MAANDAG 28 JUNI 1943 57c Jaargang, No. 224 BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR' ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adin. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. KERKWEEK VOOR IEDEREEN. Nu deze actie der Hervormde Ker'k, uit gaande 'van de Synodale Commissie voor in wendige Zending, allerwege in stad en dorp gevoerd is, komen wij in een korte beschou wing hierop nog eenmaal terug. Waar zóówelen aan den buitenrand van de kerk leven, was dit beroep op de buiten kerkelijken, om eens i n de 'kenk te luiste ren naar de boodschap van het Evangelie, jmeer dan een sympathiek gebaar. Het was •en gewetenskreet der kerk zelf. De uitwendige zending toch mag zich' ge lukkig in een groeiende belangstelling ver heugen, de inwendige zending scheen echter het stiefkind der 'kerk. Hier en daar werd wel geëvangeliseerd, maar een breede orga nisatie als stuwkracht voor toekomstig werk en een raassaal getuigenis bleef achterwege. Het is daarom een verblijdend verschijn sel, dat deze Synodale Commissie 'voor in wendige zending in het leven geroepen is en goo krachtdadig haar arbeid heeft aangevat. Niet alleen moest er evenwel een achter stand worden ingehaald, de nood des tijds roept tot een radicale omvorming van het leven in geestelijken zin. Trouwe leden der kerk, evenals de buitenkerkelijken worden in deze uiteengeslagen wereld opnieuw en (met nadruk bepaald bij de positie der kerk als de lichtende plek, waar God spreekt en (Zijn levenswoord uitgaat en in de gemeen schap met Hem de geest van loutering, ver nieuwing en samenbinding vaardig wordt. Centraal werd als onderwerp gesteld: „Jezus Christus, Heer der wereld". Niet 'slechts is Hij het Hoofd! der kerk, maar Zijr. stem moet ook doorklinken op het terrein van het publieke leven. Folders met den pakkenden titel: „Als stra'ks de lichten aangaan", of met de noodi- ging: „Mag ik u iets vragen?" zetten de betee'kenis van het Evangelie in dezen tij"d in het licht. Schema's, door de landèlijne commissie uitgegeven, gaven de richtlijnen aan hoe hét oude Evangelie in 'begrijpelijken vorm kan worden gebracht aan intellectu- eelen, arbeiders en buitenstaanders. Over eenkomstig den opzet'werden in de plaatse lijke commissie van voorbereiding naast ker- keraadsleden gekozen enkele buitenker-kelij- le figuren. Wat de belangstelling betreft, mag deze actie geslaagd heeten, hier en ook elders. Velen, die op een afstand van de kerk leef den, zijn opgekomen en waren 'vereenigd (rond het Woord van God, voor het eerst of sinds lang. Het eigenlijke resultaat onttrekt gich aan het menschelijk oog. Het is de stille zegen, gespreid in menschenharten. De openbaring daarvan zal blijken in de trouw aan de prediking en in den weg, dien /wij als belijders van Jezus Christus hebben te bewandelen. Zoo was deze kerkweek uiting van ont wakend kerkelijk besef, vormgeving van een inwendige Zendings-actie en basis voor nieu we plannen. Zij bedoelde in dezen schokken- ,den tijd menschen te wijzen naar den éénen /Heer, in Wiens (cruis vergeving geschonken i's 'voor de schuld, die ons drukt en in Wi,ens .opstanding de kracht ligt tot nieuw leven voor mensch en wereld. Dit pogen der kerk verdient onze aandacht en ons gebed en onze hemelsche Vader kro ne dezen arbeid rijkelijk met Zijn zegen, kerk en wereld ten goede. volking verliezen. Volgens de voorloopige be richten werden 30 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Blijkens een ander D.N.B.