DINSDAG 1 JUNI 1943 57c Jaargang, No. 203 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BEKENDMAKING. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)Bi P. DAVIDSE, Goes. i Ten vervolge op de op 29 April '43 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wehrmachtbefehlshaber in aen Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer macht, worden bij deze voor 'aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het regiment Jagers en alle in de Jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoo ver bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtslager" te Amers foort, Zonnebloemstraat, en wel: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het eerste regiment infanterie en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit real nent voortgekomen oorlogsonder deelen, voor Zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken mi litairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich meiden in de Frieslandkazerne te Assen en wel: degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; degenen, die~geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dis tributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afge geven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun be langen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stel len en hun het loon {salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleeenen aan alle voor de aanmelding op geroepen personen vrij vervoer derde klasse. Degenen, die tot aanmelding ver plicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den sta tionschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Drin gend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen deken®, onder goed en extra schoeisel, alsmede kookgerei, en lepel mede te brengen. De ge zamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgs gevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maat regelen. t'il geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogin gen steunen. v ER WORDT MEER GESPAARD. In de eerste drie ipaanden van 1943 is bij de Rijkspostspaarbank niet minder dan f 80.5 millioen ihgelegd (in April nog eens ruim f 36 millioen), tegeni f 40.7 millioen in hetzelfde kwartaal van 1942 en f 25.4 millioen in dat van 1941. In dezelfde periode is terugbetaald: in 1943, 29.8; in 1942, 26.1 en in 1941, 53.5 milli oen gulden. Het totale saldo-tegoed bedroeg op 31 Dec. 1941 ruim 479 millioen gulden, idem 1942 ruim 543 millioen gulden, ultimo Maart 1943 594 millioen gulden -aldus een artikel in PTT-nieuws. Is dit vrucht van de aloude spaarzaam heid van het Nederlandsche vo'lk? Deze vraag kan maar niet zoo met ja wor den beantwoord. Het gaat hier om betrek kelijk kleine bedragen van vele inleggers. Bij 't begin en in 't eerste jaar van den oor log vroeg menigeen zijn' spaargelden op. Het jaarsaldo van inleg en terugbetaling bij de Rijkspostspaarbank daalde daardoor Sn 1939 met ruim 25, in 1940 met ruim 169, in 1941 meit; ruim 48 millioen gulden. In het laatst van 1941 kwam er een kentering. De veiligheidsfactor zal velen er toe ge bracht hebben in huis niet te veel geld te bewaren. De middenstand heeft voorraden geliquideerd, die niet te vervangen waren, zoodat ook daarvoor belegging moest wor den gezocht. En zoo zou er meer te noe men zijn. Sparen, zoo merkt bovenbedoeld artikel op, moet als een der beste en zuiverste mid delen worden genoèmd, omdat straks, als handel en bedrijf zich weder kunnen ont plooien, behoefte aan geldmiddelen zal ont staan en de zakenman, zoowel als de parti culiere kleine bezitter, die dan niet behoeft te leenen, maar met eigen middelen in zijn behoefte aan geld kan voorzien, zullen als dan aanzienlijk goedkooper, en daardoor eerder of ruimer winstgevend, kunnen wer ken. SOWJET-AANVALLEN BIJ KOEBAN NIET VOORTGEZET. - 70e LUCHT AANVAL OP NAPELS. - DE FRAN- SCHE VLOOT IN ALEXANDRIË. