DINSDAG 13 JULI 1943 57c Jaargang, No. 237 Teregvoering in krijgsgevangenschap. DAGKALENDER BINNENLAND VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE FABRIEKSARBEID. Men generaliseert ongetwijfeld met de be wering, dat de fabrieksarbeid eentonig is en de arbeidsvreugde vermindert. De huidige industrie-arbeider zoo lezen wij in het werk „Ons dagelijksch brood" moet hersens bezitten, niet alleen om de Vaak ingenieus ingewikkelde machines en werktuigen te bedienen maar ook om z'n werk te begrijpen, Hoeveel eenvoudige vakarbei ders moeten tegenwoordig niet van tee ke ning kunnen lezen en hoeveel verbeteringen aan werktuigen en machines zullen niet stam men uit het vernuft en het inzicht van den man, die er dagelijks mee omgaat 1 Hij moet zich vlug op nieuwe werkmethoden kunnen instellen, zich zelfs kunnen omstellen. De moderne bedrijfsarbeider moet oplet tend zijn, ooren en oogen den kost geven, de discipline en de geordendheid van het be drijf verstaan, inzicht hebben in zijn werk, in den algemeenen bedrijfsgang en in het verband van zijn werk met het geheel; hij behoort materialenkennis te bezitten en hij moet nauwkeurig zijn. Als men weet op hoe veel tiende millimeter nauwkeurig er ge schaafd, geboord, gefraisd moet worden, dan begrijpt men, dat dit routinewerk de volle aandacht vraagt van den arbeider, die zich niet kan laten afleiden. Al deze factoren maken, dat de moderne industrie-arbeider zich meer bewust is van zijn werk en van zijn waarde. De toewijding tot en voldoening van den arbeid kan slechts groeien bij een toene mend begrip van de waarde van den maat- schappelijken arbeid in het algemeen en van de beteekenis van de bepaalde arbeidsplaats in het raam van het geheel". GROEP SOWJ ET-STRIJDKRACHTEN INGESLOTEN EN VERNIETIGD. 6 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. DE STRIJD OP SICILIË. TEGEN- AANVAL DER AS-TROEPEN. Het opperbevel van dfe Duitsche weermacht maakt -bekend: In den slag tusschen B j ie |1 g o r o di en Orel gelukte het onzen troepen een groote vijandelijke groep in te sluiten en te vernie tigen. Daarbij werden verscheidene duizenden gevangenen gemaakt, 129pantserwagens ver- nield, talrijke kanonnen en andere wapens buitgemaakt. In totaal werden gisteren 220 vechtwagens en 70 vliegtuigen vernietigd. Ont- lastingsaanvallen, die de Sovjets ten Oosten en ten Noorden van Orel ondernamen werden af geslagen. Sedert 5 Juli verloor de vijand 28.000 man aan gevangenen, 1640 vechtwagens en 1400 kanonnen. i Op Sicilië trachtten de Britsch-Ameri- kaansche landingstroepen tevergeefs de bezette kuststrook te verbreeden. Duitsche en Italiaan- sche troepen gingen gisteren op bepaalde plaat sen volgens de plannen tot den tegenaanval over en wierpen den vijand reeds in het eerste gevechtscontact terug. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten vielen de vijandelijke scheepsconcentraties aan en brachten verschei dene groote transportschepen en landingsboo- ten .tot zinken. Bovendien werden dlrie kruisers en 42 transportschepen beschadigd. Een Itali aansche duikboot bracht een kruiser van 10.000 ton tot zinken. De vijand verloor gisteren boven Sicilië en in het zeegebied bij dit eiland 38 vliegtuigen. Tien Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij een gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan hebben Duit sche vliegtuigen twee vijandelijke; schepen, waaronder een passagiersschip van meer dan 20.000 brt. in brand geworpen. Duitsche duikbooten brachten bij hardn-ek- kigen strijd, uit sterk beveiligde vijandelijke