gens ZATERDAG 10 JULI 1943 57e Jaargang, No. 235 van chool, a 4, mis A examen Gymn., sank eiburgj J B VOOR DEN ZONDAG FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER KERK EN SCHOOL AK Tida» hte" it op is250gr. L N.V, Middelburg. jk veel notee- GOES -2410 arders tGD: id voor rukkerij gezocht mgeving JLP IN l. huish. alp voor 3r. met mh. en Itr. weg gen, die en ener oorlopen, looI, den 'N, Hëe- iSTUTJR. DINS- n VRIJ- ONDEB- 12 u.; -1 u. en f 3000,—. dag. irten van men per van be den. ■ent wor- een nette dag of 3. VAN tstraat 3, gevraagd FLINKE of d. en Br. no. Zeeuw", Iddelburg. je Cointre I *1 3 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. „Een man worstelde met Jacob." Gen. 3224. Een wonderlijk verhaal I In den nacht komt een man op Jacob af en worstelt met hem. Onder die worsteling ontdekt Jacob wie die man'is. Het is God. En dan houdt Jacob niet op met worstelen, omdat hij den Tegenstander te groot en te machtig weet. Neen, dan worstelt hij juist verder. Dan waagt hij het vervolg van den strijd. Dan neemt hij het risico van het ver liezen. Is dat niet onzinnig om tegen God te strij den? Neen, want Jacob gebruikt als wapen tegen God Diens eigen belofte, waarin hem Kanaan werd beloofd. Mogen wij in dien Jacob niet onszelf, niet de Gemeente van Christus zien? Dan vindt nü de worsteling tusschen God en ons plaats. Een vreeselijke worsteling op leven en doodl Want alles wat er nü geschiedt moeten wij niet verklaren als een toelating van Gods zijde. Dat is veel te slap van God gedacht. God doet het Zélf. Hij worstelt met ons. Hij wil ons alles afnemen. Alles afnemen I Ja, behalve Zijn belofte, Zijn Woord. Maar soms lijkt het alsof God óók tegen Zijn eigen belofte strijdt: als zal er niets overblijven van Zijn Kerk en van al het werk door ons als gemeente gedaan. Is dat niet ho peloos voor ons? Neen, als wij tenminste volhouden in den strijd met God. Als wij maar zien op het kruis van Golgotha. Want dit is toch juist het ondoorgrondelijke geheim van het kruis, dat God tegen God streedDe toorn van Gods heiligheid streed tegen de liefde van Gods ontferming. Maar de ontferming Gods verslond daar het oordeel. De liefde Gods bleek sterker dan Zijn toorn! Ziende op dat kruis zullen wij doorvechten j tegen God 1 Gewapend met het gebed om Gods zegen en met de beloften, die Christus ons, Zijn gemeente, gegeven heeft: dat zelfs de; poorten der hel haar niet zullen overwel digen. God is genadig ook in het oordeel. Dat zegt het kruis ons, maar óók onze tekst. „Een man worstelde met Jacob." Die man is Godl God verhult zich als mensch. God gebruikt niet Zijn goddelijke kracht tegen Jacob. Deed God dit wèl, dan zou Jacob omgeko men zijn. De strijd is van gelijke krachten. En daarom kan Jacob overwinnen. En daar om kunnen wij het ook. Bij al wat ons over komt zij ons dit tot troostGod zal ons nodit verzoeken boven onze kracht. Want Gd zal ons niet doen omkomen, zoo wij door vechten in het geloof, en ons redden in en door het oordeel heen. Burgh. P. P. SARABER. het Kanaal en boven den Atlantischen Oceaan vernield. Beveiligingsvaartuigen van de marine en maripe-afweergeschut schoten drie vijande lijke toestellen neer. De totale verliezen van den tegenstander in het Westen en het gebied van de Middellandsche Zee bedragen dus in totaal 41 toestellen. