VRIJDAG 2 JULI 1943 57e Jaargang» No. 228 BINNENLAND Twaalf doodstraffen voltrokken. De aanslag op het Bevolkings register te Amsterdam en spoorwegaanslagen bij Amsterdam. DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL C H S T E L IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. HEEMKUNDE. We hebben reeds meermalen enkele beschou wingen gewijd aan de heemkunde, het beter leeren kennen van eigen omgeving. Het spreekt vanzelf, dat ook het onderwijs daarbij ten nauwste betrokken is. Daarom is het interes sant kennis te nemen van wat hierover te vin den is in het onderwijsverslag over 1941. De inspecteur te Roosendaal b.v. ver telt van in het werk gestelde pogingen ten aanzien van het culltureel-gerichte geschiede- nis- en cultureel- en economisch-gerichte aardrijkskunde-onderwijs. Volgens hem moeten er excursies met de leerkrachten zelf gehou den worden om de heemkennis te vergrooten, terwijl dergelijke excursies verder een inte greerend deel moeten worden van het sohool- program. De inspecteur zelf heeft in het ver slagjaar een uitstapje met leerkrachten geleid naar Oudenbosoh. Er werden een tweetal ex cursies gehouden voor groote groepen leer krachten uit Bergen op Zoom en Roosendaal, voorafgegaan door voordrachten over den bo dem van West-Brabant. ,Men was enthousiast en algemeen was de overtuiging, dat men nu pas de eigen streek eenigszins begon te ken nen" zoo rapporteert de inspecteur. Bijzonder goede ervaringen had hij ook op gedaan met de toepassing van de heemkun de bij de natuurlijke historie. Een school koos daartoe als onderwerp de aardappel, de sui kerbiet en het vlas en beperkte de proef tot de 6de en 7de klas. Dit beviel zoo goed, dat dit onderwijs over andere klassen en scholen werd uitgebreid'. De inspecteur te Goes heeft eenige be zwaren tegen het woord „heemkunde", dat een welgeordende kennis van het heem zou moeten beteekenen. Het bijbrengen van deze kennis de taak te achten van de lagere school vindt hij echter te dwaas om over te spreken. Hij 'voelt zich meer aangetrokken tot de oude Zeeuwsche manier van doen, waarbij onderwijzers lid zijn van een of andere natuurhistorische vereeniging en daar in heel wat kennis opdoen, welke zij, als dat te pas komt op school, doorgeven aan de kinderen. Verder schrijft hij over het aan leggen van verzamelingen en over het in voegen in het leerplan van 4 of 5 vrije dagen, waarop de onderwijzers met hun leerlingen eens een leerzame schoolwandeling maken in de omgeving. „Het aanbrengen van heem kennis moet een tractatie {blijven" en we moeten „terdege oppassfen, dat we bij het aankweeken van liefde voor eigen heem het geheel niet uit het oog verliezen", zoo meent deze inspecteur. SOWJET-RAVITAILLEERING BE STOOKT. IN JUNI 31 KOOPVAAR DERS VERNIELD. MEDEDEELIN- GEN VAN CHURCHILL. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Van het Oostelijk front worden slechts uit de sectoren Lissitsjansk en KI i r o v plaatselijke gevechten gemeld. De luchtmacht deed met goed gevolg aanvallen op artilleriestellingen, vliegvelden en aanvoerbases van den vijand en plaatste bomtreffers in con centraties van booten tenN.O. van Tetir- j o e k. Op de Zwarte Zee heeft een Duitsche duikboot een Sowjet-escortevaartuig in den grond geboord. In de periode van 21 tot 30 Juni hebben Duitsche vlootstrijdkrachten, boord- en mari- neafweergeschut 46 vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche er de Noord- Amerikaansche zeeverbindingen zijn in de maand Juni 31 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 149.000 brt en 3 transportzeilschepen tot zinken gebracht, waarvan 107.000 ton door duikbooten. Voortc werden 51 schepen met een gezamenlijken in houd van 250.000 ton, voor het grootste deel door bomtreffers, zwaar beschadigd. Een deel ook van deze schepen kan verloren worden geacht. Verder hebben marine en luchtmacht een kruiser en een torpedojager tot zinken ge bracht; 18 andere oorlogsvaartuigen en ver scheidene landingsbooten werden beschadigd. Vóór den herfst zware gevechten, kondigt Churchill aan. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill ter gelegenheid van zijn benoeming tot eereburger van de stad Londen een rede gehouden, die begon met de voorspelling, dat er in de Middellandsche Zee en elders, voordat de herfstbladeren vallen, zware gevechten zullen worden geleverd. Churchill herhaalde, dat Engeland de on voorwaardelijke overgave van zijn tegenstan ders wil eischen en dat zij zich aan zijn ab solute rechtspraak en genade moeten onder werpen. Nadat Churchill over de beweerde duikboot- verliezen der Asmogendheden in de maand Mei had gesproken, verklaarde hij met be trekking tot de bombardementen in het Ruhr- gebied, dat, zoodra de nachten langer worden en de luchtvloot der Vereenigde Naties zal zijn vergroot, er in Duitschland geen industrie en geen militair doel meer zal zijn die niet aan de aanvallen tot het uiterste zullen zijn blootgesteld. Churchill kondigde aan, dat het in het voor nemen ligt na de aanvallen op de groote ste den van Duitschland ook de kleine steden met bommen te bestoken. Gealliëerde landing in Salomons- archipel. fP'N-B.) Het Japansche hoofdkwartier deelt mede_: Bij de nog steeds voortgaande gevech- '6n vp gebied van de eilanden Rendova en Nieuw-Georgië hebben Japansche marine- vhegtuigen tot dusver zes vijandelijke trans portschepen, drie kruisers en één torpedoboot- jager tot zinken gebracht of zwaar bescha digd. Bovendien werden meer dan 31 vliegtui gen neergeschoten. De luchtstrijdkrachten opereeren in de nauw ste samenwerking met de legerformaties, welke aanvallen doen op een vijandelijke strijdmacht, die op het eiland landde. Voorts wordt gemeld, dat de Amerikanen nieuwe luchtaanvallen hebben gedaan op de door de Japanners bezette eilanden van de Salomongroep, Buitenlandsche arbeiders in Duitschland. Meer dan twaalf millioen buitenlandsche arbeidskrachten, met inbegrip van de krijgs gevangenen, zijn op het opgenblik binnen het Duitsche Rijk in de Duitsche bewapenings industrie werkzaam, schrijft de „Deutsche All- gemeine Zeitung". Hierbij zijn nog niet ge rekend, vervolgt het blad, arbeiders en krijgs gevangenen, die in de bezette gebieden onder Duitsdie leiding werkzaam zijn. Korte Berichten. (D.N.B.) Volgens een van bevoegde zijde opgestelde lijst zijn tot en met 23 Mei 1943 in het Duitsche Rijksgebied 133 kerken ver nield en 494 zwaar beschadigd. (D.N.B.) Eden heeft, naar de Engelsche berichtendienst meldt, verklaard, dat de En- gelschen niet zullen aarzelen om Rome zoo hevig mogelijk te 'bombardeeren, wanneer de ontwikkeling van den oorlog dit „noodig" zou maken. Al het zich in Duitsche brouwerijen bevindende koper of de koperlegeeringen aan inrichtingen, installaties en bedrijfsmiddelen zijn met onmiddellijke in werking treding ver beurd verklaard. (N.R.C.) Het A.N.P. meldt, dat de Geallieerden in de Noord-Afrikaansche havens en in de Middellandsche Zee in het algemeen zeër veel schepen hebben samen getrokken. Zelfs spreekt men van de grootste scbeepsconcentraties, die men ooit in dezen oorlog heeft kunnen waar nemen. (D.N.B.) „Exchange Telegraph" ver spreidt het gerucht, dat Stalin het voorstel van den Amerikaanschen president tot het hou den van een bijeenkomst tusschen Churchill, Stalin en Roosevelt zou