J, A. v. d. Eijnde, M. Huson, M. N. J. Onderdijk, A. M. Paau- we, M. Pijnacker Hordijk. Van B 4 naar B 5T. M. v. d. Bout, J. C. A. Ribbens, J. P. van Bortel, J. H. op den Brouw, J. H. de Bruine, H. J. Everwijn, F. A. Goettsch, M. C. Koopman, J. Romeijn, J. Stoel, J. C. B. v. Velthoven. Niet bevor derd 4. (Z. Nsb.) VER. VOOR CHR. MULO. De jaar- lijksche alg. vergadering van de Ver. voor Chr. MULO zal Donderdag 23 Dec. a.s. te Utrecht worden gehouden onder presidium van dhr W. Uittenbogaard van Arnhem. Aan J. den Hartog is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als inspecteur van het L.O. in de inspectie Apeldoorn. Aan de Middelbare Technische school te Haarlem slaagde voor Werktuigbouwkun dige dhr A. van Strien te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1