ZATERDAG 3 JULI 1943 57e Jaargang, No. 229 Maatregelen tegen Artsen. DAGKALENDER CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN V NAAR AANLEIDING VAN EEN BRIEF AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh, J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. GEZET IN DEN HEMEL. en heeft onis mede gezet iin den hemel dn Obrisitus Jezus. Efeze 26b. Welk ieen krasse taal gebruikt hier de apostel Pantos, We z ij in in den hemel gezet. Maar zijn deze heerlijke woorden niet met de 'harde werkelijkheid in strijd? Zeker, we hopen eens in den hemel te worden gezet. We zingen van Ihet „blij voor uitzicht dat onjs streelt". Maar ais Paulus het uitjubelt, dat we n u reedis in den hemel ge zet zijn, is de apostel dan op zijn minst niet zeer voorbarig? Huppelt hij dan niet lucht hartig over d'e werkelijkheid van het leven heen? Vergeet hij soms, dat deze wereld dikwijls meer aan een hel dan aan een hemel doet denken? Toen Pauluis deze woorden schreef bevond hij zich niet in den hemel, maar in de.... gevangenis. Vanwaar dan die triomfkreet? Elk woord van onzen tekst moeten we lezen, zuilen we den jubel van den apostel verstaan. Hij zegt dat God ons in d'en hemel gezet heeft „in Christus", Christus voer ten hemiel op vol eer. Maar nu wordt er telkens weer nadruk op gelegd dat wij in het geloof in Christus begrepen zijn. Er is zoo'n innige band tusischen Hem, Die in den hemel is, en de kerk, die nog op aarde strijdt. Christus is het Hoofd en wij zijn de leden. En zoo zijin we deelgenoot aan d:e heerlijk heid van het Hoofd, Zoo hebben we hier op aarde reeds met den hemel gemeenschap. Hij .waarborgt daar, dat God in den hemel onis dn gunst aanschouwt, en dat onze gebe den en dankzeggingen onze zuchten en juich tonen een geopend oor vinden bij Hem, Die in den hemel zit. Hij giet hemelsche- gaven op ons uit, getuige de uitstorting van den Heiligen Geest. Zoo zijn we in Christus het 'beginsel der hemelsche heerlijkheid deelach tig. O zeker, het is alles nog ten deele. Het is maar een 'beginsel. We, moeten nog met al lerlei aardsohe strijd en moeite worstelen. Maar geen macht ter wereld kan die won dere gemeenschap tusschen Christus en de Zijnen doorsnijden. Ja zelfs de dood kan ons niet scheiden van de liefde van Christus, die ons gezet heeft in den hemel. En die gemeenschap is een zeker onder pand, dat het volmaakte komt. Nu kennen wij ten deél-e en profeteeren ten deele, maar wanneer 'het volmaakte zal gekomen zijn, dan zal hetgeen ten deele is, teniet gedaan worden, Delf vrouw en kind'ren 't graf Neem goed en bloed ohs af, Het brengt u geen gewin Wij .gaan ten hemel in En erven Koninkrijken. Oostburg. TH. P. POTMA. ZUIVERINGSACTIE VOLTOOID. SOWJET-AANVALLEN AFGESLA GEN. BOMAANVALLEN OP PALERMO. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan 't bruggenhoofd van den K o e b a n stortten vijandelijke aanvallen in het afweer- vuur ineen. Verscheidene plaatselijke aanval len in het gebied van Dorogoboesj werden afgeslagen en de Sovjets onder ver lies van verscheidene honderden dooden en gevangenen uit hun stellingen van uitgang verdreven. In het achterwaartsche gebied van den neutralen frontsector hebben formaties SS en politie, versterkt door een heden van het leger en formaties van de luchtmacht, een groote zuiveringsactie met succes voltooid350 kazematten werden op geblazen en 194 versterkte kampen van de benden ingenomen. De benden verloren tal rijke dooden en groote hoeveelheden wape nen en materiaal. Bij een aanval van talrijke Britsche jacht bommenwerpers op een Duitsch convooi voor Hoek van Holland schoten onze bewakingsvaartuigen en het boordgeschut der transportschepen'7 vijandelijke vliegtui gen neer. Een onzer schepen werd door bomtreffers beschadigd. Boven het kustgebied der bezette westelijke gebieden vernielden Duitsche jagers gisteren nog 4 andere vij andelijke vliegtuigen. 