-be- richt werd in Bochum een weeshuis getroffen. Daarbij werden talrijke kinderén bedolven, van wie men tot dusver 50 dooden uit het puin geborgen heeft. Voorts kregen 3 ziekenhuizen zware schade. Korte Berichten. Naar het Hamburger Fremdenblatt mee deelt zal het „Feldgrau" - meer en meer moe ten plaats maken voor een donkergele kleur, die men de Afrikatint noemt. De weermacht is er namelijk toe overgegaan op grond van practiscihe' overwegingen alle auto's en aan hangwagens geleidelijk in plaats van grijs donkergeel te doen verven. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat president Roosevelt Vrijdag verklaard heeft, dat „zijn wensch" naar op richting van een tweede front „even vurig is als in de Sowjet-Unie". Naar verluidt heeft generaal Giraud een uitnoodiging van president Roosevelt formeel aangenomen. Hij zal binnenkort naar Washing ton vertrekken. Van officieele Bulgaarsche zijde wordt Vrijdag medegedeeld dat Saloniki dien dag door ongeveer 25 Amerikaansche bommenwer pers is aangevallen De schade is belangrijk. (S.P.T.) SOWJET-AANVALLEN BIJ WELI- KIJE LOEKI AFGESLAGEN. BOMMEN OP BOCHUM. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Bij W e 1 i k ij e L o e k i werden verschei dene door tanks gesteunde aanvallen van de bolsjewisten door het geconcentreerde vuur van alle wapens uiteengedreven of in hevige ge vechten van man tegen man afgeslagen. Aan het overige deel van het Oostelijk front ver liep de dag zonder bijzondere, gebeurtenissen. In het Lagunengebied va:i den Koeban en aan de Moerman s kust boorde de luchtmacht een vrij groot aantal vijandelijke aanvoerbooten, twee kustvaartuigen en een mijnenveger in den grond. In den afgeloopen nacht werden industrieele doelen in het mon- dingsgebied van de W o 1 g a gebombardeerd. In het westelijk deel van' de Middel- landsche Zee vielen formaties Duitsche en Italiaansche vliegtuigen een Vijandelijk con- vooi herhaalde malen aan. Volgens de tot- dusver ontvangen rapporten werden 11 groote transportschepen zwaar getroffen. Een tank schip vloog in brand. Bij aanvallen overdag van formaties Britsch- Amerikaansche bommenwerpers en jachtvlieg tuigen op de belette ge bied en in het westen verloor de vijand 14 vliegtuigen, een Duitsch jachtvliegtuig keerde niet terug. Enkele vijandelijke vliegtuigen maakten in den afgeloopen naoht storingsvluchten boven het westelijke en noordwestelijke Duitsche Rijksgebied. Totdusver is geen melding gemaakt van neergeworpen bom men. Het Italiaansche legerbericht meldt: In de Straat van Sicilië ondernamen tor- pedovhegtuigen en bommenwerpers der spil herhaalde aanvallen overdag en 's nachts op convooien. Een schip werd getorpedeerd, een tankschip in brand geworpen. Tien andere transportschepen werden beschadigd. Een aanval van den vijand in den afge loopen nacht op de voorsteden en omgeving van Napels veroorzaakte -beperkte schade en wemig gewonden. Twee vliegtuigen storttten door luchtdoelartillerie getroffen neer. Een verkenner werd door opze jagers in Sardinië neergeschoten. Bochum door bommen geteisterd. T .(D.N.B.) Britsche gevechtsvliegtuigen w van Vrijdag op Zaterdag Vvest-Duitsch gebied aan, vooral de stad Bochum. Door treffers van .b-isant- en Brandbommen op de woonwijken leed de be GENERALKOMMISSAR SCHMIDT VERONGELUKT. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. Haupt- dienstleiter en Generaikommissar z.b.v. Fritz Schmidt, die zich op een dienstreis bevond, is in Frankrijk Zaterdag 26 Juni het slachtoffer van een ongeval gewor den. Hij is aan de zware verwondigen overleden. De Hauptdienstleiter bevond zich op een treinreis naar Parijs. Den avond voorafgaande aan den dag van het on geval gevoelde hij zich ernstig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een jaar geleden had Generaikommissar Schmidt onder soortgelijke ziektever schijnselen buitengewoon ernstig ge leden. Gebleken is, dat de verongelukte in den loop van den nacht van het on geval moest overgeven en toen hij trachtte zich frissche lucht te verschaf fen, uit den in volle vaart zijnden trein viel, alvorens zijn reisgenooten hem te hulp konden komen. Generaikommissar Schmidt liep daar bij zoo zware verwondingen op, dat hij weldra overleed. De Führer heeft bepaald, dat den ver ongelukten Hauptdienstleiter een partij- begrafenis ten deel zal vallen. Aanmelding van bellen en klokken. Beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied (comm.-'gen. voor financiën en economie) over de aan melding 'van klokken, die geen kerkklokken zijn. Op grond van par. 1 en 9 der Verordening no. 139/1942 over de inbeslagneming en vor dering van goederen beschik ik; 1. De houders van- niet-kerkklokken (bel len, klokjes) moeten deze vóór 10 Juli 1943 bij de burgemeesters der gemeenten, binnen welke deze klokken zich bevinden, schrifte lijk aanmelden. 2. De aanmelding moet bevjtten: 1) aantal en middellijn der klokken; 2) nauwkeurige opgave van de plek, waar de klokken zich bevinden 3) naam en adres lvan den aanmelder. De aanmelding moet zoowel in gebruik als buiten gebruik zijnde klakken, bruikbare zoowel dis onbruikbare klokken omvatten. 3. Van de verplichting tot aanmelding over eenkomstig 1 zijn uitgezonderd: 1) klokken, die in het bedrijf van verkeers ondernemingen te 'land of te water gebruikt worden- 2) klokken, die bij de brandweerdiensten gebruikt worden; 3) klokken, die op het tijdstip der afkon diging van deze beschikking tot het bezit van een museum behooren; 4) klakken met een gewicht beneden de 10 kg af met een formaat beneden een mid dellijn van 0.20 m aan den benedenrand. Den Haag, 26 Juni 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, De commissaris-generaal voor financiën en economie. LOYALITEITSVERKLARING VOOR STUDENTEN. 's-Gravenhage 26 Juni. Om eventueele misverstanden uit te sluiten, wordt er op gewezen, dat de in het bericht van 25 Juni 1943 bekend gemaakte mogelijkheid voor de studenten om de verklaring van loyaliteit te teekenen, uiteraard niet open staat voor die vroegere studeerenden, die geen gevolg heb ben gegeven aan den aanmeldingsplicht voor de tewerkstelling overeenkomstig de beschik king van den -höheren SS- und Polizeiführer van 5 Mei 1943. UNIVERSITAIR NIEUWS. Studenten, die niet voor het "'studiejaar 1942-1943 maar wel daarvoor aan een universiteit of hooge- school waren ingeschreven of die vroeger reeds een academisch examen hadden afgelegd, zul len thans ook in de gelegenheid worden ge steld om de bekende loyaliteitsverklaring af te leggen teneinde vrijstelling te bekomen van den arbeidsinzet in Duitschland. Zij moeten zich dan evenwel verbinden, om in dit of in het volgend studiejaar een aca demisch examen af te leggen. Gegadigden dienen zich onder opgave van namen, adres en gegevens omtrent hun vroe gere universitaire studie te richten tot het departement van Op-voeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, afd. hoogeschoolonder- wijs, te Apeldoorn. Wat er op de nieuwe textielpunten verkrijgbaar wordt gesteld. Met ingang Van heden zijn de 'volgende distributiebescheiden geldig verklaard voor de verschillende soorten textielproducten, waarvan