DÏNSDAG 8 JUNI 1943 57c Jaargang, No. 208 BEKENDMAKING» DAGKALENDER BINNENLAND UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN. GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekih. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. LECTUUR VOOR ONZE JEUGD. Er is reeds meermalen opgemerkt, dat in dezen oorlogstijd veel gelezen wordt, meer dan voorheen, toen de gelegenheden voor uit huizigheid zooveel talrijker waren. Wij kun nen ons over deze toegenomen vraag naar lectuur verheugen, vooral als juist is, dat b.v. godsdienstige en historische boeken in trek zijn. Toch is het noodig, aan te dringen op controle op hetgeen onze jonge menschen le zen. Het Paedagogisch Tijdschrift voor het Chr. Onderwijs vestigt er de aandacht op, dat deze controle een belangrijk deel van de op voeding is. Inderdaad heeft het jeugdboek een onbe rekenbaar grooten invloed op het leven der kinderen. De kinderlectuur strooit gedach ten- en gevoelskaemen in de ziel van het kind en is van het grootste belang voor de vorming van karakter en persoonlijkheid. Evenals de lectuur voor volwassenen veredelt het het ge moed, of trapt wellicht het schoonste en teer ste in 's menschen ziel weg in slijk". Een volwassen mensch mag men veronder stellen in het bezit te zijn van een vermogen tot beoordèelenhij .kan critiek uitbrengen op hetgeen hij leest en het goede opnemen, het verkeerde verwerpen. Bij een kind is dat geheel andersdat brengt geen critiek uit op hetgeen het leest, maar neemt alles gretig in zich op. Ouders, die bij den Doop de belofte hebben afgelegd, hun kinderen op te voeden volgens den eisch der Heilige Schrift, hebben met ernst toe te zien op de lectuur van de jeugd. Men realiseert ,het zich vaak te weinig, maar de Doopbelofte geldt ook voor de lectuur on zer kinderen. De ouders weten van de zwakheden en ka rakterzonden van hun jongens en meisjes en kunnen daarmee rekening houden bij Öe keuze van de jeugdlectuur. - Bij de keus van boeken voor de jeugd die nen we in de eerste plaats er op te letten, dat het een Christelijk boek is, waarbij het geloof in het centrum van het verhaal staat. Bij het keuren van een jeugdboek zij het uitgangspunt het Christelijk beginsel, waaruit wij leven. We geven de jeugd geen boeken in handen, waarvan we weten, dat ze „geen kwaad doen", dat ze „onschadelijk" zijn. Doch we zijn er ons van doordrongen, dat een jeugdboek dan alleen goed is, wanneer het het kind als redelijk en zedelijk schepsel ten goede komt. Het z.g. „verslinden" van sensatie-lectuur maakt het gevaar niet denkbeeldig, dat straks bij het opgroeien, de jeugd op het terrein van de natuurkunde, geschiedenis, techniek, geen interesse' toont. Heel vaak is sensatie-lectuur een synoniem van prikkellectuur. Van Christelijk standpunt is de prikkellec tuur vanzelf af te keuren. Alle boeken zijn af te' wijzen, die het jeug dige hart bezoedelen. Men mag het soms van „neutrale" zijde la ken en het met een spottend lachje aanzien, doch wij houden vast aan het Christelijk jeugidboek. Dank zij de verschillende uitgevers zijn er uitnemende Christelijke kinderboeken en -hoekjes. Lectuur, die we den kinderen met vreugde in handen kunnen geven, omdat we weten, dat het goede lectuur is. SOWJET-AANVALLEN AFGESLA GEN. - VERSCHILLENDE LUCHT AANVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Vijandelijke aanvallen aan het Koeban- b r ug gen hoofd en ten Zuiden van het Ilmenmeer werden met succes afgeslagen. In den afgeloopen nacht hebben sterke for maties gevechtsvliegtuigen opnieuw de indus- triebedrijven van de stad Gorki bestookt. Bij goed zicht werden talrijke voltreffers ge plaatst op de fa-brieksinstallaties van het be langrijke bewapenirigscentrumeen vliegtuig wordt vermist. De luchtmacht bracht voor de kust van den Kaukasus twee vijandelijke motortorpedo- booten en een duikbootjager tot zinken. Op 5 en 6 Juni werden aan het Oostfront 83 Sowjef-Russische vjiegtluigfn vfernieid. