r o i, Soes MAANDAG 21 JUNI 1943 57e Jaargang, No. 218 FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL \y l :/onge \30 GOES 3RS. SMEDEN |e dracht. GOES t)1-2410 sorders Ned. Scibeepv. Op de beleg- anvankelijk iets eningen. Later aan. Overzee pcrts ;offie* 5N. Hier- feeer uitge- ,wel in de uitvoering, te Noord- |OOP GB- VLAAN- hweg, Kou- EL r DIENST- A. COB- uwer, Se- burg. KNECHT aarden kan 3ERDIJK, ug NET toor dag of IMSKEBK, Le Cointre CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628,en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. ONZE JONGE MENSCHEN. In ons nu'mmer van 10 Juni j.l. wezen wij op ernstige klachten, die hernomen zijn over het z.g, vrije trekken .Van jonge men- schen en speciaal over het verblijf in „vrije jeugdherbergen", d.w.z, op zolders of in stal len of zelfs in opgekalefaterde kippenhokken Nu moeten we in dit opzicht niet over drijven en in ons oordeel óver de jeugd niet overdrijven. Tuchteloosheid onder de jeugd kwam ook vroeger voor. Ook ,in den oorlog 19141918, zelfs daarvóór en ook in 'vredestijd. Terwijl ook niet vergeten mag worden, dat de cri minaliteit ook orfder de 'volwassenen toe neemt. De Standaard waarschuwt évenèens tegen generaliseeren. De houding van enkelen, of zelfs 'van be paalde groepen, die op dpze wijze elk fat soen te grabbel gooien, mag geen criterium zijn voor de beoordeeling van de jeugd als geheel. Het weeklagen óver de jonge menschen door hen, die dikwijls hun „jeugdzonden", zich nog maar al te goed herinneren, heeft 'altijd een wrangen bijsmaak. Als de kinde ren spotten met moraal dan mag de vraag zeker gesteld worden, hoe het met het leven van de ouders zelf gesteld is. Als daar jonge menschen van nog geen 18 jaar op een dergelijke wijze buit&i de ouderlijke woning den nacht doorbrengen, mag met recht toch gevraagd worden, waar het verantwoordelijkheidsgevoel van de ouders op zulk een 'moment is. Voor het trekken is in onzen kring nooit bijster veel gevoeld. Dat een jonge man en een jonge vrouw* niet samen zouden mogen zijn is natuurlijk een onhoudbaar standpunt In alle tijden wist men de wegen te vinden, waarop jonge harten onbespied elkaar von den. Of dit nu bij jaarmarkten, op meetings, bij bruiloften, op het ijs, of bij fiets- en voet tochten geschiedt, blijft eender. Vrijheid is noodig voor jonge menschen. Waar het echter op aankomt is, wat met die vrijheid gedaan wordt. Is er zooveel levenstucht, zoowel inner lijke naar Gods norm gerichte beheersching, dat ook jonge menschen in hun samenzijn het respect voor elkaar niet verliezen? Daar komt het op aan. Kinderen 'van 1518 jaar laat men echter niet op eigen houtje trekken. Zeker niet in gezelschap 'van evenoude wereldburgers, Zonder eenige leiding of toezicht. Als wij al het onze gedaan hebben, mogen we de kinderen in Gods hand overgeven. LEVENDIGE ACTIE VAN STOOT TROEPEN. - VERSCHILLENDE BOMBARDEMENTEN. - Dr GOEBBELS OVER DE LUCHT AANVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Plaatselijke aanvallen der Sovjets aan het Koebanbruggehoofd - ten Noordwes ten van S s o.e my en in het gebied van K i r o f werden afgeslagen. In de overige sectoren van het Oostelijk front levendige actie van stoottroepen. Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke doelen in Le ningrad met goede uitwerking. Bij een nieuwen 'aanval der luchtmacht op sdieepsdoielen in den mond van de Wolga liepen wederom vier vrachtschepen zware bomtreffers op, zoodat verwacht kan worden, dat een deel van deze schepen vernietigd is. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen bestook ten industrieën ver in het vijandelijke achter land. Een vliegtuig keerde van deze vluchten niet terug. Duitsche en Itaiiaansche gevechtsvliegtuigen wierpen op de haveninstallaties van B i z e r t a en Pantelleria met goed gevolg bom men. Eenige vijandelijke vliegtuigen maakten in den afgeloopen nacht storingsvlucihten bo- van het. Westelijika gebied van het rijk zon der 'bommen uit te gooien. Boven de bezette gebieden in het Westen werden vier vijande- lijke vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den nacht van 19 op 20 Juni afzon derlijke doelen in het gebiedl van Londen en aan de Engelsche Zuidoostkust. Door varende eenheden van de marine, het luchtdoelgeschut van koopvaardijschepen en DE„VERDOEMDEN" door H. Kingmans. 31) o Jochem ontdekt hij is het dlichtst bij de deur dat vier gewapende mannen de -toegang bezet houden. Er is geen dóórko men aan. Dan klinkt opeens de stem van Sinjeur Willemsz! Zij behoeven zich geen enkele illusie te maken, als zijhiat soms nog gedaan mochten hebben. De vriendelijkheid is uit die stem radicaal verdwenen. Kort en bijtend laat hij zich hooren. „Jullie hebben gisteravond voor zes jaar geteekend. Als soldaat of matroos van - de Oost-Indische Compagnie. Als het niet.goed schiks wil, dan maar kwaadschiks. Verzet helpt niet, 'vluchten is onmogelijk. Mocht ■j/?.-? nog gelukken, jullie worden 'on middellijk gepakt en doodgeschoten. Want dat is desertie. Jullie namen verbinden jul lie. Weest nu verstandig. Gedraagt je lot als mannen. Dat lot is heel goed, ik beloof het t j1.-1 ijk eten en behoorlijke gage. In Indie kun je vooruit komen. Dat ligt alleen aan jullie. Hier is eten in overvloed. Ver hongeren zullen jullie niet. Een voorschot op jullie gage wordt verstrekt. Kleerèn en andere dingen ontvangen julie ook. Zes jaar zlJn.gaulw genoeg om." „Je bent een ploert!" .barst Gebhard los. „Z-e_ moesten jou ophangen! Wat hebben we jou gedaan, vent, zeg op!" de luchtdoelartillerie der marine werden tüs- schen elf en twintig Juni 49 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten." Dr Goebbels over de luchtaanvallen. (DNB). Rijksminister Dr Goebbels heeft tijdens een rouwplechtigheid voor de slacht offers van de Britsche luchtterreur in dè Stadthalle te Elberfeld een groote rede ge houden. Hij nam afscheid van 'de gevallenen van Wuppertal en bracht hierbij de gevoe lens van rouw en van tro-tsche verbetenheid itot uitdrukking, die dezer dagen .de harten iva'n alle Duitschers vervullen. Ik dien, aldus spr., een aanklacht in tegen een vijand, die zich met zijn wreede lucht terreur niets anders ten doel heeft gesteld dan een weerlooze burgerbevolkinf te 'kwel len en haar te bedelven onder leed, wreed heid, smart en dood. Eens zal hetuur ko- jnen, wanneer wij terreur door c'ontra-ter- reur breken. Ontelbare arbeiders, .ingenieurs en constructeurs zijn bezig om zoo snel mo gelijk dezen dag te verwezenlijken. Geallieerde camouflage. „Wij allen Voelen, dat de komende maan den van groote bete'ekenis zullen zijn en dat de afloop van den oorlog in de gevechten van dit jaar zal worden beslist", aldus ver klaarde kort geleden de chef van den Ja- panschen marinedienst, schout bij nacht Ja- no. De laatste besprekingen te Washington hebben nog eens den nadruk