convooien, 6 schepen met 42.000 brt tot zinken. ROME (D.N.B.) Op Sicilië is de harde strijd Zondag zonder onderbreking voortgezet. De vijand trachtte tevergeefs de geringe diepte van de door hem bezette kuststrook uit te brei den. De Italiaansche en Duitsche troepen, die vastbesloten tot den tegenaanval overgingen, versloegen op verscheidene punten de vijande lijke afdeelingen en dwongen hen in één sec tor tot den terugtocht. De strijdgeest der Italiaansche en Duitsche afdeelingen staat op zeer hoog peil. De hou ding der bevolking en der dappere Siciliaan- sche soldaten, die in grooten getale deel uit maken van onze eenheden, is boven iederen lof verheven. Italiaansche vliegtuigen hebben drie krui- sers getorpedeerd, benevens een kleinere een heid en drie schepen, waarvan twee van 8000 ton ondergingen. Italiaansche en Duitsche ge vechtsformaties hebben vijandelijke scheeps concentraties aangevallen. Vijf schepen en eenige landingsvaartuigen werden tot zinken gebracht. _Ruim 40 vrachtschepen en trans portvaartuigen van verschillende grootte wer den getroffen of in brand geworpen. Jagers der Spilmogendheden schoten 40 vliegtuigen neer. Acht andere- vliegtuigen stortten neer in het vuur van de artillerie. Van den inzet der laatste twee_ dagen zijn 13 Italiaansche en 10 Duitsche vliegtuigen niet op hun basis terug gekeerd. Voor de Oostkust van Sicilië heeft een on zer duikbooten een kruiser van 10 000 ton ge torpedeerd. De kruiser werd getroffen en ex plodeerde. Het eiland Sicilië. Het eiland Sicilië as ruim 25.000 vierk. km. groot en telt plm. 4 millioen inwoners. 'Het is dus kleiner dan Nederland (34.000 vierk. km.), d®ar is niettemin vrij dicht bevolkt, hoewel et minder dan de helft van het inwoners aantal van ons land heeft. Het binnenland is een bergland. De Zuidkust is 285 km. lang, de ,°stkust 215 km. Tusschen Messina en Cata nia verheft zich hier de 3274 m. hooge vul- aan Etna. In de drie zomermaanden is het Klimaat warm en droog. Hoe de landing geschiedde. Het A.N.P. meldt o.a., dat bij de landing cr geallieerden op Sicilië o.a, gebruik werd gemaakt van motorvliegtuigen, die zweefvlieg tuigen sleepten en die zoo de troepen naar land brachten. Volgens de te Berlijn binnengekomen be richten hebben de landingstroepen aanvankelijk op zeyen plaatsen bruggehoofden kunnen vor men, waardoor zij over een front van tezamen gerekend ongeveer 160 km. steunpunten ver kregen. Deze frontbreedte is echter in den loop van den derden dag, door de tegenaan vallen der Duitsche en Italiaansche strijdkrach ten geslonken. De geallieerde strijdkrachten zijn, volgens bevoegde kringen in de hoofd stad, thans op een veel kleinere kuststrook te zamen gedrongen, zoodat de troepen van de spil met lichte artillerie in den strijd kunnen ingrijpen. Naar het Vad'. van de C. D. verneemt, ver luidde te Berlijn, dat de geallieerden op zeer groote schaal gebruik gemaakt hebben van parachutisten, die van Vrijdagavond' elf uur tot Zaterdagmorgen drie uur in alle deelen van Sicilië werden neergelaten. Van Duitsch- Italiaansche zijde had men hier echter stellig op gerekend, weshalve men uitgebreide maat regelen had genomen. Overal lagen kleine groepen infanterie en fascistische militie ver spreid, die geheel gemotoriseerd waren. Offi cieus werd te Berlijn reeds Zaterdagavond verklaard, dat de parachutisten, ofschoon zij ten deele in aanzienlijke formaties nog krach- tigen tegenstand boden, inzooverre waren ge neutraliseerd, dat ze overal omsingeld waren. De eigenlijke landingsoperaties speelden zich Zaterdagmorgen tusschen