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt: Onzie formaties torpedovliegtuigen hebben met schitterend ^succes herhaalde aanvallen on dernomen op vijandelijke schepen, varende bij of verankerd op de kust van Noord- Af r i k a, drie groote schepen met een in houd van 40.000 ton werden tot zinken ge bracht, een vierde met een inhoud van 3000 ton werd ernstig beschadigd. Luchtformaties van den vijand bombardeer den gisteren en vannacht herhaalde malen Catania en omgevingmen meldt instor tingen en branden in de binnenwijken der stad. Gedurend'e gevechten overdag werden twee vliegtuigen neergeschoten door Italiaansche jagers, 12 door Duitsche jagers en 12 door iuchtafweerbatterijen. Berlijn verwacht dezer dagen invasie. De Berlijnsche redacteur van het Alg. Hdbl. meldt: In militaire kringen te Berlijn houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid, dat dte Geallieerden in de eerstkomende dagen een invasiepoging in een der kustgebieden of op een der eilanden in die Middellandsche Zee zullen ondernemen. Door waarnemingen is geconstateerd, d'at de geallieerde vloot, die in Gibraltar is gestatiftn- neerd, in de richting van de Middellandsche Zee is uitgeloopen. Ook een groote opeenhooping van vracht en passagiersschepen bij Port Said brengt men met geallieerde plannen voor een in de naaste toekomst uit te voeren invasiepoging in ver band1. Naar men te Berlijn verklaart, beschikken de Geallieerden in het Middellandsche Zee-ge bied over een legermacht van eenige millioenen soldaten. Men neemt echter aan dat het leger dat voor een eigenlijke invasie beschikbaar is, slechts een onderdeel van het totale geallieerde leger in het Middellandsche Zee-gebied zal vormen. Als gebieden, die speciaal voor een invasie in aanmerking zouden komen, beschouwt men de Middellandsche Zee-eilanden en daarvan in het bijzonder Sicilië. Voorts komt een deel van de Grieksche kust in aanmerking, waar voor geen groote eiland'en liggen, en het eiland Kreta. Juist op deze meest bedreigde punten zijn de sterkste krachten van de As geconcentreerd. GEWELDIGE TANKSLAG BIJ OREL- BJELGOROD. ZWARE SOWJET- VERLIEZEN. BOMAANVAL OP KEULEN. INVASIEPOGING SPOE DIG VERWACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend De groote worsteling in het gebied B j e 1 - gorod-Orel duurt met toegenomen he vigheid voort. Sedert eergisteren heeft zich achter het doorbroken Russische stellings systeem een geweldige tankslag ontwikkeld, waarin de bolsjewieken zich de grootste in spanning getroosten om onze voortdurende op rukkende pantserwiggen op te vangen. Hierbij heeft die vijand, naast de zware verliezen aan menschen, wederom 420 tanks verloren en een groot aantal kanonnen en meerloopsgeschut. Eskaders gevechtstoestellen, duikbommenwer- pers en slagvliegtuigen van het luchtwapen grepen in de gevechten op den grond in en bestookten vooral nieuw aangevoerde reserves van den vijand. In luchtgevechten en door luchtafweergeschut verloren de bolsjewieken gisteren 117 vliegtuigen. Aan de Middellandsche Zee wer den van Britsch-Amerikaansche vliegerforma ties 26 toestellen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den af- geloopen nacht weer een terreuraanval op Keulen en omgeving ondernomen. Er ont stonden verliezen onder de bevolking en ver woestingen in de woonwijken. De Keulsche dom werd wederom aangevallen en getroffen. Volgens^ tot dusver ontvangen berichten zijn negen vijandelijke bommenwerpers neergescho ten. Drie andere toestellen zijn overdag aan Toen de sirene loeide... Shnd zij meZ haar neus p/aZegen de rui Zen Nu lig! 2e al 3 weken plalop bed BU LUCHTALARM Wgfr f VAN OR RAMEN- CNF-Voorl. actie H. Inspec.