gelegd op de mogelijkheid 'van een actiever oorlogvoering tegen Japan. Alle gepraat over Oost-Azië en den Paci fic kan echter, aldus het Hbld, een manoeu vre zijn om de werkelijke Geallieerde plan nen zooveel mogelijk in het duister te laten. Zoo herinnert het Hamb. Fremdenblatt aan de. dageri, welke voorafgingen aan de Britsch-Amerikaansche landing in Noord- Afrika. Reeds eenige maanden, voordat de convooien in zee staken, werd er voor ge zorgd, dat sommige militairen van de voor transport bestemde troepen Noorsche taalles kregen. Onmiddellijk ontstond 't gewensch- te gerucht. Daarmede nog niet teVreden, liet generaal Eisenhower op demonstratieve wij ze een week lang z.g. voor persoonlijk ge bruik geneesmiddelen voor bevroren 11- chaamsdeelen en medicamenten tegen tropi sche ziekten koopen. Bovendien werd het bericht uitgestrooid, dat omvangrijke forma ties een speciale opleiding voor operaties in poolklimaat kregen". Zulk een geruchtenchaos zou er ook nu zijn georganiseerd. Niet allfeen de plaats, maar ook het tijdstip van eenigerlei actie is een open vraag. Korte Berichten. Bekend is geworden, dat sterke forma ties Engelsche troepen in Noord-Syrië zijn geconcentreerd. Verder heet het, dat de be palingen voor hef scheepvaartverkeer in de zone van het kanaal van Suez opnieuw ver scherpt zijn. (N. R. C.) S. P. T. meldt uit Rgtne, dat men in politieke kringen te Rome de gevolgen on der oogen heeft gezien, die een druk van Engelsche zijde op Turkije zou kunnen heb ben. Zij zijn van oordeel, dat Turkije in'de oorlogsjaren zijn wapens genoegzaam heeft uitgebreid on; zijn neutraliteit te verdedigen In goed ingelichte militaire kringen te Berlijn, aldus S. P. T., heerscht op het oogenblik de opvatting, dat er in het Oosten iets gaat gebeuren. Aan beide zijden van he't front wordt den laats'ten tijd druk ge patrouilleerd en Verkend om te weten, wat de tegenstander Van zins is en over welk materieel hij beschikt. Weersfjortkampen. Binnenkort zal wederom een nieuw con tingent Ned. jongens van 1618 jaar Ver trekken naar een' dér weersportkampen in Duitschland, waaraan jongens uit zes 'ver schillende landen deelnemen. Liefhebbers voor deze 'kampen kunnen zich nog melden bij een der gewestkwartieren van den'jeugd storm of aan het adres Ko'ningslaan 9 te Utrecht. Zooals bekend moeten werkgevers en schalen vrijgeven voor deze kampen, ter wijl werkgevers loon moeten doorbetalen en hef verblijf in eeii weersportkamp niet als vacantie mag worden, aangerekend. Sinjeur Willem'sz lacht valsch. „Niet zoo hoog van den toren blazen, va der. Dat helpt niets. Je maakt het er niet beter mee. We moeten nu eenmaal zeelui en soldaten hebben. En jullie haddeii er geen trek in. Dan doen we het zóó, snap je? Jul lie zullen eens zien, hoe goed het is. Beter dan dat zwerven hier en ginds." Onder het spreken houdt hij het viertal stèvig in de gaten, terwijl zijn geleiders de wapens gereed houden voor het geVal de gevangenen amok mochten maken. Deze zien wel in, dat tegenstand nutteloos lis. Ze hebben te berusten in hun lot, tenzij idie Sinjeur, die zich nu in zijn ware gedaante .kennen laat, te vermurwen zou zijnDe 'Franschman waagt een poging. Hij valt met .zuidelijke levendigheid op de knieën en /smeekt om genade. Ook Goffe doet dat. Al-_ ileen Gebhard ziet met een ongeloovig lachjp .op dit tooneel neer. Jochem weet niet, hoe /hij zich houden m'oet. „Geen gemar", beslist