drie en zes uur af. De vrijwel plotselinge overgang van den nacht in den dag de schemering duurt op deze breedtegraadi minder dan een kwartier be wees de Engelsch-Amerikaansche vloot goede diensten, daar men de kust in absolute duister nis kon naderen, om vervolgens bij zonsopgang met verreweg superieure krachten de kustbe waking aan te vallen. De scheepsartillerie dekte de onderneming dtoor een kuststrook van ruim honderd kilo meter lengte en tien tot vijftien kilometer breedte onder vuur te houden. Aan de expedi tie tegen Sicilië nemen het 1ste Britsche, het 5de Amerikaansche en een Canadeesch leger deel. Omtrent het aantal manschappen, dat tot dusverre op Sicilië is geland, ontbreken alle gegevens. Uit het verloop van den strijd blijkt, dat zij vrij talrijk en goed gemotoriseerd zijn, terwijl zij behalve over vermoedelijk vrij veel artillerie, ook over tanks beschikken, die ech ter in het bergachtige binnenland geen rol van beteekenis "kunnen spelen. Uit Italiaansche persberichten is bekend, dat Sicilië wordt verdedigd door het 6de Italiaan sche legercorps ongeveer 300.000 man. Over de Duitsche strijdkrachten is van Duitsche zijde niets gepubliceerd. In de „Messaggero" schrijft Pavolini, dat de strijdkrachten, die door de Anglo-Ameri- kanen in het veld zijn gebracht den omvang hebben van een overvloedig van artillerie en tanks voorzien leger. Men moet er dus aan denken, dat wij min stens staan tegenover een groote, uitgespro ken poging tot continentale invasie, zooals kan worden ondernomen door wereldrijken na een intensieve voorbereiding. De diplomatieke medewerker van Stefani schrijft: Omtrent het verloop van de opera ties op Sicilië kunnen om militaire redenen voorloopig slechts de volgende feiten worden meegedeeld: le. Alle parachutisten werden vernietigd2e. Alle pogingen der Engelsch- Amerikaansche troepen van de kust uit in het binnenland door te dringen werden tot nu toe tot- mislukking gebracht. De gevangen genomen parachutisten wa ren verrast, dat zij met geweerschoten wer den begroet, terwijl zij er van overtuigd waren met open armen te zullen worden ont vangen. In werkelijkheid heeft de Siciliaan- sche bevolking de eerste dagen van den strijd een werkelijk heldhaftige houding aan den dag gelegd. De Corriere della Sera schrijft, dat 'het bericht over de landing niet heeft verrast. Alle Italianen hebben het met manlijke vast beradenheid' aanvaard. De Engelschen en Ame rikanen kunnen zich er thans yan overtuigen, dat Italië niet week is. De vijand is zonder twijfel sterk, maar Italië vormt een harde en vastberaden blok. De Popoio d'Italia schrijft: De strijd zal 'had zijn. Heel Italië staat in gedachten aan de kust van Sicilië. De Italianen hebben tot dusver niet toegegeven en zullen ook niet toe geven. Bijzond'er indrukwekkende betoogingen wor den gemeld uit Napels, Milaan, Turijn, Bo logna en Florence. VERBOD TOT IN DIENST HEBBEN VAN BEPAALDE PERSONEN. Het Verordeningenblad bevat een beschik king van den Rijkscommissaris voor het be zette Ned. gebied (comm.-gen. voor Bijzon dere aangelegenheden) betreffende een ver bod tot het in dienst hebben van bepaalde personen. Hieronder wordt bepaald Art. 1. (1) Werkgevers in het bezette Ned. gebied mogen zonder toestemming van den secr.-gen. van het dep. van Sociale Zaken of van het bevoegde gewestelijk Arbeidsbureau geen personen als werknemer, leerling of vo lontair met of zonder toelage, dan wel als thuiswerker in dienst hebben, voor zoover dezen behooren tot de door dezen secr.