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De vijand zette gisteren de aanvallen op het Koebanbruggenhoofdi niet voort. Van het overige Oostelijke front wordt, behalve een succesrijke eigen aan- alsoperatie bij W e 1 i si j, ajleen activiteit van verkenning- en stoottroepen gemeld. Bij eqn aanval van een formatie bolsjewisti sche bommenwerpers op een Duitsch con- vooi in de Z w a r t te Zee werden door jagers en vaartuigen van de Duitsche mari ne alle negen^ aanvallende 'bommenwerpers neergeschoten.' In totaal verloren de Bols jewisten gisteren 74 vliegtuigen. 7 eigen toe stellen worden vermist. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen havensteden aan deEngelsche Zuid- en Z uid-Oost k u s t aan en wierpen bommen van zwaar kaliber neer in vöor den oorlog belangrijke installaties. In het Middel'landsche Zee- ge b i e d vernietigde de luchtmacht op 29 en 30 Mei 13 vliegtuigen, waaronder ver scheidene zware bommenwerpers. Bij gewapende verkenning boven den A t- lantischen Oceaan werd een vijam- delijk vrachtschip van 4900 brt. door een luchtaanval in den grond geboord en een viermotorig Britsch vliegtuig in een lucht gevecht neergeschoten. Het Italiaansche opperbevel mgldt Formaties vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren een groot aantal bommen geworpen op de stad Napels, die haar 70sten aan val te doorstaan kreeg, alsmede op plaatsen op S a r d' i n i en in de provincies Fog- gia, Bari en Potenza. Te Napels werd gevoelige schade aangericht aan open bare en particuliere gebouwen. Er werden daar 6 viermotorige vliegtuigen neergescho ten. Tijdens den aanval op het eiland P a n - t e 1 1 e r i a verloor de vijand' nog negen toestellen. Een toestel viel in zee. Tijdeps de in dit bericht genoemde aan vallen zijn de volgende slachtoffers gevallen: 58 dooden en 351 gewonden te Napels, 5 doo- den en 10 gewonden in verschillende plaatsen op Sardinië. Na 'qpruiming van het puin en door den dood van enkele ernstig gewonden is het aantal slachtoffers van den vijande- hjken luchtaanval op Civita Vecchia geste gen tot 295. De Fransche vloot in Alexandrië. (D.N.B.) De Fransche regeering heeft Twee Duitsche U-booten, terugkeerend van een succesvollen tocht in het vijandelijk gebied, zetten koers naar het vaderland. PK Schlemmer-DV-R-P m. medegedeeld, dat die Fransche vloot in Alexan drië „gezwicht is voor den Engelsch-Ameri- kaanschen druk". De manschappen hebben vol gens een telegram liiit Engelsche bron hun aansluiting (bij de geallieerden) bekend ge maakt. Het eskader te Alexandrië omvat de vol gende eenheden: één slagschip „Lorraine" (22.189 ton), vier kruisers:„Suffren" (10.000 t.), „Duquesne" (10.000 t.), „Tourville" (10.000 f.), „Duquay-Troin" (7249 t.), drie torpedo- bootjagers: „Basque", „Forbin" en „Le For tune". Eén onderzeeboot: „Protée". Korte Berichten. Naar United Press uit La Linea meldt, is Churchill Zaterdag per vliegtuig te Gibral tar aangekomen. Belangrijk voor de in Sept. t/m Dec. 1924 geboren mannen. Op Woensdag 2 Juni 1943 moeten zich alle in de maanden Sept. t/m Dec. van het jaar 1924 geboren mannen overeenkom stig den op 29 Mei in dit blad gepubli- ceerden oproep op het bevoegde Arbeids bureau van 8.3012.30, resp. het bevoeg de bijkantoor van 912 en van 1416 uur persoonlijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldingsformulier en de andere identiteitspapieren en.gegevens moeten medebrengen. De distributiestam kaart moet worden medegebracht. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd, dien zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar, wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der verordening of trachten deze te ont duiken. BEËEDIGING NED. LANDWACHT Te 's-Hertogenbosch had de plechtige be- eediging plaats van de eerste bataljons van de Ned. Landwacht. De Befehlshaber der Waffen-SS, aan yrien de Höhere und Polizei-Führer de organisatie en de opleiding van de landwacht heeft op gedragen, richtte een kort woord tot de man nen, waarna Mussert het spreekgestoelte be trad. Deze verklaarde zich, aldus het A.N.P.- verslag, mede-verantwoordelijk te gevoelen voor de toekomst van Europa en sprak nog maals hoewel deze soms veraf schijnt zijn vertrouwen uit in de totstandkoming eener broederschap van volkeren. Europa moet onaan tastbaar Worden. Eerst dan zal er vrede komen. Daarom verheugde hij zich erover, dat Ne derlanders er bij geweest zijn in Stalingrad en in Tunesië. Nadat hij als taak der manschappen den af weer van een eventueelen aanval van het Ame rikanisme had genoemd, dankte hij de Duit sche kameraden, die hen thans opleiden tot soldaten. Hun een politieke instelling bij te brengen noemde hij een deel van z ij n taak. Met betrekking tot den eed op den Fuehrer herinnerde hij aan den eed van trouw, dien hij zelf in December 1941 in diens handen aflegde. Die eed dien vele der manschappen op hem, Mussert, hebben Afgelegd legt dan ook in geen enkel opzicht iets in den weg aan dien, welken zij thans afleggen als soldaat. Nadat Mussert deze gelofte van trouw en gehoorzaamheid tot in de dood aan den Führer en de door hem aangewezen leiders .had toe gelicht, verzocht hij aan den' regimentsadju dant de mannen de tekst voor te zeggen. Terwijl twee groepen van 4 mannen namens het geheel den eed op den sabel aflegden, zeg- den,zij allen de gelofte na. De Rijkscommissaris, hierna het woord nemend, noemde deze gelofte een be kentenis tot den Fuehrer en diens werk, dat -van historische betêekenis is. Een bekentenis, tevens van .politieke soldaten tot de levensvor men, die hij ons als leid-ster voor de toekomst heeft gegeven. Hij dankte de mannen voor hun kloek besluit, genomen op een oogenblik dat richting geeft aan eeuwen. Vooral legde hij er den nadruk op, dat de mannen door deze ge lofte zijn opgenomen in de ondeelbare kame raadschap van strijdende nationaal-socialisten, wier zege er eene gemeenschappelijke is, die één band hebben, den trouw aan den Fuehrer. SS-Gruppenfuehrer Rauter wees erop, dat de Ned. Landwacht is: een territoriale verdedi gingsorganisatie ter afweer naar buiten zoowel als naar binnen. Hij hoopte echter dat zij nim mer zou behoeven op te treden met betrekking tot binnenlandsche politieke aangelegenheden. Daarom ook juist had hij den Reich sfuehrer- SS. verzócht haar op te stellen binnen 'het raam der Waffen-SS. Van de mannen van de Landwacht ver wachtte. hij een revolutionnaine geestësinstel- ling. De kapel besloot de plechtigheid met het spelen der volksliederen. HET ZENDEN VAN BERICHT NAAR ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Van de zijde van de Ned. Volksdienst maakt men ons bekend: Het komt voor, dat gezin nen, waarvan de man werkzaam is irr-Dui;sch- land, behoefte hebben aan het zenden van een dringend bericht (b.v. ernstige ziekte, over lijden, geboorte van een kind e.d.) doch door de moeilijkheden in het telegraafverkeer daar toe niet in de gelegenheid