37) DE„VERDOEMDEN" door H. Kingman s. Goffe vloekt stil voor zich heen. En Jo- chem denkt: man, waar bemoei je je mee, wat heb ik met jou aan mijn muts? Hij weet nog niet de nieuwe verhouding. Zal hij wel leererï, hetzij aan den lijve, hetzij door het zien op anderen. „Waar kom jij 'vandaan?" hoort hij op- een's vragen door een jongen man, die naast hem ligt. Jochem begrijpt meer dan hij~verstaat en antwoordt^ enkele woorden in het Duitsch. O, is hij een Duitscher? Nu, de man is een Nederlander, uit Limburg. Maar zijn moeder was een Duitsche of is het nu nóg, hij weet niet of die nog leeft, zie je. Hij zwerft al jaren. Zoo gaat het, als je niet deugen wil. En nu is hij er in geloopen, er m gerold, kun je wel zeggen. Altijd' heeft 3 dlfLXuile. zielverkoopers kunnen ontko- )(nen. Hij wist er alles van. Maar ja, een paar zeelui hebben hem^stomdronken ge maakt en toen is er zeker zoo'n ronselaar bijgekomen, hij weet er niets van, en toen, nou ja, je krijgt een papier onder je neus geduwd, als je nuchter bent en dan blijkt, dat je je naam- hebt gezet. Je zit er in 'voor je er erg in hebb niet? Enfin, het is zijn verdiende loon. Zijn vader en moeder heeft Het Italiaansche opperbevel meldt: Palermo is vannacht opnieuw door de vijandelijke luchtmacht gebombardeerd. Onder de talrijke gebouwen, die schade op liepen, bevindt zich het koninklijk palefs. De door de bevolking gelecjen verliezen zijn nog niet geteld. Aanvallen van minder belang werden opCantania en Cagliari gedaan. 7 vliegtuigen werden vernield. Japanners op Rendova tegenover overmacht. (D.N.B.) Bij de jongste operaties in den Salomonsarchipel blijken Amerikaansche troe pen te zijn geland op het eiland Rendova. De „Osaka Mainitsji" schrijft naar aanleiding hiervan, dat men er rekening mee moet hou den, dat de Amerikanen er, ondanks zware verliezen, toch in zijn geslaagd, strijdkrachten aan land te zetten, die numeriek verre supe-< rieur zijn aan de Japansche verdedigers. Martinique wil zich overgeven. (D.N.B.) Het radiostation van het eiland Martinique deelt mede, dat de Hooge Com missaris van het eiland, admiraal Robert, de regeering der Vereenigde Staten heeft ver zocht een vertegenwoordiger te zenden om de voorwaarden voor de overgave van het eiland aan de Geallieerden vast te stellen. Admiraal Robert wil de bevolking, die reeds sterk heeft geleden onder de onverbiddellijke Engelsch- Amerikaansche blokkade, op deze wijze elk bloedvergieten besparen. Bij een nieuwen terreuraanval der Britsche luchtmacht op de woonwijken der stad Keulen kreeg de Dom zware schade door brisant- en brandbommen. Een foto Van het middenschip van dit prachtig architectuur monument zooals dit er uit zag voordat het door den cultuurschennenden daad van den Anglö-Amerikaanschen tegenstander zwaar beschadigd werd. Stapf-Pax m Bezoeken van boomgaarden verboden. Het bezoek aan kersenboomgaarden heeft den laatsten tijd dergelijke