WOENSDAG 7 JULI 1943 57e Jaargang, No. 232 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAHD Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (AdvertentiechefB. P. DAVIDSE, Goes. PRIJSOPDRIJVING VAN GROENTE EN FRUIT. Dezer dagen ontvingen wij- enkele in lichtingen over de maatregelen met betrek king tot de controle op de prijzen van groen te en fruit. Men wil er zooveel'mogelijk voor zorgen» dat het volksvoedsel, waartoe ze ker ook groente en fruit behooren, tegen de vastgestelde prijzen onder het bereik van de burgerij komt en dat het niet Langs allerlei duiisltere wegen in den zwarten handel te recht komt, waar het tegen veel hoogere prijzen wiordit verkocht aan hen, die over een flinke portemorinaie beschikken. Daartoe is het noodiig, dat men bij de bron begint en daarom is men begonnen krachtig op te treden tegen het verhandelen van groote hoeveelheden groente en fruit buiten de vei ling om, waardoor men de controle op de prijzen kwijt is. Hooge boetes zoo deelde men ons mede bleken niet voldoende te zijn en daarom zal mennu overgaan tot ri goureuze straffen, zooals 'het verbod van uit oefening van het beroep en sluiting van za- Ihen. Vooral op recidivisten zullen deze straf fen worden toegepast. Ook de veilingen zul len maatregelen nemen, die meer op haar terrein liggen, terwijl ook de autobevrach- tingsdiens't zal zorgen, dat alleen groenten en fruit, die over de veilingen verhandeld zijn, zullen mogen worden vervoerd. Elke teler of kweeker mag alleen van autotractie naar de dichtstbijzijnde veiling gebruik ma ken. Waar mogelijk, geschiedt het vervoer per trein, alleen waar noodig per auto» Vonig jaar zijn groote partijen fruit bui tenom de veiling verhandeld of administra tief geveild. Ook bij het laatste zijn groote prijsknoeierijen voorgekomen. Er is soms fruit tegen schrikbarend hooge prijzen ver kocht, veelal naar buiten Zeeland. Er komt nu een prijsvoorschrift voor ver pachting van fruit op stam, want ook bij dergelijke verpachtingen kwam prijsge- kno'ei voor. De ko.oper was vaak gedwongen, teneinde iets te verdienen, onoirbare practijkein toe te passen. Daarom Worded nu alleen publieke verpachtingen toegestaan, tetwijl, in af wachting van bedoeld prijsvoorschrift, nu reeds op grond van de prijsbeschikking 1940 I regelend wordt opgetreden en een maximum prijs 'voor een boomgaard wordt vastgesteld. Zooals bekend, waakt de dienst der prijs- beheerschirag alleen tegen prijsopdrijving. Andere diensten hebben weer een andere taak. Nogmaals bij vorige gelegenheden is zulks ook reed's geschied, wordt een beroep gedaan, op de medewerking va.n het (publiek. - Genoemde dienst wil aan het prijsgeknoei van vorig jaar een einde maken en het be vorderen, dat ieder in de gelegenheid is tegen behoorlijken prijs groente en fruit te koo- pen. Vandaar bovengenoemde scherpe maat regelen, waarvan men zich nu zal bedienen. Wat fruitkweekers en groentetelers wel en wat zij niet «mogen, is gisteren gepubli ceerd» Maar er is meer. En, daarbij maken iwij ons de t'olk van het publiek. Behalve bij de bron dient er o.ok controle te zijn. in de frui't- en groentewinkels. .Het pu bliek heeft er recht op, dat de groenteboe ren en fruitwinkeliers hun, producten tegen de vastgestelde prijzen aan 'hun klanten verkoopen. Anders baten al de maatregelen bij de ibron heel weinig. En juist over een deel van de kleinhandelaren (gelukkig niet over alle) ho.ort men uit 'tal van plaatsen ernstige klachten. ,Met de prijzen zou wor den gfe'k'noeid,' de eene klant word't bevoor recht boven de andere, enz. en van zwar ten handel zouden sommigen, niet vies zijn. 