Willemzs, kort aan gebonden. „Jullie hebben de handteekening ^ezet. Die is geldig. Voor zes jaar verbon den. Dat is heelemaal niet erg. Schikt je in je lot, mannen. Dat 'valt best mee." „Heb .je nog een hart in je lichaam of .niet", 'vraagt Jochem. „Ik moet naar huis binnenkort. Er wordt daar >op mij gewacht. /Laat ons nu gaan. Wij hebben jou toch niets gedaan? Waarom houd je ons hier vast?" (Wordt vervólgd.) KEURINGEN WAFFEN-SS -EN NED. LEGIOEN. Tijdens de keuringen der Waffen-SS en Nederl, Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 Jaar. Voor de gezinsleden dezer vrij willigers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, kostelooz e ziekenverpleging, extra le vensmiddelen, extra kolentoewijzing, enz. Zij, die om bijzondere redenen of wegens familieomstandigheden ih Ne derland moeten blijven, kunnen zich aanmeldea bij een der in Nederland ge vestigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legic^n vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den arbeidsinzet, Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatscoasmando Nederland deelt mede; Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed Ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagdeinlichtingen verstrekt, met betrekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde reden in Nederland moeten blijven, de mogelijk heid bestaat, hun dienst t-e doen bij de Land wacht Nederland of bij het SS-wachtbatail- lan in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen, toe treden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmel- dingsplichtig rijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich "eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbin tenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 22 Juni 912 u.Leeuwarden, Huis Schaaf, Breadlstraaf23 Juni 914 u.Amsterdam, Dam 4; 24 Juni 913 u.Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 25 Juni 914 u.Amers foort, Polizeidurchgangslager, Leusderweg; 26 Juni 14 u.Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Verzorging achter het front, een kopje koffie en een sigaret. SS PK-Vermeer-O-H-P m. MICHIEL DE RUYTER-ZEGEL. „Door een ervarenis ,van acht en vijftig jaren, in het stuk der zeezaken d'allerkundiigste zijner eeuwe, de grootste daden den geheelen Oceaan en Middellandsche Zee door, in zeven oor logen loffelijk verricht, eilanden en sterkten ih 't Noorden en Zuiden verovert, den Neder landers die groote kust aan de Atlantische Zee gewonnen, den 2fceltoover getemd 'hebbende, heeft hij als opperhoofd in vijftien groote sla gen onoverwinnelijk gevochten, dien boven an deren gedenkwaardigen slag van vier dagen geleverd, en viermaal 't overgroot geweld der vereenigde vloten van den hals der republiek zeer voorspoedig afgekeerd: minder in macht, in dapperheid gelijk, in beleid en geluk meer der...,." staat er op de grafzerk van Michiel Adriaanszoon de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam geschreven. Hij was, wat Ge rard Brandt schreef„Het roer der vloot, de e daai' God door stree". Zijn manmoedige jding, zijn rustige, onverwoestbare kracht, zijn ooschokbaar iGodsvertrouwen, zijn on kreukbaarheid, zijn trouw aan het vaderland1, stempelen hem tot den nationalen held bij uitnemendheid. Thans is ook te zijner nagedachtenis zijn beeltenis afgedrukt op de meest gangbare van onze postzegels: de 7% oent. Nieuwe economische koers in Ned.