afmetingen aange nomen, dat ingrijpen geboden is. Van bevoegde zij.de deelt men ons mede, dat het bezoeken van boomgaarden om het even of dat geschiedt om kersen te kunnen eten of om deze te koopen ten strengste ver boden is, en dat scherpe maatregelen genomen worden teneinde bezoek tegen te gaan. H. L. BAARBE. t Te Overveen is op 77-jarigen leeftijd overleden de heer H. L. Baarbé, oud-redacteur Buitenland van de Standaard. BIJ DE TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat uiteraard voor hen die behoo- ren tot de lichtingen 19241918 nog de moge lijkheid bestaat als vrijwilligers toe te treden tot de Duitsche Kriegsmarine de Waffen-SS of het Legioen. Nadere bijzonderheden ver strekken alle Ortskommandanturen, die ook na voltrokken toetreding zorgen 'voor de ver gunning der arbeidsbureaux. AFSCHEID NEDERL. VRIJWILLI GERS. Woensdag namen weder een groep van honderden vrijwilligers zoomede eenige tientallen hulpverpleegsters in den Dierentuin te Den Haag afscheid van familie en vrienden alvorens aan den strijd voor het nieuwe Euro pa deel te gaan nemen. Zij werden daarbij toegesproken door Ir. C. J. Huygen namens den leider en door generaal Rauter. hij veel verdriet bezorgd. Als er een God in 'den hemel is, zooals beweerd wordt, nou 'dan straft die 'hem nu wel. De jonge man spreekt gebroken Duitsch. Jochem heeft moeite hem te 'volgen. Het is het Duitsch, dat aan de grenzen gesproken wordt en niet dat van Silezië. Maar hij be grijpt er 'veel' van. Die jongen is zeer onder den indruk van zijn lot. Hij ziet er een straf Gods in, indien er een God is tenmin ste. Maardie i s er ongetwijfeld. Jo chem weet het zeker. Zou het waar zijn, dat 'die vent 'gestraft is, omdat hij niet op gepast heeft? Maar.... hij, Jochem, heeft toch niet's verkeerds gedaan? En hij is ook geronseld 1 Is dat dan 'voor 'hèm geen straf en zoo niet, wat dan? Jë moet er maar niet 'over piekeren, want je komt er nooit uit... Zoo goed en zoo kwaad het gaat, vertelt ook Jochem van zijn leven. Hij 'voelt zich wonderlijk lot 'den jongen aangetrokken. Ze kunnen vrij spreken, want 'het is ver 'van stil in de kleine ruimte. Er wordt gezongen, ge vloekt, gepraat. En dat alles in het 'duister, want.de lichten zijn uitgegaan. Later zal Jochem te weten komen, dat alleen de lamp boven de kompassen branden blijft. Dat is tenminste voorschrift. Maariets later ■slaat iemand in den hoek vuur. Een lan taarn gaat branden, .goed verborgen, opdat er geen enkele straal van boVen of naar 'buiten lekt. (Wordt vervolgd.) 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. Van be voegde zijde wordt medegedeeld: „Eenigen tijd geleden heeft een aantal Ne- derlandsche arten een brief gericht tot den Rijkscommissaris, waarin zij op buitengewoon tactlooze wijze positie kozen tegen bepaalde beschikkingen van de bezettende macht. In tegenstelling tot de meening van een deel der bevolking, dat het hierbij ging om een poging dit schrijven een karakter te geven van een groote spontane demonstratie der Nederland- sche artsen, is het een door enkele aanstich ters geleide actie gebleven. Van de binnenge komen brieven bleek het grootste dieel door middel van doorslagen vervaardigd 'c zijn, vaak anoniem, en voor een ander deel was de onderteekening met geheel verdraaide hand en onleesbaar geschreven. Bij dezen brief ging het slechts om de organisatorische kwestie van de Artsenkamer en