hebben aanvaard. GROENTE VOOR LIJDERS AAN (SUIKERZIEKTE. Door de groote vraag naar groenten bij den vaak geringen aan voer is het voor de groentenhandelaren zeer moeilijk den beschikbaren voorraad billijk onder de klanten te verdeelen. Ondanks alle moeite moeten tal van huisgezinnen wel eens een dag overslaan met groenten. Zoo'n dag kan het menu dan bestaan uit peulvruchten of pap, aangevuld met brood. Dat k: ge makkelijk voor de gezonden, maar voor be paalde zieken gaat dit ten koste van hun gezondheid. Gedoeld wordt hierbij op de lijders aan suikerziekte, die nu eenmaal veel groenten moeten gebruiken en wel iederen dag. Er wordt daarom een beroep gedaan op de groentehandelaren om voor de patiënten, die hun insulinekaart als bewijs kunnen too- nen, dagelijks één portie groente te distri- bueeren. KORTE BERICHTEN. Mr J. M. M. Hamers is, gerekend van 16 Mei 1943 af, opnieuw tot burgemeester van Jutphaas be noemd. H. L. de Boeuff is, met ingang van 27 Juli 1943, opnieuw tot burgemeester van Maasland benoemd. Met ingang van 28 Juni is aan Mr J. R. H. van Schaik te 's-Gravenhage, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter van den Raad van toezicht, be doeld in art. 32 der Land'- en Tuinbouw-on- gevallenwet en is met ingang van denzelf den datum benoemd tot voorzitter van dien raad van toezicht, Dr M. L. P. van der Does, te Delden (O.). J. L. J. Meertens is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1943 eervol ontslagen als 'burgemeester van de gemeente Jabeek. Karrevrachten graan en spek. Ambtenaren van den CCD hebben een inval gedaan in een boerderij ie Oost- terhout (N.-Br.) en daar een goeden slag geslagen. De voorraad clandestien graan en spek was namelijk zoo groot, dat men ver schillende keeren met een wagen voor moest komen om alles naar een betere plaats te kunnen overbrengen. De hffhere SS- und Polizeiführer maakt bekend Het SS- und Polizeigericht te 's-Graven hage heeft, na behandeling Van de recht zaak tegen hen, de volgende personen ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn heden met den kogel voltrokken, 1. De kunstschilder en schrijver Willem J. C. A r o n d e u s uit Amsterdam, geb. 22 Aug. 1894; 2. de Jood Rudolf Bloem- g a r t e n uit Amsterdam, geb. 7 Mei 1920; 3. de vroegere student in de medicijnen Karl B. R. P. G r o e g e r Uit Amster dam, geb. 7 Febr. 1918; 4. de vroeger stu dent in de medicijnen Coos Hartogh uit Amsterdam, geb. 10 April 19175. de Rijksambtenaar E. Samuel A. van Mussc'henbroekuit Amsterdam, geb, 25 Aug. 1916; 6. de kantoorbediende Guus A. C. J. R e i t s m a uit Oegst- geest, geb. 26 Juli 1922 7. de magazijnbe diende Henri Halberstadt uit Amsterdam, geb. 10 Febr. 19118. de schrij ver Dr Johannes Brouwer uit Utrecht, geb. 31 Mei 1898; 9. de architect Koenraad Limperguit Amster dam, geb. 19 Juli 1908; 10. de kleermaker Sjoerd Bakker uit Amsterdam, geb. 10 Juni 191511. de leider van een distribu- tiedienst Cornelis Leendert Ba re n t s e n uit Voorburg, geb. 1 Oct. 1892; 12. de politie-agent Cornelis Roos uit Amsterdam, geb. 13 Sept. 1912. De eveneens ter dood veroordeelden Cor nelis Adriaan Honig, arts uit Hilversum, en W i 1 1 e m Beek, arts uit Utrecht, werden begenadigd tot 15 jaar tuchthuis. De ongehuwde Johanna S c h o 1 t e n uit Naarden is tot levenslange tuchthuistsraf veroordeeld. De veroordeelden waren, met nog zeven personen, betrokken bij den springstofaan slag op het Bevolkingsregister te Amster- da'm in den avond van 27 Maart 1943. De daders en deelnemers hebben zich op 18 Juni 1943 en 26 Juni 1943 in Amsterdam moeten verantwoorden voor het SS- und Polizeige richt te 's-Gravenhage. Bij de