zijn. De N. V. D. heeft nu de volgende regeling getroffen: Gezinnen, waarvan de man in Duitschland werkzaam is en die een dringende mededee- ling aan dezen man hebben te doen, kunnen zich tot het Buurtschapshoofd van den N.V.D. ter plaatse wenden, met behoorlijke adresaan duiding van den man in Duitschland. Na be oordeeling van het Buurtschapshoofd of inder daad sprake is van een dringende en gewich tige mededeeling, zorgt het Prov. Kantoor er voor, dat de betreffende man op de hoogte komt van het bericht. NIEUWE ZEEPBONNEN. Tot en met 30 Juni 1943 geeft bon „Algemeen 578" van de bonkaart voor voedingsmiddelen^ en de bon „V Eenheidszeep" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten recht hetzij op het koopen van 'een stukje van 24% of 28 gram luc'htgevu'lde eenheidstoilet- zeep 40 of 57 pet., hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoilet zeep 14, 15 of 21 pet., hetzij op het doen wa'sschen van 5 kg droge vuile wasch. Bon „Algemeen 579" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „V wasch- poeder" van de kaarten, uitgereikt aan kin deren beneden acht jaar geven voorts tot en met 30 Juni a.s. elk recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van 9 kg droge Vuile •ijwasch. De met „V Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden twee jaar 'uitgereikte kaarten geeft recht op het koo pen van een stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep van oude samenstelling. j HONDEN- &N KATTENBROOD OP BON 7. Van 1 tot en met 30 Juni 1943 wor den op bon 7 van de voederkaart voor hon den dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als voor de afgeloopen pe riode. Op bon 7 van de voederkaart voor hondenbrood (groep k) wordt over dezelfde periode 1% kg kattenbrood beschikbaar ge steld. Na 30 Juni is bon 7 van deze kaart ongeldig. NIEUWE BONNEN VOOR KAAR SEN. De met „12 verlichting" en „31 ver lichting" gem'erkte bonnen der petroleum- kaarten resp. s 108 en s 208, geven van 1 Juni a.s. af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van één rantsoen kaarsen '(300 gram). BRANDSTOFFEN ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN ENZ. De secretaris-gene raal van sociale zaken heeft een rondschrij ven dan de burgemeesters gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de verleden jaar ten be. jfve van de ondersteunde werkloozen ge- i: Ten voorziening, die de betrokkenen in staat stelde needs in de zomermaanden een deel van hun wintervoorraad brandstoffen in te slaan, ook voor 1943 zal gelden. Dit brengt met zich mede, dat eenkolenbpn zal worden uitgereikt, waarvan de waarde voor kostwin ners op f 7 en- voor alleenwonenden op f 3.50 is gesteld. Voor deze verstrekking komen slechts in aanmerking de ondersteunde werk- looze kostwinners en alleenwonenden, die in het tijdvak van 1 Juni tot 15 October 1943 tenminste in totaal vier weken steun genieten. De verstrekking van de kolenbon draagt wederom het karakter van een voorschot en zal dus te zijner tijd worden verrekend met den in den komenden winter uit te ke'eren brandstoffenbijslag. Waar zulk een verreke ning niet mogelijk is, omdat de betrokkene inmiddels niet meer in de steunregeling is op genomen, zal terugbetaling worden gevorderd. Aan kamerbewoners kan geen kolenbon wor den verstrekt, aangezien voor deze categorie nog geen brandstoffenbonnen geldig zijn ver klaard. Ook de kleine boeren en tuinbouwers kun nen dit jaar voor de verstrekking van een kolenbon in aanmerking komen, mits de ter zake gebruikelijke- voorwaarden vervuld zijn. De kolenbon zal, voor zooveel noodig, even eens worden uitgereikt