'Een bonnenistelsel Voor fruit en groenten is niet zoo eeu'vöudig, maar falen andere 'middelen, dan zal het daartoe wel moeten komen. Enorme aantallen pantserwagens in actie. BERLIJN, A.N.P. Van Sovjet-Russi sche zijde spreekt men 'van, een Duitsch of fensief i'n de rich'ting van. Moskou, doch de officieele Duitsche lening is dat eigen aan- valsacties van plaatselijk karakter in, het gebied vani Bjelgortod, dii'e tot de verovering van een belangrijke 'hoogte leidden, tegen aanvallen der bolsjewisten hebben uitgelokt, waarbij 'terstond sterke reserves in. den strijd werden geworpen, terwijl meer naar het No'orden, ten Zuiden van Orel, ontlas- tingsaanvallen werden ondernomen. Onmid dellijk aangevoerde Duitsche reserves heb ben daarop den strijd, met da bolsjewisten hangebonden. De slag, die 'zich op het oogenblik nog in ontwikkeling bevindt, en zich naar het oor deel van Berlijn wellicht nog tolt andere sectoren zal uitbreiden, wordt van, beide zijden gevoerd met een ontzaglijke massa aan materiaal, zooals tot dusver in de krijgsgeschiedenis nog niet is voorgeko men. Beide partijen beschikken over enor me aantallen pantserwagens. Hoewel militaire kringen alhier zich nog zeer terughoudend toonen, verklaart men, dat de bolsjewisten, nergens door het Duit sche front hebben kunnen heenbreken. Rede van Laval. PARIJS, 5 Juli. (Interinf.) De „Petit Pa- risien" publiceert verklaringen van Laval, de zer dagen in een vergadering van dagbladdi recteuren en journalisten afgelegd. Laval gaf als zijn meening te kennen, dat de Duitsche weermacht niet kan worden ver slagen. Er zijn nog altijd Franschen, zeide Laval, die gelooven, dat Frankrijk door Ame rika, Engeland of Giraud en de Gaulle kan worden geholpen. Ik deel deze illusie niet. Het Duitsche. leger kan niet worden ver slagen en, Europa w,o.rdt. niet overwonnen door legers die van 'buiten komen. Illusies van een Duitsche nederlaag zouden even wel voor Frankrijk een dpodelijke crisis kunnen meebrengen. Indien er handelingen zouden voorvallen, die een moreele of po litieke samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk onmogelijk maken, dan is de oorlog voor Frankrijk definitief verloren, da'n 'kan ik u, naar ik geloof, niet langer verdedigen. Amerika, d'e bondgenoót van Engeland en 'van de Gaullisten, zal Duïtschland' niet kïeïn 'kunnen krijgen. Europa is op militair gebied onoverwinlijk. De maarschalk en ik willen echter niet, 'dat Frankrijk opnieuw tot een slagveld en een 'puinhoop wordt. Ik weet, dat ik on'populair ben, doch hoe treurig dit o.olk is, het kan op mij 'toch geen vat hebben. Mijn eenige zorg is 'het land imet mijn zin voor de -werkelijkheid te ver dedigen en te beschermen. Hij besloot met uiting te geven aan, zijn vertrouwen in het gezonde verstand van het Fransche volk en verklaarde, dlat hij als oude politicus de leiding stevig in. handen zal houden» Korte Berichten. Ten Noorden Van Nieuw-Georgië, in, de Koela-golf, worden verbitterde gevechten geleverd tusschen eenheden van de Ameri kaansche mari'me en va'n d'e Japansche vloot, mëldt het Amerikaansche ministerie vaii marine. HEVIGE STRIJD BIJ KOERSK EN BJELGOROD. - LUCHTBOMBARDE MENTEN. - REDE VAN LAVAL. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend.: Uit een geslaagde plaatselijke aanvals- actie van Duitsche Infanterie in den sector van B j e 1 g o r o' d 'kwamen door sterke 'bolsjewistische tegenaanvallen in den loop 'van den dag van gisteren zware gevechten tot ontwikkeling op 'den grond en in de lucht, welke zich uitbreidden tot het gebied ten Noorden, van K o e r s k en tot op dit oogenblik steeds grootere felheid krijgen. Bij herhaalde aanvallen op de kust van Sicilië hebben Bri'tsch-Amerikaansche vliegerformatiës gisteren opnieuw zware verliezen geleden. ,De Duitsche en Italiaan- sche luchtwapens schoten in totaal. 51 vijan delijke vliegtuigen neer, waarbij zich. hoofd zakelijk viermotorige bommenwerpers be vonden. In den afgeloopen -nacht 'heeft een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het havengebied van B i z e r t a met bommen van zwaar (kaliber 'bestookt. Bij nachtelijke s'toringsvluchten van, 'den vijand boven Noord - en Noordwest- Duitschland ontstond door het neer werpen van enkele bommen slechts geringe materieele schade. Hët Italiaansc'he hoofdkwartier meldt De Jiaven van B i z e r t a is door Duit sche formaties aangevallen en gebombar deerd'. Plaatsen op S i c i 1 i waaronder M e s - arna, Catania en Marsala waren het doel van 'vijandelijke luchtaanvallen, die 'hchte schatfe en een gering aantal slacht- j^e~s. veroorzaakten. De luchtmacht van de Spil en het afweergeschut belemmerden op 'doeltreffende wijzq de bedrijvigheid van den vijandItaliaansche jagers schoten 22 vliegtuigen neer; 15 andere toestellen wer den door Dui'tsche jagers en 14 door het afweergeschut vernield. Vier onzer vliegtui gen zijn van de operaties der laatste drie dagen niet op hun bases teruggekeerd- De zeevaart als levensberoep. Bootsmansloopbaan (I) stukmeester- groep. De gegadigden voor deze loopbaan worden gekozen uit de onderofficieren der bootsmansloopbaan, die in den artil- leriedienst voortreffelijk werk hebben ge leverd. Vrijwilligers worden niet ge plaatst. Taak der soldaten: assistentie der ar tillerie-officieren bij de leiding van het zware toren- en luchtafweergeschut en bij de opleiding der bedieningsmanschap pen. Onderhoud van geschuttorens- en geschut. Welke dienstgraden kent deze loop baan Matroos, Matrosengefreiter, -oberge- freiter, Bootsmannsmaat, Oberstück- meister, Stabsoberstückmeister. Wachtmeestersgroep. De gegadigden voor deze groep worden eveneens geko zen uit de onderofficieren der bootmans loopbaan, die goede soldaten zijn geble ken, vaardig zijn in het schrijven en het wachtmeestersbureau kunnen leiden. Vrijwilligers worden niet aangesteld. Welke taak heeft deze groep? Assistentie van den eersten officier aan boord der groote slagschepen en kruisers voor de verzorging van den bin nendienst. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Matrosengefreiter, -oberge- freiter, Bootsmannsmaat, Oberwacht- meister, Stabswachtmeister. Vuurleidingsgroep. Voor deze groep worden geschikte vrijwilligers en voorts soldaden 3,er bootsmannsloopbaan uitge kozen. Welke taak heeft deze groep? Bediening van -de vuur'leidingsinstalla- ties der artillerie, luchtafweerartillerie en van het torpedowapen. Vaardigheid, be trouwbaarheid' en zekerheid worden van de soldaten verlangd. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Dezelfde dienstgraden als voor de hoofdloopbaan van Bootsmann. Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen verstrekken inlich tingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. (A.N.P.) .Volgens berichten uit Stock holm zou Ma'iski, de ambassadeur van de Sowjet-Unie te Londen, binnenkort naar Stockholm worden overgeplaatst. Als opvol ger van Maiijkï te Londen wordt Molotow, de volkscommissaris van buitenlandsche za ken genoemd. Op grond 'van, eigen inlichtingen en berichten uit buitenlandsche bron» meldt hët D.N.B. heeft men .in de Wil'helmstrasse te Berlijn den indruk, dat Sikorski .moet worden beschouwd als een slachtoffer van de, Engelsche Secret Service. De Londensohe correspondent van „Stock- holms Tidningen" meldt, dat de chef van het voorlichtingsbureau der Poolsche emigranten organisatie te Londen bij het bekend worden van den dood van Sikorski heeft me«! .gedeeld, dat Sikorski was gewaarschuwd, alvorens hij zich aan boord van het Engelsche vliegtuig begaf. Hij wilde daar echter niet naar luis teren. (D.N.B.) Naar Domei meldt, heeft de Japansche ambassadeur in de Sowjet-Unie, Sato, Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan den Russischen commissaris van buiten landsche zaken, Molotov, en met hem bespre kingen gevoerd. Terwijl .bij de jongste geallieerde lucht aanvallen op Italië 15 I 20 pet. der aanval lende vliegtuigen door de Duitsche en de Ita liaansche luchtmacht samen werden afgescho ten, verwacht men te Berlijn, dat de lucht verdediging binnenkort nog in kracht zal toe nemen, aangezien behalve generaal-veldmaar- schalk Kesselring, die van den aanvang af de Duitsche luchtvloot in de Middellandsche Zee commandeerde, thans ook generaal-veldmaar- schalk von Richthofen zijn hoofdkwartier in Zuid-Italië heeft opgeslagen. (Hbld.) A.N.P. Naa'r de Britsche berichten dienst meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van marine meegedeeld, dat de Amerikaansche torpedojager Strong in den nacht van. 4 oip 5 Juli dioor een Japansche duikboot getorpedeerd, en tot .zinken ge bracht is. Naar de Bri'tsche berichtendienst meldt, is een Bri'tsch schip top d'en Indischen Oceaan getorpedeerd. 23 overlevenden zijn in een Australische haven aan land gegaan. Twee reddingsbooten zijn nog niet gevonden. noodzakelijk of wenscheüjk wordt bevonden, kan, met toestemming van den commissaris van het bovengenoemde maximum worden af geweken. Verduisteren: Van 4 tot en met 10 Juli: begin 22.15, einde 5.15 uur. Dienstneming bij de landwacht. Inlichtingen over vergoedingen, extra le vensmiddelentoewijzing, kolqntoeslag, vergoe ding van verzekerings- en ziektepremie, extra hulp in bijzondere gevallen, vrijstelling van arbeidsinzet, enz., verstrekt het S.S. Ersatz- kommando Nielerlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, alsmede deNebenstelle, Dam 4, Amsterdam. Ook tijdens de keuringen worden deze inlichtingen gegeven. Bezoek van den Wehrmachtbeltohlshaber aan de Noordelijke provincies. De, Wehrmachtbefehlshaber in den Nïe- derland'en, general d'er Flieger Fr. Christian sen, heeft dezer, dagen met officieren van (zijn staf een tocht van Verscheidene dagen gemankt