behandeling voor het gerecht bleek, dat de daders, van wie zes zich bij de uit voering van den aanslag hadden verkleed in de uniformen van Ned. ambtenaren van po litie, door een der daders, een Jood, in con tact waren gekomen met de leiding van de illegale communistische partij in Nederland. De leiding van de terroristenbende stond bovendien in nauw contact met kunstenaars- en studentenkringen, waartoe 'verscheidenen der daders behoorden. Het contact van Ned. studenten en academisch gevormde Neder landers met illegale communisten ter voor bereiding en uitvoering van den aanslag van 27 Maart 1943 is daarmede ondubbelzinnig bewezen. Nog vijf daders waren half Jood of hadden Joodsch bloed. Twee der voor naamste daders waren homo-sexueel. De in leidenden zin bij den aanslag be trokken Jood bleek bovendien op 2 Febr. 1943 te hebben getracht een revolveraanslag te plegen op den procureur-generaal in Am sterdam, waarbij de zoon van den procu reur-generaal, de advocaat Feitsma, door een schot zwaar werd gewond. De Jood bekende verder na 2 Febr. 1943 te Garderen een amb tenaar der marechaussee, die hem wilde con troleeren, met 6 pistoolschoten doodelijk te hebben gewond. Dezelfde Jood had op 15 Maart 1943 met nog twee leden van dezen kring van daders, beiden halfjoden, den springsto'faansiag op het spoorwegtraject AmsterdamHaarlëm ten uitvoer gelegd. Bij de behandeling voor het gerecht bleek, dat deze aanslag, evenals de terzelfder tijd uitgevoerde aanslag op de spoorweginstalla ties bij Sloterdijk, gem. Amsterdam, Die- men, Bussum, Hilversum, Baarn en Nieu- wersluis ten uitvoer zijn gelegd op instructie van de illegale communistische partij in Ne derland. Tenslotte had de Jood tezamen met nog drie leden van dezen kring van daders, allen halfjoden, een opruiingsgesdhrift uitgegeven en verspreid. Hierin werd opgeroepen tot sabotage-acties en werden nauwkeurige aan wijzingen gegeven voor de vervaardiging van bommen. Op grond van de verordening tot bescher ming der orde van den Rijkscomm. voor het bezette Ned. gebied d.d. 9 Jan. 1943 werden derhalve 14 beklaagden ter dood, een vrou welijke beklaagde tot levenslange tuchthuis- str f en nog 6 beklaagden tot vrij langduri ge vrijheidsstraffen veroordeeldéén be- kli.jgde werd wegens gebrek aan voldoende bewijs vrijgesproken. Eén beklaagde werd ter dood veroordeeld, omdat hij twee bij den aanslag op het Be volkingsregister betrokken daders, onder wie zich de aanvoerder der bende bevond, in den nacht van 27 op 28 Maart 1943, nadat zij [hem den gepleegden aanslag hadden medege deeld, onderdak heeft Verschaft en hun ook overigens heeft bijgestaan, terwijl hij bo vendien de hem bekende deelnemers aan den aanslag op het Bevolkingsregister niet heeft aangegeven bij de bevoegde politieoverheid. Tegen één der beklaagden is de doodsta'f uitgesproken, omdat hij als ambtenaar van de politie den bij den aanslag op het Bevol kingsregister betrokken personen, na de daad, de politieberichten betreffende den aanslag heeft doen toekomenvoorts om dat hij kennis had gekregen van de poging tot moord op advocaat Feitsma en van den Joodschen dader en daarvan geen aangifte heeft gedaan bij de politie. Een ter dood veroordeelde beklaagde had een pistool in zijn bezit en dit ter beschikking gesteld van een der bij den aanslag op het Bevolkings register betrokken daders. In den Haag:schen Dierentuin vond Dinsdag een rouwplechtigheid voor den overleden Hauptdienstleiter, Generalkommissar Fritz Schmidt plaats. Een overzicht tijdens de herdenkingsrede van den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr jSeyss-Inquart. SS Bildberichter S. Fritz-Stapf-Pax m. DE BONNEN, Van 4 tot en met 10 Juli 1943. 