vooral om de bepaling van de bezettende macht, dat een arts dus iemand, die de volksgezondheid moet helpen in stand houden zijn beroep nietzonder meer en zonder toestemming van de Neder- land'Sche staatsautoriteiten mag opgeven en evenmin patiënten en aanstaande moeders in het land in den steek kan laten. Er kan wor den vastgesteld, dat de eigenlijke aanstichters van deze onwaardige onderneming zelf zeer klaarblijkelijk geen kleur hebben bekend, dus op den achtergrond zijn gebleven. Verder is bet zeer kenmerkend, dat de aan stichters hun slachtoffers onder de artsen in den waan hebben gebracht, dat de bezettende macht het „niet zou wagen" iets tegen der gelijke methoden te ondernemen. Evenwel, de bezettende macht heeft ook ditmaal streng en krachtig ingegrepen en te gen de demonstranten, wier optreden ernstig moet worden geacht, heeft de Sicherheitspoli- zei maatregelen genomen. Zij bevinden zich in een concentratiekamp, waar zij kunnen naden ken over de tekortkoming van hun verleiders. Zij zien hun straf tegemoet en bovendien een toepassing van par. 1 van de verordening nr. 33 van 1940 betreffende het verbeurd verkla ren van vermogens. NAAR APELDOORN VERPLAATST De Rijkscommissie van advies inzake bijdra gen tot den wederopbouw van publiekrechte lijke lichameri, gevestigd Kneuterdijk 3 te 's-Gtavenhage, is met ingang van- 1 Juli 1943 overgeplaatst naar Apeldoorn, waar het bureau thans is gevestigd in het pand Kerklaan 2b (telef. 3796). Een markies biedt geen veiligheid. D'e sirene loeit haar angstwekkend gehuil over de stad LuchtalarmDat wil 'zeggengij allen, die zich op straat bevindt, zoekt dekking! Wat ziet ge echter gebeuren? Het lijkt wel, of de mienschen hoorende doof zijn. Men wandelt rustig door, fietsers peddelen voort, auto's minderen hun vaart niet, zelfs een autobus zet haar tocht voort. Ja, ikijk daarEnkelen zoeken, dekkingonder een neergelaten markies van een winkel, doch kunnen de verleiding niet weerstaan om onder de kap door, naar ,de lucht te tu ren, om de vliegtuigen te bespeuren. Deze zitten echter 'te hoog om met het bloote oog ontdekt te worden. Derhalve zwijgt het luchtdoelgeschut en „men" haalt de schou ders op: geven ze da'ar nu luchtalarm voor? Doch plotseling dreunen ,de zware slagen van het geschut tegen de' 'blauwe hemelkoe pel. Een der vliegtuigen is in duikvlucht om laag gekomen.Dat was het moment voor het luchtdoelgeschut om het vuur te openen. Het duurt slechts enkele seconden. Maar intus- chen is er zooveel vuur omhoog gespuwd, dat weldra een regen van granaatscherven omlaag komt. Ende „onbezorgde" (zor- gelooze) stra'at-wandelaars loopen groot ge vaar ge,dood of gewond te worden. Werke lijk, er wordt nooit noodeloos 'luchtalarm ge geven. Het geloei van de sirene beteekent gevaar, gevaar voor hen, die in de open lucht verkeeren (of voor de ramen staan). Zoekt dan goede dekking in uw eigen belang. In ste den, waar de 'burgerij' de droeve en schrik kelijke gevolgen van ,den luchtoorlog aan den lijve heeft moeten ondervinden, reageert „men" wel snel bij luchtalarm. Verduisteren: Van 27 Juni tot en met 3 Juli begin 22.15, einde 5.15 uur. Eenige van deze aldus demonstreerende art sen hebben er de voorkeur aan gegeven te ver dwijnen. Hun spreekkamers zijn door de Si- cherheitspolizei verzegeld. Het schijnt ook hier de herhaaldelijk zichtbare samenwerking te zijn laatstelijk nog in het Amsterdam- sche