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in scheervlucht voor den oorlog be langrijke doelen in de havenstad, East bourne, met zichtbaar succes aangevallen. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt In dte Middellandse'he Zee werd een^ vijandelijke duikboot door eenheden der koninklijke marine tot zinken gebracht. Veel- motorige vijandelijke vliegtuigen hebben M s- s i n a, Reggio di Calabria en andere minder belangrijke plaatsen aan de straat van M e s s i p a gebombardeerd. Ook gisteren was Pantellaria het doel van herhaalde luchtaanvallen tijdens welke 7 vliegtuigen werden vernield. In een gevecht Met Duitsche jagers verloor de vijand nog 3 vliegtuigen. De Duitsche oorlogsproductie in Mei bereikte een record-hoogte. (D.N.B.) Zaterdag hebben de- Rijksminis ters Dr Goebbels en Albert Speer ter gele genheid van de pjechtige uitreiking van on derscheidingen aan arbeiders in de bewape ningsindustrie het woord gevoerd, op een groote bijeenkomst in het overvolle Berlijn- sche Sport Palast. In zijn rede wees Rijksminis ter Speer er allereerst op, dat de Duitsche bewapening van i aar 's gestegen en in M e 1943 op alle gebieden een re cord-hoogte heeft bereikt. Ihans kunnen wij met trots vaststellen, dat wij niet alleen voldaan hebben aan den eisch yan den Fiihrer, in Februari van het vorig jaar gesteld, tot opvoering van de be wapening doch ten deele dien eisch aanzien lijk hebben overtroffen. jaar is een- groot aantal door water- ik voor de van Sept. t/m Dec. 1920 geboren mannen. Dp Woensdag 9 Juni 1943 moeten zich alle in de maanden Sept. t/m Dec. van het jaar 1920 geboren mannen overeenkom stig den op 4 Juni in dit blad gepubli- eeerden oproep in don tijd van 8,30 12.30 uur op de desbetreffende afdeeling van het Gewestelijke Arbeidsbureau te Middelburg en op de bevoegde bijkantoren in den tijd van 9)2 en van, 1416 uur persoonlijk aanmelden, waarbjj zij het ingevulde aanmeldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distributiestam kaart moet werden medegebracht. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd, dien zij hiervoor noodig hebben, van werk vrjj te stellen en het salaris resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar, wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der verordening of trachten deze te ont duiken. grooten omvang in bedrijf genomen en zij zullen in nog grooter aantal het komende jaar ter beschikking staan. Vastgesteld kan worden, dat de tijdelijke beschadiging van twee stuwdamtaen ons wat betreft de ener gie-verzorging niet heeft getroffen. Öe ge decentraliseerde organisatie van onze ener gie-opwekking heeft het zonder moeilijkhe den mogelijk gemaakt nog denzelfden dag de bewapeningsindustrie de weggevallen hoeveelheden stroom weer ter beschikking te stellen. Ook de verwachting van den vijand, dat de watervoorziening van het Roergebied voor langen tijd gestoord zou zijn, is niet- in vervulling gegaan. De minister gaf daarna de volgende bij zonderheden omtrent de Duitsche inspan ning op het gebied der bewapening 1. De munitie; Alleen in Mei 1943 werd 6.3 maal zooveel ton geproduceerd als 't maandgemidd-elde in 1941. Dit resultaat werd bereikt met slechts 50 pet. meer ar beidskrachten, 132 pet. meer ruw staal, 57 pet. minder koper en slechts 2 pet. meer aluminium. De productie van pantserdoor- borende munitie van 5 cm. en -meer werd van 1941 tot op heden met 1000 pet. vergroot, die voor lichte veldhouwitsers met 1300 pet. en voor zware kalibers met 400 pet. De maandelijksche productie van steel- en eihandgranaten werd van 100 op 410 pet. ge bracht, die van mijnen op 1900 pet.. 2, De wapens: De productie van alle geschut van een kaliber van 3.7 cm. en hooger werd tegenover het maandgemiddeld-e van het jaar 1941 in Mei tot 400 pet. verhoogd. De ver vaardiging van karabijnen werd de laatste vier maanden met de helft vergroot. Bij de snelschietende