-gen. te bepalen lichtingen. (2) Personen, die op grond van een be schikking als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst gehouden mogen worden, mogen bij werkgevers in het bezette Ned. gebied geen werk aannemen of verder verrichten. (3) Op het tijdstip, waarop een verbod tot het in dienst hebben, als bedoeld in het eerste lid, wordt uitgevaardigd, eindigt de betreffende dienstbetrekking. Art. 2. De werkgevers zijn verplicht, zoo dra een beschikking, als bedoeld in het eer ste lid, is uitgevaardigd, onverwijld te on- derzoeken, of zich onder hun personeel per- Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weer macht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de Jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties voorzoover het in Mei 1940 in werkelljken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tussohen 8 en 12 uur: in het „Wehrmacht- •lager", Amersfoort, Zonnebloemstraat: De dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943. De dienstplichtigen van het 22e R. I. op 20 Juli 1943. Van het 1e regiment huzaren en het 1e regiment huzaren motor rijders op 21 Juli 1943. Van het 2e regiment '.uzaren en het 2e regiment huzaren motor rijders op 22 Juli 1943. Van het 3e regiment huzaren, het 4e regiment huzaren, het 1e eska dron pantserwagens en het 2e eskadron pantserwagens op 23 Juli 1943. In de Waterlookazerne Amersfoort: Van het 21e R.l. en z(Jn oorlogsformaties de in de Jaren 19241915 geborenen op 19 Juli 1943. De in de jaren 19141904 geborenen op 20 Juli 1943. Van het 2e reg. veldartillerie op 21 Juli 1943. Van het 1e reg. wielrijders op 22 Juli 1943. Van het 3e reg. veldartillerie op 23 Juli 1943. B(j de aanmelding moeten worden overgelegd hot persoonbewijs, de distributiostam- kaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitsohland werkende „grensgangers", voor wie een „Besoheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aan melding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werk gevers z(jn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tjjd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen per sonen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bq den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetketeltje en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. sonen bevinden, die behooren tot de in de beschikking vermelde lichtingen. De werk gevers zijn verplicht deze personen terstond aan het bevoegde gewestelijk arbeidsbureau op te geven. Art. 3. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze beschikking of met de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde be schikkingen, dan wel trachten deze te ont duiken, of opzettelijk of door schuld onjuis te opgaven doet, wordt gestraft op grond van art. 4 der verordening no. 16/1943, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. (2) Uitlokkers, medeplegers en medeplich tigen worden als daders gestraft. Art. 4. De bepalingen van deze beschikking zijn tevens van toepassing op ambtenaren van eenig publiekrechtelijk lichaam. v Art. 5. De secr.-gen. van het Departement van Sociale Zaken is belast met de uitvoe ring van deze beschikking. Art. 6. Deze beschikking treedt heden in werking. Beschikking. Overeenkomstig art. 1, eerste lid, en art. 5 van de beschikking, betreffende het verbod, bepaalde personen in dienst te hebben, be paal ik: Art. 1.