proces tegen de daders van den spring stofaanslag op het bevolkingsregister tus schen zekere intellectueele kringen en oranje- bolsjewistische boodschappers. Het zal echter de openbare meening bijzon der interesseeren, dat het bij deze actie en hierop dient te worden gewezen geenszins gaat om dien brief aan den Rijkscommissaris, waarvan de Engelsche omroep kort geleden melding maakte, nog voor deze den geadres seerde den Rijkscommissaris had bereikt. Veeleer kwamen enkele van dergelijke brieven eerst verscheidene dagen later werkelijk bin nen. De opstellers van dezen brief gaven daarmede te kennen, dat zij of naar den En- gelschen zender hadden geluisterd, of zich hadden laten leiden door een groep, die han delt naar de aanwijzingen van de Londensche emigrantenkliek. Om die reden zal het nie mand verbazen, dat een dergelijke handelwijze zeer onaangename gevolgen voor de desbetref fende briefschrijvers zal hebben. De inhoud van dezen tweeden brief kenmerkt de opstellers als mannen van een in zichzelf tegenstrijdige denkwijze. Aan de eene zijde spreken zij van den catastrophalen gezond heidstoestand van het Nederlandsche volk een 'bewering, die wordt weerlegd door de be schikbare jongste Nederlandsche officieele statistische gegevens, volgens welke de gezond heidstoestand van het Nederlandsche volk op merkelijk goed blijkt te zijn aan de andere zijde weigeren zij een deel van dit volk, dat in Duitschland werkt, medisch bij te staan. In dien op die wijze Nederlanders van hun ge neeskundige verzorging worden beroofd, dan ligt de schuld uitsluitend bij die artsen, die, in plaats van zich te beperken tot de vervul ling van hun plichten als arts, zich laten ver leiden tot demonstratieve spelletjes tegen de bezettende macht." BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 20 t/m 26 Juni 1943 kwamen er in ons land' 1623 geVallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 848 diphtehrie en 692 roodvonk. Zeeland han 15 gevallen van diphtherie, nl. 4 in Souburg, 2 in, Eikerzee en Westkapelle en 1 in St Anmaland, Arnemuiden, Axel, 's-H. Arendskerlke, Krabbendij'ke, Terneuzen en Tholen. Roodlvonk3 gevallen in Tholen, 2 in Oost kapel'le en Rilland-Bath en 1 in Krabben- dijke en Middelburg. Malaria1 geval in Middelburg en Sint Laurens, BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In Mei 1943 kwamen er in Zeeland op zeven boerderijen mond- en klauwzeer voor, ter wijl 130 dieren door schurft werden aange tast en rotkreupel voorkwam bij 122 scha pen. Benoemd tot dijkgraaf van den Burg polder, J. J. N.eeteson te Hontenisse; tot dijk graaf van den Philippinepolder, C. A. Barbé te Philippine; tot leden van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, als vertegenwoordigers van dien polder, A. Dieleman Fz. te Terneuzen en P. Scheele Dz. te Hoek. Middelburg. JUBILEUM Dr. UNGER. Donderdag 1 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer Dr W. S. Unger benoemd werd tot archivaris dezer gemeente. Dr Unger heeft veel waarde vol werk voor het Middelburgsche .archief verricht, dat helaas met het archief verloren is gegaan. Belangrijke publicaties van zijn hand getuigen van een vruchtbaar werkend leven. In verband met de tijdsomstandigheden is het jubilé niet officieel gevierd. Dr Unger werd door het gemeentebestuur gecomplimen teerd en ontving uit zijn vrienden- ei^ kennis senkring meerdere blijken van