tevens een opgave hieronder volgt a. Van de textielkaarten V 115 en V 215 20 punten, nrs. 80 tot en met 61/61, van de textielkaarten V 315 en V 415 20 punten nrs 100 tot en met 81/81, van de textielkaarten V 515 20 punten nrs. 100 tot en met 81/81, vervolgens alle punten van textielkaart V 615, van de bijslagkaart V 815, en van de bijslagkaart V 715, 10 punten nri 30 tot en met 21/21, Op bovengenoemde punten zijn verkrijg baar; Kleedingstukken of stoffen, met dien verstande, dat Voor den aankoop va" 1, Een z.g. „groot stuk", een onderdeel daarvan of sto-f daarvoor, bovendien een spe ciale vergunning moet wordën ingeleverd. 2. Kousen of sokken bovendien de vereischte kousenbonnen of m'achtigingen moeten wor den ingeleverd. 3. Luiers of luierstof, boven dien de vereischte luierbonnen of machtigin gen moeten worden ingeleverd. 4. Verpleeg sterslinnen, bovendien de vereischte speciale vergunning moet worden ingeleverd. •b. Op elk der speciale kousenbonnen der textielkaarten, t.w. J, K en L van de textielkaart V 215J en K van de textielkaart V 115; J, K en L van de textielkaart V 315J, K en L van de tex tielkaart °V 415, kan direct tegen gelijktijdige afgifte van geldige textielpunten (gewone puntenwaardeering) een paar sokken of kou sen worden gekocht, Op de nieuwe textielkaarten voor babies tot 1 j'aar en voor kinderen van 1 tot 3 jaar bevinden zich geen kousenbonnen, aange zien de aankoopmogelijkheid van kousen of sokken voor deze kleine kinderen niet be perkt is. c. Op elk der met, de cijfers I, II, III, IV bedrukte extrn bonnen der babij-textielkaart IV (615) zijn 3 luiers of stof'daarvoor ver krijgbaar tegen gelijktijdige' inlevering van het voorgeschreven aantal speciale K of T punten van de textielkaart of bijslagkaart. Specie 1- e p u n t e n. d. Behalve bo vengenoemde bonnen der textiel- en bijslag- .kaarten zijn met ingang Van denzelfden da tum de hieronder genoemde speciale punten geldig verklaard. 1. Speciale K-punten. Deze punten zijh uitsluitend geldig voor Weeding (zoowel naar (maat als confectie, echter geen stoffen aan het stuk), inclusief bedrijfskleeding, luiers, luierstof, kousen of sokken, waarbij vooi laatstgenoemde t-wee artikelen geldt, dat bo vendien nog een 'kousenbon of machtiging, terwijl' voor luiers of luierstof bovendien nog een luierbon of machtiging moet worden in geleverd. Een uitzondering hierop vormen de z.g. „groote stukken". Deze mogen niet op speciale K-punten worden afgeleverd. 2. Speciale G.S.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor 'den aankoop van alle z.g. „groote stukken", onderdeelen daarvan ■of stoffen daarvoor, mit's daarbij bovendien een speciale vergunning wordt ingeleverd. iZonder de daarbij behoorende speciale ver gunning 'hebben de speciale G.S.-punten der halve geen waarde. 3. Speciale H.G.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aanlkoopvan alle geconfectionneerde huishoudelijke goederen l(dus geen stof 'daarvoor), inclusief alle soor ten garen, lakens en sloopen, alsmede de ken-s, met uitzondering-van- donzen, gestikte en gewatteerde dekens, welke op leverings vergunning verkrijgbaar zijn). 4. Speciale S.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van (stoffen aan het stuk (inclusief ikatoeneg, graslinnen, flanellen, wolhoudende, enz.) met Uitzondering van, luierstof en stoffen ter ver vaardiging van z.g. „groote stukken" en voor verpleegsterslinnen, waarvoor bovendien een speciale vergunning moet worden ingeleverd 5. Speciale T..