-lndië Terwijl' Japan tot dus'verre van plan was de bezette gebieden van Indië geheel in dienst te stellen Van de autarkie der Groot- Aziatische sfeer' 'van algemeene welvaart, ■waarbij dan hoogstens eventueele overschot ten in aanmerking zouden komen voor ex- <port naar niet-Aziatische gebieden, is men te To'kio thans besloten de economische con stellatie van Ned.-lndië intac't te laten, d. w. z. ook verder in deze gebieden zich uitslui tend op den export van grondstoffen te spe- cialiseeren, aldus de Ned. Corr. Dienst. „Der Deutsche Volkswirt" voegt hieraan toe, da't er aanleiding bestaat om aan te ne men, dat de groote omkeer in de Japansche plannen ten deele Samenhangt met~de on langs afgesloten economische onderhande lingen tusschen Duitschland, Italië en Japan Het behoeft geen betoog, da't het 'voor de mogendheden van de spil van niet te onder schatten belang is, dat de grondstoffen uit hét verre oosten in de toekoms't ter beschik king staan 'van Europa en zijn industrie. jVoor'dien hadi men 'van Japansche zijde te kennen gegeven, dat men b.v. de rubber- en suikerproductie aanzienlijk dacht te besnoei en, om die 'van katoen en rijst sterk op 'te 'voeren. Als gezegd, heeft men deze plannen thans laten varen; zoo er misschien toch nog meer katoen eri^rijst worden geplant, dan toch beslist niet in den oorspronkelijk geprojec- teerden omvang. Daarentegen schenkt men inu weer de grootste aandacht aan de moge lijkheden der rubber- en suikerproductie. Op de tabaksplantages, waar reeds werd geëxperimenteerd met het aanplanten van goedkoope sigarettentabak, welke in 't Oos ten een groote rol speelt, heeft men deze experimenten opgegeven, om zich weer te wijden aan het bekende Sumatra'dekblad. lEen en ander heeft tengevolge, dat er thans uiteraard- oo'k op groote schaal gebruik ge maakt moet worden van de vakkennis der vroegere in hoofdzaak Ne'derlandsche. planters, aan wie geleidelijk weer de leiding der verschillende plantages wordt toever trouwd. Het ligt 'voor de hand, dat de kwesties inzake het Europeesche en vooral Néder- iandsche kapitaal, dat in Indië geïnvesteerd is, gedurende den oórlog moeilijk geregeld kunnen worden. Of dit 'kapitaal ook Verder zijn medewerking zal kunnen verleenen, of deel zal heWben aan de winst, dan wel in een of andere.i vorm zal worden afgelost, dient te worden afgewacht. Niettemin heerscht in Duitschland de verwachting, dat er wel reden is voor een zekere hóóp óp een gunstige regeling. Verduisteren: Van 20 tot en met 26 Juni begin 22.15, einde 5 uur. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 t/m 12 Juni 1943 kwanten er in ons lanxl1 1688 gevallen van besmettelijke ziek ten voor, waarvan 836 diphtherie en 71'0 rood vonk. Zeeland, had 15 gevallen van diphtheric, n.l. 6 in. Axel, 2 in Middelbftrg en Tholen en 1 in Arnemuiden, Borssele, Goes, Kruiningen en Oost- en West-Souburg. Tholen had 2 gevallen van roodvonk en Terneuzen 1 van meningitis. Van malaria werden 13 gevallen geconstateerd, n.l. 10 in Middelburg en 3 in Koudefeerke. Benoemd tot dijkgraaf van den calami- teuzen Hoofdplaatpolder, H. J. Cammaert en tot leden van den Dijkraad. voor de waterkee- ring van dfe calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes, als vertegenwoordigers van dien polder, A. W. Verplanke en P. J. van Dam me, allen te Hoofdplaat; tot dijkgraaf van den calairtiteuzen Thotmaespolder, P. M. J. le Clerck te Biervliet en tot gezworene van den Oud-Vogelschor of Zuid-Westenrijkpolder, I. van Cadsand te Terneuzen. Middelburg. R. A. 