belangstelling. *Mej. L. B., vrouw van J. K., deed aan gifte, dat een gouden horloge met dito zwaren schakelketting, waaraan een gouden boekje was bevestigd, dat op een tafeltje in de slaapkamer naast die winkel lag, verdwenen was. Vermoe delijk heeft een klant, die in den winkel was en die door het niet functionneeren van de winkelbel niet gehoord was, het kostbare voor werp meegenomen. W. J. H. gaf kennis van de vermissing van een klein zilveren zak horloge, dat op een kast in de woning lag. Bode J. J. uit Westkapelle deed aangifte van de vermissjng van 8 pakjes shag uit een zending, bestemd voor de fa. J. G. aldaar. De politie stelt in al deze gevallen een onder zoek in. Mej. M. A. F„ vrouw van D. C., deed aangifte van de vermissing van een inleg vel, behoorende bij haar stamkaart. Bij onder zoek bleek, dat ze geëvacueerd was en reeds op 1 Maart vertrokken had moeten zijn. Aan gezien zij zich dus onbevoegd in het sperge bied ophield, moest zij gisteren, nadat proces verbaal was opgemaakt, Walcheren verlaten. Tegen L. M. B. is proces-verbaal opge maakt, omdat hij geen persoonsbewijs bij zich had. Goes. Mej. W. A. Polderman, adjunct-commies ten postkantore alhier, was Donderdag 25 jaar in dienst der P.T.T. Zij ontving tal van blijken van belangstelling, o.a. van den direc teur van het postkantoor. Mej. de D. deed aangifte van diefstal van f 26.50 uit haar woning. Bij onderzoek door de politie bleken twee 12-jarige scholie ren, J. Z. en D. J., die wel eens in haar jyoning kwamen, de daders te zijn. Ze legden een bekentenis af. Het bleek, dat ze voor het gestolen bedrag reeds snoeperijen enz. gekocht hadden. Een politioneele waarschuwing is uitgereikt aan C. P. en A. P. de C. wegens onvoldoende verduistering van hun woning. Zèeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Met ingang van 1 Juli is tot direc teur der gemeente gasfabriek alhier benoemd Ing. F. Kohier te Sluiskil. TERNEUZEN. De laatste dagen kwamen er bij de politie klachten van landbouwers binnen, dat er van het op het land liggend koolzaad d'eis nachts werd gestolen. Met be hulp van den rijlkisispeurhond werd een on derzoek ingesteld en mocht het gelukken de 'twee gehrs D. en J. Bi te Terneuzen aan. te houden. Beiden bekenden. (T. C.) ZATERDAG 3 JULI 1943. De lief.de vergaat nimmermeer; maar pro fetieën, zij zullen afgedaan hebben; tongen, 5sij zullen verstommen; kennis, zij zal afge daan hebben. 1 Cor. 138, Zon op 5.25, onder 22.02. Maan op 6.21, onder 22.32. Zloodlag rasp. 5.26, 22.1)2, 7.17 en 23.09. Ie k. 10 Juli, volle m. 17 Juli. ZONDAG 4 JULI 1943. Ik zal Uw Naam met dankerkentenis Verheffen, U al mijn geloften brengen; 'k Zal liefd' en lof voor U ten offer mengen, jin 't heiligdom, waar 't volk vergaderd is. Psalm 116: 10. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Nieuw Leusen, H. A, Jellema te Hattem; voor Lage Vuursche, J. T. Doornebal te Kesteren. GEREF. KERKEN. V i e r t a 1te Am sterdam (9e pred, pl.), H. W. Engelkes te Meppel, C, Veenhof te Utrecht, H. Volten te Haren (Gr.) en F. de Vries te 's-Graven- hage-Oost. HULPPREDIKERS. Tot jeugdpredilkant van de gezamenlijke Vrijz. Prot. groepen te Apeldoorn i's benoemd dhr Mr C. G. Mulder, theol. s'tud., zulks voor 3 jaar. G e r e fKerken. Benoemd te Zevenhui zen (Gr.), L. E. Oosterhoff, cand. te Aduard. Brutale spoorwegdief- s t a 1. In de hal van het station te Roo sendaal vervoegden zich