-punten. Deke punten zijn Uitsluitend/ geldig voor den aankoop van alle op de textielkaart verkrijgbare artike len, met dien verstande, dat voor den aan koop van; a, een z.g. „groot stuk", een on derdeel daarvan of stof daarvoor, bovendien een speciale vergunning moet worden inge leverd; b. kousen of sokken, bovendien de vereischte kousenbo-nnen of machtigingen m-^teni worden ingeleverd; c. luiers, luier- ■sto bovendien de vereischte luierbonnen of ttn htigingen moeten worden ingeleverd'; d. •verpleegsterslinnen, bo'vendien de vereischte 'speciale vergunning moet worden ingeleverd. Machtigingen of vergun ningen. e. Tenslotte kunnen de hieronr der volgende machtigingen-of Vergunningen gorden afgegeven, mits de datum van af gifte van deze machtigingen of vergunnin gen na 27 J'uni 1943 ligt, t.w. Bijzondere vergunningen. Hierop zijn ver krijgbaar handibreigarens en babypakketten. •Bij het aanschaffen van dergelijke artikelen 'dient tevens het vereischte aantal punten te iwarden ingeleverd. Speciale 'vergunningen. Op deze vergun ningen zijm verkrijgbaar alle z.g. „groote ■stukken", onderdeelen daarvan of stoffen daarvoor, indien daarbij tevens het vereisch te aantal punten 'der textiel- of bijslagkaart, speciale G.S.- of T.-punten worden ingele verd. Leveringsvergunningen. Deze vergunnin gen zijn voor het publiek hoofdzakelijk be stemd voor de inrichting van-een woning, tot aanschaffing van vloerbedekking, gor dijnen e.d. Köusenmachtigingen. Op deze machtigin gen zijn verkrijgbaar het op de machtiging aangegeven aantal paren kousen of sokken voor personen- boven 3 jaar tegen gelijktij dige inlevering van 'het voorgeschreven aan tal punten der textielkaart of bijslagkaart, speciale K- of T-punten. Diversen. Bovendien kunnen nog uit gereikt worden leveringsvergunningen voor het inrichten van woningen in gevallen, waarin men als oorlogsgetroffene wordt aan gemerkt, machtigingen in gévallen -van ramp en onder bepaalde voorwaarden speciale ver gunningen voor 'mijnwerkers- en kellners- kleeding. De aandacht van -hfet publieik wordt er nog op gevestigd, dat in afwijking van de voor gaande regeling geen huishoudelijke goede ren op de textiel- oif bijslagkaarten mogen worden gekocht. Deze goederen zijn uitslui tend' op speciale H.G.-punten verkrijgbaar. Voort's wordt gewezen oplde zich op de textielkaart bevindende halve punten, welke •dienen voor den aankoop van op halve pun ten gewaardeerde artikelen, zooals b.v. band,^ tres en schoenveters e.d. Aanvrage speciale punten en vergunningen. De termijn tot het indienen van aanvragen ter verkrijging van speciale punten en vergunningen, behou dens in noodgevallen vangt niet op 28 Juni '1943 aan, maar op Maandag 5 Juli 1943. Van 28 Juni 1943 af zal, op nader door de distributiediensten te bepalen tijdstippen, de gelegenheid worden opengesteld om aan vragen in te dienen tot het inwisselen van (na 11 April. 1943 uitgereikte oude speciale textielpunten en vergunningen tegen nieuwe „De zeevaart als levensberoep". Sedert den tijd van den grooten Maarten Harpertsz, Tromp. „Die met syn stalen hart maakt spangiens klingen stomp" hebben Neerlands zonen ter zee gevaren en als „Hoek van Europa" het recht op zee- en wereldhandel wel weten te Verdedigen. In den strijd tegen wind en golven en bovendien in den strijd tegen alle vijanden van ons continent wordt weer het hart van staal gevormd, dat wij allen noodig hebben om Europa weer tot het leidende land in de wereld te maken. De groote traditie der Nederlanden wjjst ons den weg, dien wij moeten betreden om ons deel