door de provincies Friesla'nd en Groningen. De generaal 'bezocht de daar ge legerde troepen, bezichtigde ac'hterwaart- sche installaties van <fe weermacht en woon de verscheidene 'troepenoefeningen bij. ?f» Hërms Niels, de componist van vele bekende solda'tenmarschen en -liedjes, die heden in 'de Apolloha'l te Amsterdam in 'het kader vaneen door d. F. georganiseerde uitvoering met het orkest van den R.A.D. concerteert. Stapf-Pax m. INKWARTIERING VAN OOGSTAR- BEIDERS. In de Ned. «Staatscourant is op genomen een besluit waarbij de mogelijk heid wordt geschapen oogstarbei'ders, die buiten hun woonplaats worden 'te werk ge steld, zoo 'noo'dig i'n te kwartieren bij par ticulieren. D«e inkwartier,ingsvergoeding be draagt wegens huisvesting met verstrekking van voeding 'f 1.50 pe,r persoon en per et maal en zonder voeding f 0.20 per persoon en per etmaal. Niet gevolg geven aan een last tot in kwartiering kan worden bestraft met hech tenis van ten hoogste twee maanden of geldboete va'n ten hoogste f 300. BURGEMEESTERS. J. Weerstra, is op zijn verzoe'k, met ingang Van 1 Juli 1943 als 'burgemeester van, de gemeente Wonse- radeel eervol ontslagen. De voorloopig verlengde ambtsperiode va,n den burgemeester van Druten J. A. M. Bruinemani, is met ingang van 29 Juni be ëindigd. MUZIEKONDERWIJS. Ingesteld is een „Rijkscommissie va'n advies 'in zake het muziekonderwijs", benevens een subcommis sie tfaarvan, genaamd „Regelingscommissie voor de Staatsexamens voor muziek", aan welke de regeling van deze examens wordt opgedragen. In de Rijkscommissie van a'dvies in zake h'&t muziekonderwijs zijn benoemd1: To't lid en voorzitterIr JU. H. Badings te 's-Gra- verihagetot secretarisJ. P. W. Kuin, te 's-Gra'venhage. In de subcommissie zijn benoemd: tot vdohzi'tter Ir H. 'H. Badings en tot. secreta ris E. van Beijnum te 's-Gravenhage. MAXIMUM AANTAL VERZEKER DEN PER ZIEKENFONDSARTS. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft bepaald, dat ten name van een huisarts ten ho'ogste 3000 verzekerden (verplicht en vrijwillig verzekerden tezamen) mogen zijn ingeschreven. In gevallen, waarin zulks, hetzij in verband met het totale aantal verzekerden en het ter plaatse beschikbare aantal huisartsen, hetzij om andere redenen Vlissingen. Te Heinkenszand had de begrafenis plaats van wijlen den heer D. A. Dronkers, in leven oud-hoofdcommies ter secretarie van Vlissingen en secretaris van het „Groene Kruis". Het woordi werd gevoerd door den heer F. Bisschop. Goes. Een politioneele waarschuwing is uitge reikt aan C. J. B. en M. P. wegens onvol doende verduistering van hun woningen. Gistermorgen deed zich in het bedrijf van de fa. Timmerman een ernstig ongeval voor. De 54-jarige arbeider J, Geleedst had het ongeluk met zijn voeten in een electrische machine terecht te komen. Toen de machine tot stilstand was gebracht, bleek, dat zijn beide» voeten zóó waren gewond, dat tot am putatie moest worden overgegaan. Het duurde langen tijd, eer G. uit de machine kon worden bevrijd. Dr Huese verleende ter plaatse chi rurgische hulp en deed den patient, die veel bloedverlies had geleden, naar St. Joanna overbrengen. Daar is hij hedenmorgen over leden. Walcheren. O. EN W.