- Luchtbescherming-Pax m. Verduisteren Van 4 tot en met 10 Juli: begin 22.15, einde 5.15 uur. 40) DE „VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. Van de volgende handeling begrijpt Jochem heel weinig. Hij snapt alleen, dat de Scheeps artikelen worden voorgelezen door den Pro voost, maar dat gaat zoo vlug en soms onver staanbaar, dat er niets van tot hem door dringt. Alleen bij enkele passages is de man te verstaan. Zij, die die zee al langer bevaren, luisteren niet eens. Maar het blijkt nu tocih, dat er heel wat nieuwbakken matrozen zijn °P „De Arend", want velen spannen zich in, om iets op te vangen. Aanlokkelijk is niet, wat zij vernemen. Kielhalen en stokslagen en provoost, zoowat elk vergrijp schijnt zwaar te worden gestraft. Jochem kijkt landwaarts. Er staat een vrij stevige bries, maar de najaarszon beschijnt ij j Ja?0kst0ren van Vlissingen en de da- Ken der huizen, die in een gulden gloed liggen. ij heeft een ontzettend heimwee en zou in staat zijn in zee te springenGekheid na- uurlijk. Allereerst kan hij niet zwemmen en bovendien.dan is hij deserteur. Gevlucht i den Compagniesdienst, dat beteekent den °gel of de strop, dat heeft hij wel begre- pe?j...UIt voorgelezen Scheepsartikelen.... Hij moet berusten, er zit niet anders op. u-n van zijn leven maken, wat er van te ma- n-15' i 2waar het °ok zal zijn. it laatste wordt ihij dien eigen dag nog gewaar. Als de samenkomst op het vóórdek ontbonden is, begint het werk. Ze worden niet gespaard. De soldaten, althans zij,' die er voor opgeleid worden, hebben te marcheeren en oefeningen te maken onder leiding van onder officieren of hoe die lui ook mogen heeten. En de nieuwelingen onder de matrozen heb ben touwen te knoopen. Ze moeten dat ten- minste leeren. Het onderwijs gaat gepaard met de „noodige" vloeken en stompen. Uit Vlissingen nadert een klein scheepje. Ze weten niet, dat nu de doos met papie ren wordt gebracht van de Middelburgsche Kamer van de Compagnie. Dit is de laatste handeling. De commandant ontvangt zijn aan- slelling. die niet dan een formaliteit is, en zijn orders. Deze laatsten zijn ook bekend. Hij heeft met bekwamen spoed via de Kaap naar Oost-Indië te -varen, om vervolgens al of niet in retourvloot, maar het liefst mét andere schepen, naar het Moederland terug te keeren. „De Arend" heeft vertraging gehad, anders zou het fregat tegelijk met andere schepen vertrokken zijn. Ze moeten elkaar tot steun zijn in voorkomende gevallen. Stormen kun nen woeden. De sterfte aan boord kan heel erg zijn. Op zeeroovers moet gelet. Maar enfin, „De Arend", met Heurnius als com mandant, moet alleen buitengaats. Er zit niet anders op, nu het zoo lang geduurd,heeft eer een behoorlijke bemanning was gemonsterd, 't Is niet meer de .tijd van Jan Pietersz. Coen en Van Riebeeok en al die andere