'v. d. B. uit Vlissingen kreeg een politioneele waarschuwing, omdat hij op een in beweging zijnde tram sprong. J. W. uit Souburg vervoerde iemand boven 10 jaar op zijn rijwiel. Ook hij kreeg een dergelijke waarschuwing. J. E. J. M. deed bij de po litie aangifte van diefstal 'van' 9 handdoeken uit de toiletinrichting van het station alhier. H. H. S. alhier vroeg een te hoogen. prijs voor het verven 'van een kindermanteltje en kreeg daarvoor een proces-verbaal. Het 13-jarige meisje J. C. uit Vlissingen sprong gistermiddag in de Langeviele van de tram, toen deze nog in beweging was, waardoor zij kwam te vallen. Dr Feikema constateerde een lichte hersenschudding. Zij is per auto naar huis gebracht. Goes. - Mej. E. S'. a/lhier deed aangifte van de vermissing van een bruine dames-portemónnaie met inhoud, die zij in een kinderwagen, welke even onbeheerd had gestaan, had gelegd. De politie stelt een onderzoek in. Zuid-Beveland. BAARLAND. Zaterdagavond te ongeveer 11.15 bemerkte de echtgenoote van den win kelier J. H., toen zij zich nog even .in den winkel begaf, dat een raam opgeschoven was. Zij zag nog juist, hoe twee handen zich snel terugtrokken, waarna het raam -met een slag dicht viel en de daders zich vlug uit de voe ten maakten. Eenige pakjes sigaretten bleken ontvreemd te zijn. De politie stelt een onder zoek in. Pas om 8 uur inde rijl Te Hil versum is een verordening uitgevaardigd, welke een verbod inhoudt om des morgens vóór 8 uur in diq rij te staan voor levensmid delenwinkels. Het gemeentebestuur is van de overweging uitgegaan, dat de huidige toestand van queue-vorming voor de winkels onhoud baar is. Reeds van 4 uur in den morgen af staan momenteel vele huismoeders o.a. voor groentewinkels en slagerijen in de rij, waar door zij aan het huisgezin worden onttrokken. Teneinde dit te voorkomen, is thans deze ver ordening gegeven. Zevenhonderd gulden ver brand. In Heerlen heeft een huisvrouw zevenhonderd gulden in een kachel laten ver branden. Bij een luchtalarm wist de huis vrouw K. voor haar hanidtaschj-e met f 700 identiteitskaart en andere papieren van waar de zoo gauw geen. andere veilige bergplaats dan de kachel. Den volgenden morgen werd het vuur gewoon aangestoken, terwijl niemand meer aan het waardevolle taschj'e dacht. Pas later kwam de èro°te schrik, maar toen was alles verbrand. Het schijnt dat er van de ver koolde bankbiljetten toch nog zooveel over was, dat er 'kans is, dat de eigenaresse haar geld geheel of gedeeltelijk terugkrijgt. Arrond.-Rechtbank fe Middelburg. Zitting van Vrijdag 18 Juni 1943. De 20-jarige landbouwersknecht W. En gels uit Biervliet stond terecht wegens dief stal van een rijwiel ten nadeele van den landarbeider Bracke te Biervliet. E. had ook al een paar malen geld van zijn /ouders gestolen. Eisch 6 mnd. gev. zonder aftrek. De 20-jarige landbouwersknecht A; Deij uit Hontenisse stond terecht wegens het ste len varn konijnen. Hij bekende 'schuldig te zijn aan Vijf gevallen van konijnendiefstal. Al deze dieren had hij verkocht en voor een deel van de opbrengst waren huishoude lijke én andere voorwerpen aangeschaft wel ke deels bij de 'verloofde van verdachte kon den worden ingeslaggenomen. Eisch 4 mnd met aftr. voorarrest. In den morgen van 12 Febr. j.l. kwam ■de fruitkweeker Leeuwe te Haamstede tot ■de ontdekking, dat