-SOUBURG. Bij het waterschep pen uit een welput had Maandagmiddag een vrouw het ongeluk haar evenwicht te verlie zen, waarop zij voorover in den put viel. Ge lukkig werd het door buren spoedig opge merkt en kon zij uit den diepen put worden gehaald. (P.Z.C) Politie-ambtenaar ver moord. (A.N.P.) Zaterdag 3 Juli 1943 is des 'ochtends om 8 uur de Nederlandsche op- per-luitenant van politie, Pieter Kaay, .gebo ren 13 Maart 1904 te Almelo en woonachtig te Enschede, in Enschede ruggelings neerge schoten. Kaay was per rijwiel op weg naar het politiebureau. De dader volgde hem op de fiets en heeft van achteren op korten af stand een schot op Kaay gelost, dat hem terstond doodde. De dader wordt opgespoord. Bergplaats vol waren. Dezer dagen heeft de marechaussee te Winschoten een inval gedaan bij den win kelier J. Klei te Nieuw-Wolda. Het bleek, dat de man, behalve groote voorraden op zol der, ergens in huis een bergplaats van 8 bij 1,5 bij 1,5 meter had gemaakt, waar men groote hoeveelheden levensmiddelen van voor den oorlog vond, als koffie, thee, rijst, slaolie, tabak, sigaren enz. Ben groot deel bleek be dorven te zijn. In drie vrachtwagens werden de goederen overgebracht naar het politiebu reau. De winkelier is aangehouden en zijn zaak is gesloten. Gevaar 1 fe spel. Eenige jon gens vonden bij een boerderij te Renswoude eenige projectielen, waarmede zij gingen spe len. Op een gegeven oogenblik volgde een ontploffing, waardoor twee jongens, de 14-ja- rige W. Hoogeweg en de 10-jarige J. van Raay zware verwondingen opliepen. Zij zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 6 Juli 1943. PUNTEN, PUNTEN. In Oct. en Nov. van het vorige jaar had de naaister A. Fabriek een kamer gehuurd' bij de 24-j. mej. I. Locke- feiir te Goes. Zij had toen aan L. verzocht op het distributiebureau een aanvrage in te dienen voor textielpunten, doch na eenigen tijd «had verd. gezegd, dat de aanvraag was afgewezen. Later wa,s ze toch eens gaan in- formeeren op het bureau, en toen bleek, dat daar reeds in Oct. extra punten waren afge geven aan verd. voor lakens, sloopen en twee dekens, waarvoor verd. o'ok had geteekend. ■Waar waren deze punten gebleven? Verd. gaf toe, inderdaad1 de lakens enz. te hebben gekocht, daar ze geen voldoende 'beddegoed voor haar huurster bezat. Maar ze ontkende d'e punten ten eigen bate te hebben aange wend, en beweerde alles aan F. te hebben betaald, zoodat 'he't haar eigendom was ge worden. De naaister kan zich echter perti nent niets ervan herinneren geld te hebben onitvapgen. Eisch f 50 b. tof 25 d. h. DE GEHEELE INVENTARIS. Bij den winkelier Wijsveld te Souburg was tot drie maal toe een inbraak gepleegd in zijn win kel en pakhuis. In het begin van de vorige maand 'kwam de bestolen winkelier tot de ontdekking, dat 'hij 'het zoontje van den 25- jarigen opperman, J. Bosschaart te Souburg met een blouse zag loopen, welke bij hem was gestolen. In verband met vorenstaande mededeeling werd 'een onderzoek ingesteld in de woning van B., alwaar verschillende goederen werden aangetroffen, welke door W. als zijn eigendom werden herkend. Ook in de Woning en op den zolder van B.'s va der werd een heele voorraad goederen aan getroffen, welke alle door den winkelier her kend werden, terwijl 'bovendien bij verd. thuis nog een bedrag van f 1700 in beslag werd' genomen, van welks bestaan verd.'s vrouw totaal niets afwist. Eeni broer van B. verklaarde reeds enkele mapndeni goederen, welke zijn