28 Brood (A en B), Beschuit, Aardappelen (A en B). Op 28A 1% kg. en op 28B 1 kg. aardappelen. Tabak, Van 27 Juni tot en met 10 Juli 1943. 28 A vleesch2 rants, vleesch of vl.waren. 28 B vleeschrants, vleesch of vl.waren. Van 13 Juni tot en met 10 Juli 1943. 589 alg.1 rants, vervangingsmiddelen. 587 alg.:' 1 kg. Suiker. 586 alg.; 1 rantsoen jam. 585 alg.250 gram gort. 584 alg.250 gram havermout. 583 alg.100 gram vermicelli enz. 590 t/m 593 alg.: 1 rants, bloem, brood of gebak. 594 t/m 596 alg.100 gram kaas. 25 t/m 28 melk: 1% liter melk, 25 t/m 27 taptemelk: 1% liter taptemelk, 28 taptemelk: 1% liter karne- of taptemelk. 25B, 27B Kindervoedsel250 gram rijst, 25A, 27A Kindervoedsel250 gram gort. 3-34, 4-34 reserve150 gram cacao ra. suiker. 25 versnap.100 gram chocolade. 26, 27 versnap.100 gram suikerwerk. Van 13 Juni tot en met 7 Aug. 1943. 588 alg.; 250 gram Koffiesurrogaat. Van 28 Juni tot en met 9 Juli 1943. 26 A boter1 rants, boter. 26 B boterrants, idem Van 9 Juni tot en met 9 Juli 1943. 28A boter1 rants, boter of margarine. 28B boterrants, boter of margarine. Vani 13 Juni tot en met 10 Juli 1943. 4-35 (stad) reserve: 300 gram sinaasappelen. Van 14 Juni tot en met 5 Aug. 1943. 09, 10 Petroleum: 1 liter Petroleum. Van 3 Mei tot en met 31 Deo. 1943. 15 t/m 19 BV brandst.: 1 eenh. brandstoffen Tot en met 30 April 1944. 11, 12, 13 KF brandst.1 eenh. brandstoffen. Van 1 tot en met 31 Juli 1943. 597 alg.1 rants. Eenheidszeep. W Eenheidszeep: 1 rants. Eenheidszeep. 598 alg.: 1 rants. Waschpoeder. W Waschpoeder: 1 rants. Waschpoeder. W Toiletzeep: 1 rants. Toiletzeep. Van 1 Mei tot en met 31 Aug. 1943. S Textiel (mannen): 45 gram scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 3 Juli: 27 brood, beschuit, aardappelen, tabak. Voor Duitschers ter kennisneming. De Comm.-Gen. voor de Openbare Veilig heid en hoogere SS en politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening Van den Rijks comm. voor het bezette Ned. gebied betref fende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers ver plicht zich bij het voor hun woonplaats be voegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduit- schers ten gevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij ver huizing binnen Nederland en naar het bui tenland de bepalingen dezer verordeningen niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aan melding gehouden personen, onder verwij zing naar de bij de verordening bedreigde straffen op, zich bij het bureau van den po litieofficier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij 'vestiging uit het buitenland bij verhuizing binnen Ne'derland en bij ver trek na'ar 't buitenland schriftelijk of mon deling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor perso nen, die tot het Duitsche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aan gemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroe gere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter ver vulling van hun dienstplicht voor de weer macht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke verte genwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verant woordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de Ortsgruppen der N.S.D.A.P. get. RAUTER I SS-Obergruppenführer und General der Polizei Verduisteren Van 27 Juni tot en met 3 Juli begin 22.15, einde 5.15 uur. Benoemd tot dijkgraaf van den Oude Eglantierpolder, J. de Zeeuw Hz. en tot plv. van den dijkgraaf K. M. Steendijk, beiden te Axel. Goes. (Gisteren herdacht de heer L. Smit, direc teur der N.V. Oosterbaan Le Cointre, alhier, den dag dat hij 40 jaar