te hébben in de taken, welke een nieuw vereenigd Europa al zijn burgers moet stellen. De zeevaart moet weer levens beroep van onze jongens worden, de zee moet wederom onze jeugd opvoeden. Is dat dan ook nu, gedurende den oor log, mogelijk? Ja, want de Kriegsmarine neemt eiken Nederlander van onbesproken gedrag in haar rijen op en geeft hem de zelfde opleiding als iederen Duitschen jongen. In opeenvolgende publicaties zullen, hier de mogelijkheden bekend gemaakt worden, welke beroepen en opleidingen voor ons open staan, wanneer wij gebruik maken van het voorrecht, tot de Kriegsmarine too te treden. Verdere mededeelingen volgen. Alle Orts- kommandanturen verstrekken inlichtingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. kaart van Palt In de afgeloopen week is de Fransche stad Le Creusot grootend-eels door een Britsche luchtaanval verwoest-het aantal dooden be droeg 280. Landwacht Nederland. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Nederlanders, die zich aanmelden voor de Landwacht Nederland, ingevolge verlangen van den Leider der N-S.B. .van hun huidige werk gevers hun loon of tenminste -een deel vac hun inkomen uit arbeid van totdusver gedu rende faun diensttijd door-betaald moeten krij gen. Voorzoover een bedrijf niet in staat is, het loon verder te betalen, neemt de Fürsorge- offizier der Waffen-SS ondersteuning en zorg voor de familieleden op zich. In elk geval be houdt een lid van de Landwacht 'Nederland na volbrenging van zijn diensttijd recht op zijn arbeidsplaats. Vsorzoover de Fürsorge- offizier der Waffen-SS de ondersteuning overneemt gelden de volgende richtlijnen- De vrouwen van leden van de Landwacht Nederland Mie 'tot nu toe tot 150 gulden per maand hebben verdiend, ontvangen een onder steuning fan maandelijks f 55voor elk kind tot 16 jaar wordt per maand f 21 betaald. De Fürsorge-offizier der Waffen-SS neemt ver der de betaling van de huur over. Bovendien worden de premies van de looperide verzeke ringen geheel vergoed. Dit betreft levensver zekeringen, ziekteverzekeringen, uitkeeringen bij overlijden en brandassuranties. Verder wordt voo-n kindieren -boven 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet voltooid is, een uitkee- ring van f 36 per maand per kind verleend. Kinderen onder 16 jaar, die niet in gezins verband leven, die echter aanspraak op onder steuning hebben (buitenechtelijke kinderen) ontvangen eveneens een ondersteuning tot f 36 per maand per kind. De familieleden van een lid van de Land wacht Nederland ontvangen extrai levensmid delenkaarten en -brandstof fenkaarten voorzoo ver dit lid van de Landwacht Nederland geheel of* gedeeltelijk kostwinnaar was. 'Leden van d-e Landwacht Nederland die grootere inkomens hebben gehad krijgen ook dienovereenkomstig grootere ondersteuningsbe dragen uitbetaald. Wanneer een lid van de Landwacht Neder land tot nu toe zijn ouders voor het grootste deel heeft ondersteund en voor hun voeding heeft gezorgd, dan kan een kostwinnersvergoe ding uitbetaald worden van f 60 tot f 90 per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een •huurbijslag worden verleend. De Landwacht Nederland is een troep, die onder leiding van Duitsche en Nederlandsche kameraden slechts Nederlanders omvat, die in -het kader van de Waffen-SS bestemd zijn voor de verdediging van -het Nederlandsche grondgebied. Aanmelding voor de Landwacht Nederland kan tijdens de keuringen of bij het SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag Korte Vijverberg 5, geschieden. Nederlanders, die verplicht zijn tot aanmel ding voor den arbeidsinzet in Duitschland, kunnen zich aanmelden voor de Landwacht Nederland en zijn tijdens hun diensttijd vrij van den arbeidsinzet. MAANDAG 28 JUNI 1S|43. At ware het, dat ik profetische gaven had, en alle geheimenissen en alles, wat te weten is, wist en al het geloof had, zoodat ik ber gen verzette, maar had de liefde niet, ik ware niets. 