broer hem bracht, voor dezen te hebben verkocht, niet beter wetende, of alles was uit den zwarten handel. De inbraak in Maart van het vorige jaar was door B. .alleen .gepleegd, dbch bij de overige twee was hij geassisteerd door den timmerman J. P. D&niëlse, 21 j., aldaar. Op zijn aanwijzingen ,kon bij een kennis ,van hem oo'k nog een groot gedeelte van het gestolen goed wbrden terug gehaald. Het gestolene betrof een groote hoeveel heid manufacturen, stoffen, pakken waren, alsmede lepels, vorken, meel, vet, tandpasta, zeep, een groote hoeveelheid' suiker- en an dere bonnen, eniz. enz. tot een waarde» van duizenden guldens. Tevens bleek nu, dat B. ook nog aan een aantal andere kleinere diefstallen in den loop van het vorige jaar en.de maanden Febr. en Maart van dit jaar gepleegd, debet was. Uit het strafregister va'n Bosschaart blijkt, dht hij al 5 'maal is veroordeeld. Hij geeft alles tott, hetgeen ook D. doet. De Officier zeg't, dat B. de hoofdman is geweest. Het betreft hier ernstige feiten, dus is een ernstige* straf ook op zijn plaats. (Zie vervolg op pagina 2.) WOENSDAG 7 JULI 1943. Zoo blijven dan: geloof, hoop en liefde, deze drie; maar de meeste van deze is de liefde. 1 Cor. 1313, Zon op 5,28, onder 22.—, (Maan op 10,22, onder 0,06, le kw. 10 Juli, volle m, 17 Juli, In het leven moet ieder kiezen. De heele Bijbel erkent 'dat. De geschiedenis van den Hof van Eden is de geschiedenis van een mensch die in staat was te kiezen, te beslissen of hij God gehoorzamen zou of niet. De Tien Geboden rusten op de gedachte, dat een mensch kan kiezen. Luister naar Jezus: „Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven". Dat beteekent dat een mensch., als hij wil, kan weigeren tot Jezus te komen. „Wilt gijlieden ook niet heengaan?" vraagt Jezus aan Zijn jongeren. Dat betee kent, dat zij vrij zijn om te kiezen. Ds A. G. BARKEY WOLF. NED. HER1V. KERK. Beroepen: te O'lst, A. Burg'er te Marum; ,te Wirdum, A. F. Scholte te Ezinge. Aangenomen: naar Uithuizen, H. Witvliet te /Gjtoimelan'derwijknaar Bergum, J. A. Bakker' te Jacobi Parochie. B e da nk't: voor 's-Gravenhage, I. P. v. d. Waal te Haarlem; voor Donkerbroek, P. v. Wijnen te Winsum (Fr.). GEREF. KERKEN. Tweetal: te Moerdijk, A. Plaatsman, hulppred. te Noord- wolde (Fr.) en W. G. Visser, hulppred. te Hoensbroek. Beroepen: te Giessendam-Neder Har- dinxveld en te Huizum (Fr.), A. Vel'dman te Langerak. Aangenomen,: naar O'verveen, L. Blijdorp, hul'ppre'd.'te Heemse. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Utrecht (2e predi. pl.), M. Holtrop te Hil versum. HULPPREDIKERS. Ned. Her ,v. Kerk; Benoemd,: te Dedëms'vaart, H. de Noq, cand'. te Velsen. Aangenomen: naar Blitterswijk, H. Prak, carid. te Haren, die bedankte .voor Hoften. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Cand. B. Nederlof werd Zondag bij de Chr. Geref. Gemeente van Eindhoven be vestigd door ds H. Velema van 's Graven- zande. Tekst Openb. 2: 1. 's Middags deed ds Nederlof intrede met 2 Cor. 2: 14. Ds K. J. v. d. Berg, gekomen van Amersfoort, deed intrede in de Ned. Herv. Gemeente van Gar deren. Tekst Hand. 542, na door zijn zoon Ds P. v. d. Berg te Wapenveld (Geld.) be vestigd te zijn met Hand» 4: 29 en 30. Ds L. v. d. Linde, gekomen van Zonnemaire, is door Ds O. W. Bouwsma van Breukelen be vestigd als predikant van de Geref. Kerk van Fijnaart (N.