geleden zijn loopbaan in het grafisch bedrijf te Goes aan ving en wel aanvankelijk als chef bij de Fa. Oosterbaan en Le Cointre. De viering van dit jubileum bleef beperkt tot den kring der N.V. en het personeel. Hartelijke en van veel waardeering getuigende woorden werden o.a. gesproken door de heeren J. Smit (mede-directeur), J. Laport (president commissaris), J. v. Liere, J. H. Buijs, W. M. J. Tielemans, C. K. Maartense, A. de Lange (namens het Dagblad „De Zeeuw") en K. C. van Spronsen. Allen brachten hulde aan den heer Smit voor zijn voortreffelijke leiding aan het bedrijf, dat in de afgeloopen 40 jaar zoo is gegroeid en dat in den lande zulk een goeden naam verwierf, en dankten hem voor de goede sociale verhoudingen, die er zijn ont staan. De heer Smit sprak zijn hartelijken dank uit voor de. tot hem gerichte woorden en de hem aangeboden bloemen, bracht weder- keerig dank aan zijn personeel, waarvan som migen ook reeds een lange reeks van jaren in het bedrijf werkzaam zijn en deed tal van interessante mededeelingen uit zijn loopbaan, waaruit de voortdurende groeii van het bedrijf ■bleek. Hierna werd het gezellig samenzijn, dat onder leiding van den heer J. Smit stond, beëindigd. (Zie vervolg pag. 2.) VRIJDAG 2 JULI 1943. De liefde is niet blijde over ongerechtig heid, maar zij is blijde met de waarheid. (Alles bedekt zij, alle» gelooft zij, alles hoopt zij, a'lles verdraagt ,zij. 1 Cor, 13:6 en 7, Zon op 5.24, onder 22.03. Maan op 5.31, onder 21.50. Vand. nieuwe m„ 10 Juli le kw. Bij een gewijde geschiedenis behooren ge wijde menschen. Dat zijn geen heilige boon tjes, maar menschen, die hebben leeren 'n- zien: Het Koninkrijk Gods is nummer één. Al wat ik liefheb: mijn land, mijn vrouw, mijn baan, mijn vet en boter, mijn pijp ta bak.... is nummer twee, drie of vier. Het is van belang, maar van ondergeschikt, aan het Koninkrijk Gods ondergeschikt belang. N. BAAS. NED. HERV. KERK. Drietal: te Leek, Ds G. Scheeper te Wapserveen, T. H. Winter- terp, cand. te Epe en J. J. Hooykaas, cand. te Soest. Aangenomen naar Havelte, J. J. Goorhuis te Soest. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Alk maar, J. van Bruggen te Wormerveer en G. Toornvliet te Wolfheze; te Huizum, F. E. Hoekstra te Velsen en A. Veldman te Langerak. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: naar Amsterdam, Ds O. Riemens te 's-Graven- hage. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken. Benoemd: te Zevenhuizen (Gron.), L. E. Oos- terhoff, eand. te Aduard. Doopsgez. Broederschap. Benoemd te Wolvega, G. A. Maarthuis, prop. te Warga. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Zondagavond nam Ds Siezen te Drei- schor afscheid van de Ned. Herv. Gemeente, wegens vertrek naar Zaltbommel. Namens den Kerkeraad sprak de heer A. van Oeveren den vertrekkenden pastor toe, terwijl ook Ds Weeda van Oosterland hem toesprak. GOES. De 126e Classicale Vergadering werd Woensdag 30 Juni gehouden in de Groote kerk alhier. Praeses Ds C. van der Waa te 's-Iieer Arendskerke, Scriba Ds T. G. A. van Dijk te Wolfaartsdijk. Benoemd werden tot lid van het Class. Be stuur: Ds J. Mortier te Kruiningen en tot zijn secundus Ds de Bruin te Wemeldinge; Ds S. J. M. Hulsbergen en tot zijn secundus Ds C. A. Evelein te 's-Heer Abtskerke; Ouderling C. K. Maartense te Kloetinge en tot zijn secundus Ouderling J. Wabeke te Wemeldinge. Tot Assessor werd gekozen Ds H. Boersma te Kloetinge; tot Quaestor en Sec. Quaestor Ds Hulsbergen en Ds Mortier. Verder koos de vergadering 4 leden voor de Class. Zendings commissie: Ds J. Mortier, Ds v. Willenswaard, dhr F. A. Klaasse Jr te Cats en dhr P. van Kleunen te