machinegeweren van het type MG 42 werd- een bijzonder, schitterende pres tatie bereikt. De vervaardiging van lichte veldhouwitsers, kon sedert 1941 verviervou digd worden. De productie van zware en zwaarste luchtdoelartillerie werd sedert 1941 met 315 pet. vergroot. De productie van onze zware pantserafweerkanonnen, die op on dubbelzinnige wijze superieur aan die van den vijand zijn, werd in het jaar 1942 bijna ver dubbeld, en heeft sedert Febr. van dit jaar alleen een stijging tot 200 pet. te zien ge geven. Het aantal' maandelijks vervaardigde stukken pantser-afweergeschut is van 1941 tot op -heden met 600 pet. gestegen. 3. Het pantserwapen: Het totale aantal van alle vervaardigde pantsers werd verveelvoudigd. Daarbij bedraagt de toeneming der productie van lichte pantsers, vroeger 1, 2 en 3, slechts ongeveer 20 pet. van het maan delijksche gemiddelde van het jaar 1941. Om begrijpelijke redenen werd het meeste be lang gehecht aam de opvoering van zware pantsers, van stormgeschut, van den pant ser 4 en van den Tijger. Daar zijn juist de laatste maanden resultaten bereikt, die ver liggen boven datgene, wat -wij van de bewa pening konden hopen. Alleen de toeneming van de maandelijksche productie aan zware pantsers van Februari dit jaar tot aan Mei bedraagt 200 pet. Voor de luchtmacht wer den -het afgeloopen jaar talrijke nieuwe types ontwikkeld en reeds volledig in productie ge bracht. Desondanks was im Mei van dit jaar het aantal der geproduceerde vliegtuigen een veelvoud boven het gemiddelde van 1941. Na stil te hebben gestaan bij den Duit- schen uitvindersgeest besprak minister Speer het eigen karakter van de Duitsche bewape ningsindustrie, dat gelegen is in de verdeelihg dezer industrie in tallooze, groote, middel- groote, kleine en -zeer -kleine fabrieken en zeide: „Wij zijn door deze verdeeling tame lijk ongevoelig voor luchtaanvallen op onze in dustrie." Ten slotte wees de minister erop, dat tot aan het vodgenld voorjaar d,e maandelijksche productie wederom belangrijk opgevoerd wordt. „Wij zullen, zoo zeide -hij, het front nieuwe wapens, nieuwe pantsers, vliegtuigen en duikbooten in een aantal ter beschikking stellen, dat het onzen soldaat met zijn per soonlijke, onovertrefbare superioriteit als strij der tegen onze vijanden mogelijk maakt de zen strijd niet slechts te doorstaan, doch de finitief te overwinnen." Korte Berichten. Uit Buenos Aires meldt het D.N.B., dat het geheele Chileensdhe kabinet Maandag middag is afgetreden. Un. Press maakt nog melding van het- gerucht, dat de Chileensche president besloten zou hebben zijn reis naar de Vereen. Staten uit te stellen. - Naar -het D.N.B. meldt is de nieuwe Argentijnsche regeering Maandagmiddag be- eedigd. De chef van den staat a.i. Ramirez heeft in een toespraak verklaard, dat het leger de verantwoordelijkheid heeft overgenomen Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer macht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkeiijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur. In het „Wehrmachtslager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 4e regiment infanterie en zijn on derdeden: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943. 2. Het personeel van het 5e regimentinfanterieen zijn oor logsonderdeelendegene;1, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. In de Friesland-kazerne te Assen: 3. Het personeel van het 12e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de en met 1904 op 15 Juni 194 Jaren 1914 tot 4. Het personeel van het 19e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. Bij de aanmelding moeter» worden overgelegd het persoonsbewijs, de dis tributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende- „grens- gangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afge geven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belan gen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stel len