zoowel zijn kippen- als •konijnenhokken leeg waren en zijn 11- kip pen en 6 konijnen verdwenen waren. Ver- dachto hiervan is de 22-jarige te Nijmegen wonende, doch tijdelijk in Schouwen en Dui- veland vertoevende metaalbewerker G. A. Janssen. De diefstal bij v. Leeuwe gaf hij da'delijk toe. Niet minder dan 13 diefstallen in totaal konden op de rekening van J. wor den gezet. Een campagnon- „Piet", die hem 'gehofpen zou hebben, kon niet worden op gespoord. Eisch .8 mnd. met aftrek voor-arr. De verdachte in de volgende zaak is 'de te Eist wonende, doch tijdelijk te Re- nesse verblijvende 26-jarige chauffeur G. J-. 'Klaa'sen. Hij had den verdachte uit de vo- .irige zaak geholpen naar Schouwen te ko men en nadien had hij hem ook meerdere 'malen aan geld' gehqlpen. Op 30 Jan. j.l. nu had hij van J. een tweetal 'dekens aangeno men, welke J. hgjd weggen'omen uit een ba rak te Haamstede, of althans maar in bruik leen had. Eisch 1 'm'nd gev. MAANDAG 21 JUNI 1943. Of gij eet of drinkt, of wat ook doet, doet het alles ter eerè Gods. 1 Cor./10:31, Zon op 5,19, onder 22,03, maan op 0,2, on der 9,09. Laatste kw, 24 Juni, nieuwe maan 2 Juli. De plaats van de Kerk des Heeren, kan en mag geen andere zijn, dan aan de heilige voeten van cfen óngezienen Immanuël. Ze is 'nergens anders veilig, nergens an ders rijker, nergens elders heerlijker, dies ook nergens beter zuJver te houden, dan juist in 't zalig rusten aan de gezegende voe ten van haar verheerlijkten Borg en Zalig maker. Geen enkele zijweg kan worden ingesla gen, hoe aanlokkelijk schoon hij ook moge worden Voorgesteld, Ds A. GRUPPEN. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Amersfoort (als jeugd,pred.), N. O. Steenbeek te Willige Langerak. Aangenomen: naar Woldendorp, "B. Eisers, cand. te Eefdte; naar Jutfaas, H. W. J. C. Hanselaar te Rijperkerk. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Ga meren,.. R. Brands, hulppredi. te Zutphen en K. D. Gerber, hulppred. te Den Ham (O.). HULPPREDIKERS. Ned. H e 'r v. Kerk. B'enoemdte 's-Gravenhage (voor wijk 2), G. F. A. Carstens, cand. aldaar. Geref. Kerken. Benoemdte Amster dam (voor den evang. arbeid), C. Glauibitz, cand. en hulppred. te Rijswijk (Z.-H.). THEOL. HOOGESCHOOL DER GEREF. KERKEN. Dezer dagen is in dé Westerkerk te Arnhem de jaarlijlcsóhe School- 'dag van de Theol. Haogescihool der Ger. Ker ken gehouden. Aan den schooldag ging een bidstond vooraf, waarin ditmaal voorging Ds E. I. F. Nawije, Geref. predikant te Apel doorn. Ds Nawijn had als tekst gekozen Joh. 1720 en 21 (Jezus' gebed om eenheid in Zijn kerk). De schooldag stond/ ditmaal onder la dling van dén rector, Prof. Dr K. Dijk, die in zijn openingswoord enkele voornaamste fei ten uit de geschiedenis der school sedert den. vorigen schooldag releveerde. In de morgenvergadering trad vervolgens als referent op Ds J. D. Boerkoel, Geref. pre dikant te| Watergraaf,smeer, die sprak over: „Van Arnhem tot Kampen". In de middagvergadering heeft Ds H. A. Wiersinga, Geref. predikant te Leiden, een rede gehouden over„Om de eere Gods", waarna Dr K. J. Cremar van Kampen, een uiteenzetting gaf over de beteekènis en de werkwijze van de groote bibliotheek die aan de Theol. Hoogesahool is verbonden. Ds J. Douma, emeritus-predikant te Arn hem, sprak hierna een slotwoord. KORTE BERICHTEN. De Part. Sy node der Geref. Kerken van Friesland-Noord sprak uit: „De Part. Synode enz., lettende op de .ingrijpende