j.l. Zaterdagavond Iaat twee personen die aan den dienstdoen- den beambte bij het goederendepot verzoch ten zich even naar den Bahnhofsoffizier te imogen begeven. Eenige oogenblikken later arriveerde een drietal1 andere personep dat van denzelfden 'ambtenaar de reisroute naar ■Beverwijk wilde weten, liefst langs 3 routes. Dit vergde eenigen tijd van den ambtenaar hetgeen de bedoeling was van deze heeren, want terwijl de man zich nl. verdienstelijk trachtte te maken, werden uit het bagage depot twee welgevulde koffers ontvreemd. Deze diefstal werd echter pas den anderen morgen ontdekt, toen de eigenaar der kof fers ze k'wam opvragen: Bij onderzoek wer den ze in een uithoek v'an het station, flink beschadigd en grootendeels ledig, terug ge vonden. Het complot van 'vijf had een goe den slag geslagen. Een hoeveelheid klee- dingstukken, drank ejn etenswaren was in bun handen gevallen. Er is geen spoor meer van hen gevonden. Schipper verdronken. Woens dagmiddag is een met grind geladen schip in den Rijn te Arnhem door het verschuiven van de lading gekapseisd. De schipper, de 44- jarige A. v. I. heeft zich niet tijdig in vei ligheid kunnen stellen en is verdronken. Onbewaakte overweg. Donder dagmiddag liepen eenige jongens over den on- bewaakten spoorwegovergang te Santpoort. Een van hen lette wel op den uit IJmuiden komenden trein, maar verzuimde ook naar de andere richting te kijken. Hij werd door den uit Haarlem komenden sneltrein gegrepen en op slag gedood. Karnende boeren. Dezer dagen kwam het de economische"dienst van de poli tie ter oore, dat die landbouwer H., in de buurtschap Meu-Lunteren, zich schuldig zou maken aan de bereiding en het verhandelen van boter. De verkoop zou in het groot plaats vinden en uiteraard tegen abnormale prijzen. Woensdagmorgen j.l. deden de rechercheurs een inval, waarbij zij allereerst hun schreden richten naar een veeschuur op het erf. Het succes was volmaakt: de boer en zijn zoon stonden ijverig te karnen. De boerderij bleek (Zie vervolg pag. 2.) SCHOONDIJKE. De Classicale Vergadering van IJzendijke der Ned. Herv. Kerk werd ge houden te Schoondijke. Ge- en herkozen wer den als leden of plaatsvervangende leden: a. in het Prov. Kerkbestuur van Zeeland Ds M. R. Pliester van Hoofdplaat; b. in het Classi caal Bestuur van IJzendijke Ds J. A. Talma van Cadzand, Ds M. Goudkamp van Sas van Gent, Ds M. R. Pliester van Hoofdplaat, ouder ling C. Leenhoutsle Grand van Schoondijke, ouderling I. RisseeuwBrakman van Zuid- zande, ouderling A. de Fejjter van Zaamslag, ouderling I. P. Anthonisse van Sluis. Tot quaestor Ds W. L. Hermanides van Hulst en tot diens secundus Ds G. J. Derksen van Groede. Tót leden van de Classicale Zendings- commissie Ds M. Goudkamp en Ds A. Everts van Zuidzande. De vier voorloopig aangenomen reglementswijzigingen werden alle eenstemmig gunstig beoordeeld. Ds Everts bracht verslag uit van de wijzi gingen, die zich voltrekken in de organisatie der bestaande Zendingscorporaties. Ds Pliester bracht verslag uit namens de Class. Zendings commissie. Een voorstel van reglementswijzi ging, uitgaande van het Classicaal Bestuur van Zierikzee, werd door een minderheid gesteund. Met alg. stemmen werd gesteund een motie van den Classicalen Krans Deventer. GENERALE SYNODE. De Generale Synode der Geref. Kerken behandelde o.m. de kwestie van het promotierecht der Theol. Hoogeschool Het rapport der commissie