(1) Werkgever! mogen m a n n e I* ij k e w e r k n e mers met inbegrip van leierlingen, vo lontairs met of zonder toe lage en thuiswerkers, die in 1924 geboren zijn, niet in dienst hebben, tenzij deze in het bezit zijn van een bewijs van een Geweste lijk Arbeidsbureau, waaruit blijkt, dat de houder voor den arbeidsinzet behoorlijk ge registreerd en met toestemming van het Ge westelijk Arbeidsbureau in dienst is. (2) Personen, die als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst mogen worden gehouden, mogen bij werkgevers geen werk aannemen of verder verrichten. (3) De bepalingen van deze beschikking z" tevens van toepassing op personen, die werkzaam zijn als ambtenaar in een publiek rechtelijke dienstverhouding. Art. 2. De werkgevers zijn verplicht, on verwijld na te gaan, of zij in bovengenoemd jaar geboren personen in dienst hebben. De werkgevers zijn verplicht, deze personen on middellijk bij het bevoegde gewestelijk ar beidsbureau aan te melden. Art. 3. (1) Wie in strijd handelt met deze beschikking of haar tracht te ontduiken, of opzettelijk of door schuld onjuiste gegevens verstrekt, wordt overeenkomstig art. 4 van de verordening no. 16/1943 gestraft, voorzoo ver niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. (2) Uitlokkers, mededaders en medeplich tigen worden op gelijke wijze gestraft als de dader. Art. 4. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 15 Juli. De Waarn. secr.-gen. van het Dep. van Sociale Zaken, w.g. VERWEY. Amsterdam, 10 Juli 1943. Keuringen voor de Waffen-S.S., het legioen en de landwacht. Het s.s. ersatzkommando Niederlande deelt medeNederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijik zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich 'bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden alle gevraagde in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de fa milieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbatai- jon iri Afnersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 1.7.'43 914 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 18.7.'43 912 u. Breda, rest. Modern, Markt; 1518 u. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 19.7/43 9 DINSDAG 13 JULI 1943. Maar nu, Christus is opgewekt uit de doo- den, als eersteling van hen, die ontslapen zijn. 1 Cor. 15:20, Zon op 5,35, onder 21.56. Maan op 17.21, onder 2,23. Voile tn, 17 Juli, laatste kw. 24 Juli. Maakt de Heere het alleen maar wel als Hij onzie begeerten vervult? Natuurlijk: laten, al uw begeerten in alles met bidden en smee- ken onder dankzegging bekend worden bij God, maar als ons bidden niets anders is dan aan God onze begeerten bekend maken, dan is het beter, dat wij ophouden met bidden, of nog beter, dat wij ons bekeeren. Want bidden is niet in de eerste plaats: ik zeg aan God wat ik begeer, maar God .zegt aan mij wat Hij begeert. Wilt ge het echte bidden zien? Jezus Christus knielt in Gethsemané en vraagt: „Vader, indien het mogelijk is, laat deze drinkbeker van Mij voorbij gaan, doch niet gelijk Ik wil, maar gelijk Gij wilt." Ds A, K. STRAATSMA. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Moerdijk, W. G. Visser, cand. te Hoens- broek; te Alkmaar, G. Toornvliet te Wolf- hezete Amsterdam (vac. Dr B. Wielenga), I C. Veenhof te Utrecht. Aangenomen: naar Andijk, H. H. Grosheide te Noordeloos. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Oosterbeek, D. Driessen te Rotterdam-Z. 12 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 u. Arnhem, Café Royal; 20.7/43 912 u Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1518 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek; 21.7/43 912 u. Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 1518 u. Groningen, Concerthuis, Poelestraat22.7/43 912 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat23.7/43 914 u. Amsterdam, Dam 4; 24.7/43 913 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 25.7/43 9—14 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg; 26.7/43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Er wordt goed voor de jongens gezorgd. Etenlhaler op weg naar de voorste linies. SS PK Fritsch-O-H-P m. „DE GOEDE VELDHEER MAAKT DEN «GOEDEN SOLDAAT" Een oud spreekwoord, maar vol be teekenis in deze dagen. Voor den jongen Nederlander, die er een eer in stelt een goed soldaat te zijn, bestaat de moge lijkheid daartoe te worden gevormd in het keurkorps van de beste legers die er maar zijn. Tezamen met de Noorsche, Deensche en Vlaamsche vrijwilligers wil hij ge vormd worden tot een goed soldaat van den Führer, den besten veldheer van dezen oorlog. En als goed soldaat wil hij het zijne bijdragen om Europa te verlossen voor goed te bevrijden van de bolsjewistische horden uit het Oosten. Hij meldt zich daarom bij de Waffen- S.S. of bij het Vrijwilligerslegioen. Blijft gij dan niet achter jonge Neder landers, maar volgt dit voorbeeld. OOGSTHULP DOOR DE SCHOOL JEUGD. De secretaris-generaal van Opvoe ding, W. en K. heeft aan de daarvoor in aan merking komende instanties een schrijven ge zonden, waarin hij er de aandacht op vestigt, dat zich thans, meer nog dan in voorgaande jaren, met betrekking tot het binnenhalen van den oogst moeilijkheden voordoen. Derhalve is het waarschijnlijk, dat ook dit jaar in som mige streken van onsland de hulp van de scholieren daarbij noodig zal blijken. De op roep hiertoe aan de scholen zal uitgaan van den gemachtigde voor den oogst. Ten einde een nauw contact tusschen d'e onderwijs-instanties en den gemachtigde voor den oogst te bewerkstelligen, is ten departe- mente ingesteld het bureau Jeugdhulp in oor logstijd, dat tot taak heeft alle aangelegen heden met betrekking tot hulpverleening door scholieren te regelen en «daarbij de belangen van de jeugd, de leerkrachten en het onderwijs te behartigen. De door dit bureau te dien aanzien gestelde regelen dienen als bindend te worden beschouwd. De secretaris-generaal heeft een dringend beroep op de onderwijsinstanties gedaan om in deze voor ons volk zoo belangrijke aange legenheid de gewenschte medewerking te ver leenen. Middelburg. Alhier is aangehouden en in arrest ge steld zekere P. v. G. uit Veere, verdacht van diefstal van een rijwiel uit de gang van het gewestelijk arbeidsbureau alhier ten nadeele van M. A. D. uit Burgh. Hij heeft een be- KORTE BERICHTEN. Ds G. Barger Ez., pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Heuke- lum, heeft emeritaat aangevraagd, wegens het bereiken van den 65-j. leeftijd, met in gang van 1 October. Blijkens het verslag van de vergade ring van den kerkeraad der Geref. Kerk van Rotterdam, heeft Dr R. Schippers, Geref. pred. te Rotterdam, den kerkeraad medege deeld, dat hij met nog enkele andere predi kanten een gravamen ingediend heeft tegen eenige uitspraken van de generale synode der Geref. Kerken van Sneek-Utrecht (1939- 1943). M.U.L.O.