Yerseke. De Bynodale voorstellen werden alle gunstig beoordeeld. Van andere zijde was ingekomen een voorstel om de ouder lingen, die zitting hebben in het Class. Bestuur, toe te laten in de Classicale Vergadering met adviseerende stem en een voorstel van ver plichte aftreding van bestuursleden na 2 zit tingsperioden. Dit laatste werd aangenomen voor de Besturen boven den Kerkeraad. MIDDELBURG. De Classicale Vergadering van Middelburg der Ned. Herv. Kerk werd bijgewoond door 17 predikanten en 21 ouder lingen. De Praeses, Ds P. J. F. v. Voorst Vader, hield een toespraak over Lucas 22 2430. Benoemd werd tot primus-lid-predikant van het Class. Bestuur Ds P. J. F. v. Voorst Vader en tot zijn secundus Ds J. J. Hietkamp. Tot primus-lid-predikant Ds W. II. Kelder en tot zijn secundus Dr J. Brandenburg. Tot primus- lid-ouderling van het Class. Bestuur de heer A. Petermeyer en tot zijn secundus de heer H. van Rooyen. Tot quaestor Ds W. Reus. Tot secundus-quaestor Ds L. C. Spijkerboer. Tot primus-lid-ouderling van het Prov. Kerk bestuur van Zeeland de heer P. Janse. Tot secundus-lid-ouderling van het Prov. Kerk bestuur de heer D. Stenhuis. De vier voorgestelde Reglementswijzigingen werden alle gunstig geadviseerd. Ds L. C. Spijkerboer bracht verslag uit van de Subcommissie van Jonge Lidmaten. Ds W. J. J. Bakker gaf een overzicht van het zendingswerk in de Classis. Ds L. J. C. Visbeek wees op het schoone w;erk van het Ned. Herv. Sanatorium voor tuberculose lijders „Zonnegloren" en wat daar in onze dagen voor kan worden gedaan. Daarna besprak Ds W. H. Kelder uitvoerig een rapport over de vragen bij de belijdenis. Met groote belangstelling is zijn uiteenzetting aangehoord. Besloten werd deze aan alle kerke raden der Classis toe te zenden. Als gedelegeerde van de WerkgroepKerk en Gemeenteopbouw las Ds J. J. Hietkamp voor een ernstig en hart-aangrijpend woord door deze werkgroep aan de Classicale Vergaderin gen gericht. GEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN. De Gen. Synode heeft zich in de gisteren te Utrecht voortgezette zitting breedvoerig bezig gehouden met de wettelijkheid van de vorige Synode Sneek—Utrechtmet de beslissing van de Synode door die van '42 een jaar uit te stellen en de door -haar gedane benoeming van een Hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen; meerdere bezwaarschriften waren hierover ingediend en sommigen vragen de Sy node een commissie van onderzoek in te stel len en een nadere interpretatie met betrekking tot de art. 31 en 50 K.O. De Synode had de commissie, die haar van advies diende, samengesteld, meest uit leden die van de vorige Synode geen lid waren. Rapporteur Prof. G. Ch. Aalders. De com missie kwam tot de volgende conclusie: dat de vorige Synode inderdaad wettig was, dat zij haar besluiten bindende kracht geeft, dat zij niet in de hiërarchieke lijn is gegaan, noch in betrekking tot het een jaar uitstellen der vorige Synode, noch in zake de benoeming van een opvolger van Prof. Greijdanus te Kampen. Ds D. v. Dijk te Groningen diende als grootst mogelijke minderheid een memorandum in, waarin geoordeeld werd, dat de vorige Sy node na Aug. '42 geen wettige meer was, zij niet het recht van uitstel van haar opvolgster en van het benoemen van een Hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen had. Na breede bespreking in re- en dupliek kwamen de con clusies der commissie een voor een in stem ming en werden steeds met 3 h 5 stemmen tegen aangenomen, zoodat de Synode met over groots meerderheid haar voorgangster en de door haar genomen besluiten wettig ver klaarde. sm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1