besloot met de Synode voor te stelen de volgende conclu sies te nemen De Generale Synod'e, overwegende 1. dat de Theol Hoogeschool geen andere taak heeft dan de opleiding tot den Dienst des Woords, tot welk doel zij is opgericht en tot wel'k doel zij bij de vereenigjng onder gemeen accoord door de gezamenlijke Ker ken is aanvaard; 2. dat doctorale studiën, waaronder ook de promotie is begrepen, hier buiten vallen, daar zij door onze Kerken tot dusverre nimmer» tot de opleiding tot den Dienst dies Woords zijn gerekend; 3. dat deze doctorale studiën en alles, wat daar mede samenhangt, de Kerken stellen voor een verantwoordelijkheid, die zij niet mogen aanvaarden; 4. dat alle bemiddelingsvoorstel len tot dusverre de zaak wel verschoven, maar niet tot een oplossing gebracht hebben; besluita. op geen bemiddelingsvoorstellen in te gaanb. alle voorstellen, om 'het pro motierecht aan de Theol. Hoogeschool te verleenen, af te wijzen. Naar aanleiding van dit rapport ontspon zich een levendige gedachtenwisseling. Bij deze gedachtenwisseling kwamen op de Synode-tafel twee nieuwe voorstellen. Een voorstel Ds Bos-Ds v. Dijk luidde De Synode enz., gelet op den wensch, die van vier Particu'liere Synodes en eenige Clas ses en Kerken tot haar kwam om het pro motierecht der Theologische Hoogeschool te erkennen, besluit aan D-eputaten-Curatoren 'op te dragen, in overleg met de professoren der Theologische Hoogeschool aan de vol gende Synode de regelingen voor te stellen noodig voor de doctorale studiën aan de Theologische Hoogeschool der Kerken en de toekenning van den doctoralen graad!. Een voorstel Ds Broek Roelofs luidde De Synode besluitaan de Theologische Hoogeschool om principieele redenen het promotierecht niet toe te kennen, doch laat het in de vrijheid der hoogleeraren aan de Theologische Hoogeschool een weg te zoe ken, waarin zij, buiten het eigenlijke verband van de Theologische Hoogeschool van hun bevoegdheid gebruik kunnen maken op te leiden tot de promotie in de theologie, Allereerst kwam in stemming sub b van het besluit der door Commissie III voorge stelde conclusie„Alle voorstellen om het promotierecht aan de Theol. Hoogeschool te verleenen af te wijzen". Dit voorstel is met 3016 stemmen door de Synode aangenomen. Een voorstel Prof. Dr J. Ridderbos (over genomen door Ds Broek Roelofs) om als de hoiogleeraren deze zaak op eigen verant woordelijkheid ter hand nemen, daartegen over het curatorium een welwillende houding te doen aaninemen, werd met 9 st., voor ver worpen. Die Synode is Vrijdagmiddag verdaagd tot 7 September. Voor het eindexamen, afd. B der RHBS te Oostburg zijn geslaagd: B. Blaakman, Hoofdplaat; H. Cortbals, IJzendijke; J. van Cruijningen, Oostburg; Iz. Herman, Groede; E. Lako, Sluis; T. Moggré, Schoondijke; Abr. Scheelte, IJzendijke; H. de Smet, St Krui»; C. Vbike, Hoofdplaat; G. Wijffels, HoofdplaatP. de Winde, Breslkens. NOTARIS TOT TIEN MAANDEN VEROORDEELD. De rechtbank te Rotter dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 45-jarigen Goudschen notaris G. W. N. B., die terecht heeft gestaan verdacht van ver duistering van f 116.000. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen, den verdachte geheel aansprakelijk voor zijn daden en ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf van 10 maanden, met aftrek der preventieve hechtenis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1