pioniers. De klad is er wat ingekomen. (Wordt vervolgd.) Keuringen voor de Waffen-S.8., het legioen en de landwacht. Het s.s. ersatzkommando Niederlande deelt medeNederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden alle gevraagde in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen voor de fa milieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, d< moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbatai- jon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1830 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7,'43 914 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 18.7,'43 9—12 u. Breda, rest. Modern, Markt; 1518 u. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 19.7.'43 9— 12 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 u. Arnhem, Café Royal; 20.7.'43 912 u. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1518 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek; 21.7.'43 9—12 u. Assen, Concerthuis a. d. Vaart1518 u. Groningen, Concerthuis, Poelestraat22.7.'43 912 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat23.7.'43 914 n. Amsterdam, Dam 4; 24.7.'43 9—13 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 25.7.'43 914 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg; 26.7.'43 914 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. DE STEM DER S.S. Luistert op Zon dag 11 Juli vanll.30 tot 11.45 uur over den zender Hi!vers"m I op golflengte 415 meter naar de stem der S.S. Onderwerp: „Vrijwilli gers der Waffen S.S. schrijven". Bij onze Vrijwilligers. Een goede vangst, die best smaken zal. SS PK Ahrens-O-H-P m Bekendmaking. In Nederland wordt van 10 Juli 1943, des morgens te 7 uur af, een nieuw sirene-signaal ingevoerd, het heet „waarschuwing luchtge- vaar" en bestaat uit een driemaal achtereen herhaalden gelijkmatigen toon (zooals van het signaal „luchtalarm geëindigd") van on geveer 13 seconden met tusschenpoozen van 10 seconden. Het sirenegeluid, dat 13 seconden duurt, begint met een van laag naar hoog oploopen den toon, welke dan enkele seconden gelijk matig blijft, om ten slotte weer terug te loo- pen. Dan 10 seconden pauze. Dan gedurende 13 seconden herhaling, weer gevolgd door een pauze van 10 seconden en ten slotte de twee de herhaling van 13 seconden. Het gehee1e signaal „waarschuwing luchtgevaar" duurt 1 minuut. Het nieuwe signaal beteekent, dat vijande- 11 e vliegtuigen het luchtruim boven Neder- P 1 binnenvliegen, doch dat voorloopig geen gioote luchtaanvallen verwacht worden. Het signaal „waarschuwing luchtgevaar" bedoek dus het publiek tot grootere oplettendheid aan te sporen. Men behoeft zich na dit sig naal niet te gedragen zooals bij luchtalarm. Het verkeer en het economische leven gaan gewoon door. Bij het signaal „luchtalarm" (zooals voor heen 1 minuut janktoon) is het gedrag naar de eischen, welke de luchtbescherming stelt, evenals voorheen, algemeene plicht. Het sig naal „luchtalarm geëindigd" (onafgebroken gelijkmatige toon van één minuut) volgt na het signaal „waarschuwing luchtgevaar", ook wanneer het signaal „luchtalarm" niet gege ven zou zijn. Der Genéralkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER. SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Toelating tot de Reichsschulen. Niet