-EXAMEN TE GOES. Ge slaagd voor diploma A: J. B .v. d. Velde, Borssele; M. G. Visscher, Goes; W. Minder hout, KrabbendijkeA. v. d. Kuijl, Goes; M. Steenhaard, ZoutelandeW. de Steur, Vlis- singen; W. A. IJsselstein, Middelburg; P. A. Hey, Koudekerke; L. Visser en C. M. Zwee- .dijk, Vlissingen; L. Laban, Yerseke; M. Ar- geerts, Kapelle; C. A. v. Zweeden, Goes; J. Nieuwen'huize, Kapelle; M. v. Westen, Bors sele; J. M. v, Tatenhove, Terneuzen; G. J. Verbrugge, Terneuzen; A. de Vries, Vlissin gen T. Poppe, 'St. LaurensE. N. Snoodijk, Middelburg; M. C. Ardewijn, Vlisingen. Af gewezen 2. Geslaagd, voor het diploma BM. M. Salomé, Kortgene; F. A. v. Gilst, 's-H. ArendslqerkeA. P. Hoogerheida, Wemel- dinge; S. v. Noort, Goes; A. Hoek, Vlis singen. Gisteren melden wij, dat voor diploma B geslaagd was E. J. de Dreu te Goes. Deze woont echter te Kloetinge. RIJKS H.B.S. TE MIDDELBURG. Bevorderd van de le naar 2e kl.P. Akker man, J. C. Boone, A. H. Doelman, C. T. Fer- werda, J. Gilde, M. de Groot, C. van Have- ren, G. van der Horst, W. de Jonge, C. Koo- le, H. Kruijsse, C. Roeters y. Lennep, D. van Loo, H. Maassen, L. de Rijk, S. van Makke- lenberg, M. Minderhoud, E. van der Mijle, A. M. Meursinge Reijnders, M. de Schrijver, J. Swets, E. Thielens, S. Veenbaas, J. A. Verhage, G. D. Voogd, M. J. de Vries, C. v. Weele, H. J. Wesseling, H. E. F. Wolf, allen Middelburg; W. de Wolf, Grijpskerke; C. Bommeljé, A. v. Benthem Jutting, B. Wattel allen te Oostkapelle; A. Buijs, K. W. Ma- lipaart, J. H. Riemens, allen te St LaurensJ. P. van Duyvenvoorde, R. Stemerding, bei den Souburg; J. de Kluis, M. Pauwe, beiden SerooskerkeJ. Provoost, DomburgH. A. Meyer, Nieuwland. Niet bevorderd6. Van de 2e naar 3e kl.P. Balkenende, te Kamperland; J. Bimmel, Domburg; A. Ga- briëlse, F. Hoek, C. W. Janse, J. H. Mennes, W. F. van Moosel, J. Mondeel, R. Nonne- kes, J. H. van de Ven, J. A. Verhage, D. van 't Westende, J. H. E. Witte, Ch. W. Won- dergem, C. Adriaanse, J. W. Bouman, A. Dekker, M. Everwijn, M. de Groof, J. Groos- man, C. Heuseveldt, J. Roth, R. J. Meursin ge Reijnders, J. de Rijk, C. A. Slabber, J. L. Woudstra, allen Middelburg; J. Minderhoud, Westkapelle; J. v. Santen, H. Vreugdenhil, beiden Meliskerke; A. Wattel, Serooskerke; J. Annot, A. Francke, beiden Oostkapelle; C. Baas, I. P. v. Leerdam, beiden Nieuwland N. Boudeling, HeinkenszandJ. Barentsen, Souburg. Niet bevorderd7. Van de 3e naar 4e kl.J. Bassie, W. P. v. d. Boogaardt, J. de Graaf, J. Hollander, P. A. v. Hoofstadt, J. Kip, A. Kunst, L. Schnei der, C. de Valk, L. Vis, C. J. P. v. Westree- nen, J. van den Berg, H. Bos, J. P. G. Hee- ren, A. Joziasse, J. Kammeraad, A. v. Nieu- wenhuijzen, L. J. Strooband, M. Strubbe, C. v. Wallenburg, H. Wesselink, allen Middel burg; A. Bos, St Laurens; J. Dekker, Oost kapelle; R. Jobse, Zoutelande; J. de Vis ser, J. M. van der Bel, W. de Pagte'r, allen Domburg; C. R. van Waarde, Vlissingen. Niet bevorderd14. Van kl. 4 A naar kl. 5 AB. J. Diesch, J. J. Geldof, A. C. de Graaf, R. Jeelof, A. de Jonge, D. Julianus, M. Koning, W. Mazzola, C. Sinke, A. Strubbe, C. J. Vogel, J. D. Waa- ge,'W. Barentsen, allen Middelburg; J. J. Klaassen, Gapinge; P. S. Marinussen, Grijps kerke. Niet bevorderd6. Van kl. 4 B naar kl. 5 BW. G. Beeftink, M. van Houte, G. Nonnekes, J. A. Steketee, C. van Swigchem, J. van Swigchem, J. van Varik, G. Verstraten, A. A. Wismeijer, P. Zandee, allen Middelburg; H. Flipse, West kapelle.; P. Verburg, Colijnsplaat. Niet be vorderd 10. Voor het apothekersassistentexamen is geslaagd dhr J. Lucas Luycks, 's-Heerenhoek Benoemd tot onderwijzer(es) te: Am sterdam (Zuiderschool), W. C. Verstoep te Bussum (tijd.)te Oldemarkt, Joh. Bakker te Wanneperveen en mej. G. Kremer te As sen (tijd.)te Varsseveld, A. Hofs, aldaar. kentenis afgelegd, terwijl de fiets kon wor den opgespoord. Aan P. C. G. en V. de V. is een politioneele waarschuwing uitgereikt, omdat zij op een voor hen links gelegen rij wielpad bij het inhalen iemand rechts pas seerden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1