veranderingen in den toe stand van ons vaderlanld sedert het besluit van de generale syndbe van 1939 betreffende de opdracht aan het curatorium van de Theol. e Hoogeschool inzake het promotierecht, spreekt haar verwondering uit, dat desniettegenstaande 'deze kwestie opnieuw van meer dan één zijde aan de orde gesteJldl wordt tot schade van de rustige ontwikkeling van ons kerkelijk leven en van de Theol.. Hoogesohool, en verzoekt de generale synode van Utrecht 1943 met het oog op de in dezen tijd dubbel noodzakelijke rust en eenheid der kerken en op het waar achtig belang van de Theol. Hoogesohool dez"e zaak niet in behandeling te nemen". De Part. Synode van Groningen -sprak naar aanleidine van een voorstel van de clas sis Appingedam en de kerk van Groningen betreffende het promotierecht aan de Theol. Hoogeschool te Kampen uit, dat zij geen be hoefte gevoelt een dergelijk voorstel bij de generale synode in te dienen, omdat deze zaak via het curatorium der Theol. Hoogeschool ter synodale vergadering komt De Part. Synode der Geref. Kerken van Drenthe nam in haar jongste vergade ring het volgend voorstel van de classis As sen over: „De classis Assen, overtuigd, dat de Theol. Hoogeschool hét jus promovendi heeft, verzoekt uwe vergadering de Gene rale \Synode te verzoeken, eindelijk aan dit recht genoeg te/doen". Een voorstel van Ds R. Dijkstra in den kerkeraad der Ned. Her'v. Gem. van Amster dam om het personeel van de kerkeraads- scholen niet langer van hét lidmaatschap van den kerkeraa'd uit te sluiten werd 'ver-, worpen. Naar we 'vernemen is Ds B. v. Ginkel, Ned. Herv. pred. te Utrecht, door ongesteld heid verhinderd zijn ambtsbezigheden te ver richten. De kerkeraden der Ned. Herv. Gem. van Rheden en Ellecom hebben besloten een hulpprediker aan te s'tellen die zijn arbeids veld vinden zal in het dorp De Steeg en te iHavikkerwaard. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLO MA ALG. HANDELSKENNIS. Bij het te Terneuzen gehouden examen Ivoor het mid denstandsdiploma zijn o.a. geslaagd: M. Anthonisse te iWolfaartsdijk; 'J. H. v. Arenthals te Zaamslag; C. Baert te Ter neuzen; -J. G. van der Bent te Zaamslag; C. Bosi, mej. A. A. van den Bruele, beiden te Terneuzen; M. Buitendijk te Goes; P. A. Cornelis te Groede; P. I. Daansen te Bres- kens; mej. S. Dieleman te Oostburg; F. Doelder te Axel; J. Th. van Es, F. J. Faas, beiden te Terneuzen; ,P. Fraanje, J. 'van Fraeijenhove, beiden te Zaamslag; J! D. Goethals te SluisC. A. de Groote te Hoek J. Hamelink te Terneuzen; F. J. P. van Haver te Axel; A. A. van Hecke te Terneu zen; A. E. Herman te Axel; J. H. Houg te Zaamslag; F. de Jonge te Breskens; F. P. de Jonge te Zaamslag; mej. C. S. van Kam pen te Oostburg; mej. H. M. Kips te Axel; A. J. de Koning te Öos'tburg; Th. M. van Kouteren te Oostburgi J. C. Krokcké te GroedeP. J. Labij t te NieuWlvliétChr. v. Langevelde te Terneuzen; mej. S. M. de Ligny te/Groede; H. P. M. M*aas te Terneu zen; A. Matthijsse te Nisse; D. L. va'n der' Meer, P. van der Mei.de, W. Meijer, P. Mi- chielsen, allen^ te Terneuzen; mej. C. J. Moens te Zaamslag A. D. van der Molen te Terneuzen; A.'yan O'ost te Goes; mej. S. Overdulve te Axel; L. Peetérs te Hoede- kenskerke; J. :H. van Petegem te Hoek; E. Priester te 's-H. Hendr. kinderen; J. C. Ris- seeuw te Breskens; A. Roj>ijn te Groede; W. C. Rookusi te Breskens; mej. J. Roose

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1