het volstoppen van kinderhoofden met onverteerbare kennis, maar opvoeding tot menschen, harmonisch naar lichaam en geest, is het doel van de Reichsschulen, die ook in Nederland bestaan, en wel één te Valkenburg voor jongens en één te Heythuysen voor meisjes. De scholen zijn niet voor iedereen bestemd. Velen komen er niet voor in aanmerking, omdat de Reichsschulen internaten zijn. In de eerste plaats die kinderen niet, die door hun ouders geen dag gemist kunnen worden. In de tweede plaats zij niet, die alleen maar een eenzijdige belangstelling hebben, bijv. voor sport, muziek of anderszins. Er kunnen slechts kinderen toegelaten worden, die hun mannetje staan op elk gebied, die een goed hoofd, een gezond lichaam en ook een flink karakter hebben. De opleiding op deze scho len, waarvan er in Duitschland al verschillen de bestaan, staat gelijk met die van de H.B.S., terwijl de meisjes bovendien nog in de huishoudelijke vakken onderwezen wor den. Bovenal wordt op deze Reichsschulen de nadruk gelegd op de karaktervorming der leerlingen. Waar de toekomst mannen en vrouwen van karakter noodig heeft, wordt op deze scholen voor de allerbesten van onze jeugd een weg gebaand naar die toekomst. Onder de 10- en 11-jarigen, die zich aanmel den, heeft een strenge selectie plaats. Is de school met goed gevolg doorloopen, dan staat de weg tot elk beroep of hoogere studie open, waarbij er tevens voor gezorgd wordt, dat geldelijke moeilijkheden geen hinderpaal mo gen vormen. Het schoolgeld is afhankelijk van het inkomen der ouders, nooit zal iemand echter om geldelijke redenen uitgesloten worden. Ouders, die hun kinderen voor opname op een dezer scholen in aanmerking willen doen komen, dienen zich uiterlijk tot 20 Juli te wenden tot Voor jongens: den Leiter der Reichsschule für Jungen, Valkenburg (L.). Voor meisjesde Leiterin der Reichsschule für Madel, Heythuysen (L.). De schriftelijke aanmelding moet vergezeld gaan van: 1. een foto; 2. het laatste school rapport 3. een korten levensloop. Nederlandsche leerkrachten, met M.O. be voegdheid, die bij de Reichsschulen wenschen te solliciteeren, dienen zich te wenden tot den Generalkommissar für Verwaltung und Justiz, Hauptabt. für Unterricht, Apeldoorn. De nieuwe bonnen. Van 11 Juli tot en met 7 Augustus a.s. wordt in plaats van het gebruikelijke rant soen van 250 gram gort, een half rantsoen gort, d.i. dus 125 gram, benevens een half rantsoen peulvruchten, dus eveneens 125 gram, beschikbaar gesteld. Voorts geven gedurende bovengenoemd tijd vak de bonnen „Taptemelk 29", „Taptemelk 30" en „Taptemelk 31" recht op het koopen van 1% liter taptemelk of karnemelk. Bon „Taptemelk 32" geeft recht op het koopen van 1% liter karnemelk. Wanneer de leve rancier geen karnemelk voorradig heeft, dient men er genoegen mede te nemen, d-U hij op bon „Taptemelk 32" taptemelk af levert. Er zijn geen nieuwe cacaobon nen aangewezen. Ook in de toekomst zullen er geen nieuwe meer worden geldig ver klaard. De geldigheidsduur der thans geldige bonnen „Reserve 434" en „Reserve 334" is echter verlengd tot en met 7 Augustus a.s. De bon „Tabak 29", aangewezen voor de week van 11 tot en met 17 Juli, geeft u i t- sluitend recht op het koopen van v ij f sigaren. Sigaretten, cigarillos en tabak zijn