en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, e.g. bij den stationschef van het station van vertrek. K I e e d i n g. Voor zooveef mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsghe kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerèi en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale hand koffers. Vs,; aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Neueriand bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgs gevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maat regelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogin- i gen steunen. BEKENDMAKING. In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht in krijgsgevangenschap terug gebracht moeten worden.- Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door mij ter aan melding opgeroepen personen bij niet-aanmelding inf het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het volgende: Wie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verantwoorden wegens militaire ongehoorzaam heid, waarop volgens het Duitsche militaire strafwetboek de zwaarste straf fen staan. Der Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. Het nieuwe, hulpbankbiljet van tien gulden, dat tijdelijk kloor de Neder landsche Bank in omloop ge bracht zal wor den, in verband met eenige ver traging in den aanmaak van nieuwe bankbil jetten. CNF- Noske-Pax m. ARBEID VOOR DUITSCHE IN STANTIES. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Met ingang van 1 Juni is een nieuwe re- g'. rg van loon- en arbeidsvoorwaarden in wer- k! getreden voor werkers in dienst van bouwondernemingen, welke werkzaam zijn ten behoeve van de Duitsche weermacht en het Duitsche burgerlijk -bestuur hier te lande. De verbeteringen, welke thans v^kregen zijn, omvatten o.a. een herziening van de loonen voor de in Zeeland werkende arbeiders, door het brengen van deze provincie van de vierde naar de derde loonklasse. Vakkundige grondwerkers zijn in de nieiiwe regeling geplaatst in de 2e toongroep, waar door hun werk thans als die van „geoefende" werkers wordt gewaardeerd. Voorts'.zijn alle ondernemers verplicht ^an de arbeidèrs1 wekelijks bij het loon een vacantiebon te verstrekker!. Verder zal aan de gehuwde ar beiders of daarmee gelijk te stellen ongehuwde kostwinners onder bepaalde omstandigheden, indien zij ten gevolge van den afstand niet naar huis kunnen terugkeeren, per dag f 1.50 bene vens f 0.50 per d-ag voor kost en inwoning wor den verstrekt boven het loon. Deze bepaling is, voor zoover zij -betrekking heeft op dé onge huwde kostwinners, nieuw. Voor de jeugdigè arbeiders wordt door de nieuwe regeling, -bereikt, dat de loonen, welke e-en bepaald, percentage bedragen van die der volslagen arbeiders, door een verhooging van dat percentage die loonen dichter naderen, ter wijl het volle loon thans reeds op 23-jarigen leeftijd zal zijn bereikt. Verduisteren Van 6 tot en met 12 Juni: begin 22.00, einde 5.15 uur. -/• j-j* siuui wmai uoor water- teneinde in volkomen onzelfzuchtigheid' de -zui- racht gedreven electriciteitsfabrieken- van 1 verheid van het bestuur te herstellen. Benoemd tot lid van den Dijkraad van de waterkeering van den calamiteuzen Leen- dert Abrahampolder, als vertegenwoordiger van het waterschap Oud- en Nieuw-Noord- Beveland, M. de Regt Marsz. te Kats; tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder, als ver tegenwoordiger van het waterschap Oud- en Nieuw-Noord-Bèveland, G. M. F. Bom te Wissenkerke. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 23 tot en met 29 Mei 1943 kwamen er in ons land, 1475 gevallen van besmette lijke ziekten voor, waarvan 708 roodvonk en 701 diphtherie. Zeeland had 23 gevallen van diphtherie, n.l. 6 in Axel, 4 in Borssele, 3 in Krabbendijke, 2 in Kruiningen, Oost- en West-Souburg en Vrouwenpolder en 1 in Hoek' St. Laurens, Middelburg en Tholen. Tholen had 6 gevallen van roodvonk en Zuidzande 1. St. Maartensdijk had 2 geval le^ van parathyphus en Middelburg 1 geval van .malaria. Middelburg. De caféhouder P. J. 