1 Cor. 13 2. Zon op 5.21, onder 22.04. Maan op 3.15, on'der 17.54. Nieuwe maan 2 Juli, le kw. 10 Juli. En nu is dit het door en door tragische in het leven van talloozen in onzen tijd, dat zij het absolute verloren hebben. Ze zijn God.kwijt geraakt en dat wat ze in hun handen houden, het -is alles aard'sch en be trekkelijk; -het kan morgen zijn en overmorgen al niet meer zijn. De doodelijke, verborgen wond in hun leven is, dat ze geen enkel houyast meer hebben, dat ze geen zin, geen bedoeling, ook geen absoluut geldende nor men- meer in hun leven kennen. Prof. Pr J. H. BAVINCK. NED. HEBV. KEBK. Beroepen: te Harlingen (toez.), G. van Hoegee te Forwerd. Aangenomen naar Willemstad, A. J, Bronkhorst te Wijk aan Zee en Duin. Bedankt voor Katwijk ai d. Eijn, A. J. Bronkhorst te Wjjk aan Zee en Duin; voor Haarlem (N.), H. A. Visser te Baalte. CHE. GEREF. KEBK. Bedankt voor Nieuwpoort, H. Visser te Middelharnisvoor Zaandam, M. Baan te Bussum. Verduisteren: Van 27 Juni tot en met 3 Juli: begin 22.15, einde 5.15 uur. INSTALLATIE PROV. VISSCHE- RIJRAAD. Te Goes is Zaterdagmiddag in „de Prins van Oranje" de Provinciale Vis- scherijraad met de Raden van Bijstand voor de verschillende takken van Visscherij geïn stalleerd. De stafleider van den Ned. Landstand in Zeeland, de heer Aalbregtse, verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de burge meesters van Goes, Breskens en Arnemuiden. De heer Velthuyzen, inspecteur van den bui tendienst der Visscherij, wees er op dat de provincie Zeeland, ondanks de grootere -orga nisatie-moeilijkheden, het allereerste gereed is met de organisatie van de Visscherij. Zooals de Nederlandsc-he landbouw boven aan staat in Europa, zoo is dit ook het geval met onze visscherijdat komt omdat wij hiel de beste vakmenschen hebben. Waar dat zoo is, moet het ook mogelijk zijn van de vissche- AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Na des morgens bevestigd te z(jn door zijn vader Ds Aalbers te Ouderkerk a. d. Amstel, die tot tekst had gekozen 2 Cor. 5 18, deed Ds H. Aalbers gistermiddag zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk te Rjlland-Bath, met een preek over Hand. 2 39. Hier richt Petrus zich tot mensehen. Zondige menschen, ja moor denaars, die den beloofden Verlosser gedood hebben. Dat is Petrus, die hier spreekt, Petrus, die laf kon zijn, maar nu staat hij in vlam. Met dit woord van Petrus mag ik mijn taak beginnen, aldus Spr. Het is een ontzaglijk r(jk woord. Die vefre staan worden genoodigd om dicht bij te komen, om te worden van vloeker tot bidder. God gaat door met Z(jn werk, zoo- velen als Hij er toe roepen zal. Na de prediking richtte Ds Aalbers zich tot kerkeraad, notabelen, burgemeester, koster, or ganist en gemeente en consulent en ringcolle- ga'a, en tenslotte tot zijn vader als bevestiger. Ds Aalbers werd vervolgens toegesproken door den burgemeester en den consulent Ds Baarslag van Krabbendijke, waarna deze de gemeente verzocht haar nieuwen predikant toe te zingen Gezang 91 3. KORTE BERICHTEN. Ds K. Hart, Geref. predikant te Velp, is door ongesteldheid reeds eenige weken verhinderd zjjn ambtsbezig heden 'te