op dezen bon dus niet verkrijgbaar. Op de nieuwe bonkaart voor voedingsmid delen voor personen van 4 jaar en ouder komt van elk nummer zoowel een A-bon als een B-bon voor boter voor. Van Zaterdag 10 Juli tot en met Woensdag 21 Juli a.s. geeft zoowel bon „Boter 29 A" als bon „29 B Bo ter" recht op het koopen van 125 gram bo ter. Gedurende dit tijdvak kan iedere houder van "en bonkaart voor personen van 4 jaar en o Ier derhalve 250 gram boter koopen. He. boterrantsoen onder gaat dus geen wijziging. Voorts geven van 10 Juli tot en met 7 Sep tember a.s. bon „Boter 32 A" en bon „32 B Boter" elk recht op het koopen van 125 gram boter voor personen van 0 tot en met 20 jaar. Nieuwe Staatsleening. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal Donderdag 15 Juli a.s. de aankondiging verschijnen van een staatsleening, groot een milliard gulden, waarvan reeds 300 millioen bij rijksfondsen en instellingen is geplaatst. De rentevoet is wederom 3procent en de looptijd 20 jaren. De koers van uitgifte is ge steld op 99%. De deelneming is op dezelfde leest geschoeid als voor de leening 1942 met dien verstande, dat het percentage van deel neming voor de institutioneele beleggers is verhoogd tot 10 pet. hunner activa. VERANDERING TELEFOONNUM MERS. Van Maandag 12 Juli a.s. af is het gebouw Lange Voorhout 9, commissariaat voor de belangen van de vm. Nederlandsche weermacht, telefonisch te bereiken onder no. 111880. De gebouwen Korte Voorhout 14 en 18, waarin is gevestigd het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis (direc teur algemeen secretariaat en le afdeeling) en de afdeeling G van het commissariaat zijn van dien datum af te bereiken onder no. 183490. APELDOORN REGELT AFZET VAN GROENTEN EN FRUIT. De burgemeester van Apeldoorn heeft een voorloopige regeling voor den afzet van groente en fruit afge kondigd, welke o.m. inhoudt, dat de handel alleen via het plaatselijke verdeelkantoor zal mogen plaats vinden, de handelaars zich van klantenlijsten zullen moeten voorzien en de consumenten slechts van een bepaalden handelaar groenten mogen betrekken. De te lers zullen hun producten alleen aan de vei ling mogen afleveren. PRIJZENKNOEIERIJEN. Te Lewe- dorp werd proces-verbaal opgemaakt tegen den klein-landbouwer J. L. die drie zesweek- sche biggen te koop had. De maximumprijs van deze biggetjes was f 24 maar de landbou wer verkocht de beestjes voor f 125 aan drie andere kleine landbouwers te 's Heer Arends- kerke, n.l. aan M. V., A. de K. en A. S. Bij een trein-controle te Goes werd A. W. aangehouden met een partijtje boter dat hij ver boven den normalen prijs in den zwarten handel had gekocht. De Arnemuider C. A. werd gesnapt toen hij zijn garnalen te duur verkocht. Hetzelfde lot deelde C. V. te Wolfaartsdijk die ge mengd meel tegen te hooge prijzen aan den man bracht. De Goesenaar A. B. verkocht in commissie een hoorapparaat. De gemaakte „besomming" bracht hem in overtreding der Prijzenbe- schikking 1940. J. R. en E. V. te Heinkenszand verkochten hun gort te duur en kregen ook een proces verbaal. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 27 Juni t.m. 3 Juli 1943 kwamen er in ons land 1285 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 565 roodvonk en 605 diphtherie. Zeeland had 13 gevallen van rood vonk, n.l. 6 in Middelburg, 3 in Tholen, 2 in Krabbendijke en 1 in Borssele en St. Maar tensdijk. Terneuzen had 5 gevallen van diph therie, Axel 3 en O.