'J. M. deed gisteren aangifte bij de pölitiS- van de vermissing van enkele flesschen jenever, die via een stoom bootmaatschappij van Schiedam naar Middel burg waren verzonden. Ook de bierhandelaar J. A. V. miste een zending flesschen gedis tilleerd, die op dezelfde wijze van Schiedam naar hier waren' verzonden. De politie stelt een onderzoek in'. Gisteren werd alhier door de vereen. „Het Nederlandsch^ Trekpaard", afd. Zee land, de eerste premiekeuring voor merries in dit seizoen gehouden. Vandaag is Kortgene en Krabbendijke, morgen Goes aan de beurt. Daarna volgen andere plaatsen in de provin cie. Wij hopen morgen den uitslag van de keuring te Middelburg kip te nemen. Vlissingen. Voor het Eenheidsdiploma E. H. B. O. zijn geslaagd de dames: C. Coibijrf, M. Meer kerk, C. Tax, S. Verhage en de heeren: P. Coppoolse, P. Drever, J. A. van Gemst, J. Gillissen, P. F. Heydens, C. J. Kambier, A. Koptnels, C. de Kraker, A. van Lammeren, L. K. van der Linden, P. van Loenen, H. Ma- quelin, P. J. Mommaas, J. A. Prins, A'. Roel- se Jr., J. Vv. Sigtermans, M. G. van. Stee, J. W. van Splunder, W. de Voogd, D. C. Valckenier van Geusau, J. P. van Wel, A. Wijkhuizen. Goes. De Prijsbeheersching kwam er achter, dat de handelaar in tweedehandsdhe artikelen D., aan een juffrouw een pdar oude schoenen had verkocht voor f 45. Zuid-Beveland. DRIEWEGEN. Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van de korfbalclub D.I.O.S. alhier, werd onderling een- wedstrijd gehou den in het hardloopen, hoogspringen, doelen, lange afstandloopen-, estafetteloop en touw trekken. Er was grbote' belangstelling. De prijzen werden gewonnen door de navolgen de personen: Dames: le pr. Cath. Goeree; i 2e-pr. M. de Jonge te Ellewoutsdijk3e pr. j M. van Loo. Heeren: le pr. C. J. Steketee; 2e pr. J. de Jonge te Ellewoutsdijk; 3e pr. M. W. Steketee. Juniores damesle pr. J. Bosman; 2e pr. A. Nijsse; 3e pr. J. Bruin- ooge. Juniores heeren: le pr. Iz. van de Guchte; 2e ph W. Nijsse; 3e pr. S. Saaman. Zij, bij wie geen plaatsnaam vermeld ;s, wonen te Driewegen. OUDELANDE. Op Hemelvaartsdag hield de handboogsociëteit „De Edele Handboog" haar jaarlijksch concours. De uitslag was als DINSDAG 8 JUNI 1943. Weet gij niet, dat de heiligen de wereld zullen oordee-len-? Weet gij niet, dat wij over engelen oordeelen zullen? Hoeveel te meer' dan over alledaagsche dingen? 1 Cor. 62a en 3. Zon op 5.22, onder 21.56. Maan op 10.26, onder 1.07. le kw. 11 Juni. Volle m. 18 Juni'. Men kan een uithangbord -boven de deur la ten schilderen met het opschrift: „Ik lieg niet, ik vloek niet, ik steel niet." Ik heb dit uithangbord boven menig levenshuis zien han gen en gedacht: wat zullen deze menschen antwoorden als de Heer zal vragen: vertel nu ook eens wat gij wèl gedaan hebt. Ds A. K, STRAATSMA. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Schiedam, N. O. Steenbeek te Willige Lan- gerak; te Geldermalsen (toez,), M. A. Krop te Tricht. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Scheemda, B. Jongeling, hulppred. te Garijp en M. Kreuzen, hulppred. te Vroo-mshoop. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Amsterdam-Oost, M. Baan te Bussum en J. Tamminga te Enschede; te Rotterdam-C., M. Baan te Bussum en W. Heerma te Zeist. HULPPREDIKERS. Ned. He.rv. Kerk. Benoemdte Enschedé, S. Krol, cand. aldaar; te Haarlem (voor wijk 7), D. J. Spa- ling, cand. te Bloemenldhalte IJmuiden-O.', H. M. Strating, cand. te IJmuiden. Hers-t. E v. L u t h. Kerk. Benoemd te Amsterdam (voor wijk 4), A. Vermeulen, prop. aldaar. GEREF. SCHOOLVERBAND. Het Geref. Schoolverband hielld' te Utrecht een al- gqpieene vergadering onder leiding van den voorzitter, Prof. Dr J-. Ridder-bos. Deze her innerde in zijn openingswoord aan het „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijn gerechtig heid". We hebben te zoeken naar het béste voor het Chr. onderwijs. Daarom moet het streven zijn op grond der Chr. beginselen de paedagogiek en didactiek te ontwikkelen, dat zij zijn op de hoogte van hun tijd. De nieuwe regeling, volgens welke het vroe gere Schoolraad-examen wordt afgenomen door Chr. Nationaal, Geref. Schoolverband en den Raad van Kerk en School heeft in 't al gemeen bevredigend gewerkt. Verder werden huishoudelijke zaken afgedaan. In de middagvergadering werd van gedach ten gewisseld over het referaat van Prof. Dr J. 