aan arbeiders, die, we gens verkorten werktijd, een tegemoetkoming ontvangen. BRANDSTOFFEN-DISTRIBUTIE. De distributiediensten zullen na 31 Mei 1943 geen aanvragen meer in behandeling nemen voor de verstrekking van extra-bonnen voor vaste brandstoffen voor groote gezinnen. Hiertoe zal echter over eenige maanden op nader in de pers bekend te maken data we derom gelegenheid worden gegeven. In ver band hiermede dienen degenen, wier gezin tengevolge van geboorte e.d. thans uit meer dan 6, resp. 9 personen bestaat, of die hun aanvrage te laat hebben ingediend, tot dien tijd t'e wachten. Van 1 Juni 1943 tot en met 30 April 1944 geven de met „12KF" gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen „U 115", recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthraciet en fabrieksturf. s De distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen aan eigenbrandturfpro- ducenten, wier bonkaart „U 115 vaste brand stoffen voor kookdbel'einden" is ingenomen en die reeds in het bezit zijn van een in- schrijvingskaart, 2 rantsoenbonnen „brand stoffen één eenheid" voor koökdoeleinden uitreiken. Te zijner tijd za'l een verrekening plaats vinden Van een eventueel bestaand verschil tusschen het aantal eenheden brand stoffen, waarop men krachtens de aanteeke- ningen in kolom A van de inschrijvings- kaart recht heeft en het aantal eenheden, waarvoor men een vervoervergunning voor turf heeft ontvangen. Deze verrekening zal geschieden in rantsoenbonnen „brandstoffen één eenheid". Van 1 tot en met 30 Juni 1943 geeft elk der met de woorden „generator-anthracieti achttiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V, terwijl ge durende hetzelfde tijdvak elk der met de -woorden „generatdr-turf achttiende periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggertürf. DRAGEN VAN UNIFORMEN. De secretaris-generaal van het dep. van opvoe ding, wetenschap 'en kuituurbescherming heeft er in een omzendbrief nog eens op gewezen, dat het leerlingen van zeevaart- en machinis tenopleidingen niet is toegestaan', zich in uni form in het openbaar te vertoonen. De politie zal overtreders arresteeren en voor den ar beidsinzet naar Duitsdhland zenden. W. WAGEN AAR. f In den ouderdom van 47 jaar is overleden het lid der Tweede Kamer W. Wagenaar. 28 Augustus 1895 te Alphen geboren deed hij in 1913 als tweede klerk ter Prov. Griffie van Utrecht zijn en- trée in de Administratie. Hij werd er in 1921 commies en ging 3 jaar later als hoofdcom mies over naar de Generale Thesaurie van het Dep. van Financiën. Daar werd hij in 1929 referendaris en in 1936 administrateur. 8 Juni 1937 werd hij door de A.R. partij afgevaar digd ter Tweede Kamer. Hij wordt Woensdag 2 Juni te 12 uur op Eik en Duinen begraven. Verduisteren: Van 30 Mei tot en met 5 Juni begin 22.00, einde 5.30 uur. Middelburg. Een opperwachtmeester van politie constateerde, dat in de Korte Noordstraat een zekere H. F. S. uit»een bakkerskar, die onbeheerd voor een bakkerij stond, een broodlje wegnam. Proces-verbaal werd opge maakt. Goes. De openbare concerten in 1943 worden alle gegeven op de Groote Markt door de muziekvereeniging „Euphonia" en wel op 4 Juni, 18 Juni, 2 juli, 16 Juli, 6 Augustus, 20 Augustus en 3 September. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de jonge dames M. L. en M. O. in betrekking alhier. De persoonsbewijzen van deze meisjes waren zoo toegetakeld, dat zij ongeldig gewor den zijn. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Langen tijd is, onze gemeente vrij van mond- en klauwzeer geweest. Sedert Januari 1942 is deze, ziekte onder het vee niet meer voorgekomen. Thans is aangifte gedaan van deze ziekte onder het vee, van den 'heer J. Meeuwse aanden Monnikendijk alhier. Op Zaterdag 5 Juni a.s. zal Excelsior het eerste van de reeks zomerconcerten op de tent geven. Het programma- luidt als volgt: Florentiner Marsch van J. Fucik; Bandieten Streiohen van Fr. van Suppé; Maskerade, Fantasie van G. H. Boedijn; De ware vrien den, Marsch van Fr Teugels; Pauze; Prinz Eitel Friedrich, Marsch H. L. Blankenburgh La Princesse enchantée, Ouverture van L. Lamglois; Sérenade van Fr Schubert; Rigo- letto, Fantasie ibrillante zur l'Opera G. Verdi; Souvenir de Luxemburg, Marsch van Herman Lureman. KAPELLE Zaterdag hield de Veilings- vereeniging K.B.O. haar algem. ledenvergade ring. Voorzitter dhr P. J. J.. Dekker. De voorz. gaf een overzicht van den stand van het fruit.i Vooral met het oog op de voedselvoorziening' zal flink aangepakt worden, hoewel verschil lende factoren wel moeilijkheden opleveren. Met den wensch, dat we gespaard mogen blij ven voor rampen en onheilen besloot Spr. De heer van der Graaf f, bestuurslid en op richter der Veiling, werd 26 Maart (op zijn 80sten verjaardag) gehuldigd. Rekening en verantwoording over het boek jaar 1942 werd goedgekeurd. Tot lid van de financieele commissie werd in de vacature van dhr C. P. Vogelaar benoemd dhr C. Traas Sr. DINSDAG 1 JUNI 1943. Een anderen grondslag, dan die er ligt, namelijk Jezus Christus, kan niemand leg gen. 1 Gor, 3:11. Zon op 5.27, "'onder 21.50. Maan op 5.09, onder 20.03. N. maan 3 Juni, le kw. 11 Juni. Lees nu den Bijbel om te bemerken, hoe profeten en apostelen uw sterke vrienden zijn, die uw hand vatten en u in de oogen zien; zij kennen de driften der volken en het geweld van de wenteling der tijden; zij -weten van druk en vervolging, van dreiging en dood, maar zij weten meer en zij zeggen het en planten het in Onze harten. Zij wor den zelf tot zaaisel Gods in den van leed en lijden doorweekten 'bodem van ons bestaan. Dit zaad groeide op in oude geslachtenhet groeit ook nu onder ons en wij beginnen te verstaan, wat het is, om Gods akkerland te zijn en, Gods oogst te worden. Prof. Dr S. F. H. J. BERKELBACH VAN DER SPRENKEL. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Vlaardingen, J- de Lange te Wilsum. Aangenomen: naar Eindhoven (5e pred. pl.)J. J. H. v. d. Ree te Vianen; naar Nieuw-Vennep (toez.), J. C. H. Jörg te St Johannesga c.a. GO-ES. Zaterdag vergaderden de leden van de Neii. Zondagsschoolvereen. op Zuid-Beve land in de Vrij Evang. Kerk alhier. De voor zitter, ds G. W. Korevaar, sprak een openings woord. De alg. secretaris, de heer N. G. J. van Schouwenburg uit Amsterdam sprak over: „Het kind in onze dagen". Na eerst het ver- sohil tusschen de jeugd van vorige generaties en die van tegenwoordig te hebben uiteengezet, toonde hij aan, dat het Zondagsschoolwerk daarmede rekening moét houden. De jeugd van nu heeft den steun van het Evangelie wel zeer noodig. Daarom heeft de Zondags school een mooie, maar moeilijke taak. KATTENDIJKE. Zondagmiddag werd on der veel belangstelling in de Ned. Herv. Kerk het 60-jarig bestaan der Zondagsschool al hier herdacht. Begonnen met 4 leerlingen, telt zij er thans 75. De heer Geene uit Goes, voor zitter, die 29 jaar aan de school verbonden is, herdacht den arbeid van den heer Ka- relse, die zulk een groot aandeel in de stich ting der school had. Daarna gaf de secretaris een overzicht van den 60-jarigen arbeid. De heer N. G. J. v. Schouwenburg, secretaris der N.Z.V., sprak over Galaten 6: 7, waarna ds van Voorthuysen het slotwoord sprak. AFSCHEID. BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds J. Kroon, gekomen van Klooster- zanide, werd Zondag door ds G. W. Korevaar van Goes bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Koudekerke en deed des namiddags intrede. De bevestigingstekst was Joh. 21: 17 (laatste ged.) en de intreetekst Exodus 3: 14b. De consulent, dr Branden burg van Biggekerke, sprak ds Kroon namens gemeente en ring hartelijk toe, waarna de ge meente haar nieuwen leeraar Gez. 2631 toe zong. Verschillende ringpredikanten waren aanwezig. ALG. SYNODALE COMMISSIE. In de vierde zitting van de Alg. synodale com missie der Ned. HerV. Kerk rapporteerde Mr Muldierije over een verzoek van den Herv. Jeugdraad inzake' uitbreiding -van zijn arbeid Het adviës luidde gunstig. Ds Dyckmees'ter rapporteerde over een brief van Gecommitteerden tot de zaken der Ned. Herv. Gem, te Rotterdam inzake wederopbouw der verwoeste kerken aldaar. De conclusie werd aarfvaard. Verschillende aanvragen om toelagen uit het Fonds voor noodlijdende kerken en per sonen kwamen in behandeling. Als lid van den Raad der varende gemeenten werd benoemd C. W. A. Sneep te Amsterdam, als lid van den Zeemansraad B. B. M. Ottevanger te Amsterdam. Mr Mulderye rapporteerde o'ver een verzoek van den kerkeraad der N. H. Gem. te Delft in zake beroeping van een studentenpredikant. KORTE BERICHTEN. Naar de Sta'nd. •meldt, is Dr W. H. Gispen, Geref. pred. te ■Delft, door het Ned. Bijbelgehootschap aan gezocht om in de plaats van wijlen Dr D. J. van Katwijk als vaste medewerker aan de vertaling van het Oude Testament op te tre den. De kerkeraad besloot hem van 1 Juli a.s. tot. 31 Dec. 1944 alleen het catechetisch onderwijs op te dragen. Voorts besloot de kerkeraad onverwijld over- te gaan tot de beroeping van een- vijfden predikant en tij delijk een hulpprediker te benoemen. Te Apeldoorn is Zaterdag, 68 jaar oud, overleden Ds H. J. E. Westerman Holstijn, em. pred. der Ned. Herv. Gem. van Apel- doord en Het Loo, welke hij bijna 30 jaar heeft gediend. 1 JUNI HERVATTING HOOGER ONDERWIJS. De rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen, de technische 'hooge- school te Delft, de landbouwfaoogeschool te Wageningen, zoomede de gemeentelijke uni versiteit -te Amsterdam, zullen op 1 Juni in vollen omvang h-et werk hervatten. Op de algëm. vergadering der vereeni- ging van Chr. onderwijzers, die in de Pink- sterweek te Dordrecht zal worden gehouden, zal na een rede van Ds C. Veenhof te Utrecht de heer W. Wemelsfelder te Dor drecht spreken over het onderwijs in het 7de en het 8ste leerjaar der Chr. scholen. De heer E. J. v. d. Eist te Nijmegen refereert over het geschiedenisonderwijs op de lagere school. In de voorafgaande wijdingssamenkomst spre ken Ds Beerekamp, Ned. Herv. predikant en Ds Prins, Geref. predikant te Dordrecht.- BAARLAND. Geslaagd voor het schrif telijk ged. van het examen gem. administra tie I, L. W. Traas, alhier. MELISKERKE. Benoemd tot boventallig onderwijzer aan de Boaz-school alhier, G. H. Ebbers te Zelhem. en tot sec. lid dhr Blok van Kruiningen. Vaststelling van de contributie volgcfë zoo als het bestuur die voorstelde. Eveneens het veilingpercentage. Ook de koeltarieven en em ballageregeling werden vastgesteld. Gevonden te Biezelinge een damespols- horlóge, vermoedelijk doublé. Inlichtingen bij de gemeentepolitie te Schore. (Belangeloos bericht.) WOLPH AARTS DIJK. Toen de 72-jarige M. van Dalen 'bezig was op het land arbeid te verrichten had hij het ongeluk in een vrij diepe sloot te vallen en zich zoodanig te be zeren, dat geneeskundige hulp, moest worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1