- en W.-Souburg en Tho len elk 1. Middelburg had bovendien 6 geval len van malaria. GEWETENSGELDEN. De ontvanger der directe belastingen te Goes ontving f 134.70 en die te Heinkenszand f 146.05 we gens te weinig betaalde inkomsten- en ver mogensbelasting. Benoemd met ingang van 1 Juli 1943, in vasten dienst tot hoofdingenieur van den rijkswaterstaat ir P. T. Hoolsema te Terneu zen. (Zie vervolg op pagina 2.) ZATERDAG 10 JULI 1943. Indien Christus niet is opgewekt, dan is uw geloof zonder vrucht, dan zijt gij nog in uwe zonden. Dan zijn ook zij, die in Christus ontslapen zijn, verloren. 1 Cor. 15; 17 en 18. Zon op 5.31. onider 21.58. Maan op 13.42, onder 1.12. Zondag resp. 5.32, 21.57, 14.53 en 1.33. le kw. vand, Volle maan 17 Juli. ZONDAG 11 JULI 1943. God heeft u lief, o wil 't gelooven, Hoe groot uw zondental ook zij. Gods liefde gaat ons kwaad te boven Het is voor u, gelijk voor mij. P. HUET. NED. HERV. KERK. Drietallen: te Kampen (2 vacatures)H. G. Groenewoud te Wageningen, C. C. H. de Loos te Parrega en S. W. de Vries te RinsumageestG. van Doorn te Vollenhove, L. Knier te Bunnik en A. M. Knottnerus te Oppenhuizen. Beroepen; te Loosduinen (vac. wijlen F. K, v, Evert), P. W, Spruyt te Mijnshee- renland; te Oosterwolde (G.), R. W. Steur te Oldebroek. Aangenomen: naar Gasselte, H. T. Winterterp, hulppred. te Epe. GEREF. KERKEN. V i e r t a 1: te Putten, F. E. Hoekstra te Velzen, K. Reenders te De Krim, P. de Ruig te Zevenhoven eii H. de Wit te O. en N. Bildtdijk. Beroepen: te Driebergen (2e pred.pl.), P. Kuijper Jr. te Aalten. A a n g e n am e n naar Blokzijl, S. Cnos- sen, hulppred. te Lutten a. d. Dedemsvaart. GEREF. GEM. Beroepen: te Nieuwer- kerk (Z.), A. v. Stuyvenberg te Yerseke. Bedankt: voor Genemuiden, A. v. Stuy venberg te Yerseke. VRIJ EVANG. GEM. Beroepen: te 's Gravenhage, J. v. d. Werfhorst te Cadzand. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemd te Raalte, H. Gordeau, cand, te Bussum. Aangenomen naar Dedemsvaart, H de Noo, cand. te Velsen; naar O.- en W.- Souburg, D. J. Plulstijn, cand, te Doetin- chem. Geref. Kerken. Benoemd te Does burg, A. Elshout, cand. aldaar. 's GRAVENPOLDER. In de plaats van den heer J. Bosman, die tegen 1 Juli j.l. ont slag had gevraagd, is tot president-kerk voogd der Ned. Herv. Gem. benoemd de heer Johs. de Schipper, alhier. R.H.B.S. TE GOES. Bevorderd van I naar IIJ. L. M. Aalbregtse, E. H. C. Aarts, H. M. E. Brouwers, A. Daleboudt, D. Dek ker, H. V. Duvekot, R. H. Duvekot, A. v. Fraassen, G. J. Haasdonk, W. J. v. Ketel, M. v. d. Klooster, H. Kuzee, M. Makkenze, M. Mazure, A. L. v. Melle, IJ. B. v. d. Molen, G. v. Muiswinkel, C. Niedterveen, J. T. Panny, C. Phaff, J. B. v. d. Pol, M. Steke- tee, C. C. Visser, A. Vreeke, G. Zweedijk, allen te Goes en M. de Beer, Kruiningen, D. C. Bom en H. Bons te Yerseke, G. P. A. Braam, 's-H. Abtskerke, P. J. Busch, Bors sele, H. G. v. Dijk, Wolphaartsdijk, J. A. v. Dijke, Colijnsplaat, A. M. Griep, Heinkens zand, A. J. Hannewijk, Dreiwegen, W. L. Hirdes, Yerseke, J. Israël, Driewegen, J. v. Iwaarden, Kruiningen, W. L. de Koeijer, Yer