-Br.). Bevestigingstekst Joh. 17: 15. Intreetekst 2 Tim. 2: 19. KORTE BERICHTEN. Ds Joh. Mey- nen te 's Gravenhage-West, die verleden jaar door een ernstige kinderverlamming getrof fen werd is thans in zooverre herstellende, dat hij weer met de gemeente mocht opgaan ter wijl hij onlangs in het rusthuis het H. Avond maal bedienen mocht. Hij hoopt in Sept a.s. althans gedeeltelijk zijn catechetisch onderwijs weer te hervatten. Door de classis Zaandam der Geref. Ker ken is met gunstig gevolg praeparatoir ge ëxamineerd, cand. D. K. Wielenga C.Jzn, Tuinstraat 5, Zaandam. Ds N. O. Steenbeek te Willige Langerak heeft de benoeming van de synode der Ned. Herv. Kerk als predikant-secretaris met stand plaats Amersfoort aangenomen. GOES. Uiisfag M.U.L.O.-examen van 5 ■Juli: Diploma A: F. J. Roose, Goes; S. J. Rijnsberg, Hansweert; P. Kloosterman, Ka- pelle; J. P, Bos, Nisse; G. E. Meeuse, Yer- seke; P. W. Reynierse, Baarland; P. Rus, «Goes; 'P. D. Schouwenaar, Krabbendijke •C. J. A'driaanse, Goes; C. Lindenberg, Yer- seke; P. A. Mallekoote, Kloetinge; H. A. v. d. Bout, BruinisseL. A. de V'i'n, Ooster- landi; W. F. Telle, D reis char,A. F. Ver schoor, Westd'orpe; G. J. Geensen, Terneu- zen; C. P. Meeusen, TërneuzenJ. J. Moens, Hoek; C. J. Platteeuw, Sluidkil; N. Haak, Axel; J. v. d. Staal, Terneuzen; W. J. Sies, Nieuwerkerk; J. W. Roskam, Drei- schorD. van Nieuwen'huyzen, Nieuwer kerk; Diploma B: C. Douw, Kruiningen; J. D. Meijer, Kattendijke; C. v. d. Repe, Baarland. Uitslag M. U. L. O.-examen van 6 Juli 1943. Diploma A: G. Flierman, Mid delburg; J. M. Scheenloop, Middelburg; J. J. de Koster, Middelburg; W. A. de Jonge, Middelburg; F. Joosse, Ar'nemuiden; H. J. Oosterhuis,Middelburg; C. Hubregtse, Mid delburg; S. J. v. Aartse, Middelburg; W. D. Schrier, Kapel/le; P. E. v. Maris, Kap ell e J. S. Jansei, Goes; M. A. Verburg, Middel burg; N. J. v. d. Werf, Terneuzen; J. de Jonge,, Terneuzen; J. B. P. Hoebé, Axel; A. M. Vers'chuure, Wolfaar'tsdijkC. H. v. d. Weert', «GoesJ. A. Dekker, Goes. Diplo pia B: L. A. 'de Jonge, Goes; C. J. Hooiger- heide, Middelburg; J. Minderhout, Middel burg; H. P. I. v. d. Boogaart, Vli'ssimgen M. C. Deïst, Nieuwerkerk; A. M. M. Hiel, Aardenbung; A. Joziasse, Middelburg; W. Goedhart, Middelburg; G. A. A. Adelaar, Middelburg; J.'Vërhage, Middelburg; M. J. Dormaar, Middelburg; L. J. Daane, Mid delburg; C. A. M. Straman, Zoutelande. Te 's Gravenhage slaagden voor het exa men gemeente-administratie I, de heeren A. M. Schout en L. H. van der Veen, resp. amb tenaar ter gem.-secretarie van Vlissingen ^n Veere, A. Meulbroek en C. M. de Schipper, beiden ambtenaar ter secretarie te 's Heer Arendskerke, en Joh. Traas, ambtenaar ter secretarie te Kapelle, wonende te 's Heer Arendskerke. Voor het diploma van melkcontroleur eener zuivelfabriek, uitgereikt door den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) slaagden de heeren H. Dekker en S. Romijn uit Middelburg. Op 42-jarigen leeftijd is overleden de heer R. van den Berg, hoofd eener Chr. school te Apeldoorn. MIDDELBURG. Ned. Vereen. E.H.B.O. Zaterdag slaagden voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O. de heeren J. A. Reekers, J. Sukkel, A. Schoolmeester, J. J. Lampert, C. Polder man en J. v. d. Kreeke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1