verrichten. Hij zal niet vóór Sept. a.s. zijn arbeid kunnen hervatten. De financiëele rondgang do.or "de ge meente om te komen tot vermindering der schuld heeft in de Geref. Kerk van Utrecht niet minder dan f 50.610,opgebracht. De inzameling duurt nog voort, i De Part. synode der Geref. Kerken drong er bij de e.v. synode op aan maatre gelen te nemen om de voorlezing van e.v. verdere mededeelingen in, de samenkomst der gemeente, hetzij vóór het 'votum, hetzij na het uitspreken van den slotzegen, zoo sterk mogelijk te bevorderen. KRABBENDIJKE. Bij het te Dordrecht gehouden examen Middenstandsdiploma Alg. Handelskennis slaagden o.a. de dames F. Blok, Oostdijk; M. L. Hirdes en E. W. van Vel- zen, alhier en de h'eeren Joh. Blok, Oostdijk; M. van Hekken- alhier, C. J. van Iwaarden en J. Mieras te Oostdijk; C. Kamerling te Waar- de en T. Walraven en A. W. van Zweden te Rilland. Voor het eindexamen R.H.B.S. te Oost burg slaagden: H. Corthals, IJzendijke; J. v. Cruijningen, Oostburg; I. Herman, Groede; El. Lako, Sluis; T- Moggré,' Schoondijke; B. Scheele, IJzendijke; H. de Smet, St Kruis; K. Vinke, Hoofdplaat; P. de Winde, Bres* kens; G. Wijffels, Hoofdplaat. Afgewezen 2. rij een loonend bedrijf te maken. De pl.-verv. boerenleider, de heer J. C. Droo- gendijk, gaf een uiteenzetting over de plaats van de visschers in dep Landstand en over de belangrijke functie van .de Visschersraden en verklaarde den Prov. Visschersraad voor ge installeerd, om tenslotte de samenstelling be kend te maken. Leider van den Prov. Visscherijraad is de heer B. Salm te Yerseke en leden zijn de heeren J. Bom, L. v. d. Have, Jac. Pekaar uit Yerseke, R. Wijnne, Philippinne, W. v. d. Broek-e, Breskens, K. v. Belzen, Arnemuiden, J. de Munck, Yerseke, E. v. Immerzeel, Graauw, F. -de Vos, Terneuzen en C. Zee- veld, Middelburg. -* De raden van -bijstand bestaan uit de vol gende personen: Oesterteelt: J. Bom, H. Ven- deville, P. Verwijs', L. v. d. Have en J. Gle- rum te YersekeMosselteeltJ. Pekaar, C. de Sooy te Yerseke; P. Praet, N.-Namen; I. Wijnne, A. de Roode, Bruinisse. Kreeften en kokhanen: J. de Munck en A. Verschuur, Yer seke, A. die Hurck, Philippine, Kustvissche- ren: W. v. d. Broek, Breskens, K. van Bel zen, A. Grootjans, Brouwershaven. Binnen- visscherijF. de Vos, Terneuzen, I. Ekkebeen, Oostbu-rg, C. Zeeveld, R. Berrevoets, Serops- kerke,.F. Rijnberg, St. Annaland en S. Schip per, Ndsse. Benoemd tot gezworene van het water schap 's-Heer Arendskerke, A. v. d. Dries te Heinkenszanden tot afgevaardigde van het waterschap Krabbendijke naar de algemeene vergadering van het waterschap De Valke- nissegeul, C. P. Vogelaar Jr. en C. C. Wel- leman beiden te Wolphaartsdijk. Middelburg. G. W. G. deed aangifte bij de politie van de vermissing van een donkerblauw koffertje uit de vestibule van het station. Hij had het daar 'Zaterdag even neergezet, toen hij een kaartje kocht. De politie stelt een onderzoek in. H. J. H. deed aangifte van de vermis sing van potten- gesteriliseerd vleesch en vet uit een kist in zijn schuur. De kist bleek gis termorgen opengebroken en 4e inhoud ver dwenen te zijn. Prooes-verbaal, is opgemaakt tegen J. B. en N. v. d. D., albier, die jam niet hadden geprijsd, terwijl de jam in pot ten was gedaan, die niet het vereischte ge wicht inhielden. Ook was de jam te duur ver kocht. J. G. B. en ,L._L. H. kregen een proces-verbaal, omdat iij jonge volvette kaas te duur hadden verkocht. Zuid-Beveland. KRABBENDIJKE. Donderdag j.l. hield

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1