seke, D. J. Luteijn, Hansweert, J. P. Murre, Baarland, A. Nijssen, Kapelle, A. J. de Pag- ter, Krabbendijke, C. R. Reilingh, Wemel- dinge, E. P. A. de Ruiter, 's-H. Arend'skerke, J. Rijk, 's-H. Arendskerke, I. H. de Rijke, Yerseke, L. Verbeek, 's-Gravenpolder, C. D. Wabeke, Krabbendijke, P. Wisse, Waarde, J. J. M. Wolse, Kortgene, P. C. Wolfert, Waar de, niet bevorderd 19, voorw. bevorderd 1. Van II naar III: C. P. Buijze, H. A. Dek ker, M. Doekes, P. Duvekot, J. J. Ph. den Hertog, L. H. d'e Jonge, A. L. 'de Munck, J. G. Ouwendijk, J. Polderman, F. de Rijk, E. M. M. Schrijver, J. F. Simmerling, E. P. Til roe, C. H. v. d. Wieert, H. Wilschut, J. M. J. Wortman, E. S. Zandee, allen te Goes, J. A. v. Boven, Nieuwdorp, A. Jonkheer, Yerseke, C. Klompe, Wolfaartsdijk, A. B. Koert, Wol faartsdijk, J. Maas, Colijnsplaats, J. J. Mol. Oudelande, M. Oele, 's-Gravenpolder, J. J. M. v. Oeveren, Kortgene, H. Rijk, Nieuwdorp, W. v. d. Velde, Kloetinge, T. C. Wouda, Kloietinge, niet bevorderd 8, her-examen 2. Van III naar IV: A. M. Bakker, M. J. Bil, C. Baljé. F. L. Burger, A. N. Daleboudt, A. S. J. Dekker, L. v. Donk, W. v. d. Dpsscn, S. Duvekot, J. J. Engels, J. W. Everse, D. C. Geense, G. Gillissen, J. D. Jonkers, A. R de Lange, H. Merison, J. L. Óverbeeke, J. Pik. D. W. Smallegange, M. Trimpe Burger, allen te Goes, J. J. v. Arentshals, Kats, P. J. Bal kenende, Kapelle. F. J. Berman en M. P. Berman te Biezelinge, A. A. de Boo Kwaden- damme. P. v. Boven .Yerseke, A. J Glerum, Wemeldinge, M. E de Groene, Wilhelmina- dorp, L. Maas, Colijnsplaat, M. H. Puscb, Wilhelminadbrp, J. de Rijk, Baarland J. P. Sonke, Kruiningen, J. M. Verlare, Yerseke. G. F. v. Willegen, Kapelle, niet bevo-derd 5. Van IV A naar VA: J. J. Allaart Krab bendijke, J. Geensen, Goes, K. de Jonge Ove- zande, M. de Jonge. Kruiningen A. J v. Oeveren. Wolfaartsdijk. J. B C. J. v Oosten Yerseke D Oranje en G Phaff te Goes M M. C. Polderman en C W Verb""upge te Kruiningen niet bevorderd 3. Van IV B naar V B G. v d Beg A S Duvekot M G Geschiere PI M Kumer M. B. C- Nordlohne. W. J. Snoek a"en te Goes. H Blok Ye-seke J A Duininck. 's-Gravenpolder. P. M FeHus Kloetinge M den Herd'er. Wolfaartsdijk W F. Jansen Ver- planke Kruiningen C de Jonge 's-Heeren- hoek L. A M Kole Hoedekenskerke. J v. d Maas.'Waarde I de Munck Borssele L. W Provoost Kruiningen. S C Salomé Kort gene. C. J. H Steketee Baarland M G. Trommelen. Lewedorp. P Verhage Kruinin gen. E. J. v. Willigen, Yerseke, niet bevor derd 10, her-examen 3. GOES. Uitslag M.U.L.O.-examen, 9 Juli '43. Diploma AJ. A. Floresse, G. F. J. Fuchs, A. Geensen en M. J. Clement, allen te Middel burg; P. Hoefkens, Koudekerke; J. M. J. Jansen te Vlissingen; B. van Wijk te Mid delburg; C. Wagenaar te Koudekerke; J. L. Brasser te Souburg; J. Bulthuis, J. G. van Leeuwen, E. Oldeman, A. Suurland, allen te Middelburg; A. Gorter, F. D. Gunst, M. P. Gunst, allen te Goes; J. A. de Visser te Hansweert; J. Adriaanse, H. Heuseveldt en J. Damen, allen te Middelburg; J. C. Holle- stelle te Goes; J. Kakebeeke te Borssele; J. v. Keulen te Wolphaartsdijk; I. Hoek van Dijke te Goes; G. G. op 't Hof, L. de Kok en M. E v. d. Kreke, allen te Vlissingen. Voor diploma BJ. Schipper te Souburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1