'Waterink, over „De principieele beteeke- nis van en de didactische mogelijkheden in het 7e en 8e leerjaar". Herv. Evang. St. Maartensdijk, Woensdagav. 8.30 u. ds de Vey Mestdagh te Rotterdam. volgt: Eerste klep: S. Westveer van „De Edele Handboog" te Oudelande. Tweede klep: C. Vermue van „Victoria" te Kwadendamme. Derde klep: C. Lous van „De Edele Hand boog" te Oudelande. Vierde klepJ. Rijk van „Willem Teil" te Ovezande. Eerste zijvogel: S. Westveer van „De Edele Handboog" te Oudelande. Tweede zijvogel: A. J. Mol van ,;De Edele Handboog" te Oudelande, Eerste hoofdkalP. Schreurs van „Zeeland-ia" te Ovezande. Tweede faoofd-kalA. de Meij van „Willem Teil" te Ovezande. Eerste kleine kalD. de Winter van „Victoria" té Kwa dendamme. Tweede kleine kal: A. de Meij van „Willem Teil" te Ovezande. YERSEKE. Een ambtenaar der prijsbe- heersching ontdekte, dat een inwoner dezer gemeente -zich te Hulst aan zwarten handel schuldig maakte. Hij verzond vandaar uit pak ketten met Belgische tabak, die hij van een Belgischen smokkelaar betrok. De meeeste pakjes werden -verzonden naar Amsterdam en Rotterdam. In de vacature-Gunning is tot lid van de Commissie van Toezicht van de Binnenvaartscho'O-1 alhier benoemd' de héér J. Ph. Bom Lzn. Tholen en St.-Philipsland. ST. MAARTENSDIJK. Het 8-jarig zoontje van den heer Gakeer, wonende onder Stave- nisse, (had het ongeluk van een met aardappe l-en geladen wagen te vallen. Hij kreeg een wiel over een zijner beenen, waardoor dit lichaamsdeel zoo goed als verbrijzeld werd. Het slachtoffer werd in 'het ziekenhuis te Ber gen op Zoom opgenomen. Sluikhandelszaak ontdekt. In de omgeving van Eindhoven heeft de eco nomische politie twintig arrestaties ver richt in verband met een groote sluikhan delszaak, welke werd gedreven door iemand uit Geldrop. De man is reeds ontzet uit zijn bevoegdheid tot het verkoopen van boter en- eieren, daar hij herhaaldelijk knoeierijen pleegde. Om zelf buiten schot te blijven, steKTe hij een opkooper aan, die boter-, bonnen opkocht, waardoor de Geldrop- per -de gelegenheid kreeg duizenden kilo grammen boter tegen woekerprijzen in den sluikhandel te verkoopen. Verder heeft de man ten minste 149.000 stuks eieren tegen fantastische prijzen verklocht. In verband hiermede werd- ook iemand uit Deurne, eige naar van een 'vermeerderings-bedrijf, die elke week 500 tot 1000 eieren leverde, gearres teerd. Tevens werd een- rijwielhandelaar uit Deurne gesnapt, die in deze zaak winst be haalde met frauduleuze textielwaren, welke hij uit Tilburg had betrokken. Geheime -kaasmakerij. De mare chaussee heeft bij een veehouder te Egmond aan Zee een geheime kaasmakerij ontdekt. Men perkte daar in een kelder, waar dertig kazen jfif beslag konden worden genomen. Hamstervoorraad in beslag genomen. De politie had er de ludht van gekregen, dat de voorraad, dien de veearts De Groot uit Hapert bij el kaar gehamsterd (had, alle perken te buiten ging en bracht daarom onverwacht een be zoek aan diens huis'. Een groote voorraad werd in beslag genomen. Vleesch, ham en spek met tientallen kilo's, vet en boter idem, tarwe en bloem met honderden ponden, sui ker, rijst e.a. in groote hoeveelheden, een kast met sigaren en sigaretten, tientallen doo- zen chocolade en bonbons, tientallen paren schoenen -en kousen, 52 coupons stoffen enz. enz. De veearts, wiens gezin uit man, vrouw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1